HHC bleek in „echt" duel sterker dan Schoten (6-4) Haarlem Nicols kon Ajax in een sfeervol Mulier-stadion met moeite de baas (5-4) Atletiekseizoen is zondag vrij goed op gang gekomen Doelman Boks redde zege van hockey formatie op de Fransen Dallas Long stootte kogel 20.30 m ver Toespraak KNHB-voorzitter Archie Allen wierp eerste bal Haarlem won, maar degradeert Tweede nederlaag van Kinheim BDHC nog één punt af van de landstitel Verzadigd en dus met lange tanden aan 't laatste gerecht begonnen Nederland met o.a. India in poule in 't Olympisch hockeytoernooi Zaterdagelftal maakte België in met 6-2 MAANDAG 11 MEI 1964 13 Jeugdvoettbal semi-profs Promotie zaterdagvoetbal Ruime zege SC Haarlem Nog lang niet Onbesuisd Het begin van de eerste thuiswed strijd van Haarlem Nicols: KNHB- coach Archie Allen werpt vanaf de dugout de eerste bal. slagploeg in: Ben Tromp en Dolf de Zwart kwamen toen in het veld. Het leek te laat, want verder dan 4-2 kwamen de Nicols niet: honkslagen van Heemskerk en Ben Tromp waren hiervoor de basis. Ajax kwam er met meer aan te pas en in de laatste slagbeurt moest de be slissing vallen. De Ajax-ploeg die de ge hele wedstrijd bijzonder sterk speelde, moest machteloos toezien dat zijn werper Herre Kok vermoeid raakte: Maat kreeg 4w., Heemskerk gaf een mooie tweehonk- slag, waarna Ben Tromp opzettelijk 4w. kreeg. De volgende slagman Dolf de Zwart kreeg echter ook 4w., en hierna was het catcher Fred Ausma die met een honkslag voor de Nicolszege zorgde: 5-4 Een spannend slot dus van een zeer goede honkbalwedstrijd. HHC heeft Schoten weinig illussies gela ten. De Schotenaren die met Erik Hen- drikse op de plaat begonnen, zullen hier van in de eerste innings reeds spijt heb ben gehad, want na tweemaal 4w., kreeg Henk Talens zo'n mooie bal dat hij deze over de hekken sloeg: 3-0. Ook in de tweede innings kon Erik Hendrikse niet imponeren (4-0) en in de derde innings stond Munsterman aan het hoofd van de Schoten-verdediging. Hij hield lang orde, maar in de achtste innings moest ook hij capituleren: ditmaal was het Jan Smidt die een homerun sloeg met Jan Baas op de honken (6-0). Ook deze wedstrijd kreeg echter een aan trekkelijk slot, omdat Jan Smidt die acht innings lang heer en meester was over Schotens hitters vermoeid raakte. Ponksla gen van Klooster, Van Maren en Kol- laard brachten de stand op 6-1 en een homerun van Ton Pols die in het veld niet zo fortuinlijk speelde bracht weer hoop in de harten van de Schoten-suppor- ters: 6-4. Hierna herstelde Jan Smidt zich echter. In de eerste klasse A leverden SC Haar lem en Rooswijk goede prestaties. SC Haarlem versloeg PSV in Eindhoven met BDHC speelde de revanchewedstrijd in de competitie om het nationale hockey- kampioenschap tegen Groningen zondag middag op Aelbertsberg in Bloemendaal. De thuisclub won minder overtuigend dan op Hemelvaartsdag: 3-1. In een futloze en slechte wedstrijd leidde de thuisclub bij rust al met 2-0. Na een tegenpunt van Groningen uit een korte hoekslag (2-1) werd het nog 3-1 voor de Bloemendaalse meisjes. Rechtsbinnen mej. Laura A. Dek ker verrichttte met deze drie doelpunten haar hattrick. Union bleef baas over EMHC (3-0). BDHC heeft nog één punt nodig om zich vreer kampioen van Nederland te kunnen noemen. BDHC 5 4 1 0 9 14- 1 Union 4 2 1 1 5 7-1 Groningen 4 1 1 2 3 7-12 EMHC 5 0 14 1 4-18 Het damesteam van Strawberries ver loor met 2-1 en komt daardoor niet in aanmerking voor promotie. Emily Hoogeveen van BDHC flitst hier tussen twee Groningse speelsters door. Een Nederlandse aanval op het Franse doel: Moment tijdens de zon dag in het St. Cloud bi? Parijs ge speelde hockcyinterland tussen de nationale ploegen van Frankrijk en Nederland. Hockey-sticks gingen de lucht in en zo wel uit de rijen reserves langs de lijn als uit het veld, waar zojuist het einde was aangekondigd van de interland Frank rijk-Nederland, klonk de kreeg „leve de vakantie." De oranjeploeg had de Fransen op het voor tophockey ongeschikte veld in het park Saint Cloud in Parjjs met 1-0 versla gen. Maar meer nog dan de nieuwe over winning in de voorjaarsreeks werd het ein de van die reeks begroet. De Olympische kandidaten waren vermoeid, heel ver moeid. Zij konden zeker na de harde strijd van acht dagen terug tegen de Duitsers geen hockey-bal meer zien, zij waren verzadigd. En aan het laatste ge recht van het zware diner, de eigenlyk overbodige en voor het Nederlandse inter land-hockey ook weinig nuttige wedstrijd tegen de tricolores, was de ploeg met lan ge tanden begonnen. Dit wil niet zeggen, dat Nederland het in deze ontmoeting, die in de serie van zes opeenvolgende interlands de vijfde over winning bracht naast het gelijke spel te gen Duitsland, wel geloofde. Gebrek aan strijdlust heeft men de nationale hockey- ploeg onder de huidige leiding nooit kun nen verwijten. Wat echter tot uiting kwam was de geringere concentratie, het in ver gelijking met voorgaande wedstrijden ho ger aantal slordigheden, zowel in het com binatie-spel in de aanval als in het positie spel van de defensie, terwijl bovendien en kele spelers als Zweerts en De Keyzer zonder meer hun vorm zijn kwijtgeraakt. De Olympische voorbereiding wordt nu voor twee maanden onderbroken om half juli te worden hervat voor de eindfase waarin het elftal moet worden klaarge stoomd voor het zeer zware toernooi in Tokio. Natuurlijk zal het nodig zijn de con ditie en de technische bekwaamheid te handhaven, maar voor alles zal er voor moeten gezorgd, dat de ploeg eind sep tember gretig naar strijd de koffers gaat pakken. De wedstrijd in Saint Cloud, bijgewoond door enkele honderden toeschouwers met 'n hoog percentage Nederlanders, heeft nog eens onderstreept dat het ideaal om een groep van 18 gelijkwaardige spelers te for meren nog lang niet verwezenlijkt is. Spil Mijnarends is (nog) geen Fiolet, Coster van Voorhout lang geen Krol. Daar komt nog bij, dat Van Rossem, De Keyzer en Zweerts uit vorm zijn, dat Van Goos- willigen naast voortreffelijke acties weer tempomoeilijkheden bleek te hebben en dat de verrukkelijke staaltjes hockey van Jaap Voigt weinig effect sorteerden. Met spelers als Fokker, Fiolet, Krol, Van 't Hooft en Van Vroonhoven als toeschouwers langs de lijn, ontbrak de nodige samen hang om een gedeeltelijk machteloze aan val gevaarlijk te doen zijn. Drie van deze „jongeren" verdienen evenwel een pluim voor hun spel. Doel man Boks heeft meer werk gehad dan Veentjer in al zijn interlands van dit sei zoen tezamen. Zonder overdrijving kan worden gezegd dat Joost Boks van Am sterdam de Nederlandse overwinning heeft gered bij de vele malen dat hij na fouten en missers van de verdedigers soms uiterst precaire situaties moest klaren. John Elffers was zonder twijfel de beste veldspeler van de 20 die in de warme len tezon op de hobbelgraspollen opereerden en in de aanval heeft Nico Spits het goed ge daan. En bepaald niet alleen omdat hij d® maker was van het fraaie doelpunt, waar mee het Nederlands elftal in de achtst® minuut na een goede vrije slag van Elf fers en een bekeken pass van Voigt naar rechtsbinnen Spits vele perspectieven leek te openen. Nederland was technisch superieur, maar de Fransen waren fel, soms te fel en te onbesuisd zelfs. Zij waren snel bovendien en zij verstonden de kunst de springerige ballen te stoppen. De uitvallen waren daar door razend gevaarlijk en menig Neder lands hart is bij tijd en wijle vastgehou den. De blauwhemden hanteerden nog een ander wapen met opmerkelijke zwier en succes: de buitenspelval. Zo konden doel man Dobigny en rechtsback Claude Win- dal de situaties verder de baas blijven, al boften zij toen enkele Nederlandse kan sen in het begin van de tweede helft door slecht schieten verloren gingen. Zweerts kogelde over de lat, Spits werkte een prachtige combinatie met Voigt en Zweerts af met een hard schot dat voor het doel langs ging. In de Franse aanval was linksbinnen J. Windal een speler die zichzelf en zijn me despelers enkele malen oog in oog met Boks bracht, met prachtige reacties en trefzeker zwaaien van stick en benen stond deze zeer kalme doelman echter el ke tegenstoot in de weg. Nederland: Boks; Leemhuis en Van Gooswilligen; Van Rossem, Mijnarends en Elffers; Coster, Van Voorhout, Spits, Zweerts, Voigt en De Keyzer, Frankrijk: Dobigny; Claude Windal en Rogues; Pou- lain, Bernard en Delale; Chapon, Corbel, Vanpoulle, J. Windal en Bonnet De derde competitieronde van de hoofdklassers heeft weer eens aangetoond dat bjj honkbal alles mogelijk is. Schoten verloor in het voorseizoen geen enkele maal van HHC, zaterdagmiddag waren de HHC'ers heer en meester gedurende acht innings, terw\jl Schoten in de laatste slagbeurt nog wel kwam opzetten, maar de 60 voor sprong die HHC bezat bjj het ingaan van die slagbeurt, bleek voldoende voor de zege: 64. Zondagmiddag kwamen de Haarlem Nicols voor het eerst uit op Haarlemse grond en de tegenstander was Ajax, dat in toernooien en in demonstratie wedstrijden reeds diverse malen overtuigend was verslagen. Het werd ook ditmaal een Nicols-zege, maar een uiterst benauwde, die pas in de laatste slagbeurt werd bevochten. Op overtuigende wjjze echter: bjj het ingaan van de laatste slagbeurt stonden de Nicols nog met 42 achter en toen de spelers het veld verlieten met de Nicols (54) als winnaars hadden de Amsterdammers nog geen kans gezien ook maar een Nicol-hitter uit te schakelen. VVGA en OVVO kwamen dit weekeinde tweemaal tegen elkaar uit: zaterdag won VVGA op eigen terrein met 43, terwijl OVVO zondag thuis de meerdere bleef met 149. In de wedstrijd tegen de Belgen kwa men de Nederlandse zaterdagvoetballers aanzienlijk beter voor de dag en hun su perioriteit drukten zij uit in een overwin ning met 6-2, nadat zij bij de rust al een voorsprong van 2-0 hadden. Een groot aan deel in de overwinning had middenvoor Bosma (VVT) die drie doelpunten scoor de. Met stopperspil Visser van Heerjans- dam, die in de verdediging letterlijk en figuurlijk de centrale figuur was, was Bosma, die tegen de Fransen zijn debuut in het nationale zaterdagelftal maakte, maar toen enigszins tegenviel, de grote uit blinker in de ploeg. Het scoreverloop was als volgt: 34 min. Middenvoor Bosma 0-1, 36 min. linksbui ten Slagboom (De Zwervers) 0-2, 57 min. Bosma 0-3, 65 min. Bosma 0-4, 66 min. Rechtsbuiten Spits 1-4, 77 min. linksbuiten Van Sichem 2-4, 85 min. rechtsbuiten De ÏCluyver (HCSC) 2-5, 90 min. Slagboom 2- Dit week-end zijn op drie verschillende plaatsen successen behaald door leden van de R.K.A.V. „Holland". De jongsten gin gen zaterdag naar Amsterdam, waar C- junior Rob Kroon de 80 meter won in de goede tijd van 10 seconden. In Rotter dam was het (weer) Mary v.d. Raadt, die een clubrecord op haar naam schreef. Bij het verspringen kwam zij tot een respec tabele afstand van 5,17 meter, welke haar tevens deed promoveren naar de B-klasse. De A- en B-junioren togen naar de nieu- Op dit moment waren de honken in het Pim Muiier sportpark vol met Ajacieden. Nicols-eerstehonkman Boudewijn Maat trachtte hieraan te vergeefs een einde te maken: Ajax- honkloper Naar was tijdig terug. 11-6, terwijl Rooswijk in Den Haag bijzon der verrassend op gelijke hoogte bleef met Storks (1-1) HVA behield in deze afdeling de leiding door een 12-6 overwinning op Hazekamp. In de eerste klasse B lever den HCK en ABC een spectaculair ge vecht, waarin een bijzonder goed spelend HCK met 5-1 zegevierde. Uitblinkers in de HCK-ploeg waren werper Paalman en eerstehonkman Ruud Zijlstra. HCAW bleef ongeslagen door een 8-1 zege op UW, ter wijl ADO de laatste plaats aan Volewijc- kers liet door de Noordamsterdammers met 8-4 te verslaan. Tijdens de in Barcelona gehouden ver gadering van de technische commissie van de Federation Internationale de Hockey sur Gazon (int. hockeyfederatie) is de poule-indeling voor het Olympisch hockey toernooi voor voor Tokio vastgesteld. Ne derland maakt, onder meer met India en Duitsland, deel uit van groep B. Alle acht landen van elke groep komen tegen elkaar uit, zodat alle teams in de eerste ronde zeven wedstrijden spelen. De nummers een en twee van de eindstand van beide groepen gaan over naar de halve finales. Nummer een van groep A komt hierin uit tegen nummer twee van groep B en nummber twee van groep A tegen nummer een van groep B. De winnaars van deze wedstrijden spe len de finale. De verliezers komen uit in de ontmoeting voor de bezetting van de derde en vierde plaats. De groeps-indeling is: poule A: Pakistan, Groot-Brittannië, Kenya, Australië, Japan, Nieuw-Zeeland, Polen en Canada; poule B: India, Spanje, Duitsland, Nederland, Bel gië, Maleisië, Ver. Arabische Republiek en Rhodesië. Nederland speelt in zijn eerste wed strijd tegen Spanje. In de laatste ontmoe ting komt de ploeg tegen India uit, sterk favoriet voor de eerste plaats van poule B. Het Nederlands hockeyelftal is met de groepsindeling voor Tokio best in z'n schik. Coach Piet Promberg en zijn jongens ach ten de B-igroep „gemakkelijker" dan de A-groep. Bovendien is men verheugd met het uit deze indeling voortvloeiende wed strijdprogramma, waaruit blijkt dat Duits land een der grootste concurrenten voor Nederland waar het op een plaats in de halve finales aankomt al op de tweede wedstrijddag tegen India moet spelen en Nederland pas op de laatste dag van de voorronden. i De competitie van de zaterdagvoetballers in de KNVB is bjjna ten einde. Zaterdag werd in de derde klasse een vjjftal wed strijden gespeeld en zowel onder als boven aan de ranglijst viel de beslissing. VVOG werd kampioen en Jong Holland bezet definitief de onderste plaats. Kinheim ver loor de tweede promotiewedstrijd. IJmuiden had met Jong Holland weinig medelijden en klopte de hekkesluiters met 80. Jong Holland zal dus moeten degra deren. De beslissende strijd om het kam pioenschap tussen VVOG en ADM werd met 31 door VVOG gewonnen zodat deze club met de kampioenstitel is gaan strij ken. Zaterdag worden de laatste vijf wed strijden in de derde klasse gespeeld. De stand luidt thans: VVOG 22 37 ADM 22 33 DVS 21 27 UW 21 25 IJmuiden 21 22 SSVU 21 19 De Geuzen 21 17 Kennemerland 21 17 KMVZ 21 17 Blauw Wit 21 16 Sparta 21 14 Jong Holland 21 10 Kinheim deed het in de tweede promotie wedstrijd heel wat beter dan in de eerste, maar desondanks moest de Wijker club ook ditmaal het onderspit delven. In de uit wedstrijd tegen SNL nam Kinheim door Verburg de leiding, maar in de rust leidde SNL met 21. Nadat de thuisclub de score tot 31 had verhoogd (spil Sparreboom raakte in de war door een fluitsignaal van een andere wedstrijd) kwam Kinheim door Tielrooy (penalty) nog even terug (32), maar verder liet SNL het niet komen. De stand is thans: SNL 24, DESTO 22, Kinheim 20. Zaterdag speelt Kinheim uit tegen DESTO en dat betekent dus da laatste kans voor de Wijkenaren. De 23-jarige Amerikaanse atleet Dallas Long heeft tjjdens wedstrijden te Fresno een sensationeel wereldrecord gevestigd. De 1,93 meter lange en 118 kg wegende Long, die bjj de Olympische Spelen te Ro me in 1960 de bronzen medaille won, stoot te de kogel 20,30 meter ver, waarmee hjj zjjn van 4 april jl. daterende wereldrecord met 20 cm verbeterde. Long, die wegens een voetblessure na de wedstrijden op 4 april enige tijd rust nam, had pas op het laatste moment besloten te Fresno uit te komen. Reeds bij de eerste stoot bewees hij in grote vorm te zijn: 19,88 meter. Bij zijn tweede poging over brugde hij de afstand van 20,30 meter. Een sensatiorfeel wereldrecord was gebo ren, waarvoor de 11.000 toeschouwers Long een ovationeel applaus brachten. Het Nederlandse zaterdagvoetbal elftal heeft zich zaterdagmiddag in de wedstrijd in Hasselt tegen België voor de Coupe Fernand Chanelle gerevancheerd voor de slechte beurt, die het twee we ken geleden in Katwjjk maakte tegen Frankrijk (3-2). Het Nederlandse atletiekseizoen is het afgelopen weekeinde vrij goed op gang ge komen. Hoewel de temperatuur over het algemeen aangenaam was, verhinderde een stevige wind het maken van opmer kelijke prestaties. In Deventer, waar een nieuwe sintel- baan werd geopend, leverde Gerda Kraan de beste prestatie. De Europese kampioe ne won de 800 meter in 2 min. en 10.8 seconden. Fred van Herpen won met rugwind de 100 meter in 10.9 en Hillie Gankema (Sperwers) was de snelste sprintster met 12.2. Op de Nenijtobaan in Rotterdam wer den de sprinttijden ook door. rugwind be ïnvloed. De Hagenaar Popma behaalde een dubbele zege. Hij won de 100 meter in 10.6 en de 200 m. in 21.6 sec. Frans Beker (Holland) die na een afwezigheid van enkele jaren zijn rentree maakte, werd op de 100 meter tweede in 10.7 sec. Eij het hoogspringen ging de zege naar de Haarlemmer Knol met 1,85 m. Van Kleeff (DOS) en Borsje (Parthenon) wer den met 1,83 m. tweede en derde. De bes te damesprestatie kwam op naam van Lia Hinten (K. en K.), die op de 80 meter horden 11.2 sec. liet afdrukkeft. we sintelbaan van Zaandam. Hoewel de wind hun danig parten speelde, werden tal van goede prestaties verricht. Pieter van Liempt liep de 80 meter jongens B in de goede tijd van 9,8 sec., terwijl John Berg- feld 9,9 sec. noteerde. Laatstgenoemde wierp tevens de discus 31,77 m. weg en liet de kogel op 10,61 m. neerkomen. Nieu weling Jan Lips sprintte de 100 meter A- Jongens in 11,7 sec. en Marijke Dijkman kwam tot 13,3 sec. op dezelfde afstand bij de A-meisjes. A-Junior Dirk v.d. Vlugt liep een uitstekende 300 meter in 38,5 sec., welke tijd perspectieven biedt voor snelle tijden op de middenafstand. Een welbestede middag hadden de meer «Jan duizend toeschouwers, die zondagmid dag in het honkbalstadion in het Pim Mu- liersportpark op de tribune zaten om naar het hoofdklasse-duel tussen de Haar lem Nicols en Ajax te kijken. Er was weer eens sfeer rondom en in het stadion. Buiten patrouilleerden politieagenten te paard, op de Delftlaan trad de politie ver keersregelend op en in het stadion kon men getuige zijn van een stijlvol begin van deze eerste thuiswedstrijd van de Ni cols en ook het wedstrijd verloop was bij zonder spannend. Na de stijlvolle opening, compleet met bloemenmeisjes, een toespraak van KNHB- voorzitter dr. Posthuma en een huldiging van de Ajax-kortestop André Kraan die zijn 300ste wedstrijd speelde, begon de wedstrijd met de eerste worp van bonds coach Archie Allen. Een kwartier later stonden de Nicols-gezichten op onweer, want werper Ton Terneuzen trok zich in de eerste innings een foutje van Piet de Nieuwe die de Ajax-slagbeurt had kun nen beëindigen zo aan, dat Ajax met 3-0 voorkwam en Herman Beidschat moest er zelfs aan te pas komen om verder on heil te voorkomen. Een schitterende tweehonkslag van de Ajax-midvelder Naar was de inleiding tot de vierde Ajax-run die in de derde innings dank zij een mooie •tootslag van Cas Tromp tot stand kwam. De Haarlem Nicols met 4-0 achter! En niet geflatteerd ook, want in de eerste zes innings bereikten slechts drie Haarlem mers het eerste honk en het tweede honk bleef in die periode zelfs onbereikbaar voor de Nicols. Coach Hoogenbos zette in de zevende innings echter zijn sterkste Ajax 26 47 Feijenoord 26 42 Sparta 26 34 SVV 26 31 Xerxes 26 29 ADO 26 26 PSV 26 25 Fortuna '54 26 22 NAC 26 21 Blauw Wit 26 20 Wilhelmina 26 2(1 Haarlem 26 18 NOAD 26 15 Sittardia 26 14 In de tweede klasse rest nog één .compe titiedag. RCH deed deze keer weer goed werk door Volewijckers met 52 te klop pen. Nadat de Amsterdammers de leiding hadden genomen liet Boerhorst de rust ingaan met 21 en nadat Volewijckers ge lijk had gemaakt was het weer Boerhorst die RCH een voorsprong gaf. Vervolgens voerden v. d. Horst en Hanse de score op tot 52. EDO kon het tegen HDVS niet bolwerken en verloor met 31 (rust 11), terwijl Telstar bij Fortuna VI. met 32 klop kreeg. De Velsense doelpunten waren van Cleeren, waarvan een strafschop. Excelsior 24 42 Volewijckers 23 21 DHC 23 35 Fortuna VI. 23 16 ZFC 23 31 Telstar 23 15 RCH 23 30 KFC 23 11 DWS 23 29 EDO* 23 9 HDVS 23 26 SHS 23 8 Alkmaar 23 25 w.i.m. In de laatste ronde van de jeugd semi- profs heeflt Haarlem een eclatante 40 zege behaaüd over Fortuna '54 maar omdat ook Wilhelunina wist te winnen werd Haar lem er niet beter van. Het volgende jaar ,zien we de jeugdige roodbroeken dus weer (terug in dte tweede klasse. Dat was dus wel een teleurstellend slot voor de Haarlemmers die het bepaald niet heelft meegezeten in de laatste fase van de strijd. Maar hoe het ook zij, de rood broeken hebben gedaan wat er aan gedaan kon worden en behaalden deze keer een fraaie 40 zegie op Fortuna '54. Bij de rust was de stand 20. Peys nam drie goals voor zijn rekening en Willemsen het vierde doelpunt. Een eervol afscheid van de eerste klasse waarin)de eindstand als volgt luidt:

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13