Nieuw Westelijk Duitse kwestie te initiatief in verwachten Opvallende verklaring aan vooravond van NAV O-gesprek Dean Rusk brengt Turken niet nader De kwestie Cyprus zit ook aan NAV O-conferentietafel Grieken en tot elkaar Spaak bindt in Den Haag Franse NAVO-kat bel aan ja graag! Vliegongelukken eisen 91 levens Diamanten vermist Drie doden bij schietpartij in Famagusta Belgen herdenken vijfhonderd jaar Staten-Generaal Vier dodeni n het verkeer Nederlandse gemeenten beginnen congres DINSDAG 12 MEI 1964 4 Vliegveld Paramaribo door rook onbruikbaar Mr. Stikker ontkent tweedracht in organisatie TOGAL TEGEN REUMATIEK - SNELLE STILLER VAN PIJN Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret 'mÊ0. Advertentie (Van onze correspondent) Er kan een nieuw Westelijk initiatief in de Duitse kwestie worden verwacht. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Duitsland hebben gister avond in Den Haag het Duitse vraagstuk uitvoerig besproken. Er kwamen daarbij een aantal mogelijkheden aan de orde, die nu aan de regeringen van de vier landen zullen worden voorgelegd. Daar na zal het Westelijke vooroverleg wor den voortgezet op ambassadeursniveau in Washington. Over de inhoud van de verschillende voorstellen werd gisteravond angstvallig het stilzwijgen bewaard. De verklaring die aan het slot van de bijeenkomst werd uit gegeven, biedt geen concrete aanknopings punten. Veel herinnert aan oude verklarin gen. Maar het feit dat de vier ministers aan de vooravond van de NAVO-conferen- tie het moeilijke onderwerp Duitsland on verbloemd hebben aangesneden en met een eensgezinde verklaring voor de dag kwamen, is op zichzelf al een bijzondere gebeurtenis. Sinds lange tijd wordt het Duitse pro bleem als min of meer doodgepraat be schouwd. Uit vrees dat het allengs de aan dacht zou verliezen kwam minister Schro der naar Den Haag met het stellige voor nemen de hernieuwde aandacht van de NAVO voor de verdeling van zijn land te vragen. Dat hij reeds aan de vooravond van de conferentie de vertegenwoordigers van de drie voormalige bezettingsmachten achter zijn streven wist te verenigen, wordt alge meen als een zeer groot succes voor de Bondsrepubliek en zijn energieke pleitbe zorger beschouwd. In Duitse delegatiekrin gen toonde men zich gisteravond ^buiten gewoon gelukkig met deze ongewoon krach tige hernieuwde bevestiging van de weste lijke politiek inzake het Duitse vraagstuk." Het trekt de aandacht dat in de verkla ring het zelfbeschikkingsrecht is genoemd. Tot nu toe is dit recht altijd de grote boeman voor de Russen geweest. Men vraagt zich dus af, of een hernieuwde ver wijzing naar dit recht niet bij voorbaat elke mogelijkheid voor een gesprek met de Sovjet-Unie zal torpederen. Het ant woord op deze vraag mag men, zo werd ons gisteravond te verstaan gegeven, zoe ken in de versterkte positie van het Wes ten en de verzwakking van het Oostblok gedurende de laatste paar jaren. Het zelfbeschikkingsrecht kan gezien worden als een proef voor de oprechtheid van de Russische bedoelingen in deze pe riode van .betrekkelijke ontspanning. De Russen kunnen zich, anders dan een aan tal jaren geleden toen hun prestige tegen over de niet verbonden landen veel groter was, nu veel moeilijker een afwijzing ver oorloven.' De positie van het Westen is versterkt en dan, zo meende men in wel ingelichte kringen, kan men moeilijk een westelijk initiatief gepaard gaande met concessies verwachten. De bijeenkomst van de vier ministers, die voor en na een diner op de Britse ambassade werd gehouden, leek aanvan kelijk het karakter van een routinegesprek te hebben. Niemand verwachtte een con creet resultaat van deze ontmoeting. Toen echter het gesprek opvallend lang duur de en de vier ministers steeds weer nieu- achtergrond koning Konstantijn. we adviseurs bij hun bespreking haalden, groeide het vermoeden, dat er iets bijzon ders op komst was. Toen minister Schroder met een brede glimlach de Britse ambassade verliet, was het duidelijk dat de bespreking een voor Duitsland gunstig verloop had gehad. Later bleek, dat het gehele gesprek, dat bijna vijf uur duurde, aan het Duitse vraagstuk was gewijd. De eensgezindheid bleek tenslotte duidelijk uit het feit, dat de verklaring in tien minuten werd opge steld- Meestal plegen er nog al wat haken en ogen aan een dergelijk stuk te zitten. Het valt na dit harmonieuze contact tus sen de vier voornaamste NAVO-landen niet meer te verwachten, dat op de NAVO- conferentie zelf nog uitvoerig aandacht be steed zou worden aan het Duitse vraag stuk. Aan het eind van een gesprek werd na mens de vier ministers de volgende ver- MANILA (AP, Reuter en AFP). Een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een C-135 is gisteren enige honderden meters van de luchtmachtba sis Clark, ten noorden van Manila op de Philippijnen neergestort, met 83 mensen aan boord. Tien overlevenden zijn in kri tieke toestand in een ziekenhuis opgeno men. Het toestel vervoerde 73 passagiers, allen luchtmachtmilitairen. In zijn val raakte het een taxi, waarin drie mensen zaten. Een passagier werd ge dood, de andere twee inzittenden werden gewond. Verder werd een aantal employés van het vliegveld ten gevolge van het ex ploderen van het toestel gedood en ge wond. Het totaal aantal doden is inmiddels gestegen tot 75 doden. De piloot was vlak voor de landing in radiocontact met het vliegveld. Hij gaf geen enkele aanwijzing dat er moeilijkhe den waren. Het toestel kwam uit Hawaii. ROTA Een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine met tien man aan boord is maandag ten zuiden van Cadiz in Spanje in zee gestort. Er zijn geen tekenen van overlevenden. Het toestel was voor een oefenvlucht opgestegen van het marinestation Rota. Een Spaanse visser heeft gezien dat de machine het water raakte en in brand vloog. ANDOVER Nabij Andover, in het zuiden van Engeland, is maandagavond een Vulcan-straalbommenwerper neerge stort en in brand gevlogen. Van de zes inzittenden zijn er vier omgekomen. De overige twee die met de schietstoel het vliegtuig hadden verlaten, zijn zwaar ge wond. Het was het tweede ongeval met een Britse bommenwerper binnen een week. SEALE Bij Seale in Alabama (Ver enigde Staten) heeft maandag een mili tair transportvliegtuig van het type C-119 met 43 parachutisten aan boord een nood landing gemaakt. Twee inzittenden kwa men daarbij om het leven. Elf militairen werden gewond. Het vliegtuig vervoerde leerling-parachutisten naar een punt, waar zij hadden moeten springen. LONDEN (AP) Diamanten ter waar de van 140.000 gulden worden vermist uit een Brits verkeersvliegtuig. Zij zaten in pakjes die van Accra (Gha na) naar Londen verzonden werden. De beide pakjes waren gesloten met spe ciale zegels met de kop van de president van Ghana, Kwame Nkroemah. Een pakje werd door de douane in Lon den geopend. De inhoud was onaange roerd. Het andere echter bevatte alleen maar zand. Prinses Anne Marie van Denemarken, die weldra het Grieks-orthodoxe ge loof zal aannemen voor haar huwe lijk met koning Konstantijn van Griekenland, heeft zondag in Salo- niki voor het eerst haar godsdien stige plichten vervuld door het heilig evangelie van de Grieks orthodoxe kerk te kussen. In het midden op de (Van onze correspondent) Pogingen om aan de vooravond van de NAVO-conferentie de verhouding tussen Griekenland en Turkije te verbeteren, zijn op niets uitgelopen. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk heeft gisteren achtereenvolgens een be zoek gebracht aan zijn Turkse en Griek se collega's om te pogen de standpunten van beide partijen tot elkaar te brengen in het Cypriotische conflict. Zijn pogingen zijn echter op niets uitgelopen. Gistermiddag legde de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Erkin, een verklaring af waarin Griekenland wordt beschuldigd van volledige minachting voor de internationale verdragen over Cyprus en onverholen steun aan de onwettige ac ties van de Griekse bevolking op Cyprus. Daarmee was de kans op een wat mil dere stemming bij het begin van de mi nistersconferentie van de NAVO volledig verkeken. De Griekse en Turkse delega ties nemen vandaag als vijanden deel, met hun dertien collega's, aan de confe rentie. De Griekse minister Kostopoulos liet zich gisteren zelfs ontvallen niets te voelen voor een discussie met zijn Turk se collega. Beide partijen hebben zich gisteren veel moeite gegeven om hun standpunten uit een te zetten voor het internationale fo rum dat op het ogenblik in Den Haag bij een is. Opvallend was dat zowel de Griek se als de Turkse minister van Buitenland se Zaken daarbij aandrong op een uitbrei ding van de VN-macht op het eiland en op een uitbreiding van de volmachten van de autoriteiten van de Verenigde Naties met het oog op herstel van rust en orde op Cyprus. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken gaf to edat de versterking van de VN-macht zou kunnen betekenen dat de militairen van de volkenorganisatie des noods op de Griekse Cyprioten zouden moe ten vuren. Volgens de Griekse visie moet de regeling van het probleem na het her stel van rust en orde worden overgelaten aan het beleid van de VN-bemiddelaar. In elk geval moeten beide partijen hun FAMAGUSTA (Cyprus) (AP) Drie Griekse legerofficieren en een Grieks Cy prioot zijn maandag in deze geheel Turk se stad door kogels neergemaaid. Drie wer den gedood en de vierde is ernstig gewond. Dat heeft een Britse Rode Kruis officier verklaard. Blijkbaar was de Griekse legerauto per vergissing de ommuurde Turkse stad bin nengereden. Nadat de bestuurder geen ge volg had gegeven aan het bevel van de schildwachten te stoppen werden alle Turk se schildwachten gealarmeerd. Toen de wagen door een andere poort de Turkse wijk wilde verlaten openden de Turken het vuur. troepen van het eiland terugtrekken en wellicht zal een permanente aanwezigheid van de VN op het eiland noodzakelijk blijven. Een duidelijke scheiding van de Turk se en Griekse gemeenschappen op het eiland achtte hij ongewenst. Dat is tegen de historische ontwikkeling die naar een heid tendeert, aldus de heer Kostopoulos. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Erkin, flegmatieker dan zijn Griek se collega, maar zeker niet minder fel, zei „de Grieken beschouwen de huidige regeling van de staat Cyprus slechts als een stap op de weg naar een volle dig Grieks eiland. Het plan van de Griek se regering zal de Turkse bevolking de graderen tot een rechteloze minderheid, die volledig is overgeleverd aan de gena de van de Grieken. Laten de Grieken eerst eens verklaren dat zij waarde hechten aan de verdragen van 1960". Minister Erkin gaf ons gisteren een uit voerige uiteenzetting van de door Turkije gewenste oplossing van het probleem: de vorming van een federale staat met een centrale regering, die zich slechts bezig houdt met de regeling van de buitenland se betrekkingen, de defensie en de open bare financiën. Alle andere overheidsta ken zouden moeten toevallen aan lagere bestuurseenheden van de Griekse en de Turkse gemeenschappen afzonderlijk. Minister Erkin vergeleek zijn plan voor Cyprus met de opbouw van de Zwitserse bondsstaat, waar de verschillende bevol kingsgroepen ieder hun eigen kantons be sturen. Uitvoering van het Turkse plan zou betekenen dat 50.000 Turken en een evengroot aantal Grieken zouden moeten verhuizen. Waarnemers in Den Haag gaven gister avond te kennen dat de onverzoenlijkheid van de beide standpunten weinig hoop voor een verbetering van de situatie laat. Het komt zelden voor dat de heren Erkin en Kostopoulos in één stad verblijven en op zoveel goede diensten van hun collega's kunnen rekenen. Maar even zelden is de politieke kloof die beiden scheidt zo groot gebleken als nu in Den Haag. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ook in België zal men de vijfhonderdste verjaardag van de Staten- Generaal van de lage landen herdenken evenals dat in januari van dit jaar in ons land is gebeurd. Naar de aard van onze zuiderburen zal het feest een folkloristische gebeurtenis worden. De maatschappij van de Brusselse ommegang zal medewerking verlenen en het ministerie van Binnenland se Zaken heeft rijkswachters te voet en te paard ter beschikking gesteld. Vrijdagavond 24 mei zal op de Grote Markt te Brussel een stoet van duizend mannen en vrouwen en tweehonderd rui ters 'n reproduktie opvoeren van het steek spel van de onbekende dame, dat Filips de Goede in mei van het jaar 1464 te Brussel liet organiseren ter ere van de afgevaardigden van de eerste Staten-Ge neraal. Ook de stad Brugge heeft zich bij de feestviering aangesloten. Zij heeft de af gevaardigden van de interparlementaire raad van de Benelux-Unie uitgenodigd de volgende dag in de gotische zaal van het stadhuis van Brugge, een vergadering te houden. In die zaal kwam namelijk in mei 1464 de Staten-Generaal bijeen. Wegens door bosbranden veroorzaakte zware rook, is het Surinaamse vliegveld Zanderij vaak niet te gebruiken. Een K.L.M.-vliegtuig vloog door naar Brits Guyana. Twee P.A.A.-toestellen konden evenmin landen. De enorme branden, die reeds maandenlang de bossen teisteren, zijn een gevolg van de intense hitte en droogte. Europese Beweging. Op het congres van de Europese Beweging in Nederland, dat op 6 juni in grand hotel „De Cocajgne" in Eindhoven wordt gehouden, zullen in da middagzitting de ministers van Buiten landse Zaken van België en Nederland; P-H Spaak en mr. J. M. A. H. Luns, toe spraken houden. (Van onze correspondent) Overleg achter de schermen heeft er gisteren toe geleid dat de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Spaak vandaag op de eerste dag van de NAVO- ministerraad fel van leer zal trekken tegen de houding van Frankrijk binnen de NAVO. De Belgische minister, zo vernemen wij, zal als een soort woordvoerder op treden voor de NAVO-partners, die zich bezorgd maken over de schade die de eenzijdige Franse politiek aan het belang van de NAVO berokkent. Minister Luns, in N.A.V.O.-kringen de notoire bevechter van de Franse ambities, heeft men dit keer als gastheer niet al te onvriendelijke woorden tegen een van zijn gasten in de mond willen leggen Daarom heeft men ditmaal zijn Benelux- collega Spaak gekozen, die als oud-secre taris-generaal van de N.A.V.O. beter dan zijn meeste collega's met de problemen vertrouwd is. Mr. D. Stikker, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., wilde gisteren geen oor deel geven over de Franse houding. „Ik heb vijftien meesters", zei hij, „en gene raal De Gaulle is er een als de ande ren. Critiek op een van mijn meesters kunt u van mij niet verwachten". Mr. Stikker liet op zijn persconferentie aan de vooravond van de N.A.V.O.-minis terraad wel een paar aanbevelingen horen voor structuurveranderingen binnen de N.A.V.O. Zo zou naar zijn oordeel de zo genoemde standinggroup de militaire staf van de N.A.V.O., bestaande uit ver tegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten, uit Washington naar Parijs verplaatst moeten worden om het contact tussen het secretariaat-gene raal in Parijs en de militaire deskundi gen van de standinggroup gemakkelijker te maken. De permanente ambassadeurs van de N.A.V.O.-landen in Parijs beschik ken dikwijls over sneller en meer advies van hun militaire adviseurs dan de secre taris-generaal van de zijne in Washington. Een andere wijziging die mr. Stikker Advertentie Zorg dat U Togal in huis heeft. Veilige stiller van grote en kleine pijnen. Reumatiek. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijnt snel. Door Togal. Maagveilig. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. ter sprake bracht betreft de functieverde ling in het militaire apparaat van de N.A.V.O. Deze stamt uit de tijd waarin Duitsland, Griekenland en Turkije nog geen lid waren van het bondgenootschap. Mr. Stikker liet doorschemeren dat hij voelde voor een herverdeling van de voor naamste militaire commando's ten gunst» van Duitsland, dat als grootste landmacht- mogendheid in West-Europa over betrek kelijk weinig zware commando's beschikt Aan het slot van zijn persconferentie zei mr. Stikker dat hij de moeilijkheden binnen de N.A.V.O. niet wilde ontkennen. „Maar ik ontken wel dat er tweedracht is. Er is de afgelopen jaren op vele gebieden veel vooruitgang gemaakt. Toen ik secre taris-generaal werd was ik niet erg opti mistisch. Nu ben ik niet erg pessimistisch. Ik geloof dat wij gewoon moeten volhou den". Gistermorgen is in het katholieke zie kenhuis te Enschede overleden de acht tienjarige G. I. Oude Hesselink uit Saas- veld. De jongeman kwam zondagavond omstreeks twaalf uur op het rijwielpad van Borne naar Zenderen te vallen, toen hij enkele wielrijders passeerde. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het zie kenhuis vervoerd. Gistermiddag is de 22-jarige F. P. de Lanoij uit Den Haag bij een verkeerson geval in Kwintsheul om het leven geko men. Hij werd, toen hij van zijn werk naar huis fietste, geschept door een vracht auto en overleed ter plaatse. In het Sint-Annaziekenhuis in Oss is de dertigjarige arbeider L. van Niftrik uit Oss maandagavond overleden aan de ver wondingen, die hij bij een verkeersonge luk had opgelopen. Zondagavond wilde de heer Van Niftrik op zijn fiets in de Molenstraat de weg naar links oversteken. Hij werd daarbij aangereden door een auto. In het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg is maandagnacht de 23-jarige scooterrij der A. van Ervan uit Goirle overleden, die kort tevoren op de ringbaan zuid bij het kruispunt met de Broekhovenseweg in botsing was gekomen met een bromfiet ser. klaring afgelegd: de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Sta ten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland hebben het Duitse vraagstuk besproken elf hebben op nieuw uiting gegeven aan hun overtuiging dat er een rechtvaardige en vreedzame oplossing voor het Duitse probleem gevon den moet worden op de basis van het zelfbeschikkingsrecht. Zij zijn het er over eens dat elke ge schikte gelegenheid moet worden aange grepen om de wens van het Duitse volk, de hereniging in vrijheid, dichter tot ver werkelijking te brengen. De ministers wen sen verdere aandacht te geven aan de ver schillende oplossingen en hun regeringen te raadplegen. Discussies zullen worden hervat in de groep van de ambassadeurs van de vier landen te Washington. „De welkome steun, die onze Nederland se economie heeft verkregen in belangrijke aardgasvondsten, mag er niet toe leiden dat de taak van de gemeenten bij de ener gievoorziening, en in het bijzonder bij de gasvoorziening, wordt ingeperkt. Tot deze conclusie is burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voorzitter van de vereniging van Nederlandse gemeen ten gekomen, in zijn jaarrede op het con gres van de vereniging, dat vandaag en morgen in Noordwijk wordt gehouden. De VNG-voorzitter noemde het verheu gend, dat er tekenen zijn, die wijzen op de bereidheid in de gemeentelijke kring om het bestaan van regionale samenhan gen te erkennen en daaraan voor het praktische beleid consequenties te verbin den. Hij zei dat de bereidheid tot consultatie van de gemeenten bij de voorbereiding van streekplannen groeiende is. De ge meenten dienen zich zo toe te rusten dat zij als volwaardige gesprekspartners door de provinciale diensten en organen wor den aanvaard.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4