Italiaan zal mr. Stikker opvolgen Generaal De Gaulle is terug in het Elysée bankovervallen in België aan orde van de dag Onbekend vliegend voorwerp in Nieuw Mexico gesignaleerd Fel debat in Brits Lagerhuis over grote bewapeningswinst Moordenaar in Londen gepakt Loethoeli is een vergeten man in „apart" Zuid-Afrika RUYS CO. reisagenten Mauriac schrijft over De Gaulle Uitvoering van reisplannen onzeker Erhard wil een EEG-topconf erentie Hollandia heet nu Soekarnopoera Lenin-vr edesprij s voor Ben Bella Smokkelen onder het Rode Kruis Veiligheidsraad over Zuid-Afrika Castro protesteert tegen VS-vluchten Bijna vijf jaren in verbanningsoord werd bedreigd Roemenië wil ideologische strijd snel beëindigen De kernladingen in West-Duitsland iMS$aÊSÈÈÈÊBÊSÊÊ HAGAM HEEMSTEDE als U soms ook met 'n ité vliegvakantie-idee rondloopt... VRIJDAG 1 MEI 1964 Vier vluchtelingen door Vopo's beschoten Landingsplaats smeulde en stenen spleten pastoe meubelen artifort meubelen fristho meubelen gelderland meubelen 't binnenhuis Nobelprijs - PARIJS (RTR) De Italiaanse kandi daat voor de functie van secretaris-gene raal van de NAVO, Manlio Brosio, krijgt vrijwel algemeen de steun van de NAVO- landen. Dat is woensdag in Parijs mee gedeeld. Verwacht wordt, dat op de Navominis- tersconferentie, die van twaalf tot veertien mei in Den Haag wordt gehouden, een be sluit zal worden genomen over de opvol ging van mr. Stikker. HANNOVER (DPA1 Vier jongeman nen uit- Oost-Duitsland zijn donderdag bij hun vlucht naar Neder-Saksen West- Duitsland door een stuk of tien Oost- duitse soldaten beschoten. Westduitse douanebeambten zagen dat twee van de vluchtelingen, hoewel zij al op Westduits gebied waren, het bevel van de soldaten opvolgden en naar Oost-Duitsland terug keerden. De twee anderen liepen door. De een kreeg een schot in de buik en de an der een ernstige zenuwschok. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. President Charles de Gaulle is door vele Parijzenaars toejuicht, toen hij donderdagmiddag het ziekenhuis ver liet. Nog wat bleek en vermoeid, gezeten naast mevrouw De Gaulle, wuijt hij hartelijk terug naar de mensen die langs de weg staan. (Van onze correspondent) PARIJS Frangois Mauriac, Frank- rijks Nobelprijswinnaar voor litteratuur en grijze eminentie van het Gaullisme dat hij nog altijd in zijn wekelijkse kro nieken met hand en tand verdedigt zal de uitgebreide litteratuur over de gene' raai die al uit een vijftigtal delen bestaat en waarmee het huidige Franse staats hoofd zijn grote voorlopger Napoleon naar de kroon kan steken, binnenkort verrijken met nog een nieuwe biografie. Een levensbeschrijving die en vanwege Mauriacs nauwe persoonlijke betrekkingen met de generaal en uit hoofde van zijn litteraire genie, het fundamentele ge schrift over Frankrijks grote man belooft te worden. Uitgever Grasset denkt van die nieuwe Mauriac die in oktober uit moet komen, direct maar een honderdduizend exempla ren op de Franse markt te werpen, ter wijl door meer dan zestig collega's uit het buitenland de vertaalrechten al zijn aangevraagd. Mauriac blijft bijzonder discreet over zijn manuscript, waaraan hij trots zijn bij na tachtig jaren en de vele andere ver plichtingen die nog op zijn schouders rus ten, elke dag uren werkt. Om de span ning nog wat hoger op te voeren, heeft de grote katholieke schrijver besloten in zijn wekelijkse blocnote in de Figaro Lit teraire, de naam van De Gaulle niet meer te noemen en onvermijdelijke conse quentie ook de binnen- en buitenlandse politiek voorlopig met rust te laten. Een beslissing die hem niet weinig zelf beheersing kosten moet. Niettemin zijn de twee volzinnen waarmee Mauriac zijn De Gaulle-biografie openen moet, toch uit gelekt. Ze luidt: „Charles De Gaulle is een gek die echt gelooft dat hij Frankrijk is. Maar hij heeft gelijk." Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS De president van de Franse republiek, generaal Charles de Gaulle, heeft donderdagmiddag, 13 dagen na zijn operatie, het Cochin-hospitaal in Parijs verlaten om terug te keren naar het Ely sée Zijn artsen die hem aanvankelijk tot het einde van deze week onder hun directe toezicht hadden willen houden, hebben de generaal op eigen aandringen tenslotte toch gisteren maar ontslagen. Een laatste bulletin verzekerde de Fran sen dat het herstel van hun president een normaal verloop heeft gehad en dat zijn gezondheidstoestand nu weer uitstekend is geworden. Bij zijn vertrek heeft generaal De Gaul le afscheid genomen van de directeur, de chirurgen en het overige personeel die hem uitgeleide deden. Op straat wachtten hon derden mensen het staatshoofd op om hem luid toe te juichen. De generaal, nog wat bleekjes, antwoordde met de traditionele groet van beide handen. Tien minuten la ter stond hij voor het Elysée. Het gunstige gezondheidsbulletin is ken nelijk bedoeld als antwoord op de geruch ten'die de laatste dagen in Parijs circu leerden en die wilden dat generaal De Gaulle een lange rustperiode tegemoet moest zien om geheel van de gevolgen van zijn prostaat-operatie te kunnen genezen. Mogelijk zal het staatshoofd zich op zijn buitenverblijf in Colombey-les-Deus-Egli- ses nog een dag of wat terug willen trek ken. Niettemin is al aangekondigd dat hij woensdag de wekelijkse ministerraad weer zal presideren. Vandaag zouden hem de traditionele lelietjes van dalen voor de eerste mei worden aangeboden. Daarentegen is nog niet bekendgemaakt in hoeverre De Gaulle zijn verschillende reisplannen in binnen- en buitenland die voor de komende weken en maanden op zijn programma staan, zal kunnen uit voeren. Advertentie ZEPHYR 4 - 6 ZODIAC off dealer voor Haarlem en omstreken ZANDVOORTSELAAN 4-6 - TEL. 38825 Advertentie loopt U dèn eens bij een reisbureau binnen. Bij Ruys Co. bijvoorbeeld. Dan kunt U kiezen uit alle ité's die er zijn! Wij hebben ze naar alle windstreken „in voorraad". En zoals U wei weet: inlichtingen, boekingen en ai die prettige dien sten van Uw reisbureau kosten niets. En het verplicht U tot niets. U bent helemaal vrij in doen en laten en vliegen waarheen U maar wilt! met kantoren te AMSTERDAM. DEN HAAG, EINDHOVEN, HAARLEM, HELMOND. ROTTERDAM. TILBURG. UTRECHT. VLAARDINGEN en ZWOLLE Adres te Haarlem: Kruisstraat 43, telefoon 1 53 04 (Van onze correspondent) BRUSSEL Er gaat tegenwoordig bij na geen dag voorbij, of ergens in België wordt een roofoverval op een bank gepleegd. Vorige week vrijdag was het in een Brusselse buitenwijk. Dinsdag werd te Silly een half miljoen frank buitge maakt en woensdagochtend was Luik aan de beurt, waar 80.00 frank werd geroofd in een bijkantoor van een Brusselse bank. Drie mannen met nylonkousen over het hoofd getrokken en gewapend met sten- guns drongen het bijkantoor binnen en vroegen om geld. Een van de twee^ bedien den gooide een stempel dat hij juist in de hand had naar de overvaller. Die losten daarop enige waarschuwingsschoten. Inmiddels had de andere bediende de knop van de alarmbel bereikt. Die begon luid te rinkelen. Een van de dieven is toen snel over het hek van een balie gespron gen en hij heeft een geldkistje met 80.000 frank 5.600 gepakt. Daarmee wis ten de boeven te ontkomen. De dieven reden weg in een auto waar in een medeplichtige voor de deur op hen wachtte. Later zag een taxichauffeur die hen had achtervolgd dat zij overstapten in een grote Amerikaanse auto. De auto wel ke zij achterlieten bleek in Brussel gesto len te zijn. De manier, waarop de overval werd ge pleegd, doet de politie vermoeden dat het weer leden waren van hetgeen men noemt, de bende van „Marcel, de dappere", die als het brein van de bende wordt be schouwd. heden geëtaleerd julianapark 58-60-62, tel. 54530 - 57713 toonkamers 1e en 2e etage BONN (AFP) De „Frankfurter Allge- meine Zeitung" heeft gemeld uit leiding gevende christendemocratische kringen in West-Duitsland te hebben vernomen dat bondskanselier Erhard een Europese con- I ferentie van regeringsleiders van de E.E.G.-landen wil voorstellen. Volgens het blad zou men zich in C.D.U.- kringen de moeilijkheid van een dergelijke conferentie bewust zijn, doch tevens zou men er van overtuigd zijn dat naast eco nomische ontwikkeling van de gemeen schappelijke markt politieke vooruitgang noodzakelijk is. DJAKARTA (AP) Indonesië heeft of ficieel bekendgemaakt, dat de naam van de provinciale hoofdstad van West-Irian, Kotabaroe, thans is gewijzigd in Soekarno poera poort van Soekarno. Toen Nederland het bewind over Nieuw- I Guinea voerde, droeg de hoofdstad de naam Hollandia. WASHINGTON (AP) Een eerste on derzoek heeft geen verklaring opgeleverd voor een onbekend vliegend voorwerp, dat in het afgelopen weekeind te Sorocco in New Mexico waargenomen is. Op het ogenblik, dat het vliegende voorwerp ge zien werd, is niets bijzonders op de scher men van de luchtradar gesignaleerd. Het is jammer dat slechts één persoon het voorwerp gerapporteerd heeft en dat geen foto's genomen zijn. De luchtmacht heeft een van zijn be kwaamste adviseurs, dr. Allen Hynek, een astronoom van de North Western Universi ty, naar New York gezonden om ter plaat se het rapport te bestuderen van diegene, die zegt een zilveren voorwerp met rode kentekenen op de flanken gezien te heb ben. Dr. Hynek vindt de zaak nu raadselach tiger dan toen hij in Sorocco aankwam Hij wees op het ontbreken van radarcon tact met het voorwerp en de afwezigheid van sporen aan de oppervlakte die wijzen op een voortstuwingsvermogen, dat vol doende groot is om het voorwerp in de lucht te krijgen van de plaats waar het geland moet zijn. Monsters van de aarde en het struik gewas van die plaats zullen in het labora torium bestudeerd worden, aldus de lucht macht. Over de vliegende voorwerpen in New Mexico zijn inmiddels nadere inlichtingen binnengekomen. Sam Chavez, sergeant van de staatspolitie, heeft verklaard van agent Lonnie Zamora in Sorocco gehoord te heb ben dat het voorwerp, dat hij gezien heeft I—het eerste van een reeks voorwerpen die ter plaatse gezien zijn op zijn zilve ren flanken rode kentekenen had. Volgens Zamora was het kenteken een omgekeerde V met daar doorheen drie In alle rapporten wordt gesproken over ovale of eivormige voorwerpen. De ramin gen van de grootte variëren van de leng te van een auto tot negen meter. De staatspolitie en de militairen hebben bevestigd dat de aarde op de plaatsen van de landingen verschroeid is en dat wigvor mige indrukken gezien zijn, die blijkbaar zijn gemaakt door het een of andere type landingsgestel. MOSKOU (AFP-AP) In Moskou zijn Lenin-vredesprijzen voor 1963 toegekend aan president Ahmed Ben Bella van Al- gerië, aan de verbannen Spaanse com munistische leidster Dolores Ibarruri („la passionaria') en aan de Deense karikatu rist Heriuf Bidstrup. Ben Bella is tijdens de een mei-parade op het Rode Plein van Moskou de be langrijkste buitenlandse gast van de Rus sen. Dolores Ibarruri, een communistisch symbool tijdens de Spaans burgeroorlog, is een geëerd bewoonster van Moskou. LUGANO (AFP) Zwitserse douane beambten hebben aan de Zwitsers-Italiaan se grens in een rode-kruisauto driehon derd kilo sigaretten voor de smokkel ge vonden. Zij hadden eerst mannen bezig gezien, die een brancard in het voertuig droegen. De douane-beambten dachten dat er een ongeluk was gebeurd en schoten toe om de helpende hand te bieden. Maar de „rode-kruismannen" lieten de brancard vallen en gingen aan de haal. NEW YORK (AP) Zevenenvijftig Afrikaanse, Aziatische en Amerikaanse landen hebben donderdag gevraagd de Veiligheidsraad spoedig bijeen te laten ko men om onmiddellijk maatregelen te tref fen om een rassenconflict in Zuid-Afrika te verhinderen. Hun permanente afgevaardigden stuur den een brief aan Jiri Hajek, president van de uit elf landen bestaande raad voor april. Hij is op het ogenblik in Praag. Roger Seydoux uit Frankrijk, president van de raad in mei. zal de bijeenkomst bijeenroepen in overleg met andere leden tegen ongeveer de helft van de maand In het verzoek werd gezegd, dat de be trokken regeringen „zich bijzonder be zorgd maken over de buitensporige maat regelen en spéciaal de doodvonnissen die uitgesproken worden tegen talloze Afri kaanse politieke leiders." De ondertekenaars zijn ervan overtuigd, dat het van het grootste belang is dat on middellijk opgetreden wordt door de Vei ligheidsraad ,.ten einde in Zuid-Afrika een conflict met onvoorspelbare gevolgen op Afrikaans en internationaal niveau te voorkomen". LONDEN (AP) De 54-jarige concier ge Kenneth Archibald is donderdag na een verhoor, dat langer dan 24 uur duurde, pfficieel beschuldigd van moord op een van de vier vrouwen, die in de laatste paar maanden in Londen zijn gewurgd. Hij wordt beschuldigd van moord op Irene Lockwood, een prostituée die op 8 april van dit jaar aan de oever van de Theems dood werd aangetroffen. Zij was de derde vrouw, die naakt en gewurgd werd gevonden. Het vierde slachtoffer werd verleden week gevonden. De politie heeft de mogelijkheid geop perd dat alle vier vrouwen het slachtoffer zijn geworden van dezelfde lustmoorde naar. Het is nog niet bekend of Archibald ook bij de andere moorden was betrokken. Vandaag wordt hij voor de rechter ge leid. HAVANA (AFP) „Men moet goed weten dat wij niet eindeloos geduldig kun nen zijn. Er zijn dingen die wij niet ac cepteren en die wij ook nooit zullen aan vaarden. Als de Verenigde Staten dage lijks onze rechten blijven schenden, stel len zij zich buiten de wet". Dat heeft pre mier Fidel Castro gezegd op een bijeen komst in de Japanse ambassade te Ha vana ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van keizer Hirohito. „Wij hebben goede wapens en wij kun nen ons van het Russische materieel dat nu van ons is, bedienen. Het enige ern stige probleem is de dagelijkse schending van ons luchtruim. De positie van Cuba in volkenrechtelijk opzicht is zo goed dat, als de V.S. er mee akkoord gaan, wij da delijk de geschillen aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag willen voorleg gen. Ik ben er van overtuigd dat er nog rechters zijn. Wij vrezen geen enkele uit spraak. Ons geduld is uitgeput. Er moet maar van komen wat er van komt". Overigens verklaarde hij zich bereid „op alle mogelijke manieren" met de V.S. te gaan praten. Eerst moet er echter een einde komen aan de „provocaties". Hier van betichtte Gastro ook de mariniers van de Amerikaanse basis Guantanamo. Be toekomst van deze basis op Cubaans gebied noemde hij een „internationale kwestie die ongetwijfeld door elke inter nationale assemblee in ons 'voordeel zal worden geregeld". Zachter. Over een lengte van honderd meter zal het strand van Nice bedekt worden met fijn zand. Als het zand „houdt" wil men ook verder het strand, dat nu bedekt is met platte steentjes, van zand voorzien. JOHANNESBURG (AP) Bijna vijf jaar heeft hij in Zuid-Afrika gezwoegd op een kleine plantage, waar hij toezicht hield op het planten en oogsten van suikerriet. Zijn naam kan in een adem genoemd worden met de namen van de Amerikaan Theodore Roosevelt en de Fransman Al- bert Schweitzer. Binnenkort zal de Zuid- afrikaanse regering moeten beslissen over het lot van de beroemdste zwarte persoon lijkheid van Zuid-Afrika, nobelprijswin- naar Albert Loethoeli. Want op 25 mei loopt de geldigheidsduur van de verban ningsverordening af, waardoor de vrijheid van Loethoeli voor bijna vijf jaar werd beperkt. vele Afrikaanse nationalistische leiders, die het land verlieten toen zij werden op gejaagd door de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie, liet Loethoeli zijn kansen om te ontsnappen voorbijgaan. Hij had tijdens zijn kort bezoek in Europa om de Nobelprijs in ontvangst te nemen politiek asiel kunnen vragen. Maar hij verkoos terug te keren naar Zuid- Afrika. Hij leverde zijn pas in en aan vaardde opnieuw zijn vrijheidsbeperking. Van Loethoeli wordt verteld, dat zijn levenswijze de laatste tijd een grote ver andering heeft ondergaan. De 66-jarige voormalige zoeloehoofdman (hij deed af stand van deze waardigheid, toen hij in de politiek ging) is niet langer politicus maar leidt het teruggetrokken leven van een boer. Ondanks de manier, waarop hij door de De minister van Justitie, Balthazar Vor- --- I ster, kan met een pennestreek de geldig- strepen. De luchtmacht had hem echter hei^sduur Van het decreet verlengen of ..««„„„ui- T-G/-.4- mmr rlo b-on 4olr<=>n p»n t.P SDfP- I - (Van onze correspondent) LONDEN Ferranti, de Britse firma die voor de Engelse regering het geleide projectiel „Bloodhound" produceerde en daarbij een buitensporige winst maakte, zal ondanks aanvankelijke weigering haar boeken toch open leggen. Dit is het resultaat van het ingrijpen van de Britse minister van luchtvaart, Macmillans schoonzoon Julian Amery, die dit woensdag tijdens een stormachtig la gerhuisdebat aankondigde. Zo groot was op sommige ogenblikken het rumoer dat het leek alsof er straalraketten door de zaal vlogen. Ferranti heeft op het regeringscontract van dertien miljoen pond een winst ge maakt van tussen de vier en vijf miljoen pond. Het was hiervoor al maanden gele den door Amery aan 'de kaak gesteld. Amery's uiteenzetting lokte nu bij de op positie echter cynisch gelach uit, omdat hij de feiten op een nogal bedekte ma nier weergaf. Hoewel „Bloodhound-1" tegen Ameri kaanse concurrentie in belangrijke export orders kreeg, achtte de minister de enor me winst ongerechtvaardigd. Hij wil dat alle feiten zullen worden onthuld, anders weet men niet of dit een op zichzelf staand geval is. Herhaling moet worden voorkomen. Een commissie zoekt de zaak thans grondig uit. Amery vroeg de oppositie daarom haar verzocht niet over de kentekenen te spre ken. Kapitein Martin Virgil van de staatspoli tie heeft een onderzoek ingesteld naar een voorwerp, dat bij Espanola gezien is. Twin- Loethoeli zijn volledige vrijheid terug geven. De verbanning werd uitgevaardigd op grond van de wet tot onderdrukking van het communisme. De bewegingsvrij- ^ggLtïe^e/ke^opHde^abourbanken met I voorwerp, dat bij Espanola gezien ïs.Twm-I van Loethoeli wordt erdoor beperkt hoongelach werd beantwoord. De motie tig uur ndat het voorwerp gesignaleerd tQt egn gebiecl binnen een straal van vier- werd later verworpen met 302 tegen 236 stemmen. Thorneycroft, de minister van Defensie, die minister van Luchtvaart was toen het contract werd afgesloten, besloot het de bat en merkte op dat opening van de boe ken alleen niet genoeg is. Wij willen ge detailleerde documenten zien. Hij gaf openhartig toe dat zijn ambte- /r,, naren een foutieve berekening hadden ge- JV3.rQlI12L3.1 GUSfllllg maakt bij het controleren van de offerte I van Ferranti. Maar de regering bezit niet I was, smeulde de grond waar het geland was nog steeds. In het midden van deze plaats waren stukken steen gespleten. Een I fles was gesmolten en het groene kreu pelhout had gebrand, blijkbaar door de fel- I ie hitte. tot een gebied binnen een straal van vier en twintig kilometer om zijn huis te Grout- ville in Natal. Het verbiedt hem aanwezig te zijn op vergaderingen, contact te onderhouden met andere verbannen personen of zich buiten het gebied te begeven, dat hem als verblijfplaats is aangewezen. het wettelijke recht om terugbetaling te eisen, wat de oppositie wilde. Desalniette min is terugbetaling niet van de baan. Minister Amery is vast besloten om Fer ranti te laten boeten en bloeden. Hij wil drie miljoen pond terug hebben. Ferranti is bereid voor een volgend con tract met een kleinere winst genoegen te nemen. Maar de regering voelt er niets voor om het over die boeg te gooien. Ferranti voert aan dat het geld, dat op de „Bloodhound" werd verdiend niet meer beschikbaar is, omdat het in nieuwe pro jecten is gestoken, alsmede in voortgaan de technologische ontwikkeling waarvan de firma's toekomst afhangt. Tijdens het debat wordt gewezen op het gevaar dat bepaalde firma's veel te gro- NORWOOD (Massachusetts/AP) Kar dinaal Cushing aartsbisschop van Bos ton heeft donderdagavond speciale po litiebescherming gekregen na een tele foontje, waarin met een aanslag op zijn leven werd gedreigd. Het hoofd van politie te Norwood, Ja mes Murphy, moest in allerijl naar de kerk van de H. Catharina, waar de kardinaal een priesterwijding verrichtte. In 1961 heeft de openbare mening van de wereld hierin voor korte tijd verandering gebracht. Aan Loethoeli werd namelijk de Nobelprijs voor de vrede 1960 toegekend en de Zuidafrikaanse regering zwichtte met tegenzin voor de druk uit het buiten land en verstrekte hem een tijdelijk pas poort om de prijs persoonlijk in ontvangst te nemen. Twee jaar later weigerde de Zuidafrikaanse regering hem het land te verlaten om een onderscheiding te aan vaarden. Loethoeli was de leider van het Afri kaanse Nationalistische Congres (A.N.C.), Murphy escorteerde de kardinaal van het altaar en vier andere politiemannen I dat in 1960 werd \erboden toen de re- omringden hem buiten de kerk. Het poli- gering van Verwoerd na de rassenonlusten tieescorte vergezelde de prelaat van de I te Sharpeville, Durban en Kaapstad voor kerk naar de pastorie die op ongeveer vijf- het gehele land de noodtoestand had afge- gevaar dat bepaalde firma's veel te gro- I tig meter afstand van de kerk ligt. De po- kondigd. Loethoeli is een vergeten man m te financiële belangen bij de bewapening litie weigert verdere bijzonderheden over Zuid-Afrika, weggewerkt naar het stille bezitten. I de bedreiging te geven. oord ten noorden van Durban. Anders dan BELGRADO (Reuter) De leiders van de Roemeense communistische partij heb ben donderdag voor de tweede maal in een week de andere communistische par tij den opgeroepen, hun polemieken in het openbaar te staken. De Roemeense partij meent dat de ac tiviteit van de communistische beweging door dergelijke twisten wordt beknot, ter wijl de partijen ook van hun belangrijkste doelen worden afgeleid. „Wat belangrijk is is niet de verhoudingen tussen de par tijen gespannen te maken, of elkaar te beschuldigen en te vernederen, of elkaar uit de familie van Marxistisch-Leninis- tische partijen te stoten, doch veeleer op lossingen te zoeken in de geest van op principes gebaseerde standpunten". Intussen heeft de Noordvietnamese com munistische partij in een op 21 april ge dateerd schrijven aan alle communistische partijen voorgesteld, dat Peking en Mos kou hun ideologische gedachtenwisseling van vorig jaar hervatten, als voorberei dende stap tot een bijeenkomst van alle communistische partijen. Volgens de brief kan de huidige kloof „onberekenbare schadelijke gevolgen hebben. Het onvoorbereid beleggen van een conferentie op wereldniveau zou de tweespalt slechts kunnen vergroten, aldus de Noordvietnamese communistische partij. Albert Loethoeli Zuidafrikaanse regering werd behandeld, is Loethoeli nog altijd een vurig voorstan der van het idee van een meerrassen- maatschappij, verworven op geweldloze wijze. Vele van zijn Afrikaanse volgelingen menen dat de langdurige vrijheidsbeper king de eens zo invloedrijke zwarte leider heeft gebroken. De schrijver Alan Paton, de leider van de Zuidafrikaanse liberale partij tevens in tiem vriend van Loethoeli, heeft e-en open lijk beroep op minister Vorster gedaan om het verbanningsdecreet tegen de Afrikaan se leider niet te verlengen. LONDEN (Reuter) De Westduits» minister van Defensie, Kai Uwe Von Has- sel, heeft in een gesprek voor de BBC ge zegd, dat alleen Amerikaanse deskundi gen, aan de hand van geheime codes, da kernkoppen voor in het bezit van de Duit se troepen zijnde wapens kunnen vrijge ven. Dat kan slechts op bevel van da president der Verenigde Staten gebeuren. Op een vraag van de journalist: „Is het nu zo, dat wanneer een Duitse of een an dere instantie de „sleutels" in handen zou krijgen, deze de vereiste kennis zou hebben en fysiek in staat zou zijn om die wapens vrij te geven?", antwoordde de Westduitse minister: „Neen, zeker niet. Het gaat hier niet om sleutels als waarmee u bijvoor beeld uw huisdeur opent. Het zijn zeer, zeer ingewikkelde middelen met allerlei technische bijzonderheden zodat wij de wa pens niet kunnen gebruiken, voordat de Amerikaanse bewaarderseenheid ze vrij geeft. Dat wil zeggen, deze Amerikanen maken met hun „sleutels" de bijzondere onderdelen van de kernkop in arde".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7