1 V 'UITGAAN IN HAARLEM^ Emmy van Eden, een halve eeuw pianobegeleidster, gehuldigd Kodak K.V.S. met „Osar" van Claude Magnier Japanse rolschildering uit Rijksmuseum ontvreemd Twee kerkconcerten door de organisten Piet van Egmond en Johan Timmerman f slaapkamers VRIJDAG 1 MEI 1964 21 Spontane geste van Zang en Vriendschap KENNERS KOPEN FILMS Hans van den Bergh Beatle-slachtoffers kW nabeschouwingen ,Romeo en Julia' J. Damshuizer Nationaal radioprogramma niet onaardig TONEEL AMATEURTONEEL CABARET MUZIEK TENTOONSTELLINGEN permanente meubelshow v. duivenboden n.v. Recordveiling bij Sotheby De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma WOENSDAGAVOND is het bestuur van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap de bekende en alom geprezen pianiste Emmy van Eden in haar woning komen verrassen met een hartelijke hulde, naar aanleiding van het feit, dat het vijftig jaar geleden is, dat zij voor het eerst als begeleidster aan een concert van Z. ir V. meewerkte, het begin van een functie die men zich uit het concertleven van de oude Liedertafel niet kan wegdenken. Inderdaad, op 29 april 1914 werd onder leiding van Philip Loots het vierde concert van het seizoen gegeven en Emmy van Eden, die toen vlak voor haar eindexamen aan het Amsterdams Conservatorium stond, was aangezocht om als begeleidster op te treden. Het was een periode van Z. iz V. waarin zich ingrijpende wijzigingen voltrokken; het jaar tevoren was Leander Schlegel, die geregeld als pianist mee werkte, overleden; Loots nam daarop zijn plaats in als begeleider, maar toen op 1 maart 1914 dirigent Willem Robert vrij onverwacht overleed, kwam Loots tijdelijk voor het koor te staan, aldus voor het eerst op die avond dat Emmy van Eden als accompagnatrice in Loots' plaats optrad. WELDRA WERD ROESKE tot directeur benoemd, en al kwam het nog een enkele keer voor, dat Loots en ook Henk van Breemen nog eens als pianist meewerk ten, het overlijden van de ene en het be danken van de andere, maakten echter dat Emmy weldra de onafscheidelijke pianis tische adjudante van de Liedertafel werd, die zij onder de volgende dirigenten geble ven is, laten we zeggen: zeer tot genoe gen en artistieke bevrediging van niet te tellen vocalisten en instrumentalisten en van publiek en critici. Langs vaderskant nauw met Z. V. verwant, was „onze" Emmy van moeders zijde muzikaal erfelijk begaafd en wel als een spruit van een typisch Haarlems ge slacht dat met Vrouw Musica op goede voet verkeerde. Daar had ze haar groot vader, de „ouwe heer" Steenman, die or gel speelde in de Remonstrantse kerk en kinderoperettes leidde; verder haar oom, de violist Johan Steenman, die met zijn orkest van leerlingen en oud-leerlingen, doch vooral met zijn séances van kamer muziek in het Haarlems muziekleven heel wat betekende; en ten slotte had ze haar moeder, die leerlinge geweest was van Schlegel, en van wie ze kon te weten ko men wat er bi.i pianospel zoal komt kij ken. Het zal er, wat men noemt: bij Em my wel ingezeten hebben en een stevige conservatoriumvorming deed de rest. WIJ HEBBEN HAAR wel eens solistisch horen optreden, ook met orkest; maar, alsof haar gemoedelijke aard meer neigde naar dienen dan naar gediend te worden, steunt de reputatie die zij terecht ver wierf hoofdzakelijk op de begeleidings kunst, die zij op eminente wijze, met al les wat er aan inzicht en vaardigheid bij te pas komt, beheerst. Zang en Vriend schap kreeg daarvan de primeur en een halve eeuw trouwe toewijding; maar wie zal ze tellen: de koren, de ensembles, de solisten, die ze met haar kunst gediend engeholpen heeft, ja geholpen in een gemeenschapsgeest die slechts idealisten van het gemoedelijke oude ras kennen. Advertentie WEEK VAN DE FOTOGRAFIE DE TWEEDE voorstelling van het ge zelschap van de Koninklijke Vlaamse schouwburg in Brussel, die woensdagavond plaats had in het Nieuwe de La Mar- theater te Amsterdam heeft de indrukken van de eerste avond helaas bevestigd. Men speelde ditmaal het vernuftige Vau deville-stuk „Oscar" van Claude Magnier dat ten onzent dankzij het radde en gesoig neerde komediespel van Ko van Dijk, Guus Oster en Joop Doderer een groot succes is geweest bij de Nederlandse Co- medie. DE HOOFDROL van de door familie en zakenrelaties om strijd bedrogen zeepfa brikant Barnier werd vertolkt door Anton Peters die de regie had gevoerd over het de avond tevoren gespeelde Goldoni-stuk. Men herkende inderdaad dezelfde zwaar- gechargeerde stijl van kluchtig doen die in een kermisvoorstelling al gauw zou gaan tegenstaan maar die de heel wat ver fijnder geestigheid van Magnier als met lompe voeten plattrapte. Daarmee wil niet gezegd zijn dat Peters en enkele van zijn medespelers geen ta lentvolle komedianten zouden zijn, maar zij tonen een speeltrant die op een publiek van geestelijk onvolwaardigen afgestemd schijnt te zijn en die in Nederland ge lukkig al decennia-lang vervangen is door een humor die meer van „binnen uit" komt of onmiddellijk voortvloeit uit de situatie. Dit Belgische gezelschap zocht het nog steeds in het stotteren, struikelen, scheel kijken en parodistisch gesticuleren, terwijl Anton Peters overigens beslist knap vooral zijn heil zocht in het bliksemsnel mimisch uitbeelden van nagenoeg ieder woord in de tekst dat zich daartoe leen de, van „platvoeten" tot „strip-tease" toe, DE EERLIJKHEID gebiedt te vermel den dat het gezelschap ook bij het Neder lands publiek een niet gering succes oogst te, hoewel dat voor een aanzienlijk deel op rekening van Magnier geschreven mag worden, wiens tekst door de directeur van het gezelschap V. de Ruyter in een Ne derlands was „overgebracht" waarvan men de strekking soms alleen kon begrij- pem door de uitdrukkingen woord voor woord in het Frans terug te vertalen. Het is onbegrijpelijk dat men op de bar ricaden van de taalstrijd zoveel inmenging uit het andere taalgebied voor lief neemt. Door de aankomst van de Beatles In Glasgow zijn 24 meisjes in het ziekenhuis beland. Ruim 200 anderen moesten voor shock, lichte blessures en hysterie behan deld worden, terwijl politie en verplegers met man en macht poogden de menigten krijsende tieners in toom te houden. Ongeveer 1.500 hysterische Beatle-fans probeerden tussen twee shows van hun idolen een bioscoop te bestormen. Een van de verplegers zei: „Het was schrikaanja gend. Ik heb hier in Glasgow nog nooit zoiets meegemaakt". De meisjes in het ziekenhuis lijden aan shock en uitputting ten gevolge van hun pogingen om in de menigte niet onder de voet gelopen te worden. Geen hunner is er ernstig aan toe. Muziek van de Beatles is donderdagavond in de concertzaal van Boston gespeeld door het „Boston Pops Orchestra" onder leiding van Arthur Fiedler, die verklaar de, dat deze muziek op het programma zal blijven. De zaal reageerde enthousiast toen „I want to hold your hands" door het orkest gespeeld werd. De jonge mu ziekliefhebbers sloegen de maat met han den en voeten. HAAR SUCCESSEN zijn mede die van de tallozen die haar carrière illustreren. Laat ik onder die velen slechts éne noe men: -Jo Vincent, die zij jarenlang als begeleidster gediend heeft. Het was een loffelijk idee van de Zang en Vriendschap pers om „hunne" Emmy na die lange periode eens in het gouden zonnetje te zetten, wat ons tevens de gelegenheid schenkt haar mede van harte openlijk dank te betuigen voor wat zij in die halve eeuw voor het muziekleven in Haarlem be tekend heeft. Jos de Klerk In de loop van woensdag is uit een der zalen van het Museum van Aziatische Kunst, gevestigd in de Drucker-uitbouw van het Rijksmuseum, ontvreemd een Ja panse rolschildering op zijde, voorstellen de de nederdaling van de Boeddha Amida, daterende uit de late 15e of begin der 16e eeuw. De schildering is uitgevoerd in goud en Oostindische inkt op een donkerbruine grond. De schildering is 981/: cm hoog en 37,5 breed; het stuk is voorzien van een Japanse montering met twee rollen. De recherche stelt een onderzoek in. 1 «V v y.' C/ - V' 7 De AVRO en de KRO getuigden van een juist journalistiek inzicht met hun recht streekse reportage van dè actualiteit van de maand, het huwelijk van prinses Ire ne in Rome. De moed, die zeker nodig was deze uitzending te realiseren, werd beloond, want ontelbare landgenoten heb ben deze nogal rumoerige en dramatische plechtigheid gevolgd. Dezelfde AVRO moest voorts enige moed opbrengen voor de produktie en uit zending van een dokumentaire over de mensen die wij allen kennen en niet ken nen, de Getuigen van Jehovah. Misschien was het beter geweest, dat aan deze goe de, maar slechts signalerende film reac ties van andere geloofsgroeperingen wa- HET ORGELCONCERT, dat de or ganist Piet van Egmond op de avond van koninginnedag in de Kloppersingel kerk heeft gegeven, was het eerste van de reeks van drie concerten, die onder auspiciën van het onlangs gevormde comité van orgelvrienden te Haarlem ontworpen is. Men heeft Piet van Egmond op deze avond weer kunnen horen als de slagvaar dige vertolker van het Orgelconcert in Bes van G. F. Handel en van een „Grand Choeur", waarmee de Franse componist Alex. Guilmant getracht heeft de stijl van Handel te benaderen. Men heeft Van Eg mond ook gehoord als de improvisator, die zich in het populaire genre zo bijzonder in zijn element kan gevoelen. Inspirerend op zijn fantasie werkten vaderlandse lie deren van zeer verschillend muzikaal ni veau. De liederen uit Valerius „Gedenck- clanck" waren daarvan de artistieke uit blinkers, maar door de bevattelijke, door vele klankeffecten gekenmerkte stijl, die als een specialiteit van Van Egmond al om bekenden in vele kringen geliefd is geworden, werden deze liederen met de andere gelijkgeschakeld. Het orgel was de organist, op een tijdelijke „hanger" na, bijzonder ter wille, ook bij het improvise ren van de voor-, tussen- en naspelen voor de samenzang en voor de zang van het jeugdkoor „Inter Nos", dat met het vertolken van Valeriusliederen met een bijzonder actuele tekst een zeer gunstige indruk maakte. DE DIRIGENT Anton de Beer had blijkbaar aan de toonvorming voldoende zorg besteed en dit heeft zelfs enigermate een revanche voor het optreden op 16 april jl. mogelijk doen worden. De jonge so praan Rineke Cornelissens werkte aan het concert mede met het zingen van liederen van Bach, Albert de Klerk en Hendrik An- driessen. Ik heb haar allerminst benijd toen zij het innige „Bist du bei mir" van Bach met de merkwaardige begeleiding van de organist moest vertolken. Zij kon meer zichzelf zijn bij de voordracht van de andere liederen, waarvoor zij de goede kwaliteiten van haar van nature expressie ve stem met succes kon benutten. Het vol gende concert van de reeks zal op 10 juni a.s. door de organist Teke Bijlsma in de Verlosser-kerk worden gegeven HET ORGEL van de gereformeerde kerk, de zogenaamde radio-kerk., aan de Vijverweg te Bloemendaal werd woens dagavond bespeeld door de organist van de kerk Johan Timmerman. Voor zijn con cert had de organist een aantrekkelijk pro gramma samengesteld met orgelmuziek van Sweelinck, Böhm en Bach, het „Pre lude, fugue et variation" van César Franck en een compositie van Jean Langlais, een hymne met liturgische intentie van mo derner muzikaal allure. JOHAN TIMMERMAN heeft met de klankwerking van het betrekkelijk nieuwe orgel kunnen experimenteren, hetgeen met het oog op de merkwaardige r koestische omstandigheden, die in deze kerk heersen, ongetwijfeld een interessante, maar een niettemin noodzakelijk te verrichten, lang niet eenvoudige taak moet zijn geweest. De gunstige resultaten van dit proefonder vindelijk afstemmen van de klankentim bres en de klankvolumes heeft de orga nist voor zijn vertolkingen in belangrijke mate kunnen benutten. Het lijkt mij ech ter raadzaam in het loffelijke streven naar een „ideale" orgelklank te volharden en daarin niet alleen het orgel, maar ook de akoestische omstandigheden met harmoni sche wisselwerking te betrekken. Wat de sobere registratie van de Fan tasie van Sweelinck en het Capriccio in D van Georg Böhm, het koraalvoorspel „Wir glauben all" van Bach en het werk van César Franck betrof, bleek Johan Timmerman op de goede weg te zijn. Ook Bachs Toccata in F werd aanvaard baar behoudens het domineren van de pe- daaltoon in unisono-gedeelten. Een minder vol bezet tongwerk leek voor Sweelincks Balleto gewenst en verder het opheffen van het kleurcontrast van tongwerk en la biaal-register voor het echo-effect. Men moet zonder voorbehoud respect hebben voor de belangrijk ontwikkelde spel-tech- niek van de organist, voor zijn van ver antwoordelijkheidsbesef, toewijding en een gezon,de muzikaliteit getuigende vertolkin gen, ciie ongetwijfeld de volle waardering van de toehoorders verdienden. P. Zwaanswijk ren toegevoegd. Men overschat trouwens weieens meer het onderscheidingsvermo gen van menig kijker. De laatste afleve ring van „Scala" werd tevens verreweg de beste; dat moet natuurlijk vooral toe geschreven worden aan de grote surprise, het optreden van Danny Kaye, die ter in- troduktie van zijn serie t.v.-shows (met tertijd op 't scherm) voor de camera's met een superieure vrijmoedigheid speelde en als een echte nar tussen al zijn dolle frat sen door ook nog enkele waarheden sprak. De NTS haalde gisteren de kijker zo dicht mogelijk bij het traditionele défilé op Soestdijk, dat vele duizenden Nederlan ders de gelegenheid bood hun trouw en aanhankelijkheid aan de jarige vorstin en het Oranjehuis te betuigen. Met 22 korte reportages van de viering van Oranjedag in alle delen des lands legde het NTS- journaal een opmerkelijke activiteit aan de dag. Op originele en plechtige wijze presen teerde regisseurverteller Jack Dixon, de spelers die in de televisiebewerking van Shakespeare's „Romeo en Julia" stonden. Aan menigeen en dat was wel wat pijn lijk op deze dag zal dit tedere liefdes drama aanleiding gegeven hebben, zekere parallellen te trekken, juiste dan wel on juiste. Wij behoeven slechts terug te den ken aan de balconscène, waarin de twee jonge mensen hun liefde boven alles stel den. Voor dit spel met zijn prachtige verta ling hulde aan Jan Spierdijk en diepe gedachten kon Dixon gelukkig een bevre digende rolbezetting vinden; waarmede wij nu niet willen zeggen, dat alle vertol kingen zo superieur waren. Rie Gilhuys als Lady Capulet, Hans Croiset als Benvolio. Guido de Moor als Paris, Jan Grefe als de vorst en John Koch als Montague vielen bepaald wat tegen. Gijsbert Tersteeg, Wim v. d. Heuvel en Lo van Hensbergen toon den meer begrip voor de tekst en de be doelingen van de grote schrijver. De in nige, doorleefde wijze waarop Carol Lins sen en Paula Petri het liefdespaar, Ro meo en Julia, speelden deed alle tekort komingen der anderen vergeten. In Carol Linssen bezit Nederland eindelijk weer eens een jeune premier. Het was overi gens jammer, dat deze zo goed verzorgde uitzending goed waren bijvoorbeeld de realistische schermscènes gepaard ging met storende bijgeluiden. Het nationale radioprograhima pleegt niet erg in de gunst te staan bij de luiste raars, Sinds de koninginnedag van giste ren verdient het zeker meer waardering. Ontdaan van de domme roepletters der omroepverenigingen werd over beide zen ders een aantrekkelijk programma op gediend, het ene wat luchtiger, het ande re wat serieuzer van toon. Slechts enkele verplichte figuren, zoals de eindeloze woor denkraam over het Soestdijkse défilé, wer den overigens geheel overbodig door de beide Hilversums tegelijk uitge zonden. Een ander onderdeel dat zonder bezwaar gemist kan worden is de geluk wens door de Regeringscommissaris voor het radiowezen. De luisteraar merkt an ders ook niets van het bestaan van deze functionaris en dat is, gehoord zijn loos gefilosofeer, wel zo goed. Een redelijk geslaagd bestanddeel vorm Vrijdag 1 mei, Stadsschouwburg, 20 uur Koninklijke Vlaamse Schouwburg met „Hamlet" van Shakespeare. Regie: Jo Dua. In de titelrol Senne Rouffaer; voorts werken mee Denise Deweert, Luc Philips, Bert Struys, Jeanne Geldof, Jef Demedts, Werner Kopers, Raymond Bos- saerts, Etienne Dujardin. Zaterdag 2 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met Edward Albee's „Wie is er bang voor Virginia Woolf?" in de vertaling van G. K. van het Reve. Regie: Henk Rigters. M.m.v. Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Hans Boswinkel en Femke Boersma. Zondag 3 mei, Stadsschouwburg, 20 uur De Nederlandse Comedie met „Wie is er bang voor Virginia Woolf?" (zie zater dag 2 mei). Maandag 4 mei, Stadsschouwburg, 20.30 u.: Toneelgroep Centrum met „Nathan de Wijze" van Lessing (in een bewerking door Hans Roduin); regie: Vladek Shey- bal; m.m.v. Guus Hermus, Ann Hase- kamp, Henny Orri, André van den Heu vel, Luc Lutz, Gerard Hartkamp en Peter Aryans. Woensdag 6 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met de musi cal „Kiss me Kate" van S. en B. Spe- wack; muziek Cole Porter, bewerking Seth Gaaikema, regie Leonard Steckel. M.m.v. Lia Dorana, Rob de Vries, Annet Nieuwenhuyzen, John Lanting, Donald Jones, Pieter Lutz e.v.a. Donderdag 7 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Scha kels" van Herman Heijermans. Regie: Jan Teulings. M.m.v. Richard Flink, Leo de Hartogh, Josephine van Gasteren, Elisabeth Versluys, Enny Meunier, Thera Verheugen, Jan Lemaire, Dries Krijn, Nellöke Knegtmans e.v.a. Zaterdag 9 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Haaigse Comedie met „Quadrille" van Noel Coward in de vertaling van Max Nord. Regie Paul Steenbergen, naast wie optreden Myra Ward, Gijsbert Tersteeg, Anne-Marie Heyligers, Do van Stek, John Kooh, Mies Versteeg, Trin-s Snij ders, Manfred de Graaf, Paula Petri, Hep van Delft, Ariette van Embden, Wiebe Brandsma, Jan Veelo en Anne- Wil Blankers. Zondag 10 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Haagse Comedie met „Uitkomst" van Herman Heijermans. Regie: Eric van Ingen. M.m.v. Jules Royaards en Geor gette Hagedoom, Bas ten Batenburg, Kees Coolen, Nelleke Knegtmans, Frans van der Lingen en Ida Wasserman, Jules Croiset en Sonja Brill, Bob de Lange, Coen Flink, Annie Leenders, Joris Diels, Broes Hartman, Wim van Rooy en Gerard de Groot. Dinsdag 5 mei, Stadsschouwburg, 19.45 u.: Letterl. Ver. „J. J. Cremer" met „De kinderen van Eduard", blijspel van M. G. Sauvejon. Regie: Henk Bakker (onder auspiciën van het Centrum-Comité Koninginnedag) Vrijdag 8 mei, Stadsschouwburg, 20 uur Toneelvereniging Ludamus met „Een meisje om te stelen". Waag-taveerne Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20-1 u. het programma „Wiedewagen" van Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 21-23.15 u. ,,'t Is zonde". Iedere maandag besloten voorstelling en dinsdag gesloten. Mede werkenden: Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Oyen en Enrico Neck- heim (piano). Geopend van 20 uur af. Zondag 3 mei, Aula Teylers Museum (Spaarne 16), 15 uur: Anton de Beer speelt op het 31-toonsorgel werken van A. de Klein en Alan Ridout. Prof. dr. A. D. Fokker spreekt over een krinigspiege- ling van acht akkoorden; Jaap Geraedts over expressie en gehoorverfijning bij de madrigalen van Gesualdo. Zondag 3 mei, Lorentzplein 5 (dr. E. Elzin- ga), 14.30 uur: Vereniging van het Lied. Optreden van de zangeres Rosemarie le Gras, aan de vleugel begeleid door Christine Kerper, en de zanger Henk Meijer, aan de vleugel begeleid door Miep van Luin, die de te spelen werken zal toelichten. Dinsdag 5 mei, Concertgebouw, 20 uur Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Willie Boskovski, concertmeester van de Wiener Staatsopera en de Wiener Philharmoniker. Werken van de familie Strauss (onder auspiciën van het Cen trumcomité Koninginnedag). Woensdag 6 mei, Concertgebouw (Tuinzaai) 20.15 uur: Stichting Nederlandse Muziek- belangen: Concert m.m.v. Die Haerlem- sche Musyckcamer o.l.v. André Kaart, het Vrouwenkoor o.l.v. Frits Mandriaan, 't pianoduo Miep van Luin-Ans Bouter. „In 't Goede Uur", Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein Dagelijks van 21-22 uur klassiek grammofoonplatenprogram- ma. Tot en met 3 mei Schubert en Brams; tot en met 10 mei Beethoven. „De Ark", Nieuw Heiligland: Dagelijks van 20-23.30 uur gramofoonplaten. Vr.: Liszt en Brahms; za.: Tsjaikofsky; zo.: diverse comp.; ma.: Vivaldi; di.: Bach; wo.: Beethoven; do.: operette. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de I6de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 1317 uur. Tot en met 10 mei: ook van 20.3022.30 u. met oude muziek, flood light, kaarsen en bloemen. Prentenkabi net: tot en met 21 juni: „Uit het schets boek van Jan Sluijters". Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zon en feestdagen van 14-17 u. Vishal, Grote Markt: „Holland foto 1964" (tot en met 7 juni): Dagelijks geopend van 10-17 uur; zondag van 13-17 uur. Museum Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuur historische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa. Dagelijks van 1017 u. en zondag van 1317 u. Tot en met 7 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen van Harry Prenen. Tot en met 31 mei. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zater dags en zondags van 1018 u. en van 20—21 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Werken van Robert Doolaard en Ted Dobson. Kunstzaal Barteljoris, Barteljorisstraat 32: Kunstnaaldwerk van Miep Hart-Nijburg en plastieken en potterie van Henk M. Carlier (tot en met 21 mei). Teylers Museum, Spaarne 16: Tentoonstel ling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, hist, natuurkundige instru menten, mineralen, 31-toons Fokker orgel. Geopend (behalve maandag) van 10-17 uur, de eerste zondag van de maand van 13-17 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Grote Markt, hart van Haarlem". Dage lijks geopend van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 u. Tot en met 24 mei. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 79 Tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur, zon- en feestdagen van 14 17 uur. Tot 10 mei: tentoonstelling „Pas sie en verrijzenis" (beeldhouwwerken, houtsneden, paramenten en miniaturen). Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg (Overveen) Schilderijen, beeldhouw werk, grafiek, tekeningen, ceramiek en edelsmeedwerk van de Bloemendaalse kunstenaars mej. C. Borst, K. Draaisma, G. van Duffelen, Simon de Heer, Jos Hoogwout, Eugène van Lamsweerde, Hugo Landheer, H. Lit jr., Hanne Meijer de Heer, Alice v. Mourik, Anton Pieck, J. B. Roosdorp-de Jong, Grace E. A, Schipper, F. A. van Velsen en anderen. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur; op zondagen, Hemelvaartsdag en tweede pinksterdag van 14 tot 17 uur. Gesloten op de eerste pinksterdag. Tot en met 24 mei. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14 17 uur of na afspraak, tel. 43644. Wandelgangen Stadsschouwburg Werk van de Haarlemse graficus Rob Clous. Tot en met 31 mei. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten. De Keukenhof, Lisse: Openluchttentoon stelling van voorjaars- en zomerbloe men, Italiaanse en Nederlandse beeld houwwerken. In het kasteel: schilde rijen, plafondschilderingen en kunstvoor werpen. Geopend van 8 uur tot zons ondergang. Tulipshow, Vogelenzang: Expositie van diverse soorten bolbloemen, lelies en andere zomerbloemen. Dagelijks ge opend van 820 uur. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Dagelijks van 912.30 en 13.3017.00 u., zondag van 1017 u. Advertentie exclusieve geëxposeerd op de spaarne 11 t.o. damstr. - tel. 13608 ged. oude gracht 108-110 - kruisstr. 22 Op een veiling in Londen hebben drie schilderijen van Renoir woensdag 165.000 pond 1.165.000; opgebracht. In totaal werden 134 schilderijen geveild. De op brengst bereikte een recordcijfer van 811.780 pond (ƒ8.117.800). De hoogste prijs, 63.000 pond, werd betaald voor „Zich kam mende Blonde" van Renoir, de twee andere van deze schilder, „Vaas met Chrysanten" en „De jonge Soldaat", brachten 56.000 en 46.000 pond sterling op. de het klankbeeld „Op de drempel van de nieuwe tijd", waarin de auteur Jan Sta rink in de vorm van een gefingeerde ra dio-uitzending de ontwikkeling van Neder land in de tweede helft van de vorige eeuw schetst. Met name werden de figu ren van Thorbecke en Multatuli en de ver starring van het liberalisme tot een ste riel vrijheidsbegrip goed getroffen. Helaas ontkwam men weer eens niet aan onacht zaamheden met een dwaas effect. De treurmuziek bij Thorbecke's dood in 1872 ontleende die negentiende-eeuwse omroep aan Fauré's Pelléas et Mélisande, gecom poneerd in 1898. En het communiqué van de geboorte van prinses Wilhelmina werd gevolgd door de Piet Heinrapsodie van Peter van Anrooy, die toen ook nog in de wieg lag. Het klankbeeld ,Onze koningin, een ko ningin van ons" behelsde veel onbenulligs, maar onderscheidde zich door een voor treffelijke montage. Een geïnterviewde Surinamer antwoordde tot de merkbare verbluffing der ondervrager op diens vraag of Suriname de koningin wilde behouden: „Voorlopig wel" met een duidelijke ver wijzing naar een onvermijdelijke ontwik keling. Tussen veel gelegenheidstaal was dat tenminste een oprechte .uitspraak. Vermelden wij tenslotte dat de herha ling van de uitzending „Oranjes over Oran jes", waarin de vier prinsessen een ka rakterschets van hun voorouders gaven, liet constateren dat prinses Irene daarin het minst onpersoonlijk geluid deed horen en dat het gaafste gelegenheidsprogram ma tevens het eenvoudigst van snit was: een half-uurtje volksliederen gezongen door een uitmuntend spelend ensemble van koperblazers. J. H. Bartman HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.49 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina) 8.00 Nieuws, postduivenbe- richten en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. (vervolg). 9.00 Loon naar werken, uitzending in samenwerking met het NVV. 9.10 Lichte grammofoon muziek.' 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Bijbeltaal en moedertaal, gesprek. 9.55 De school van morgen, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Elektro nisch orgelspel. 10.30 Openingstoespraak bij voorjaarsvergadering van de Vereni gingsraad. 11.00 Saint Just glimlachte, hoorspel. 12.10 Musette-orkest en zangso liste. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansluitend: postduivenberich- ten. 12.33 Sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 Voor de twintigers. 14.25 Latijns-Ameri kaanse muziek (gr.) 14.45 Meisjeskoor. 15.05 Humanist en leger, toespraak. 15.20 Radiophilh.ork., koor en soliste: mod. en klass. muz. 16.35 Boekenwijsheid. 16.55 Pianoduo: Lichte muziek. 17.10 Lichte en semble. 17.40 Licht instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Draai- orgelmuziek (gr.) 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Voor de teenagers. 20.00 Nieuws. 20.05 VARA's Bekercompeti tie, wedstrijdprogramma. 21.00 Socialis tisch commentaar. 21.15 Tango-rumba-or kest met zangsolisten. 21.45 Langs verge ten wegen, hoorspel. 22.15 Zang en piano (gr.) 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit de actualiteit. 22.55 Dansor- kest met zangsolisten en vocaal ensem ble. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 De kerk zijt gij, lezing. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn: gevarieerd programma. 12.00 Angelus. 12.04 Katholiek nieuws. 12.10 Country- and Western Express (gr.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Instrumentaal ensemble en zang. 12.55 Platennieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktbe richten. 13.18 Musicerende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Jazz muziek met commentaar. 15.20 Koorzang Geestelijke en wereldlijke werken. 15.50 Reportage 2e helft finale om de Engelse voetbalbeker. 16.40 Lichte grammofoonmu ziek. 17.10 Licht instrumentaal kwartet. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Roulette, mu zikaal spelletje. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte grammofoonmuziek. 18.50 Lichtba ken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.25'Sportperiscoop. 19.30 Omroepor kest en solist: Populair klassieke muziek. 20.30 Rieleksen.amusementsprogramma. 21.30 Buurman's kant: informaties uit het buitenland. 21.50 Bric a Brac, cabaret. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Kruispunt: discussie over de verschij ningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Bespreking van nieuwe klassieke grammofoonplaten. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Nieuwe grammofoon muziek. 12.25 Weerbericht. 12.30 Hallo, met Henk! 12.55 Programmaoverzicht.. 13.00 Nieuws. 13.20 Hitparade. 14.00 Nws. 14.03 Tips voor de automobilisten. 14.30 Voor de teenagers. 14.50 Grammofoonmu ziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. 16.30 Filmkroniek. 17.00 Nieuws. 17.15 Ad te levavi: liturgische zangen 17.25 Koorzang. VOOR VRIJDAG NTS: 14 00-14.25 Schooltelevisie: Geeste lijke stromingen binnen de democratie. VARA: 19.30 De wereld van morgen, do cumentair programma. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Rudi Carrell Show. 21.25 Toneel als wapen, documentaire over leven en werk van Herman Heijermans. 22.10 Lichte or kesten. NTS: 22.45-22.50 Journaal. VOOR ZATERDAG NTS: 14.30 Eurovisie: Community sin- ging door de toeschouwers in het Wem bley Stadion te Londen. 15.00 Eurovisie: Rep. v.d. finale om de Engelse voetbal beker tussen West Ham United en Pres ton North End, te Londen, plm. 16.50 Tips over planten voor de bloembak. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brand punt. 20.50 Johnny Kraaykamp-Show. 21.30 Bonanza, TV-film (dl. 5) 22.20 Gehuwd en Ongehuwd, reportage. NTS: 22.55-23.00 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20.15-22.00 Einer wird gewinnen, quizprogramma. I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21