Vorstin grootser dan ooit gehuldigd KR O-vermogen, na winst van f 600.000 in 1962, f 18,5 min. Een nieuwe wereld gaat vooru open... Bloemencorso Bollenstreek 1964 zal miljoen bezoekers trekken 1 Prachtige praalwagens worden in Lisse tentoongesteld s HUISHOUDE Gelukwensen uit het buitenland Lugubere vondst in het buiten-IJ Kotter omgeslagen op Waddenzee Op 1 juli gaan 2800 dienstplich tigen naar huis Rijexamen wordt duurder Eerste omroep die de boeken opent ADVIES VAN CORSOBESTUUR: „KOMT TIJDIG!" VRIJDAG 1 MEI 196 4 De start V erk eersmaatregelen Op tijd Parkeren op de 19e internationale in de RAI van 1 t/m 10 mei In de hallen van de H.B.G. aan de Grachtweg in Lisse werden donderdag avond de eerste praalwagens tentoon gesteld. Ook vanavond tot twaalf uur zullen deze hallen tot expositieruimte van het corso dienen. Meer dan twee duizend vierkante meter stro waarop de hyacinten en andere voorjaarsbloemen zullen worden bevestigd werden voor de praalwagens gebruikt. De jury heeft de praalwagens vanmor gen voor de eerste maal beoordeeld. De tweede beoordeling heeft zaterdagmorgen tussen negen en tien uur plaats aan de startplaats van het corso in Sassenheim. De luxe wagens worden slechts eenmaal beoordeeld en wel aan de startplaats. Het bloemencorso Bollenstreek 1964 start Op zaterdagmorgen 2 mei om half elf van de Warmonderdam in Sassenheim. Om 10.55 komen de wagens in het centrum van Sassenheim aan. Van dit punt af gaat het verder naar Lisse, dat om 11.50 uur als plaats van aankomst dient. Om 12.40 uur arriveert de stoet in Hillegom en om 13.20 uur wordt het keer punt in Bennebroek bereikt. Om drie uur zaterdagmiddag vertrekt de karavaan weer in de richting Hillegom. Om 15.40 uur wordt daar de tocht naar Lisse her vat. De aankomst bij de finish in Sassen heim (Parklaan) is om 17.40 uur. Schitterende praalwagens zullen dit jaar weer aan het corso meedoen. Voorafge gaan door de koninklijke harmonie ,,'s-Her- togenbosch" rijdt als eerste een praalwa gen van de gemeenten in de bollenstreek in de stoet. Daarna volgt de wagen van de bond van bloembollenveilingen. Dan volgen „Saskia" van de afdeling Sassen' heim van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, de luxe wagen van een Amarylliskwekerij, de wa gen „Elegance" van Lisse, de „Koh-i- noor", kortom, te veel om op te noemen. De harmonieën en fanfarekorpsen die zullen meelopen komen uit alle windstre ken, van Den Bosch tot IJmuiden en van Bennebroek tot Gouda. Voor het eerst zal op een praalwagen een goochelaar meerij den, die het duizendkoppige publiek met zijn toeren zal amuseren. extra dag vrij gekregen of genomen heb ben dit bloemencorso extra druk bezocht zal worden Men spreekt zelfs van meer dan een miljoen. Het corsobestuur heeft erop gewezen dat de buitenlandse gasten vaak gewiekster zijn dan de Nederlanders in het vinden en in bezit nemen van een ideale plaats langs de route. De toeschouwers uit de bollenstreek en de provincies Noord- en Zuid-Holland en vooral de inwoners van Haarlem en om liggende gemeenten die menen dat zij op het laatste moment nog wel een plaatsje zullen kunnen bemachtigen, wordt aange raden dit jaar wat eerder te komen an ders zo vreest het corsobestuur kon men wel eens bedrogen uitkomen. Met na me Duitse gasten maken er een gewoonte van om op de toegestane plaatsen langs de route hun wagen te parkeren en al pick nickend de tijd te doden tot het corso voor bijkomt. Het spreekt vanzelf dat de samenwer kende politiekorpsen uit de bollengemeen- ten, die versterking zullen krijgen van korpsen uit andere delen van het land, extra maatregelen hebben getroffen om de stroom van auto's op te vangen en om het massale verkeer in goede banen te leiden. Bezoekers van het corso moeten natuur lijk met verkeersopstoppingen rekening houden. Voor de bezoekers uit het gebied waarin onze bladen verschijnen, laten wij hieronder een overzicht volgen van de maatregelen die de politie heeft getroffen: Van 9.30 tot 18.00 uur wordt in Heem stede uitsluitend het doorgaande verkeer in de richting Leiden-Den Haag-Rotterdam via de Van Merlenlaan geleid naar Rijks weg 4 (Amsterdam-Dan Haag). Het corso- verkeer zal zo lang mogelijk worden door gelaten langs Rijksweg 8 en de Glipperweg in de richting Bennebroek. Verder wordt het corso-verkeer via de Zandvoortselaan doorgelaten in zuidelijke richting langs de Leidschevaart. Van 11.30 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (Haarlem-Sassenheim) ge stremd in zuidelijke richting. Deze afslui ting geschiedt om 11.30 uur aan de zuid- Het is duidelijk dat door het grote aan tal vrije dagen in het buitenland en door het feit dat ook in Nederland velen een Op haar verjaardag heeft de koningin ook uit het buitenland tal van gelukwen sen ontvangen, o.a. van koning Boudewijn en koningin Fabiola van België. President Soekarno van Indonesië heeft de koningin telegrafisch gelukgewenst. Het telegram luidde: „Namens het volk en de regering van de republiek Indone sië en namens mijzelf wens ik onze op rechte gelukwensen te doen toekomen ter gelegenheid van uwer majesteits verjaar dag en onze beste wensen voor uwer ma jesteits persoonlijke gezondheid en geluk" De verjaardag van koningin Juliana werd voor het eerst sinds de verbreking van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen in 1959 weer in Djakarta gevierd. Ongeveer 700 personen, onder wie de In donesische minister van Buitenlandse Za ken dr. Soebandrio, bezochten de officiële receptie in hotel Indonesia. De Neder landse zaakgelastigde in Djakarta drs. G D. Barkman, sprak voor de Indonesische televisie en zei onder meer dat de bittere gevoelens tussen Indonesiërs en Nederlan ders na het geschil over W.-Irian sneller zijn verdwenen dan algemeen werd ver wacht. De heer Barkman zei dat de twee landen nieuwe betrekkingen hebben aan geknoopt en de economische banden op basis van volledige gelijkheid hebben her steld. President Swart van Zuid-Afrika zond koningin Juliana namens regering en volk der Zuidafrikaanse Unie, telegrafische ge lukwensen. President Lopez Mateos van Mexico zond een verjaarscadeau aan koningin Juliana een kleurenfilm van het recente bezoek van de koninklijke familie aan Mexico. President Tito van Joegoslavië zond het volgende telegram: „Ik verzoek uwe ma jesteit mijn gelukwensen bij uw verjaar dag en de beste wensen voor uw per soonlijk geluk en het welzijn van het Ne derlandse volk te aanvaarden". De rijkspolitie te water in Amsterdam heeft een lugubere vondst gedaan. Op de glooiing van de Schellingerwouderdijk vond zij het onderste gedeelte van een in ver regaande staat van ontbinding verkerend menselijk lichaam, vermoedelijk is dit de stoffelijke rest van hetzelfde lichaam waar van de politie op 17 maart in diezelfde om geving het bovengedeelte aantrof. Of mis drijf in het spel is wordt nog onderzocht. De identiteit kon nog niet worden vast gesteld. Dit is voor personenauto's toegestaan langs de corso-route buiten de dorpskom men. In: Sassenheim: Het gedeelte van de kom van de gemeente liggende ten oosten van de Rijksweg 8 (omgeving Parklaan ech ter niet de Parklaan zelf Lisse: Bussen op autobussenparkeer- plaats Keukenhof en Gem. Sportpark; personenauto's op parkeerterrein Keuken hof en alle zij-straten in de bebouwde kom ten oosten van de corso-route; Hillegom: Parkeerterreinen achter en tegenover restaurant Treslong en in. de nieuwe woonwijk nabij dat restaurant op aanwijzing van de rijkspolitie en aan de Haven; Bennebreok-HeemstedeParkeerterreinen Linnaeushof tegenover de ingang aan de Glipperweg en de daarvoor aangewezen straten en terreinen ook in de nieuwe woonwijk „Bloemhof", ten westen van de Rijksstraatweg in het dorp Bennebroek op aanwijzing van de rijkspolitie. (Vervolg van pagina 1) Het Leidse studentencorps was er weer met de oorkonde, die volgens tradi tie door een estafetteploeg naar Soestdijk was gebracht. De senaat van het Utrechts Studentencorps liet haar gelukwensen ver gezeld gaan van een boeket rozen, gevat in een lint in de faculteitskleuren. Vijftig leerlingen van de De Ruyterschool uit Vlis- singen onder leiding van de gepensioneer de opperschipper van de Koninklijke Ma rine H. Postma brachten een stram sa luut en de achtjarige Anita Stoel en de vierjarige Herman Stuivenberg droegen bloemen naar boven als vertegenwoordi gers van het Julianahuis voor kinderzorg in Zwolle. Uit alle delen van Nederland brachten deputaties hulde aan de jarige koningin: uit Friesland, uit Axel, uit Geleen (met een Limburgse vlaai), de Koninklijke Har monie uit Oosterbeek, de drumband „Bra vo" uit Driebergen, een deputatie van het pensionaat voor schipperskinderen „Stella Een beeld van het bloemendefilé. dat op koninginnedag voor paleis Soest dijk is gehouden. De koningin bleek zeer in haar schik met een betove rende pop, die werd aangeboden namens de carnavalsvereniging „D'olde wask upen" uit 's Heerenberg. Maris" uit Arnhem en de carnavalsver eniging „d'Olde Waskupen" uit 's Heeren berg, compleet met prins Carnaval, hof houding, Raad van Elf en hofkapel. Tweehonderd kinderen van The Ame rican Dependant School uit Soesterberg en zeventig Girl-scouts of America vormden een buitenlands accent in het défilé: kin deren van de Amerikaanse militairen die gelegerd zijn op de vliegbasis Soester berg, die uiting gaven aan hun verbon denheid met het land waar zij tijdelijk wonen. Vijf kwartier duurde het défilé. Een van de laatste muziekkorpsen was de Harmo nie Crescendo uit Baarn, waarvan beweerd was dat zij wegens gebrek aan muzikan ten was opgeheven. Voor de duizenden achter de hekken van de straatweg was het een bijzondere ver rassing toen het koninklijk gezin per auto langs kwam rijden. Naast prins Bern- hard, die de open auto bestuurde en met drie prinsessen op de achterbank reed ko ningin Juliana langzaam wuivend langs de menigte, die kilometers ver de straatweg in dikke rijen flankeerde. Er werd ge juicht, er werd gezwaaid met vlaggetjes en enkelen wierpen bloemen naar de auto. De auto, die gevolgd werd door een auto met hoffunctionarissen en een auto met de twee ministers, reed korte tijd later de pa leistuin weer binnen waar de Brabantse gildebroeders voor een laatste kleurige groet zorgden. Precies twee uur nadat zij het bordes had betreden, nam koningin Ju liana wuivend met beide armen afscheid van allen in de tuin en daarbuiten. De eerste ontmoeting van koningin en volk na een moeilijke periode was een zonnig en hartverwarmend feest geworden in een vreugdevolle lentesfeer. Vanmorgen vroeg is de Wieringer kot ter W.R. 6 tussen Den Oever en Den Helder omgeslagen. De bemanning van het schip is door in de nabijheid varende andere kotters aan boord genomen. De Koninklijke Marine in Den Helder heeft dadelijk na het ongeluk de sleep boot „Dintel" en de reddingboot „Prins Hendrik" uitgestuurd. De sleepboot „Din tel" slaagde erin een verbinding tot stand te brengen met de W.R. 6. Later is het omgeslagen schip echter door andere Wieringer kotters op sleeptouw genomen. Getracht zal worden de W.R. 6 naar Den Helder te slepen. Het omslaan van de Wieringer kotter is vermoedelijk weer gebeurd, doordat het sleepnet, dat met een boom aan de mast is bevestigd, een onder water liggend wrak raakte. Zoals bekend is begin deze week de vissersboot „Hessel" uit Den Helder op dezelfde manier omgesla gen. Dat ongeluk heeft aan zes opvaren den het leven gekost. Aan ongeveer 2800 dienstplichtigen van de Territoriale Lichte Luchtdoelartillerie, het Korps Commandotroepen en de com pagnieën Van Heutsz zal met ingang van 1 juli 1964, ongeacht hun diensttijd, groot verlof na eerste oefening worden verleend. Deze maatregel is een uitvloeisel van da reeds eerder genomen beslissingen tot op heffing van de Territoriale Lichte Lucht doelartillerie. Het rijexamen wordt, zoals reeds is be richt, met ingang van 15 mei duurder. Het volledig examen gaat 13,50, het her examen van het praktische gedeelte 11 en het herexamen van het theoretische ge deelte 6 kosten. Nadat N.C.R.V.'s voorzitter mr. Roosjen dezer dagen al heeft toegezegd de NCRV- verenigingsraad te zullen vragen de N.C.R.V.-financiën publiek te maken, is thans de K.R.O. de eerste omroepvereni ging die tot een dergelijke publikatie daadwerkelijk is overgegaan. „Wij hebben niets te verbergen", schrijft het K.R.O.- bestuur in de omroepgids voor volgende week en het publiceert hierin alle bezit tingen en schulden van de K.R.O., aan gevuld met de inkomsten en uitgaven van Advertentie Dagelijks geopend van 10-17 uur en van 19-22.30 uur. Zondag en 4 mei van 10-17 uur.Toegangsprijs f2.- (incl. bel.). Voor be zoeksters van buiten Amsterdam geredu ceerde reisbiljetten,inlichtingen stations N.S. 1962. De cijfers voor 1963 moeten de ac countant nog passeren en zijn daarom nog niet beschikbaar. Uit de gegevens blijkt dat de K.R.O. in 1962 een winst maakte van 662.955,-, wel ke is toegevoegd aan het vermogen van de K.R.O., dat aan het eind van dat jaar een balanswaarde bereikte van achttien en een half miljoen gulden, tegen 17,3 mil joen eind 1961. De exploitatierekening toont dat de K.R.O. voor het produceren van haar radio- en t.v.-uitzendingen aanzienlijke be dragen uit eigen middelen heeft moeten bijpassen, omdat haar aandeel in de luis ter- en kijkgelden ontoereikend was. De K.R.O.-radioprogramma's kostten in 1962 2,78 miljoen, terwijl haar aandeel uit de luistergelden 2.36 miljoen bedroeg, zodat 420.000 moest worden bijgepast. De tv- programma's vergden 2.59 miljoen, waarvan 2,18 miljoen uit de kijkgelden werd vergoed, zodatde K.R.O. 410.000 bijpaste. Bovendien betaalde de K.R.O. nog 253.315 algemene radio- en t.v.-kos- ten uit eigen middelen, zodat de K.R.O. alles tezamen voor de programma's 1.083.315,- uit eigen middelen bijpaste. De exploitatie van de K.R.O.-gids leverde in 1962 een winst op van 1,38 miljoen gul den, terwijl uit de beleggingen hieraan nog eens 785.337,- winst kon worden toe gevoegd. Het vermogen van de K.R.O. be staat grotendeels uit beleggingen met een totale balanswaarde van 16,62 miljoen gulden. De beleggingen zijn in hoofdzaak bestemd om de gemaakte bouwplannen te financieren. De gebouwen en inventarissen van de K.R.O. staan op de balans voor f 297.704,- (de gebouwen werden indertijd aangeschaft voor 1,8 miljoen). De gehele radiotechnische installatie is tot één gul den afgeschreven en de aangekochte in ventaris voor de gebouwen wordt van jaar tot jaar ten laste van de exploitatiereke ning gebracht, zodat de inventaris bij aan koop in feite onmiddellijk geheel wordt afgeschreven. (Van een onzer verslaggevers) IN DE KOLOSSALE HALLEN VAN DE H.B.G. in Lisse wordt thans koorts achtig gewerkt om de praalwagens voor het bloemencorso dat op zaterdag 2 mei zal rijden, tijdig gereed te krijgen. Het belooft een grootse bloemenmanifestatie te worden, dit corso van 1964. De bollenstreek is op zijn mooist, de narcissen bloeien nog en de tulpen tonen reeds hun fraaiste kleuren. Afgezien van het feit dat het corso verreden wordt op een tijdstip waarop de bollenstreek op zijn mooist is, zal het nationale corsofestijn nog om een andere reden door vele honderdduizenden worden bezocht. De organisatoren van het corso verwachten dit jaar een extra grote drukte, omdat veel buitenlanders vrijdag, zaterdag en zondag vrijaf hebben en de gelegenheid te baat zullen nemen om gedurende dit lange weekeinde van de Hollandse bloemenpracht te genieten. Het corso bestuur hoopt op slechts een ding: mooi weer. De organisatie is perfect, het corso zal er prachtig uitzien, er zullen weer duizenden toeschouwers zijn, maar dit alles zal pas goed tot zijn recht komen, indien het corso wordt begunstigd door een voorjaarszonnetje of in ieder geval door droog weer. Het laatste corso dat onder gunstige weersomstandigheden verreden werd, was dat van J959. Daarna heeft het slechte weer steeds roet in het eten gegooid. Het bloemen corso Bollenstreek telt dit jaar zevenentwintig praalwagens, zes luxe auto's en er zullen twintig muziekkorpsen meelopen. Dit jaar zal het corso voor het eerst vice versa tussen de gemeenten Sassenheim en Bennebroek gaan. zijde van de Pastoorslaan bij de Rijksweg 8 in Hillegom en om 12.00 uur in Benne broek bij kruispunt Zwarteweg-Bennebroe- kerlaan. De stremming zal duren tot on geveer 16.15 uur, di.i. de tijd waarop het corso op de terugweg Bennebroek en Hil legom heeft verlaten. Vanaf 11.30 uur is de weg Nieuw Vennep-Hillegom gestremd in de richting Hillegom (dus westwaarts). Deze stremming zal duren tot ongeveer 14.00 uur. Het gedeelte van de Rijksweg 8. gelegen tussen de splitsing Rijksweg 4-Rijksweg 8 en de splitsing Rijksweg 8-Warmonderdam (opstellingsplaats corsostoet) is in beide richtingen niet toegankelijk voor verkeer over de rijbaan van 7.30-11.25 uur. Van 14.30-17.00 u. en van 17.45-19.35 u. wordt de Rijksweg 8 vanaf de splitsing van Rijks weg 4 noordwaarts gestremd. Van 10.30 uur af zal het doorgaand verkeer, dat komt uit de richting Den Haag en zich over Wassenaar begeeft in de richting Haarlem, worden geleid via de Rijksweg 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofddorp de richting Haarlem kan kiezen. Overigens is het corso via de bestaande wegen normaal te bereiken. In verband met de enorme drukte dient een ieder vooral tijdig aanwezig te zijn, zoveel te meer nu het corso dit jaar reeds te 10.30 uur aanvangt te Sassenheim. Om stagna tie op het traject Amsterdam-Den Haag v.v. over Rijksweg 4 te voorkomen, wordt al het autoverkeer Amsterdam-Den Haag v.v. aangeraden gebruik te maken van de Rijksweg 4a (Burgerveen-Ypenburg).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5