Vier personen bij Zwolle in hun auto verdronken Kroesjtsjev achter Egypte tegen Israel HET WEER Bejaarden demonstreerden voor een verhoging van de AOW Massaal congres in Utrecht VVD critiseert toewijzing van woning aan wethouder MORRIS UITVERKOOP Verkeer eiste elf doden Kleiner verlies van KLM in lste kwartaal Weer staking van de artsen in België? NAPB stelt boete van 10 mille voor I Reuzensigaar voor de minister Deze zomer meer radionieuws Jongetje gebeten door een adder Deining in Beverwijk VERBOUWINCS- 20% korting OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem Warmer Betaling zwarte lonen Het woord is aan Minister Sandys vliegt naar Aden pagina 5 VVB en Kennemers voetbalkampioen pagina 15 In de krant van heden: Samenwerking in IJmond 49e JAARGANG NUMMER 156 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 11 MEI 19 6 4 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Doordat een auto in de Willemsvaart reed bij het ZAC-terrein aan de Oude- veerweg te Zwollerkerspel, zijn vier En- schedeërs door verdrinking om het leven gekomen. Het gezelschap bestond uit Enschedese voetbalsupporters, die de wedstrijd ZAC Vosta wilden bijwonen. Bij het parkeren in de berm van de weg, die aan de Wil lemsvaart grenst, gleed de auto in het wa ter en boorde zich met de neus in de modder. De bestuurder, het 42-jarige schoolhoofd G. J- Schiphorst uit Enschede, kon door bijtijds het portier te openen de auto verlaten en werd door een op korte afstand van de plaats des onheils wonen de winkelier A. Davidson en zijn achttien jarige zoon Hans, die ijlings gekleed te water sprongen, gered. De vier andere inzittenden, de 41-jarige chef van een meubelmagazijn G. P. A. Rouing, zijn twee zoontjes, de achtjarige Paul en de tienjarige Henk, alsmede de achtjarige Paul Schiphorst, zoon van de bestuurder, bleven in de auto opgesloten zitten. De ontzielde lichamen konden pas een uur later samen met de auto door een takelwagen boven water worden ge bracht. Bij een autobotsing op de Lekbrug in Vianen zijn zaterdagavond drie personen om het leven gekomen en werden er drie gewond. Op de vierbaansweg kwamen twee personenauto's, die beide aan het in halen waren, frontaal met elkaar in bot sing. De in totaal drie inzittenden van de beide auto's waren op slag dood. De slachtoffers waren de 58-jarige Georgie Bakos uit Waalre en zijn echtgenote en de 33-jarige H. Rolman uit Doom, de be stuurder van de andere auto. Een auto, bestuurd door een leraar van de Hotelschool Horecaf te Den Haag en met vijf leerlingen van deze school als in zittenden, is zaterdagmorgen vroeg met grote snelheid uit de bocht aan de noord zijde van de Scheveningse boulevard ge vlogen. De 22-jarige leerling E. J. H. Hijl- kema uit Groningen werd uit de wagen geslingerd en kwam er onder terecht. Hij overleed ter plaatse. De 29-jarige gereformeerde predikant ds. A. J. van Gorcum uit Hardenberg is vrij dag in zijn woonplaats om het leven ge komen toen hij met zijn auto uit de bocht vloog. Zaterdagmorgen omstreeks drie uur zag een voorbijrijdende automobilist op de Bredabaan te Wuustwezel een vemieulde auto tegen een boom staan. De bestuurder van de verongelukte wagen, de 32-jarige Johannes de Rooy uit Zundert, werd naar het ziekenhuis te Brasschaat gevoerd, maar hij bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Het zestienjarige meisje Ida Krechting te Westervoort is overleden kort nadat de bestelauto, waarin zij en drie andere per sonen zaten, zaterdagavond om elf uur te Duiven in Gelderland uit de bocht was ge vlogen. De wagen ramde een paar bomen en sloeg over de kop. De identiteit van de drie mannen, die zaterdag met een busje van de veerboot in het Haringvliet zijn geraakt, is nog niet vastgesteld. Intussen zijn als vermist op gegeven drie mannen uit Rotterdam, die zaterdag niet in Flakkee zijn aangekomen, waarheen zij waren vertrokken. Het zijn de 63-jarige W. Guddens, diens zoon, de 36-jarige J. M. Guddens en hun zwager en oom, de 62-jarige C. van der Made In Utrecht hebben bijna 28.000 be jaarden om verhoging van de AOW gevraagd. Een overzicht van het podium met spreekgestoelte, be stuurstafel enbetogers. Het ging allemaal erg gemoedelijk, al waren allen van de ernst van de demon stratie zeer wel overtuigd. CAIRO (AP). De premier van de Sovjet-Unie, Nikita Kroesjtsjev, heeft vandaag zijn steun toegezegd aan de Arabische landen in hun verzet tegen de omleiding van het water van de rivier de Jordaan door Israel. De K.L.M. heeft in het eerste kwartaal een verlies geleden van 29.4 miljoen tegen 38.3 miljoen in de overeenkomstige pe riode van 1963. Dit verbeterde resultaat is te danken aan de stijging van 11 percent in de vervoersinkomsten tot 110.9 miljoen tegen 99.8 miljoen in het eerste kwartaal van 1963. Per gewoon aandeel van 100 betekent het verlies 20.21 tegen 26.36 in de eerste drie maanden van 1963. Voor meer nieuws verwijzen wij naar de pagina economie en financiën. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en warnier weer met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bijna achtentwintigduizend bejaarden zijn zaterdagmiddag bijeen geweest in de Irenehal van de Utrechtse jaarbeurs ter gelegenheid van een demonstratief congres voor optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum. Uit alle hoeken van Nederland waren zij samen ge- stroom in ruim vijfhonderd bussen. Be halve minister Veldkamp bezochten tal van Eerste- en Tweede-Kamerleden het congres. Na het beluisteren van enkele toespra ken hebben de bejaarden onder donderend applaus hun goedkeuring gehecht aan een voor de regering bestemde resolutie, waarin zij te kennen geven dat de A.O.W. dient te worden verhoogd tot 3650, voor gehuwden en 2550,- voor ongehuw- den. In de resolutie wordt voorts uitgespro ken dat „vooral gezien uit het oogpunt van draagkracht en van sociale rechtvaar digheid, de kosten hiervan geheel of voor het grootste deel dienen te worden be streden uit een bijdrage uit de schatkist. Op de regering en de Staten Generaal BRUSSEL (ANP). In medische kringen in Brussel zegt men dat de Bel gische artsenfederatie voorbereidingen heeft getroffen voor een eventuele her vatting van de artsenstaking. Men legde er echter de nadruk op, dat „een der gelijke noodmaatregel vooralsnog niet noodzakelijk schijnt te worden". Na de beëindiging van de staking zijn geheime besprekingen tussen de regering en de artsen gevoerd om een oplossing te vinden voor de meningsverschillen over de nieuwe ziekte- en invaliditëitswet. 'Een van de laatste moeilijke punten hier bij is de kwestie van „discriminatie" in de terugbetalingen door de ziekenfondsen aan artsen, die wel en die geen overeen komst in het raamwerk van de nieuwe wet afsluiten. De artsen eisen, dat geen enkel onderscheid wordt gemaakt. Van socialis tische zijde echter verzet men zich hier tegen. Volgens de artsen is dit de aanlei ding tot de maatregelen om voorbereid te zijn voor het geval, dat zich een nieuwe breuk tussen de regering en de federatie mocht voordoen. Een boete van maximaal 10.000 riske ren leden van de Nederlandse Aannemers en Patroonsbond (N.A.P.B.), die zich niet houden aan de „witte lonen". Een voorstel hiertoe zal het hoofdbestuur van de bond in de jaarvergadering brengen, die woens dag wordt gehouden in Arnhem. wordt ook nog een beroep gedaan er zorg voor te dragen „dat een zodanige voor ziening op de kortst mogelijke termijn, doch uiterlijk per 1 januari 1965 tot stand komt". De heer J. L. Overbeek, voorzitter van de protestants christelijke ouderenbond, noemde het „stikdonker op het terrein van de bejaarden" en zei het onrecht aan de bejaarden een schandvlek voor de na tie te vinden. De heer L. Steenhuis, voorzitter van de bond voor staatspensionering, zei dat al le sprekers voor radio en tv begaan zijn met het lot van de bejaarden „Wij wach ten echter nog steeds tot er iets gebeurt en vragen ons af hoe lang we nog moe ten wachten", zei hij. „Het inkomen van de bejaarden is ach tergebleven bij de loonontwikkeling. Ver voordat de laatste optrekking der A.O.W.- uitkeringen plaatsvond was zij reeds voor een groot deel door de prijzen teniet ge daan. Hoewel er in de troonrede aan de bejaardennood aandacht werd besteed" aldus de heer Steenhuis, „werd er in de begroting voor optrekken van de A.O.W uitkeringen géén post opgenomen. Die op trekking was duidelijk het grote breekpunt bij de kabinetsformatie". De heer Steenhuis noemde het SER-ad- vies over de AOW-verhoging allesbehal ve een verheffend voorbeeld van eensge zind streven om de sociale nood onder de bejaarden op te lossen. „Wij leven in 1964," vervolgde de heer Steenhuis, „en de bejaarden zullen niet meer de lijdzame houding aannemen uit het verleden. Zij dulden het niet langer als minderwaardige burgers te worden be schouwd, maar eisen volwaardig Neder landerschap. Zij nemen geen genoegen meer met steun van gemeente of kerkelij ke instellingen." Voorzitter J. de Zwart van de Unie van Katholieke Diocesane-Bonden betoogde, dat het hier geen kwestie was van oudjes, die een dagje uitgingen. „Onze generatie komt uit de school van de sociale ontwikkeling en de massale strijd. Er zijn nog wel oudjes, maar de be jaarden, dat zijn anderen." Het SER-advies over het optrekken an de AOW noemde hij een drama in drie be drijven. Als het sociaal minimum er nu in deze hoogconjunctuur niet komt komt het er nooit meer, zei hij. „Voor een overbeste ding is bij de bejaarden geen kans." Zondagmiddag heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, een bezoek gebracht aan de minister-president, mr. Marijnen, In de tuin van het Catshuis in Den Haag werd thee gedronken. De foto toont Dean Rusk en mr. Marijnen tussen de bloeiende tulpen en bloesem. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, is zaterdagmiddag, na het bijwonen van het demonstratief congres van de vier samenwerkende bejaardenbonden in Utrecht, naar huis teruggekeerd met een reuzensigaar van zestig centimeter lengte. Oud-sigarenmaker J. P. J. Burgers uit een bejaardenhuis in Cuyk had dit aparte rokertje voor de bewindsman ge maakt om daarmee uiting te geven aan de wens der bejaarden tot verhoging van de A.O.W. tot een sociaal minimum. De minister vond de bijeenkomst over weldigend. „Die ontlading is wel be grijpelijk, want die A.O.W. leeft natuur lijk onder al die mensen", zei hij. Ondanks de aanwezigheid van zoveel bejaarden in de broeierige Irenehal zijn geen ernstige patiënten bij de EHBO- post terecht gekomen. Ongeveer veertig demonstranten kregen een aspirientje en tien hartpatiënten werden een beetje opgekikkerd. Bernard Shaw: De meeste mensen eten dieren. De meeste dieren hebben een betere smaak. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Topsij 4 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vislml en op zee5 Radio en t.vt Kunst t Feuilleton 3 Economisch nieuws 41 Beurs H Scheepsberichten H Sport12, 13, 14, 15 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het A.N.P. en de Nederlandse Radio- Unie hebben besloten, in het komende zomerseizoen op weekdagen (maandag tot en met zaterdag) zeer korte nieuwsuitzen dingen te geven 's ochtends om elf uur en 's middags om vier uur. Het geldt hier een proef over één zender, in de programma's van A.V.R.O., V.A.R.A. en V.P.R.O. Zondagmiddag is de twaalfjarige Wil lem Hietbrink te Eibergen door een ad der gebeten. Het kind, zich de verhalen herinnerend, die zijn onderwijzer op school had ver teld over beten van vergiftige slangen, zoog dadelijk de wond uit. Een arts, die inmiddels door zijn ouders was gewaar schuwd, liet speciaal serum uit Utrecht overkomen, waarmee het kind is inge spoten. Zijn toestand is nu goed. De jongen zag 's middags een slang door het gras kruipen. Denkend dat het een ongevaarlijk dier was pakte hij hem vast. De adder beet onmiddellijk in de linker hand van het kind. De fractie van de V.V.D. in de gemeen teraad van Beverwijk heeft zich met een brief tot het college van burgemeester en wethouders gewend waarin zij een aantal kritische vragen stelt over een woningtoe wijzing ten gunste van wethouder E. Ger- ritse (P.v.d.A.). Volgens het schrijven heeft de terugkeer van de heer Gerritse in de badplaats veel deining veroorzaakt omdat de wethouder kennelijk bereikt heeft, waarin andere middenstanders niet geslaagd zijn, name lijk het verkrijgen van een woning bij een bedrijfspand nadat men eerst buiten Wijk aan Zee is gaan wonen. Het wefen vrij te maken van woonruim te bij bedrijfsruimte kan, aldus de V.V.D.- fractie de wethouder een flinke duit meer in zijn zak bezorgen. Dit meten met twee maten is volgens de brief van de V.V.D. des te meer af te wijzen omdat door ver scheidene verschuivingen van woonruimte om het grote pand Julianaweg 28 vrij te maken een woningwetwoning aan de wo ningzoekenden is onttrokken. De V.V.D.-fractie heeft B. en W. van Be verwijk de volgende vragen voorgelegd: 1. Welke overwegingen hebben het col lege aanleiding gegeven een woningwetwo ning aan de woningvoorraad te onttrek ken ten gunste van de heer Gerritse? 2. Is voor de ingebruikneming van de woning Julianaweg 28 een woonruimtever gunning aan de heer Gerritse verstrekt en zo ja was dit een meerderheidsbesluit of stond het gehele college hier achter? 3. Is uw college met ons van oordeel, dat de trouwlustige dame van veertig jaar en de jonggehuwden van 25 jaar een schrijnend onrecht is aangedaan? 4. Indien vraag 3 bevestigend wordt be antwoord, dient dit onrecht dan niet direct te worden hersteld? 5. Indien de gemaakte fouten de oorzaak zijn van een onjuiste voorspiegeling door de P.v.d.A.-wethouders aan uw college, is uw college dan bereid de genoemde ver gunning aan de heer Gerritse in te trek ken? 6. Is dan ten slotte uw college met de V.V.D.-fractie van oordeel, dat ook vol gens de stelregel „gelijke monniken, ge lijke kappen" de P.v.d.A.-wethouder Ger ritse zich elders dient te vestigen? De fractievoorzitters in de Beverwijkse gemeenteraad hebben een schrijven ge richt aan de raad van de gemeente Velsen, betreffende de laatste raadsvergaderingen in Velsen, waarin, blijkens de kranten verslagen, een eenzijdige, onvolledige of tendentieuze voorstelling van zaken zou zijn gegeven van „feiten" met betrekking tot de samenwerking in het IJmondgebied, in het bijzonder over de verhouding tussen Velsen en Beverwijk. De ondertekenaars vertrouwen, dat de voorzitter van Velsens raad de gemeente raad van Beverwijk binnen twee weken een volledig verslag zal doen toekomen van bedoelde besprekingen. In de aanstaande openbare raadsverga dering van de gemeenteraad van Bever wijk, donderdag 14 mei, zal ter tafel ko men het schrijven van B. en W. van Velsen waarin wordt medegedeeld, dat Velsen zich terugtrekt uit het IJmond Advies College en dat het IJ.A.C. hiermede heeft opgehouden te bestaan. Het Beverwijkse college is verbaasd over dit besluit van Velsen, temeer omdat burgemeester Bührmann in zijn nieuw jaarsrede heeft gesproken over aangename en beslist niet onvruchtbare contacten in het dagelijks bestuur van het IJ.A.C. De aan dit besluit voorafgaande gedach- tenwisseling terzake in Velsens raad wordt onwaardig genoemd. 563e STAATSLOTERIJ Eerste ljjst 4e klasse 2.000 10539 1.500 4637 5138 6915 15167 19429 1.000 4001 9056 9274 14216 400 4423 4830 8143 8315 9762 10787 13463 13518 16956 18628 18741 21828 200 1222 1509 2451 3208 3556 4541 4956 5170 5558 5738 6470 7009 10342 11173 11899 12862 14212 17519 18061 19189 19768 21375 21788

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1