HET WEER Belastingen straf op initiatief Minister Luns verwacht geen grote besluiten in Den Haag Toch vrouwenbetoging bij openings Wetsontwerp tegen t.v.-eiland NA V O-conferentie Installaties op continentaal plateau worden beschouwd als Nederlands gebied H. H. Wemmers E. G. Stijkel directeur bij Bruynzeel NAVO-CONFERENTIE IS BEGONNEN Resultaat Kon. Shell met 4.3 gestegen Buitenlandse deelneemsters mogen nu wel ons land binnen Voor modieuze dames- en feenerkleding Nog 2 dagen...A STURKA 'e/ore yournuj! VERBOUWINGSUITVERKOOP Meer bewolking Toch demonstratie Tel. 02500-21413 Het woord is aan Aftreden P. W. Peereboom In de krant van heden: Reders pleiten voor meer samenwerking pagina 17 Pellenaars naar de Tour pagina 19 Reactie van C. Verolme DENIM TUINBROEKEN en PANTALONS voor jongens en meisjes, alle maten tot 16 jaar ANEGANG 19 HAARLEM In lste kwartaal 49e JAARGANG NUMMER 157 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. f I ITT V I 1 T Tf T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. III II I tl V AAL Abonnement per week 75 centper kwartaal^ DINSDAG 12 MEI 1964 9,75, franco per post 10,25. - Losse Hlttm^hotfdrS8 en "aL^fTTekT 1529& DAGBLAD VOOK VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ^Tno. Advertentie De leiding van de „Women Strike for Peace" heeft de minister van Justitie be loofd zich te zullen onthouden van enige actie die de openbare orde zou versto ren. De minister heeft daarna het verbod voor buitenlandse deelneemsters ons land binnen te komen, ingetrokken. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later meer bewolking met kans op wat regen. Zwakke tot matige en aan de kust tijdelijk vrij krach tige wind tussen zuid en west. Koeler overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De demonstratie tegen bewapening in het algemeen en tegen kernwapens in het bijzonder zal nu morgenmiddag in Den Haag doorgaan. Omstreeks halftwee, als de deelnemers van de NAVO-conferentie zich van de Julianakazerne naar het res taurant begeven, zullen naar verwachting ongeveer duizend vrouwen zwijgend voor bijtrekken aan de andere kant van het hek, getooid met grote appieren bloemen waarop het woord „Pax" of „Peace" staat. Vijf tien vrouwen, uit elk NAVO-land één, zul len aan de NAVO-raad een petitionnement aanbieden. Deelneemsters aan het vredescongres in 's-Gravenhage uit de Verenigde Staten wie aanvankelijk de toegang tot ons land was ontzegd, werden op Schiphol vandaag toch toegelaten op voorwaarde dat zij zich van bepaalde demonstraties tijdens de NAVO-con ferentie zouden onthouden. In ons land wordt van de totale belas- tinghoeveelheid veertig percent opge bracht door de loon- en inkomstenbelas ting. In de andere E.E.G.-landen varieert dit percentage van 14 tot 23 percent. De ze druk is een rem op de bereidheid om over te werken en een straf op het ont wikkelen van initiatief. Aldus vanmorgen de voorzitter van het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers de heer H. H. Wemmers op de jaarvergadering van het verbond in Scheveningen. De heer Wemmers bepleitte in dit verband een verschuiving van de belastingdruk van di recte naar indirecte belastingen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De NAVO-conferentie in Den Haag is vanochtend om tien uur precies geopend met een plechtigheid in de ridderzaal tijdens welke de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns, zijn Amerikaanse collega Dean Rusk en mr. Stikker, de secretaris generaal van de NAVO het woord voer den. Minister Luns zei onder andere het op prijs te stellen, dat deze NAVO-conferen tie in Den Haag wordt gehouden. „Er zullen tijdens ons gesprek geen grote be slissingen worden genomen. Deze conferentie moet meer als een rou- tinegesprek worden gezien. We zullen moe- ten spreken over de Oost-Westverhouding- op-de-lange-duur, over de plaats van de NAVO-landen in de wereld en over de ver houding tussen onze landen onderling. De NAVO is een defensieve organisatie. Wij koesteren geen agressieve gedachten. Maar wij moeten onze gezamenlijk kracht in stand houden, eenvoudig omdat er geen voortgang wordt gemaakt op het gebied van de ontwapening. En dit kunnen wij alleen goed doen, als wij ons kunnen aan passen aan langzaam veranderende toe standen, zowel aan de andere zijde als aan onze eigen zijde", aldus de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken. Zinspelend op de veranderingen in de we reld van de diplomatie door de breuk tus sen de Sovjet-Unie en communistisch Chi na zei Rusk, dat de Navo geallieerden niet blind moeten zijn voor de gevaren van het heden. Sommige van deze gevaren schij nen minder geworden te zijn, maar zij kunnen plotseling zonder waarschuwing op nieuw opdoemen. De noodzaak voor een sterke Navo blijft van essentieel belang zo lang de fundamentele doelen van het communisme ongewijzigd blijven", aldus Dean Rusk in een lange rede. Mr. Stikker zei: „voor mij bestaat er een absoluut verband tussen de huidige vermindering van de spanning in de wereld en de wending die het Chinees-Russisch geschil genomen heeft. Deze wending voert terug op Cuba, waarbij de Sovjet-Unie dui delijk aangetoond werd dat zij geen aanval kon doen op een vitaal Westelijk belang zonder het risico te lopen van een totale nucleaire oorlog en wederzijdse vernieti ging." (Een uitvoerige berichtgeving over de Navo-conferentie is op pag. 4 van dit blad opgenomen) Advertentie Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije D r. Johnson: Het geluk van het individu is vol strekt onafhankelijk van de regerings vorm, waaronder het leeft. Op 1 juni a.s. zal de heer P. W. Peere boom zijn functie als directeur van Grafische Bedrijven Damiate N.V., uitgeefster van Haarlems Dagblad/ Oprechte Haarlemsche Courant en de IJmuider Courant, neerleggen, wegens het bereiken van de leeftijd van 70 jaar. De heer Peereboom heeft meer dan 45 jaar op voortreffelijke wijze onze onderneming gediend. De Raad van Commissarissen GRAFISCHE BEDRIJVEN DAMIATE N.V. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljryond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 11 Uit stad en omgeving ..;5, 7, 9, 12 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v13 Kunst J3 Feuilleton t.5 Economisch nieuws17 Beurs H Scheepsberichten 17 Sport 1® Dit nummer bestaat uit twintig pagina's beoogd twee-derde deel van het aardop pervlak te ontrekken aan elke mogelijk heid tot uitoefening van nationale juris dictie. Ware het anders, de zee zou een gebied zijn waarop moord en doodslag straffeloos kunnen worden begaan". Volgens de toelichting is de werkings sfeer van de wet beperkt tot dat deel van het continentaal plateau, waarop ons land volgens het Geneefse verdrag souvereine rechten heeft. Omdat( vaste installaties op de zeebodem niet (zoals zeeschepen) een vlag moeten voeren, is de vaste geogra fische positie in het ontwerp als criterium genomen voor de beantwoording van de vraag welke staat het eerst voor de uit oefening van de jurisdictie in aanmerking komt. Die uitoefening zal beperkt moéten blijven tot hetgeen redelijkerwijs nodig is voor de bescherming van nationale of in ternationale belangen. De plaats van de installatie kan niet worden ingelijfd. Het wetsontwerp is zo opgezet dat het de mogelijkheid biedt tot een bij de om standigheden aangepast optreden. Het legt in het nationale recht de basis voor ver der te nemen maatregelen en maakt het onder meer mogelijk bij algemene maat regel van bestuur ten aanzien van de in stallaties voorschriften vast te leggen in het belang van de scheepvaart, de visserij, de bescherming van flora en fauna in do zee of wetenschappelijk onderzoek. Over treding wordt strafbaar gesteld met een boete van ten hoogste tienduizend gulden. De heer C. Verolme, een der belang rijkste aandeelhouders van de R.E.M., ia van oordeel, dat eerst de grondwet zou moeten worden gewijzigd om een wet van toepassing te kunnen verklaren op het buiten de grondwet bepaalde grondgebied. Hij betwijfelde of het wetsontwerp wel in overeenstemming is met internationale verdragen. Ook zal het R.E.M.-televisie eiland geen nationale belangen van de Ne derlandse staat in gevaar brengen. De Ne derlandse regering Kan de reclame-televi sie van andere landen, die in Nederland ontvangen kan worden, toch ook niet aan sprakelijk stellen voor beweerde schade aan de openbare orde of de goede zeden in Nederland? De heer Verolme deed ten slotte een beroep op de Kamerleden om, zoals hij zei, „het recht van het vrije woord en de vrij e-meningsuiting waarvoor wij eeuwenlang in de bres hebben ge staan", te handhaven. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Prijzen van 5000,— 2227 8263 1000,— 4013 4728 9850 15240 15976 18543 400,— 2609 3993 5851 5882 6201 7994 8724 9243 10027 11823 12969 13217 15271 17632 21579 200,— 2158 2564 3936 4937 5100 5756 626„ 6613 6633 8142 8592 8640 8721 9174 9291 9395 9758 10269 10653 11138 12027 12645 14784 15284 15653 15729 15861 16449 17271 19997 Advertentie Oud-staatssecretaris E. G. Stijkel is be noemd tot directeur sociale zaken bij Bruynzeel Fabrieken N.V. in Zaandam. In het kabinet-De Quay was de heer Stijkel staatssecretaris van Verkeer en Water staat. Voordien was hij werkzaam als di recteur-generaal voor industrie bij de Euratomcommissie te Brussel. De heer Stijkel zal zijn nieuwe functie aan het einde van deze maand aanvangen. De deelnemers aan de NAVO-confe rentie: Van links naar rechts staan de: de ministers van Buitenlandse Zaken van IJsland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Portugal, Turkije en Groot-Brittannië; zittende: België, Canada, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland en Griekenland. Hiervoor is de regering te rade gegaan bij de algemene geschreven en ongeschre ven regels van het volkenrecht betreffen de de volle zee, waarbij zij tot de con clusie is gekomen dat er geen regel is die de vrijheid om installaties in volle zee op te richten waarborgt, tenzij die installa ties dienstbaar zijn aan een door het vol kenrecht erkend belang, zoals het oprich ten van bakens, wetenschappelijke waar nemingsposten of installaties ten dienste van de visserij. „Wat hiervan zij", aldus de toelichting, „vast staat in elk geval dat dergelijke in stallaties vooral op druk bevaren routes hinderlijk en zelfs gevaarlijk voor de scheepvaart kunnen zijn. Bovendien kun nen zij worden gebruikt als ruimtelijk steunpunt voor allerlei activiteiten die schadelijk zijn voor internationale of na tionale belangen. Met de universele er kenning van de volle zee als een niet voor occupatie vatbaar staatloos gebied, vrij toegankelijk voor alle naties, is geenszins De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk, zijn Neder landse collega mr. J. M. A. H. Luns en de secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, bij de aanvang van de conferentie. Het netto-resultaat van de maatschap pijen der Koninklijke/Shell-Groep over het eerste kwartaal van 1964 heeft 52.3 mil joen pond sterling bedragen dit bete kent een stijging van 4.3 percent ten op zichte van de overeenkomstige perioden van verleden jaar. De verkochte hoeveelheid ruwe olie en olieprodukten bedroeg gemiddeld 3.9 mil joen barrels per dag, hetgeen een record betekent en 10 percent meer is dan in het zelfde kwartaal van verleden jaar. In alle sectoren van het bedrijf bleef de activiteit op een hoog peil gehandhaafd, terwijl wederom verbeteringen in de bedrijfs efficiency werden bereikt. Deze zijn echter ten dele genivelleerd door een verdere verlaging van de inkomsten per eenheid verkocht produkt in sommige landen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vreemdelingen, die willen deelnemen aan het in Scheve ningen te houden congres van „Women strike for Peace" mogen Nederland nu wèl binnenkomen, op voorwaarde dat zij de openbare orde niet verstoren en zich houden aan de aanwijzingen van de politie. Hiermee werd een gisteren genomen maatregel van de minister van Justitie ongedaan gemaakt volgens welke buiten landse deelneemsters aan het Scheve- ningse congres ons land niet mochten binnenkomen. Enige Amerikaanse en Canadese deelneemsters waren dan ook reeds op Schiphol tegengehouden en doorgestuurd naar Kopenhagen. De opheffing van het verbod was het resultaat van een bespreking, die de lei ding van de „Women Strike for Peace" heeft gehad op het ministerie van Justi tie. De regering had op 8 mei besloten dat vreemdelingen, die wilden deelnemen aan een protestactie in verband met de NAVO-conferentie in Den Haag niet in Ne derland zouden worden toegelaten daar gevreesd werd voor ordeverstoringen. De protestactie zou worden gehouden voor de Julianakazerne, waar de NAVO-conferen tie wordt gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft thans hij de Tweede Kamer het onlangs aangekondigde wetsontwerp ingediend, dat voorziet in de mogelijkheid, op te treden tegen clandestiene televisieuitzendingen vanaf een kunstmatig eiland buiten de territo riale zone voor de kust. Het wetsontwerp bevat namelijk de bepaling dat instal laties, opgericht op het continentale plateau, voor de toepassing van nader aan te wijzen wettelijke voorschriften worden geacht tot het grondgebied van Neder land te behoren. Blijkens de toelichting ligt het in de bedoeling bij algemene maatregel van bestuur de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht en van de Telegraaf- en Telefoonwet op kunstmatige eilanden van toepassing te ver klaren. Daarmee zullen dan de plannen van de R.E.M., om vanal een door Verolme gebouwd t.v.-eiland televisieprogramma's en -reclameboodschappen uit te zenden, worden doorkruist, omdat die plannen dan in strijd zijn met de Telegraaf- en Telefoonwet. Advertentie Vanochtend om half acht arriveerden tientallen Amerikaanse dames uit 15 sta ten van de V.S. per K.L.M.-toestel uit New York op Schiphol. Zij moesten bij hun aankomst een door de marechaussee op gestelde verklaring tekenen, dat zij zich zullen onthouden van enige verstoring van de openbare orde en dat zij onvoorwaar delijk, punctueel en onmiddellijk zullen hoorzamen aan bevelen van de Nederland se politie. De regering acht het nodig op korte ter mijn voorzieningen in de wet te treffen, die elke twijfel uitsluiten omtrent hetgeen zal geschieden bij eventuele verwezenlij king van die plannen. Het wetsvoorstel is ondertekend door de ministers Scholten van Justitie en Luns van Buitenlandse Zaken. De voorgestelde wettelijke regeling is gebaseerd op het Geneefse verdrag inza ke het continentaal plateau, dat de rechts macht van de kuststaat over installaties, die op het plateau zijn gesticht voor ex ploratie en exploitatie van zijn natuur lijke rijkdommen, erkent. Volgens het ver drag moet bij de uitoefening van de rech ten rekening worden gehouden met te be schermen volkenrechtelijke belangen, zo als die van scheepvaart, visserij en we tenschappelijk onderzoek. Het verdrag laat zich echter niet uit over de uitoefe ning van souvereine rechten ten aanzien van installaties voor andere doeleinden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1