Christendemocratisch pleidooi voor geïntegreerd Europa AGENDA Elf doden in het verkeer STAKEMAN EN IJSBOL POLLE, PELLI EN PINGO Kort en bondig Vrouw aangevallen door haar teckel Inbrekers vonden veertig mille in brandkast Zweefvaartuig kwam niet Kernschip zal ook Rotterdam aandoen Sjoukje Dijkstra opent Engels tulpenfestival C.P.N. wil samengaan met de socialisten Wisselvallig Haarlems matrassenhuis DE NIEUWE BEHUIZING VAN ACCUFABRIEK WIL GO MAANDAG 4 MEI 1964 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant J- BSSE Rectificatie Matroos van „Schie Lloyd" gevallen en verdronken WEERRAPPORTEN 5 ■Sü In het huidige wereldbeeld is nog •feeds duidelijk aanwijsbaar de funda mentele tegenstelling tussen oost en west. Deze tegenstelling blijft een nauwer samengaan van de Atlantische wereld vereisen. Daarnaast moet worden ge constateerd, dat zich op sociologisch, economisch, technisch en wetenschappe lijk gebied in de laatste decennia een snelle ontwikkeling heeft voorgedaan, die in de huidige vormgeving van het gesloten nationale kader niet voldoende tot haar recht komt. Een Atlantisch deel genootschap zou een stap kunnen zijn in overeenstemming met deze ontwikke ling. Aldus luidt een van de conclusies die werden aanvaard oi> het congres, dat de Nederlandse afdeling van de christen-de mocratische internationale, de Nouvelles Equipes Internationales, vrijdag en zater dag in Schevening enheeft gehouden. De conclusies worden aangeboden aan de drie partijen, die in de afdeling samenwerken, de KVP, de ARP en de CHU. Voor een werkelijk Atlantisch deelge nootschap, zo vervolgen de conclusies, is de totstandkoming van een geïntegreerd Europa een allereerste vereiste om op ba sis van gelijkwaardigheid tot een nauwere samenwerking te komen met de VS en Canada op politiek, militair, monetair, so ciaal-economisch en cultureel-wetenschap- pelijk terrein. Deze Verenigde Staten van Europa zijn moeilijk denkbaar zonder een duidelijk Europees politiek gezag en zonder de deel name van Groot-Brittannië en andere Eu ropese landen. Gestreefd dient te worden naar de tot standkoming van een geïntegreerde At lantische kernmachi die het ontstaan en de uitbreiding van nationale atoommach ten zal voorkomen en die beschouwd moet worden als een belangrijke vooruitgang op de weg naar verdere verbondenheid. Op het ogenblik echter zijn de regeringen om politieke redenen van verschillende aard gedwongen tot een zekere onbeweeg lijkheid bij het nemen van initiatieven tot een verdergaande Atlantische samenwer king. Overwogen zou kunnen worden de in stelling van een „commissie van wijze man nen" om te inventariseren en voor te be reiden, wat naar vorm en inhoud in de toekomst een Atlantisch deelgenootschap zou kunnen zijn. Dit geldt met name ten aanzien van de ontwikkelingslanden, waarvan het toene mende verschil met de rijke landen in wel vaart en levensomstandigheden een per manente bron van onrust en spanningen in de wereld vormt. Dit verschil kan slechts worden opgehe ven door een maximale en gemeenschap pelijke krachtsinspanning van die landen, die in staat en bereid zijn met de min- derontwikkelde landen en gebieden samen te werken en zodanig hulp te verlenen dat deze landen als gelijkwaardige partners in het onderlinge verkeer der staten kunnen optreden. Bij de gedachtevorming rondom een At lantisch deelgenootschap dient een van de uitgangspunten te zijn, dat de toekomst van de wereld voor wat 't doen van mensen en staten betreft, afhankelijk is van de door werking van het evangelie, van de roe ping van mensen en staten in dienst van God en van het tot gelding brengen, ook in het verkeer der staten, van het grote gebod van de naastenliefde. Daartoe be hoort ook een krachtig bevorderen van vrede en ontwapening, aldus de afdeling Nederland van de christendemocratische internationale. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Centrum met „Nathan de Wijze" van Lessing. M.m.v. Guus Hermus, Ann Hasekamp, Henny Orri e.a. (Voor jonge ren van 18-25 jaar). Concertgebouw, dinsdag 20 u.: N.Ph.O. o.l.v. Willi Boskovski. (Centrum Comité Koninginnedag). BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14 en 21.15 u. en overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Als mijn «laapkamer kon spreken", 14 j. Frans Hals, vandaag geen voorstellin gen; overige dagen 14 en 20 u.: „Exodus", 14 j. Lido, vandaag 14 en 21.15 u. en overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Incognito", 14 j. Luxor, vandaag 14 en 20.30 u. en overige dagen 14 en 20 u.: „De brug over de Kwai" 14 j. Minerva, vandaag geen voorstellingen. Dinsdag 14.30 u.: „Duivelsgebroed", a.l. Rembrandt, vandaag 14 en 20.30 u. en overige dagen 14 en 20 u.: „Irma la Douce" 18 j. Roxy, vandaag 14.30 en 21.15 u. en ove rige dagen 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met het mes op de keel", 18 j. Studio, vandaag 14.15 en 21.15 u. en ove rige dagen 14.15, 19 en 21.15 u.: „De grote «tilte'S 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met woens dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en 20.3022.30 uur en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Pren tenkabinet: „Uit het schetsboek van Jan Sluyters". Tot en met 21 juni. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Harry Prenen. Tot en met 31 mei. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-21 u. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Beethoven. Kunstcentrum „De Ark'* (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etage: Tentoonstelling van schilderijen, grafiek en tekeningen van Ted Dobson en R. Doolaard tot en met 24 mei. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 1020 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20.00—23.30 uur. Museum Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuurhis torische diorama's van dr. W. G. L. Wie- ringa. Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur. Tot 8 juni. Woonhuis Van Looy (ingang KI. Hout weg 103): Geopend donderdags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne) 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks be halve maandag, geopend van 1017 uur en de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Vleeshal (Grote Markt): Tentoonstelling „Grote Markt, hart van Haarlem". Tot en met 24 mei. Dagelijks van 10-17 uur en 's zondags van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 1012.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Tot 10 mei: „Passie en Verrijzenis" (beeldhouwwerken, houtsneden, paramen ten en miniaturen). Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158, Overveen), tentoonstelling van Bloemen- daalse beeldende kunstenaars. Tot 24 mei. Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 14-17 uur. Kunstzaal Barteljoris, Barteljorisstr. 32: Kunstnaaldwerk van Miep Hart-Nijburg en plastieken en potterie van Henk M. Carlier. Tot 22 mei. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dagelijks ge opend (behalve maandag en dinsdag) van 20 uur af. Cabaret van 21-23.15 uur. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 1 mei). MAANDAG 4 MEI City, (na afloop van de herdenkings plechtigheden) 21.15 u.: „Opmars naar de galg". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. DINSDAG 5 MEI City, 20 u.: „Deserteur van het Legioen". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 uur; wijk centrum „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur (ook voor r.-k. biblio theek). R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. MAANDAG 4 MEI Kennemer Theater, 2115 u.: „De lef schopper". Luxor Theater, geen voorstelling. W.B.-Theater, geen voorstelling. Dodenherdenking, vanaf het Kennemer Theater, te 19.15 u.: Stille Tocht langs het Bevrijdingsmonument naar de begraaf plaats Duinrust. Herv. Kerk, Wijk aan Zee, 21.00 uur: toneelspel „Droom der Gevangenen", van Chr. Fry. DINSDAG 5 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De lefschopper". Luvor Theater, 19 en 21.15 u.: „De ze ven hoofdzonden". Herv. Kerk, Wijk aan Zee, 21.00 uur: toneelspel „Droom der Gevangenen", van Chr. Fry. Prins Bernhard en prinses Margriet hebben zaterdag in een zeven eeuwen oud dorpskerkje van Bracknell in Engeland het huwelijk bijgewoond van mejuffrouw Gay Furber. De ouders van de 20-jarige bruid zijn bevriend met het koninklijke gezin en prins Bernhard is de peetvader van Gay Furber. Haar vader, een arts, heeft de prins in de oorlog behan deld. Prins Bernhard en prinses Mar griet waren zaterdagmorgen per vliegtuig van Soesterberg vertrokken en keerden daar zaterdagavond terug. Advertentie h. de graaff Een vier jaar oude teckel heeft zater dagmorgen in Den Haag zijn 79-jarige bazin, mevrouw van K. uit de Weimar- straat, aangevallen. De hond beet haar in de arm en scheurde het vlees af tot op het bot. Het slachtoffer is in ernstige toestand naar het Haagse gemeenteziekenhuis Zuid- wal gebracht. De 86-jarige echtgenoot van het slachtoffer, heeft geen hulp kunnen bieden. Hij is blind en lag ziek op bed. Het hulpgeroep werd echter gehoord door een bovenbuurman, die ingreep en de G.G. en G.D waarschuwde. De bejaarde dame was gestruikeld en languit op de grond gevallen. De hond sprong bovenop haar, gromde en beet. De vrouw maakte met haar linkerarm een afwerend gebaar. Toen beet de hond in de arm en bleef doorbijten. De teckel heeft de bejaarde dame wel vaker gebeten. Hij kreeg dan een standje en daarmee was de kous af. De hond is nu naar het asiel gebracht. Bij onderzoek bleek het dier niet aan hondsdolheid te lijden. Op het kruispunt rijksweg 42 Slochter- straat te Sappemeer is zaterdagond de 43- jarige mevrouw Eikhof uit Hamburg bij een verkeersongeval om het leven geko men. Voorts werden zes personen gewond. De 66-jarige heer A. van Oort uit Heesch is in de nacht van zondag op maandag bij zijn woonplaats aangereden door een bromfietser en op weg naar een ziekenhuis in Nijmegen overleden. Op een onbewaakte overweg tussen Leur en Etten is gistermiddag het zesjarige meisje Adriana Stallen uit Leur door een trein aangereden. Het kind was op slag dood. Met haar zevenjarig broertje fietste zij met haar nieuwe fiets, die zij gisteren voor haar zesde verjaardag gekregen had, de overweg op toen de personentrein naar Roosendaal aankwam. Het broertje kon ontkomen, maar zijn zusje kwam onder de trein. De zeventienjarige J. de Kinkelder uit Duiven is vrijdag overleden in het zieken huis te Nijmegen, nadat hij was overre den door een vrachtauto. Zaterdagmiddag is de 82-jarige vrouw M. G. Dassen uit Spekholzerheide (gemeen te Kerkrade) op de rijksweg in Vaals aangereden door een auto, waarvan de be stuurder een file passeerde. De vrouw overleed ter plaatse. De 26-jarige mejuffrouw Th. Grondsma, secretaresse bij de Nederlandse ambassa de in Parijs, is vrijdag bij een auto-ongeluk nabij Laon (Noord-Frankrijk) om het le ven gekomen. De 65-jarige mevrouw Th. Gosliga-de Boer uit Giekerk is omgekomen toen haar 64-jarige echtgenoot op de Groninger straatweg even buiten Leeuwarden met zijn auto uit 'n flauwe bocht reed en tegen een boom botste, waarschijnlijk doordat hij onwel werd. De inzittenden werden naar het diaconessenhuis te Leeuwarden ver voerd waar mevrouw Gosliga 's nachts overleed. De toestand van haar man is nog steeds zorgwekkend. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag is zaterdagmiddag de 28-jarige heer A. M. in 't Veld uit Den Haag over leden. Hij was op 4 april in de Fahren heitstraat in zijn woonplaats met zijn bromfiets in botsing gekomen met een auto en had bij dit ongeluk ernstige ver wondingen aan het hoofd opgelopen. In het St. Annaziekenhuis te Oss is za terdag overleden de 72-jarige weduwe C. de Hommel uit Oss. Zij was woensdag avond op de Molenstraat te Oss, bij het oversteken van het zogenoemde Philips- lijntje, tussen een rangeerlocomotief en een van de wagons van een juist passé rende goederentrein geraakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het St. Radboudziekenhuis te Nijmegen overleden de twaalfjarige F. van Boxtel uit Oss. Zondag 26 april werden hij en de tienjarige B. de Haas, eveneens uit Oss, zeer ernstig gewond, toen zij fietsend op de noord-zuid-verbinding tussen Berghem en Megen werden aangereden door een personenauto, waarvan de bestuurder de macht over het stuur verloren had. De zeventienjarige G. J. Tellen uit Vrie- zenveensewijk is zondagmiddag in Vrie- zenveen tijdens een hevige regenbui met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto bus gereden. De botsing was zo hevig dat de jongen enige uren later in een zieken huis te Enschede, waar hij naar toe was gebracht, overleed.- Advertentie 4V H L itmr in iram HJ.M.PICTC.BOCAHCH. HEEMSTEDE3AK. 1964 1 MEI 1964: WAARDERWEG 33 - HAARLEM Productie 2500 stuks per week Gelegenheid tot bezichtiging en feliciteren morgen dinsdag 5 mei van 12—6 uur 52-53. Toen Stakeman en IJsbol in de schuur stonden, hoorden ze de geschiede nis van ridder Lidovicus de Dappere. De mensen hadden voor hem een stand beeld gemaakt, omdat hij vroeger een held was geweest. En daar stond ik maar! zei hij nij dig. Midden in een park, op een stenen voetstuk. Daar stond ik, jaren en jaren lang, aangegaapt door de mensen die er langs kwamen. Nooit kon ik een voet ver zetten, nooit kon ik me bewegen. En daar had ik nu eindelijk grondig genoeg van; daarom ben ik van m'n voetstuk gestapt en ik ben weggegaan! Tja, zuchtte Stakeman meewarig. Ik kan het me heel goed indenken, ridder! In Den Haag hebben inbrekers uit de brandkast van een supermarkt van Albert Heijn f 40.000 gestolen. Zij hebben de brandkast met snijbranders opengesneden en het geld meegenomen in tassen die zij uit de zaak wegnamen. De snijbranders met gasflessen en slangen lieten zij achter. De „Hovercraft", het zweefvaartuig dat zondag van Engeland de Noordzee zou oversteken naar Scheveningen, is niet ver schenen. Het kreeg in Portsmouth een de fect. Vermoedelijk gaat de zeereis nu niet meer door. Het zou in Scheveningen ter gelegenheid van de visserij tentoonstelling NAVITO demonstraties geven OOO,DAAR ft EEN 80 IS VAM DE Xe,, - WATER- I lEiblMö GESPRONGEN DAN KUNNEN JULLIE i METEEN EEN BAD NEMENi MORGEN, POLLE, F~ I WE ETEN WATERMELOEN NEW YORK (AP) Het Amerikaan se kernschip „Savannah", dat 83 miljoen dollar heeft gekost, zal volgens de „New York Times" omstreeks juni een aantal Europese landen bezoeken. Het zal onder meer de volgende havens aandoen: Ham burg, Dublin, Southampton, Rotterdam, Antwerpen en Barcelona. Sjoukje Dijkstra heeft zondag samen met de Engelse „Rudi Carrell" Dickie Hen derson, het vijfde tulpenfestival in Bir mingham geopend. Bovendien verkoos en kroonde zij de tulpenkoningin van dit jaar voor het Britse eiland, de mannequin Dia na Thomas. Dat deed zij samen met ANVV-directeur W. A. van der Palm en enige Engelse juryleden. Tulpenkoningin Diana Thomas komt don derdag naar Nederland, waar zij onder meer de Keukenhof zal bezoeken. In een landauer met een vurig paardje ervoor, reed Sjoukje over het fraai bebos te feestterrein, waartoe ook behoren de draaiende Hollandse windwatermolens en het „Nederlandse dorp" gebouwd door het ministerie van Landbouw, met mede werking van het zuivelbureau, de ANVV en het bedrijfsleven. Sjoukje ontving uit handen van lord ma yor Gilson een met edelstenen bezette bro che, als herinnering. De ondertekening van een publikatie on der de rubriek „Lezers schrijven" betref fende een dreigende kattenplaag (zie ons blad van zaterdag 2 mei) is door een on duidelijkheid in de aanduiding verkeerd uitgevallen. Mevr. v. d. Lek-Muns schreef niet namens de Bond tegen vivisectie, maar namens de propagandacommissie van de afdeling Haarlem van de Ver. v. Dierenbescherming. Plastic autobus. De Brabantse Autobus Onderneming, die enkele jaren geleden gelede bussen van zeventien meter lengte in gebruik nam, heeft opnieuw een pri meur. Zij brengt als eerste maatschappij in Nederland bussen met een plastic car rosserie op de weg. De bussen zijn aan zienlijk lichter dan de gebruikelijke ty pes. Zij hebben ook minder te lijden van aanrijdingen omdat lichte deuken vanzelf verdwijnen. Tijdens de 1-mei bijeenkomst van de Communistische Partij Nederland, afde ling Rotterdam, heeft het lid van de Twee de Kamer Marcus Bakker de eenheid van alle socialistisch denkenden bepleit. „Er is een tijd geweest", zo zei hij, dat tussen de communisten en socialis ten in Nederland een diepe kloof bestond. Wij konden de politiek van de rechtste so cialisten, die in de regering zaten, niet vol gen. Maar de eenheid is als een levensbe hoefte bij de werkende klasse in Neder land blijven bestaan. Als het om rechten gaat vallen alle kunstmatige geschillen weg. In de strijd om de hogere lonen van de afgelopen maanden is er tussen de communisten en socialisten nauwe sa menwerking geweest. De arbeiders heb ben geproefd wat de eenheid tot stand kan brengen en zij zullen ermee voortgaan. Er aijn nog verschillen tussen de CPN en P.v.d. A., maar op de wezenlijke pun ten gaan zij zij aan zij. Daarom moeten wij ons in de toekomst nog meer ver enigen, dat kan niet uitblijven" aldus Marcus Bakker in Rotterdam. Bij het vastsjorren van de gang-way is in de zuidelijke ingang van het kanaal, naar moet worden aangenomen, op 30 april de negentienjarige matroos onder de gage W. P. J. M. van Wees uit Amers foort van het schip Schie Lloyd gevallen. De kapitein van dit schip, dat zondag de Rotterdamse haven is binnengelopen, meld de dat men na het ontdekken van de ver missing is teruggevaren. Men heeft een half uur gezocht, maar er was geen spoor van de matroos te vinden. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer in West-Europa wordt be heerst door een depressie, waarvan de kern tussen IJsland en Schotland ligt. Het bijbehorende frontensysteem passeer de gisteren met flinke regenval ons land. Daarna voerden vrij krachtige zuidwestelijke winden drogere en enigs zins onstabiele lucht naar ons land waar in naast opklaringen plaatselijk enkele buien voorkomen. In het front, dat de be grenzing van deze lucht vormt, komen verschillende storingen voor. Eén ervan trok vanmorgen met wat regen over Frankrijk naar het oosten. Een volgende werd ten noorden van de Azoren aange troffen. Deze storing zal waarschijnlijk dicht langs ons land komen en tijdelijk enige regen of enkele buien veroorzaken. Voor en na het passeren van de storing zullen opklaringen voorkomen. Het weer behoudt dus een wisselvallig karakter. Maximum-temperaturen m w J binnen- en buitenland. ■ou a w H l. d Neerslag: laatste 24 uur. g v SK S cS Den Helder zwaar bew. wzw 11 8 Ypenburg licht bew. wzw 14 11 Vlissingen zwaar bew. zw 13 8 Eelde zwaar bew. wzw 13 11 De Bilt zwaar bew. zw 14 11 Twente zwaar bew. zzw 14 9 Eindhoven zwaar bew. zw 17 4 Z.-Limburg zwaar bew. zw 15 6 Helsinki licht bew. zzw 10 0.3 Stockholm zwaar bew. zo 14 1 Oslo regen no 11 2 Kopenhagen licht bew. w 11 9 Aberdeen regen zzw 15 0.1 Londen zwaar bew. zw 17 1 Amsterdam licht bew. wzw 15 10 Brussel zwaar bew. zw 16 4 Luxemburg licht bew. wzw 10 10 Parijs zwaar bew. wzw 16 11 Bordeaux zwaar bew. zw 20 0.1 Grenoble geheel bew. w.st. 22 1 Nice zwaar bew. nnw 18 0 Berlijn zwaar bew. w 12 3 Frankfort licht bew. wzw 17 1 München regen w 18 5 Zürich zwaar bew. zw 18 2 Genève regen wzw 18 2 Locamo licht bew. w.st. 20 0 Wenen zwaar bew. w 16 3 Innsbruck regenbui w 19 1 Belgrado zwaar bew. zw 20 1 Rome geheel bew. zzo 21 0 Ajaccio zwaar bew. ono 20 0 Madrid half bew. w.st. 29 0 Mallorca half bew. w.st. 0 Lissabon geheel bew. nnw 22 0 Dinsdag 5 mei Zon op 5.03 uur, onder 20.11 uur. Maan op 2.55 uur, onder 11.46 uur. Maanstanden 4 mei 23.20 uur laatste kwartier 11 mei 22.02 uur nieuwe maan 18 mei 13.42 uur eerste kwartier 26 mei 10.29 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 mei Hoog water 8.31 uur en 21.05 uur. Laag water 3 47 uur en 16.14 uur. Dinsdag 5 mei Hoog water 9.34 uur en 22.14 uur. Laagwater 4.39 uur en 17.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2