Hektrawler voor maakt morgen Vlaardingen proefvaart IN DE VISHAL EN OP ZEE CKV nam hartelijk afscheid van tweede voorzitter A. de Boon SPOIU VL 115 Vooraaneen fraai schip In mei zijn er bij Hoogovens dertig jubilarissen Jeugdsoos „Ekestos voor onbepaalde tijd dicht N. den Besten overleden Naaldprinses van Nederland Nederland won met 38-36 van België Drie Provinciënrit MAANDAG 4 MEI 1964 7 Oud-directeur Socrates TIJDENS DRUKKE RECEPTIE IN ROTTERDAM Volleyballers oefenen tegen Japan Morgen zal de eerste hektrawler voor de Vlaardingse vissersvloot zijn tech nische proefvaart maken. De VL 115 „Vooraan" is de vierde trawler, die door de werf „De Dageraad" voor de Dogger maatschappij in Vlaardingen is gebouwd en de eerste hektrawler. Voor Nederland zal deze trawler de zesde hektrawler zijn, en de vierde van het „Rijnmondtype Eerder waren er door De Dageraad al twee hektrawlers gebouwd voor Nico Parlevliet in Katwijk en een voor de rederij Kennemerland, eveneens in Katwijk. In IJmuiden heeft de rederij „De Marezaten" twee hektrawlers van het slipwaytype in de vaart. De „Vooraan" werkt met het Unigan- gysteem, waarbij de vis over het achter steven door middel van eenverstelbare gang wordt scheepgehaald. Het prototype van deze wijze van vissen was indertijd de „Universal Star". De ontwerper van het Nederlandse type is ir. Minnee ge weest. Bij de „Dageraad" is men inmiddels al bezig met de bouw van de vijfde hektraw ler, die weer bestemd is voor Katwijk, na melijk voor de rederij D. Ouwehand. De bouw van de zesde hektrawler, —in bui tenlandse opdracht wordt al voorbe reid. Deze laatste hektrawler is van het zelfde type, alleen wordt hij helemaal voor diepvries ingericht. Het vriezen ge schiedt er bij veertig graden, het ruim heeft een temperatuur van -23 graden Cel- cius. De „Vooraan" heeft vier trommels voor de trawllieren, waarvan twee met klutsen en twee met fricties. In het gehele schip wordt gewerkt met geforceerde ventila tie. Bijverwarming zorgt ervoor, dat de bemanning het steeds behaaglijk heeft. Tl-verlichting draagt bij tot een goede sfeer in het schip. Het kenmerk van de hektrawlers komt ook op dit schip duidelijk tot uiting, want de bemanning werkt er onder het dek, het geen een groot verschil betekent met de werkwijze op zijtrawlers, waar men de vis aan dek moet verwerken. Door middel van een lopende band wordt de vis van het achterdek naar het tussen dek gevoerd, waar de vis wordt verwerkt en gesorteerd. Men heeft met eenvoudige middelen er voor gezorgd, dat de afval op de grond valt en cfen overboord wordt gespoeld. Met planken bereikt dat men dat er op deze band heel gemakkelijk kan worden gekaakt en ook het sorteren van de vis kan zeer vlot geschieden. Een bezichtiging van het schip doet de bezoeker zich nog eens realiseren hoeveel er de laatste tijd op het gebied van de trawlerbouw is veranderd. Zo heeft het schip een keurige messroom, die door een sierlijk hekwerkje van de kombuis is ge scheiden. Zodoende heeft de kok ook wat gezelligheid. Overal treft de ruimte, die men heeft weten te bereiken. Dit geldt ook voor de brug, waar men over meer armslag beschikt dan op bruggen op sche pen van een jaar of tien geleden. Hoezeer alles wordt geperfectionneerd blijkt wel uit de wijze van sturen, die op een modem schip als de „Vooraan" wordt toegepast: voor de roerganger bevindt zich een bord met een rood en een groen knopje. Drukt men het rechtse knopje in, dan gaat het schip stuurboorduit, drukt men het linkse knopje in, dan „slaat" de boot „linksaf". Er staat nog wel een stuurwiel, maar dat is alleen voor geval van nood. De nieu we hektrawler voor Vlaardingen is 45.90 meter lang. De breedt is 8.50 meter, de holte tot het hoofddek 4.34 meter, die tot het bovendek 6.64 meter. Het visruim meet 400 kubieke meter, de olieberging is berekend op 108.000 liter, de drinkwater tanks kunnen 25.000 liter bevatten. Er is accomodatie voor een bemanning van ze ventien man. De hoofdmotor is een 1200 PK Deutz, verder zijn er een Deutz-winchmotor van 300 PK, een hulpmotor van 100 PK, een havenset van 30 PK en generatoren van 2 x 60 KVA. De electrische tra wilier is ge leverd door Van der Giessens evenals de electrische ankerlier. Dezelfde firma heeft ook gezorgd voor het electrisch hydrau lische stuurwerk. De snelheid van het schip dat verder met de modernste apparatuur is uitgerust, is 13,2 knopen. De kombuis is door een sierlijk hek werkje van de messroom gescheiden. Links een blik op het achterdek van de „Vooraan". Daarnaast de boeg van de nieuwe hektrawler, die voor D. Ouwehand in aanbouw is. In de loop van mei 1964 zullen 28 per soneelsleden van Hoogovens het feit her denken, dat zij vijfentwintig jaar geleden in dienst van de maatschappij traden. Het zijn de heren: C. Blok uit IJmuiden, werkzaam bij de afdeling Vertinnerijen; J. P. Dekker uit Velsen-Noord, warm bandwalserij; C. H. van Dongen uit IJmui den, Vertinnerijen; J. Lieuwes uit Velsen- Noord, Algemene Werkplaats; P. Ver schoor uit IJmuiden, Blokwalserij I; J. van der Vlis uit Santpoort, Loonadministratie; L. Wernke uit Velsen-Noord, Technische Dienst Divisie Walserijen; F. Th. A. Kui pers uit Beverwijk, Nieuwbouw; G. H. Spring in 't Veld uit Beverwijk, Instru mentmakerij; J. P. Wullaert uit IJmuiden- Oost, Blokwalserij I; H. J. Kuijl uit Bever wijk, Technische Dienst Divisie Walse rijen; T. Schong uit IJmuiden, Koudwal- serijJ. L. Kortekaas uit Heemskerk, KoudwalserijA. Schotvanger uit IJmui den, Vertinnerijen; F. J. J. Lauwers uit IJmuiden, Havens en Vervoer; W. J. Snij der uit Beverwijk, Technische Dienst Divi sie Walserijen; A. Zandwijk uit IJmuiden, warmbandwalserijA. Th. Dijcks uit Bever wijk, Onderwijs, J. S. Frank uit IJmuiden, Nieuwbouw; H. C. van den Ham uit Beverwijk, Technische Dienst Divisie Wal serijen; J. Broekhuizen uit IJmuiden, Technische Dienst Divisie Walserijen; F. J. Heeremans uit Heemskerk, Koudwal serij G. de Vries uit Santpoort, Produktie planning Walserij-West; P. N, Steenbak ker uit IJmuiden, Havens en Vervoer; W. B. de Groot uit Velsen-Noord, Technische Dienst Divisie Walserijen; G. Derksema uit Heemskerk, Martinstaalfabriek; G. J. Kint uit IJmuiden, Havens en Vervoer en A. de Vries uit Beverwijk, werkzaam bij de afdeling Vertinnerijen. Twee personeelsleden zullen in de loop van mei 1964 het feit herdenken, dat zij veertig jaar geleden bij Hoogovens kwa men. Het zijn de heren J. H. Hessen uit Haarlem, van de Technische Dienst Trans port, en A. J. van der Wees, van de Hoofd boekhouding. Een blik in de ruime stuurhut van de VL 115. 11 Volgens bestuur belastingschuld van ruim tweeduizend gulden De Haarlemse jazzsociëteit Ekestos, die haar domicilie in de parterre van 't vroe gere hotel Royal aan het Stationsplein heeft, is voor onbepaalde tijd gesloten. Dit zou het gevolg zijn van het feit dat het bestuur van de sociëteit niet in staat is de heffingen van het gemeentelijk bureau be lastingen te betalen. Door navorderingen is het bedrag dat dit bureau van „Ekestos" eist, in drie maanden opgelopen tot een schuld van ruim twee duizend gulden, aldus deelt het sociëteits- bestuur mee. In Amsterdam is zaterdag overleden Ni- colaas den Besten, die ruim drie jaar ge leden plotseling in 't nieuws kwam als de met miljoenen manipulerende directeur van de N.V. Socrates. De heer Den Bes ten, die 53 jaar is geworden, werd veertien dagen geleden met een tumor in de rug, opgenomen in het ziekenhuis Zeeburg in Amsterdam. Hij stierf als een arm en ver geten man. Aanvoer van maandag Honderdtwintig vartuigen hebben maan dagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 9250 kisten vis, 1490 stuks gladde kabeljauw en 61.000 kilogram tong. Bij de aanvoer wa ren: 330 kisten schelvis, 60 radio, 520 wij ting, 300 gul en kabeljauw, 90 koolvis, 350 haring, 2320 makreel, 2610 schol, 140 tarbot, 420 varia, 239 schelvis uit IJsland, 580 IJs landse gul en kabeljauw en 80 roodbaars. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 3,70- 3, heilbot 4-3,60, gr. tong 5,47-5,53, grm. tong 4,46-4,35, kim. tong 3,99-3,75, tong I 4,21-4,01, tong II 4,19-3,94, zalm 4,90. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 100-77, middel kabeljauw 96-76, gr. koolvis 85-80, middel koolvis 94-76, gr. leng 65-60, gr. wolf 94-80. (Van onze modeverslaggeefster) De gracieuze officiersvrouw Horthy Bronts uit Ede mag zich sinds zaterdag .Naaldprinses van Nederland" noemen Zij won die titel met een cocktailjapon van oranje satijn-duchesse. Tijdens een show van zelfgemaakte kleding, die in het Amsterdamse hotel Krasnapolsky werd ge houden, werd zij uit 42 amateur-naaisters gekozen als de vaardigste vrouw met naald en draad. Op 28 mei moet zij in Frankfurt proberen die titel ook op Euro pees niveau waar te maken. Met elf an dere Nederlandse dames, die in de prij zen vielen, gaat zij dan de naald opnemen tegen deelneemsters uit Duitsland, Zwit serland, Luxemburg, België, Denemarken en Oostenrijk. Die finale wordt een ver dediging van de Nederlandse eer. Want vorig jaar werd een landgenote „Naald- prinses van Europa." De show was georganiseerd door de In koopcombinatie Nederland, waarbij 600 Nederlandse textielwinkeliers zijn aange sloten. De wedstrijd was dan ook begrij pelijk niet zonder zakelijk eigenbelang op gezet. De stoffen, die de deelneemsters voor hun creaties gebruikten, hadden ze zelf moeten kopen. Wat zij met dit mate riaal hadden gedaan was ronduit fantas tisch. Goed, er liep een enkele stijve jurk tussendoor. Maar het merendeel van de modellen was smaakvol en bijzonder goed afgewerkt. Opvallend was het aantal tie ners, dat aan deze wedstrijd meedeed. Zij kwamen met de origineelste ontwerpen voor de dag, die van veel fantasie g tuigden. Een Dokkums meisje ontwierp een leuke teevee-combinatie: een lange bruine rok waarop een blouse met col. Een Alkmaars meisje had heel haar hart ge legd in een cocktailtoiletje van bruin flu weel en goudlamé. Bekenden de tieners na afloop: „Wij maken onze kleren zelf, omdat het op onze leeftijd zo moeilijk is, een aardige confectie-jurk te kopen." Bij de oudere deelneemsters was het complet geliefd. Of combinaties, waarbij heel veel gevarieerd kon worden. De mo dellen werden door de amateur-naaisters zelf geshowd. Het zou dwaas zijn daarvoor dezelfde maatstaven aan te leggen als voor volwaardige mannequins. Maar toch moet het ons van het hart: wat loopt de Nederlandse vrouw slecht! Een model kan nog zo fraai zijn, een slechte presentatie bederft alles. Jammer ook, dat het mode- bewust-zijn, dat uit de jurkjes sprak, niet tot de hoedjes was doorgedrongen. Stijve bolhoedjes met een lint bleken nogal fa voriet. Over de kleding verder niets dan goeds. De zelfgemaakte garderobe van de Nederlandse vrouw mag er zijn! Per tien stuks: gr. kabeljauw 98-76, mid del kabeljauw 42-36. Per 50 kilogram: gr. schelvis 60-28, mid del schelvis 61-28, kim. schelvis 50-22,50, schelvis I 47-26, schelvis II 41-21, schelvis III 16-8, gul 1 48-22, gul II 41-22, gul III 35-16, koolvis I 39, koolvis II 24-23, gr. en grm. schol 40-33, schol I 37-31, schol II 30-21, schol III 18-13, schar 22-8, poon 28- 13, gestripte wijting 36-18, dichte wijting 16-8,15, haring 18-11, makreel 36-9, tarbot 186-102, griet 92-86, tongschar 74-71, wolf I 46-33, wolf III 22-18, roodbaars 22-18. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 200 kisten schelvis, 120 wijting, 60 gul en kabeljauw, 1000 ha ring, 1600 makreel, 200 schol, 500 stijve kabeljauw en 8.000 kilogram tong. Verwacht in IJmuiden Voor de dinsdagmarkt zijn bekend de Bets en Gerda VL 112 en de Deining KW 8. De VL 112 heeft aan boord: 800 kisten, waarvan 100 schelvis, 90 haring, 500 ma kreel, 50 wijting, 60 gul en kabeljauw en 200 stijve kabeljauwen. De Deining brengt 1000 kisten vis en 142 stijve kabeljauwen. Thuisvarend van de verre visserij zijn de KW 15 Rijnmond I en de KW 43 Rijn mond II. Het Nederlandse dames basketbalteam zegevierde zaterdagavond in Mechelen met klein verschil 38-36 (21-15) over Bel gië. Onze landgenotes die bij de rust een ruime voorsprong hadden genomen zagen zich na de pauze voor een energiek Bel gië geplaatst dat vooral door Jenny van der Heyden terugkwam tot 27-26. Maar het waren toch de Nederlandse dames die deze spannende wedstrijd met klein ver schil wonnen. De opstellingen luiden: Nederland: Wil Voets (4-0) Els van der Heyden (0-2), Schouten (0-2) Els de Groot (4-0) Jenny Wertenbrink (4-3), J. Knoop (0-3), Buys (1-5), Ira Kuyper, Annie Koper, J. Seibe- list (2-0) Draak (6-2) L. Remeyer; Bel gië: Mommen (0-4) Neufort, Jenny van der Heyden (6-4), L. Debuck, E. Blanche (1-2), Van Vlaaselaar (2-2), Declercq (6-5), N. van der Veken (0-4), Ann Chai- neux, De Cock, De Boeck, Vermeire. De Nederlandse volleyballers, die in Hen gelo tijdens de wedstrijden om de West- europese beker, hun retourbiljet naar To kio verdienden, spelen op 23 en 25 juni twee oefenwedstrijden tegen Japan. Op 23 juni wordt de eerste wedstrijd tussen beide ploegen in Tilburg gespeeld, terwijl de tweede wedstrijd op 25 juni in Den Haag zal plaats vinden. Deze wed strijden worden beide malen voorafgegaan door de damesontmoeting Nederland- Frankrijk. De 15e Drie-provinciënrit van de RAC- noord, de derde wedstrijd tellend voor da Nederlandse kampioenschappen betrouw- baarheidsritten, heeft een overwinning op geleverd voor de combinatie Pouwels- Windsma (Heiloo-Muiderberg). Het duo liep in deze zware rit, waarvan start en finish in Eursinge (Drente) waren, 488 strafpunten op, doch liet de gerenommeer de équipes Disch-Beijer en Jetten-Hor- bach toch achter zich. De tweede plaats van Disch-Beijer bete kende dat de Zwollenaren hun positie in de competitie om de Nederlandse titels iets verstevigden. De volgende wedstrijd voor de kampioenschappen is de West-Ne- derlandrit van de RAC-west op 9 en 10 oktober aanstaande. (Van een onzer verslaggevers) Velen uit kringen van de scheepvaart en de zeevisserij waren zaterdagmiddag naar het Rotterdamse Atlanta-hotel geko men om afscheid te nemen van de heer A. de Boon, tweede voorzitter van de Cen trale van Zeevarenden ter koopvaardij en visserij (C.K.V.). De heer De Boon, die sinds 1956 deel uitmaakte van het bestuur van de C.K.V., is per 1 mei benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van het N.V.V. in welke functie hij zich speciaal zal bezig houden met de loonpolitiek. Tij dens de afscheidsreceptie werd van ver schillende kanten grote waardering uitge sproken voor de wijze waarop de heer De Boon de belangen van de leden van de C.K.V. heeft behartigd. Zijn vertrek wordt voor de Centrale als een gevoelig verlies beschouwd. De voorzitter van de C.K.V., de heer D. Harms prees in zijn toespraak de des kundigheid en de persoon van de heer De Boon. Hij noemde hem een van de weini gen bij wie zuivere intentie hand in hand gaat met intelligentie. Door een moeilijke jeugd is De Boon gevormd tot een harde strijder voor sociale rechtvaardigheid, zonder echter bezeten te zijn door haat Op de kaderschool van het N.V.V. breidde hij zijn kennis uit. Na in 1945 toegetreden te zijn tot de toenmalige bond van trans portarbeiders werd de heer De Boon af delingsbestuurder en kort daarna tweede voorzitter van de Centrale Bond. Voor de scheepsgezellen ter koopvaardij en de zee vissers heeft hij op het gebied van de ar beidsvoorwaarden veel weten te bereiken. Zij zijn hem veel dank verschuldigd. De heer Harms was er van overtuigd dat de heer De Boon ook in het bestuur van het N.V.V. zich ten volle zal geven. Namens het hoofdbestuur van de C.K.V. .dankte hij de heer De Boon voor de plezierige sa menwerking en alles wat hij voor de C.K.V. heeft gedaan. Als stoffelijk blijk van deze erkentelijkheid bood de heer Harms de scheidende bestuurder een auto matische chronometer aan. Mevrouw De Boon kreeg een bloemstuk als kleine ver goeding voor de vele uren dat zij haar man moest missen. Jhr. H. Reuchlin directeur van de Hol- land-Amerika-Lijn, bracht de waardering van de Raad voor de Scheepvaart over. In de zogenoemde commissie „permanent overleg" heeft de heer De Boon zich steeds een vasthoudend, onbuigzaam maar aller minst een star onderhandelaar getoond, zo zei hij. De heer Reuchlin hoopte dat de heer De Boon, wiens heengaan uit de C.K.V. hij betreurde, in zijn nieuwe taak veel voldoening zal vinden. De heer P. de Vries, algemeen secre taris van de Internationale Federatie van Transportarbeiders (I.T.F.) was van me ning dat het vertrek van de heer De Boon uit de C.K.V. ook voor de internationale organisatie een verlies is, omdat de heer De Boon aandacht was beginnnen te schenken aan de buitenlandse betrekkin gen van de C.K.V. De heer De Vries zei dat het met name in Nederland de hoogste tijd wordt dat aan de visserij veel meer belangstelling wordt besteed dan vandaag de dag ge beurt. Hij hoopte dat de C.K.V. spoedig weer op het peil zal komen waarop ze in het verleden heeft gestaan en dat ze haar positie die thans van bepaalde zijde wordt bedreigd zal kunnen versterken. Namens de I.T.F. bood de heer De Vries de heer De Boon een geschenk in enve loppe aan. Nadat nog enige sprekers woord van dank en waardering hadden gesproken heeft de heer De Boon dankbaar herinnerd aan zijn tijd bij de C.K.V. en de banden van vriendschap, die hem met het bestuur van deze Centrale en tal van leden hebben verbonden. VAN OVERAL Schermen. De schermwedstrijd tussen Hon garije en Groot-Brittannië is geëindigd in een kleine zege voor de Hongaren. Zo wel de Engelsen als de Hongaren wonnen acht partijen, maar Hongarije won met 47 tegen 43 treffers. Premier Kroesjtsjev wandelde op 1 mei met twee kleinzoons aan de hand van het Kremlin naar het Rode plein, waar de jaarlijkse parade werd gehouden. Links Ivan, zoon van zijn. dochter Rada en Alexei Adzjoebei, hoofdredacteur van het regeringsblad Izvestia, links Nikita, zoon van zoon Sergei en schoondochter Galina, die rechts loopt. (Telefoto).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7