Soloren van Rinkel leverde de zege op in ronde Wijk aan Zee Massaal bezoek uit de Zaanstreek aan werken IJmuidense havenmond De marine biedt uitzicht op de wijde wereld en op een zekere toekomst! I ZORG DATJE ER ÓÓK BIJKOMT Vliegdekschip gezonken Kennemerland door IJmuiden verslagen Verdi's „Requiem" door veelbelovend ensemble van Beverwijkse koren Man gewond bij een dronkemansruzie Eerste bescheiden symbool van een samengaan Uitslag tekenwedstrijd Honderd startten voor KMAC-rit IJmuidense sloep werd derde in titelstrijd 4 MAANDAG 4 MEI 1964 Waar vind je zoveel mogelijkheden om je te ontplooien in één bedrijf als bij de marine? Je wordt er een eersteklas vakman, die tijdens zijn opleiding al flink verdient. Een varend vakman, die op reis over de wereld internationale ervaring opdoet. Die al gauw aardig zijn talen spreekt en in verre havens net zo goed de weg weet als in zijn eigen stad. Je verdient bovendien een beste boterham. Ben je zestien? Dan begin je al meteen met f 250.- per maand. Verder krijg je vaste jaarlijkse opslagen en een forse salarisverhoging bij promotie. Wil je nog meer weten? Over bijvoorbeeld sociale voorzieningen? Stuur dan de coupon hieronder maar in. Na alle inlichtingen gekregen te hebben, zul je begrijpen waarom marinemannen zeggen: Bij de marine ben je beter af! 7èZn^vorr^^Zva^l I Zend deze bon aan: Het Hoofd Marinewerving, Bezuidenhoutseweg 123, ...bij de marine ben je beter af! IN DE CULTURELE geschiedenis van de stad Beverwijk zal de uitvoering van Verdi's „Requiem', die zaterdagavond in de Sint Agathakerk aan de Bree- straat gegeven werd, als een van de belangrijkste, maar ook als een van de meest uitzicht gevende gebeurtenissen bekend kunnen worden. Voor deze uitvoering hebben zich de gezangeressen en zangers van het gemengde koor „Zang en Vriendschap", het „Toonkunst"-koor, het Katholiek Gemengd Koor en het koor van de Bisschoppelijke Kweekschool kunnen verenigen tot een voor het vertolken van grote werken geschikt, machtig ensemble, waarvoor men zou wensen, dat het bijvoorbeeld onder de naam van Beverwijks Gemengd Koor zou kunnen blijven voortbestaan. Het zou in de toekomst belangrijke uitvoeringen van de meesterwerken der koormuziek met grote bezetting mogelijk kunnen doen worden. P. Zwaanswijk Terrasvogels verloor van Kennemerlandteam „London Advocate" is in Vlissingen overgedragen Vijftig jaar getrouwd Welke vakken staan er bij de marine voor je open? Matroos*, elektromonteur, machinist, hofmeester*, radio-radarmonteur, technisch marinier*. Gegadigden moeten in het bezit zijn van een ULO- of LTS-diploma en ongeveer 16 jaar zijn. Het dragen van een bril behoeft geen bezwaar te zijn. Voor de met gemerkte dienstvakken is geen diploma vereist Den Haag, of ga eens praten op een van onderstaande wervingsbureaus. a 1PY) Hffflft S~l T fin OOY) O mm rom nn aam i\nm am n averrrnm na m hkIm ivnn, NAAM: STRAAT: PLAATS: LEEFTIJD:., verzoekt toezending inlichtingenboekje. 3#58-8 Haarlem, Gemeentehuis, afd. Mil. Zaken, elke dinsdag van 10.00—11.00 uur, politiebureau, Smedestraat 9, elke vrijdag van 18.30—19.45 uur Amsterdam, Marine-etablissement, Grote Kattenburgerstraat 7, maandag tot en met donderdag van 8.30—12.30 en 13.30—17.00 uur,vrijdag van 8.30—12.30 en 13.30—16.00 uur, zaterdag van 8.30—12.30 uur. Beverwijk, politiebureau, elke le en 3e dinsdag van de maand van 12.30—13.30 uur en te 's-Gravenhage, Hoofd Marinewerving, Bezuidenhoutseweg 123. Het 15.000 ton me tende Amerikaan se vliegdekschip „Card", een oud gediende uit de tweede wereldoor log, is langszij de kade in de haven van Saigon gezon ken. Communisti sche guerrilla's wisten springla dingen te bevesti gen aan de huid van het schip, waardoor een groot gat geblazen werd beneden de waterlijn van een der achtercompar timenten. Bene- dendeks staat alles onder water. Het schip rust met een lichte slagzij op de modderige bodem van de Saigon- rivier. Het duurde vijf uur eer het schip zo'n acht meter dieper was komen te liggen. De carrier werd gebruikt voor het vervoer van heli kopters van en naar Vietnam. In de derde klasse van de KNVB zater- dagmiddagcompetitie is het pleit nu ook bijna beslecht. Wel zal men tot de laatste competitiedag moeten wachten om te we ten welke ploeg kampioen is geworden en welk elftal voor degradatie in aanmerking komt De spanning duurt dus tot de laatste speeldag voort. IJmuiden en Kennemerland speelden een gemoedelijk partijtje voetbal. Belan gen stonden er niet meer op het spel en de IJmuidenaren wisten met 4-2 te win nen. Kennemerland nam door Oudakker de leiding, maar bij de rust had IJmuiden een 2-1 voorsprong door doelpunten van Verwoerd en De Boer. Na de rust liep IJ muiden weg tot 4-1, dank zij De Boer die dus drie doelpunten voor zijn rekening nam, waarna Van Nes nog éénmaal voor Kennemerland scoorde. WOG en ADM wonnen beide, zodat de afstand tussen deze clubs aan de kop van de rangl*st twee punten blijft bedragen. Het lot van Jong Holland, dat met 3-2 van CJVV verloor, is praktisch beslecht. De stand luidt: WOG ADM CJW DVS IJmuiden SS VU 21-35 21-33 20-25 20-25 20-20 20-19 K'land KMVZ De Geuzen Blauw Wit Sparta J. Holland 21-17 21-17 20-15 20-14 20-14 20-10 Voor de promotie-competitie derde klas se won SNL met 2-0 van DESTO zodat hiermede de kansen van Kinheim niet ver beterden. De steeds meer op de voorgrond treden de Piet Rinkel heeft zich zaterdagmiddag in de Ronde van Wijk aan Zee onbetwist de sterkste amateur getoond. Samen met Jan van Rijn, Melle Jongkind, die de beste nieuweling was, en de plaatselijke favoriet Jan Serpenti had de 27-jarige Aalsmeer der het peloton „gedubbeld". Toen Rinkel in de slotfase van de strijd nog over vol doende reserves bleek te beschikken om een paar duwen extra op de pedalen te geven, moesten ook zijn vluchtmakkers hem laten gaan. De 63 deelnemende amateurs en nieuwe lingen hebben het in deze Ronde van Wijk aan Zee als een clubontmoeting tussen het Beverwijkse „Kennemerland" en „De Bataaf" uit Halfweg gereden verre van gemakkelijk gehad, want in het 800 meter lange parcours kwam een klein venijnig „klimmetje" voor en dat moest negentig keer „genomen" worden. Toen Rinkel, Melle Jongkind, Serpenti en Van Rijn dan ook tot de aanval overgingen, was er voor de overige renners geen houden meer aan. Zonder slag of stoot veroverden de vier aanvoerders rondewinst en hebben vanaf dat moment 't verloop van de strijd beheerst. Alleen Timmer wist uit hun greep te blijven. Acht ronden voor het ein de liet Rinkel de snellere finishers Serpen ti en Van Rijn in de steek en dat ini tiatief leverde hem de volle winst op. Üiijn jongere plaatsgenoot Melle Jongkind kwam rustig in het peloton als de eerste nieuweling over de eindstreep. Uitslag amateurs: 1. P. Rinkel, de 72 km. in 1 uur 43 min. en 15 sec.; 2. J. Serpenti, Wijk aan Zee; 3. J. van Rijn, Heemskerk; 4. J. Timmer, Velsen-Noord op Vs ronde; 5. G. Cuvelier, Nieuw Ven nep op 1 ronde; 6. A. Jongkind, Aals meer; 7. K. Groot, Bovenkerk; 8. R. Co- pier, Halfweg; 9. T. Bos, Amsterdam. Uitslag nieuwelingen: 1. M. Jongkind, Aalsmeer; 2. P. Slotemaker, Beverwijk op 1 ronde; 3. G. v. d. Winden, Beverwijk; 4. G. Zantingh, Badhoevedorp; 5. E. Over weg, Halfweg; 6. M. Hachmang, Amster dam. Voorwedstrijd aspiranten: 1. H. Welp, Heemskerk, de 25 km. in 37 min. en 3 sec.; 2. H. van Leeuwen, Haarlem; 3. J. Buis, Halfweg; 4. W. Snijders, Halfweg; 5. K. Balk, Badhoevedorp: 6. C. Braken hof, Beverwijk; 7. J. Peetoom, Vijfhuizen, 8. C. Durge, Heemskerk; 9. T. Tonne- kreek. Halfweg; 10. G. Serpenti, Wijk aan Zee. De Haarlemse aspirant L. Kreuzer werd eerste bij de aspiranten in St. Oedenrode. Hij reed de 25 km. in 33.55. ALS EEN DAAD van vér strekkende betekenis moet verder het beschikbaar stellen van de Sint Agatha-kerk voor deze uitvoering genoemd worden. Men heeft de verrassende hoedanigheden van de fraaie ruimte van de kerk in akoestische zin kunnen ontdekken, welke voor de klank werking van weliswaar niet alle, maar dan toch van vele koor-composities van uiterst gunstige en zelfs sublimerende invloed kunnen zijn. Het waren inderdaad gunsti ge omstandigheden, waaronder de ver enigde koren onder leiding van de diri gent Lou Tervoort de uitvoering van het Requiem gingen ondernemen. Er waren daarnaast factoren, waarvan de tegenwer kende invloed geneutraliseerd diende te worden. De vorming van de kooreenheid vroeg uiteraard bijzondere aandacht; en dan de medewerking van het van verre komen de „Frysk Symfonie-orkest" uit Leeuwar den, dat in korte tijd contact moest krij gen met de interpretatieinzichten van de dirigent. Daarom heeft Lou Tervoort de uitvoering met beleid in voorzichtig geko zen banen gehouden. Dit ging wel eens ten koste van de stuwing en de dramati sche vervoering van de muziek, die in treffende overeenkomst met de tekstge dachte gekenmerkt wordt door een uitdruk king van een benauwende angst voor drei gende verschrikkingen. DEZE BEHOEDZAME directie voor kwam ontsporingen, althans voor wat hei aandeel van het koor en de solisten be trof. De begeleiding van het orkest had veel goede kwaliteiten. Echter moesten ook oneffenheden bij de violoncelgroep en onzuiverheden bij het koper (Dies irae- signalen) geconstateerd worden. De toehoorders zijn ongetwijfeld onder de indruk gekomen van de machtige, fraaie koorklank, die op de hoogtepunten van de uitvoering tot stand kwam en ook hebben zij respect kunnen krijgen voor de vastheid van de zang, die ook bij poly fone gedeelten verkregen werd. VAN DE SOLISTEN gaf de sopraan Cor- ry Bijster een bewogen en stralend klin kende voordracht van haar partij. De alt Agaath Denker kwam met groeiende ze kerheid tot een prijzenswaardige presta tie, al kon haar niet zo volumineuze stem zich niet steeds handhaven naast de soms te sterke orkestklank. De tenor Simon van der Geest heeft zijn stem in deze ruimte welluidend en met expressie kunnen doen klinken. De bas David Hollestelle was in één woord voortreffelijk. Lou Tervoort kan met voldoening op de ze avond terugzien, niet alleen om de uit voering zelve, maar ook om wat zij voor de toekomst kon beloven. Bij een dronkemansruzie in een bar aan het Haagse Huygensplein is zaterdag avond een 28-jarige loswerkman ernstig gewond, toen een zestienjarige leerling metselaar hem eerst een kapot geslagen bierglas in het gezicht en daarna een ka pot geslagen bierfles in de hals drukte. De loswerkman is in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis Zuidwal ge bracht. Vanmorgen was zijn toestand redelijk. Zaterdag hebben in de voormiddag 35 bestuursleden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zaanland, Toekomst Zaanstreek en Voorlichting Zaanstreek een excursie gemaakt naar de IJmuidense ha venmond; in de namiddag volgden 90 vertegenwoordigers (burgemeesters, raads leden en gemeentesecretarissen) uit de Zaanstreek. In het Voorlichtingscentrum bij de Sema- foor in IJmuiden werd onder meer de film „Ruim baan voor Reuzen" vertoond en ir. L. W. Lievense, directeur van het Bouw bureau van Rijkswaterstaat in IJmuiden hield een korte inleiding over de werken aan de havenmond. De gezelschappen zijn vervolgens per boot door de havens en langs de werken gevaren. Namens het gemeentebestuur van Vel- sen zijn de gasten door wethouder J. G. Kolkman ontvangen en toegesproken. Tijdens de rondvaart gaven de onderha venmeester van het Noordzeekanaal en de voorlichtingsambtenaar van de gemeente Velsen een toelichting. Wethouder Kolkman zei, dat de band, die alle aanwezigen samen heeft gebon den, het Noordzeekanaal is. Gegraven voor de scheepvaart voorname lijk op Amsterdam heeft dit in de Zaan streek, zowel als aan de nieuw geschapen ÏJmond nauwelijks vermoede ontwikkelin gen op gang gebracht. Aan de Zaan kreeg een bestaande nij verheid, welke gebaseerd op de molen, op de wind als energiebron dus tot de oudste van ons land gerekend moet worden, nieuwe impulsen. In Velsen ontstonden door het Noordzee kanaal geheel nieuwe vormen van bedrij vigheid, welke het „gezicht" van deze streek even sterk wijzigden als aan de Zaan het plaatsmaken van de molens voor de zich aaneenrijende fabriekscomplexen. Velsen, als agrarische gemeenschap door de eeuwen heen een plaats van „zijn", is door het Noordzeekanaal tot nieuw le ven gewekt: tot een plaats van „worden". In Velsen „werd" de nieuwe wijk IJmui den tot toegangspoort van Amsterdam; en het lag aanvankelijk geenszins in de be doeling de nieuwe, veilige haven werd van grote betekenis voor het visserijbe drijf en nu is hier Nederlands eerste aan- voerhaven voor de produken der zee. De verkeersvoorzieningen brachten naar Vel sen een ten dele voor Nederland geheel nieuwe industriële bedrijvigheid, die de structuur van dit gebied wel het aller meest zou blijken te beïnvloeden. Velsen groeide mee en werd in zijn sa menstellende delen, de moderne, aantrek kelijke woongemeente, in zijn opbouw al even gevarieerd als zijn bedrijfsleven. Velsen strekt zijn zorg uit over veehouder en visserijman, over industriearbeider en overheidsdienaar, over bollenboer en vletterman, om maar enige contrasten te noemen. Dit Velsen wordt nóg! Juist de plaats waar men stond, het uit zicht, dat men genoot, noemde spreker symbolisch voor de nieuwe kansen tot ont plooiing van de activiteiten op uiteenlopend gebied. De nieuwe havenmond schept ver- keersmogelijkheden, die op weinig plaat sen worden geëvenaard: voor het Noord zeekanaal en de daaraan gelegen haven gebieden, maar ook hier in IJmuiden vóór de kust. Als Velsen, om te voldoen aan zijn be langrijke taak tot betrekking tot de recre atie, ongeveer een kilometer zuidelijker, een geheel nieuw strandplan tot stand zal hebben gebracht, zal de toeristen behalve strand, zee en duinen, mogelijk een attrac tie kunnen worden geboden, als op geen andere plaats aan onze kust: een haven bedrijvigheid, die wellicht meer omvat, dan het voorbijvaren van schepen alleen. Ook het bestaande bedrijfsleven draagt bij tot het „worden". De visserij verruimt haar horizon en zoekt de vis op steeds verdere gronden. De ontwikkeling van Hoogovens, waar de staalproductie de twee millioen ton over schreed, duidt op verdergaande expansie met nieuwe produktiemiddelen. Uitbreiding ook bij andere bedrijven: binnen enige dagen zal aan de oever van het Noordzeekanaal een nieuwe fabriek door de Prins der Nederlanden worden ge opend, waarmede in de papiersector een nieuw produkt aan Velsens goederenpakket zal worden toegevoegd. Wie papier zegt, zegt molens, zegt Zaan streek. Door de vestiging in Velsen van de papierindustrie heeft een Zaans bedrijf in teresse getoond vóór en zelfs bijgedragen tot het wordende Velsen. De aanwezigheid van de gasten duidde, volgens spreker, opnieuw op Zaanse inte resse voor een wordend gebied. Het oog en de aandacht richten op het grootse werk, dat hier in uitvoering is, is het oog en de aandacht richten op komende ontwikkelin gen, waarbij zowel de Zaanstreek als de IJmond intensief is betrokken. Aan het voortgaande „worden" in dit gebied zullen Zaanstreek en IJmond elk voor zich zijn bijdrage leveren. Elk voor zich, maar niet zonder elkaar. Als het samenwerken in de Stichting Rijn mond-Noordzeekanaal het samendenken in ander verband de structurele ontwikkeling van het kanaalgebied kan bevorderen, dan is dit van positieve betekenis. In deze zin zei de heer Kolkman zich te verheugen op het bezoek en heette hij alle aanwezigen namens het gemeentebe stuur van Velsen welkom, op een plaats die van een samengaan een eerste beschei den symbool is. Voor de tekenwedstrijd, die door de Oranjevereniging IJmuiden-oost ter ge legenheid van koninginnedag was uit geschreven, werden 7 groepstekeningen en ruim 200 individuele tekeningen ingezon den. De jury heeft de volgende prijzen toe gekend: Groepstekeningen: 1. F. L. Ossen- dorpschool; 2. Theo Thijssenschool; 3. P. Vermeulenschool. Individueel: 1. P. Ver- meulenschool; 2. F. L. Ossendorpschool; 3. Jan Ligthartschool. Ook het publiek kon prijzen toekennen. Het bestuur is nog doende de beoordelin gen te sorteren. De uitslag zal zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt Het Santpoortse Terrasvogels heeft in Kennemerland zijn meerdere moeten er kennen na een incidentrijke wedstrijd. De Terrasvogéls verloren met 12-7. De match begon overigens hoopgevend voor de Sant poortenaren, want openingsslagman Thoo- len sloeg al direct een homerun. Het werpen van Van Berkel leverde ech ter geen moeilijkheden op voor Kenne merland, dat na vier innings reeds een 11-5 voorsprong bezat. Disselköter kwam toen bij Terrasvogels op de heuvel en hij wist de Kennemerland-aanval in bedwang te houden. Het was echter te laat, want Terrasvogels zag geen kans meer terug te komen. Overigens 'n ongelukkige wedstrijd voor de Vogels, die in de vijfde innings een spe ler moesten missen wegens een enkel breuk en in de zesde innings door onspor tief optreden van de Kennemerlander van der Gevel een speler gewond zag raken. Van der Gevel werd uit het veld gezonden. Het nieuwe motorvrachtschip London Advocate is in de Vlissingse buitenhaven door de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen overgedragen aan de London Oversea Freighters Limited te Londen. De London Advocate is het vijf de en laatste schip, dat door de Schelde aan deze rederij wordt overgedragen en tevens het zeventiende schip in een serie van negentien standaardvrachtschepen. Het vrachtschip is vertrokken naar Ca nada, waar graan zal worden geladen voor Rusland. De kapitein, die over de London Advocate het bevel voert, is de heer E. J. Humbey. Het is 157,40 meter lang, breed 20 meter en het heeft een diepgang van 9,31 meter. Het draagver mogen is 14.800 ton. Vandaag zijn de heer en mevrouw J. Viskil, Alex. Bellstraat 22 in IJmuiden, vijf tig jaar getrouwd. Hedenavond te half acht zal in de Elonkapel aan de Varenius- straat een kerkdienst worden gehouden, waarin voorgaat ds L. Gebraat, oudgere formeerd predikant uit St. Filipsland. KORT IJMONDNIEUWS Sparen. In de maand april van dit jaar was het ingelegd bedrag bij de Rijkspostspaarbank IJmuiden (en ressort) 505.657,67; het uitbetaald bedrag was ƒ415.125,92. Gymnastiek. De Sportbond IJmuiden geeft vrijdag 8 mei in de Stadsschouwburg te Velsen een gymnastiekuitvoering. Het programma, dat te half acht 's avonds aanvangt, vermeldt niet minder dan 19 nummers, uitgevoerd door kleuters, meis jes, jongens, jongedames en huisvrouwen. De Kennemer Motor en Auto Club (K.M.A.C.) heeft zondag niet over* de be langstelling te klagen gehad, ondanks de regen: drie motorrijders en 3 bromfietsers gingen met de 93 autobestuurders van start voor een rit van 68.30 kilometer. De toegewezen strafpunten varieerden van 49 tot 765. De uitslagen waren: Auto's: 1. Mevrouw Schenk-Bril, Sant poort, 49 strafpunten; 2. F. J. Postuma, Zandvoort, 66 strp.; 3. M. Sterchard, Haar lem, 96 strp.; 4. J. Gladder, Haarlemmer meer, 99 strp.; 5. mevr. Out, Purmerend, 101 strp.; 6. M. J. Oldenburg, Haarlem, 104 strp.; 7. Kick, Beverwijk, 107 strp.; 8. C. F. Visse, Haarlem, 149 strp.; 9. L. v. d. Worp, Haarlem, 157 strp.; 10. H. van Elfdrik, Amsterdam, 160 strp. en 11. J. Fenger, Beverwijk, 197 strp. (B-klasse). Motoren: P. Tilman, Haarlem, 154 strp.; 2. F. Jonkman, Haarlem, 216 strp. Bromfietsen: 1. B. v. d. Bosch, Hilver sum. Na afloop werden de prijzen uitgereikt in restaurant Promenade. Ondanks het gure weer, met kille regen en een koude wind, is het zaterdagmiddag warmpjes toegegaan bij de nationale sloe penwedstrijden in het kanaal bij Houtrust in Den Haag, waar het kampioenschap van Nederland op het spel stond. Bij de visserijscholen won Katwijk, bij de zee vaartscholen werd Terschelling eerste. De hogere zeevaartschool Scheveningen red de de eer van heel Den Haag en omstreken door een derde plaats te veroveren na een overwinning op Delfzijl. Na een heel span nende strijd verloor de visserijschool Sche veningen op 't nippertje van IJmuiden, en moest met de vierde plaats genoegen ne men, want IJmuiden werd derde. Bij de visserijscholen werd Den Helder tweede. Bij de zeevaartscholen kwam na de Wil lem Barendsz hogere zeevaartschool West- Terschelling de hogere zeevaartschool Vlissingen op de tweede plaats. Mr. M. Vrolijk, wethouder van onder wijs, kunsten en sportzaken, reikte na af loop met een hartelijke speech de prijzen uit.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4