kamer breed Leerlingen van chr. vglo-school toonden eigengemaakte kledij Prijsbeheersing in Frankrijk, maar PTT verhoogt tarieven Perikelen bij de verkoop van flatwoningen De nieuwe visserijconventie Twee jubilarissen bij Van Gelder Zonen n.v. Amerikaanse vrouw vloog wereld rond Negen verdachten in schrootfraudezaak Plattelandsvrouwen Stabilisatieplan is geen groot succes uitvoerende commissie Recht, Wet en Praktijk Minister Biesheuvel opende eerste werkvergadering van de Historisch Genootschap Midden-Kennemerland WOENSDAG 13 MEI 1964 13 t Auto uit de bocht WEEKABONNEMENTEN Onderscheiding Alweer geen voorrang Prijs voor prof. Hoggan Diefstallen Mr. C. A. baron Bentinck ons grote succes Mh M celgevulde KEURKAPOK MATRAS^ 80 cm. 89.— 120 cm. 145.- «ARKTPLBN In Den Haag vergadert deze week de commissie, belast met de uitvoering van de conventie voor de visserij in de Noord oostelijke Atlantische Oceaan. De conven tie is vorig jaar ontstaan als opvolgster van de Conventie van Londen van 1946. De commissie houdt nu haar tweede bij eenkomst en haar eerste werkvergadering. De commissie heeft een tegenhanger, die zich bezighoudt met de samenwerking op visserijgebied in het Noordwestelijke deel van de Atlantische Oceaan en die in Ca nada gevestigd is. Minister Biesheuvel heeft gisteren de bijeenkomst van de commissie, die tot en met vrijdag duurt, geopend. Hij zei dat er verschillende redenen zijn geweest voor het aanvaarden van een nieuwe conventie. De belangrijkste reden was wel het betere begrip, dat is ontstaan voor de invloeden van natuur en techniek op de uitkomsten van het visserijbedrijf. Het onderzoek, dat al zestig jaar is gecoördineerd in de In ternationale Raad voor het Onderzoek van de Zee, heeft daar in sterke mate toe bij gedragen. De invloed van det vangst op de visstapels is steeds duidelijker gewor den naarmate de vangstmogelijkheden door het inzetten van een groter aantal schepen en door verbeterde vistechnieken werden vergroot. De meeste vis wordt nog altijd gevan gen op de gemeenschappelijke beviste gronden in de vrije zee. Het is daarom een eerste vereiste tot samenwerking te komen. De conventie brengt o.a. de wens van partijen tot uitdrukking, de conserve ring van de visstapels in de noordooste lijke Atlantische Oceaan te verzekeren en een rationale exploitatie daarvan moge lijk te maken. De ervaringen onder de oude conventie hebben duidelijk gemaakt dat vooruitgang kan worden bereikt door het vaststellen van toelaatbare maaswijd ten voor de visnetten en het bepalen van minimummaten voor de aan te voeren vissoorten. Er bestaat echter gerechte twijfel of dergelijke maatregelen wel toe reikend zijn. Verderstrekkende aanbevelin gen zijn nodig om het doel van de con ventie te verwezenlijken, meende de mi nister. Naleving van de gestelde regelen zal daarbij verzekerd moeten zijn. De mi nister vond dat zich meer dan ooit de noodzaak voordoet van internationale in spectie. Zodra de vissers weten dat de po litie kan optreden ook als zij onder een andere vlag vaart dan die van het eigen land, zal men gemakkelijker komen tot een correctie praktijk van de aanvaarde regelen. Advertentie Tientallen kleuren en dessins 37.50 tot 145— p. m. 3.80 m. breed Wegens zijn 40-jarig jubileum is gister middag de heer L. Streefland, voorman bij het havenbedrijf van de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen gehuldigd. Reeds op 29 april was deze jubilaris door de burgemeester van' Velsen de zil veren eremedaille van Oranje Nassau-or de opgespeld. Namens de hoofddirectie werd hem een enveloppe met inhoud als huldeblijk aan geboden, gevolgd door schriftelijke geluk wensen van de hoofddirectie. De langduri ge trouw vond beloning in het aanbieden van de grote zilveren legpenning en het vererend getuigschrift van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. Mevrouw Streefland ontving de gebruikelijke foto in lijst. De tweede jubilaris op dezelfde dag was de heer J. Nagel, magazijnbediende van de Technologische dienst van de Centrale Staf. Loco-burgemeester W. J. Vessies van Beverwijk reikte de jubilaris de koninklij ke onderscheiding met de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. Van de hoofddirectie ontving de jubila ris een enveloppe met inhoud en schrifte lijke gelukwensen, alsmede de aan het pas verworven eremetaal verbonden draag- medaille. In gebouw Concordia had wat later een grootse huldiging plaats. Voor zijn langdurige trouw ontving de heer Nagel als erkentelijkheid namens de Maatschappij van Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift en de grote zil veren legpenning, waarbij voorts de ge bruikelijke foto in lijst. OAKLAND (Californië) (AP) De 27- jarige Amerikaanse huisvrouw Joan Mer- riam, is gisteren, na een solo-vlucht om de wereld met een defect vliegtuig veilig geland op de luchthaven van Oakland. De laatste 160 kilometer van de etappe die van Hawaï naar de Verenigde Staten leidde, werd haar vliegtuig geëscorteerd door twee vliegtuigen van de Amerikaan ge kustwacht. Mevrouw Merriam heeft vanaf de start met slecht weer te kampen gehad op de ze wereldreis. Zij heeft de propeller van de rechtermotor stopgezet toen zij het Amerikaanse vasteland naderde en is op de linkermotor door gevlogen. Maar beide motoren draaiden weer toen zij het vliegveld bereikte, waat zij en thousiast begroet werd door ongeveer 400 mensen. „Dit is een geweldige manier om slan ker te worden", zei de blonde vliegenier- gter, die er aanspraak op maakt als eerste vrouw een solovlucht rond de wereld langs de evenaar gemaakt te hebben. Dinsdagmiddag om vier uur is op de parallelweg van de rijksweg Velsen-Haar- lem, bij het benzinestation in Santpoort een personenauto in volle vaart uit de bocht gevlogen en in de sloot gereden. De uit Amsterdam afkomstige inzittenden, de 46-jarige bestuurder en een 29-jarige vrouw werden door de ongevallendienst met verwondingen eerst naar het Antonius ziekenhuis en vervolgens naar hun respec tieve woningen in Amsterdam vervoerd, In de aula van de jhr. mr. P. C. Elout van Soeterwoudeschool, de christelijke vglo-school aan de Radarstraat in IJmui- den hebben de eerste-, tweede- en derde jaarsleerlingen, variërend in leeftijd van twaalf tot zestien jaar dinsdagmiddag twee shows van eigengemaakte kleding gegeven. Eerst voor leerlingen en toekomstige leer lingen en daarna voor de ouders van de leerlingen en toekomstige leerlingen. Na een kort welkomstwoord van het schoolhoofd, de heer A. Voerman, werden er in nog geen uur tijds vierhonderd kledingstukken van diverse „pluimage" ge toond. Kledingstukken die dit jaar tijdens de lessen in de naaldvakken (drie uur per week) waren vervaardigd onder leiding van de leerkrachten in deze vakken, de dames G. en J. Swepe en A. de Jong. Deze drie dames fungeerden tevens als lady speakers tijdens de show. De stoffen wor den door de school ingekocht, doch de leer lingen mogen zelf de stof voor haar duster, petticoat, pyjama, blouse, rok, pakje of jurkje uitkiezen, zelf de kleur bepalen en het model uitzoeken. De kleuren waren goed bij het type gekozen en we zagen talloze aardige, fleurige dessins. Sommige meisjes paradeerden over het plankier als echte mannquins, anderen konden met moeite haar verlegenheid verbergen, nu zij met haar vaardigheid met naald en draad voor het „voetlicht" moesten komen. De meeste moeders deden echter wel een oogje dicht. Niettemin hebben wij kunnen constateren, dat de toiletten over het alge meen keurig waren afgewerkt, ook de. moeilijke modellen, zoals pakjes en jurk jes van de derdejaars-leerlingen. Sommige mannequins voerden een broertje of zusje jauuuutts0f)00l>0000000000000< dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ouoou.«.y.io>w<m Tijdens een bestuursvergadering van de afdeling Velsen-I.Imuiden van het Neder landsche Roodé Kruis werd dinsdagmid dag de heer B. M. Mulder uit IJmuiden onderscheiden met de medaille van ver dienste in zilver. De onderscheiding werd hem uitgereikt door de heer J. C. Cor- ver uit Heemstede, kringcommissaris van Noord-Holland, die daarbij wees op de ve le verdiensten van de heer Mulder, die elf jaar -lang afdelingssecretaris is. Een 72-jarige- bromfietser uit IJmuiden verzuimde dinsdagmiddag omstreeks vijf uur op het kruispunt Wenckebachstraat Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-N. aan een naderende vrachtauto voorrang te verlenen. Als gevolg van deze ver- keersfout liep hij een lichte hersenschud ding en verschillende verwondingen aan hoofd en handen op. Het slachtoffer werd door de ongevallendienst van de Hoog ovens naar het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk gebracht. De Utrechtse rechtbank is begonnen met de behandeling van een omvangrijke schrootfraudezaak met negen verdachten, namelijk een beëdigd weger en acht han delaren in oud ijzer. Tezamen hebben zij een Utrechtse ijzerhandel in de jaren 1960 tot begin 1964 voor 135.000,- benadeeld Sleutelfiguur in deze zaak is een 30-ja- rige voorman-weger. Hij was bij de ijzer handel belast met het toezicht op het wegen van partijen schroot. Door manipu -laties aan het weegapparaat zorgde hij er voor, dat op de weegkaartjes een hoger ge wicht werd aangegeven dan in werkelijk heid het geval was. Bij een aantal vaste klante placht hij er regelmatig één en la ter zelfs twee ton „bij te drukken". Dat leverde de handelaren per ton een voordeel van omstreeks 130,- op. De weger kreeg van de handelaren voor elke ton, die hij „er bij drukte" f 25,- tot 45,-. Vier jaar lang bleven deze praktijken verborgen. In februari van dit jaar kwam de zaak pas aan het licht. Een van de personeelsleden van het bedrijf, die er reeds tientallen jaren in dienst was, be klaagde zich bij zijn chef dat hij niet meer kon schatten. Steeds bleken namelijk aan gevoerde partijen aanzienlijk groter te zijn dan hij had geschat. Bij nawegen van de partijen kwam de fraude aan het licht. (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl premier Georges Pompidou en zijn minister van Financiën Giscard d'Estaing gisteren juist weer nieuwe maatregelen voor de prijsbeheer- sing afkondigden in het raam van het sta bilisatieplan, maakte hun collega van de Posterijen bekend dat hij een hele reeks tarieven nu juist eens ging verhogen. De telefoonabonnementen, de aansluitin gen, de telegrammen, de frankeertarieven zullen allemaal duurder worden. Alleen de prijzen van een lokaal telefoongesprek en van een postzegel voor een gewone bin nenlandse brief, die nu alle twee 25 cen times bedragen, zullen 'ongewijzigd blijven. De aansluiting van een nieuwe telefoon lijn wordt daarentegen drastisch tot 500 francs ongeveer 400 verhoogd! Frankrijk staat met het percentage tele foons per hoofd van de bevolking op een van de laagste plaatsen van Europa. Men kan zich echter afvragen of de aan de hand over het plankier mee, zeer jeugdige mannequins dus, waarnaar de moeders met vertederde blikken keken. Als zij het plankier verlieten, maakten zij net als het oudere zusje, onbevangen een buiging naar het publiek. Het lijdt geen twijfel dat de leerlingen van de Elout van Soeterwoudeschool, die allen een stage in de naaldvakken moeten doorlopen, later in staat zullen zijn haar kleding zelf te vervaardigen De bezoek sters van deze show gaven met hartelijk applaus uitdrukking aan haar enthou siasme voor het gebodene met een warm applaus voor de mannequins, ook voor de leerlingen van andere scholen die mee- showden en voor de allerjongsten, de kleuters. Op de dinsdagavond gehouden bijeen komst van de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, hebben de aanwezigen met grote be langstelling geluisterd naar de heer W. Wester, die de dames het een en ander vertelde over de „eerstehulpverlening in en om het huis". Staande de vergadering werd de vorige week overleden mevrouw Harmeijer-Nol herdacht, die een trouw lid der afdeling is geweest. De presidente, mevrouw Tabak-de Vries, sprak het gouden bruidspaar Van den Outenaar-Gerritse hartelijk toe. Mevrouw Van den Outenaar was een der opricht sters van de afdeling. Als afsluiting van dit seizoen gaan de plattelandsvrouwen op 4 juni een excursie maken in de om geving van Utrecht. Tijdens een vaartocht op de rivier de Neckar is de „Ulrich von Hutten- prijs", ter waarde van 5.000 D.M. door de Vereniging voor vrije jour nalistiek in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg uitgereikt aan de Amerikaanse professor David Hog- gan voor zijn boek „De opgedrongen oorlog" waarin de schuld aan de tweede wereldoorlog aan de ge allieerden wordt toegeschreven. De prijsuitreiking zou eerst in het Slot van Heidelberg worden gehouden, maar dat werd na protesten van stu denten e.d., door de autoriteiten ver boden. Professor Hoggan, Werner Hansier, de voorzitter van de ver eniging voor vrije journalistiek en de uitgever Kurt Vowinckel met zijn secretaresse, die de prijs over handigden. verhoging en bijna verdubbeling van de aansluitingskosten Frankrijk die achter stand snel zullen kunnen doen inlopen. De minister van de Posterijen poogde op een persconferentie de prijsverhogin gen die hij trots het stabilisatieplan heeft doorgevoerd, te rechtvaardigen. De aan leg van een telefoon kost de staat, zo ont hulde hij, gemiddeld vijfduizend gulden. Die aanzienlijke som kan alleen worden afgelost wanneer een abonnee minstens vijf telefoongesprekken per dag geeft. Nog niet de helft van de abonnees komt ech ter tot dat aantal. En om de Fransen nu dus telefoon-minded te maken, heeft de minister daarop gemeend niet het ge sprek, maar wel het aanlegtarief in prijs te moeten verhogen. Een andere, en aannemelijker, verkla ring van de nieuwe maatregelen schuilt echter in de noodzaak van bezuiniging waarvoor de regering zich ziet gesteld nu het stabilisatieplan de verhoopte vruchten in onvoldoende mate blijkt af te werpen. De minister heeft trouwens zelf erkend dat het personeel van de posterijen aan zienlijk zal moeten worden ingekrompen. Een erkenning, die vermoedelijk weinig geëigend zal zijn de ontevredenheid onder de P.T.T.-diensten, die zich deze week juist in verschillende verrassingsstakingen manifesteert, te doen luwen. In het algemeen trouwens is dezer da gen door een opiniepeiling weer eens aangetoond, dat de Fransen de onophou delijke prijsverhogingen en de sociale span ningen die ze opleveren, de regering van generaal De Gaulle steeds zwaarder blij ken aan te rekenen. Bij de Velsense politie is aangifte ge daan van diefstal van een scooter, die door 'n werknemer uit Assendelft was geplaatst op het terrein van de papierfabriek in Velsen-Noord. Voorts werd uit een vispak- huis van de Rijksvishallen in IJmuiden een partijtje gefileerde gul van ongpveer 25 kg ontvreemd. Een flatje kopen is tegen woordig een eenvoudige zaak voor degene, die over voldoende middelen be schikt. Het aanbod van flat woningen is tamelijk groot en de koopvoorwaarden zijn soms aanlokkelijk. Kopen gaat dus gemakkelijk ge noeg, maar een eventuele latere verkoop zal wellicht niet zo vlot verlopen. Bij de keuze van een flat zal de koper verstandig doen ook de verkoopbaarheid in het oog te houden. De verkoop baarheid hangt natuurlijk van vele factoren af. Daar bij kan de mate van vrij heid van verkoop een be langrijke rol spelen. Mag de flat aan elke ge gadigde verkocht worden of heeft de gemeenschap der gezamenlijke flatbewoners hier ook nog een vinger in de pap? De flatbezitters staan geenszins onverschil lig tegenover de vraag, wie hun toekomstige medebe woners zuleln zijn. Het is dus zeer begrijpelijk dat zij een stem in het kapittel wensen te hebben teneinde ongewenste elementen te kunnen weren. De vrijheid van overdracht van de in dividuele flatbezitter wordt dus vaak enigermate be knot in het algemeen be lang der gezamenlijke flat bewoners. Ofschoon zulks niet nood zakelijk is maakt het soms ook wel enig praktisch verschil, of er sprake is van een coöperatieve flatexploi tatie dan wel van het systeem van de Apparte- mentenwet. Bij coöperatieve flat exploitatie is de coöpera tieve vereniging eigenares van het gehele flatgebouw. Aan het lidmaatschap is het woonrecht van een bepaal de flat verbonden. De wijze van overdracht van het lid maatschap wordt in de sta tuten geregeld. Meestal is de overdracht afhankelijk van de toestemming van het bestuur. Bij 't verlenen van toestemming zal het be stuur er b.v. op moeten let ten dat de gegadigde voor het lidmaatschap in staat is de daaruit voortvloeiende verplichtingen na te leven en „ook overigens" voor het lidmaatschap in aanmer king komt. Met deze laatste bepaling kunnen personen worden geweerd, die in de coöperatieve vereniging niet thuis horen. Als regel bevatten de statuten enkele bepalingen ter voorkoming van wille keur. Doorgaans is onder verhuur verboden. Ook de uitoefening van een bedrijf of nering is onderworpen aan de goedkeuring van het bestuur. DE APPARTEMENTEN- WET schept geen horizon tale eigendom zoals velen denken, maar een speciale vorm van mede-eigendom. De appartementseigenaar is mede-eigenaar van het ge hele flatgebouw en heeft het uitsluitend gebruiks recht van een bepaalde flat. De eigenaar is bevoegd zijn appartement te verkopen aan wie hij maar wil. Maar dit behoeft niet in te hou den, dat elke nieuwe eige naar nu ook zelf de flat mag bewonen of aan een ander verhuren. Het ge bruik van de flat kan na melijk afhankelijk worden gesteld van de toestemming van de andere apparte mentseigenaren. De Appartementenwet verleent de eigenaar van. een appartement een zekere bescherming tegen onrede lijke besluiten van de ver gadering van eigenaren. In alle gevallen, waarin toe stemming nodig is van de vergadering van eigenaren, kan die toestemming wor den vervangen door een machtiging van de kanton rechter, wanneer de eige naren haar zonder redelijke gronden weigeren. Soms behoeft de nieuwe appartementseigenaar geen toestemming voor zelfbe- woning maar wel voor ver huring. Dit maakt de ver handelbaarheid van de flat groter, maar schept ander zijds risico's voor de ove rige flateigenaren. Toepassing van de Appar tementenwet heeft voorts tot gevolg, dat voor elke overdracht van een flat registratierechten en kos ten voor notariële akten verschuldigd zijn. Deze on kosten kunnen achterwege blijven bij de overdracht van het lidmaatschap van een coöperatieve vereni ging. Hypotheek DE EIGENAAR VAN EEN appartement kan daarop zelfstandig een hypotheek vestigen of af lossen. Dit maakt de ver handelbaarheid van de flat groter omdat de koper al naar gelang zijn behoefte een grote, een kleine of geen hypotheek kan nemen. In het systeem van de coöperatieve flatexploitatie kunnen de leden echter geen zelfstandige hypothe ken nemen. De vereniging kan op het gehele flatge bouw een hypotheek vesti gen en deze verdelen over haar leden. Bij de over dracht van het lidmaat schap zal het nieuwe lid dikwijls geen andere keus hebben dan de ndg bestaan de hypotheek over te ne men. Indien het verkopende lid in de loop der jaren een groot deel van zijn hypo thecaire schuld heeft af gelost zal het nieuwe lid zijn koopsom dus groten deels met contant geld moeten betalen. Deze om standigheid kan de verhan delbaarheid van de flat verkleinen. Over het algemeen levert de verkoop van een flat geen moeilijkheden op. Dat de zaak echter niet altijd van een leien dakje loopt, zullen wij aantonen met het volgende voorbeeld, waarin een flatbezitster ge dupeerd werd door een onzes inziens onredelijke beslissing van het bestuur van een coöperatieve ver eniging. IN AMERSFOORT exploi teerde een coöperatieve vereniging een aantal flat woningen voor bejaarden. In de statuten was bepaald, dat het lidmaatschap met de daaruit voortvloeiende rechten en verplichtingen na verkregen toestemming van het bestuur kon wor den overgedragen. Het huis houdelijk reglement schreef voor, dat 't bestuur bij het toelaten van nieuwe leden normen in acht moest ne men, die beoogden het ka rakter van het flatgebouw als tehuis voor bejaarden te handhaven. Eén der tweekamerflats in het gebouw werd be- Woond door mevrouw A met haar vriendin. Zij liet echter een bungalow bou wen om daarin met haar vriendin te gaan woneh. Voor de betaling der bouw kosten moest zij voor een groot deel putten uit de overdrachtsprijs van haar lidmaatschap van de coö peratieve vereniging. Dame B meldde zich als gegadigde aan. Na enig onderhandelen kwamen de beide dames overeen, dat B dé flat van A zou kopen voor 24.000,—, Zij wend den zich tot het bestuur met het verzoek deze over dracht te willen toestaan. Het bestuur weigerde even wel toestemming met de motivering, dat een twee kamerflat niet aan één per soon kon worden overge dragen of door één persoon kon worden bewoond. DE BEIDE DAMES brach ten de zaak voor de recht bank in Utrecht. Zij ver zochten het bestuur te ver oordelen tot het verlenen van medewerking aan de overdracht van het lid maatschap en het daaruit voortvloeiende woonrecht. Zij betoogden dat de weige ring van het bestuur een daad van willekeur was, misbruik van recht oplever de en dus onrechtmatig was. B voerde aan, dat het bekend was aan het be stuur, dat zij reeds jaren lang reflectante was voor een tweekamerflat. Haar was nimmer medegedeeld, dat zij geen tweekamerflat kon krijgen. De beide dames betoog den dat van totaal 46 twee kamerflats bijna de helft door één persoon wordt be woond. Het bestuur heeft volgens hen de nieuwe be paling. dat een tweekamer flat niet aan één persoon mag worden overgedragen, plotseling in het leven ge roepen teneinde de flat in handen te spelen van een echtpaar, dat slechts gene gen is een koopsom van - 20.000,te betalen. DE RECHTBANK WAS evenwel van oordeel, dat het bestuur geen misbruik van zijn bevoegdheid had gemaakt. Aan het bestuur moet volgens de rechtbank de nodige vrijheid in zijn beleid en in de beoordeling van de doelmatigheid van zijn beslissingen gelaten worden. Bij zijn standpunt in het vervolg geen 'twee kamerflat 'meer ter be schikking te stellen aan één persoon, kan het bestuur zeer wel gedreven zijn door zijn oordeel, dat daardoor het karakter van het flat gebouw als tehuis voor be jaarden wordt gehand haafd. aldus de rechtbank. Advertentie Dinsdag meerden twaalf Britse mijnenvegers aan het Stenen Hoofd te Amsterdam af. Zij brengen een bezoek aan Amsterdam tot 15 mei. In de gisteravond gehouden jaarver gadering van het Historisch Genootschap Midden-Kennemerland, in Huize Terpsi chore te Beverwijk, werden de aftredende bestuurders herkozen en in de vakatures werden gekozen de heren R. M. T. Verwer, J. B. Bruijns en G. Langendijk. Het ledental van het Genootschap is nu 174. In 1963 traden 10 leden toe. De voorzitter, de heer Th.,M. Luypen, heeft waarderend gesproken over het werk van de overleden voorzitter, ir. K. Moens. Hij dankte ook het gemeentebestuur van Beverwijk voor de medewerking. De heer A. D. Dijkstra, oud-archivarii van de gemeente Velsen, heeft een causerie gehouden over het ontstaan en de ontwik keling van de gemeente Velsen. mar^iplein

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13