Aardgas uit Nederland naar België Engeland wil één boven Euromarkt en de EVA politiek dak tc*en proccssen Nederland strikt neutraal in de kwestie Maleisië HET WEER speldjes NAYO-druk in j kwestie - Cyprus camera inruil actie opening^ UM Kraanhefeiland Lepelaar komt op woensdag 20 mei in IJmuiden aan Minister Butler in de NAVO-conferentie: Geen melding van 13 in Sporttoto Nederland doet niet mee aan protest Minister Luns naar Moskou in Z.-Afrika Drs. de Pous commissaris bij uitgeverij Samsom Vlaggetjesdag W. A. VERWOERD en ZONEN Nog 1 dag... M 49e JAARGANG NUMMER 158 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Danstheater krijgt ruime financiële basis Prinsessen Beatrix en Margriet naar Kopenhagen j Het woord is aan Winst Unilever met 19 pet gestegen pagina 25 In de krant van heden: W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5, 7 Beeldverhalen 2, 25 Van Dag tot. Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5, 7 Knipselkrant 7 Uit stad en omgeving ....9, 11, 13 In de Vishal en op zee13 Vlaggetjesdag 17, 19, 21 Radio en t.v23 Kunst 23 Feuilleton 25 Economisch nieuws27 Beurs 27 Scheepsberichten 27 Sport 29 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's VMil Regenachtig me lYlUKmó before you vu if. Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. Vraag uw me kjiandelaar Yctki-Vruchtenyoghurt KOLEN LUXAFLEX SWAGERMAN IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 13 MEI 1964 Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het kraaneiland „Lepelaar", dat zal worden ingezet bij de werkzaam heden voor uitbreiding van de havenhoofden voor IJmuiden, is bij de werf Gusto in Schiedam gereed gekomen. De hefponton is ontwor pen voor een zeediepte van 16 meter. De palen zijn zó lang, dat zij onge veer 34 meter onder de bodem van de ponton kunnen worden uitge bracht, n.l. 8 meter indringdiepte in de zeebodem, 16 meter zeediepte en 10 meter afstand tussen zeespiegel en onderkant ponton. De kraan heeft een hefvermogen van 25 ton bij een vlucht van 56 meter. Het maximale hefvermogen bedraagt 50 ton bij een vlucht van 25 meter. Op de foto torst de kraan een last van 45 ton. 4'Tir De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en Distrigaz (België) hebben over eenstemming bereikt om geleidelijk de ge hele openbare gasvoorziening in België over te schakelen op aardgas uit Neder land, zo is door de NAM meegedeeld. In Brussel is vorige week een voorlopig con tract voor 20 jaar gesloten tussen de NAM en de particuliere vervoermaatschappij „Distrigaz", die het merendeel van de distributiebedrijven in België van gas voorziet. Een dergelijke overeenkomst zal, naar wordt verwacht, zeer binnenkort worden gesloten tussen de NAM en de andere gro te Belgische gastransportmaatschappij „Savgaz" te Luik, De komende maandan zullen besprekin gen worden gevoerd om de gedetailleerde overeenkomsten uit te werken. Behoudens goedkeuring van de betrokken autoriteiten kan het eerste gas uit Slochteren over twee jaar voor gebruik in België beschik baar zijn. Het Nederlandse gas zal in geleidelijk oplopende hoeveelheden aan België wor den geleverd. Men verwacht dat de open bare gasvoorziening in België tegen 1975 per jaar drie miljard kubieke meter aard gas zal verbruiken, ongeveer vijf maal zo veel als thans. De verkoopmogelijkheden aan de industrie moeten nog worden onder zocht. Het kraanhefeiland Lepelaar, eerste van de twee reusachtige installaties die bij de bouw van het nieuwe IJmuidense haven hoofd aan het werk gezet zullen worden, sal, weer en wind dienende, woensdag ochtend 20 mei omstreeks tien uur in IJmuiden aankomen. De Lepelaar zal dinsdagavond 19 mei uit Schiedam, waar het kraanhefeiland bij werf Gusto is gebouwd, op sleeptouw wor den genomen door de zeesleepboot Gelder land (2950 IPK) een van de nieuwste sle pers van bureau Wijsmuller te IJmuiden. Het ligt in de bedoeling van de vier Noord- zeekanaal-gemeenten, Amsterdam, Velsen Zaandam en Haarlem, die vertegenwoor digd zijn in de Stichting Rijnmond-Noord zeekanaal, om op de ochtend van de aan komst van de Lepelaar uiting te geven aan hun vreugde over het begin van de laatste fase van de pierenbouw. De vier burge meesters van deze gemeenten en andere genodigden zullen het sleeptransport tege moet varen en het kraanhefeiland tot zijn aankomst in IJmuiden begeleiden. Wan neer het kraaneiland bij de zuidpier is af gemeerd zal het gezelscljap aan boord van de Lepelaar gaan voor een korte plech tigheid. Advertentie De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. L. J. M. van de Laar, heeft in de Eerste 'Kamer mede gedeeld dat de financiële positie van Het Nederlands Danstheater een aantrékkelijke verbetering zal ondergaan. „Het streven is erop gericht Het Danstheater een zo danige financiële basis te verschaffen dat rederlijkerwijs aan alle verlangens zal worden tegemoet gekomen", zo zei hij. Ook zal het corps de ballet worden onderge bracht in een pensioenregeling, terwijl de salarisregeling, voor zowel Het Nederlands Danstheater als Het Nationale Ballet zal worden verbeterd en gelijkgetrokken. Ook is bekendgemaakt dat Esso en de Koninklijke Shellgroep ieder voor 25 zullen deelnemen in het kapitaal van .Distrigaz'-'. Deze maatschappij en „Sav gaz" zullen de hoofdleidingen aanleggen voor het vervoer van 't gas uit Slochteren naar de Nederlandse grens. De leidingen zul-len op de bestaande distributienetten in België worden aangesloten. De kosten van de bouw van dit hoofdleidingnet in België worden geschat op circa 2 miljard franc. Het aantal deelnemers aan toto 37 be droeg 441.597. Mèt de bijzondere prijs van 25.000 was in totaal een bedrag van 182.079 beschikbaar. Voor de eerste prijs, groot 86.393,45 waren geen meldingen binnen^ zodat de 51 winnaars van de twee de prijs een bedrag van 133.1517 (eerste èn tweede prijs) moesten delen, hetgeen voor ieder een bruto bedrag van f 2.618, betekende. De extra prijs der gelijke spelen van 23.561,85 leverde voor de 126 win naars een netto-bedrag van f 187,op. Niet minder dan 274 gegadigden meldden zich voor de bijzondere prijs van 25.000. Ieder toucheerde 91, Aan toto 38 namen 444.658 mensen deel, hetgeen een prij zenbedrag van 168.268 betekende. Dertien deelnemers voorspel den alle uitslagen feilloos en deelden de eerste prijs van 92.547,40, zodat zij ƒ7.119 rijker werden. Voor de tweede prijs 50.480,40) was grote belangstelling: 164 kandidaten ontvingen ieder 306,De spoeling voor de 427 winnaars van de extra prijs was bijzonder dun. Zij ontvin gen van de 25.240,20 slechts 59, Vrijdag zullen de prinsessen Beatrix en Margriet naar Kopenhagen gaan, als gasten van prinses Margarethe van Denemarken, I die zaterdag haar 24ste verjaardag viert. In het kasteel Frederiksborg zal een feest worden gehouden ter ere van de jarige prinses. V e r g i 1 i u s Wat zelfs de goden mij niet durfden beloven, zie, dat brengt mij de komende dag vanzelf. (Van onze Haagse redactie) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Butler, heeft gisteren op de NAVO-ministersconferentie voorgesteld een „politiek dak" aan te brengen over de Euromarkt en de E.V.A. gezamenlijk. Deze Engelse suggestie is later op de conferentie door de Nederlandse mi nister Luns met instemming begroet. Mr. Luns beval zijn collega-ministers aan hiervan een speciale studie te maken. De heer Butler heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat zijn land in het vervolg ingeschakeld wil worden bij „alle nieuwe Europese initiatieven". Dit lijkt er op te wijzen dat de Engelsen, die het vorige jaar vergeefs hebben geprobeerd opgenomen te worden in de E.E.G., maar Advertentie Q gr. houtstr. 137 Barteljorisstraat 5 - Haarlem Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige westelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. BARTEüORISSIR HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TÉL *23596 VERBOUWINGSUITVERKOOP die wel lid zijn van de EVA, een, even eens Europese „nevenganger" van de E.E.G., langs een andere weg willen pro beren, dichter bij de rest van West-Euro pa te komen. Wat de kwestie-Cyprus betreft, de NAVO-ministers hebben er bij hun Griek se en Turkse collega's op aangedrongen, deze kwestie in Den Haag in onderlinge gesprekken „in de wandelgangen" te re gelen. Vanochtend is in besloten zitting de zaak-Cyprus behandeld. Dat wil zeggen, dat de ministers slechts drie in plaats van zes adviseurs bij zich hadden, toen zij over Cyprus gingen spreken. De geheim houding van het gesprek wordt hierdoor bevorderd, ook al, omdat geen notulen van dit deel van de vergadering zijn ge maakt. De Westduitse mirtister Schroder heeft gistermiddag de nadruk gelegd op het feit, dat de Duitse kwestie nog steeds niet is opgelost. Hij stelde, dat het nu de tijd is voor nieuwe initiatieven van de Weste lijke bondgenoten om dit probleem uit de wereld te heipen. Schroder was wel voor een wat soepeler houding tegenover de Sovjet-Unie. Hij wil de strijd om de Duitse hereniging dan ook zien in het teken van een „vreedzame evolutie". Minister Luns heeft de NAVO-ministers ingelicht over de verbeterde betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Hij stelde zich op het standpunt, dat Nederland een „strikte neutraliteit" in acht zal blijven nemen in de kwestie-Maleisië, die door Nederland als een zuiver Aziatische aan gelegenheid wordt beschouwd. Voorts ver telde mr. Luns zijn collega's, dat Neder land met Roemenië een overeenkomst heeft gesloten om gezantschappen uit te wisselen. Ook met Polen is Nederland enkele weken geleden tot overeenstem- fning gekomen: een plan is opgesteld voor de uitwisseling van studiebeurzen. De Nederlandse minister was tevreden x CO O) <L> ca 5 (Van onze Haagse redactie) Minister Luns zal binnenkort op uitnodiging van pre mier Kroesjtsjev een bezoek brengen aan de Sovjet Unie. Een datum voor het bezoek is nog niet bepaald. Het nieuws lekte gisteren uit op de NAVO-conferentie, waar de Neder landse bewindsman zijn collega's een overzicht gaf van de Nederlandse pogingen de verhoudingen met Oost- Europa te verbeteren. De bedoeling was dat het bezoek tegelijk in Mos kou en Den Haag zou worden aan gekondigd. Een van de 65 Amerikaanse vrouwen die gisteren deelnamen aan de pro testmars tegen de kernwapens in Den Haag. Op haar deelnemerskaart staat „NATO WOMEN'S PEACE FORCE" en op het lint van de strik: PAX (vrede). over de gang van zaken op de vergade ring. Hij stelde niettemin, dat er belang rijke problemen onder de oppervlakte schuil gaan: de kwesties Cuba, Cyprus, Duitsland en Zuid-Vietnam. Wat dit laat ste land betreft beloofde Schroder West duitse hulp aan dit land op niet-militair gebied. Dit had minister Rusk in de ochtendvergadering gevraagd, er de na druk op leggend, dat het hier gaat om de vrije wereld achter Amerika te scha ren in de bestrijding van het communis me in dat land: Rusk drong aan op „psychologische effecten" zoals het zen den van artsen en landbouwdeskundigen. Minister Schroder heeft verklaard, geen wezenlijke verbetering te zien in de Oost- West-betrekkingen. Hij stelde het krachti ger dan minister Rusk, die wel kleine ver beteringen zag: „Nimmer is er over een belangrijke kwestie overeenstemming be reikt met de Sovjet-Unie. Zelfs de kwestie van de pasjesuitreiking voor West-Berlij- ners om familieleden in Oost-Berlijn te kunnen bezoeken is door Moskou in het politieke vlak getrokken. De Russen proberen Berlijn als een af zonderlijke politieke eenheid te pousseren en hun doel blijft het instellen van twee afzonderlijke Duitse staten", aldus minis ter Schroder die Moskou verweet, dat de Russische ontspanningspolitiek ophoudt als het West-Duitsland betreft. ..Ik ben niet tegen een ontspanningspolitiek tegen over het oostblök. Maar een dergelijke po litiek moet toch een zekere souplesse ten opzichte van de eisen van de Bondsrepu bliek kunnen opbrengen", zo besloot mi nister Schroder zijn toespraak. Minister Luns acht het, gezien de bij zondere verhouding tussen Nederland en Zuid-Afrika, minder doeltreffend mee te doen aan een incidenteel unilateraal protest tegen de politieke processen die in Zuid-Afrika worden gevoerd. Hij geeft de voorkeur aan een behandeling van deze kwestie in het kader van de Ver enigde Naties, waar deze materie de I voortdurende aandacht heeft. Dit zegt de minister in antwoord op vra gen van de Tweede-Kamerleden mr. Slo- temaker de Bruine en A. J. Bruggeman jr., beiden leden van de P.S.P.-fractie. Zij hadden gevraagd waarom de regering na de resolutie van de V.N. in oktober 1963, waarin afkeuring wordt uitgesproken' over de politieke processen in Zuid-Afrika. geen protest bij de Zuidafrikaanse rege- i ring tegen -deze processen heeft ingediend. De Scandinavische landen hebben dit na melijk gezamenlijk wel gedaan Minister Luns zegt voorts in zijn ant woord, dat de secretaris-generaal van de V.N., mede op grond van deze resolutie, nog onlangs een beroep op de Zuidafri- kaanse regering heeft gedaan om geen doodvonissen tot uitvoering te brengen in verband met de politieke processen. Deze actie heeft de instemming van de Neder landse regering, aldus mr. Luns. (Van onze Haagse redactie) Minister Spaak, optredend als spreek buis voor zijn NAVO-collega's, zou van ochtend op de NAVO-conferentie de Griekse en de Turkse ministers gedreigd hebben met sancties van de NAVO, als zij er niet toe overgaan nog in Den Haag de kwestie-Cyprus te bespreken en te trachten tot een akkoord te komen. Aandeelhouders van de uitgeverij N. Samsom n.v. te Alphen a. d. Rijn is voor de benoeming van commisaris de oud-minis ter van Economische Zaken drs. J. W. de Pous voorgedragen. Deze heeft zich bereid verklaard een benoeming te aanvaarden. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 Aluminium Jaloezieën PRES. STEYNSTRAAT 47-49 - TEL. 4769 foto-en film- keuze uit 70 verschillende foto- en filmcamera's van f 16.— tot f 600.— Zaterdag 16 mei aanstaande is het „Vlaggetjesdag, Dag van de Neder landse Zeevisserij". Vorig jaar werd besloten, dat deze keer Scheveningen het middelpunt van de feestelijk heden zou zijn, nadat in 1963 IJmui den de primeur had gehad van het feestelijk centrum van Vlaggetjes dag „nieuwe stijl" (waarbij, anders dan voorheen, niet slechts voor de haringjacht maar voor de gehele Nederlandse zeevisserij aandacht wordt gevraagd). Gezien de omstan digheden in het visserijbedrijf, na de zogenoemde Scheveningse staking, heeft het comité in Scheveningen besloten er niet al te veel werk van te maken. Het feestprogramma voor IJmui den is, overeenkomstig de vorig jaar gemaakte afspraak, niet uitgebreid. De ontwikkelingen in de Nederlandse zeevisserij en haar toekomst achten wij echter van voldoende belang, om er (vandaag) enkele pagina's aan te wijden. Kennemërlaan 5 (bij de brug) Kennemerla 563e STAATSLOTERIJ 4e klasse 3e lijst f 1500 20139 f 1000 1298 4840 5859 5894 6114 11464 15688 1 fi94"L 1Q917 1Q797 400 1147 2505 4354 6638 8833 8991 14507 15008 18337 200 2897 3929 5475 5958 5971 6117 7148 7400 7638 8109 8179 9371 9816 9910 11630 13004 14546 14692 14999 15809 17756 18498 19750 20425 20634 21062 21616 21978

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1