Jonge Vlaming debuteert Ramses Shaffy opent theater van verrassingen Films uit Amerika, Tsjechoslowakije en Duitsland in het festival te Cannes NEGEN MUZEN Speelweide voor acteurs en actrices TELEFUNKEN Staatssecretaris over filmopdracht aan Ivens Von Karajan breekt met Weense Opera DINSDAG 12 MEI 1964 13 Eerste gouden plaat voor Adamo Liederen door Jo Vincent Theater" speelde „Een Vredesduif braden" TONEEL OP AMSTERDAMSE ZEEDIJK Bajazzo f 398,- Filius f 198,- AEG een klasse apart De radio geeft woensdag T elevisieprogramma „Ik weet van niets CANNES. In de baai van Cannes ligt een smaldeel van de Amerikaanse Middellandse-Zeevloot, een beleefdheids visite di# zich ieder jaar ter gelegenheid van het festival herhaalt, al begrijpt niemand ae samenhang. Overdag zien de oorlogsbodems er nogal krijgshaftig uit, maar 's avonds, als ze met lampjes afgelijnd zijn tegen de donkere hemel, lijken ze op kindertekeningen, wit op zwart, van onschuldige scheepjes. Hun aanwezigheid is vooral merkbaar aan de talrijke matrozen die wat ontheemd door de feestelijke stad Het 'Amerikaanse aandeel aan het festi val blijft met „The Fall of the Roman Empire" dit jaar overigens hors concours en zou met „One Potato, two Potato" hoogstens langs emotionele kronkelpaden voor één van de vier prijzen in aanmer king zou kunnen komen. Blijft dan nog over „The World of Henry Orient," waar in de aanwezigheid van de al te ijverige Peter Sellers geen garantie betekent voor een onderscheiding. Meer kansen, al was het maar voor de spélprestaties, zou men eerder kunnen ontdekken in „The best Man" die tussendoor, ook al weer hors concours, vertoond werd, naar verluidde omdat de film te laat was aangemeld, maar volgens de auteur Gore Vidal, naar wiens toneelstuk gewerkt was, omdat de film zich te discriminerend uitliet over de Amerikaanse politiek om voor officiële in zending in aanmerking te komen. VIDAL GAF EEN strijdbare persconfe rentie, waarin hij zijn landgenoten voor „imbeciles" uitmaakte en scherpe kritiek uitoefende op allerlei Amerikaanse instel lingen. De film, naar zijn toneelstuk ver vaardigd door Franklin Shaffner, geeft de strijd om het Amerikaanse presidentschap weer tussen twee uiteraard fictieve kan didaten, die echter duidelijk trekken vertonen van respectievelijk Stevenson (gespeeld door Henry Fonda) en Nixon (Cliff Robertson). Het gemarchandeer om stemmen en de politieke intriges achter de schermen vullen deze levendige, typisch Amerikaanse film, die sterke gelijkenis vertoont met Premingers „Advise and Consent," maar een sterkere indruk ach terlaat. ZO AMERIKAANS als „The best Man," zo Europees was de Tsjechische film „Le dernier Cri," handelend over twee jonge mensen op de dag dat de vrouw een kind verwacht en 's morgens vroeg door haar man naar de kraaminrichting wordt ge bracht. Terwijl de man, die electriciën is, zijn normale dagtaak vervult die hem in allerlei milieus brengt en de vrouw in de rustige afzondering van de kraamkliniek op de bevalling wordt voorbereid, gaan bei der herinneringen terug naar voorafgaande gebeurtenissen, hun ontmoeting, het be gin van hun liefde, kleine wederwaardig heden in het eerste jaar van hun huwe lijk. Regisseur Jaromil Jires werkt daar bij volgens bekende procédé's, zodat beel den uit de actualiteit zich mengen met ge dachten en herinneringen, bewegende opna men verstarren, speelscènes afwisselen met „candid-camera"-shots en er een doorlopend geheel van ogenschijnlijk on samenhangende passages ontstaat die men moet leren „lezen." Jires toont zich daar bij een virtuoos man die vele invloeden, o.a. van de „nouvelle vague", met succes verwerkt heeft en er een doeltreffend ge bruik van weet te maken. Een bezwaar zou kunnen zijn dat het hem allemaal wat al te vlot afgaat, dat hij geen aarzeling kent en te weinig van eigen vinding toe voegt. Maar als debuut is „De eerste kreet" een opvallend werkstuk, opvallend ook door zijn positieve instelling, vertolkt door beide jonge mensen die zo volmon dig en onsentimenteel „ja" tegen het le ven zeggen. Het is in dit verband alleen nogal merkwaardig om in de korte in houdsopgave van de film te lezen, dat de serieuze levenshouding van de beide hoofd figuren „de absurditeit en de verschrik kingen van het imperialisme onderstreept, dat bezig is een nieuwe oorlog voor te bereiden." Als er één film is die zich niet op dit goedkope politieke vlak had moe ten begeven, dan had dat de sympathieke en ongecompliceerde eersteling van Jaro mil Jires moeten zijn. Veel meer pretenties vertoont Bern- hard Wicky's verfilming van Diirren- matts, ook in ons land gespeelde toneel stuk „Het Bezoek van de oude Dame." Die oude dame is uit de titel weggelaten, eerstens omdat Ingrid Bergman de titel rol vervult en ten tweede omdat de terug keer van de rijke Karla Zachnassian naar haar geboortedorp niet veertig jaar, zoals in het origineel staat, maar twintig jaar na haar onvrijwillig vertrek plaatsvindt. Karla Zachnassian keert terug naar het stadje Guellen (dat niet in Zwitserland ligt, zoals bij Dürrenmatt, maar in een denkbeeldig, midden-Europees land) om wraak te nemen. Twintig jaar geleden is zij als ongetrouwde moeder met haar kind uit het stadje verwijderd en nu keert zij er als de rijkste vrouw van de wereld in terug en vindt de vertegenwoordigers van orde en wet, haar rechters van destijds en de dorpelingen die haar nawezen, bui gend en onderdanig met spandoeken en een feestorkest op haar aankomst wach ten. Want iedereen verwacht grote dingen van dit bezoek en in ieder geval een fi nanciële verlichting van de noodtoestand, waarin Guellen verkeert. En Karla blijkt gewillig om aan hun verzoeken om steun te voldoen. Ze stelt echter één voorwaar de: haar minnaar van vroeger, de nu grij zende en braaf getrouwde kruidenier Ser ge Miller, moet terechtgesteld worden. KARLA, „MADAME PETROLE", zoals haar bijnaam luidt, neemt haar intrek in het enige hotel van het stadje en wacht af hoe Guellen zal reageren. In het begin is iedereen verontwaardigd over het immo rele voorstel, maar op den duur beginnen de dorpelingen zich te realiseren dat er maar één man staat tussen hun armoede van nu en een onbezorgde toekomst en die man is Serge. Als wissel op die toekomst gaat men vast op krediet kopen, het ge meentebestuur voert de mogelijkheid van de doodstraf weer in en begint na te gaan in hoeverre Serge destijds tegen de be staande wetten heeft, gezondigd en uitein delijk h«eft in het openbaar, op het markt- plin, de rechtzitting plaats, waarbij Serge schuldig wordt bevonden en ter dood wordt veroordeeld. Bij Dürrenmatt word* dit vonnis ten uitvoer gebracht, maar ook hier heeft Wiokey zich bepaalde vrijheden met het origineel gepermitteerd. Hij laat op het laatste ogenblik Karla ingrijpen, die een betere straf vindt voor het hele dorp door Serge in hun midden te laten leven als een voortdurende aanklacht tegen hun slenteren, rondhangen op de Croisette om een glimp van de sterren op te vangen, en 's avonds ten einde raad maar de kleine bars en nachtclubs van de binnenstad vullen, waar hun bezoek, te oordelen naar de inviterende bordjes „Wel come Navy" op hoge prijs wordt gesteld. Jaren geleden ging het grapje onder de bezoekers van het festival dat de vloot er was om de „Palme d'Or" voor de Amerikaanse inzending af te dwingen. De 21-jarige Belgische componist-zan ger Adamo, die wekenlang met „Vous- permettez monsieur" als nummer één was uitverkoren door de Nederlandse teenagers, krijgt zijn eerste gouden plaat voor „Vous permettez monsieur," waar mee Adamo in het televisie-programma „Voor de vuist weg" van Willem Duys ook nog eens harten van ouderen stal, toen hij het refrein van het chanson door zijn broertjes en zusjes liet zingen. Op vrijdag 15 mei wordt Adamo op het Centraal Station in Amsterdam verwel komd door de Club des Chansons in Ne derland, waar hij omstreeks half zes met zijn zusjes en broertjes zal arriveren. 's Avonds overhandigt Willem Duys de zanger, die aan de school voor public re lations in België studeert, de gouden plaat. Daarna gaat A.damo met zijn com bo „I Delfirfi" op tournee. Op 16 mei treedt hij op in Utrecht, 17 mei in Den Haag, de 18e in Tilburg en 19 mei in Rotterdam. Op 2e pinksterdag kan men luisteren naar een opname van Jo Vincent die op 8 juni 1962 gemaakt werd. Dit is tot nu toe de laatste opname van een onzer grootste zangeressen. Zij wordt op het Sweelinck- orgel begeleid door Albert de Klerk. Fabriek schenkt beeld. In Nijmegen is het gouden bestaansfeest gevierd van de n.v. fabriek van Honig Artikelen. In zijn ope ningsrede voor de feestelijke bijeenkomst in de Stadsschouwburg, deelde de be drijfsdirecteur ir. W. Körner mede dat het bedrijf ter gelegenheid van dit jubi leum aan de gemeente Nijmegen een beeldhouwwerk zal aanbieden. Hiertoe is een opdracht verstrekt aan de Utrecht se beeldhouwer Pieter d'Hondt. Zijn werkstuk zal worden geplaatst op het Mariënburg. SS ONDER AUSPICIëN van een stich ting ter bevordering van moderne kunst „Nunc" heeft het Arnhemse Theater liet aangedurfd te experimenteren met een symbolisch toneelspel van de jonge Vlaming Jan Christiaens. Zo vreselijk modern is de poëtisch-allegorische ma nier waarop het stuk Een vredesduif braden" geschreven is, nu ook weer niet en dat kan dus niet de reden zijn dat het hic et nunc" moest worden op gevoerd. Iedere toneelschrijver zal wel graag zien dat zijn verhaaltje geacht wordt een algemener geldigheid te hebben dan de belevenissen van een paar toevallige personages. Ook het meest realistische burgerlijke drama verwijst nog wel naar waarheden die de zichtbare gebeurte nissen te buiten gaan. Het misverstand begint dus eigenlijk als een schrijver die algemene geldigheid pas denkt te kunnen oproepen als zijn boodschap in een opdringerig symboliserende niet- realistische vorm wordt verpakt. DAT IS TENMINSTE het ietwat kinder lijke procédé waartoe Christiaens zijn toe vlucht heeft genomen. Al bijna even goed- hartig-kinderlijk neemt regisseur Jurg Mo lenaar ons in het programma bij de hand en vertelt ons wat die symbolen wel al lemaal beduiden: „breien nuffig zijn, be graven afzweren van eigen verleden" vertelt hij ons, daarbij vergetend dat sym boliek alleen waardevol kan zijn als zij volledig voor zichzelf spreekt. Maar goed, eenmaal in nuchtere taal overgebracht, blijkt het stuk een, ook weer niet zo heel Anthony Quinn als Serge Miller en Ingrid Bergman als de schatrijk ge worden ex-prostituée Karla Zach nassian in „Het bezoek van de oude dame" naar het gelijknamige toneel stuk van Dürrenmatt. hebzucht. Van dit fascinerende drama heeft Bernhard Wicky een film gemaakt die voortdurend de aandacht gespannen houdt, maar dit meer doet door zijn in trigerende inhoud dan door een doelbe wuste en tot de beklemming bijdragen de vormgeving. Zijn stijl is onevenwich tig, afwisselend realistisch en stylerend, zijn spelregie te romantisch georiënteerd om in dit kille drama van hebzucht en wraak te passen. Daarbij komt dat In grid Bergman als de niet al te oude da me die op bezoek komt, de gruwelijke aspecten mist van de rijk gedesillusio neerde vrouw die nog slechts leeft om van haar wraak te genieten. Niets in haar te mooie uiterlijk verraadt iets van haar zondige jeugd en haar bestaan als pro- stituée, vóór zij de petroleumkoning Zach nassian trouwde. Deze en andere ver fraaiingen ten gerieve van het bioscooppu bliek hebben het drama veel van zijn primitieve kracht ontnomen, zonder het nochtans tot een publieksfilm om te heb ben kunnen buigen, tenzij de aanwezig heid van Anthony Quinn als Serge Miller en natuurlijk van Ingrid Bergman iets in die richting kunnen bereiken. Overigens is de spraakverwarring rond deze film bijzonder groot. „Der Besuch" (of „La Rancune" of „The Visit") is een Frans-Duits-Italiaanse co-produktie, werd als een Duitse inzending aan het festival ingeschreven en wordt hier in de Amerikaanse, dus Engels-sprekende ver sie vertoond. Maar ook voor dit laatste kan men de Amerikaanse vloot in de blau we baai van Cannes niet verantwoorde lijk stellen. Charles Boost OP DE AVOND van de eerste pinksterdag kan Amsterdam kennismaken met een geheel nieuwe vorm van theater: het Theater a Capella, dat zijn première zal geven in de voormalige Oude-Zijdskapel op de Zeedijk, die onlangs onder de naam „Toon- kerk" als kunstcentrum een nieuwe bestemming heeft gekregen. Het Theater a Ca pella is geen nieuw toneelgezelschap, het is trouwens ook niet de bedoeling alleen toneelvoorstellingen te geven. De beste omschrijving is misschien „een speelweide voor acteurs" want vanaf Pinksteren zullen de bezoekers op iedere vrijdag-, zaterdag en zondagavond verrast worden door acteurs en actrices va» velerlei slag, die hier los van hun eigen toneelgezelschap dingen gaan doen die zij zelf leuk vinden. Initiatiefnemer van dit experiment is Shaffy. „Eigenlijk is de naam van ons theater die overigens door Hetty Blok is uitgevonden het enige dat vaststaat. Zij die hier optreden krijgen er geen cent voor. Zij komen om ie kunnen werken, zoals ze zelf willen. Wij hebben geen cent in kas, er is geen directie en er is ook geen beleid. Maar ik heb bijna alle ac teurs van Nederland benaderd en zij heb ben in principe hun medewerking toege zegd. Ook de groten." DE STICHTING TOONKERK zal zor gen voor een podium, voor een set van twaalf spotlights en een goed gevuld buf fet. En zo zal het Theater a Capella zon dagavond zijn eerste voorstelling geven. Het wordt een wat merkwaardige voor stelling die om negen uur begint met een Advertentie Voor huis. tuin en auto Veel techniek in klein bestek AMSTERDAM portables „tour de chants" van Ramses Shaffy, die hier eigen liedjes zingt en aan mekaar praat, vervolgens wordt onder regie van Peter Oosthoek een scène van Tardieu's „De zinloze Beleefdheid" opgevoerd, met onder meer Josephine van Gasteren. Kitty Courbois en Henk van Ulsen zullen gedichten van Frangois Villon voordragen. De pianist Polo de Haas zal nieuwe Ne derlandse composities spelen en onder re gie van Annemarie Prins wordt een een akter „De Verhuizing" gespeeld, die is geschreven door een oud-violist van het Concertgebouworkest, Lodewijk de Boer, hierin spelen onder meer Kitty Courbois en Jules Hamel. ANNEMARIE PRINS heeft ook de re gie van Cocteau's monoloog „Vanuit het Venster", waarin Ramses Shaffy optreedt. De chansonnière Liesbeth List zal hierna vertaalde chansons en liedjes van Hans Andreus en Ramses Shaffy zingen. Het programma wordt besloten met een één- akter van de Amerikaanse toneel-schrij ver Kaufman „Als Mannen bridgen als Vrouwen" met onder meer Johan Rem- melts en Lo van Hensbergen. De voorstelling zal om half twaalf zijn beëindigd maar het publiek mag blijven voor een tweede voorstelling die om streeks middernacht begint en geheel zal worden geïmproviseerd door artiesten die men uit de verschillende theaters hier verwacht. HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. VPRO. 10.00-2400 VARA. 9.40 VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om ca. 7.30 Van de voorpagina). 8 00 Nieuws en so cialistisch strijdliéd. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassie ke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstan den. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 R.V.U.: Filmrevue; De dwa ling van de Duitse film, door H. Wielek. 12.10 Musette-orkest. 12 30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Electronisch orgel en zangsolist: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht orkest, vocale ensembles en zangsolisten. 13.45 Lenin als lid van de tweede Internationale: zijn onuitgegeven brieven, lezing. 14.00 Radiokamerorkest, radiokoor en solisten: moderne muziek. 14.50 De huurverhoging, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Tentoonstellingsagenda. 17.25 Licht en semble met zangsolist. 17.50 Regeringsuit- zending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.20 Uitzen ding van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Luistert naar de stem van de V.V.D. 18.30 R.V.U.: Muzikaal Spec trum, door Klaas A. Posthuma. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Artistieke Staalkaart. 19.40 Licht instrumentaal trio met zgng- soliste: jazzmuziek. 2000 Nieuws. 20.05 Radiophilharmonisch orkest: moderne mu ziek. 21.20 Natafelen, cabaret. 21.50 Pro menade-orkest en zangsoliste. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: actuele kroniek. 22.55 Nederlandse kamer muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Akkordeon en orgelspel (gr.) 8.30 Lichte grammofoon muziek. 8.45 Zuid-Afrikaanse liedjes (gr.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammofoonmu ziek. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Moder ne kamermuziek (gr.) 10.30 Leven naar Pinksteren, Godsdienstige uitzending. 11.00 Hobo en piano: moderne muziek. 11.15 Tot ziens in Jeruzalem, Bijbelse quiz. 11.50 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Trip tiek: vakantieprogramma. 12.50 Grammo foonmuziek, eventueel aktualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwintet. 13.35 Pianospel (gr.) 13.50 Amusements muziek (gr.) 14.15 Fragmenten uit musi cals (gr.) 14.45 De Graaf van weet-ik-veel, operette. 15.10 Klassieke kamermuziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Orgelspel met rit mische begeleiding. 17.40 Promenade-or kest en piano: amusementsmuziek. 18.15 Meisjeskoor. 18.30 Het Spektrum:lezingen. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. 19.00 nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Klassieke grammo foonmuziek. 20.15 Zendingsliederen. 20.30 Eén Evangelie, één kerk, één wereld, ge sprek. 21.00 Klassieke kamermuziek (gr.) 21.10 Lichte orkestmuziek (gr.) 21.40 Ze venvoudige problemen en hun oplossingen, lezing. 21.55 Omroeporkest en koren: Psalm 147. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte or kestmuziek. 23.15 Lichte grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerbe richt). (12.50 Bursberichten en program ma-overzicht). 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws.) 15.45 Wedstrijd tussen schoolkoren. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 16.09 Engelse les. 16.24 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Kamermuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Grammo foonmuziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Jeugd en muziek. 20.00 Amusements programma. 20.30 Tura Tijd. 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Pedagogisch praatje. 21.50 Lichte orkestmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Oostenrijkse volksmuziek. VOOR DINSDAG NTS: 11.00-11.25 Schooltelevisie: Dat Ghi wilt swighen, een inleiding bij de opvoe ring van Esmoreit. KRO: 19.30 Reakties op: Adoptie. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Actualiteiten. 22.40 Cabaretprogram ma. 21.05 Een kwestie van geloof in weten schap, programma t.g.v. het 40-jarig be staan van de Katholieke Universiteit van Nijmegen. 21.45 Een uur met Hitchcock, filmprogramma. 22.35 Epiloog. NTS: 22.45 -22.50 Journaal. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. VARA: 17-10-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.30 Directe re portage van de finale in het tournooi om de Europacup voor bekerwinnaars te Brus sel. 20.15 Journaal. 20.25 2e helft voetbal wedstrijd. VARA: 21.15 Actualiteiten. 21.45 Inspecteur Leclerc Die aardi ge kinderen..., TV-film. 22.10 Filmven ster. NTS: 22.35-22.40 Journaal Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27): NTS: 20.15 Concert opgenomen in het klooster van Einsiedeln, Zwitserland: Het Collegium Aureum van het klooster, het kloosterkoor en solisten: klassieke mu ziek. 21.15-22.40 Marty, speelfilm. HET LIGT IN DE bedoeling voorlopig tot 12 juli iedere vrijdag, zaterdag en zon dag voorstellingen te geven, die telkens weer anders zullen zijn, omdat zij wor den gemaakt door acteurs en actrices die toevallig vrij zijn. Omdat rond de Toon- kerk in de avonduren 't veelal luidruchtige rosse leven van Amsterdam opbloeit zullen Josephine van Gasteren en Ramses Shaf fy een bezoek brengen aan alle omrin gende caféhouders, met het verzoek tij dens de uren van het Theater a Capella de jukes-box uit te doen of zeer zacht te laten spelen. Wie zich een goede buur toont mag gratis in de Toonkerk komen kijken. Josephine van Gasteren is zeer enthou siast voor het Shaffy-plan; „Ik vind het heerlijk om actrice van de Zeedijk te wor den en met mij zijn er gelukkig heel wat acteurs en actrices die wel eens iets an ders willen doen dan het gesubsidieerde toneel en het iedere week keurig een loon zakje afhalen. Is het niet fijn dat ook de artiesten die gewend zijn zeer hoge ga ges te krijgen zo maar voor niets hun eigen vak komen uitoefenen? Ik hoop dat Ramses Shaffy slaagt, hij is een jongen die honger lijgit voor zijn idealen". DE TOEGANGSPRIJS voor het Theater a Capella bedraagt f 4,- voor de eerste voorstelling en 2,50 voor de tweede; de genen die de eerste voorstelling hebben be zocht mogen gratis de tweede zien. Uit de opbrengst worden de decors en de kos tuums betaald en kan er wellicht een pot je worden gevormd om andere onkosten te financieren. Huur, verwarming en verlich ting van de Toonkerk zullen worden ge dekt door de opbrengst van de consump ties, „van koffie tot en met champagne". Het nieuwe theater dat door de betrokke nen als een „kibboetz" werd bestempeld kan circa 270 mengen bevatten. bijzondere maar toch sympathieke bood schap te bevatten: De kleine individualist dreigt in de harde maatschappij dood te worden gedrukt. Zijn pogingen om een kinderlijke natuurldylle meteen geliefde vrouw te beleven mislukken, maar ook voor een volledige aanpassing aan het ge oliede bestaan blijkt hij te fantasierijk en dus is hij ten dode opgeschreven. Een enkele maal, vooral in het begin, wel eens geestig, maar toch te vaak tot versleten of onwezenlijke grapjes zijn toe vlucht nemend, heeft Jan Christiaens ons, vooral tegen het sobere eind, wel van zijn oprechte bedoelingen en ook van enig ta lent om dialogen te schrijven overtuigd. HET GEZELSCHAP onder leiding van Jurg Molenaar had zich met een inne mende toewijding aan deze taak gezet en Christiaens de best denkbare kansen ge geven. Vooral Jurg Molenaar komt lof toe voor zijn uiterst consciëntieuze en sfeer volle mise en scène, die samen met de poëtische belichting en de, voortreffelijk bij 'schrijvers bedoelingen aansluitende, decors van Rob Otte ieder bedrijf een eigen karakteristieke stemming verleen den. Wim Kouwenhoven, misschien nog wat weinig genuanceerd, maakte veel duidelijk van de wanhopige strijd om het individue le bestaan van zijn hoofdpersoon Andreas Muller. Een eerste dragende rol, die ze ker grotere mogelijkheden liet zien. Shi- reen Strooker speelde het Ewig Weibliche naar de oppervlakkige bedoelingen van de tekst. Het verpletterende geweld van de samenleving werd in een viertal al te wei nig onderscheiden incarnaties uitgebeeld door Jan Gorissen, met zijn mooie maar eentonige stemmiddelen. Elisabeth Hoy- tink maakte als gast niet veel duidelijk van haar functie als echtgenote. Het geheel bleek een interessant debuut zonder vooralsnog in alle opzichten te overtuigen van de noodzaak der gekozen middelen. Hans van den Bergh De heer Joris Ivens heeft mij noch mijn ambtsvoorgangers laten blijken van zijn verlangen een film over Nederland te wil len maken". De staatssecretaris van O.K. en W. drs. L. J. M. van de Laar zegt dit in antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid J. J. Voogd (P.v.d.A.) of men van overheidswege aan deze cineast van wereldreputatie niet een opdracht voor een dergelijke film wil ge ven. De gebruikelijke gang van zaken bij sub sidiëring voor de vervaardiging van een film is, aldus drs. Van de Laar, dat een cineast een verzoek hiertoe bij mij indient. Na ontvangst van een advies van de Raad voor -de Kunst, neem ik dan een beslis sing, daarbij alle aspecten in overweging nemend. Er bestaat geen aanleiding om ten aanzien van de heer Ivens van deze gang van zaken af te wijken. Dutch Swing College Band. The Dutch Swing College Band, onder leiding van Peter Schilperoort, vertoeft voor een tournee in Afrika. De trip duurt vijf we ken. De musici bezoeken achtereenvol gens Oeganda, Kenya, Tanganyika, Zuid- Afrika en Ethiopië. (Van onze correspondent) In een telegram uit Ziirich heeft Herbert von Karajan aan de tegenwoordige Oos tenrijkse minister van O. K. en W., Piffl, medegedeeld dat hij zijn functie als ar tistiek directeur van de Weense Opera neerlegt en wel tot hel einde van het lo pende seizoen, dat is tot 30 juni 1964. Voor dit besluit beroept Karajan zich op een medisch advies, maar volgens welingelich te kringen van de Weense Opera moet de oorzaak gezocht worden in het feit dat Karajan geen mogelijkheid meer ziet om op bevredigende wijze samen te werken met de tegenwoordige administratieve di recteur van de opera, dr. Egon Hilbert. Ofschoon Karajan zelf deze directeur in 1963 aan de opera bad verbonden, is het in de laatste maanden tot felle conflicten tussen de twee directeuren gekomen. Ka rajan heeft zijn functie acht jaar lang met grote energie, fantasie en eigengereidheid vervuld. Hij heeft de Weense Opera ge maakt tot een van de meest vooraanstaan de muzikale centra, zodat zijn heengaan voor Wenen en voor geheel Oostenrijk een groot verlies betekent. Het is een zwakke troost dat hij zich bereid heeft verklaard op eventueel nog als dirigent in de Ween se Opera te blijven optreden. De minister wil nog pogingen in het werk stellen om de kunstenaar als directeur voor de Weense Opera te behouden. In welinge- In plaats van de voorstelling van 2 april j.l. die geannuleerd moest worden wegens ziekte van enkele medewerkenden, zal „Het Nationale Ballet morgenavond, 13 mei, in de Haarlemse Stadsschouwburg zijn sei- te Haarlem besluiten met een specta culair programma: Dessins pour les six P. I. Tsjakofsky (J. Taras; uit het Pavlova-programma Oceaan en de parels (R. DrigolA. GorskiDans van de Russische poppen (A. Liadorffl N. Orlowskaja), Valse (M. MoskovskU N. Orlowskaja) en de Pas de trols uit Don Quichotte (L. Minkus-R. Drigol A. Gorski), daarna volgt „La Somna- bule" in een geheel nieuwe enscene ring (kostuums J. Skalicky - decors J. J. Svoboda) en tot slot van de avond „Symphony in C" (G. BizetlG. Balan- chine). De begeleiding aan de vleu gels geschiedt door Stokkermans en André Presser. De foto toont het ensemble in „Symphony in C". lichte kringen twijfelt men echter aan de mogelijkheid van een compromis, omdat Karajan hiervoor nooit toegankelijk is ge weest. Karajan is niet alleen een groot diri gent, maar ook een sterke magneet die de beste muzikale krachten uit de gehele wereld wist aan te trekken. Van de an dere kant echter schijnt het wel vast te staan dat de gezondheidstoestand van Ka rajan niet zo best is en dat hij te veel andere verplichtingen op zich heeft geno men, die hij moeilijk met een directeur schap aan de Weense Opera heeft kunnen verbinden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13