Katholieke Volksrepublikeinen houden zich toch op de vlakte Britse minister onverwacht naar Sandys Nabije vliegt Oosten sp Engeland wil oorlog met Egypte gaarne voorkomen WERELDNIEUWS Fa. B. ENGELENBERG Egypte ontvangt Kroesjtsjev met enthousiasme Nieuw kolonialisme in de Soedan Dreigende taal van Turkse minister Man wil vliegen met pistool op zak Nieuwe regering in Zuid-Korea Tito zal in juni Polen bezoeken Diepste punt van oceaan onderzocht <~praatótoel SYMBOOL VAN KWALITElf Op de Haarlems matrassenhuis MAANDAG 11 MEI 1964 3 Amsterdam-Zürich. En de man op de loc kent de kracht van P.K. Af en toe heeft hij een opkikkertje nodig op 'n lang, lang traject. P.K houdt hem fris en helpt hem zijn aandacht bij de rails te houden. Iedereen die verantwoordelijk werk doet voelt zich waakzaam met P.K. Probeer zélf hoeveel beter alles gaat met P.K! Steek het bij ude beste chewing-gum die er is I m i VAKKLEDING IS UITERST WASBESTENDIG EN BLIJVEND KLEURECHT Labour boekt weer winst OFFICIelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Vraagt kleurencollectie Jac. F. uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant (Van onze correspondent) PARIJS De katholieke volksrepubli- kijnen van de M.R.P. hebben de afgelo pen dagen in Le Touquet weer eens een congres gehouden om te pogen een koers voor de toekomst uit te zetten. De poging heeft geen verblindend helder resultaat opgeleverd. Dat was ook nauwelijks te verwachten. Want terwijl de leiders die in navolging van wijlen Robert Schuman, de Europese eenheid nog altijd als een beslissend ge loofsartikel onderschrijven en zich om die reden bezwaarlijk met de buitenlandse politiek van de vijfde republiek kunnen verenigen, hebben alle verkiezingen tot dusver uitgewezen, dat de M.R.P. aan de basis zich nog steeds in meerderheid rond generaal De Gaulle blijft scharen. Die discrepantie tussen top en basis is ook nu weer de overheersende oorzaak ge weest, die maakte dat het congres zich maar zo veel mogelijk op de vlakte hield. De slotresolutie spreekt zich uit voor een nieuwe politieke formatie, waarin het he le linkse en rechtse centrum zou mdeten worden opgelost. Aangezien de socialisten echter voor zo'n combinatie niets zullen voelen, zou den de katholieken die zich ook nog immer graag op hun sociaal vooruitstre vende denkbeelden laten voorstaan zich in de praktijk dus hoofdzakelijk aan de radicalen, de conservatieven en andere rechtse elementen moeten binden. Een vooruitzicht dat de M.R.P.-leiders al even min van harte toelacht, zodat die nieuwe formatie een theoretisch bestaan zal moe ten blijven leiden. Een Egyptisch meisje was de veilig heidsmensen te snel en slaagde erin op de motorkap te klimmen, waarin premier Kroesjtsjev en president Nasser stonden. Zij werd met bekwame spoed van haar exclusieve plaatsje verwijderd Ten aanzien van de presidentsverkie zingen van het volgende jaar heeft het congres, al even weifelend, zich nog niet voor enige kandidaat willen of durven uit spreken. Het leek echter wel dat De Gaul le als kandidaat in deze kring zieltjes had verloren. Ofschoon de socialist Gaston Def- ferre wel op sympathie mocht rekenen hebben de M.R.P. leiders hem, zolang voor de finish, hun zegen toch nog maar liever niet willen geven. CAIRO (AP, AFP en Reuter) De Russische premier Kroesjtsjev is zaterdag enthousiast door tienduizenden in Cairo ontvangen. Nasser begroette zijn gast op het station. De straten van de stad wa ren versierd met vlaggen van Egypte en de Sovjet-Unie. Zondagavond hebben de twee staatshoofden hun eerste conferentie gehad. Men heeft tot nu toe nog niet kun nen ontdekken wat de voornaamste onder werpen zijn, die Kroesjtsjev en Nasser zullen bespreken. Men heeft voorspeld dat Nasser zal trachten de mogelijkheden van nieuwe Russische hulp op economisch en militair gebied af te tasten. Men verwacht ook, dat de Egyptische president zal aandringen op Russische steun voor zijn politiek in het Nabije Oos ten. In dit verband zal er dan zeker ge praat worden over Nassers voornemen de Britten uit hun bases in de Arabische we reld te verdrijven. Men meent verder dat Kroestjtsjev van zijn kant de steun van Egypte zal proberen te krijgen voor zijn strijd tegen Peking. Vóór het overleg tussen beide staatslier den zondag begon, bezocht Kroestjtsjev en kele musea waar hij de kostbare schat ten uit Egypte's verleden bewonderde. Advertentie RK Top-quality chewing-gum from IVrigley's iiliiiilTiitttfgliiilHfflttaBthiiii i liliii 'lilffliiilHHmniHiiiiiiii.j--.iHii.nun Advertentie welgeteld 35 verschillende modellen voor ca. ZOO verschillende beroepen BENDIEN'S CONFECTIE FABRIEKEN N.V. ALMELO LOURDES (Reuter) Twee Italiaanse missionarissen, die kortgeleden uit Soedan moesten vertrekken, hebben donderdag verklaard dat de Soedanese regering erop uit is, het christendom in het land uit te roeien. Zij vertelden verslaggevers: „officieel zijn wij uitgewezen, omdat wij buitenlan ders waren, in werkelijkheid echter is dit gebeurd, omdat de Soedanese regering het christendom in het land wil uitroeien. Zij wijst ook de protestanten uit". De missionarissen vertelden voorts, dat de acht miljoen mohammedanen in het noorden van Soedan de vier miljoen ne gers in het zuiden „uitbuiten in een nieu we vorm van kolonialisme, die erger is dan alle vorige". Ongeveer vijftienduizend militairen uit het noorden houden volgens hen het zuiden van het land bezet. Rond 50.000 negers zijn van daar naar Ethiopië, de Centraal- afrikaanse Republiek, Oeganda en Kongo gevlucht ANKARA (AFP) (Reuter) De Turkse vice-premier, Kemal Satir, heeft zondag op een bijeenkomst van de republikeinse volkspartij gezegd, dat Turkije in staat is binnen zes uur op Cyprus in te grijpen Turkije had met vreedzame middelen de kwestie-Cyprus willen regelen om de wereldvrede te bewaren, maar de activi teit van de Verenigde Naties heeft de Tur ken niet tevreden gesteld. De Turkse minister van Voorlichting, Gogoes, heeft in een rede gezegd, dat de billijkste oplossing van de kwestie-Cyprus een verdeling van het eiland is. Een deel van het eiland zou dan aangesloten kun nen worden bij Turkije en het andere deel bij Griekenland. SAN FRANCISCO (Reuter)'— Op het vliegveld van San Francisco is een man aangehouden, die met een geladen revol ver aan boord van een straaljager wil de gaan. Kort tevoren had hij een verze kering op zijn leven van 45.000 dollar gesloten. De aandacht was op de man gevallen, toen hij de revolver van de ene zak in de andere deed. Het vliegtuig ver trok met een half uur vertraging, nadat zijn bagage uit het toestel was gehaald. SEOEL (AFP) Tsjoeng II Kwon, de Zuidkoreaanse politicus die is belast met de vorming van een nieuwe regering, heeft gezegd dat de belangrijkste taken van het nieuwe kabinet zullen zijn: stabi lisering van de economie, herstel van de normale betrekkingen met Japan en be strijding van de corruptie bij de overheid. Het kabinet is vrijwel gereed. Men ver wacht dat president Park Tsjoeng van daag de lijst met ministers zal goed keuren. Zaterdag was het vorige kabinet van de zeventigjarige Doo Soen Tsjoei afgetre den omdat „de eerste straal van hoop op politieke stabiliteit" was waargenomen en door de devaluatie van vorige week de grondslag voor de economische ontwikke ling van het land was gelegd. BELGRADO (Reuter) President Ti to zal op uitnodiging van de Poolse pre sident Zavadski en partijleider Gomoelka, eind juni een officieel bezoek aan Polen brengen. Reeds in 1958 zou de Joegoslavische pre sident een bezoek aan Polen hebben ge bracht, maar hij moest dit toen „voorlo pig" uitstellen, omdat de betrekkingen tussen beide landen verkoeld waren na de tegen Joegoslavië ontketende campag ne. In Helsinki is medegedeeld, dat presi dent Tito op 1 juni in de Finse hoofd stad wordt verwacht. Hij zal dan een of. ficieel bezoek van acht dagen aan Fin land brengen. SAN JUAN (Portorico)(AP) De Fran se geleerde Pierre Drach is zaterdag naar het diepste punt van de Atlantische Oceaan gedoken. Zijn tocht naar een diepte van 8.360 me. ter tot op de bodem van de Portoricaanse trog met de Franse bathyscaaf Archime- de was een bolvormig duiktoestel voor diepzeeonderzoek driemaal dieper dan voordien ooit voor wetenschappelijke doel einden het geval is geweest. De tocht duur de drie uur. Voor de wetenschappelijke expeditie in totaal staan 12 tot 24 tochten op het programma is vooral de geologische structuur van de wanden van de trog be langrijk. (Van onze correspondent) LONDEN Ook de verkiezingen voor de plattelandsdistrictsraden toonden, een zwaai in de richting van Labour. Volgens het grootste deel van de uitslagen, welke thans zijn binnengekomen, veroverde La bour netto 76 nieuwe zetels. Het netto-ver- lies van de conservatieven was 1 zetel, van de onafhankelijken (veelal verkapte Conservatieven) 33 zetels en van de libe ralen 42 zetels. Sterker nog dan bij de grotere gemeenten blijkt dat de libera le afbrokkeling niet het minst Labour ten goede kwam. In spanning wacht men thans op de eerstvolgende politieke krachtmeting, na melijk bij de tussentijdse verkiezingen van donderdag voor vier opengevallen La gerhuiszetels. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse minister voor Gemenebestzaken en Koloniën, Duncan Sandys, is zondag onverwacht naar Aden gevlogen. Dit bezoek onderstreept nog eens het militair-politiek karakter van de strijd aan de grens van Jemen. Het is, zoals uit verklaringen van de Britse premier en van Britse diplomaten in Cairo ten over vloede is gebleken, geen open oorlog te gen Nasser, met wie Engeland geen con- clift wil. Het is evenmin een onmiddellijk antwoord op Nassers dreigementen tegen Engeland. Het keerpunt, dat tot het Britse mili taire ingrijpen leidde kwam toen in de cember de Britse hoge commissaris in Aden bij een bomaanslag werd gewond Dit was een aanleiding tot de afkondiging van de nog altijd voortdurende noodtoe stand. Engeland wil Aden als onmisbare basis, vooral als etappe voor Afrika en het Verre Oosten, behouden en het achterland tegen infiltratie van rebellen uit Jemen beschermen. Tegelijkertijd wil het Nas sers invloed in Aden zelf neutraliseren door bevordering van de onafhankelijkheid van de Zuidarabische Federatie. Engeland loopt door de spectaculaire mi litaire operaties in het hooggebergte en speciaal door de bombardementen met 1000-ponders uit Shackleton-vliegtuigen waarvan de bekendmaking weinig geluk kig samenviel met de aankomst van Kroesjtsjev in Cairo, een risico extra ko ren te verschaffen op Nassers propagan- damolen. Vandaar dat Londen waarschijn lijk thans de nadruk zal willen leggen op de Britse politiek van de kolonialisering De Zuidarabische Federatie bestaat uit het zich op het vasteland bevindende deel van de Aden-kolonie en uit dertien van de negentien staten, welke elk bescher- mings- of adviesverdragen met Engeland hebben afgesloten en die samen het pro tectoraat van Zuid-Arabië vormen. Aden zelf sloot zich in januari 1963 bij de Fe- deratie aan, welke naar schatting 750.0000 inwoners telt. Beweerd wordt dat Aden daarbij onvol doende zou zijn geraadpleegd. Aden maak te van 1839 tot 1937 deel uit van Brits- Indië en werd in het laatstgenoemde jaar een afzonderlijke kolonie. In 1947 kreeg deze een wetgevende vergadering, waar van sinds 1959 de gekozen leden de meer derheid vormen. In 1961 werd het minis teriële systeem ingevoerd. Aden wordt bestuurd door de Britse hoge commissaris, bijgestaan door een raad van ministers. Eerste-minister is Zain Abdoe Baharoon. Sommigen hunner zijn onder de indruk van het Britse bliksemoptreden, maar men vraagt zich af of de Engelsen niet te ver zijn gegaan. Hun grootscheepse actie her innert aan de ouderwetse koloniale grens- oorlogen. Premier Baharoon klaagde dat Engeland zijn regering in het duister laat en dat hij in Londen is afgescheept met de dooddoener dat dit de handen vol heeft met Cyprus en Maleisië. Baharoon zei dat het doel moet zijn een levenskrachtige on afhankelijke staat te scheppen, gegaran deerd door internationale overeenkomsten, een staat welke de inwoners zelf bereid zijn te verdedigen. Het probleem is dat de Federatie nog geen werkelijke staat is. De verdere po litieke en economische ontplooiing is van Engeland afhankelijk. Volgens sommigen zou de beste oplossing zijn de Federatie onafhankelijkheid te verlenen. Die zou dan grondgebied voor de militaire bases in En- Advertentie D ;clsti;>.»i 3' H.iarlcm Tel. 13232 geland in huur moeten afstaan. Er heerst echter algemeen de opvatting dat de Fe deratie niet mag worden vernietigd, om dat de afzonderlijke landen anders door Jemen zullen worden opgeslokt. De opneming van Aden in de Federatie ging destijds gepaard met demonstraties daartegen, voornamelijk van in Aden wo nende Jemenieten, handelend volgens in structies van 't Adense Verbond van Vak verenigingen en zijn politieke vleugel, de Socialistische Volkspartij, welke de een heid begeert tussen Aden, het protectoraat en een „bevrijd" Jemen op de basis van „democratie en socialisme." Over de aard hiervan schijnt trouwens verdeeldheid in het Engelse kabinet te bestaan. Wat de politieke situatie betreft, welke mede de gebeurtenissen in het Rad- fangebergte heeft beïnvloed, zal het be houd van Aden Engeland meer geld voor economische ontwikkeling gaan kostèn, af gezien nog van het feit dat het wellicht om Amerika's steun niet te verspelen, de handel met Cuba zal moeten beperken. Hoewel de Engelsen ook de Federatie on afhankelijk willen maken, berust Adens economische welvaart praktisch geheel op de Britse basis welke het militaire hoofdkwartier vormt voor het Nabije Oos ten. Het gebied van de Federatie, is, af gescheiden van de kuststrook, een wirwar van bergruggen doorsneden door voorna melijk droge rivierdalen. Een hoogvlakte in het noorden loopt uit op de woestijn Rub el Khali. Minder dan één percent van het protectoraat is vruchtbaar. Het westelijke deel van de grens van het protectoraat Jemen is afgebakend vol gens de Engels-Turkse overeenkomst van 1914. De rest van de grens is niet gede- markeerd, maar blijft door het Engels-Je- mens vriendschapsverdrag van 1934 als een status-quolijn gestabiliseerd. Sir Alec Douglas Home zinspeelde vorige week op deze open grens, toen hij zei dat de Verenigde Naties deze behoren af te bake nen en te beschermen. De Britse regering hoopt 't gevoel, spe ciaal bij de Verenigde Naties, dat door de militaire actie de politieke crisis in 't Na bije Oosten is verscherpt, weg te nemen. Adens kranten hebben voor het eerst cri- tiek geoefend op de militaire operaties. Een blad spreekt van „een uitroeiingsoor log" en voegt er aan toe dat „vrede in de Federatie onmogelijk is onder de scha duw van bezetting en militaire bases." De dreiging van buiten en de interne politieke spanningen in de Federatie heb ben geleid tot een hardere houding van de Engelsen die zich vanzelfsprekend bezorgd maken over Aden. De Britse regering dreigt het vertrouwen van de plaatselijke leiders te verliezen, indien zij thqns geen politiek gebaar maakt. De vrouw en haar ziel De ziel van een vrouw heeft de kleur schakeringen van een modern schilderij. Die ziel is ook even gecompliceerd als d moderne kunst en zij is even weinig posi tief als deze in hetgeen zij naar buiten uit straalt. Ik zou de vergelijking nog verder kunnen doortrekken en zeggen, dat het wezen van de vrouw aan die kleurenrijk dom, gecompliceerdheid en onbestemdheid zijn grote bekoring ontleent. Kleuren werken op de vrouw ook fascine rend. De psychologen, die de reclame ver zorgen van ons bedrijfsleven hebben dat al lang begrepen en gesteund door kleu rendruk en kleurenfotografie vullen zij on ze brievenbus met hun door overredings kracht uitblinkende produkten. Het terrein van de textiel is al sinds jaren afgegraasd en kan in uitbeelding van kleuren en vor men nog nauwelijks werkelijke verrassin gen brengen. De kleur heeft zich echter sinds een meer recent verleden ook mees ter gemaakt van het interieur. Tot de ver worvenheden behoren niet alleen contras ten tussen de vier muren onderling en het plafond, ook de vloerbedekikng, de meube len en alles wat een huis kan bevatten wedijveren om de aandacht op zich te ves tigen van wie er binnentreedt. Zij zat mijmerend over een catalogus van een meubelzaak en daarnaast een opengeslagen vrouwentijdschrift, dat haar lezeressen iedere week in opgewonden be woordingen bracht te overtuigen, dat de ruimte waarin zij leven maar een armza lige aanblik oplevert. De samenstellers van catalogus en tijdschrift staan gaarne tot haar beschikking om naar uit die veel te stemmige omgeving te verlossen door te adviseren het hele huis te laten leeghalen en het te voorzien van alles wat een mo derne vrouw nodig heeft om haar het wa re geluk te deelachtig te doen worden. Kom eens even kijken, zei ze, vind je dit nu niet geweldig? Ik stond welwillend naast haar en aanschouwde de kleuren pracht van al die afbeeldingen. Maar ik ben misschien te nuchter dan dat bij mij de glimmende plaatjes dezelfde roerselen van de ziel konden oproepen, die zij onge twijfeld bij haar deden. Ik trachtte, ge wend om de dingen zo veel mogelijk naar hun vormen en gebruikswaarde te beoor delen, minder de kleurendruk te bewonde ren dan de voorwerpen zelf te zien. Mijn waardering bleef aan de lage kant en mijn geestdrift wilde niet komen. Ik zag de kamers, zoals zij, hiermee aangekleed, in werkelijkheid zouden zijn. Die werkelijkheid was anders dan op de plaatjes met kamers en meubelen van schijnbaar onvoorstelbare afmetingen, be volkt met mensen, die in onmogelijke houdingen de tijd in onledigheid doorbrach ten. Ik zag de eetkamerstoélen met hou ten zittingen en vergeleek ze met onze, misschien wel wat moeilijk hanteerbare, maar met dik leer beklede zetels, die de stormen van 26 jaar glansrijk hebben doorstaan. Ik zag stoelen staan, die onze hond zou suggereren, dat wij zijn mand van pootjes hadden voorzien. Voorts de afbeelding van een slaapka mer met twee bedden, naar vorm gelijk aan een sigarenkist en daarnaast als con trast de glazen olielamp van de overgroot ouders der elkaar verdringende toekomsti ge kopers van deze meubelen. Ik zag. ach nee laat ik ophouden, want ik wil niet de indruk wekken te critiseren. Die meu belen zijn wat ze zijn. En ons eigen in terieur is wat het is. Maar dit laatste heeft wat het andere niet heeft en ook niet hebben kan. De meubelen hebben her innering en zij staan niet zoals die op het plaatje, te wachten om het volgend jaar te worden vervangen door weer andere. Ja, zei ik, wel aardig en sprak over wat anders. Zij zuchtte en er knaagde iets aan haar kleurrijke ziel. Ik voelde mij schuldig. Advertentie h. de graaff J Kalenders. Twee 24 jaar oude Amerikaanse jongens, een tweeling, zo debiel dat zij niet eens kunnen optellen of aftrekken, blijken een uitzonderlijk geheugen voor data te hebben. Ze kunnen meteen zeg gen in welke jaren een bepaalde datum op, bijvoorbeeld, woensdag valt. Warm. In Mexico zijn veertien mensen, onder wie twaalf kinderen, om het leven gekomen door te grote hitte en water gebrek. De thermometer wees in de scha duw 48 graden Celsius aan. Fossielen. Volgens het Volksdagblad van Peking zijn aan de Tibetaanse kant van de Himalaja fossielen van reusachtige kruipende dieren gevonden, die naar schatting van Chinese geleerden, 150 tot 200 miljoen jaren geleden moeten hebben geleefd. Vuil. In Londen begint men vandaag met de grote schoonmaak van de kathedraal van St. Paul. Men schat de kosten om het onderstuk van het uit 1675 daterende bouwwerk van een dikke laag vuil te reinigen, op 700.000 gulden. Het werk zal anderhalf jaar duren. Brug. In Zuid-Vietnam zijn twee mannen aangehouden die bezig waren een ont plofbare lading te bevestigen aan een brug. De Amerikaanse minister van De fensie, Robert McNamara, zal de brug passeren wanneer hij dinsdag een bezoek aan Saigon brengt. Nieuwe lijn. De Pakistaanse luchtvaart maatschappij heeft een nieuwe dienst geopend tussen Karatsji en Londen, via Moskou en Frankfort Bof. Een 23-jarige negermijnwerker in de Zuidafrikaanse stad Kimberley heeft een beloning van 50.000 gulden gekregen, na dat hij een diamant van 53 karaat (on geveer 180 gram) had gevonden. Boycot. De bond van taxichauffeurs in Saigon heeft er op aangedrongen, een week lang geen buitenlandse passagiers mee te nemen, behalve Amerikaanse negers. Aanleiding hiertoe was de moord op twee chauffeurs. Er zouden aan wijzingen zijn dat buitenlanders bij deze moorden betrokken waren. Last. De Zweed die door een politieagent in Laholm werd aangehouden, omdat deze dacht dat er een paar mensen te veel in het vierpersoons-autootje zaten, zei: „Ik heb echt geen last gehad van mijn veertien passagiers bij het rijden".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3