„Jan Gijzen" trekt per jaar meer dan twaalfduizend gasten Bezoeker van thans meer gesteld op comfort dan de „ras-trekker" Europese Werkgroep onder leiding van heroriënteert zich prinses Beatrix Een Luidspreker aandacht! 1 trekt wel de KINDERPETTICOATS NYLON MEISJESSLIPS DAMESPETTICOATS f3.10 f 1.70 f8.95 Wanbegrip omtrent sfeer in Haarlemse jeugdherberg Nationale en internationale hulp aan vrijwillig werk door jongeren Onderwijsdagen in Velsen op nieuwe leest Politiereservisten schoten goed Cultureel Centrum verhoogt huur boekhouder DINSDAG 12 MEI 1964 12 Frisse winden Smalle beurs 100.000 ,Jan Gijzen in cijfers Kroon Kerkelijk nieuws Ondernomen projecten Financieel onafhankelijk In het buitenland Geschoolde krachten Diefstal uit kraanwagen wit WÊSÊSM^itimÊLMiÊÊMèÉdkdÊ^ 99 (Van een onzer verslaggevers) Achter de oprit van Delftlaan en Westelijke Randweg naar de Jan Gijzenbrug in Haarlem-Noord ligt, gedeeltelijk aan het oog onttrokken, een wit gepleisterd gebouw, waarvan de rode dakpannen kleurig afsteken bij het groene geboomte van het Noorder Sportpark. De meeste Haarlemmers zullen waarschijnlijk wel weten dat het de enige jeugdherberg in hun stad is, die is aangesloten bij de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. Maar daar stokt hun wetenschap, want zij zullen doorgaans onkundig zijn van het feit, dat hier jaarlijks méér overnachtingen geboekt worden dan in welk ander toeristisch etablissement in de Spaarnestad dan ook. Meer dan twaalf duizend globetrotters, ook uit de verste uithoeken dezer aardbol, strekken zich ieder jaar op de grauwe dekens van de etagebedden uit en genieten, ongestoord door het zware verkeer, dat dag en nacht over de Randweg dendert, van een welverdiende nachtrust. Dat ook instellingen als de Haarlemse V.V.V., die toch eigenlijk met de gang van zaken in de jeugdherberg bekend moet zijn, in dit opzicht een steek kunnen laten vallen, bleek toen, vroeg in het voorjaar, een van de dames van dit bu reau herberg-„vader" Niemeijer om een Informatie belde en verrast opmerkte „Gut, is u al open!" En dan te weten dat „Jan Gijzen" het hele jaar haast geen dag sluit en er in de wintermaanden van 1963-'64 zo'n 2500 overnachtingen werden geboekt. De heer Niemeijer vertelde ons dat het gebrek aan belangstelling bij de burgerij hoofdzakelijk te wijten is aan een vastge roest wanbegrip omtrent alle zaken, die met het jeugdherbergwezen van doen heb ben. Men houdt vaak halsstarrig vast aan vooroorlogse denkbeelden en men negeert de frisse winden, die de muffe lucht uit de slaapzalen van vroeger vaagden. In veler gedachten is de jeugdherberg een oase voor de torsende trekkers, die bij het aanschouwen van het rustpunt aan de Jan Gijzenkade hun gekromde ruggen rechten, hun zwetend voorhoofd betten zich zuchtend op het stoepje neerzetten, hun rijgschoenen uitrukken om zich dan met een superieur gebaar de blaren door te prikken. Maar in 1964 is dat anders. De jongelui arriveren per fiets, bromfiets of motor, vaak zelfs per auto of bus. Daartoe heeft men naast de jeugdherberg een parkeer terrein aangelegd, dat aan vele voertuigen plaats biedt. De gasten torsen geen rug zakken, maar koffers. Daarin bevinden zich-geen primitieve primussen, maar uit- gaansjurken voor de dames en gesteven pantalons voor de heren. De opmerking in ons blad van elf jaar geleden: „Jeugdherberg Jan Gijzen, tehuis voor jongeren met smalle beurs", berust inmiddels op een verouderde veronderstel ling dat trekkers het behoeftige uitschot van het vakantievolkje vormen. Tegenwoordig sturen ouders hun kinde ren liever naar een jeugdherberg op va kantie met het oogmerk dat zij daar meer „geborgen" zijn en in het vertrouwen dat de leiding een oogje in het zeil houdt. Zij zien het soms meer als tegenwicht voor het „vrijere" kampeerleven. Er zijn zo nu en dan gasten, die geen „vader" of „moeder" tegen het echtpaar Niemeijer willen zeggen. „Maar dat hoe ven ze dan ook helemaal niet," verzeker den de jeugdherbergouders. „We nemen het niemand kwalijk, wanneer ze ons ge woon met mevrouw en meneer aanspre ken." Ook verhaaltjes als zouden de jeugdher bergouders 's avonds controlerend door de slaapzaal* sohu-ifelen en als zouden de gas ten hartje zomer nog boerenkool en brui ne bonen krijgen opgediend, moeten naar het rijk der fantasie worden verwezen. De familie Niemeijer vormt een gewoon ge zin, voor wie het jeugdherbergouderschap een wijze van broodwinning is. Er is de laatste jaren voor f 60.000 aan dit voormalige schoolgebouw vertimmerd. Brede, heldere gangen met ijzersterke vloerbedekking verbinden de verschillende „Jan Gjjzen" is een van de 58 door de N.J.H.C. erkende jeugdherbergen en wordt geleid door twee „ouders" met assistentie van enige hulpen. De top capaciteit bedraagt 110 gasten per nacht, maar kan in noodgevallen wor den uitgebreid met geïmproviseerde slaapplaatsen. Twaalf- tot dertienduizend trekkers van 14-36 jaar uit binnen- en buiten land vinden hier jaarlijks een gastvrij onderdak. In 1963 waren dit er 12-250, waarbij het feit in acht moet worden genomen, dat de jeugdherberg van 1 jan. tot half april wegens verbouwing gesloten was. In het voor- en naseizoen nemen scholen en andere groepen het leeuwe- deel van de overnachtingen voor hun rekening. Topmaanden zijn juli en aug. met 5642 overnachtingen. Van de bui tenlanders is het Duitse contingent met 4743 overnachtingen het grootste. Ver daarachter komen de Engelsen en Schotten met 837 overnachtingen. Aus traliërs en Nieuw Zeelanders komen met iets meer dan 300 bijzonder goed uit de bus. „Jan Gijzen" geniet een (geringe) rijkssubsidie en krjjkt van de gemeente een indirecte subsidie middels de lage huur van het gebouw. afdelingen met elkaar. In de grote eet- en recreatiezaal vinden maximaal 110 gas ten ruim een plaats. Een breed toneel, waarop een piano, biedt de bezoeker tal van ontspanningsmogelijkheden. Zo kon de leiding van een christelijke ulo-school in Ulrum (Gr.) onlangs nog voor hun 120 leerlingen-op-schoolreisje (voor het surplus van tien bedden was een noodmaatregel getroffen) een aan trekkelijk avondprogramma verzorgen. „Jan Gijzen" is verder nog uitgerust met een serie blinkend nieuwe toiletten en douches. Maar een groot deel van de ideaal ge legen „Jan G(jzen" wacht nog op ver nieuwing. De slaapgelegenheden voldoen weliswaar aan de minimumeisen, maar bieden voor de steeds luxueuzer geörien- teerde trekker toch geen overdadig com fort. Het is allemaal wat grauw en ver sleten. Het spijtige is echter, dat men hier onmogelijk kan afstappen van het stapelbed-principe, hoe gaarne mevrouw Niemeijer dit ook zou zien. „We willen zeker twee stappen vóór zijn op de storm achtige ontwikkelingen in dit werk". Het zou echter ten koste van de overnach tingscapaciteit geschieden, hetgeen, ge zien de steeds toenemende vraag naar dit soort vakantieverblijven, onverant woord is. Ook de keuken is aan een grondige ver nieuwing toe. Met deze restauraties, waar naast nog enkele andere herstel- en ver nieuwingswerkzaamheden (bagageruimte, wasgelegenheid en fietsenstalling), is een bedrag van globaal honderdduizend gul den gemoeid. Als alle wensen in vervulling zullen zijn gegaan, zal daarmee ook de kroon op Jan Gijzen" gezet zijn. Sedert 1931, toen het gebouw voor het jeugdherbergwezen van de gemeente kon worden gehuurd, heeft men geregeld pogingen in het werk gesteld om tot verbeteringen te komen. De tweede wereldoorlog gooide roet in het eten: de bezetter gebruikte het gebouw als hospitaal en het had daardoor zeer te lijden. Na de bevrijding was dit leed weer spoedig geleden, want reeds in 1946 kon „Jan Gijzen", zij het dan met een sim pele inventaris, weer in gebruik worden genomen. De slaapzalen steken ongunstig af bij de moderne interieurverzorging van de rest van het gebouw. Tweetal te Opperdoes J. P. Geels te Haarlem-C. en K. J. Velema te Hoogeveen (Van een onzer verslaggeefsters) De Europese Werkgroep (E.W.G.), waarvan prinses Beatrix presidente is, heeft het afgelopen weekeinde een conferentie gehouden in het internationaal studentencentrum „De Drommedaris" in Enkhuizen om zich onder andere te beraden op wat de werk groep in de nabije toekomst en eventueel op langere termjjn zal ondernemen. De conferentie was min of meer het slot van een experimentele periode die na de actie Dousadj (vorig jaar november beëindigd) volgde. Men heeft zich enkele maanden bezig gehouden met gesprekken met jongeren, organisaties, verenigingen enzovoorts om een idee te krjjgen wat er voor de jeugd kan worden gedaan. De E.W.G., zo zegt men, wil open staan voor iedere jongere die iets wil ondernemen ten gunste van anderen die minder bedeeld zjjn, en gaat daarbjj uit van de gedachte: Europa als eenheid voor vrijwillig werk door jongeren. „Het is", aldus prinses Beatrix, „experi menteel werk, dat realistisch onder ogen moet worden gezien en waar we met de volle honderd percent achter moeten staan". De E.W.G. werd op haar initiatief opge richt; het werk heeft haar volle belang stelling en samen met de medewerkenden in Nederland en Engeland, Noorwegen, Zweden en van het internationaal secreta riaat dat in Amsterdam gevestigd is, hoopt zij tot een verwerkelijking van de plan nen, idealistisch maar met een realisti sche basis en doel, te komen. In de anderhalf jaar dat de werkgroep bestaat heeft zij al diverse projecten on dernomen. Er werden vitaminen, melk poeder en, dekens naar Algerijnse vluchte lingen gestuurd; zij heeft meegeholpen aan de opzet van een werkkamp in Corsica waar Europese vrijwilligers een weg aan legden; de groep hielp Algerijnse kinde ren bij Belgische families onderbrengen, waar zij vakanties doorbrachten. Het laat ste project was de Actie Dousadj: de her bouw van het in 1962 door een aardbeving getroffen Perzische dorpje. Hiervoor heeft de E.W.G. geld ingezameld door middel van acties en vrijwilligers gestuurd die het dorp onder leiding van de jonge Is raëlische socioloog David Mitchnik (nu in ternationaal secretaris van de werkgroep) herbouwden. In maart vertrokken twee landbouwingenieurs naar Dousadj voor de tweede fase van het project: het landbouw ontwikkelingsprogramma. In de experimentele periode heeft het Nederlandse secretariaat van de E.W.G. al een nieuw project aangepakt. „De Drommedaris," heeft dringend hulp no dig; het gaat om een bedrag van 20.000. Het secretariaat zoekt naar mo gelijkheden om het centrum aan dit be drag te helpen, met de voorwaarde dat de studenten die het exploiteren, hun „self- supporting"-plannen verwezenlijken. Er zijn in ons land privégroepen die zich be- zich houden met vrijwillige hulp op aller lei gebied. Deze groepen zitten vaak met moeilijkheden van publiciteit, geld en pro jecten. Hieromtrent oriënteert het secreta riaat zich om hulp te geven voor concrete ideeën. Het dienstverlenen aan groepen, organi saties en individuelen, die zich bezig hou den op het gebied van vrijwillig werk in de ruimste zin van het woord, is geen ge ringe taak voor een particuliere instantie. Natuurlijk krijgt men door het contact met velen bekendheid een soort sneeuw balsysteem; financieel is men helemaal afhankelijk van particulieren en bedrijven. Aan de medewerkenden stelt men hoge eisen. Een goede staf, zo redeneert het be stuur, kan veel doen slagen. De taak van de werkgroep-Nederland kan ais interme diair worden gezien. Het is niet zo dat men een project opzocht en dit dan ook uitvoert; men zoekt naar een project, be middelt, terwijl de betreffende organisatie of vereniging het verwerkelijkt door de ad viezen van de werkgroep. De werkgroep is dus geen organisatie van vrijwilligers, zoals er al 300 tot 400 in Europa bestaan. Bij het „research-werk" in de afgelopen maanden is de werkgroep duidelijk geworden dat er door die organi saties wel veel goed werk wordt gedaan, maar dat er, vooral in Nederland, een ge brek aan communicatie met andere groe pen is. Besprekingen met medewerkers uit deze organisaties hebben geleid tot de conclusie dat de E.W.G. beter als een soort informatie en servicecentrum voor vrijwilligerswerk kan functioneren. Men ziet namelijk geen heil in het bestaan van een E.W.G. als alweer een vrijwilligersor ganisatie. De komende activiteiten van de E.W.G.-Nederland hebben uiteraard een experimenteel karakter, die gezien de constructie van de hele werkgroep in een internationaal licht moeten worden ge zien. Voor het Nederlandse secretariaat zijn Berty Korvinus en Pieter Kersten verant woordelijk. Aan de E.W.G.-Engeland wer ken Pamela Cox, Robert Eddison en Kon rad Schiemann mee. Eddison bracht bij voorbeeld in februari een bezoek aan het secretariaat aan de N.Z. Voorburgwal 298 in Amsterdam om van gedachten te wis selen. Uit zijn gesprekken is gebleken dat er in Engeland diverse groepen bezig zijn met zelfstandige projecten, waarvoor de E.W.G. haar diensten kan verlenen. En geland, zo kwam tijdens de conferentie vast te staan, wil goed beslagen ten ijs komen en ook aan het begin geen half werk doen. Hun voornaamste zorg is nu de „fund-raising". Van Noorwegen waren er Karl Sanne en Anders Gaarder In hun comité zitten de secretaris-generaal van de Noorse WAY (alle jeugdorganisaties van Noorwegen zijn hierin vertegenwoordigd), de secretaris van de Europese Beweging en een verte genwoordiger van de Federatie voor de werkende jeugd. Een van hun eerste ac tiviteiten is het ondernemen van een pro ject (bouw clubhuis, aanleg weg en sport terrein) in Noord-Noorwegen in de komen de zomer. Hiervoor zullen veertig vrijwil ligers nodig zijn. Tijdens de vergadering is ook aan de orde gekomen of men voor taan geschoolde krachten zal sturen. Dou sadj bijvoorbeeld is een leerschool ge weest waarbij allerlei fouten aan het licht kwamen. Maar, aldus de conclusie, van alles leert men. Door fouten komen we aan de weet hoe we het een volgende keer zullen aanpakken. De vrijwilligers die de E.W.G. voortaan zal uitzenden, zullen goede krachten zijn, die tevoren door de secretariaten streng worden gekeurd. In dit verband ook wil het internationaal secretariaat de vrijwil ligers eerst een cursus aan een trainings instituut in Israel laten volgen om ten minste tot goede prestaties en verantwoor de resultaten te komen. Maar ook voor dat gegadigden naar Israel gaan moet er een mate van „qualification" aanwezig zijn. Zweden, vertegenwoordigd door de uit Nederland afkomstige mevrouw Elisabeth Halasz, werkt nauw samen met de vrij willigers organisatie de „lnternat.ionella Arbetslag". Deze heeft zich gespecialiseerd op het werven en selecteren van vrijwil ligers voor in en buiten Europa. Om nog even op de E.W.G.-Nederland terug te komen: er zijn nog diverse idee- en waarover men zich beraadt, maar die zijn nog niet publikabel. Eerst als wer kelijk blijkt dat iets kan worden aange pakt dat zin heeft, zal de E.W.G.-Neder land haar plannen bekendmaken. Tot voor enkele jaren werden door het gemeentebestuur van Velsen zogenoemde „onderwijsdagen" georganiseerd, met de bedoeling het onderwijzend personeel in de gélegenheid te stellen hun diverse vak problemen te bespreken en daarbij een ongedwongen onderling contact te bevor deren. Inmiddels heeft het gemeentebestuur zich van de organisatie teruggetrokken en het aan de betrokken onderwijzers zelf overgelaten zich met een en ander bezig te houden. Vandaar dat een commissie werd samengesteld, waarvan de leden af komstig zijn uit openbare, katholieke en protestants-christelijke onderwijskringen. De namen van de leden zijn de dames J. R. Beijer, A. C. Lagendijk en A. M. Mol en de heren J. C. Bart (voorzitter), L. R. Lambeck (secretaris), G. P. Ma- thijssen (penningmeester), A. Brunekreef, P. L. Wapenaar en J. de Weert. Besloten werd dat deze functies zullen rouleren. Het eerste besluit van deze commissie is geweest voortaan om de twee jaar een onderwijsdag te houden, waarvan de een zal bestaan uit de gebruikelijke vergade ring en de ander uit een leerzame excur sie. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur en de inspecties van het kleuter-, lager en buitengewoon lager on derwijs zal deze excursie reeds donder dag 21 mei kunnen plaatsvinden. Het wordt een reisje naar de Delta-werken met het traditionele programma van een bootreisje met film en expositiebezoek. De tocht wordt met twaalf autobussen ge maakt en men verwacht dat ongeveer 450 onderwijzers aan deze excursie zullen deelnemen. Op initiatief van de reservepolitie in Zandvoort zijn afgelopen zaterdag aldaar schietwedstrijden gehouden waaraan ook reservisten uit Velsen hebben deelgeno men. Er werd met vijftallen geschoten op de pistool- en de buksbaan. De reservepolitie van Zandvoort bleek de beste schutters te hebben. Met 409 punten legde zij beslag op de eerste prijs. De Velsense reservisten bleven slechts één punt achter en kwamen met 408 punten op de tweede plaats. Derde werd Bloemendaal met 401 punt en vier de Heemstede met 340 punten. In de personele wedstrijd won de heer P. Kooger uit Velsen met 87 punten de tweede prijs. De Velsense reservepolitie kwam verder uit met de heren Visser, De Witte, Kruize en Hoekstra. De stichting voor sociaal-cultureel werk Velsen gaat de huur verhogen voor de lokalen en ruimten, die van gemeentewe ge zijn gehuurd in het gebouw cultureel centrum. De gemeente Velsen heeft daar namelijk gehuisvest de bureaus voor cul turele zaken en sport- en jeugdzaken. De huurverhoging bedraagt 25 percent en gaat in per 1 januari 1964. B. en W. van Velsen vinden deze huur verhoging redelijk. Uit een kraanwagen op het terrein van het P.E.N. in Velsen-noord zijn een jerry can en een zogenaamde viersprongketting met vier haken ontvreemd. N.V. Meubel Industrie „FRACO" KROMHOUTSTRAAT 56 - IJMUIDEN vraagt: Leeftijd plm. 30 jaar. 5-daagse werkweek. Schriftelijke sollicitaties aan bovengenoemd adres. 'met lijfje - maten 45 tot en met 70 - vanaf maten 35 - 40 - 45 CROCUS: Nylontrico meisjesonder- i'urk met plooirokje. Laat ste mode! Saffierbleu. Speciaalzaak foundations, lingeries, bad- en strandkleding PLEIN 1945 TELEFOON 7323 Wij kunnen nog plaatsen: een VERKOOPSTER, een LEERLING-VERKOOPSTER en een HULPVERKOOPSTER

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 12