Oostduitse op mars „robotboekhouders" door West-Europa De Rijkspostspaarbank deelt mede dat te rekenen van 1 januari 1964 de rente op gewone spaarrekeningen is verhoogd van 3% tot RIJKSPOSTSPAARBANK weinig steekhoudend J. G. Suurhoff noemt de KVP-beschuldigingen BELANGRIJKE VINDING IN DDR C. M. Dosker overleden Kind verdronken in een wasteil Kamerlid vraagt gratieverzoek voor Soumokil te steunen Het maximale bedrag waarop deze rentever goeding van toepassing is, blijft gehandhaafd op f10 000 „Populaire computers" Jongetjes stelden betonfabriek in werking Göbbels' perschef staat nu terecht Belgische gangsters liepen tegen lamp P. v.d.A.-vaorlichting in kzvestie-Irene DINSDAG 12 MEI 1964 11 van die jonge, belegen, oude Edammer, Goudse of Leidse Van Baerlestraat 27, Amsterdam, tel. (020)-73 12 71 Arbeidsgang vervalt over Eerste Kamerlid Schrijvers verontwaardigd Advertentie len van een arbeidsgang in het compu tercentrum. Met deze Oostduitse vinding is voor het eerst een brug geslagen tussen de kan toormachines en de grote bedrijven. De constructeurs zijn zo overtigd van een feilloze werking dat de apparaten voor de totale levensduur van 7 jaren worden ge garandeerd. Inmiddels is de NV Holland Systema aangesteld als importeur voor Ne derland waar men evenals in andere West- europese landen goede zaken hoopt te doen alvorens de grote industrieën van bedrijfs- machines op het idee komen een verbin ding te brengen tussen de administratie van het kleine bedrijf en de machtige computers. In zijn woning in Roermond is gister middag op 63-jarige leeftijd plotseling overleden de heer C. M. Dosker, directeur van het dagblad „Maas- en Roerbode" te Roermond en mede-directeur van „Het Dagblad voor Noord-Limburg" in Venlo. De heer Dosker, Amsterdammer van ge boorte, begon zijn journalistieke loopbaan in Leiden. In 1925 werd hij redacteur van de toenmalige „Nieuwe Koerier" in Roer mond. In 1928 werd hij adjunct-directeur en in 1930 directeur van deze krant. Tijdens de bezetting werd hij wegens zijn werk in het verzet gearresteerd en overgebracht naar het concentratiekamp Buchenwald. Later werd hij in Nederland enkele jaren in het kamp St. Michielsges tel gegijzeld. Na de bevrijding werd hij mede-direc teur van het „Dagblad voor Noord-Lim burg." De heer Dosker was een der initia tiefnemers van de dagbladcombinaties „Limburgia-Pers" en de „Zuid-Oost-pers". De heer Dosker is 25 jaar lid geweest van de Raad van Beheer van het Algemeen Nederlands Persbureau; gedurende twee perioden bekleedde hij het voorzitterschap. De heer Dosker was vice-voorzit- ter van de Nederlandse Dagbladpers en voorzitter van de Katholieke Nederlandse Dagblad-Pers. De tweejarige Elsje, een dochtertje van het gezin Verheijen-Peeters uit Ulicoten, gem. Baarle-Nassau, is gisteren in een wasteil verdronken. Het ongeluk gebeurde toen de moeder even weg was om was goed op te hangen. Mevrouw Verheijen heeft nog kunstmatige ademhaling toege past, maar deze poging bleef vruchteloos. Het Tweede Kamerlid ir. Van Dis heeft aan de minister-president en aan de minis ter van Buitenlandse Zaken vragen gesteld naar aanleiding van het tegen dr. Soumo kil, de leider van het verzet in de Zuid- Molukken, uitgesproken doodvonnis. Hij vraagt of de regering reeds stappen heeft ondernomen bij president Soekarno van In donesië ter ondersteuning van de vele ver zoeken om gratie voor dr. Soumokil en zo niet, of de regering dan bereid is die stap pen alsnog te doen. Vijf generaties dochters op één foto. Op 30 april werd Rachida Zaara Maria Helena Rezgui geboren, die daarmee de verbroken keten van vijf generaties van haar moeder, groot moeder, overgrootmoeder en betover grootmoeder weer volledig heeft ge maakt. Het leeftijdverschil tussen de verschillende in Amsterdam geboren en getogen vrouwen is telkens pre cies twintig jaar. De foto toont in het midden onder mevrouw S. M. Nan- ninga-van Kooperen (tachtig jaar), verder van links naar rechts H. C. Scholte-Nanninga (zestig jaar), me vrouw M. C. Hoogland-Scholte (veertig jaar), E. Rezgui-Hoogland) (twintig jaar) en de elf dagen oude Rachida. Met een transport dat dezer dagen in Amsterdam aankwam, is de automatise ring van bedrijfsadministratie weer een stapje verder gekomen. Het betreft hier enige elektronische fac tureer- en boekhoudmachines van Oost duitse makelij, die op de Hannover Messe grote aandacht trokken en nu tot en met 15 mei in het Minerva-paviljoen naast het Amsterdamse Hiltonhotel zijn te bezichti gen. Het zijn in feite „robotboekhouders" die thans op reis zijn door West-Europa om daar werkgelegenheid te vinden. Terwijl de Westerse wereld de laatste jaren elektronische rekenmachines ontwik kelde die tot fabelachtige prestaties in staat zijn, blijkt het een tweetal fabrieken achter het IJzeren Gordijn te zijn geweest dat als eerste met een belangrijke vinding komt tot popularisering van het gebruik van die enorme computers. De machines, die zijn geconstrueerd door de Seemtron en Optimatic- febrieken, maken het namelijk voor duizenden kleinere bedrijven mogelijk op efficiënte wijze pasklaar materiaal te leveren voor verwerking in computers. Een computer is een zo'n kostbare ma chine dat alleen zeer grote bedrijven en in stellingen zich kunnen veroorloven zo'n elektronische rekenmachine voor hun be- Advertentie In Delft wisten twee broertjes van 6 en T jaar zondagmiddag een betonfabriek binnen te klimmen. Zij haalden 'n schake laar over, waardoor een aantal machines ging draaien en een transportsysteem in werking trad. Acht ton cement en grote hoeveelheden zand en grint kwamen uit de silo's naar beneden en verstopten de machines, die bovendien door een toevoer van water overstroomd werden. Omwonenden die het vreemd vonden dat de fabriek' plotseling op zondag was gaan werken, waarschuwden iemand van het personeel, die de stroom uitschakelde. Er was intussen voor bijna tweeduizend gulden schade aangericht. De ouders van de knaapjes zijn tegen de gevolgen van dergelijke activiteiten van hun zoontjes Verzekerd. drijfsadministratie aan te schaffen. Niette min is becijferd dat omstreek^ 1970 in West-Europa een kleine 20000 computers, met een gezamenlijke waarde van 20 mil jard gulden, in gebruik zullen zijn, waar voor 300.000 man bedienend personeel zal moeten worden opgeleid. Een groot aan tal van deze elektronische rekenapparatuur zal worden geëxploiteerd door dienstverle nende instellingen, zoals bijvoorbeeld het algemeen rekencentrum te Amsterdam, waar kleinere bedrijven „computer-minu ten" kunnen huren. De aan de computer verstrekte boekhoudkundige gegevens wor den namelijk in onderdelen van sekonden verwerkt tot informatieve verslagen die het de ondernemer mogelijk maakt zijn toekomstig beleid vast te stellen. Een probleem is nog steeds dat de com puter alleen ponskaarten of ponsbanden „slikt". In bet computer-centrum moeten dus eerst van de facturen uit de boekhou ding ponskaarten worden gemaakt. En hoewel de computer in 6 minuten twee duizend kaarten leest en verwerkt (kosten aan huur nog geen 50,-) is het maken, van die ponskaarten een tijdrovend en daardoor een kostbaar werk. De Soemtron en Optimatic-fabrieken hebben met hun nieuwe machines voor de van de computer-centra gebruikmaken de kleinere bedrijven een „sleutel tot de computer" geconstrueerd. De nieuwe ma chines die nu in Amsterdam worden ge- exposeerd zijn factureermachines die tege lijkertijd een ponskaart of ponsband ver vaardigen, die door iedere computer kan worden verwerkt. Het bedienen van de machines vraagt voor de facturisten geen bijzondere vaardigheid en hoewel de aan schaf enkele tienduizenden gulden bedraagt wordt een groot deel van dit bedrag als het ware terugverdiend door het wegval- HAMBURG (DPA) In Hamburg is dinsdag een proces begonnen tegen de 58-jarige Hans Fröhlich, voormalig woord voerder van het Duitse ministerie van Propaganda van Göbbels. Hij wordt ervan beschuldigd er toe te hebben bijgedragen dat een man in 1943 werd terechtgesteld, nadat hij hem bij de Gestapo had aan gegeven. Het slachtoffer, Oskar Tramm, was een vriend van de vrouw van Fröh lich. De beklaagde verklaarde dat Tramm in een restaurant had gezegd, dat Duitsland de oorlog al had verloren en dat alle na zileiders zouden werrdëïr opgehangen. Ook had hij gezegd dat Hitier geestesziek was. Fröhlich verklaarde het zijn plicht te hebben geacht Tramm aan te geven, doch hij had niet verwacht dat dit tot een pro ces zou leiden, gezien de „onnozelheid" van de aanklacht. De Gestapo arresteerde Tramm in mei 1943, doch liet hem vier dagen later vrij. Toen Tramm vervolgens naar Hongarije trachtte te vluchten, werd hij bij de grens aangehouden en in oktober 1943 ter dood veroordeeld. Het doodvonnis werd twee maanden later voltrokken. Fröhlich voerde tot zijn verdediging aan, dat Tramm niet als gevolg van zijn aanklacht, doch omdat hij had getracht te vluchten, was ter dood gebracht. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer J. G. Suurhoff, heeft de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr. P. J. M. Aalberse, geantwoord op diens brief over de voorlichting van de P.v.d.A. in de zaak-Irene, waarover in ons blad van zaterdag is bericht. De heer Suurhoff schrijft o.m.: „Mijn vraag aan u betrof niet het optreden van mijn partijgenoot Vondeling in het Eerste Ka merdebat over de Irene-kwestie. Ik wil er nu alleen van zeggen, dat u en de K.V.P. het recht niet hebben om het uitspreken van onze diep-gewortelde overtuiging, dat een niet-protestant evenveel recht op de Nederlandse troon kan doen gelden als een protestant (wat had u anders van een doorbraak-partij verwacht?) tot een poli tiek spel te verklaren. Een politiek spel dan nog wel „om verwijdering tussen de regeringspartijen te brengen", die, naar een oud woord, stoelen op één wortel des geloofs. Maar hierover ging het niet in mijn brief. Het ging ook niet om de vraag, of Vondeling niet en Drees wél begrip had getoond voor de menselijke kanten van de Irene-zaak. U schrijft, dat het gaat „over maandenlange, systematische, tendentieu ze voorlichting van de socialisten, vooral via de televisie, waarbij zij ons volk dui delijk proberen te maken, hoe grote geva ren ons bedreigen vanuit Spanje en het carlisme". Wat u nu waar zoudt moeten maken is, dat hetgeen van onze kant over Spanje en over het Carlisme is gezegd en geschre ven onjuist of overdreven zou zijn. Maar niets daarvan in uw antwoord. U geeft drie voorbeelden: 1. De wijze, waarop wij reageerden op het Irene-interview over Spaanse toestan den, zoals de prinses die ziet. U laat ech ter zorgvuldig na, aan te geven, op welke punten onze reactie in strijd met de wer kelijkheid en dus tendentieus zou zijn ge weest. 2. Een opmerking van een VARA-ver slaggever, dat men zich moest gaan af vragen, of de prins van Bourbon Parma hier onderhand niet beschouwd moest wor den als een ongewenste vreemdeling. Een weinig vriendelijke opmerking. Toegege ven. Maar niet onbegrijpelijk, als men zich voor de geest haalt, wat deze prins de koningin, het vorstenhuis en de rege ring heeft aangedaan en aangewreven en voortgaat dat te doen. Wat ter wereld zo'n opmerking van een VAR A-commen tator, wat men er verder ook van vinden wil, echter te maken heeft met een „maan denlange, systematische, en tendentieuze voorlichting van de socialisten", wil mij niet duidelijk worden. 3. Een verslaggever van „Het Vrije Volk" heeft volgens u, toen hij de lucht kreeg van de aanwezigheid van enkele Carlisten in ons land, geprobeerd, hun pensionhoudster te interviewen. Met wei nig succes overigens. Mag die man mis schien? Als dit het maximum is van wat een ongetwijfeld naarstig onderzoek van ons zondenregister heeft opgeleverd, dan is wel duidelijk, hoe weinig steekhoudend de be schuldiging van het K.V.P.-bestuur omtrent onze „maandenlange, systematische, ten dentieuze voorlichting" is. Ik meen u vol doende te kennen, om te durven hopen, dat u deze beschuldiging terug zult ne men", aldus de heer Suurhoff, die ver volgt: „In de uitvoerige citaten, welke u in uw brief geeft uit de K.V.P.-documen- tatie, welke de aanleiding werd tot deze briefwisseling, lees ik nu ook nog: „Men voelde aan, dat protestanten, libe ralen en socialisten zich bij hun standpunt bepaling ten aanzien van de staatsrech telijke aspecten van de verloving en het huwelijk weliswaar konden beroepen op dwingende staatsrechtelijke overwegingen, welke ook voor de regering en de K.V.P. dwingend waren, maar dat anderzijds bij een aantal van hen motieven en overwe gingen golden, die zij nu niet behoefden te gebruiken, maar waarvan men zich af vroeg, of deze niet in het geding gebracht zouden zijn, indien de staatsrechtelijke re denen minder dwingend zouden zijn ge weest". „Of uw protestantse en liberale coali tie-genoten deze insinuatie wensen te slik ken, weet ik niet. Wij in elk geval niet", zo besluit de heer Suurhoff zijn brief aan de K.V.P.-voorzitter. BRUSSEL Het toeval is maandag vier Belgische gangsters noodlottig geworden. Zij hadden juist een geslaagde overval gepleegd op een hulppostkantoor in Estin- nes-au-Val bij Charleroi, toen een jeep van de marechaussee kwam aanrijden. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij een marechaussee en een overvaller wer den gewond. Drie van de vier bandieten konden worden gearresteerd. Een van hen bleek in het bezit van de buit, 261.000 Bel gische franken. De overvallers hadden de drie postbe ambten bedreigd met mitrailleurs en ge kneveld. Zij werden door de marechaussee verrast op het ogenblik dat zij zich in een wachtende auto uit de voeten wilden maken. De Vereniging van Letterkundigen heeft een brief gezonden aan staatssecretaris drs. J. J. M. van de Laar van O., K. en W. waarin zij meedeelt dat de algemene vergadering van de Vereniging te Rotter dam zaterdag 9 mei „met verontwaardi ging en verontrusting heeft kennis geno men van de woorden, die de heer H. Algra zich in de Eerste Kamer heeft veroorloofd ten aanzien van onze moderne letterkunde en speciaal van ons medelid de heer G. K. van het Reve". De Vereniging dringt er bij de bewinds man op aan „De overheidssteun aan de Nederlandse letterkunde en de Nederland se letterkundigen te handhaven en uit te breiden en de artistieke vrijheid onvoor waardelijk te beschermen door geen ande re dan strikt litteraire maatstaven te handhaven".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11