Nederlandse belegger hoeft zich niet veel zorg te maken Beurs heeft vertrouwen in de nationale economie Dividenden Effecten - en Geldmarkt Scherpe kritiek van drs. Roemers op verslag Nederlandsche Bank De koning van de shag Kennedy-ronde vandaag in Genève begonnen Verkeerszondaars in Amerika worden zeer streng gestraft De Beurs Hogere produktie Kon. Papier Nieuwe CAO voor het taxibedrijf Viba verwacht een redelijke uitkomst SCHEEPVAARTBERICHTEN Omzet Gist en Spiritus met 7 pet gestegen Claimhandel van Buttinger begint op 6 mei ABM spreekt in Japan over landaanwinning Het bod van Scholten op „Zuilen" MAANDAG 4 MEI 1964 Goed van pas Voorrang Nieuw kapitaal Staatsmijnen nemen Dow- aandeel in fenolfabriek in Botlek-gebied over (Van onze financiële medewerker) Het valt niet precies te zeggen in hoe verre het jaarverslag van de Nederland sche Bank deze week op de effectenbeurs van invloed is geweest, want dooreenge- nomen is er in het koersniveau weinig verandering gekomen. De lichte terug gang van New York heeft hier weinig uitgewerkt en het enige dat opvalt is wel de telkens weer oplevende belangstelling voor de internationals, zodra de ver kopen uit het buitenland ophouden. Men mag het als een gunstig verschijnsel beschouwen dat we in dit opzicht op eigen benen kunnen lopen en het bezit aan inter nationale fondsen bij de Nederlandse be leggers de laatste tijd is vergroot. Men krijgt soms de indruk dat de Amerikanen tegen hoge koersen kopen en tegen lage verkopen. Het is duidelijk dat men het beter andersom kan doen, gelijk de Neder landse belegger dit heeft gedaan. Hoe sterk de invloed van de buitenlandse vraag voor onze beurs is geweest blijkt uit de mededeling van de Nederlandsche Bank dat in de laatste tien jaar voor f 3.3 mil joen fondsen meer naar het buitenland is verkocht dan van het buitenland is gekocht, waaraan wij onze sterke deviezenpositie voor een goed deel te danken hebben. Deze sterke monetaire positie komt ons In deze tijd bijzonder goed van pas, omdat we daarmee een hopelijk tijdelijke terug gang van onze betalingsbalans kunnen op vangen, nu aan de ene kant de consump tieve bestedingen als gevolg van de loon explosie de invoer doen stijgen en ander zijds de overheidsmaatregelen tot beper king van de investeringen eerst na enige tijd hun invloed zullen doen gelden. Het is met die investeringen een ietwat wondere zaak. President Holtrop zegt dat vermindering van de investeringen naar twee kanten uitkomst zal brengen. Zij zal het betalingsbalanstekort verminderen en tevens de zo zeer gewenste ontspanning op de arbeidsmarkt helpen bevorderen, Maar elders merkt hij op dat voortzetting van de groei van het reële inkomen, die in hoge mate wenselijk is, wordt bedreigd door de mogelijkheid van een overmatige, in plaats van een gematigde teruggang van de investeringen. Dit zou het geval zijn als de bereidheid tot investeren werd aangetast door onvol doende winstvooruitzichten, waardoor dan uiteraard ook de noodzakelijke groei van de export zou worden belemmerd. Ook de E.E.G.-commissie, die zich in haar kwar taalbericht met Nederland bezig houdt, wijst er op dat onder het stabilisatiebeleid niet in de eerste plaats dé investeringen mogen lijden en daar ziet het naar uit zegt ze anders zou het gevaar dreigen van recessie of een langdurige verzwakking van de economische groei na de huidige inflatiedruk. Men ziet hieruit hoe nauw het in de economie van een land luistert en voor welk een moeilijke taak zij staan, die in een tijd als de onze aan het economisch leven leiding moeten geven, dan wel door wat zij doen of nalaten, de ontwikkeling van dat economisch leven beïnvloeden. (benzine, sigaretten). De loon- en prijspoli tiek is in dit verband van het hoogste be lang. Uit het verslag van president Holtrop is wel duidelijk geworden dat de Nederland sche Bank als hoedster van onze valuta van verhoging van de A.O.W. en een ver dere huurcompensatie dan de door het be drijfsleven toegezegde één percent, niets Zo is er dus in de nationale economie licht en schaduw en de president van de Nederlandsche Bank zwalkt in zijn ver slag dan ook tussen pessimisme en opti misme, maar heeft gelukkig toch het ver trouwen dat we de thans ingetreden pe riode van aanpassing zonder een recessie van grote omvang zullen doorkomen. Zou dit het geval zijn als gevolg van verdere inflatoire ontwikkelingen in het buiten land, dan kan dat geen reden tot verheu ging zijn, omdat dit ook in ons land de in flatie opnieuw zou bevorderen en ten slot te tot een economische chaos zou leiden In dit verband is het gelukkig dat men ook in landen als Frankrijk en Italië maat regelen heeft genomen tegen de inflatie al kan dit tijdelijk onze export bemoeilij ken. Zo heeft het laatstgenoemde land dezer dagen 70 miljard lire beschikbaar gesteld om de Italiaanse exporteurs vergoedingen te geven voor de algemene inkomstenbe lasting, die ze betalen op goederen die tot 30 juni van dit jaar worden uitgevoerd Zowel uit het verslag van de Nederland sche Bank als uit het rapport van de E.E.G.-commissie krijgt men de indruk dat onder de huidige omstandigheden een terugdringen van de particuliere bestedim gen boven een vermindering van de in dustriële investeringen de voorrang moet hebben. De commissie pleit daarom voor een beperking van het consumptieve kre diet en voor een verhoging van belas tingen, waartoe zoals men weet de Neder landse regering ook reeds is overgegaan De Netam stelt voor het dividend over 1963 te bepalen op 15 percent, waarvan desgewenst 10 percent in aandelen. (Vorig jaar 14 percent, waarvan 10 percent in aan delen). A. E. Braat (Bouwstoffen) stellen aan deelhouders voor over het boekjaar 1963 een totaaldividend uit te keren van 17 (v.j. 14) percent. Van dit dividend werd reeds vijf percent interimdividend betaal baar gesteld. De Nationale-Nederlanden stelt voor het dividend over 1963 vast te stellen op 13 per cent. (Dit is het eerste dividend sedert de fusie door omwisseling van aandelen Nationale Levensverzekeringbank en die van de As ■urantie Mij De Nederlanden van 1845 in aandelen Nationale-Nederlanden). G. Dikkers en Co N.V. Hengelo (O.) stelt een dividend voor van 7 percent over het boekjaar 1963 (vorig jaar 10 percent). Chamotte Unie stelt voor over 1963 een dividend uit te keren van 8 (v. j. 12) pet. wil weten, omdat daardoor de inflatie in de hand wordt gewerkt. Ook ten aanzien van de prijsstabilisatie zal men uiterst voorzichtig moeten zijn, omdat daardoor aan de ene kant reëel inkomen stijgt en de consumptieve uitgaven toenemen, aan de andere kant de rentabiliteit en daardoor ook de zelffinancieringsmogelijkheden van het bedrijfsleven zonder twijfel achteruit gaan. Onder deze omstandigheden laat het zich verklaren dat dr. Holtrop, hoezeer over tuigd van een voor velen te hoge belasting druk, zich er over verheugt dat de recente stijging van het reële inkomen voor een deel wordt geneutraliseerd door de pro gressie van de inkomstenbelasting. Blijkens de herziene ramingen van de begroting wordt uit dien hoofde voor het lopende jaar een stijging van circa 200 miljoen verwacht, voor de loonbelasting een van 300 miljoen, terwijl de belastingmiddelen in totaal vermoedelijk l'A miljard meer zullen opbrengen dan bij de indiening van de begroting werd geraamd. Een deel er van wordt weer door het rijk uitgegeven (de salariskosten stijgen met 361 miljoen) maar per saldo zal het tekort van de be groting toch 575 miljoen kleiner zijn dan men aanvankelijk meende. Ook de Engelse export beweegt zich in stij gende richting, terwijl een land als West Duitsland, waar de hoogconjunctuur aan houdt, eerder de invoer dan de uitvoer en tevens de kapitaalexport stimuleert. Het algemeen koersverloop op de Am sterdamse Beurs mag als een aanwijzing worden beschouwd dat men ook daar, evenals de president van de Nederlandsche Bank, vertrouwen heeft in de verdere ont wikkeling van de nationale economie, mits haar een nieuwe stijging van de bedrijfs kosten bespaard wordt. De jaarverslagen, welke tot dusver zijn verschenen, geven daarvan meestal ook blijk, zomede de di videnden welke worden uitgekeerd. Maar ook blijkt uit de jaarverslagen dat tal van ondernemingen nieuw kapi taal nodig hebben, dat niet door zelffinan ciering kan worden verkregen, zodat op de kapitaalmarkt een beroep moet worden gedaan. In vele gevallen doet men dit door het opnemen van onderhandse leningen een financiering die weinig geld kost, om dat de rente als een bedrijfslast kan wor den geboekt. De AKU heeft in het afge lopen jaar 100 miljoen opgenomen en zal in de komende tijd een nog groter be drag nodig hebben om de voorgenomen expansie te realiseren. Vandaar ook dat het grootste deel van de winst over 1963 in het bedrijf blijft. Overigens heeft het verslag wel een zeer gunstige indruk gemaakt en het was daarom van de beurs niet aardig de pu- blikatie van dat verslag met een koers daling van 7 a 8 punten te begroeten. La ter is weer een herstel ingetreden, toen voor alle internationals grotere vraag ont stond. De Nederlandse belegger zal zich, naar mag worden aangenomen, over zijn aan delenbezit tot dusver geen al te grote zor gen hoeven te maken. De Koninklijke Nederlandsche Papier fabriek N.V. heeft in 1963 een produktie behaald van 81.700 ton ofwel 43 percent meer dan in 1962. Het exploitatiesaldo steeg tot ƒ20,19 (v.j. ƒ16,16) min. Diverse baten daalden tot 398.420 441.396). Na afschrijvingen ad 9,13 6,4) min., al gemene kosten ad 3,78 3,13) min., in terest ad 892.729 103.834), alsmede voorzieningen voor belastingen en bij zondere doeleinden ad 2,53 2,47) min., resteert een saldo winst van 4,25 4,50) min. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van twaalf percent. Werkgevers- en werknemersorganisaties in het huurauto- en taxibedrijf hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. voor deze bedrijfstak met ingang van 1 april 1964 voor het personeel op maandloon en met ingang van 6 april 1964 voor het personeel op weekloon. De verhoging van het grondioon voor de huurautochauffeur bedraagt ongeveer ƒ10 bruto per week en die voor de taxichauf feur ongeveer 7,50 bruto per week. De tijdelijke toeslag van 5 per week, die per 1 januari 1964 was toegekend, komt te ver vallen. De winst op goederen over 1963 van de N.V. Vereenigde Ingenieursbureaux Viba is, blijkens de exploitatierekening, gedaald tot 1,36 (v. j. 1,76) miljoen. De exploi tatieuitgaven daalden tot 795.847 (ƒ942.433). Na aftrek van afschrijvingen, alsmede een dotatie van 100.000 (nihil) aan bijzondere baten en lasten, bedraagt het voordelig saldo 542.825 684.450). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het divi dend te verlagen tot zeventien (twintig) percent. Hiervan werd reeds zes percent interim-dividend betaalbaar gesteld. De afnemers zullen volgens de directie behoefte hebben aan besparende machines en gereedschappen. Dit feit, gevoegd bij de resultaten over de eerste maanden van 1964, de aanwezige orderportefeuille als mede de nog te verwachten bijzondere ba ten, voortvloeiende uit de overdracht van de plasticafdeling, laten de directie ook over 1964 een redelijke uitkomst verwach ten. Na bijna anderhalf jaar van voorberei dingen zijn vandaag in Genève de inter nationale onderhandelingen over de ver laging van douanetarieven, de Kennedy- ronde begonnen. De conferentie ontleent zijn naam aan de overleden Amerikaanse president, die het initiatief nam voor het tot stand komen van de Trade Expansion Act, in 1962, ter bevordering van de Ame rikaanse export en uitbreiding van de we reldhandel. De besprekingen worden gehou den onder auspiciën van de GATT (de Al gemene overeenkomst voor douanetarie ven en handel). Zij zullen door 42 landen worden bijgewoond. De algemene gedachte is tot een hal vering van de douanetarieven te komen, zoals door de Amerikaanse regering is voorgesteld. Hoewel ook talrijke ontwikke lingslanden aan de besprekingen deelne men, is bij de voorbereidingen reeds ge bleken dat het zwaartepunt ligt bij de po gingen een overeenkomst te bereiken tus sen de Verenigde Staten en de Westeuro- pese Economische Gemeenschap in het bijzonder. De technische voorbereidingen van de afgelopen achttien maanden hebben nog „Ik heb achteraf geen spijt van de loonexplosie en ik wil met nadruk de genen waarschuwen die op grond van die loonexplosie menen dat er voor 1965 op het loonfront niets zou moeten ge beuren". Aldus zaterdag de voorzitter van het NVV drs D. Roemers in Utrecht op het buitengewoon congres van de bond van handels- en kantoor en winkel personeel Mercurius. Over het jaarverslag van de Neder landsche Bank 1963, waarin onder meer wordt gesteld dat er zonder loonexplo sie een gematigde tevredenheid over de economische ontwikkeling in 1963 zou zijn geweest zei de heer Roemers dat niet alleen sociaal-economische motieven maar ook economische factoren de loon explosie noodzakelijk hebben gemaakt. „De economen die verantwoordelijk iijn geweest voor de waardevaste valuta en de stabiele prijzen hebben namelijk toege laten dat er een schaarste op de arbeids markt en een teveel aan geld bij de ondernemers kwam, waardoor de zwarte lonen zo'n hoge vlucht hebben genomen". „Blijkbaar", zei de N.V.V.-voorzitter, „zijn er ook op hoge verantwoordelijke posten nog Nederlanders die schijn voor wezen willen nemen". De heer Roemers vond het jaarverslag tweeslachtig, want op een andere plaats wordt de vakbewe ging verstandig genoemd, omdat zij heeft gekozen voor het handhaven van de disci pline inplaats van voor de loonchaos. Drs. Roemers had verwacht dat het jaarverslag in een andere conclusie was uitgemond, n.l. de vraag of de loon politiek als economisch instrument nog wel volledig hanteerbaar is en of niet meer rekening moet worden gehouden met sociale motieven en de realiteit. De econoom Roemers meende dat de voor de landseconomie verantwoordelijke personen wel iets aan de import van in flatie zouden hebben kunnen doen. Hij dacht bijvoorbeeld aan revaluatie. „Dit middel trekt mij ook niet aan", verklaar de hij, „maar het gaat mij te ver als dr; Holtrop mëent dat wij het altijd zon der dit middel zouden kunnen stellen". Hij juichte het toe dat' er in E.E.G. verband thans aandacht wordt geschon ken aan het internationale inflatiever schijnsel. Hij noemt het echter bedenke lijk dat de Nederlandse regering uit een overmaat aan verantwoordelijkheidsge voel weer de grootste geldreserve van alle E.E.G.-landen wil handhaven. Advertentie SAMSON Achilles 2 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Acila 2 150 m. o. Madeira n. Curagao. Adonis 1 210 m. z.o. Sto. Domingo n. Pto. Plata. Agamemnon 2 v. Bremen n. Hamburg. Aldabi 2 175 m. w.z.w. St. Vincent n. L. Palmas. Algol 2 v. Mombasa n. Aden. Algorab 3 te Salvador v. Rio de Janeiro. Almkerk 2 400 m. z.o. Kp. Guardafui n. Adelaide. Alnitak 2 225 m. n.n.o. Las Palmas n. L. Palmas.. Ameland 2 80 m. z.z.w. Abrolhos eil. n. Curagao. Amerskerk 2 v. Shanghai n. Cebu. Amstelhoek 2 v. Hamburg n. Amsterdam. Archimedes 2 900 m. o.n.o. Bermuda n. S. Juan. Artemis 2 720 m. z.w. Flores n. Paramaribo. Asterope 2 1150 m. w. Avonmouth (bestemming). Attis 2 450 m. z.z.o. Kp. Race n. Nassau. Atys 2 275 m. w.z.w. Scilly eil. n. Rotterdam. Bennekom 2 v- New Orleans n. Maracaibo. Burl S. Watson 2 140 m. o.n.o. Aden n. Rastanura. Caltex Leiden 2 25 m. n.n.w. Perim n. Bahrein. Caltex Utrecht 2 v. Madras n. Calcutta. Carrillo 4 te Cristobal verwacht v. Norfolk. Casamance 2 v. Rouaan n. Dakar. Castor 2 55 m. z.z.w. Sicilië n. Rotterdam. Charis 2 v. Nassau n. Freeport. Crania 2 630 m. z.w. Horta n. Curagao. Delft 2 330 m. n. Barbados n. Barbados. Deneb 2 60 m. n. Madeira n. Wilmington. Dinteldijk 2 v. Antwerpen n. Londen. Diogenes 1 800 m. o. Bermuda n. Le Havre. Dongedijk 3 te Bermuda v. Swansea. Eemland 3 te Amsterdam. Esso Amsterdam 2 750 m. w. Azoren n. R'dam. Esso Den Haag 2 te Mersa Brega v. Lavera. Forest Lake 2 te Abadan v. Palermo. Forest Town 2 v. Ravenna n. Triëst, Friesland KRL 2 ten anker rede Damman. Gaasterdijk 3 te Savannah v. Galveston. Geestland 2 te Barbados. Goeree 2 te Gdansk. Gorredijk 2 v. Philadelphia n. Baltimore. Graveland 3 v. Recife n. Rio de Janeiro. Grote Dijk 2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Groote Kerk 2 v. Basrah n. Kuwait. Gulf Italian 3 te Suez v. Bandar Mashur. Gulf Swede 2 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Hathor 2 te Le Havre v. Kp. Haitien. Hercules 3 te San Juan v. Puerto Limon. Hermes 2 te Hamburg v. Delfzijl. Hilversum 2 v. Antwerpen n. Le Havre. Houtman 3 te Singapore. Izalco 2 te Cristobal v. Vera Cruz. Jacob Verolme 3 te Coquimbo v. Mollendo. Jason 3 te Santa Lucia. Johannes Frans 2 v. Cristobal n. Philadelphia. Karimun 3 te Genua v. Napels. Kelletia 2 360 m. w.n.w. Flores n. Curagao. Kenia 2 300 m. w. Bombay n. Abadan. Kerkedijk 1 v. New York n. Antwerpen. Kinderdijk 2 250 m. w. Landsend n. Le Havre. Koningsw. 1 390 m. z.w. Bermuda n. Bucksport, Koratia 3 te Djakarta v. Pladju. Korendijk 2 350 m. o.z.o. Kp. Race n. New York. Korenia 1 te Rotterdam. Laga 2 30 m. z.w. Bishop Rock n. Lissabon. Langkoeas 3 te Djeddah v. Akaba. Loosdrecht 2 v. Suez n. Akaba. Maasdam 2 70 m. z. Newfounland n. South.ton Maaslloyd 3 te Djibouti v. Mombasa. Madisonlloyd 4 te Kobe verwacht v. Keelung. Mainlloyd 3 te Papeete. Maron 2 800 m. o. Bermuda n. Curagao. Mediter. Sprinter 2 dw. K. Finisterre n. Agadir. Medon 2 140 m. o. Norfolk n. Willemstad. Merwelloyd 2 280 m. z.z.o. Halifax n. New York. Naess Comm. 2 110 m. z.o. L. Quoin n. B. Mashur. Naess Lion 2 60 m. n.o. Bougie n. Isle of Grain. Naess Tiger 2 te Thameshaven v. Port Said. Neder-Elbe 2 te Port Swettenham. Neder-Rijn 2 17 m. n. Finisterre n. Port Said. Nijkerk 3 te Genua v. Port Said. Oberon 3 te Santo Domingo v. New York. Ondina 2 240 m. o.n.o. Aden n. Rotterdam. Oranjefontein 3 te Durban v. East-London. Oranje Nassau 2 v. Aruba n. Kingston. Pacaya 2 85 m. z.o. New Orleans n. Corp. Christi. Palamedes 2 v. Quebec n. Halifax. Pericles 4 te Buena Ventura. P. G. Thulin 3 v. Quintero n. Coquimbo. Philine 2 30 m. z.o. Muscat n. Tranmere. Philippia 2 40 m. n. Bizerta n. Lavera. Poolster pass. 2 Kiel n. Klaipeda. Prins Frederik Willem 3 te Montreal v. Glasgow. Prins Maurits 1 420 m. n.w. Fayal n. Montreal. Pr. Willem van Oranje 2 te Antwerpen v. R'dam. Prins Willem IV 2 ten anker in Wellan Kanaal naar Cleveland. Prinses Margriet 2 te New York. Provenierssingel 2 v. Oxelosund n. Rotterdam. Randfontein 2 155 m. w. Freetown n. Teneriffe. Riouw 3 te Suez v. Aden. Roebiah 2 150 m. z. Puerto Rico n. New Orleans. Rondo 2 180 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Rossum 2 v. Aruba n. Halifax. Rijndam 3 te Quebec. Saloum 2 125 m. z. Gomera n. Bordeaux. Senegalkust 2 v. Freetown n. Dakar. Sepia 2 v. Gibraltar n. Rotterdam. Serooskerk 3 te Kaapstad. Servaaskerk 2 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Sinon 1 v. Charleston n. Newport News. Sinoutskerk 3 te Tripoli. Situla 1 225 m. n.o. St. Paulsrocks n. Las Palmas. Sliedrecht 2 275 m. w. Kp. St. Vincent n. Vitoria. Socrates 2 250 m. w.n.w. Flores n. Hamburg. Sommelsdijk 2 330 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Stad Utrecht 2 20'm. z.w. Ushant n. Las Palmas. Statue of Liberty 2 v. Suez n. Idelshargi. Stentor 2 te Syracuse. Steven 2 v. Londen n. Tripoli. Straat Clarence 3 te Fremantle v. Adelaide. Str. Fremantle 2 227 m. n.n.o. S. Paulo n. Vitoria. Straat Lombok 2 v. Dar es Salaam n. Beira. Str. Malakka 2 180 m. o. Madagascar n. Durban Straat Soenda 3 te Durban. Tahama 2 te Port Said n. Mena. Telamon 1 55 m. z.z.w. Bridgetown n. P. of Spain. Theron 2 v. Bridgetown n. Baltimore. Togokust 2 te Alexandrië. Towa 2 750 m. w. Gibraltar n. Beyrout. Ulysses 2 te Willemstad v. Port au Prince. Utrecht 2 te Suez. Van Cloon 3 te Tawau v. Kota Baru. Vlist 2 395 m. n.o. Porto Rico n. Rouaan. Waardrecht 2 150 m. o.z.o. Belawan n. Rotterdam Waiwerang 2 v. Ambon n. Bangkok. Westertoren 2 60 m. n.o. Billiton n. Balik Papan. Willem Barendsz 2 85 m. n. Dakar n. Rotterdam Witmarsum 2 570 m. w.z.w. Bermuda n. Le Havre Woltersum 2 te Houston. Zaanland 3 te Santos v. Buenos Aires. Zwijndrecht 2 te Quebec. KLEINE VAART Ank T. pass. 2 JE-7 v. elfzijl n. Karskaer. Atlas 3 50 m. w. Algiers n. Tel Aviv. David 2 op Thames n. Ostende. Dido 2 65 m. z. Barcelona n. Barcelona. Draco 2 dwars Borkumriff n. Amsterdam. Gramsbergen 2 te Sandettie n. Kalmar. Groningen 2 20 m. z.w. Dungeness n. Moss. Marie Christine 2 10 m. w. Scheveningen naar Karlskrona. Midas 2 40 m. z.o. Malaga n. Genua. Nero 2 20 m. o. Ouessant n. Bilbao. Phidias 2 60 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Prinsengracht pass. 2 ET-11 v. Eastness n. A'dam INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel geld en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE Opnieuw is de gezamenlijke omzet van moedermaatschappij en dochteronderne mingen van de Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek N.V., blijkens het verslag over 1963, in vergelijking met het voorgaande jaar toegenomen, ditmaal met zeven percent. Blijkens de verlies- en winstrekening steeg de exploitatie tot 8,44 (v.j. 8,4) min. Uit de interest werd ontvangen 462.864 374.640). Het saldo bijzondere baten en lasten liep op tot 755.745 625.902). Na afschrijvingen ad 5,36 5,29) min. en betaalde interest ad 778 837 437.682) alsmede een reserve voor diverse doeleinden ad 500.000 700.000), resteert een saldo winst van 3,03 2,99) min. Voorgesteld wordt, zo als bekend, een onveranderd dividend van tien percent. Op donderdag 14 mei wordt de inschrij ving opengesteld op de reeds aangekondig de nominaal 500.000 aandelen in N.V. Handelmaatschappij voorheen firma Ph. Buttinger, in Groningen tot de koers van 200 percent. De stukken zijn groot nomi naal 1.000 aan toonder en voor twee derde gerechtigd tot het dividend over het boekjaar 1964. De inschrijving is uitslui tend voor houders van claims waarbij no minaal 3.000 oude aandelen recht geven op nominaal 1.000 nieuw aandeel. De claimhandel vangt aan op woensdag 6 mei. Notering ter beurze zal worden aan gevraagd. De opbrengst van de uitgifte is, blijkens het prospectus, bestemd voor de financie ring van de gestegen omzetten, alsmede van daarmede verband houdende investe ringen. De directie vertrouwt dat de winst in de naaste toekomst het handha ven van 't dividendpercentage (over 1963: 12 percent) over het vergrote kapitaal mo gelijk zal maken. In verband met het feit dat uit hoofde van de onderhavige aan- delenuitgifte een agioreserve zal ontstaan, is een statutenwijziging in voorbereiding, waarin onder meer de winstverdeling aan deze situatie zal worden aangepast. De tot dusverre in het lopende boekjaar behaalde omzetten liggen hoger dan die van het vorig jaar. Blijkens de winst- en verliesrekening steeg het nettobedrijfsre sultaat over 1963, voor interest, afschrij ving en bijzondere kosten, tot 1,09 0,9) miljoen De nettowinst verbeterde tot 200.000 170.000). talrijke punten onopgelost gelaten en de tweedaagse bijeenkomst, die deze week op ministerieel niveau in Genève wordt gehouden, wordt gezien als een plechtige opening van de conferentie, waarop door een aantal landen voor Nederland door de minister van economische zaken, prof. J. E. Andriessen beginselverklaringen zullen worden afgelegd. Direct daarna zul len op ambtelijk niveau de technische be sprekingen verder gaan. Verwacht wordt, dat de Kennedy- onderhandelingen nog een belangrijk deel van 1965 in beslag zullen nemen. Alle deel nemende landen hebben tot september de tijd om te bepalen voor welke produkten zi j wel of geen verlagingen van de douane tarieven willen toestaan. Daarnaast zal er een maand beschikbaar zijn om het totale resultaat te bestuderen, zodat pas in de tweede helft van oktober de eigenlijke gevechten rondom de conferentietafel zul len kunnen worden geleverd. TOKIO (Reuter) De Amsterdams» Ballast Maatschappij (A.B.M.) heeft on derhandelingen geopend met het districts- bestuur van Okayama over landaanwin- ningswerk in het gebied van Mizushima in West-Japan, zo werd in Tokio vernomen. Het bestuur deelde mee, dat de werk zaamheden volgens de plannen 4V« jaar in beslag zouden nemen, en dat het een ver tegenwoordiger naar Nederland heeft ge zonden om het voorstel te bespreken. Regeringsambtenaren deelden mede, dat er volgens de plannen op het aangewon nen land een elektrische centrale, olieraf finaderijen en machinefabrieken zouden komen te staan. Het betrokken gebied i* ongeveer 4Vi miljoen vierkante meter groot. De werkzaamheden zouden een bedrag van ongeveer 45 miljoen gulden vertegen woordigen. (Van de zijde van de A.B.M. in Amster dam kon slechts worden opgemerkt dat het gehele project nog in een stadium van bespreking is. Red.) Het bod. Het bestuur van de N.V. Olie raffinaderij Zuilen maakt bekend dat de Koninklijke Scholten Foxhol N.V. een aanbieding aan aandeelhouders „Zuilen" zal doen om 1000 nominaal oude aan delen Zuilen te verwisselen in 2250 nominaal aandelen Scholten plus 80 in contanten. Voor de nieuwe aandelen Zuilen zal eveneens 2250 nominaal Scholten worden geboden, waarbij aan deelhouders echter 100 zullen moeten bijbetalen. Voorts wordt medegedeeld dat voor elk uitstaand winstbewijs Zui len 3000 nominaal aandelen Scholten zal worden geboden, benevens 1000 in contanten. (Van een speciale verslaggever) NEW YORK Een hotelkamer in New York is even vervelend als een hotelka mer in Bagdad, Rome, Paramaribo of Am sterdam. Wie 's avonds vermoeid op zijn kamer terugkeert heeft echter afleiding in de vorm van televisie met de grootste keu ze dan waar ook ter wereld. In onze ka mer en in elk van de 2200 andere kamers van ons hotel staat een televisie-toestel, dat ons de keuze laat uit zeven verschil lende stations, die iedv 24 uur van de dag uitzenden. En wie daaraan niet genoeg zou hebben kan de radio aanzetten, die 40 verschillen de New Yorkse plaatselijke zenders ont vangt. Van de zeven televisiekanalen zijn er vier, die geschikt zijn voor de ontvangst van kleurentelevisie. Een normaal televi sietoestel kost in Amerika 200 dollar en een kleurentoestel 500 dollar. Voor ons, die voor iedere dollar een kleine vier gulden moeten betalen, is dat duur, maar de Amerikaan, die zijn dollar even moeilijk of gemakkelijk verdient als wij onze gulden, geeft in de meeste ge vallen de voorkeur aan een kleurentoestel. Voor die zeven televisieprogramma's en die veertig radiostations (alles dag en nacht in bedrijf) betaalt de New Yorker geen cent kijk- of luistergeld. Of hij ge lukkig moet zijn met zijn veelheid aan te levisie-programma's moeten wij betwijfe len. Nooit zagen wij zulke slechte uitzen dingen als deze oude films, domme wes terns, vervelende quizzes en schreeuwerige reclames. Er is een uitzondering, de sport programma's, waarvan baseball wel de hoofdschotel uitmaakt. Voor de Neder lander is vooral het boksen en worstelen een attractie, die hem in eigen land door de zuilen-censuur wordt onthouden. Het is geen frisse sport, maar gezien als een stuk showbusiness, die nu eenmaal in een groot deel van de wereld een bloeiend be staan leidt, geen onvermakelijk schouw spel. Zoals de Amsterdammer des zondags naar het Gooi of het Amsterdamse Bos trekt, zo ontvlucht de Nieuw-Amsterdam- mer, de New Yorker, zijn steenwoestijn naar de prachtige omgeving. Omdat er tweeëntwintig miljoen mensen van de ac tiviteiten van New York moeten leven en de stad zelf maar woonruimte biedt aan acht miljoen zielen, is het duidelijk, dat er nogal wat forenzen zijn. Zij stromen 's morgens per auto, bus, subway en voor al per trein de stad binnen. De afstanden zijn groot en uit de woonplaats van de fo rens kan men vaak zijn status aflezen. Iemand, die zich kan permitteren buiten de stad een klein huisje te kopen, komt bijvoorbeeld terecht in Youkers. Heeft hij wat meer geld en een betere positie, die hem veroorlooft wat later op kantoor te komen dan woont hij in Bronxville. En ten slotte zijn er de grote bazen, die een villa bewonen in Westport. Op de lijn New York-Bronxville-Westport kan men 's middags drie soorten treinen zien rijden: om vier uur gaat er een trein met een grote bar de zogenaamde ban kierssneltrein met oude heertjes, die hun schaapjes op het droge hebben, dan volgen omstreeks vier uur enkele treinen met stafleden van bedrijven. In deze trei nen is een kleine bar. Ten slotte vertrek ken om zes uur de treinen vol met em ployés, treinen zonder bars, waarvan de gangpaden opgepakt zijn met mensen. Er wordt hard gereden op de highways, de snelwegen, die rond New York breder (acht- of tienbaans) en drukker zijn dan waar ook in Amerika. Naar verhouding valt het aantal verkeersongevallen erg mee. Een van de belangrijke oorzaken is de strenge straf, die het veroorzaken van aanrijdingen ten gevolge kan hebben. Het Amerikaanse rijbewijs is twee jaar geldig en bevat drie blanco vakken: als men schuldig is aan een verkeersongeval, hoe klein ook, krijgt men naast de gerech telijke vervolging een aantekening op het rijbewijs. Na de derde aantekening wordt het rijbewijs automatisch ingenomen voor de duur van twee jaar. Een meedogenloze maatregel in een land, waar men zonder auto welhaast brodeloos is. Maar tegelijk is het een maatregel met een grote pre ventieve waarde. Er zijn duizend-en-een dingen, waarvoor men hier iemand kan vervolgen. Als iemand over uw achteloos neergezette tas valt en enig letsel oploopt, als u iemand beledigt, als een agent van politie een las tige persfotograaf ruw zou wegduwen. Dat zijn maar enkele voorbeelden. De Staatsmijnen zijn eigenaar gewor den van de fenolfabriek in het Botlekge- bied door de overneming van alle aande len die de Amerikaanse onderneming Dow Chemical Company bezat in de „N.V. Staatsmijnen-Dow Fenol". Dezer dagen is een begin gemaakt met het op gang bren gen van de produktie van de fabriek, die een capaciteit heeft van 30.000 ton fenol per jaar. Zij heeft een belangrijk aandeel in de grondstoffenvoorziening van de ca- prolactam-produktie (grondstof v.oor ny lon) van de staatsmijnen. Tot nu toe fabriceren de staatsmijnen hun caprolactam op basis van in het bui tenland gekochte fenol. Na het gereedko men van een fabriek voor cyclohexaan op het Geleense complex zal een klein deel van de produktie van caprolactam ge maakt worden op basis van deze grond stof inplaats van op basis van fenol. In de nabije toekomst zijn de staatsmijnen voor hun caprolactamproduktie echter in aan zienlijke mate aangewezen op fenol. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U537538 gl 537</i Hoogovens Kon. Olie161,60 gb-162,10 gl 162,— Philips 151,60—152,30 152,40 Unilever 142,80—142,90 143,—

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9