Wijnen na eerste dag kansloos voor Europese titel kader 71/2 Borussia in Milaan niet opgewassen tegen Inter beter een CANON in de hand Canon DIM-35 Tom Okker start met uiterst lastige single tegen Gulyas Nederlands elftal faalde op diverse punten tegen atletische Zweedse ploeg (0-1) Scandinaviërs demonstreerden een betere lichaamsbeheersing Kruiver: „Ik sjouwde me dood", maar Verdonk was weer te fit Piet van de Pol nog ongeslagen Italianen in finale om Europa-cup Top-biljarters werden berispt Eén winnaar van 50.000 in de toto Duitsers na nederlaag van 2-0 uitgeschakeld Elek Schwartz vond het spel van zijn pupillen redelijk Zweedse reclame y RIJD AG 1 MEI 1964 27 Record-recette voor perfekte foto's! Internationaal voetbal Concordia en RCH 4 duelleren om HVB-titel Davis Cup-ploeg van twee man tegen Hongarije Zweden en Joegoslavië in tweede ronde DC Liever geen zandbak „Hoeveel nog?" Piet van de Pol, de 56- jarige Rotterdammer, die inmiddels reeds een legendarische figuur is in de interna tionale biljartwereld, zag zijn kans. „Der tig of veertig.De Franse telling kon hy niet helemaal begrijpen. Op twintig was zijn serie in de achttiende beurt afgebro ken en zijn totaal was daarmee gekomen op 248. Tini Wijnen, zijn eerste tegenstan der in het toernooi in het Casino van Spa om het Europese kampioenschap anker kader 71/2 en als grote favoriet de wijde arena binnengestapt, kon slechts antwoor den met zes caramboles. De eindstreep had hij echter in zicht. Nog zes punten scheidden hem ervan. Piet van de Pol had echter gezien dat Wijnen de grote kampioensvorm niet had, een serie van 128 ten spijt. Het was dertig, maar het werd ook veertig. Van de Pol's sprong naar de driehonderd gelukte. En weer moest Wijnen in een openingspartij van een internationaal toernooi als verliezer terugtreden, want in de nastoot faalde hij. Zozeer was hij gedeprimeerd, dat hij de acquit-stoot miste, 's Avonds verloor hij opnieuw van een veteraan, de Duitser Lutgehetmann. Van de Pol zegevierde over Burgener. Imponerend was de zege van de Belgi sche titelhouder Raymond Ceulemans, al was deze dan minder spectaculair. Om een toernooi te beginnen met een overwinning in acht beurten, geschraagd door series van onder andere 33, 35, 84, en 66, is een zeer goede prestatie. Ook in de vijftigjarige Duitse oud-kam pioen van Europa (in 1952 en '53) Walter Lutgehetmann, die vijf jaar geleden de toernooi-zaal reeds de rug toedraaide, moest onze landgenoot zijn meerdere er kennen. Lutgehetmann speelde zeer sterk, waarbij het zwaartepunt niet lag op het pure kaderspel, maar op het caramboleren en daarin is hij nog altijd een meester. Wijnen was voor de tweede maal ver slagen en kan zich daarmee wel als uit geschakeld beschouwen. Een trieste dag voor de Brabander, die zich zoveel van dit toernooi had voorgesteld en niet ten onrechte na zijn magnifieke spel van de laatste dagen in Bilbao in het Euro pees kampioenschap 47/2. Dat zit er nu niet in, gezien de tegenstand en onder meer de mooie zege die Galvez donder dagavond op de in het internationale mi lieu debuterende Belg Van den Brande behaalde. Ook de Spanjaard behaalde in zeven beurten zegevierend de eindstreep met op zijn score-lijst een prachtige se-, rie van 159, een prestatie, die respect af dwong. Piet van de Pol had het tegen Burge- ner niet moeilijk ook in zijn tweede partij ongeslagen te blijven. Zonder tot groots spel te komen bouwde hij toch een voor sprong op, die vooral in de 12de beurt groot werd, toen hij tot een serie van 66 kwam. Het duurde echter nog tot en met de 21ste beurt eer hij de eindstreep be reikte. 300 32 85 9,37 218 32 31 6,81 Lutghehetmann 300 27 40 11,40 Burgener 205 27 34 7,59 Van den Branden 125 8 37 15,62 Ceulemans 300 8 84 37,50 Van de Pol 300 19 74 15,78 294 19 128 15,49 300 7 159 42,85 Van den Branden 105 7 62 15,00 Lutghehetmann 300 7 101 42,85 203 7 65 29,00 Van de Pol 300 21 66 14,28 180 21 57 8,57 156 14 40 11,14 Ceulemans 14 101 21,42 De stand na de eerste dag luidt: pnt. h. serie alg. gem 1. Ceulemans 4 101 27,27 2. Lutgehetman 4 101 17,64 3. 4 159 15,38 4. Van de Pol 4 74 15,00 5. Wijnen 0 128 19,11 6. V. d. Branden 0 62 15,33 7. 0 40 8,13 8. 0 57 8,02 De supporters van Internationale betaalden in Milaan toegangsprijzen tussen de acht en de vijftig gulden en zorgden voor een totaal aan entree prijzen van 150 miljoen lire. Dat be tekende een nieuw record. De tot dus ver hoogste recette werd bereikt bij de landenwedstrijd ItaliëRusland, die 143 miljoen lire opleverde. Advertentie «I ft 1& Voor 1250.-biedt Canon u een volautomatische halfkleinbeeld camera l'lp® "sermotor die automatisch de film transporteert en terugspoelt, lens 28 mm f 2.8, diafragma en afstand af leesbaar in de zoeker, CdS belichtings meter, sluitertijden van 1/30 tot 1/250 seconde. En uw fotbhandelaar vertelt u gaarne nog veel meer over de en de andere Canon-camera's met wereldreputatie Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY - DEN HAAG canon Het Westduitse voetbalelftal heeft in Ludwigshafen voor ruim 60.000 toeschou wers met 4-3 van Tsjechoslowakije ver loren. Bij rust leidden de Tsjechen door doelpunten van Pospichal en Mraz (2 x) met 3-1 Het Duitse doelpunt werd na twee minuten via de binnenkant van de paal gemaakt door Uwe Seeler. Na de hervat ting scoorden voor Duitsland Geiger en opnieuw Seeler terwijl de Tsjechische tref fer van de voet van Scherer kwam. Het Zwitserse elftal heeft in Zurich met 3-2 verloren van Portugal. In de eerste wedstrijd voor het Olym pisch kwalificatie-toernooi heeft Hongarije in Palma de Mallorca met 2-1 gewonnen van Spanje. Zondag 3 mei spelen Concordia en RCH 4 de ere-wedstrijd om het kampioenschap van de Haarlemse voetbalbond. De wed strijd vindt plaats op het terrein van BSM te Bennebroek en vangt aan om 12 uur. De drie topbiljarters Henk Scholte, Tini Wijnen en Kees de Ruyter hebben van het bestuur van de KNBB een schriftelijke be risping gekregen, omdat zij tijdens door hen gegeven demonstraties verlotingen hebben gehouden of hebben doen houden. Een schriftelijke berisping is de lichtste straf die de biljartbond kent. In de brief aan de drie biljarters staat echter voorts, dat zij bij herhaling onherroepelijk een „belangrijk zwaardere straf" zullen krij gen. Het afgelopen weekeinde hebben 526.548 personen deelgenomen aan de sporttoto. Aan prijzen kwam beschikbaar een bedrag van ƒ203.506,—. Slechts één deelnemer had de uitslagen van alle wedstrijden goed voorspeld. Hij krijgt de maximum-uitkering van netto 50.000. Voor de tweede prijs, die vergroot met het restant van de eerste prijs (ƒ53.104,77) totaal 114.156,57 bedraagt, kwamen 68 gelukkigen in aanmerking. Zij zullen ieder bruto 1679,ontvangen. Voor de extra-prijs was een bedrag van ƒ30.525,90 beschikbaar. Ieder van de 139 deelnemers, die voor deze prijs in aanmer king komt, krijgt netto 220, Tom Okker, de Haarlemse debutant in de Nederlandse Davis-Cupploeg, krijgt het in zjjn eerste single van de wedstryd tegen Hongarije bijzonder moeilijk. Hij zal vrijdagmiddag op de M.E.T.S.-banen in Scheveningen de spits moeten afbijten te gen Istvan Gulyas, de sterkste van de vier Hongaarse spelers. Daarna volgt het en kelspel tussen Jan Hajer en Andras Szikszai. De Hongaarse niet-spelende aanvoerder Laszlo Gorodi had woensdag bij de loting, die op de M.E.T.S. werd verricht, 'n verras sing in petto. Hij stelde de dubbel-specia- list Andras Szikszai eveneens op voor het enkelspel met voorbijzien van Komaromi, die op de Hongaarse ranglijst een hogere plaats inneemt. „Komaromi heeft niet de goede wedstrijdzenuwen" vertelde hij. Daarmee is het vrijwel zeker dat beide landen met het minimum aantal spelers op de baan zullen verschijnen, want ook de Nederlands Davis-Cupaanvoerder drs. Lijsen noemde slechts twee namen: Jan Hajer en Tom Okker, die, omstandigheden voorbehouden, ook in het dubbel zullen uitkomen. Het volledige programma van de Davis-Cupwedstrijd NederlandHon garije in Scheveningen luidt: vrijdag 1 mei: Okker—Gulyas, HajerSzikszai; za terdag 2 mei: dubbelspel, gevolgd door twee demonstratie-partijen; zondag 3 mei; OkkerSzikszai, HajerGulyas. De winnaar van de ontmoeting Neder landHongarije ontmoet in de tweede ronde de winnaar van Frankrijk—Bulga rije. In de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup (Europese zone) heeft Zwe den in Athene Griekenland uitgeschakeld. Joegoslavië heeft zich ook gekwalificeerd voor de tweede ronde door in de wedstrijd tegen Luxemburg een 3-0 voorsprong te nemen. De wedstrijd werd wegens regen val niet meer uitgespeeld. In Birmingham begon donderdag de ont moeting Groot-BrittanniëOostenrijk. Op de eerste dag namen de Britten met 2-0 de leiding. Billy Knight versloeg Detlef Herdy met 6-0, 6-4, 6-1 en Roger Taylor had al evenmin moeite met Ernst Blanke. De cij fers waren 6-1, 6-2, 6-4. Internazionale uit Milaan heeft zich op «igen terrein door een 2-0 zege op Bo russia Dortmund geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust was de stand nog 0-0. Onder stormachtige aanmoedigingen be gon Inter direct aan het verwachte offen sief. Onophoudelijk golfden de Italiaanse aanvalsacties, veelal geleid over de snelle vleugelspelers Jair en Corso op het doel van Tilkowski af. Herhaaldelijk moest de Duitse doelman redding brengen bij scho ten van Milani, Mazzola en Suarez. De Duitse ploeg, die dikwijls met negen spe lers verdedigde, bleef echter overeind. In de vijftiende minuut waren de Ita lianen wel heel dicht bij een doelpunt toen Corso een vrije trap mocht nemen. De Ita liaanse linksbuiten schoot de bal hard in doch Tilkowski redde fraai. Nauwelijks een minuut later had Corso opnieuw bij na succes maar toen ging zijn schot net ever de lat. Borussia kwam het eerste kwartier dus zonder kleerscheuren door. In de twintig ste minuut nam de tot dan toe vrij fair gespeelde wedstrijd echter een wending. Bij een onderbreking voor een vrije schop trapte Suarez de Duitser Kuraat opzette lijk tegen het lichaam. De Zuidslavische scheidsrechter Tesanic ging echter aan de overtreding voorbij. Pas in de 25e minuut kwamen de Duit sers, die bij het betreden van het San Si- rostadion met een schril fluitconcert wa ren ontvangen, voor het Italiaanse doel. Aan de andere kant kreeg Inter echter voortdurend kansen waarbij Tilkowski enkele fraaie reddingen verrichtte o.a. bij schoten van Mazzola. Met de 0-0 ruststand konden de Duitsers tevreden zijn. Wat de Italianen in de duidelijke meer derheid voor de rust niet lukte, het ma ken van het psychologisch zo belangrijke openingsdoelpunt, gebeurde na drie minu ten in de tweede helft. Mazzola strafte een fout van rechtsback Sturm onmiddel lijk af en met een hard schot scoorde de Italiaanse rechtsbinnen: 1-0. Daarvoor had Borussia echter een fraaie kans op een doelpunt onbenut gelaten. Konietszka had drie Italianen gepasseerd, speelde de bal naar de vrijstaande Wosab, die de bal echter in het zijnet schoot. Hoewel de Italianen zich na het doel punt van Mazzola meer en meer in de verdediging terugtrokken bleven zij met Jair, Milani en Mazzola voor, toch nog gevaarlijk. En in de 75e minuut was het opnieuw raak toen Jair met een hard gehot uit een onmogelijke hoek de Duitse weerstand brak. Internazionale vindt in de finale op 27 inei in Wenen naar alle waarschijnlijkheid ftesd Madrid tegenover zich. Midvoor Brungs van Borussia pro beert tevergeefs langs de verdediging van Inter te komen. Het Amsterdamse AAC heeft donderdag het rugby-kampioenschap van Nederland veroverd door in Voorburg het team van de Haagse rugbyclub met 11-5 te verslaan. De forse zeeman in de nok van de eretribune heeft niet voor niets zyn brulboeistem (die bij meting heel wat decibels zou hebben opgeleverd) laten horen tijdens de wedstrijd NederlandZweden in het Feijenoordstadion. De blonde Scandinaviër joeg z\jn rauwe, angstaanjagende kreten regelmatig de kuip in, een kuip, die af en toe bij de felle stortregens veel weg had van één gemeenschappelijke douchecel. De Zweed zag zijn favorieten met 01 winnen. Opnieuw bleef het elftal ongeslagen en Nederland kon zich scharen in de rij van Hongarije, Rusland, Joegoslavië, Noorwegen, Denemarken en Duitsland, die het ook niet tot winst konden brengen tegen de noorde lijke formatie. Op zich zo zou men kunnen zeggen is de uitslag 01 voor Zweden (dezelfde als in Moskou tegen Rusland) dus niet zo slecht. Maar men meet een duel niet alleen naar de uitslag af. Hoofdzaak is zeker in een gewone wedstrijd zonder bekerachtergronden een redelijk spelpeil met aantrekkelijk, spectaculair voetbal. Opnieuw heeft het Nederlands elftal dat echter niet kunnen presenteren. De 30.000 „douche-genoten" hebben er tevergeefs naar uitgekeken. Als een getergde leeuw, die na lang sarren plotseling de rug kromt, zo brieste bondscoach Elek Schwartz in een nog benauwde maar vrijwel verlaten Nederlandse kleedkamer: „Ze komen altijd met die flauwekul. Hun conditie is zo genaamd niet op peil. Huh, niet op peil. Die Zweden hebben de hele winter geskied'. En er als een grap aan toevoegend, de handen daarbij druk gebarend: „Wij kunnen dat niet eens". De rad causerende trainer, gehuld in een stemmig donkerblauwe regenjas met dito hoedje boven een toch wel een tikje verdrietig kijkend gezicht, bracht het gesprek bruusk terug op de realiteit. Waarom de Nederlanders in drie wedstrijden slechts één schamel goaltje produceerden? Tja waarom, Schwartz zocht tevergeefs naar een afdoend antwoord. „Maar hoeveel doelrijpe kansen hebben we tegen Zweden niet gehad. Hoeveel niet? Heel veel" De zich overal uitkletsende Fransman dempte zijn stem, toen rolde er over zijn lippen: „Maar juist dat laatste beslissende duwtje, dat wil tegenwoordig niet meer lukken". Een half uur daarvoor, de deur van het Nederlands vertrek zwaaide tegen de gewoonte in al snel met een uitnodigend gebaar wijd open, leunde hij als een veldheer-in-rustê. de handen diep in de zakken geborgen, tegen een massagebank. Content? Na tuurlijk was hij tevreden. Zweden, volgens zijn felle woorden officieel het beste team van Europa, kon alleen door een geluks treffer zegevieren. „Neen, mijn jongens zijn beslist niet de min deren geweest". En Nuninga, als een opgejaagde soldaat door de vijandelijke stellingen dwalend? „Hij heeft in acht dagen drie wedstrijden moeten spelen. Reken maar na: het militaire team, GVAV en nu het Nederlands elftal". En Verdonk, waarom moest de kleine PSV'er voortdurend vruchteloos om actie smeken, waarom lieten zijn teamgenoten hem vooral in de eerste helft nogal opvallend links liggen? Schwartz, de hoed iets schuiner zettend: „In de rust gaf ik het consigne Verdonk meer in het spel te betrekken. De jongens hebben dat advies gelukkig opgevolgd". Maar de nog zo typisch jongensachtige vleugelman schudde voorzichtig maar nadrukke lijk van neen. Terwijl hij zich in het militaire kostuum stak bande hij al grotendeels de gedachten aan de nederlaag uit zijn hoofd. Over dienst, ja daar wilde hij wel graag over praten. „Mijn conditie gaat nu nog wel, maar in de toekomst zal die minder worden. Door tekort aan slaap". De oranje-benjamin boog zich óver zijn blaren, die vooral zijn linkervoet sierden. „Van al die marsen. Nee, ik heb er helemaal geen last van gehad. Zeg zelf, het liep toch af en toe lekker". Met een lachje sprong hij op de massagebank. Elek Schwartz had het debuut van Haenen „magnifique" ge vonden. De lange, schrale Maastrichtenaar, opgefrist na een stevige douchepartij, vertelde in sappig maar verstaanbaar Lim burgs dat hij geen seconde een spoortje nervositeit had be merkt. Ook het 4-2-4-systeem, voor de MVV'er een „nieuwtje", bracht hem nauwelijks in moeilijkheden .„Weet je wat me zo is meegevallen. De sfeer in Zeist. Helemaal geen naijver, gewoon vrienden onder elkaar, die elkaar in sportieve zin proberen te verschalken. Net Rapid van vroeger". Haenen arriveerde dins dagmorgen in het KNVB-sportcentrum. De 30-jarige bedrijfs leider bij Sphinx hoopt vurig op een tweede kans. Als laatste Nederlander nog even Kruiver, waarover Schwartz elke vorm van critiek direct had weggewuifd. Toornig viel de blonde Feijenoorder uit: „Ik sjouwde me dood. Elke bal kwam door het midden. Ik liep als een gek, maar er stonden altijd twee Zweden in mijn buurt. Waarom trapten ze die bal niet eens naar een vleugel?" Tja waarom, zelfs Schwartz wist daar geen antwoord op. In de Zweedse kleedkamer boorden de journalisten een Neder landse bron aan. Svensson, nu reservespeler, destijds Zweeds steunpilaar in de ploeg van PSV. Zonder moeite verhaalde hij in vlekkeloos Nederlands over het voor hem en ook voor de overige Scandinaviërs nogal teleurstellend optreden van de Nederlanders. „Wij wisten bij voorbaat al dat elke aanval over Kruiver zou lopen. Dat was dom van de Nederlanders, altijd weer die hoge verre trappen". Arbiter Schulenberg, de 37-jarige Hamburger, maakte een vergelijking tussen Feijenoord—Stade de Reims, eveneens door hem gefloten, en Nederland—Zweden. De laatste wedstrijd had zich zijns inziens in een vriendschappelijke sfeer afgespeeld, er was minder zakelijk gevoetbald. De Westduitser die een viertal duels in het UEFA-jeugdtoernooi onder zijn hoede heeft gehad, lachte gul en breed terwijl hij hardop de waarheid naar voren bracht. „Maar Nederland- Zweden haalt het op geen stukken na bij Feijenoord—Reims". Lex Muller Er zijn verscheidene zwakke plekken in het Nederlands elftal. Dat kon de heer Wijnen, lid van de technische commissie, ook niet ontveinzen. Hij heeft geen namen genoemd, maar het was, dunkt ons wel duidelijk, wie de zwakke broeders op woensdagavond waren. Daar was een vol ledig falende Nuninga, daar waren twee zwakke backs Veldhoen en Haak, van wie vooral de laatste ver onder redelijk te stellen eisen bleef. Daar waren ook kanthalfs Muller en Van Wissen, die weinig goeds hebben gepresteerd. Van Mul ler kan men zeggen: de boog kan niet altijd gespannen blijven. Wat Van Wissen betreft: diens boog is al verscheidene wed strijden zonder veerkracht. Waar dus onze „twee" uit het befaamde 4-2-4 matig voor de dag kwamen, lag een matig tot zwak optreden van de gehele formatie voor de hand. De „Twee" vormt nu eenmaal de scharnier in het door ons bepaald niet ge loofde systeem. Natuurlijk had de geachte heer Schwartz na afloop van de interland weer een ste vige portie rhetoriek en schijnrekenkun- de voor handen: „we hebben met slechts één doelpunt verschil van het beste elf tal van Europa verloren, dat is niet gek, we staan vlak achter Zweden". Welaan, als de bondscoach, die in een onderhoud met onze medewerker Jan Dassen beweer de, dat onze spelers niet onder doen voor de Europese topvoetballers, zichzelf zand in de ogen wil strooien, hij gaat zijn gang, maar wij maken van onze ogen liever geen zandbak. De Zweden, die met een aantal invallers aantraden dat kan men toch ook niet wegcijferen hadden een soepel elftal. Ze beschikten over een goede techniek een prima teamgeest en wat vooral belangrijk was op het spekgladde veld een uitstekende lichaamsbeheersing. Dat gaf ook wel de doorslag, geloven we. Waar bij de Nederlanders alles moeizaam ging. liepen de Zweedse combinaties meestal glad en rad. Dat ze met niet meer dan één doelpunt verschil wonnen komt door de ge woonte liever de bal in het doel te leggen dan te schieten. Dat ene doelpunt was overigens een rechtstreeks gevolg van een misser van Haak. De Feyenoorder bleef rustig staan na zijn misser, waardoor Simmonsson kon vuren. De bal werd ongelukkigerwijze door debutant Haenen, die overigens zeer nut tig speelde, van richting veranderd, waar door Pieters Graafland tevergeefs op de kleffe wei duikelde. Dat gebeurde al in de vierde minuut. Nederland is ook verscheidene malen ge vaarlijk geweest, zeker, maar alles gebeur de te rommelig en zonder beheersing. Krui ver sjouwde elke keer weer opnieuw. Hij moet heel wat kilometers hebben afgelegd, maar zijn schoten en kopballen troffen geen doel. Hij kon maar niet in de combi naties meewervelen, welke door Bergholtz werden ingeleid. Men mag zich na deze wedstrijd in gemoede afvragen of de spelers wel over tactisch inzicht beschikken. Slechts een enkele maal werd er voor de rust via Verdonk gespeeld. Wanneer dat gebeurde ontstonden er gevaarlijke situaties. Maar men dirigeerde steeds maar weer alles naar rechts, waar Bergholtz het alleen ook niet afkon, of naar het midden, waar Krui ver fel werd gedekt. Pas na de rust toen er op gewezen was, dat er ook nog ene Verdonk meespeelde werden de aan vallen wat gevarieerder, maar mede om dat Nuninga geen bal goed verwerkte bleef de 0 gehandhaafd. Stel je voor, dat we twee doelpunten hadden gemaakt. Dan waren we nog het beste elftal van Europa geweest ook. Hans Rombouts (Van een speciale verslaggever) Kleurrijke reclameborden vrolijken al jaren het stadion Feijenoord in Rotter dam op. Ook tijdens de interland Ne derlandZweden prezen diverse be drijven hun „uitstekende" artikelen aan. Maar woensdagavond waren die lang gerekte, opeens gelige borden niet voor Nederlandse ogen bestemd. Ten gerieve van de Zweedse t.v.-bezitters, die in het hoge noorden wel mochten kijken, werd er ditmaal iets anders speciaal aanbevolen: Zweedse koopwaar, zoals (Japanse) camera's e.d. Overigens viel al kort na het begin de grondcamera uit. De Zweedse midvoor Simmonsson is vier Nederlanders te slim af. Hij vuurt en het enige doelpunt is ge maakt. V.l.n.r.: Muller. Schrijvers, Van Wissen en Haenen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 27