In Bos der Martelaren herdenkt Israel zijn zes miljoen doden In plaats van dode levende takken en stenen loof Een nieuwe wereld gaat vooru open... Communistisch China nu door droogte en water geteisterd Amerika wil meer veiligheid scheppen in Zuid-Vietnam ROOK MET SMAAK, ROOK SIGAREN VS en Hongarije zoeken toenadering HUISHOUDBEURS In Spanje staken nog meer kompels Negerprotest in Amerikaanse Senaat Vijf V.S.-matrozen op Cuba gedood Roemeense handel met Amerika Steeds meer onrust in Santo Domingo Noord-Rhodesië 24 oktober dit jaar onafhankelijk Studentenrel in Praag op meifeest Zonder poespas Kerkgangers belet dienst bij te wonen Mgr. Beran van Praag zit nu in klooster DINSDAG 5 MEI 1964 4 Element van leven Eigenhandig planten Levend grafteken WASHINGTON (AP). - De Ame rikaanse marine heeft maandag be kend gemaakt dat zaterdag vijf Amerikaanse matrozen zijn gedood bij de marinebasis Guantanamo op Cuba toen ze in een Amerikaans mijnenveld terecht kwamen. op de 19e internationale in de RAI van. 1 t/m 1 0 mei Duizenden voeren strijd om de oogst te redden Hoover ook na pensioen nog bij Amerikaanse FBI Wees verstandig, puf niet als een vulkaan en trek niet nerveus. Hoe rustiger u rookt hoe meer u geniet! Laat uw sigaar nooit uitgaan. Van onze correspondent) JERUZALEM Londen heeft zijn Ceno taph, Parijs en Washington hun graf van de onbekende soldaat, Amsterdam zijn na tionaal monument, Israël zijn bos van martelaren. Niet in steen gedenkt de Jood se staat zijn doden, maar in takken en loof. Dertien jaar geleden werden na een indrukwekkende plechtigheid de eerste jonge boompjes geplant voor het levende gedenkteken ter ere van de zes miljoen joden, mannen, vrouwen en kinderen, die door Hitlers hand hun leven eindigden. Nu zijn ver over de zeshonderd hectaren be plant van de drieduizend, die samen dit woud der heiligen zoals de Hebreeuwse naam luidt zullen vormen. Nergens ter wereld worden oorlogsdoden zo „natuurlijk" geëerd. Het bos der mar telaren is een uniek monument, dat op de duizenden, die het ieder jaar bezoeken, een diepe indruk maakt. Het wordt ver zorgd en beheerd door het Joods Natio naal Fonds, dat zijn hoofdbureau in Jeru zalem heeft en sinds de stichting van de staat Israël een 65 miljoen bomen in Israëls droge bodem heeft geplant, waar van ruim twee miljoen in het gebied rond om Jeruzalem. „Bos der martelaren" is voorlopig een wat misleidende naam, want de boompjes zijn nog te jong om samen het beeld op te roepen van wat men elders ter wereld onder een bos ver staat. De naam loopt eigenlijk op de toe komst vooruit, zoals zoveel in Israël. Maar over enkele decenniën zullen toch al die dennen, cypressen, eucalyptussen, kastanjes, johannesbroodbomen, acacia's en olijven uitgegroeid zijn tot een bos van kompakt groen, dat een element van leven en ontwikkeling zal brengen in de al af nemende grauwheid van de rotsachtige heuvels van Judea. Het bos der martelaren is ontsproten aan het brein van Joseph Weitz, de vader van het bebossingswerk in Israël. Het ligt in de Jeruzalemse corridor, de smalle strook, die de Israëlische hoofdstad ver bindt met de rest van het land. Het be- Kranslegging bij een monument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de tweede wereldoorlog. slaat, ruw genomen, een driehoek, waar van de top even ten noorden van de hoofd weg van Jeruzalem naar de kustvlakte ligt en de basis langs de spoorlijn Tel- Aviv en Haifa naar de hoofdstad. Hier en daar liggen nederzettingen, groepen witte huisjes met rode pannedaken, waarvan de akkers eens aan het bos zullen grenzen. Niet overal zal dat even gauw het geval zijn. Het hangt af van de soort bomen, die hun buren zijn. Dennen ontwikkelen zich betrekkelijk vlug. Na een jaar of veertig zijn zij volwassen. Maar olijfbo men bijvoorbeeld, de s childerachtige, knoestige gestalten, die men over heel Israël verspreid vindt, haasten zich niet. Ze groeien langzaam, en worden heel oud. In Israël wijst men u stammen van meer dan duizend jaar. Dat is, zoals de heer Chaim Blass, hoofd van het bebossings district Jeruzalem, mij verzekerde, geen „uitvinding" om toeristen te trekken, maar een botanische werkelijkheid. Dat men juist de Jeruzalemse corridor voor de stichting van het bos der marte laren heeft gekozen, is geen toeval. De bodem immers is merendeels rotsachtig. Een landbouwgebied is deze streek niet en zal zij waarschijnlijk ook wel nooit wor den, al hebben hier bepaalde kibboetsiem en andere nederzettingen opmerkelijke agrarische prestaties geleverd. Bomen ge dijen er echter goed, als ze tenminste, vooral in de eerste jaren, met zorg wor den behandeld. Die opvoeding berust, zo als gezegd, bij het Joods Nationaal Fonds, daf in 1901, op het Vijfde Zionistencon gres, werd gesticht en dat sindsdien een grote ervaring op bosbouwkundig gebied heeft verworven. In heel Israël heeft het drieduizend man personeel, waarvan ruim achthonderd in het district Jeruzalem. In dit distrikt bestaan vier boomkwekerijen, waar de stekjes in tienduizenden blikken bussen met veel zorg worden grootge bracht om later hun plaats in te nemen in de negenduizendtweehonderd hectaren, die in de omgeving van Jeruzalem voor bebossing zijn bestemd. Een groot deel van deze stekjes vindt zijn uiteindelijke bestemming in het bos der martelaren. Wanneer zij daarheen verhuizen hangt niet zozeer af van het Joods Nationaal Fonds als wel van de joden over heel de wereld. Dit levend ge denkteken wordt namelijk opgericht door de bijdragen van individuele personen, in stellingen, organisaties, gemeenschappen en zelfs families, die dit project niet al leen financieren, maar ook eigenhandig boompjes kunnen planten. Het gehele bos ls namelijk verdeeld in percelen, elk ge wijd aan de nagedachtenis van tijdens de oorlog omgekomen joden uit een bepaald land. Een in rustieke omlijsting gevat bord van marmer duidt de landen aan. Neder land, Begië, Frankrijk. Hongarije, Grie kenland, Joegoslavië, Italië, Oostenrijk, Duitsland, Denemarken, Polen, Rusland, Tsjechoslowakije, Lithauwen, Roemenië, Letland, Estland en Noorwegen hebben er hun eigen grond. Een perceel eert speciaal de nagedachtenis van de ghetto-strijders, een ander is de levende tombe van het „onbekende joodse kind". De broeder schapsorganisaties B'nai B'rith, die op so ciaal, paedagogisch en filantropisch ge bied goed werk doet, heeft hier een eigen indrukwekkende gedenkhal in de vorm van een kunstmatige grot, waar een nis in de bergwand, door bronzen deuren afgesloten en door kaarsen verlicht, lange lijsten be vat met de namen van hen, voor wie de bevrijding nimmer daagde. Het ligt in de bedoeling, dat in de loop van de jaren alle „landen" een dergelijk mausoleum krij gen. Sommige percelen zijn onderverdeeld in stukken, die de herinnering levend hou den aan bepaalde plaatselijke joodse ge meenschappen. Voor de verjaardagen van de uitroeiing komen de overlevenden hier bijeen om hun doden te gedenken met een vaak diep schokkende plechtigheid, die met een gezamenlijke boomplanting wordt besloten. Ook de toeristen en ande re bezoekers, joodse zowel als nietrjoodse, kunnen aan hun gevoelens uiting geven door stekjes te planten en heel het jaar door wordt daarvan een druk gebruik ge maakt, zodat het bos gestadig groeit. On geveer tweeëneenhalf miljoen boompjes staan verspreid over de berghellingen. Er is plaats voor zes miljoen. Landelijke we gen over een gezamenlijke afstand van 41 kilometer doorkruisen het reservaat. In de regentijd maakt de weke bodem het auto mobilisten vaak moeilijk. Maar terecht heeft men een plan om de belangrijkste wegen van een asfaltlaag te voorzien, op gegeven. Het zou aan het natuurlijke ka rakter van dit levensmausoleum afbreuk hebben gedaan. Er wordt hier veel gehuild. Menigeen spreekt een verzameling van bomen, al zijn ze ook nog nietig, meer aan dan een stenen zerk. Uit alle windstreken komen mensen, die door Hitiers massaslachting werden beroerd, hierheen om zich in ge dachten te verenigen met de slachtoffers: joden en niet-joden, die tijdens de oorlog in een vrij land leefden, die in concentra- tiekampen waren opgesloten, maar er le- vend afkwamen, die marteling en gefolter doorstonden, die deelnamen aan het ver zet tegen de onderdrukker, mensen wier familieleden werden vergast of doodge schoten door executie-pelqtons, nabestaan den die niet weten, waar ze de laatste rustplaats van hun dierbaren moeten zoe ken. Hun gedachten gaan üit naar de da gen waarin zij allen tezamen waren. En hun handen scheppen een levend graf teken. Zij planten èen teer, groen stekje m de harde, barre rotsgrond. Het is een symbolische handeling. Hier wordt een gelofte afgelegd: nooit zal zo iets meer gebeuren. Het is een triomf voor Israël, dit woud in aanleg. Een triomf voor de onverzettelijkheid van een volk, dat niet sterft, dat wel geslagen kon worden maar zich niet gewonnen gaf, en dat ook tijdens het zwaarste duister van de lange nacht, die zijn levensgang vergezelde, bleef ho pen en vertrouwen. Ergens in dit bos, tus sen de grijze hellingen van de heuvels, zag ik een bijbelcitaat, uit het negende hoofdstuk van het boek Amos, dat dit ver langen om hier, juist hier, te planten, ver klaart: „En ik zal de gevangenschap van mijn volk Israël wenden en zij zullen de verwoeste steden herbouwen en wijngaar den planten en hun wijn drinken. En zij zullen hoven maken en hun vrucht eten. En ik zal hen in hun land planten en zij zullen niet meer worden uitgerukt in hun land, dat ik hun gegeven heb, zegt de Heer, uw God". Velen van hen, die hier heen komen, zullen misschien dit woord nooit eerder hebben gelezen. Maar in hun hart stond het gegrift sinds de dagen der bevrijding. Ook Otto Frank plantte voorzichtig een jong boompje voor het nieuwe bos der martelaren. OVIEDO (Spanje) (AP) Ongeveer 15.000 mijnwerkers in de kolenmijnen in Asturië in Spanje hebben maandag het werk neergelegd uit solidariteit met de kompels die betrokken zijn bij een geschil tussen mijnwerkers en directeuren van een viertal mijnen. Hierdoor is het aantal stakende Spaanse mijnwerkers gestegen tot ruim 20.400. Door de nieuwe ontwikkelingen is een ernstig probleem geschapen in Asturië, waar in totaal ruim 75.000 mijnwerkers werken. De mijndirecties zeggen de nieu we stakers voor veertien dagen te zullen schorsen wegens schending van de collec tieve arbeidsovereenkomst. Het geschil begon in de omgeving van Mieres, toen geklaagd werd dat een groep mijnwerkers contractbreuk had ge pleegd. Men vreest dat de mijnwerkers een algemene staking zullen afkondigen. De vakbondsleiders en vertegenwoordi gers van de mijnwerkers trachten met de provinciale gouverneur een oplossing uit te werken. De mijnwerkers eisen verhoging van minimumlonen. WASHINGTON (Reuter) Een jonge neger is maandag van de publieke tribune in de Amerikaanse senaat verwijderd, na dat hij critiek had geuit over de manier waarop de Senaat het wetsontwerp óver de burgerrechten behandelt. De 26-jarige was opgesprongen en had geroepen: „Hoe kunt u zeggen dat u voor de zwarten bent, wanneer er slechts vijf senatoren aanwe zig zijn van wie er slechts twee aan het debat deelnemen?" De senaat telt honderd leden. Het was de zevenenveertigste dag van het debat over de burgerrechten. Zuidelijke senato ren trachten door eindeloze redevoeringen het wetsvoorstel „dood te praten". De demonstrant werd naar een ziekenhuis in Washington overgebracht voor een on derzoek naar zijn geestelijke vermogens, nadat de politie hem had ondervraagd. De matrozen, opvarenden van het lan dingsvaartuig „Boxer," waren aan het passagieren. Toen ze verongelukten was er niemand in hun buurt. De drie explosies vonden plaats op on geveer anderhalve kilometer van de voor naamste weg naar een van de stranden. Volgens de Amerikaanse marine is het mogelijk dat de matrozen, die zwembroe ken en handdoeken bij zich hadden, de weg zijn kwijt geraakt in het donker „en in het duidelijk aangegeven verboden ge bied terecht zijn gekomen." Men kan alleen in het mijnenveld te rechtkomen als men over een prikkel draadversperring heen klimt. Overal staan waarschuwingsborden. Bovendien worden alle leden van de Amerikaanse marine ingelicht over de verboden gebieden voor dat zij hun schepen verlaten. Advertentie Dagelijks geopend van 10-17 uur en van 19-22.30 uur. Zondag en 4 mei van 10-17 uur.Toegangsprijs 2.- (incl. bel.). Voor be zoeksters van buiten Amsterdam geredu ceerde reisbiljetten,inlichtingen stations N.S. HONGKONG (AP) Uitgebreide ge bieden van communistisch China zijn door natuurrampen getroffen. In uitzendingen van de provinciale Chinese radio wordt ge zegd, dat delen van Noord-China door over stromingen zijn verwoest en dat gebieden in Zuid-China geplaagd worden door aan houdende droogte. Deze natuurrampen hebben blijkbaar de voedselsituatie niet beïnvloed. Bezoekers en vluchtelingen uit vele grote steden in Chi na vertelden dat de rijstrantsoenen onver anderd zijn gebleven, ongeveer 30 tot 32 pond per maand per volwassene. Op de zwarte markten zijn groenten en vlees in grote hoeveelheden verkrijgbaar. Radio Tsjengtsjau in Honan noemde de voorjaarsoverstromingen in het zuidooste lijke deel van de provincie „de ergste sinds tientallen jaren". De meeste plaatsen in de provincie hebben sinds begin april voortdurend regen gehad. Duizenden boe ren zijn gemobiliseerd om de wacht te houden bij de dijken. Radio Woehan meldt dat in Hoepeh, een van de tarwe producerende provincies, spoedmaatregelen worden getroffen om de dijken en waterreservoirs te beveiligen. Europese zakenlieden die onlangs per vliegtuig in Peking en Hongkong zijn terug gekeerd, vertellen dat vele delen van Hoe peh onder water staan. Ook in sommige delen van Oost-China heerst watersnood, maar de situatie is daar niet ernstig. Uit Zuid-China wordt ernstige droogte gemeld op het eiland Hai nan en delen van de provincie Foekien. Radio-Haikow zegt dat de laatste twee maanden weinig regen op Hainan is ge vallen. De eilandbevolking voert een ver beten strijd tegen de droogte. Volgens cij fers uit acht provincies, zijn 70.000 mannen gemobiliseerd om water en droogte te be strijden. Gebieden bij Amoy, tegenover het eiland Quemoy dat in het bezit is van de WASHINGTON (AFP) Een belang rijke Roemeense regeringsdelegatie onder leiding van vice-premier Gaston Marin, die verantwoordelijk is voor het opstellen van de economische plannen, wordt binnenkort in Washington verwacht. De delegatie komt praten over de ont wikkeling van de betrekkingen tussen de twee landen na de verzachting van de po litiek van de Verenigde Staten tegenover de landen van Oost-Europa. Chinese nationalisten, lijden van aanhou dende droogte. Radio Foetsjau meldt dat „kaders communistische arbeiders en de mas sa's in de provincie Tsjampoe de droogte bestrijden en in allerijl vroege rijst over planten." De Chinese communisten hebben des tijds laten weten dat de ergste natuurram pen sinds een eeuw China in 1961-'62 ge troffen hebben. In heel China was men toen aan de rand van de hongersnood. WASHINGTON (AP) President John son zal het hoofd van de federale recher che (FBI) J. Edgar Hoover, verzoeken aan te blijven als hij op een januari 1965 zeventig jaar zal zijn geworden. Hooveris al veertig jaar lang hoofd van de FBI. Hij is nog gezond en als de president hem hierom zou verzoeken, is hij bereid aan te blijven. SANTO DOMINGO (AP) Na de rel- Ietjes van zondag in de hoofdstad van da Dominicaanse republiek hebben zich maan. dag weer ongeregeldheden voorgedaan. Hierbij werd een persoon door een politie agent doodgeschoten. Studenten hebben van hun solidariteit met de stakende arbeiders getuigd. De sta king van bus- en taxichauffeurs duurt on verminderd verder, ondanks de medede ling van de regering dat de staking onwet tig is. In de verklaring van de federatie van studenten wordt gezegd dat deze zich aan de zijde van de arbeiders scharen „om een terugkeer naar de grondwettelijke toe stand te bereiken." De studenten eisten de terugkeer van president Juan Bosch, die op 25 september door militaire leiders werd afgezet. Bosch verklaarde in Puerto Rico, waar hij in ballingschap leeft, dat de inwoners van de Dominicaanse republiek „de chaos en de onrechtvaardigheden moe zijn" die op de militaire opstand zijn gevolgd. (Van onze correspondent) WASHINGTON De sabotagedaad van zaterdag tegen een Amerikaans schip in Saigon heeft Washington boos gemaakt. In de eerste plaats op de communisten na tuurlijk die beschuldigd worden van een misdadig optreden, maar bovendien op de Zuidvietnamese politie, die de Amerikaan se troepen en hun materieel moet be schermen. Vandaar dat speculaties de ronde doen, dat de regering van president Johnson eigen politie-eenheden naar Saigon zal stu ren ter beveiliging van de Amerikaanse adviseurs en de materiaaltransporten. Dit is evenwel een moeilijke kwestie, omdat waarnemers ter plaatse menen, dat een hele politiedivisie nodig is voor het bereiken van werkelijke veiligheid. De aanslagen en de verliezen in Viet nam hebben overigens opnieuw de aan dacht gevestigd op de precaire taak van de Amerikanen in dat land. Uitzicht op de eindoverwinning lijkt hier niemand te hebben. Washington is evenmin bereid tot een grootscheepse eigen oorlog, eventueel ook in Noord-Vietnam. Weliswaar noemde een expert op het gebied van Zuidoost- Azië, William Bundy, deze laatste moge lijkheid dezer dagen, maar waarnemers geloven dat een dergelijke beslissing on waarschijnlijk is. Advertentie LONDEN Vandaag zijn in Londen de besprekingen begonnen over het verlenen van volledige onafhankelijkheid aan Noord- Rhodesië, die op 24 oktober haar beslag zou moeten krijgen. De Britse regering heeft het volste ver trouwen in de figuur van Kenneth Kaoen- da, de premier van Noord-Rhodesië, dat op het ogenblik inwendig zelfbestuur be zit. Hij is een bekwaam, gematigd en even wichtig man. Hij verklaarde in een vraag gesprek voor de BBC dat hij volbloed de mocraat is en oppositiepartijen toestaat, wanneer deze zich tenminste aan de wet houden. Zijn partij heeft 55 van de 65 ze tels in het parlement. Kaoenda verwacht geen moeilijkheden zoals deze zich in de rest van Gost-Afrika hebben voorgedaan. Toen de onzekerheid over de staatsvor ming van Noord-Rhodesië was opgeheven, is het gebruik van geweld als bij tover slag verdwenen. Buitenlands kapitaal zal zoveel mogelijk worden aangemoedigd. Er zal ook nauwe samenwerking zijn met Zuid-Rhodesië. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten en Hongarije hebben besloten mid den mei in de Hongaarse hoofdstad achter gesloten deuren besprekingen te openen over een verbetering van de betrekkingen. Aan Owen Jones, de diplomaat die de leiding heeft van de Amerikaanse legatie te Boedapest, zijn instructies gezonden voor de tweede fase van besprekingen met de regering van premier Janos Kadar. De eerste fase heeft bestaan uit inleidende be sprekingen, die sinds 1962 met een zekere regelmaat in de beide hoofdsteden gevoerd zijn. Op de lijst van problemen staat niet de kwestie van Josef kardinaal Mindszenty, de primaat van de r.k. kerk in Hongarije die sinds vier november 1956 in de Ameri kaanse legatie te Boedapest verblijft. Washington stelt zich op het standpunt, dat deze ingewikkelde kwestie tussen het regime Kadar en het vatikaan uitgevoch ten moet worden. Beide regeringen bewaren zo zorgvuldig het stilzwijgen, dat de autoriteiten te Washington zelfs weigeren te bevestigen, dat Jones instructies heeft ontvangen. De reden hiervoor moet voornamelijk gezocht worden in binnenlands-politieke overwegingen in de Verenigde Staten. De bezwaren van het Amerikaanse publiek te gen besprekingen met de regering-Kadar zijn nog groot. Hieraan moet in het bij zonder in dit jaar van de presidentsver kiezingen gedacht worden. De Hongaarse regering, die graag in de internationale gemeenschap weer enig aanzien wenst te verkrijgen, toont begrip voor het standpunt van Washington en zwijgt derhalve ook Beide landen hebben reeds in beginsel overeenstemming bereikt over culturele contacten langs dezelfde informele lijnen als bestaan tussen de Verenigde Staten enerzijds en Polen en Roemenië ander zijds. Niet overwogen wordt een uitwisse lingsovereenkomst te sluiten als reeds met de Sovjet-Unie bestaat. Afwijzing. Een financiële commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den wees maandag een verzoek van de regering af om een bedrag van twaalf miljoen dollar voor het behoud van de Aboe-Simbeltempels in Egypte. WENEN (AP) Ooggetuigen van relle tjes die zich op de eerste mei in Praag hebben voorgedaan hebben meegedeeld dat de politie op de demonstrerende studenten had ingeslagen en gebruik had gemaakt van politiehonden om de betogers uit el kaar te drijven. Een ooggetuige schreef in het Weense avondblad „Abend-Express" dat een grote menigte ion ge mensen de meesten van hen waren blijkbaar studenten van de Praagse universiteit leuzen gilden waar het woord „vrijheid in voorkwam. „De politie dreef daarop de menigte uit een door op de studenten in te slaan met stokken en gummiknuppels." Tsjechische autoriteiten bevestigden dat er relletjes waren geweest maar zeiden dat de verslagen erover in de westerse pers „sterk overdreven" waren. Zij vertelden dat 31 leiders van de betoging waren ge arresteerd wegens het verstoren van de openbare orde. Een Italiaanse communist, die volgens het Weense blad „Abend-Express" de feestelijkheden in Praag had bijgewoond zei dat studenten uit Afrika deel hadden genomen aan de betoging. Interessant is dat de Amerikanen open lijk toegeven dat De Gaulle's voorstel Vietnam te neutraliseren, zoals destijds met Laos gebeurde, hinderlijk is voor de Amerikaanse doeleinden. Kennelijk meent men dat het neutraliteitsides van de Franse president aanhang krijgt, hetgeen ongunstig is voor de Amerikaanse actie, die uitgaat van de noodzakelijkheid Zuid- Vietnam te behouden voor het Westen." Bundy meent dan ook dat neutraliteit zou leiden tot machtsovername door de communisten, een standpunt dat merk waardig sterk herinnert aan de politiek van wijlen Foster Dulles, die alleen mede standers en tegenstanders erkende, maar daartussen niets. De 37-jarige Hongaarse schilder Nagy had bijna de ploeg alpinisten die dit weekend de Eiffeltoren hebben beklom men overtroffen. Toen de ervaren berg beklimmers, met touwen en andere hulpmiddelen, voorzichtig omhoog klom men, was Nagy alleen en zonder hulp middelen bezig in een van de poten van de toren te klimmen. Hij had zijn zon dagse pak aan. De politie wist hem in een van de lifts in te halen en bracht hem naar beneden. Nagy die een jaar lang schilderwerk aan de toren heeft verricht zei, dat alle publiciteit over de door de TV uitge zonden beklimming van de alpinisten hem begon te vervelen. Hij had alleen maar willen laten zien dat hij het zon der touwen kon. „Het is heel gemakke lijk", zei hij. WENEN (AP) Berichten uit Belgra do maken er melding van dat zondag in Sofia in Bulgarije zich gevechten hebben voorgedaan tussen orthodoxe kerkgangers, politie en communistische jongelui. Volgens deze berichten zouden de jon gelui getracht hebben de gelovigen te be letten de kathedraal binnen te gaan op het orthodoxe paasfeest. De berichten wijzen erop dat het inci dent was geënsceneerd. De jongelui ver sperden de ingang van de kathedraal, waarop de politie de deuren van de kathe draal sloot „om incidenten te voorkomen." Het is niet bekend of er arrestaties zijn verricht. PRAAG (Reuter) De aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, die in ok tober door de Tsjechoslowaakse autori teiten op vrije voeten werd gesteld na veertien jaar gevangenschap, is verhuisd van zijn woonplaats Mukarov naar het Radvanon-klooster in Zuid-Bohemen. Het Weense blad „Neues Oesterreich" bericht daarover, dat de aartsbisschop ge zegd had, het dorp Mukarov bij Praag te moeten verlaten wegens zijn populariteit. Sinds bekend werd dat hij daar woon de was Mukarov bijna een bedevaart plaats voor de Tsjechoslowaakse katho lieken geworden. Volgens het blad zijn de veiligheids maatregelen rond mgr. Beran de laatst» tijd verscherpt. De aartsbisschop hoopt toch in september het Vaticaanse conci lie te kunnen bijwonen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4