Bonn ontkent dat Duitsers in Egypte kernwapens maken Cambodja klaagt bij de VN over Amerika's „agressie" Kodak Time moet weg uit Moskou Russen halen radar weg van Cuba WERELDNIEUWS VAN DAG TOT DAG ja graag! Profeten gevraagd Woord en Vragen over invoer van autowrakken Dat heb ik nooit geweten" raatótcel Op de DINSDAG 5 MEI 1964 3 KAMERJASSEN 19.75 - 29.75 - 39.75 BADJASSEN 32.75 - 39.75 Juist a/s man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret Franco schildert Assistent Eichmann: KENNERS KOPEN nnff-Fn-. KEUKENHOF De club van kernbomproducenten dreigt I De Westduitse regering heeft steeds de een uitbreiding te ondergaan. Nasser, de mond vol over haar wil de situatie voor Egyptische alleenheerser, heeft het klaar- de landgenoten in Oost-Duitsland waar blijkelijk dankzij de hulp van buitenland- mogelijk wat te verbeteren. Tussen de se technici zover geschopt dat hij het in- woorden en de daden van Bonn ligt ech- gewikkelde produktieproces nu onder de ter meer dan eens een grote kloof. knie heeft. Hij zou nu „kleine" bommen Dat blijkt weer uit de wijze waarop kunnen maken die in kracht ongeveer Bonn tot nu toe heeft gereageerd op het overeenkomen met het produkt dat de aanbod van Ulbncht over te gaan tot een 1945 op Hirosjima en Na- beperkte uitwisseling van een aantal dag- en nieuwsbladen. Zulk een aanbod, zo zou men denken, moet Erhard toch met beide handen aan grijpen. Het moet de Westduitse regering I toch wel wat waard zijn de landgenoten achter het ijzeren gordijn te kunnen laten Amerikanen in gasaki wierpen. Het bezoek van Engelands minister van Buitenlandse Zaken, Butler, aan Washing ton kon wel eens zijn oorsprong vinden in deze ontwikkeling in het Nabije Oosten. De Volksrepubliek China heeft bij mon- t maar-sfVinik lezen wat een vrije Westduitse pers kan de van haar vice-president, maarscnaiK Chen Yi, aangekondigd van plan te zijn de sc^"1Jvel^ a _„.i +nt Maar Bonn zoekt allerlei lachwekkende beoefening van de kernwetenschap snel tot uitvluchten. Op ontstellend formele gron ontwikkeling te brengen. E ui:* KoKKor, niof den probeert het van Ulbrichts aanbod af De Chinese communisten hebben met de j te komen. Het is beschamend en... leer- illusie dat zij m enkele jaren een gevrees de kernmogendheid zullen zijn. Zij reke nen erop dat het twintig tot dertig jaar ,,7 .j blijkt dat het de Westduitse regering met kan duren alvorens zij op dit gebied met J tTnïo m de eerste plaats te doen is de levens de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie voorwaarden van de Oostduitsers te ver zaam. Beschamend, omdat uit dit voorval lichten, als ze aan hun lot telkenmale ve- kunnen wedijveren. Maar de tijd lijkt niet meer veraf dat ook ergens in het uitge- strekte China de eerste „primitieve" kern- le woorden W1J bom tot ontploffing wordt gebracht. Leerzaam omdat het steeds duidelijker w a* a - wordt dat de regering in Bonn Oost- De kernbom wordt dus gemeengoed. Is T. v,„ I Duitsland hanteert als een politieke hef- daar iets tegen te ondernemen? Is er, be- u boom, waarmee zij de positie van West- halve de utopische gedachte aan een met ia Duitsland in het Westen kan opvijzelen, „zwaard en schild" uitgeruste wereldrege-1 ring iets te bedenken dat mogelijkheden biedt de wereld te redden van kernbom- misbruiken? De thans in het bezit van de bruikbare kernbom zijnde mogendheden kunnen zich tot dusver onderling al heelj Over de Duitse splitsing gesproken: van moeilijk verstaanbaar en aanvaardbaar daag js het negentien jaar geleden dat in on- maken. Een practisch monopolie van deze gekende uitbarstingen van tomeloze vreug- „club," zich kerend tegen nieuwe gebrui- ^e Europa herademde, omdat het bevrijd kers, zou neerkomen op een soort van was van de ongekende en tomeloze ter- wereldgeweten" in optima forma. Is ook reur der Duitse verdrukkers. „Nooit meer, dat geen utopie? Het is alsof de toekomst nooit meer, nooit meer!" was de kreet van de wereld louter van utopieën af- die als een eed opsteeg uit de bevrijde lam hangt. Of wordt op dat punt wellicht auto- den. „Nooit meer" was niet zozeer een matisch de drempel tussen utopie en reali- overtuiging alswel 'n vurige hoop. En in het teit overschreden? I Europese Westen werd met laaiend enthou- Vragen, vragen. En nóg een vraag tot siasme vernomen, dat de grote geallieer- slot: waar blijven de profeten? de overwinnaars besloten hadden Duitsland te verdelen, te ontwapenen en te bezetten Zeker heeft niemand zich toen gereali m watr I seerd, of die verdeling lang of kort zou j duren. Velen hebben argeloos aangenomen Ongeveer veertig jaar geleden kondigde I dat het voorgoed zou zijn. Nu, negentien Adolf Hitler in zijn boek „Mein Kampf" jaar later, krijgen de argelozen al bijna onomwonden aan dat hij, als hij de macht gelijk. Zij zijn voordien vaak ontsnapt zou krijgen, de Joden te vuur en te zwaard aan het enorme gevaar, dat vijandschap zou gaan verdelgen. Niemand geloofde dat tussen de overwinnaars een nieuwe op een dergelijke satanische bedreiging ooit standing van Duitsland als machtig Euro- In daden zou worden omgezet; men lachte pees rijk tengevolge zou hebben. Na al ietwat meewarig om de waanzinnige denk- die crises is nu echter wel eindelijk één beelden waarvan de gewezen huisschilder ding duidelijk: door hun meningsverschil blijkbaar bezield was. len te laten voortbestaan hebben de over- In onze eigen tijd laat president Nasser winnaars elkander gevangen gezet in de Egypte bijna dagelijks soortgelijke situatie van 1945. Duitslands verdeling is dreigementen horen: hij zal de staat Is- gehandhaafd tegen wil en dank. De arge- rael vernietigen, met raketten, met atoom- lozen vieren vandaag de bevrijding in vol- bommen, met radio-actieve materialen, en- le vrijheid, samen met degenen die al zovoorts. Hij verklaart dat openlijk tegen- spoedig na 1945 het „nooit meer verga over de hele wereld, op de brutale toon ten. van wie-doet-me-wat? een kleine variatie op een grote En inderdaad, wie doet 'm wat? Op- Rede mogelijk geworden: zalig zijn de nieuw lacht de wereld meewarig om der- argelozen, want zij weten niet welk ge- gelijke „grootspraak", opnieuw gelooft nie- j vaar hun bespaard is mand dat zulk een satanische bedreiging ooit in daden zal worden omgezet. Men wacht evenals destijds in het geval van Hitier rustig af, misschien om over tien of over twintig jaar weer eens te gaan kijken naar een toneelstuk als „De plaats vervanger" waarin dan misschien niet de paus maar de Veiligheidsraad ervan zal worden beschuldigd, dadenloos te hebben toegekeken tot het te laat was. Volgens het Handvest van de Verenigde Naties moet de Veiligheidsraad in actie treden bij „elke bedreiging van de vre de". Als de openlijke aankondiging van plannen tot algehele vernietiging van een buurstaat en de aanmaak van agressie wapens voor dat doel, volgens de heren in New York géén „bedreiging van de vrede" zijn, wat zijn ze dan wél? In „De plaatsvervanger" zegt paus Pius XII dat „staatsmanswijsheid" hem van enigerlei actie bij Hitiers massa moorden afhield. Hoe zal een volgende generatie, na een Egyptische atoomoorlog tegen Israel, over de „staatsmanswijsheid" van de tegenwoordige regeringsleiders denken? miiiitiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Advertentie Advertentie Gen. Cronjéstraat 40-44 Telefoon 54679 - Haarlem Het Tweede Kamerlid de heer Berkhou wer (V.V.D.) heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Financiën en van Justitie vragen gesteld over de steeds in omvang toenemende import van ge bruikte auto's, voornamelijk uit Duitsland. Deze invoer bestaat dan in veel gevallen uit een hoeveelheid autorestanten, waar van een „nieuwe" auto wordt samenge steld, waarbij in veel gevallen het ken tekenbewijs en de motor- en chassisnum mers vervalst worden, aldus de vragen steller. „Brengt deze import van auto's van min derwaardige en hoogst twijfelachtige kwa liteit niet ernstige gevaren met zich mee voor de verkeersveiligheid en lijden de bona fide importeurs van auto's door deze gang van zaken niet grote schade?" vraagt de heer Berkhouwer, die aandringt op een onderzoek naar deze auto-importen, als mede naar de technische mogelijkheden en maatregelen van andere aard, waarmede tegen dit euvel opgetreden kan worden. BONN (AFP en I>PA) „Nauwkeurige onderzoekingen van bevoegde Duitse en geallieerde autoriteiten hebben niet de ge ringste steun opgeleverd voor de stelling dat Westduitse burgers in Egypte aan de ontwikkeling van kernwapens zouden wer ken." Dat heeft maandag het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn bekendge maakt. De woordvoerder van dit ministerie ver klaarde, dat er ook niet is gebleken dat van de Bondsrepubliek uit kernmateriaal naar Egypte zou worden gezonden. Met name sprak de woordvoerder tegen, dat de bondsregering in verzegelde diploma tieke post radioactief materiaal naar Egypte zou verzenden. Het Westduitse ministerie gaf deze ver klaring uit naar aanleiding van een be richt in de Britse pers over een twintigtal Westduitse geleerden, die „permanent" in dienst van president Nasser zouden staan NEW YORK (Reuter) Cambodja heeft de Verenigde Naties laten weten, dat de „agressie" van de Verenigde Sta ten en Zuid-Vietnam „een buitengewoon ernstige bedreiging voor de vrede en sta biliteit van Ziiidoost-Azië vormt en een „flagrante schending" van het handvest van de Verenigde Naties betekent. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad geeft de permanente af gevaardigde van Cambodja bij de Verenig de Naties, Sonn Voeunsai, een overzicht van de „agressiedaden van de strijdkrach ten van de Verenigde Staten en Zuid-Viet- nam tegen de bevolking eij. het grondge bied van Cambodja" van verleden jaar en de eerste maanden van 1964. Cambodja is sinds het in november 1953 onafhankelijk werd het slachtoffer geweest van de „voortdurende vijandig heid van opeenvolgende regeringen in Saigon", aldus de brief. Cambodja ontkent, dat de communisti sche Vietcongrebellen tegen wie in Zuid- Vietnam een hevige strijd woedt in Cam bodja een toevluchtsoord hebben gevon den. De brief, gedateerd zestien april en verspreid als een officieel document van de Veiligheidsraad, zegt dat de Cambod jaanse regering „zich het recht voorbe houdt, om ingrijpen van de raad te ver zoeken in het geval van een nieuwe schen ding". Een van de Spanjaarden die zich ogenschijnlijk niets aantrekken van de intriges rondom de Spaanse troon is generaal Franco het Spaanse staatshoofd die de sleutel tot de troonzaal in handen heeft. Terwijl de Carlisten op de Montejurra betoog den wijdde hij zich aan zijn hobby. Hij werkte in de buurt van zijn paleis El Pardo en die Egypte hadden geholpen bij het overwinnen van de grootste moeilijkheden om een kernmogendheid te worden. In Jeruzalem heèft de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, er bij de Westduitse regering op aangedrongen, „zonder verwijl maatre gelen te treffen om een einde te maken aan het werk van Westduitse geleerden in Egypte." Het Israëlische parlement nam later met algemene stemmen een resolutie aan. waarin de Westduitse regering wordt ge vraagd, onmiddellijk een einde te maken aan de activiteit van de Westduitse des kundigen die in Egypte werken aan de bouw van raketten. Volgens de resolutie is de regering in Bonn volledig verantwoordelijk voor haar staatsburgers. Op de openbare mening in de wereld wordt een beroep gedaan, zich het ernstige gevaar te realiseren, dat de activiteit van de Westduitse technici voor de vrede in het Nabije-Oosten bete kent. FRANKFORT (AFP) Het gerecht in Frankfort heeft maandag de behandeling voortgezet tegen de beklaagden Krumey en Hunschke, die terecht staan voor hun aandeel in de uitmoording van 400.000 Hongaarse joden. Bij zijn ondervraging verklaarde de eerste beklaagde, de 59-jarige Hermann Krumey, destijds ondercommandant van Eichmann's speciale „Kommando" in Hon garije, nooit te hebben geweten, dat de deportatie van de joden uit Hongarije voor hen de dood betekende. In mei 1944 had Eichmann in Boedapest wel laten doorschemeren dat het hier om de uitroeiing van de joden ging, „doch ik wist niet of hij maar wat zei of niet' aldus Krumey. Ook zijn medebeklaagde, de 52-jaar oude Otto Hunschke, zei van mets te heb ben geweten. Hij was in de oorlogsjaren juridisch adviseur van Eichmann bij de veiligheidsdienst der SS en tevens verbin dingsofficier voor het contact met de Duitse organisaties in Hongarije, die de massale slachting van de joden organiseer den. FILMS Waarom is Nederland het bloemenland bij uitstek? Omdat die bloemen er zoveel water krijgen, méér water dan in welk an der land ter wereld ook. Het bloemencorso van de Bollenstreek, dat zaterdag jongst leden zo overvloedig door de weergoden werd begoten, is een jaarlijks terugkerend evenement dat duidelijker dan wat ook de enorme paradox weerspiegelt, die zich aan ons arme land bijwijze van noodlot heeft voltrokken: aan de ene kant hebben we een mooi, vruchtbaar, bloemrijk land, aan de andere kant ligt het klimatolo gisch op een volkomen verkeerd plekje van de aardbol. Het zou wellicht aan te bevelen zijn voor taan alle Nederlandse openlucht-attracties in Rome te laten plaatsinnden: vorstelijke huwelijken, bloemencorso's, herdenkingen van het koninkrijk en Delftse taptoes. In Rome valt nóóit iets in het water. Of dat ligt aan de zegen van de Paus of aan de luchtstromingen, is moeilijk uit te maken. Men zou zelfs kunnen veronderstellen dat de luchtstromingen iets met de zegen van de Paus te maken hebben, maar dat doet er ook weinig toe. Een feit is het, dat Ro me de ideale plek is om aan de weg te timmeren. Het Corso-comité kan dan na afloop op audiëntie gaan in het Vaticaan, Carel Briels kan verzekerd zijn van een goe de recensie in de „Osservatore" en de tap toe kan niet grootser worden besloten dan door een optreden van de ingeblikte Vati- kaanse garde. Laat het intussen in Neder land maar regenen. Dat spoelt lekker schoon. R. Agteran MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft gelast het kantoor in Moskou van het Amerikaanse weekblad „Time" te sluiten. De correspondent van het blad, Israël Shenker, is uitgewezen. Shenker deelde mee, dat hij maandag middag op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken was ontboden, waar het hoofd van de persafdeling, Leonid Zamjatin, hem zei dat „Time de Sovjet- Unie gaarne belastert". Shenker kreeg verder te horen, dat hij het land binnen enkele dagen moet verlaten. In februari van dit jaar had het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken Shenker al een waarschuwing gegeven naar aanleiding van een groot artikel in Time over de Russische economie. Op 24 april publiceerde „Time" een artikel over het leninisme. Het verwekte in Russische officiële kringen grote beroering. De maat regel van maandag kwam dan ook niet onverwacht. De 39-jarige Shenker is correspondent van Time in Frankrijk, België en Neder land geweest. Hij kwam ongeveer een jaar geleden naar Moskou. Het hoofd van de nieuwsdienst van Time-Life, Richard Clurman, heeft vanuit New York Kroesjtsjev een boodschap ge zonden, waarin hij hem om een persoon lijk onderhoud vraagt om na te gaan of de Russische maatregelen tegen het kan toor van Time in Moskou kunnen worden ingetrokken. WASHINGTON (AP) De Russen heb ben een uitermate vernuftig nieuw radar stelsel van Cuba teruggetrokken. Dit stel sel vergrootte hoogstwaarschijnlijk de doel treffendheid van Fidel Castro's luchtdoel raketten. Dit radarstelsel is minder gevoelig voor stoorzenders, kan zijn doelen sneller op sporen en wordt vermoedelijk ook ge bruikt tegen laagvliegende vliegtuigen. Door de terugtrekking van dit stelsel bevindt de doeltreffendheid van. Cuba's ra dar zich weer op het peil dat het bezat ten tijde van de Cubaanse rakettencrisis in het najaar van 1962. In een nieuwe waarschuwing tegen da Amerikaanse verkenningsvluchten boven Cuba heeft de Sovjet-Unie verklaard, dat vreedzame coëxistentie niet mogelijk is ten koste van de Cubaanse rechten. „De Sovjet-Unie heeft op wacht gestaan, staat op wacht en zal dat blijven doen voor de wettige rechten van Cuba", al dus een commentaar van het persagent schap Tass. Het is niet bekend of dit een voortgezette aanwezigheid betekent van Russische troepen in Cuba. „Het spelen met vuur, dat begonnen is in Amerika, vergemakkelijkt geenszins de verdere verbetering van het internationa le klimaat en het verminderen van de spanningen", aldus Tass. J Seismisch. Een Franse afgevaardigde op een internationale mijnbouwconferentie in New York, die ook door een Neder landse delegatie wordt bijgewoond, heeft een nieuw systeem uiteengezet dat waar schuwt bij naderende instortingen. Het werkt met in de mijngangen ingebouw de seismische instrumenten. Particularisme. In Tsjecho-Slowakije kun nen staatsorganisaties voortaan wonin gen en vakantiehuisjes aan particulieren verkopen. Tsjechoslowaken komen voor het kopen van deze huizen het eerst in aanmerking, maar verkoop aan buiten landers is niet uitgesloten. Oplagecijfers. Het Russische partijblad voor de jeugd „Pionerskaja Pravda", heeft van alle Russische kranten de grootste verspreiding met een oplage van 6,5 miljoen. De oplage van de „Pravda" is 6,3 miljoen en die van het regeringsblad „Izvestia" zes miljoen. Cijfers. In Dublin gepubliceerde cijfers van een volkstelling van 1961 wijzen uit dat bijna 95 percent van de bevolking van de Ierse republiek rooms-katholiek is. Nakomertje. De Noorse nationale verga dering heeft maandag met algemene stemmen een amendement op de grond wet goedgekeurd. Hierin wordt vrijheid van godsdienst gewaarborgd. Deze waar borg was 150 jaar geleden bij vergissing uit de constitutie gelaten. Vakman. De 82 jaar oude George Courtis, is de oudste werkende zakkenroller van Griekenland. Hij zit weer eens in de ge vangenis. Maandag was hij, na zijn vijf tigste straf in 69 jaar uitgezeten te heb ben, vrijgelaten. Enkele uren later werd hij al weer betrapt met gestolen goede ren in zijn bezit Courtis heeft in totaal 35 jaar van zijn leven in gevangenissen gezeten. Voorsprong. Vier Venezolanen deden in het afgelopen weekeinde een overval op een schoonheidsinstituut te Caracas. Na de kas en de aanwezigen te hebben be roofd, lieten zij de twintig bezoeksters en de twee vrouwelijke personeelsleden zich ontkleden, opdat er enige tijd zou verlopen voordat zij zouden worden ach tervolgd. Advertentie Overvloedige zegen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3