't is weer tijd voor Engeland neemt gebied van Aden strijd in hoog op Stedelingen willen wel gaarne „buiten" wonen Nieuwe spanningen tussen Frankrijk en Tunesië Nieuwsgaring in Zuid-Afrika aan banden? WERELDNIEUWS Van dag tot dag Boot omgeslagen geen overlevenden Zware straf voor muitende soldaten Goederen Vrije wereld Sabena voor een deel in staking ^^raatótocl DINSDAG 12 MEI 1964 3 kwaliteit zó zacht zó geurig Britse premier vaart fel uit tegen Rusland Spaanse minister naar Asturië Enquête voor leerlingen van Brusselse academie Bourguiba wil grond naasten van Franse boeren M. Mok (Op de NORTH Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. tl,15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. LONDEN De Engelse regering ver dedigt de zware bombardementen door de Britse luchtmacht uitgevoerd op de rebel len in het gebergte aan de grens van de Zuidarabische Federatie en Jemen met het argument dat het haar plicht is de Britse troepen die bij temperaturen van honderd graden in een vreselijk moeilijk bergterrein moeten opereren, zo goed mogelijk te beschermen en ervoor te zor gen dat het aantal gevallenen zo gering mogelijk is. Vandaag zal de Britse minister voor het Gemenebest en de Koloniën, Duncan Sandys, een bezoek aan het front brengen. Zijn taak is zich een zo actueel mogelijk beeld te vormen, zowel van de militaire als van de politieke situatie in de Zuid arabische Federatie en daarover rapport uit te brengen aan het kabinet. Premier sir Alec Douglas-Bome heeft maandagavond in 'n redevoering in Schot land verklaard dat hij persoonlijk de Britse opperbevelhebber opdracht gaf tot het gebruik van de luchtmacht in Zuid- Arabië. Hij had daaraan toegevoegd dat slechts een minimum aan luchtstrijdkrach ten mocht worden ingezet. De Britse troe pen worden overal door sluipschutters en onverhoedse overvallen bedreigd. De steun van de luchtmacht moet ervoor zorgen dat hun verliezen tot een absoluut minimum beperkt blijven. Het politieke doel is een nieuwe rege ling voor de afbakening en bescherming van de grens tussen Jemen en de Fede ratie. Hieraan kunnen wij nog toevoegen dat men in Londen niet alleen denkt aan een demarkatie van het open gedeelte van de grens, maar tevens aan een demilitai- risering van het grensgebied en het zen den van waarnemers van de Verenigde Naties langs de nieuwe afbakening. Sir Alec zei verder dat Engeland zijn belofte om de Federatie te verdedigen na moet komen. Deze wordt bedreigd door politieke ondermijning en infiltratie van door Egypte bewapende rebellen. Tegen over Kroesjtsjevs aantijgingen voerde sir Alec aan dat vooral de ondermijningstac tiek van de Sovjet-Unie en China verant woordelijk is voor de onrust in de wereld. In Londen weigert men het argument te aanvaarden dat de bergstammen al ja ren woelig zijn en er hun hoofdbezigheid van maken karavanen te overvallen als middel om in hun dagelijks onderhoud te voorzien. Thans worden zij geoefend en bewapend door de Egyptische troepen in Jemen. Daarom is hun actie agressie. Op de vraag of een Britse erkenning van de door Nasser gesteunde republiek Je men een einde zou maken aan de vijande lijkheden, luidt in Londen het antwoord dat een dergelijke erkenning staatsrechtelijk uiterst riskant zou zijn, omdat alleen al het feit dat 40.000 Egyptische manschap- Prinses Alexandra van Kent ging maandag met haar tien weken oude baby James Robert Bruce en haar man Angus Ogilvy naar Bucking ham Paleis in Londen waar de baby is gedoopt. Op weg naar de doop plechtigheid werd een bezoek ge bracht aan prinses Margaret in het Kensington Paleis. pen er niet in geslaagd zijn de royalisten te overmeesteren voldoende bewijs ervoor is dat de republiek onvoldoende steun vindt bij de bevolking. In werkelijkheid heerst er een impasse, noch Nasser noch de roya listen schijnen te kunnen winnen. In het Lagerhuis heeft Thorneycroft, de Britse minister van Defensie, maandag avond verklaard dat het zinloos is om vage politieke oplossingen voor te stellen, zoals sommigen doen. Er is geen politieke vooruitgang mogelijk zonder voorafgaande militaire controle. Thorneycroft onder streepte nog eens dat alle Britse militaire operaties op het grondgebied van de Fe deratie plaatsvinden. De speciale commissie van de Verenig de Naties voor de koloniale politiek heeft met 18 tegen drie stemmen de Britse ac tie veroordeeld en besloten deze ter ken nis te brengen van de Veiligheidsraad. De Britse gedelegeerde verklaarde dat het beeld dat in de commissie van de opera ties werd gegeven volkomen in strijd is met de waarheid en dat de verdediging tegen de terroristen geheel is gerechtvaar digd. MADRID (AFP) In Asturië zijn nog steeds 40.000 mijnwerkers en 5.500 me taalarbeiders in staking. De staking schijnt tot dusver rustig te verlopen. Van arrestaties is geen melding gemaakt. De Spaanse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Camilo Alonso Vega, is maandag naar Oviedo gegaan om zich van de toestand op de hoogte te stellen. DACCA (Oost Pakistan, AP) Aange nomen wordt dat maandag vijftig mensen verdronken zijn bij het omslaan van een boot op de rivier de Padma, 145 kilometer van Dacca. Er zijn nog geen overleven den gevonden. Slechts twee lijken zijn tot dusver geborgen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een leraar aan de Brus selse academie voor schone kunsten heeft onlangs aan vijftig van zijn leerlingen een vraag voorgelegd: wanneer ge de keus hebt tussen een modern huis of een mo derne flat, voorzien van de nieuwste ge makken en met grote spiegelruiten in Brussel, en een oud huis, dat een beetje (Van onze correspondent) PARIJS De betrekkingen tussen Frankrijk en twee van zijn voormalige be zittingen of protectoraten in Noord-Afrika zijn sinds enkele dagen weer eens heel slecht. In Algiers zijn nieuwe besprekin gen begonnen tussen de directeur van de afdeling der economische relaties op de Quai d'Orsay, Wormser, en de Algerijnse regering over de samenwerking tussen bei de landen met betrekking tot de petroleum- winning in de Sahara. De Algerijnen hebben hun eisen, die ze tot dusver slechts binnensmonds hadden geuit, nu duidelijk uitgesproken. Ze wil len niet alleen een hoger aandeel in de winst, maar bovendien wensen ze direct betrokken te worden en blijven bij de ver schillende fasen die tussen de produktie en de distributie van de Algerijnse olie zijn gelegen. Een veel ernstiger en zelfs explosiever karakter draagt echter het geschil dat de betrekkingen tussen Parijs en Tunis weer eens vergiftigt. Geheel onverwacht heeft de temperamentvolle president Habib Bourguiba Parijs door zijn ambassadeur doen weten dat hij een driehonderddui zend hectares grond, die zich nog in het bezit van Fransen bevinden, zal onteige nen om ze onder Tunesische boeren te dis tribueren. Deze maatregel is in flagrante strijd met de akkoorden die vorige jaar tussen beide landen zijn gesloten. In Parijs brengt men de beslissing in verband met het komende bezoek dat Bourguiba bren gen moet aan zijn Algerijnse buurman Ben Bella die de Franse bezittingen in zijn land al lang heeft genaast en de Tu nesische president wel eens van neo-kolo- nialisme meende te mogen betichten. In een uitvoerig onderhoud dat de Fran se minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville de Tunesische ambassadeur in Parijs gisteren toestond, moet hij zijn be zoeker al hebben gedreigd de lening van ruim tweehonderd miljoen franken op te zullen schorten wanneer Bouguiba zich bij zijn voornemens zou willen houden. Tot definitieve stappen zou Parijs echter nog niet willen overgaan alvorens kennis te hebben genomen van de redevoering die Bourguiba over dit onderwerp vandaag in het Tunesische parlement houdt. KAAPSTAD (Reuter) Een Zuidafri- kaanse commissie, die een onderzoek in gesteld heeft naar de pers in Zuid-Afrika, beveelt in de tweede helft van haar ver slag dat maandag bij het parlement is in gediend de wettelijke instelling van een persraad aan voor de „zelf-controle en discipline." In het verslag wordt ook de jaarlijkse registratie bij de raad van alle dagbladen en journalisten aanbevolen. De commissie meent dat de huidige raad, die is inge steld door de vereniging van de dagblad pers niet aan de fundamentele eisen voor zelf-controle en discipline van de pers vol doet. Het doel van de persraad zou moeten zijn „handhaving van de persvrijheid" en „het aankweken van de grootst mogelijke nauwgezetheid bij de aanbieding van het nieuws." Voorts stelt de commissie voor, dat al leen bij de persraad geregistreerden pers telegrammen naar het buitenland zullen mogen verzenden en dan uitsluitend via het hoofdpostkantoor in Pretoria. De raad zou gerechtigd moeten zijn afschrift van alle verzonden telegrammen van het no«t kantoor op te vragen vervallen is, maar dat wat buiten de stad ligt, wat kiest ge dan? Zevenenveer tig kozen het oude wat wrakke huis, één de moderne flat en twee zij waren meisjes zeiden dat het haar niet kon schelen als zij maar gelukkig zouden zijn. Zij zijn zeker twee aardige meisjes en waarschijnlijk zijn zij wel flink en reëel ook, maar voor de statistiek komt haar antwoord niet goed uit. Tekenend het woord wordt in dit verband met graagte gebruikt is toch wel dat de grote meer derheid niet in de stad wilde wonen, hoe comfortabel dan ook. maar wel buiten en in een oud huis. Natuurlijk heeft de leraar ook verder naar de motivering geïnformeerd. Die kwam er op neer dat een nieuw huis niet genoeg „leefde" en dat men in een oud huis zelf van alles kon verbouwen en ver anderen. Bovendien bleek het buitenleven, althans het leven in de buurt van de grote stad, aantrekkelijker voor de meesten dan het leven binnen de stadspoorten. En nu nog het aardige van de uitslag van die enquête: de zevenenveertig kwa men, op enkele uitzonderingen na, uit ste den zoals Brussel, Antwerpen, Gent, Na men of Luik en de enkeling, die de grote vensters etc. verkoos, was in een dorp ge boren en had er zijn jeugd doorgebracht. Het stemt wel tot nadenken: de enige, die het meer of minder primitieve platte landsleven uit ervaring kende, verlangde er niet naar terug. De anderen, gewend aan centrale verwarming, baden en dou ches, liften en de stad rondom hen, verko zen buiten. Zou het dus toch altijd zijn „dat wat je niet hebt?" In ieder geval blijkt de romantiek, on danks zo veel moderne dingen als spijker broeken, non-figuratieve schilderijen en alle uiterlijke verschijningsvormen van de welvaartsstaat, waarmee die acade mieleerlingen dagelijks worden geconfron teerd, nog wel onder hen te leven. Ge ruststellend is dat. Enkele dagen geleden is in Apeldoorn uitgereikt wat ik in de kop van een be richt zag aangeduid als „eerste litteraire jeugdprijs". Nu is jeugd een begrip dat reikt van pasgeborenen tot ja, feitelijk tot ieder die zich voor het aantal zijner jaren schaamt. Het is dan ook pure wille keur van mij dat ik bij het lezen van bedoelde kop een figuurtje van een jaar of tien voor mijn geestesoog zag oprijzer.. Ik. vergiste mij, zoals bij mij verder le zen duidelijk werd. De prijs is bestemd voor jongelui in de leeftijd van zestien tot en met negentien jaar. Al had ik me dan vergist, ik mocht in elk geval getroost constateren dat we op prijzengebied alweer iets gevorderd waren. Tot dusver hadden we wel onderscheidin gen gekend, waarnaar lieden tot vijfen twintig jaar konden meest reven, niet ech ter prijzen waarbij de slagboom vóór d» twintig werd neergelaten. Hoewel dank baar voor deze vordering, voel ik me nog lang niet voldaan. Wie zal zich over de tien- tot zestienjarigen ontfermen? Want daar zal het toch heenmoeten, willen we het jonge talent de kansen geven waar naar het zit te snakken. We leven immers nog altijd in de eeuw van het kind. En om de naam van deze eeuw volledig tot zijn recht te doen komen, zal het zelfs on vermijdelijk zijn dat we, bij de leeftijds grens van tien jaar aangeland, nog iet» verder afdalen, laat ik zeggen tot zes jaar, de leeftijd waarop de mens geacht mag worden rijp te zijn voor de eerste klas van de lagere school. Heeft iemand er een idee van, welke schatten aan talent er op de nederige schoolbanken op aanmoedi ging, en dus op'prijzen, zitten te wachten? Ik moet erkennen dat ik er geen idee van heb en ik vermoed dat velen in dit op zicht even onwetend zijn als ik. Vandaar dat ik de aandacht van de heren in Apel doorn op dit nijpende probleem zou willen vestigen. Is er, wanneer we bij de zesjarigen zijn gekomen, reden tot meer voldoening dan op dit ogenblik, men zal ook dan nog niet bij de pakken mogen neerzitten, maar een speurtocht moeten ondernemen in het kleuterrijk. Het moet met behulp van de moderne psychologie mogelijk zijn, in de plak- en vlechtprodukten der kleuters sporen van letterkundig talent bloot te leg gen en naar behoren met een prijs aan te moedigen. We zullen onze vaderlandse en culturele plichten niet naar behoren hebben vervuld aleer wij dit alles, compleet met jury's en wedstrijdreglementen, hebben vastge legd en in praktijk gebracht. Ik durf ts voorspellen dat er alsdan in Nederland een ongekende litteraire bloei zal losbarsten, blijkende, zoal niet uit het aantal de eeuwigheid trotserende werken, dan toch uit het aantal litterair gekroonde hoofden. Advertentie DAR ES SALAAM (Reuter) In Dar es Salaam is maandag vonnis gewezen te gen veertien onderofficieren en manschap pen van het uit twee bataljons bestaande leger van Tanganjika, die de aanstichters zijn geweest van de muiterij, die in januari uitbrak. Tien beklaagden kregen tien jaar en drie vijf jaar gevangenisstraf. Een sergeant werd tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Drie korporaals en twee solda ten werden vrij gesproken. 3 Brits vlootbezoek. Tot 15 mei brengen het Britse fregat „Nubian" de mijnenleg- ger „Plover" en tien kustmijnenvegers een bezoek aan Amsterdam. Inrijden. Een dief die in Londen een gloed nieuwe wagen van 10.000 gulden had ge stolen, heeft de rechtmatige eigenaar een lijstje geschreven met gebreken waar hij eens naar moet laten kijken. Hij schreef de auto nodig gehad te heb ben, er 900 mijl mee gereden te heb ben, waar de wagen gevonden kon wor den en waar de sleutel lag. „De wa gen is op de juiste manier ingereden". De wagen werd gevonden zoals was be schreven. De bezittingen op de achter bank waren niet aangeroerd. Ontslag. Colin Jordan, de leider van de nationaal-socialistische beweging in En geland, heeft bekendgemaakt, dat John Tyndall, de secretaris van de beweging ontslagen is en uit de beweging is ge stoten. Tyndall, die sinds 1962, toen de beweging werd gevormd, secretaris is geweest, is het vorige jaar drie maanden verloofd geweest met Frangoise Dior, een Frangaise die in oktober trouwde met Colin Jordan. vakantie. Dr. Hewlett Johnson, de voor malige „rode deken" van Canterbury is per vliegtuig naar communistisch China vertrokken waar hij een maand vakantie zal doorbrengen. Johnson is 90 jaar. Bezoek. De Japanse kroonprins, Akihito en prinses Mistikiko, zijn maandag in Mexico City aangekomen voor een offi cieel bezoek van vijf dagen. Emigratiebemiddelaar. De Russische re gering heeft een 25-jarige Britse student uit Londen, die onder een uitwisselings programma in de Sovjet-Unie vertoefde, het land uitgewezen. Hij zou hebben ge tracht een Russisch gezin over te halen te emigreren. Bommen. In het Hilton-hotel in Madrid is een kleine bom onder een sofa ontploft. De gasten verslikten zich in hun aperi tief, maar kwamen met de schrik vrij. Ook bij het kantoor van het monarchis tische dagblad A.B.C. werd een (onont- plofte) bom aangetroffen. „Niet naar Zwarte Zee". Greville Wynnè, de Britse zakenman die met de Russen voor de spion Gordon Lonsdale vier da gen geleden werd uitgewisseld, heeft het ziekenhuis verlaten. Hij gaat nu met va kantie naar het buitenland. „Niet naar de Zwarte Zee", zei hij Vergaan. Ten "Zuiden van het Japanse eiland Kioesjoe is een nationalistisch Chinese vrachtboot vergaan. 29 opva renden worden vermist. Zestien beman ningsleden zijn door een Grieks vracht schip opgepikt De Hongaren proberen reeds enige tijd tot een wat normaler handelscontact met Washington te komen De Roemenen pogen eveneens het politieke ijs dat hen formeel nog steeds van de Amerikanen scheidt te breken. Naarmate de band met de Sovjet-Unie minder strak wordt, groeit in de landen achter het ijzeren gordijn de bereidheid handelsbetrekkingen aan te knopen met het Westen. Dat is een opvallende ontwikke ling, waarvan men de betekenis niet moet onderschatten. Het blijkt dat het bloed als het de kans krijgt toch kruipt waar men het eigenlijk niet gaarne ziet heen gaan. Tot voor kort waren de Oosteuropese communistische landen met handen en voe ten gebonden aan de comecon, de com munistische raad voor wederzijdse econo mische bijstand. De handel met de Sov jet-Unie was toen een axioma voor de re geringen van die landen. Maar ook de Sovjet-Unie zoekt naar mo gelijkheden zich uit dat te nauwe keurslijf te wringen. Moskou heeft een toenemen de behoefte aan machinerieën en gebruiks goederen. Het is nu de politiek van Kroesj- tsjev de Russen aan den lijve te laten voe len dat het communisme in staat is hun een beter leven te geven. De Sovjet-Unie kan haar bondgenoten echter niet langer onthouden wat zij zelf wenst te verwer ven. Wat een half jaar geleden nog onmoge lijk scheen, is nu reeds werkelijkheid: er wordt door communistische landen onder handeld met de Verenigde Staten over han delsverdragen. Politieke kortzichtigheid blijkt vrij snel plaats te hebben gemaakt voor een gezond realisme. Roemenië en Hongarije hebben de kans gekregen zich voor het eerst sinds jaren te gedragen als soevereine staten. Het Wes ten zal er verstandig aan doen ze met be grip en welwillendheid tegemoet te treden. Amerikaanse politici die willen dat de re gering in Washington vele politieke conces sies eist in ruil voor een te sluiten han delsakkoord slaan de plank lelijk mis. Zij hebben nog niet begrepen, hoe de wereld er in 1964 uitziet. De NAVO-conferentie die vandaag in Den Haag is begonnen is de eerste van haar soort waarbij Nederland het gast heerschap vervult. Vandaar waarschijn lijk het paniekerige geharrewar over on derdak voor de afgevaardigden, vergader ruimte, enzovoorts, dat al maanden aan de conferentie is voorafgegaan en dat in NAVO-kringen wel een bar provinciaalse indruk moet hebben gemaakt. Vandaar wellicht ook het nog méér paniekerige (en gelukkig gauw weer ongedaan gemaakte) verbod aan vredelievende buitenlandse vrouwen om ons land binnen te komen ten einde in Den Haag op vreedzame en „bloemrijke" wijze hun afkeer van atoom wapens te demonstreren. Men kan zich afvragen of een dergelijke demonstratie erg zinvol is; het vermoe den lijkt gewettigd dat de confererende ministers van de hele betoging niets zou den hebben gemerkt of, als zij dat wél hadden gedaan, zich er niets van zouden hebben aangetrokken. Maar de officiële gastheren in Den Haag waren blijkbaar zo vlak voor de conferentie over hun 2enuwen heen en dus ging men maar dadelijk tot de aller-radicaalste maatre gel, een inreisverbod, over. De dames mochten niet alleen niet demonstreren; ze mochten zelfs de Nederlandse grond bui ten Schiphol niet betreden. Onze vaderlandse autoriteiten hebben met deze maatregel, van hoe korte duur hij ook is geweest, weer eens getoond weinig begrip te hebben voor de publici taire consequenties van hun eigen daden. Want al kon de minister van Justitie zich beroepen op wetsartikelen inzake de open bare orde en het gedrag van buitenlan ders in Nederland, het inreisverbod was nauwelijks in overeenstemming te bren gen met het feit dat wij ons land zo gaarne een deel van „de vrije wereld" noemen. En als de NAVO, de beschermster van die vrije wereld, naar de mening van onze regering zelf moet worden beschermd te gen een rustige betoging van een paar honderd vredelievende dames, is dat óf beschamend voor de NAVO, óf voor het vertrouwen dat Den Haag in het bond genootschap stelt. Het verheugt ons dat het inreisverbod zo gauw weer is ingetrokken; maar het had nooit uitgevaardigd moeten zijn. wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ongeveer een zesde van het vliegend personeel van de Belgische nationale lucht vaartmaatschappij „Sabena" is vandaag in staking gegaan. Een tweetal vluchten moest worden afgelast en andere diensten zullen moeten worden gecombineerd. De stakers behoren tot de liberale vakbond. Zij eisen een algemene verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Jeugdig talent Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3