Zoekt u tijdelijk werk? HOOGOVENS IJMUIDEN Leo Horn fluit Fortuna VI.- T elstar Nieuwe betonmortelcentrale maandag in gebruik gesteld Indrukwekkende herdenkingen op Plein 1945 en Westerveld „Bloedsbroeders" moorden er op los in Harlem Veisen eerde de gevallenen Beverwijk Dodenherdenking in Velsen-Noord Volautomatische installatie produceert 500 kubmper dag 5 DINSDAG 5 MEI 1964 De Haarlemse politierechter heeft maandag een 47-jarige bloemenkweker uit Aals meer veroordeeld tot 500 subsidiair 50 dagen, zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De bloemenkweker stond in het verdachtenbankje omdat hij in de nacht van 18 op 19 maart was doorgereden na een aanrijding bij de Provincialeweg in Aalsmeer. In deze aangereden auto, eigen dom van de Haagsche Comedie, zaten de acteurs Paul Steenbergen. Eric van Ingen en Jules Rooyaards, van wie de eerste, de bestuurder, als getuige ter zitting verscheen. De Aalsmeerder zei dat hij wel iets ge voeld had en dat hij wat later had ge keken of er iets aan zijn auto mankeerde. Toen hij geen beschadigingen constateerde („Dat is goed afgelopen") ,reed hij verder. Hij werd die nacht aangehouden en in het politiebureau vastgehouden voor verhoor. De lezing van Paul Steenbergen was, dat de Aalsmeerder, die voor hem reed, zijn clignoteur in werking had om rechtsaf te slaan, plotseling links afsloeg. De auto van het toneelgezelschap schoot na de botsing naar links, kwam op het trottoir en reed tegen een verkeerspaal, die afknapte. Verdachte verklaarde dat hij links af moest, maar dat een technische fout de clignoteur aan de rechterkant knipperde inplaats van aan de linkerkant. De officier had een boete van 200, subsidiair 40 dagen en negen maanden ont zegging onvoorwaardelijk geëist. Een 29-jarige dameskapper uit Aalsmeer werd veroordeeld tot 100 subsidiair 20 dagen wegens mishandeling van zijn com pagnon, een 55-jarige fotohandelaar en eigenaar van een kapperszaak, en beledi ging van diens echtgenote. De officier had 150 subsidiair 30 dagen geëist. De verstandhouding tussen beide heren en de families was al enige tijd niet best en op de vroege morgen van de 29ste februari was het tot een explosie geko men. De kapper belde de compagnon om kwart over zeven voor de sleutel van de kapperszaak omdat hij een vroege klant moest helpen. Toen de fotohandelaar beneden kwam zag hij dat het glas van de deur kapot was; de kapper zei dat hij de deur wat te hardhandig had willen openmaken. Het zou tot een fikse ruzie zijn gekomen, waar bij de kapper een bezem hanteerde en er zijn compagnon mee in z'n gezicht sloeg. Diens vrouw, ook inmiddels naar beneden gekomen, zou hij hebben beledigd en uit gescholden, waarna zij huilend naar haar woning vluchtte. Verdachte ontkende beide ten laste ge legde feiten. Hij beriep zich op de inmid dels onhoudbaar geworden verstandhou ding tussen beiden. Alle incidenten en handelingen zag hij als een manier om uit het kappersbedrijf, dat hij in korte tijd omhoog had geholpen, te worden ge werkt. Gewichtheffen. Tijdens de Japanse kam pioenschappen gewichtheffen in Takasaki heeft de Japanner Mikaye het wereldre cord drie Olympische oefeningen in het vedergewicht verbeterd en gebracht op 380 kg. De Japanner drukte 115 kg, trok 120 kg en stootte 145 kg. Bent u een paar maanden beschikbaar en wilt u in die periode goed betaald werk verrichten? bruto weekloon in ploegendienst ca. ƒ147,50 (voor 23 jaar en ouder; maximum leeftijd 50 jaar) opzegging kan uwerzijds per dag geschieden vervoer is per bus geregeld Komt u dan WOENSDAG 6 MEI A.S. naar een van onderstaande adressen. Een medewerker van onze personeelsdienst kan u daar alle verdere inlichtingen verstrekken. IN HAARLEM - Gewestelijk Arbeidsbureau, Kleine Houtweg 18, 's avonds van 7.00-8.00 uur. IN BEVERWIJK - Gewestelijk Arbeidsbureau, Prins Bernhardlaan 5, 's avonds van 6,30 - 7.30 uur, IN IJMUIDEN - Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, 's avonds van 7.00 - 8.00 uur. NEW YORK (Reuter) De politie van New York stelt een onderzoek in naar een bende van ongeveer zestig jonge negers, die in de wij k Harlem een tegen blanken gerichte actie zou voeren waarvan reeds vijf personen het slachtoffer zijn gewor den. De bende zou onder de naam „bloedsbroeders" moorden op blanken uit voeren. De achttienjarige neger Wallace Baker, beschuldigd van het doodsteken van een winkelierster in Harlem, meldde zich vrij willig bij de politie. Vijf andere jongelie den werden in verband met deze moord gearresteerd. De politie onderzoekt thans een aantal andere, kennelijk zonder motief gepleegde moorden die eveneens het werk van de „bloedsbroeders" zouden zijn. Men gelooft dat de bendeleden een spe ciale opleiding ontvangen in moorden en verminken. Zij schijnen het uitsluitend op blanken gemunt te hebben. De „broeders" die in leeftijd variëren van twaalf tot twin tig jaar, zouden behoren tot de „zwarte muzelmannen" en bewonderaars zijn van Malcolm X, de militante negerleider die geweld tegen blanken heeft aangemoedigd. De politie heeft nog niet officieel het be staan van de „bloedsbroeders" bevestigd, doch verwacht wordt dat dit spoedig zal geschieden. Inmiddels zullen meer gehei me negeragenten naar Harlem worden ge zonden. De geweldplegingen zijn door een aan tal negerleiders in Harlem veroordeeld. Een woordvoerder voor de „zwarte mu zelmannen" zei: „onze groep staat niet achter dergelijke daden. Leo Horn fluit Hemelvaartsdag de wed strijd Fortuna Vlaardingen-Telstar, waar in Telstar als het wint kan promo veren naar de eredivisie. Het elftal van de Velser club wordt dinsdagavond samen gesteld. Wanneer Telstar donderdag promoveert gaat men na afloop naar het station IJmuiden, waar auto's klaar staan voor een triomftocht van de spelers en trainer. De stoet trekt, voorafgegaan door de IJmuider Harmonie, via de Koningin Wil- helminakade, Kennemerlaan, Oosterduin weg, Lange Nieuwstraat, Zeeweg tot halte Zeeweg, Minister van Houtenlaan naar de recreatiezaal naast sportpark Schoonen- berg. De receptie wordt later gehouden. De enorme betonmortelcentrale welke maandagmiddag door het aan- met een lengte van dertig meter, nemersbedrijf J. Stolk in werking is gesteld. IJmuiden 4 mei, half drie. Op het Plein 1945, in het hart van Veisen, han gen de vlaggen halfstok. Zacht klappert het dundoek in de wind. Meisjes en jon gens, zwijgend en met ernstige ge zichten, staan bij het monument der gevallenen. Een muziekkorps speelt zacht koraalmuziek en jonge stemmen volgen met het „Blijf bij mij Heer". Een meisje draagt de Ballade van de ter- doodveroordeelden voor: „God, helpt Holland, ik kom wel terecht". Op indrukwekkende wijze heeft Velsen gisteren de doden uit de oorlog geëerd. Eerst brachten ongeveer tweehonderd af gevaardigden van de scholen op het Plein 1945 hulde aan hen die voor onze vrijheid vielen. Het schoolkoor van de ds. H. W. Creutz- berg-ulo zong enige liederen, afgewisseld door stemmige muziek van de Hoogoven Harmonie, die te elfder ure moest inval len voor de harmoniekapel „De Een dracht". Het was een treffend moment toen de meisjtes en jongens hun bloemen aan de voet van het monument neerlegden en stil aan voorbij trokken. Een uur later hebben enige honderden particulieren en deputaties van bedrijven en verenigingen op dezelfde wijze de geval lenen herdacht. Een lange stoet begaf zich van het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg naar het plein.. De rij werd ge opend door het college van burgemeester en wethouders. Namens het gemeentebe stuur legde burgemeester mr. J. C. Bühr- mann een grote krans bij het gedenkteken. Het duurde niet lang of de voet van het monument was overdekt met een schat van bloemen. De plechtigheid werd beslo ten met het zingen van het Wilhelmus. Ongeveer duizend Velsenaren uit alle delen van de gemeente hebben in de avond de stille gang naar Westerveld gemaakt. Zij verzamelden zich bij het gedenkteken waar de as van honderden gefusilleerden was verstrooid. De Hoogoven Harmonie bracht koraalmuziek ten gehore en een koor, samengesteld uit leden van Velsens zangverenigingen, zong „Ecce Quomodo Moritur" en „Blijf bij mij Heer". Na de twee minuten stilte om acht uur werden het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Ook hier vertolkten de talrijke bloemen die bij het monument werden gelegd de dankbaarheid jegens hen die in de oorlog het offer van hun leven brachten ter wille van onze vrijheid. Voor de jaarlijkste Stille Tocht naar de begraafplaats Duinrust te Beverwijk was maandagavond grote belangstelling. Jong en oud hebben weer getuigd dat men nog niet is vergeten dat de gevallenen hun leven gaven voor de Vrijheid. In het Kennemer Theater waren enkel» honderden aanwezig tijdens een herden king, waaraan medewerkte het mannen koor Zaniglust, onder leiding van de heer B. Nuyen. Gezongen werd „Agnes Dei" van G. Bizet en de „De gevallenen" van A. Capella. Mejuffrouw W. H. Orij droeg „De ballade van de ter dood veroordeelden", „Naamloos vers voor de naamlozen" en „Het lied van de achttien doden" voor. Pastoor H. A. J. Dürr, aalmoezenier bij het bedrijfsapostelaat te Beverwijk, hield een rede, waarin hij wees op de zin van het leven en van het sterven. De jaarlijkse herdenking van de geval lenen tijdens de tweede wereldoorlog aan de vooravond van de bevrijdingsdag- ge schiedde in Velsen-Noord op drie plaat sen. Bij de n.v. De Plaatwellerij had de her denking van de in de oorlog gebleven per soneelsleden even na half tien plaats bij de bronzen gedenkplaat voor het kantoor gebouw. Hierbij was een belangrijk deel van 't personeel, dat in een vertegenwoor diging van de ondernemingsraad een af vaardiging had bij de bloemlegging door directie en namens het personeel. Na deze bloemlegging werd een minuut stilte in acht genomen, aangekondigd door een fluitsignaal. Het is bekend, dat de directie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen in een „gewoon" jaar geen officiële herdenking meer houdt bij de grote bronzen plaat aan de muur van de „achttien". Het perk, getooid met bloe men, waarboven de gedenkplaat rust, is keurig onderhouden, zodat van directiewe- ge wel de nodige aandacht aan de gevallen personeelsleden is geschonken. Slechts één tuil witte bloemen werd 's morgens onder de plaat gelegd; door een vader, die tel- kenjare dit herhaalt. Aan de Wenckebachstraat bij de Staal- havenbrug naderde tegen twaalf uur gis termiddag een stoet van kransdragers, le den van de directie, leden van de centrale contactcommissie uit de ondernemingsraad, leden van de staf en andere personeelsle den van Hoogovens, het oorlogsmonument van de 69 gevallen personeelsleden. Het ontroerende ogenblik van kranslegging, ook door familieleden van de slachtoffers, werd afgesloten met het Wilhelmus, ten gehore gebracht door de Hoogoven Harmo nie en het hijsen van de nationale drie kleur. Zo vergaten de Velsenaren de oude vrienden niet. minder dan vijfhonderd kubieke meter be draagt. De centrale werkt volautomatisch, door de benodigde ingrediënten per lopende band naar de beide, zestien meter hoge silo's op te stuwen, waarbij een doseer- inrichting voor de juiste samenstelling zorgt Het eindresultaat staat onder voort durende controle, waarvoor in de directie keet nog een klein laboratorium wordt in gericht, waar de monsters van de beton- mengsels geregeld zullen worden onder zocht. De wagens, waarmee de betonmor- tel naar de pieren wordt vervoerd kunnen onder de centrale worden gereden, waar zij om de drie minuten met drie kubieke meter worden volgestort. Voorlopig is dit af- en aanxijden nog niet beëindigd, want aangenomen wordt dat voor deze werk zaamheden ongeveer vijftigduizend kubie ke meter benodigd zullen zijn. Op het nabij gelegen blokkenterrein wor den gelijktijdig de betonnen elementen ver vaardigd, met een gewicht van zeventien ton per stuk die, nadat zij bij de pieren zijn aangebracht, met de in de centrale ge produceerde betonmortel zullen worden volgestort. Zij dienen om de bovenbouw van de havenhoofden te verstevigen. En wanneer binnenkort de kraaneilanden zul len zijn gearriveerd, zal het werk in een versneld tempo kunnen worden voortgezet. Vel honderden Velsenaren maakten de stille tocht naar Westerveld om de doden uit de oorlog te herdenken. Deze betonnen elementen zullen straks voor de havenhoofden worden volgestort. WENEN (AP) Stefan kardinaal Wys- zinski van Polen is uit Wenen naar Rome vertrokken voor het bijwonen van com missievergaderingen van de oecumeni- sche raad. De dagelijkse werkzaamheden bij het aannemersbedrijf J. Stolk aan de zuidzij de van de Haringhaven in IJmuiden zijn maandag iets minder vlot verlopen dan gewoonlijk, omdat alle aandacht was ge concentreerd op de nieuwe droge beton mortelcentrale, welke deze middag in ge bruik is gesteld. Deze gigantische instal latie >s uitsluitend geplaatst ten behoeve van de verlenging der pieren, als onder deel van de uitbreiding van de haven, met welke werkzaamheden zoals bekend de Bitumarin n.v. uit Zaltbommel is be last. Hierbij is het aannemersbedrijf J. Stolk uit IJmuiden als onderaannemer in geschakeld. De bedoeling van deze nieu we centrale is de bouw van de haven hoofden te bespoedigen, door zoveel mo gelijk betonmortel zo snel als het kan naar de plaats van bestemming te ver voeren. Nu deze centrale maandagmiddag in werking is gesteld, kan per minuut een kubieke meter betonmortel worden ge produceerd, zodat de dagproduktie niet af?"H" iWff j

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5