Corso ondanks slecht weer indrukwekkend schouwspel Veelbelovend toeristenweekend ging als een nachtkaars uit Praalwagen Pluvius domineerde het Bloemencorso Bollenstreek Burgemeester van Velsen opende fraai bankgebouw DURABLE Inbraak in Luxor Bakfiets was te hoog geladen Negers in Z.-Afrika levend verbrand Keukenhof was weer grote trekpleister Ontspanning tussen de Philippijnen en Maleisië Arbeider kreeg in koelhuis ijzeren buis op het hoofd Hoeksteen gelegd voor Vredeskerk in Venray VELE HONDERDDUIZENDEN TOESCHOUWERS 5 PLASTIC ZOLEN EN HAKKEN DEMONSTRATIE MAANDAG 4 MEI 1964 Het verkeer Prijsuitreiking IJMU1DEN 5x sterker dan leer, zuur- bestendig en anti-slip. Met Durable bespaart U tientallen guldens per ar op zolen en hakken, ijdens de demonstratie wordt één paar gekochte zolen gratis ondergezet. Deze demonstratie loopt van maandag 4 mei t/m zaterdag 9 mei. (Van een onzer verslaggevers) VOOR DE VIJFDE ACHTEREENVOLGENDE MAAL is het Bloemencorso Bollenstreek een manifestatie geworden waarbij helaas de praalwagen van Pluvius volkomen domineerde. In de vroege zaterdagmorgen reeds doorweekte een druilerige regen de juryleden van het corso en hulden de schitterend aangeklede figurant jes zich in regenjassen en plastic. Langs de route, die van Sassenheim naar Bennebroek vice versa voerde hadden zich desondanks duizenden opgesteld om van de eorsopracht te genieten. De met enkele honderden agenten uit alle delen van het land versterkte politiekorpsen vari Sassenheim, Lisse, Hillegom en Bennebroek hadden de grootste moeite om het verkeer in goede banen te leiden. Reeds vroeg in de zaterdagmorgen waren de toegangswegen, vooral die vanaf de rijksweg Amsterdam-Den Haag naar onze bloembollengemeenten overvol. Het best bleef tegen alle verwachting in de weg Haarlem-Den Haag, dus de eigenlijke corsoroute, berijdbaar. Nadat de jury even na half elf zaterdagmorgen de prijzen bekendgemaakt had, waarbij de wagen Ko-hl-noor van de Black Diamond Lines met de hoogste eer ging strijken vertrok het corso van de Warmonderdam bij het café-restaurant „De TJiver" in Sassenheim in de richting van de dorpskern. Daarna voerde de tocht via Lisse en Hillegom naar Bennebroek. Om drie uur stelde het corso zich in Bennebroek weer op om terug te rijden in de andere richting. „Het was ondanks het slechte weer over' stelpend druk" zo vertelde ons zondag avond de districtscommandant van de rijks politie, de overste Van der Meulen. Vijf honderd politiemannen uit het gehele land hebben geassisteerd en het is voor deze mensen die in deze buurt nagenoeg geen weg weten natuurlijk helemaal moeilijk". Er waren honderdvijfentwintig motorvoer tuigen van de politie ingeschakeld, dertig ruiters, vijf- en twintig radioposten en een patrouillevliegtuig dat ook al door het weer met moeilijkheden te kampen heeft ge had. De oost-westverbinding, de toegangen vanuit de Haarlemmermeer leverden de grootste moeilijkheden op. Over het aantal bezoekers kon ook de districtscommandant geen schatting geven. Het is zeer moeilijk aldus overste Van der Meulen omdat het publiek beweegt langs de route. Maar het waren er vele honderdduizenden. Veel meer dan het vorige jaar!" Tegen de middag werd het even droog, maar desondanks bleef het corso, niettege- staande het feit dat de praalwagens dit jaar bijzonder mooi waren, een trieste ver toning. Het publiek dat met auto's geko men was bleef hardnekkig de stoet van achter de beschuttende raampjes gade slaan en degenen die het weer trotseerden en die zich gehuld in plastic regenjassen en ander regenwerend materiaal onder de maar nauwelijks beschutting biedende pa- rapluies langs de route hadden opgesteld, konden maar tot een weifelend applausje komen. Des te triester was het voor de lieftallige meisjes die boven op de praalwagens ver krampte glimlachjes rondstrooiden. Voor de eerste maal vertoonde het corso flin ke hiaten in de stoet. Dat was jammer, temeer daar de toeschouwers vooral door het slechte weer ongedurig begonnen te worden. Soms gebeurde het dat na een praalwagen of een muziekkorps over een afstand van ruim vijfhonderd meter niets kwam. Bij navraag bij 't corsobestuur werd ons verteld dat dit te wijten was aan de ver traging bij de invoeging van de muziek korpsen in het corso. De bussen die de korpsen vervoerden konden door de grote drukte niet tijdig in de stoet komen en vooruitrijden naar een andere gemeente was eveneens door de drukte niet mogelijk. 2e prijs, klasse 2; 14. Luxe wagen Ford Con sul-Corsair, 2e prijs en ereprijs; 15. De Goochelaar, le prijs, klasse 1; 17. Jubileum, 3e prijs, klasse 2; 18 E.E.G. meest origine le le prijs, klasse 1; 19 Kobalt le prijs klasse 3; 21 5-4-3-2-2-Zero le prijs, klasse 1; 22. Luxe wagens Renault Caravelle, 3e prijs, 23 Vreugde le prijs, klasse 1; 24 Slalom 2e prijs, klasse 2; 26 Zie daar 2e prijs, klasse 1; 27. Jeboman, ereprijs en le prijs, klasse 3; 28. Charme mooiste kleuren combinatie, le prijs, klasse 1; 29. Vlisco „Keukenhof-Dessins", 3e prijs, klasse 2; 31. PAM, 3e prijs, klasse 2; 32. Luxe wagen, 3e prijs; 33. Frikkebeen, le prijs, klasse I; 34 Rondvlucht 2e prijs, klasse 2; 36 Oleh le prijs, klasse 2; 37 Vlucht le prijs, klasse 2; 38 De Heks (meest humoristische wa gen), ereprijs le prijs, klasse 2; 39 Fata Morgana le prijs, klasse 1. De politie is van oordeel dat het met de Verkeerschaos ronde de bollengemeenten erg is meegevallen. „Natuurlijk", zo vindt de Rijkshermandad, „is het te verwachten dat bij 'n zo grote stroom voertuigen be paalde wegen overvol worden en dat er opstoppingen komen, maar desondanks is de aanvoer en de afvloeiing betrekkelijk senl verlopen". Het slechte weer was in feite voor de politiemannen gunstig. Bij goed weer ver laten de toeschouwers hun wagens en is het voor de politie nagenoeg onmogelijk de wagens goed te. laten parkeren. In dit geval, nu de bestuurders nagenoeg allen al in de auto's zaten leverde dat geen moei lijkheden op. Bij de prijsuitreiking is de jury van een maximum aantal van negentig punten uitgegaan. Elk jurylid kon maximaal tien punten geven voor de algemene indruk, voor de kleurencombinatie en voor de af werking. Een wagen kon hierdoor een maximaal aantal punten van negentig halen. Elke wagen die meer dan tweeenzeventig punten in zijn categorie behaalde kreeg een eerste prijs. De uitslag van de Corso 1964 luidt als volgt: Wagen 2 Concours Hippique le prijs, klasse 1; Saskia 2e prijs, klasse 3; 5. Ele gance, 3e prijs, klasse 2; 7. Ko-Hi-Noor, EREPRIJS, le prijs, klasse 1 Mooiste wa gen; 8 Vlinders 2e prijs, klasse 3; 9 Omar Khayyam 2e prijs, klasse 1; 10 De Api 2e prijs, klasse 3; 12 Eieren in overvloed le prijs, klasse 1; 13 Bols Demokkaat In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in het Luxor-theater aan de Breestraat in Beverwijk. Uit het kantoor tje werd ongeveer 130 gestolen. Doordat zijn bakfiets met hulpmotor te hoog was geladen kon de berijder, een 21-jarige Beverwijker zaterdagmorgen niet voldoende op de weg kijken. Op de Heemskerkerweg in Beverwijk botste hij tegen een rechts van de weg geparkeer de personenauto op. Hij is naar 't Rode Kruisziekenhuis gebracht en daar opgeno men. JOHANNESBURG (Reuter) In Alexandra op tien kilometer van Johan nesburg zijn zaterdag zes jonge negers le vend verbrand. Acht anderen liepen zwa re brandwonden op. De brand was ontstaan, doordat met een steen een ruit was ingegooid, waarna een brandende kaars in een stapel papier te rechtkwam. Toen de negers het huis trachtten te verlaten, hielden andere ne gers gewapend met messen en bijlen hen tegen. Vijf van de slachtoffers waren le den van een voetbalploeg, die een feestje hielden."'' 1 Volgens één van de gewonden, had een van de deelnemers aan het feest opge merkt, dat enige mannen bezig waren met een inbraak in het aangrenzende huis. De inbrekers hadden, toen zij zich gereali seerd hadden dat zij waren ontdekt, een steen door de ruit gegooid. (Van een onzer verslaggevers) Het afgelopen weekeinde dat voor de bollenstreek en voor de kustgemeenten zo veelbelovend begon, is als een nachtkaars uitgegaan. Het was een teleur stellend weekend zowel voor de exploitanten van Horecabedrijven, voor de organisatoren van het Bloemencorso Bollenstreek als voor de duizenden buiten landers die in het kustgebied van ons land een paar dagen vertier kwamen zoeken. De vele genodigden die zaterdagmiddag ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe bankgebouw in de fraaie hal aanwezig waren, werden hartelijk be groet door de heer H. Ledeboer, directeur van het westelijk rayon van de Twentsche Bank. Deze verklaarde niet dankbaar ge noeg te kunnen zijn voor dit bijzonder mooie kantoorgebouw, waarbij hij in de eerste plaats de architect, prof. ir. T. H. Zwiers complimenteerde met het fraaie re sultaat van zijn ontwerp. Spreker betrok in zijn dankwoord ook de aannemer en diens verschillende medewerkers, evenals hij het gemeentebestuur zijn niet geringe erkentelijkheid betuigde voor de vlot ver leende vergunningen. De heer Ledeboer hoopte dan ook dat de directeur van dit gebouw, de heer J. A. Stiegelis met zijn staf hier tot heil van de instelling zouden mogen werken. Mr. A. J. F. Dijkstra vestigde de aan dacht op de rol welke de Twentse Bank in het economisch leven van Nederland vervult, omdat zij zich, vooral de laatste tijd ten dienste stelt van elk lid van de bevolking. Hij prees zich dan ook geluk kig dat de eerste burger van Velsen be reid was gebleken dit nieuwe bankgebouw officieel te openen- Het bleek dat mr. J. C. Bührmann zich hiervoor behoorlijk in de geschiedenis van het bankwezen had verdiept, want hij her innerde eraan dat de in 1861 opgerichte Twentsche Bank thans de oudste bankin stelling van Nederland is. Oorspronkelijk was deze gesticht met de bedoeling kre dieten te verlenen aan de textielindustrie in Twente, doch in de loop der jaren kon den de vleugels over geheel Nederland worden uitgeslagen. Spreker vond het een goede gedachte dat de bemiddeling van de bank de laatste jaren is uitgestrekt tot de middenstand en de kleine burger, dit laatste door middel Vrijdagavond trokken de buitenlanders, waarvan vooral het bijzonder grote aan tal Fransen opviel over onze grenzen. Zij namen hun intrek in de hotels en pen sions in de hoop dat het weer zou op klaren. Zaterdag echter goot het weer oud- hollands en toen zondagmorgen de hemel nog grauw en somber was is de stoet langzaam afgedropen; terug naar het ei gen land waar de regen even nat en de wind even guur was. Het was duidelijk dat de toeristen zich binnenshuis toch nog wilden amuseren. De tentoonstellingen en musea trokken dan ook dit weekend meer bezoekers dan an ders. Het bezoekeraantal van het Frans Halsmuseum in Haarlem was aanzienlijk hoger en ook de fototentoonstelling in de Haarlemse Vishal werd zaterdag door meer dan driehonderd belangstellenden bezocht. De Keukenhof had het ondanks het abominabele weer erg druk. Zaterdag trok de nationale voorjaarsbloemententoonstel ling meer dan vijftigduizend bezoekers, zondag zelfs nog meer dan vijfendertig duizend. De Keukenhof heeft dus een re- cordweekeinde gehad. Het bezoekeraan tal van de vorige week vrijdag was ruim veertigduizend. De Linnaeushof had het dit weekeinde aanzienlijk minder druk. Aan de loketten van deze tuin werden dit weekeinde slechts vierduizend kaarten verkocht. Voor de Haarlemse en Zandvoortse VVV was het inderdaad een topweekend. In Haarlem moesten bijna twaalfhonderd bedden van particulieren worden opge maakt om de gasten te herbergen. Alle hotels en pensions in de Bavostad waren vol. Opvallend was ook in Haarlem het grote aantal Fransen en het sterk terug gelopen aantal Engelse gasten. Aan de hand van de ingewisselde valuta wist de VVV vast te stellen dat ruim der tig percent van het aantal buitenlanders Frans was en meer dan vijftig percent Duits. De politie in Haarlem en omgeving heeft ondanks en wellicht juist door de grote drukte op het gebied van de verkeerson gevallen betrekkelijk weinig te doen ge had. In Heemstede kwamen dertien on gelukjes voor, allemaal met betrekkelijk weinig schade en geen persoonlijk letsel De politie Bloemendaal meldde geen bij zonderheden en de Rijkspolitie in Benne broek had behalve over de corsodruk- te ook al weinig te vertellen. In het verregende Zandvoort is het ge durende het afgelopen weekeinde ook erg rustig geweest. De politie behoefde geen speciale maatregelen op verkeerstechnisch gebied te nemen. Onlangs voer het nieuwe Israëli sche passagiersschip „Shalom" op zijn eerste reis de haven van New York binnen. De „Shalom" kreeg bij die gelegenheid de traditionele wel komstgroet van spuitende brandblus- boten (achtergrond links). Het was voor de eerste maal sedert twee jaar. dat een transatlantische lijnboot op zijn maidentrip New York aandeed. MANILLA De Philippijnen en Male' sië zijn overeengekomen de consulaire be' trekkingen te herstellen. Dat is zaterdag te Manilla meegedeeld. De betrekkingen werden vorig jaar september verbroken toen de Philippijnen weigerden de nieuwe federatie Maleisië te erkennen. Volgens buitenlandse diplomatieke zegs lieden te Djakarta zou de voorgenomen reis van Soekamo naar Tokio voor een topconferentie met de Philippijnse presi dent Diosdado Macapagal en de premier van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rachman over het geschil met Maleisië zijn uitge' steld. Zondag echter verklaarde Soekarno tegenover een groep Japanse journalisten voornemens te zijn half mei een bezoek aan Tokio te brengen. Diplomaten in Djakarta geloven dat de president heeft afgezien van een bezoek aan de Wereldtentoonstelling in New York Washington zou Soekarno te kennen heb ben gegeven dat zijn recente aanvallen op de Amerikaanse buitenlandse politiek en de hulpverlening van de Verenigde Staten aan Indonesië een „vijandige stemming' hebben gewekt bij de doorsnee Ameri kaan. De eerste transactie bij de nieuwe Twentsche Bank: duizend gulden voor het orgelfonds der Ned. Her vormde Kerk. van persoonlijke leningen, hetgeen op de wederopbouw van Velsen en de vestiging van nieuwe winkelpanden van niet geringe betekenis is geweest. Glimlachend voegde de burgemeester hieraan toe, dat de wet houder van financiën zich ongetwijfeld aanbevolen houdt, wanneer de bank ook aan de gemeente Velsen een lening tegen een aantrekkelijke premie zou willen ver strekken. In ieder geval wenste de bur gemeester de directie met dit fraaie ge bouw van harte geluk en met het uitspre ken van de beste wensen voor de toe komst verklaarde hij deze bank gaarne voor geopend. Nadat ook de heer J. A. Stiegelis de directie, mede namens zijn staf had be dankt voor deze mooie omgeving, waar zij hun werkzaamheden tot aller tevreden heid hoopten te verrichten, werd de hqer K. Tijssen tot de reeds boven omschre ven transactie in staat gesteld. Daarna werd de genodigden de gelegenheid gebo den het nieuwe bankgebouw te bezichtigen, welk voorbeeld in de loop van de middag nog door talrijke bezoekers werd gevolgd. Tijdens verbouwingswerkzaamheden in het koelhuis IJsvries in IJmuiden stootte een arbeider zondagavond een ijzeren buis, die op een bordes lag, met de voet om laag. Een 34-jarige machinist uit IJmui den kreeg de buis op het hoofd. Met een diepe wond is hij door de ongeval- lendienst naar zijn woning vervoerd. Mgr. W. Cleven, wijsbisschop van Keulen, heeft namens kardinaal Frings van Keu len de hoeksteen gelegd voor de Vredes kerk in Venray. De vredeskerk zal waarschijnlijk met Kerstmis plechtig in gebruik worden geno men. Het is de bedoeling dat in deze kerk regelmatig herdenkingen zullen plaats vin den, ook voor niet-katholieken. Voor deze kerk hebben o.a. kardi naal Spellman van New York, kardinaal Léger van Montreal en kardinaal Frings van Keulen in hun landen financiële acties gevoerd. Ook heeft wijlen paus Johannes XXIII een gedeelte van de hem vorig jaar geschonken Balzanprijs voor de vrede aan de Vredeskerk geschonken. Mondriaantentoonstelling. In New York is momenteel een door prof. dr. A. M. Ham- macher samengestelde Mondriaanten toonstelling te zien. Ook wordt werk van Joost Baljeu (Amsterdam) getoond. De expositie gaat na New York naar Londen. Het is van de directie van de Twentsche Bank te IJmuiden een even originele als sympathieke gedachte geweest, de eerste manipulatie van de kassier van het nieuwe kantoorgebouw aan de Wilhelminakade te laten bestaan uit het „ver zilveren" van een cheque, die kort tevoren aan de heer K. Tijssen was overhan digd door het lid van de hoofddirectie, de heer A. J. F. Dijkstra Dit geschiedde nadat de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührman, het fraaie bankgebouw zaterdagmiddag officieel voor geopend had verklaard. De heer Tijssen begaf zich daarop naar de kas, waar hem op vertoon van de cheque een bankbiljet van duizend gulden werd uitbetaald. Dit bedrag is bestemd voor het orgelfonds van de hervormde kerk in IJmuiden, met welke geste de directie haar erkentelijkheid tegenover het kerkbestuur tot uitdrukking wilde brengen voor het gastvrij onder dak, dat de bank gedurende de verbouwing werd verleend. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5