VAN DAG TOT DAG w w w m\\ 7 1 door Dr. H. Riemens I Wereldnieuws A alabastine ja graagj Akkoord tussen Israel en EEG Frankrijk wil een neutraal Vietnam Johnson voorspelt belastingverlaging Hondse beurt van president Johnson (oud-gezant der Nederlanden) <^praatótoel 3 p ds .J VRIJDAG 1 MEI 1964 Juist als man kun je dat zo waarderen I Een lekkere Amerikaanse sigaret F ram Vellekoop Het is zo prettig voor U, De als wijsgeer te boek staande grijs aard Bertrand Russell is misschien meer wijs dan wijsgerig, maar hij heeft daar dan ook de leeftijd voor. Tweeënnegentig Jaar heeft deze Brit zich met de wereld politiek geconfronteerd gezien, de eerste jaren wellicht nog zonder zich dat bewust te zijn, maar later in ieder geval niet zonder zeer persoonlijke en originele reac ties te tonen Hoe ouder Russell wordt, hoe origineler zijn reactie. De laatste publikaties over hem, gedaan met het oog op zijn naderende verjaardag, spreken duidelijk van zijn over tuiging dat een wereldregering de slotsom zal moeten zijn van wat in de Verenigde Naties aarzelend begonnen is. Een echte wijsgeer is Russell toch ei genlijk niet. Daarvoor zijn zijn gedachten- gangen te zeer verbonden met cliché-ach- tige en traditionele overtuigingen, die eer der tot utopieën dan tot kernachtige waar heden leiden. Misschien ook wordt de wijs geer in hem verdrongen door de ambitieu ze practicus, die voor zijn dood een bruik baar procédé tot wereldvrede wil formu leren. Maar die ambitieuze practicus heeft volkomen gelijk, wanneer hij zegt dat „de regeringen" ervan overtuigd raken dat een kernoorlog het einde van het menselijke ras op aarde zou kunnen betekenen en dat zij bereid zijn, zo'n kernoorlog te vermij den. Een echte wijsgeer zou nooit gewaagd hebben van „de regeringen". Hij zou heb ben gezegd dat op dit ogenblik in de we reldgeschiedenis de macht der staten in handen is van regeringen, die bereid zijn.enzovoort. Het is namelijk hele maal niet zeker, dat over twintig, dertig jaar nog steeds „de regeringen" bereid zijn een kernoorlog te vermijden. Het ligt er maar aan, welke regeringen op dat mo ment de macht in de politieke centra in handen hebben, en welke doeleinden, in tenties en mentaliteiten die regeringen be heersen. Het is niet zo, dat de mentale kwaliteit der regeringen zich sedert het jaar nul in stijgende lijn heeft bewogen en nu eindelijk op het niveau van de be schaafde top is gekomen. Als men zich de „regeringen" van Duitsland, Italië en Rus land onder figuren als Hitier, Musolini en Stalin herinnert, kan men moeilijk volhou den dat deze lieden ergens op een hogere sport van de culturele ladder stonden dan keizer Nero of Karei de Grote. Er zit geen duidelijke voortgang in de mentaliteit, wel in het van onderop los brekende realiteitsbesef, dat in de rege ringen uitkristalliseert. En daarom is het denkbeeld van een wereldregering als „hoofd van één grote familie" geen wijs gerig, geen wijs, maar alleen een al te op timistisch denkbeeld. Russell zegt, dat daar toe problemen zullen moeten worden opge lost, zoals het Duitse, en „dat er moei lijk een andere oplossing kan worden be dacht dan hereniging van Duitsland, tege lijk met ontwapening". Het is niet duide lijk of hij Duitse dan wel wereld-ontwape ning bedoelt, maar dat doet er minder toe. Hereniging van Duitsland is een idee, dat lijnrecht in strijd is met „één grote fa milie, opgevoed in het bewustzijn van we reldburgerschap". Politieke hereniging van Duitsland zou maar één ding kunnen be tekenen: capitulatie van de rest van de we reld voor de Duitse machtsidee, de vader- land-hysterie, de Blut und Boden-theorie en en misschien zelfs het Arische rasfa natisme. Onder een wereldregering is hereniging van een politiek verdeeld stuk Europa niet meer nodig, niet meer nuttig en niet meer actueel. Dan komt het nog slechts aan op organisch geregeld verkeer tussen de men sen, wier vaderland de wereld is. Maar daarom is deze wereldregering-theorie zo utopisch, aangezien bij een practische on mogelijkheid probeert te koppelen aan een filosofische wensdroom. Niettemin, wij ho pen dat Russell honderd wordt en dat zijn toch hier en daar zeer wijze opmerkingen zullen leiden tot een nóg groter besef van de wankele staketsels, waarop onze be schaving rust. Advertentie „ONWRIKBAAR"... W»t Alibastine op de zijkanten van de tegel en na droging, zit hij „onwrikbaar"' vastl Nu ook in handig» emmerverpakking. Luchtdicht •f to afuiten, Inh. 1 kg. priji f 7,S9 «LmSTIJfEliOLLAMOtLV.L&OSEGRACHT B AMSTERDAM Een overweldigende hulde in rood-wit- blauw en oranje heeft het Nederlandse volk gisteren aan de jarige vorstin aangeboden, spontaan en zonder oproepen van comi- té's. Nooit tevoren is op 'n koninklijke ver jaardag zo algemeen en zo nadrukkelijk gevlagd. Het uitsteken van de driekleur op nationale feestdagen is de laatste ja ren steeds minder gewoonte geweest, wat in het teken des tijds te verklaren was. Een hernieuwde belangstelling voor koningin Juliana, ongetwijfeld tot leven gewekt door de beslommeringen waaraan zij de laatste maanden kennelijk ten prooi is geweest, is zeer duidelijk gedemon streerd. Zo heeft de problematiek van het huwe lijk van prinses Irene in ieder geval deze goede kant gehad: er heeft een nieuwe confrontatie plaatsgehad van de koningin met de gezinnen en de mensen in haar land, een confrontatie zonder praal of majesteit, zelfs met het tegendeel daar van. De koningin is meer dan ooit een ge wone moeder gebleken, die in haar ge zin te kampen had en heeft en zal heb ben met de zorgen die ook het een voudige gezin in de burgermansstraat kent. Dat heeft ongetwijfeld bij velen het besef wakker geroepen, dat afkeer van schijn en klatergoud niet behoeft te beteke nen, dat men de personen in paleis Soest- dijk geen warm hart kan toedragen. Een warmer hart zelfs, naar mate de schijn vervalt en het klatergoud verbrokkelt en de mensen overblijven. BRUSSEL (AP) De E.E.G. en Israel ■ijn in principe tot overeenstemming ge raakt over een handelsregeling van drie jaar, waarbij Israel faciliteiten verleend worden voor uitvoer naar de zes landen. PARIJS (AFP en Reuter) De Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Cou- ve de Murville, heeft bij de ope ning van een debat over buitenlandse za ken in de Nationale Vergadering verklaard het nutteloos te achten, te proberen de toekomst van Vietnam te regelen buiten China om. Het zou naief zijn te denken dat Viet nam in zijn geheel „anders dan in neutraliteit de vrede en onafhankelijkheid zou kunnen hervinden. Mijn standpunt wordt gesteund door negentig jaren Fran se ervaring in Indo-China, en helaas, een oorlog van zeven jaar". Over Europa zei Couve de Murville dat de dag zal komen dat Groot-Brittannië, dat nauwelijks bereid bleek te zijn dat in 1962 en 1963 te doen, zich bij ons zal voegen, omdat de ware roeping van dit land in de nieuwe wereld ligt, die wordt opgebouwd". „Frankrijk verlangt dit ook. De evolutie van Europa zal echter lang duren. De Europese gemeenschappelijke markt is reeds een grote economische macht. Het verenigde Europa moet ook een reële politieke macht worden, met eigen poli tiek, defensie en cultuur". Advertentie WASHINGTON (AFP) President Johnson heeft er bij'het Amerikaanse be drijfsleven op aangedrongen de stabiliteit van de prijzen te handhaven om een econo mische expansie van de Verenigde Staten niet in gevaar te brengen. Tijdens de ontvangst van een groep za kenlieden op het Witte Huis verklaarde Johnson dat bij het huidige tempo van de economische expansie in de Verenigde Sta ten binnen enkele jaren een tweede belas-i tingverlaging mogelijk zal zijn. De president waarschuwde ervoor dat prijsstijgingen dit jaar het risico van een vertraging van de expansie en lagere winsten met zich meebrengen alsmede het gevaar* van inflatie en recessie. Johnson voegde hieraan toe dat hij van plan is volgende week een beroep te doen op de vakbonden om hun looneisen te be- WASHINGTON President Johnson, wiens relaties met de pers aanvankelijk koel waren, boekte vorige week ongeken de publiciteitssuccessen. Dagelijks stond hij levensgroot in het nieuws, terwijl hij tijdens bezoeken en persconferenties een meisje uit Chicago op de armen hield, dat hem een brief had geschreven. Iedereen was vol lof over deze stunt. Maar president Johnson is nu gestrui keld over twee honde-oren. De president tilde tijdens een ontvangst van zakenlie den een zijner Beagle-honden aan de oren op om hem te laten keffen, hetgeen vol gens hem goed zou zijn voor honden. Daarover bleek de Amerikaanse natie perken. „We kunnen niet toestaan dat on ze produktiekosten stijgen en we kunnen nog minder toestaan dat de prijzen stij gen," aldus Johnson. „Alles hangt hier af van de houding van het bedrijfsleven en de vakbonden." het echter niet eens te zijn met haar president. Meteen na de publikatie van de foto's, waarop Johnson staat afgebeeld met zijn hond, regende het verontwaardig de telefoontjes en vingen de kranten gre tig uitlatingen op van kynologen, die be weerden dat 't optillen van een hond aan zijn oren pijnlijk is en dat keffen geens zins gezond zou zijn. Protesten kwamen op het Witte Huis bin nen van kennels, dierenbescherming, ver enigingen tegen wreedheid enz. De pijn lijke kwestie, zowel voor de honden zelf 'als vodr "Johnsoh, Vortnt het gesprek van de dag. De opwinding is duidelijk kunstmatig en wordt veroorzaakt door een gebrek aan wezenlijker punten van critiek op de Ame rikaanse president. De kwestie herinnert aan de opwinding, enige tijd geleden, over Johnsons autorijden in Texas, waarbij de snelheidslimiet met zestig kilometer zou zijn overschreden. Nederland en Navo-kernmacht Een weinig opvallend be richt van alweer een paar maanden geleden: Nederland heeft besloten deel te nemen aan de proefneming met een oorlogsschip onder bevel van de NAVO, dat zal zijn uitge rust met kernwapens. Het schip zal een internationale bemanning hebben, waarvan de deelnemende landen ieder een contingent zullen leveren. Kosten van onze deelname voorlopig begroot op 240 miljoen voor het eerste jaar... Er gebeurt zó veel, en er gaat zó veel van het gebeur de langs ons heen, dat dit bericht toch waarlijk niet zonder gevolgen van allerlei aard niet meer reactie bij pers en publiek veroorzaakte dan de rimpeling die een steen doet ontstaan in de vij ver waarin men hem gegooid heeft. Enkele dagen later stel de professor Samkalden, onzes inziens zeer terecht, in het Benelux-parlement de vraag aan minister Luns, waarom hier niet één lijn gevolgd was door de Beneluxlanden im mers België houdt zich, even als trouwens de meeste NA- VO-landen, afzijdig en gevoelt kennelijk niets voor het pro ject. Waar er niet zo heel veel terrein overblijft voor een ge zamenlijke Benelux-politiek nu de economische aangele genheden van de drie landen meer en meer een zaak wor den van de E.E.G.zou het voor de hand hebben gelegen om ten aanzien van het al dan niet deelnemen aan de NAVO- kernmacht één Benelux-stand- punt aan de wereld kenbaar te maken. In zijn antwoord liet minister Luns uitkomen dat Nederland wel, doch Bel gië niet beschikte over de ma rine-mannen die vereist waren voor deelname aan het plan. Het lijkt ons echter zeer de vraag of het alleen deze op- portuniteitsoverwegingen zijn geweest, die minister Spaak hebben doen besluiten zich niet met de proefneming in te laten. België is reeds bij her haling voorzichtiger geweest dan Nederland wanneer het ging om de uitvoering van plannen uit Washington die op nucleaire wapens betrekking hadden, en of in België het luttele getal marinemensen, dat naar verluidt door Neder land zal worden geleverd, niet te vinden zou zijn, lijkt twij felachtig. Onze conclusie is dan ook voorlopig: professor Samkalden had gelijk, en in de Benelux staat men, staan althans de ministers van Bui tenlandse Zaken, op dit punt pal tegenover elkaar. Nu kan men erop wijzen (en namens de Nederlandse regering is dit ook reeds ge daan) dat ons land, door deel te nemen aan de proef, nog geen „beslissing ten principa le" heeft genomen aangaande latere participatie aan de NA- VO-kernmacht waar tegen over men in een eerder sta dium in Den Haag bepaald ge reserveerd had gestaan. Inder daad, theoretisch heeft men nog de kans, er na de eerste ronde uit te stappen. Maar van die kans gebruik te maken zou naar alle waarschijnlijkheid betekenen, dat men Washing ton veel meer zou ontstem men dan wanneer men van de aanvang af niet mee had wil len doen, niet aan de proef en niet aan wat daarna komt. Het is een beetje alsof wij een stofzuiger van de hande laar voor een week op zicht krijgen, hem vrijelijk mogen gebruiken, en nog niet ver plicht zijn het ding ook te ko pen. Aannemende dat het ap paraat geen defecten vertoont, kunnen wij er na die week immers met goed fatsoen niet meer van af?. Hoe meer men deze zaak van de gezamenlijke NAVO- kernmacht bekijkt, hoe inge wikkelder en hoe bedenkelij ker zij er uitziet. Als leek op defensiegebied was ik aanvan kelijk geneigd te denken: het zal wel zo moeten zijnal behield ik een vage ongerust heid. Want zoveel was zeker, dat de Westduitse defensie, zo zij straks aan deze NAVO- kernmacht deelneemt, de ge legenheid krijgt met wapens ie oefenen die haar, op grond van na-oorlogse verdragen, onthouden zijn kernwapens namelijk. En de verschillende geluiden uit de' Bondsrepu bliek waren nu niet allemaal even geruststellend in de laat ste maandenja. wanneer waren zij het wél? Zoals een vos wel zijn haren maar niet zijn streken verliest, zo goed zal de Duitser graag een mi litair blijven en zeer zeker zal hij de ontzegging van het ge bruik van kernwapens in zijn hart voelen als een smaad, zijn land aangedaan.Of het moest al zijn dat hij tot die zeer weinig talrijken onder zijn landgenoten behoorde, die zich realiseren welke vreselij ke onheilen de Duitse wapens in een recent verleden hebben aangericht. Maar mogelijk, zo dachten wij, stonden tegen over dit nadeel, neen, dit ge vaar, voordelen voor de geza menlijke defensie van het Westen en in dat geval zou het tóch kunnen zijn dat onze autoriteiten terecht besloten in de boot van Washington, of liever in de NAVO-boot met internationale bemanning plaats te nemen figuurlijk tenminste, want in letterlijke zin zouden dat Jannen van ons zijn. Ieder goed marine man en onze minister van Defensie is een marineman! gunt zijn geliefd wapen een zo belangrijk mogelijke ont wikkeling, dus lag hier de keu ze voor de hand, zo dachten wij verder. Wat het Buitenlandse Zaken- aspect betreft, och, dat valt niet zo moeilijk te bekijken. Men behoeft heus geen be roepsdiplomaat te zijn om te weten dat de druk van Wash ington om een geliefkoosd denkbeeld door te voeren heel groot kan zijn. En sedert de dagen reeds van onze eerste ministers van Buitenlandse Zaken die na de oorlog op het Plein kwamen is men er daar bijzonder voor geporteerd, het de Verenigde Staten naar de zin te maken. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat die po litiek ons in de alweer verre dagen van het Marshall-plan geen windeieren heeft gelegd. Maar zonder nu in het al lerminst een politiek van on dankbaarheid te willen aan prijzen hoezeer het elders vaak juist die soort politiek is, die maakt dat landen hun zin krijgen kan men, ge loof ik, toch wel duidelijk stel len, dat het Nederlandse be lang niet meebrengt dat wij steeds en te allen tijde datge ne doen, wat Washington graag ziet. In het onderhavige geval van de multilaterale kernvloot zien wij nu deze zonderlinge figuur dat, behal ve de Verenigde Staten zelf, tot dusverre alleen Nederland en .Griekenland en Turkije een deel van de bemanning voor het eerste schip zullen le veren. Men is geneigd te den ken dat de Nederlandse ma trozen dan wel allereerst de taak zullen krijgen, vechtende Grieken en Turken uit elkaar te halen.Voor het overige wordt de defensie van deze beide oostelijke bondgenoten van de NAVO toch al door Washington betaald, dus daar door betekent de toetreding van die twee landen tot het project in wezen niet veel. Generaal Calmeyer, de voormalige staatssecretaris van defensie wie niemand on deskundigheid op militair ge bied kan verwijten, heeft zich in een duidelijk gesteld arti kel in het Christelijk-Histo- risch Maandblad (van novem ber 1963) uitgesproken over dit gehele plan voor een mul- ti-nationaal kernwapen. Zijn Dordeel is eenvoudig vernieti gend. Naast verschillende ar gumenten op het eigenlijke gebied der defensie wijst de generaal eveneens op het ge vaar, West-Duitsland een trai ning in het omgaan met kern wapens te geven. Waarbij wij willen aanstippen dat het ons bijna even ongewenst lijkt, wanneer de NAVO eraan meewerkt dat Bonn zich kan onttrekken aan verdragsver plichtingen wanneer Duits land formeel zou worden ont heven van die verplichtingen. Zonder op de strategische ar gumenten van generaal Cal meyer in te willen gaan, die kunnen belangstellende le zers beter in het geciteerde artikel zelf nalezen moe ten wij nu wel besluiten, dat dit meedoen aan de proef van ;en eerste NAVO-kernschip zo wel op militaire als op politie ke gronden bijzonder beden kelijk blijkt te zijn. Het is danook te hopen dat de Kamers deze keer het ka binet niet zullen volgen en het betreffende krediet zullen weigeren goed te keuren. Slordevos Als je toch in Cairo bent neem je na tuurlijk en passant de piramiden mee, bij wijze van spreken dan altijd. Een nogal gammele bus bracht veertig anderen en ons ter plaatse. Mocht u er interesse voor hebben, dan mogen wij u wel verklappen, dat de piramiden er precies zo uitzien als u denkt, d.w.z. zoals de K.L.M. ze op haar jolders weet uit te beelden en aan te sme ren. Ook zijn er kamelen. Je mag er tegen een onredelijke vergoeding op krimpen van narigheid. Het aantal genomen kiek jes, waarop deze ellende in beeld wordt gebracht, ontsnapt niet aan de aandacht van de kameel-drijver. Ze worden je in rekening gebracht. Welk een verschil met Marken en Volendam! Een inboorling met een fez op het fijn- besneden oud-Egyptische hoofd geklemd diende zich aan als rondleider. Uit drie ta len had hij een gemiddelde ontwikkeld en daarvan bediende hij zich onverstaanbaar om ons de Geschiedenis Zijns Vaderlands deelachtig te maken. Op enige afstand stond een vaag mans persoon in het zand mijn aandacht te trek ken. Geen van mijn kennissen of relaties zou zich kleden in een wijd smerig-wit ge waad, een fez op en sandalen aan barre- voeten om dan in de woestijn naar mij te gaan staan wuiven. Het was een vreem deling zeker, die verdwaald was zeker. Aanvankelijk negeerde ik hem, doch halsstarrig hield hij het wenken vol, zo dat ik mij beleefdheidshalve los maakte van ons gezelschap ten einde hem te be naderen. Hij bracht mij achter een paar rotsblokken en gebaarde de uiterste stilte te willen betrachten. Toen deed hij een greep onder zijn jurk om een kostbaar kleinood te voorschijn te toveren, dat hij kennelijk bij de een of andere opgraving achterover had kunnen drukken. Een klein beeldje was het, een heerlijk stukje cul tuur, prachtig van lijn en vrijwel volko men gaaf. Uit een mengelwerkje van vreemde woorden en tragische gebaren vermocht ik op te maken, dat de gejurkte heer reeds enkele weken niet had kunnen eten uit geldgebrek. Mij had hij uitverko ren als koper, mede om het feit, dat hij mijn vrouw zo mooi vond. Dat ik er met niemand over mocht spreken, kon ik bil lijken. Ik vond, dat hier direct moest wor den ingegrepen om de Egyptenaar en zijn gezin de eerstvolgende tijd van voedsel verzekerd te houden, een transactie, waar bij ik bovendien een uniek kunstvoorwerp rijker werd. Ik moffelde het in mijn bin nenzak weg. 's Avonds zat het gehele reisgezelschap nog wat na te sudderen op het hotelter ras, toen plotseling een Amerikaan het niet meer kon harden. Hij toonde ons trots een beeldje, dat hij op uiterst garaffineer- de wijze van een grafdelver had weten los te branden en dat een wonderlijke gelijke nis vertoonde met het mijne. Er kwamen wel dertig van dergelijke aardewerkjes te voorschijn en iedereen voelde zich zwaar gegrepen. Mijn vrouw fluisterde mij toe: „Wat een stommelingen hé? Is het niet om je dood te lachen?" Dat vond ik ook. De volgende dag heb ik de binnenzak van mijn sportjasje omgekeerd; deze zat vol droge klei. Mijn vrouw zei: „Hoe klftjg je het erin? Wat ben je toch een sloddervos." Het beeldje, dat door mijn vrouw is. ge kocht, hebben we nog steeds, dat was heel gebleven... Advertentie dat u bij ons kunt rekenen op echte belangstelling voor uw persoonlijke wensen. Door ervaring en opleiding weten wij precies, welk horloge u graag wilt hebben, want daarop richten wij onze inkoop. Onze grote merkencollectie maakt u het uitzoeken heel ge makkelijk: o.a. MIDO - BAUME en MERCIER - CERTINA - PRISMA - INDUS - ZENTRA. U weet het adviseert u goed. grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 het huis met het carillon. Assoean-dam. President Sallal van Jemen zal op tien mei in Cairo aankomen om met premier Kroesjtsjev en president Ben Bella van Algerije de ingebruikneming bij te wonen van de dam van Assoean. Doodstraf. Het eiland Guernsey in het Engelse Kanaal, waar in honderdtien jaar niemand meer is opgehangen, heeft besloten de doodstraf voor moord officieel af te schaffen. Hik. Mevrouw Lucy Mcdonald uit het Amerikaanse Atlanta heeft al meer dan tien maanden de hik. Ze is er sindsdien niet in geslaagd werk te vinden. „Men wil niet iemand met de hik om zich heen hebben. Iedereen zegt dat hij mijn moei lijkheden begrijpt maar zij nemen mij eenvoudig niet in dienst". Bewijs. De Amerikaanse luchtmacht heeft sinds 1947 achtduizend maal een onder zoek ingesteld naar berichten over „waarnemingen" van niet-geïdentificeer- de vliegende voorwerpen, zoals vliegende schotels. Nimmer kon het bewijs worden geleverd dat het „vreemde interplane taire voertuigen" waren, die door den kende wezens werden bestuurd. Ook niet dat de voorwerpen een bedreiging vorm den voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Particulier. Koning Hoessein van Jordanië is uit de Verenigde Staten in Londen aangekomen voor een particulier bezoek van vier dagen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3