EEG-partners komen in Genève aan Franse bezwaren tegemoet Eerste dag van Kennedy-ronde verliep niet al te best HET WEER Vijftien doden bij vliegramp Londen zien in laat Nasser de het gebied van tanden Aden ZN N Eén front tegen de Verenigde Staten PTT-auto verloor aangetekende stukken \annemers bekeurd die toch zwarte lonen betaalden Jemenieten ontkennen twee Britten te hebben onthoofd en tentoongesteld Protest van de Afrikaanse kerken RPS verhoogt rente tot 3.24 Juwelenroof in Den Haag Bouwvakvakantie van 20 juli tot 1 augustus Rijksloodsen zijn zeer ontstemd Verzetsstrijder Johannes Post geëerd Voor modieuze dames- en teenerkleding 49e JAARGANG NUMMER 152 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 5 MEI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van d< De eerste dag van de Kennedy-onder- handelingen in Genève is gisteren voor de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) slecht be gonnen. Als enige van de zes weigerde Frankrijk namelijk het Amerikaanse voorstel te aanvaarden voor een ver laging met 50 percent van de internatio nale douanetarieven als basis voor be sprekingen. Later op de dag werd echter door de E.E.G.-ministers een compromis bereikt in die zin dat Frankrijk voorlopig geen nieuw voorstel zal indienen, dat afwijkt van zijn vijf E.E.G.-partners. Hiertegenover hebben deze op zich ge nomen op enkele punten aan de Franse wensen tegemoet te komen. Deur niet goed dicht Later meer wind Nederland Wespennest In 1959 begon een zeer lange zomer op Hemelvaartsdag Echtgenote van Ned. Ambassadeur in L.S. het slachtoffer Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving. .5, 6, 7, 9 In de Vishal en op zee6 Op en om het Binnenhof11 Radio en t.v13 Films 13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Israel herdenkt zijn doden pagina 4 Staatsmijnen Meer huisbrand pagina 17 prijzen eforeyou êuy! VERBOUWINGSUITVERKOOP IJmuider Courant De nieuwe formulering, die de E.E.G. zal voorleggen aan de overige 36 deelne mers aan de ministeriële conferentie, zal niet meer spreken van een „basis", maar minder positieve bewoordingen bevatten om te streven naar 'n halvering van de in ternationale tolrechten. Voorts zal men, om aan de Franse bezwaren tegemoet te komen, wijzigingen aanbrengen in het voorstel, waarin wordt gesproken van maatregelen ten gunste van ontwikkelings landen, onder meer voor een afbraak van meer dan 50 percent of gehele afschaf fing van invoerrechten op produkten, die van bijzondere betekenis zijn voor deze landen. Het derde punt, waarvoor de Zes wijzi gingen zullen voorstellen, betreft het vast stellen van een datum voorgesteld was 10 september a.s. waarop alle landen bekend moeten hebben gemaakt welke produkten zij van de Kennedy-ronde wen sen uit te sluiten. De Franse vrees is dat de Europese gemeenschap onder Ameri kaanse druk zal komen te staan en meer zal moeten toegeven dan naar Franse op vatting wenselijk zal zijn. Is met dit compromis voorkomen, dat Frankrijk door het indienen van een nieuw eigen voorstel, openlijk de onenigheid tus sen de Zes zou demonstreren, anderzijds vraagt men zich in Genève af hoe voor al de Amerikaanse reactie op deze wijzi gingsvoorstellen zal zijn. Algemeen is men daarbij van mening, dat de mogelijkheid van een beslissing over de richtlijnen voor het verloop van de Kennedy-onderhande- lingen door de ministers van de 42 landen nog aanmerkelijk kleiner is geworden. De Franse afwijzing van een halvering der tolrechten als uitgangspunt voor de on derhandelingen gebeurde op een afzonder lijke vergadering van de zes landen van de E.E.G., die kort voor de opening van de conferentie werd gehouden. Er zou een ontwerp-besluit worden besproken, dat aan alle deelnemers van de conferentie was voorgelegd en waarin werd gezegd, dat de onderhandelingen zullen beginnen op basis van een verlaging van de douane tarieven met 50 percent, waarbij de mo gelijkheid werd opengelaten dat voor be paalde produkten, waarvan de huidige ta rieven tussen de verschillende landen ver uiteenlopen, dit percentage lager zal kun nen zijn. De Franse delegatie wenste ech ter dit voorstel zelfs niet te bespreken en verliet de bijeenkomst, na zijn E.E.G.- partners te hebben aangekondigd, dat er De chauffeur van een bestelauto der P.T.T., die in Zwolle postzakken van het hoofdpostkantoor naar het stationspostkan toor in Zwolle bracht, ontdekte bij aan- komst dat de achterdeur was opengegaan en dat een postzak met twaalf aangete- kende stukken was verdwenen. Hij reed snel de weg terug maar vond de zak niet, Deze was intussen gevonden door de hou der van een kiosk aan het stationsplein, die de postzak naar het stationspostkantoor bracht. De P.T.T. onderzoekt nu of het opengaan van de deur aan een nalatigheid van de chauffeur te wijten is geweest. De Looncontroledienst in Amsterdam heeft het eerste procesverbaal tegen een grote aannemer in de hoofdstad in handen gesteld van de officier van Justitie voor economische delicten. In dit procesver baal wordt de aannemer ervan beschul digd in ernstige mate de bepalingen van de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf te hebben overtreden door aan ongeveer hon derd werknemers in Amsterdam ruim 20 percent hogere lonen uit te betalen dan de C.A.O. toestaat. Drie andere Amsterdamse aannemers zijn eveneens bekeurd voor dergelijke over tredingen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig bewolking en matige westelijke wind. Later meer bewolking en een toe nemende kans op regen bij een matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. een nieuw voorstel van Frankrijk zal ko men. Van de E.E.G.-landen was Nederland het enige, dat op de openingszitting zich open lijk tegen de Franse houding keerde. Zon der overigens melding te maken van het Franse standpunt verklaarde de Neder landse minister van economische 'zaken, prof. dr. J. E. Andriessen dat „Neder land hecht aan een halvering van de douanerechten" als basis voor de Kenne- dy-onderhandelingen en dat op dit uit gangspunt „zo weinig mogelijk uitzonde ringen" dienen te worden gemaakt. TAN HIEP (Zuid-Vietnam) (AP) Een groot transportvliegtuig van het Ameri kaanse leger is vanochtend enkele secon den na het opstijgen in brand geraakt en ten zuiden van Saigon neergestort. Alle vijftien inzittenden negen Amerikaanse en zes Vietnamese militairen zijn om gekomen. (Van onze correspondent LONDEN De Britse premier, Sir Alec Douglas Home, heeft maandagavond in antwoord op vragen van onthutste afge vaardigden in het Lagerhuis verklaard, dat zo nodig Britse troepen uit de Bonds republiek naar de Zuidarabische Federa tie zullen worden gestuurd ter versterking van de Britse legerafdelingen, welke op treden tegen uit Jemen binnenvallende ge wapende stammen. De Jemenitische minister van Voorlich ting, Al Marwani, sprak maandag over Radio-Sanaa Britse berichten tegen, vol gens welke twee Britse soldaten waren onthoofd door opstandelingen, waarna de hoofden op staken in Taiz, de tweede Gistermiddag is een Agusta Bell- helikopter van de Koninklijke Marine in de buurt van het dorp Valkenburg in de Oude Rijn gestort. De piloot kwam door verdrinking om het leven; de twee andere inzittenden werden gewond. De foto toont het bergen van de helikopter (Zie ook pagina 2) hoofdstad van Jemen, tentoon waren ge steld. „Achter dit valse bericht zit een Brits plan om agressie tegen Jemen té plegen," aldus de minister. De Britse re gering laat de zaak uitzoeken door de Amerikaanse regering, die in Taiz is ver tegenwoordigd. De Britten steunen nog steeds het oude regime in Jemen. De Britten nemen er een vastberaden houding aan tegenover Nasser. Sir Alec sprak voor zijn doen zeer gematigd. Hij zei dat de Verenigde Na ties de grens tussen Jemen en de Fe deratie behoorlijk dienen af te bakenen en te helpen beschermen, zoals Londen al op 16 april heeft gevraagd, maar de Ver enigde Naties hebben nog niets gedaan. Hij acht een snelle actie van de V.N. no dig om verwarring en gevaar te voorko men. De dertien Arabische delegaties bij de Verenigde Naties hebben het overbrengen van Britse militairen naar Aden een be dreiging voor de vrede in dit gebied ge noemd. Op een bijeenkomst besloten zij maandagavond „de nodige maatregelen te nemen om de toestand in de Verenigde Naties onder ogen te zien." Jemen heeft in een brief aan de Veiligheidsraad Groot- Brittannië er van beschuldigd, dat het zich de afgelopen maand schuldig heeft ge maakt aan een reeks grensschendingen. Sir Alec beschreef de operaties in het hooggebergte als een politie-actie binnen de grenzen van de Federatie tegen de 700 „Rode Wolven van Rafdan" zoals de re bellen zich noemen. Al jarenlang roert dit bergvolkje zich, maar nu wordt het door Nasser opgehitst en bewapend door de re bellen over de grens. Londen beschouwt de overvallen echter niet als een onmid dellijke bedreiging van Aden. maar het re kent erop dat ondanks de Brits-Arabische tegenactie de opstandige stammen het de Zuidarabische Federatie af en toe nog las tig zullen maken. De theorie is dat Nasser, die dacht in enkele dagen gereed te zullen zijn in Je men, nu met eenderde van het Egyptische leger tegen wil en dank in dit wespennest zit en dat hij gedwongen is er te blijven zolang de Britten hun verdragsverplichtin gen moeten nakomen tegenover de Zuid arabische Federatie, welke evenmin een toekomst heeft, als de thans opgeheven Centraal Afrikaanse Federatie. Daarom zou het volgens sommige politieke waar nemers in Londen eigenlijk het beste zijn indien Nasser en Groot-Brittannië een ruil zouden aangaan. Hij zou zich moeten terugtrekken uit Jemen, terwijl de Britten zouden terugvallen op hun basis in Aden, het Gibraltar van het Nabije Oosten. Groot-Brittannië blijft op zijn hoede, vooral wegens het grote belang dat het nog altijd bij Aden heeft. Het moet bovendien de oliesjeiks tot goede vrienden houden, Maar of het Washington meekrijgt voor een straffere anti-Nasser politiek is de vraag. De Amerikanen willen niet opnieuw de fout maken van Dulles, ten tijde van het Assuamdam-project en Nasser in de armen van Moskou drijven. Sir Alec zou de Arabische situatie, even als de Cyprus-crisis vandaag grondig be spreken met senator William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buiten landse zaken van de Amerikaanse Senaat, die op weg naar Athene en Ankara Lon den zou aandoen. (Van onze weerkundige medewerker) In de laatste vijftien jaar bleef Hemel vaartsdag viermaal zonloos, er viel zeven keer nogal wat regen en vijf keer kwam de temperatuur boven 18 graden Celsius, Hemelvaartsdag valt steeds 39 dagen na Pasen en 10 dagen vóór Pinksteren en daardoor altijd in de meimaand. In de laatste 15 jaar was de vroegste op 3 mei 1951' en de laatste op 31 mei 1962. Hemel vaartsdag op de vroege 3 mei in 1951 was een warme en zonnige dag met 22 graden De late Hemelvaartsdag van 31 mei 1962 was wel zonnig maar veel te koud met een maximum van 13 graden. Gemiddeld genomen is het weer op ko ninginnedag stabieler en gunstiger dan op Hemelvaartsdag. In de laatste drie jaar is Hemelvaartsdag te koud gebleven. Verle den jaar viel er ook regen. Hemelvaart 1954 (27 mei) was een uitschieter met tem peraturen van 27 tot 30 graden. In 1950 (18 mei) en in 1955 (19 mei) bleef Hemelvaartsdag met een maximum van slechts tien graden bijzonder koud. In 1959 viel Hemelvaartsdag evenals dit jaar op 7 mei. Het was na een koud begin van mei de eerste dag met een maximum boven 20 graden en zoals later bleek het begin van een extreme zomer, want met slechts enkele zeer onbelangrijke on derbrekingen duurde het op Hemelvaarts dag begonnen mooie en warme weer voort tot 18 oktober! Tijdens de nationale dodenherden king legden de koningin en de prins een krans bij het nationale monu ment op de Dam te Amsterdam. KAAPSTAD (Reuter) De hoofden van negentien christelijke, joodse en moham medaanse kerken en geloofsgenootschap pen in Zuid-Afrika hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij het wetsartikel ver oordelen, dat de regering machtigt mensen zonder vorm van proces negentig dagen in hechtenis te houden. Vandaag is in het staatsblad een konink lijk besluit afgekondigd, waarbij de rente op de gewone spaarrekeningen van de rijkspostspaarbank met terugwerkende kracht per 1 januari 1964 wordt gebracht op 3,24 percent. Deze rente heeft sedert 1 januari 1958 3 percent bedragen. Advertentie 'h»ai4ppell' ASA»-: De echtgenote van de Nederlandse am bassadeur in die V.S., mevrouw Schür mann, is in het Scheveningse Kurhaus be roofd van 'juwelen en sieraden met een gezamenlijke waarde van 20.000,De diefstal is gepleegd tussen zondagavond en dinsdagmorgen. Mr. Schürmann, de opvolger van dr. H, J. van Royen, is in Den Haag voor het bij wonen van een diplomatieke conferentie over internationaal administratief- en handelsrecht. Nog deze week keert hij naar Washington terug. Het Centraal Orgaan voor de Bouwnij verheid heeft zich verenigd met het be sluit van de voormalige Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf de komende bouwvak vakantie te doen houden in de periode van 20 juli tot 1 augustus. Het Centraal Orgaan voor de Bouwnij verheid kan aan werkgevers op grond van bedrijfstechnische of bedrijfseconomi sche overwegingen toestemming verlenen af te wijken van deze vakantieperiode. Comtesse Diane: Jeugd duurt heel wat langer dan jongelieden menen. Advertentie De Nederlandse rijksloodsen, die giste ren hun algemene jaarvergadering in Vlis- singen hielden, hebben hun ongenoegen over de nog steeds niet gerealiseerde onregel matigheidstoeslagen tot uitdrukking ge bracht in een telegram aan de minister van Binnenlandse Zaken. Het telegram constateert, dat nog steeds geen inzicht is verkregen, laat staan een oplossing is bereikt, inzake het probleem van de zogenaamd in het salaris ingebouw de vergoeding voor het inconvenient van onregelmatigheid in de dienstuitvoering, hoewel reeds in juli 1962 van regerings zijde de aanpak van deze kwestie officieel werd toegezegd. Ook de rijksloodsen verrichten voortdu rend hun diensten op zeer onregelmatige tijden en menen derhalve een duidelijk mo rele aanspraak te hebben op een bevredi gende oplossing op zeer korte termijn. De algemeen voorzitter de heer C. W. Bernard uit Amsterdam zei in zijn ope ningswoord onder meer dat „de verwach tingen voor de toekomst nog steeds hoop vol zijn. De financiële toestand is echter slecht. Waarom moet de Nederlandse rijksloods 50 tot 150 °/o minder verdienen dan al zijn Westeuropese collega's en zijn zij maatschappelijk achtergestelden? Over de verhouding tussen de loodsen en hun commissarissen zei de heer Bernard het volgende: „over liefde voor het vak kan bij de rijksloodsen eigenlijk niet worden gesproken. De verhouding tussen deze loodsen en hun werkgevers zijn in sommi ge gevallen bovendien nogal eens gespan nen". In tegenwoordigheid van prins Bernhard, de staatssecretaris van Defensie, de heer Haex, familieleden van de verzetsstrijder Johannes Post, oud-verzetsstrijders en tal van militaire en civiele autoriteiten ls de naam van de legerplaats Steenwjjkerwolde gewijzigd in Johannes Postkazerne. Er werd een monument onthuld voor de verzetsstrijder Johannes Post door zijn weduwe, mevrouw D. Post-Salomons. De prins hield daarna een korte toe spraak. Het monument is ontworpen door de opzichter der genie de heer J. Nijen- huis. Het is opgebouwd uit Drentse veld- keien Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1