NOG STEEDS GEEN HOOGTEPUNTEN HET FILMFESTIVAL TE CANNES IN HHHTHHHHHHii i WWW ,|SBWi i lnon run Koor Katholiek Haarlem Oeps Senator Algra over de waarheid en de schoonheid Het Jeugdfestival te Velp Expositie K.Z.O.D. Nederlands Kamerorkest met Bach in de Bavo y? OENSDAG 13 MEI 1964 23 Truffaut en Reichenbach stelden teleur Oistrakh in ziekenhuis David Zinman dirigent van Ned. Kamerorkest A W nabeschouwingen Adoptiedocumentatie zeer goed afgerond met werken van Telemann en Carl Ph. Em. Bach VARA-t.v.-gesprek over KVP-documentatie De radio geeft donderdag T elevisieprogramma f2.95 l CANNES. De Franse dag van het filmfestival te Cannes, met Francis Truffaut en Fran£ois Reichenbach als de grote mogelijkheden om het nogal vlak verlopende festival een sensationele wending te geven, is op een teleurstelling uit gelopen. Geen van beide prominente figuren van de Franse film, de één in de speelfilmsector, de andere als documenta- rist, hebben het niveau van hun vorig werk gehaald of ver beterd; beiden hebben zelfs blijk gegeven vast te zijn gelopen in het genre, waarin zij eens excelleerden. Bij Truffaut kan zelfs van een tragische mislukking -worden gesproken. Vijf jaar geleden betekende zijn debuut „Quatre Cents Coups" de sensatie van Cannes en het begin van een nieuwe periode „LA PEAU DOUCE" heet de nieuwste film. van Truffaut, een titel waarvoor hij geen andere verklaring kon geven dan dat er geen betere te vinden was. Kort samengevat komt de inhoud ervan neer op de gedetailleerde beschrijving van een geval van overspel. Het einde, de bedro gen vrouw schiet haar overspelige echt genoot in het openbaar neer met een jachtgeweer, heeft Truffaut, volgens ei gen verklaring, bijna letterlijk overgeno men van een „fait-divers", een krante- bericht. Men zou zich zelfs kunnen den ken dat Trufaut, die met Jean Louis Richard het oorspronkelijke scenario schreef, van dit krantebericht uit zijn filmverhaal heeft geschreven, dat hij bij het lezen ervan zich heeft afgevraagd, wat er aan zo'n sensationele mededeling in de pers kon zijn voorafgegaan. Hij is dan tot het vrij banale verhaal gekomen dat mogelijk de werkelijkheid achter het krantennieuws vrij dicht benadert, maar dat als filmstof te weinig diepgang en be tekenis heeft gekregen om langdurig te boeien! TRUFFAUT LAAT zijn film beginnen met het haastig afscheid van de schrij ver Pierre Lachenay (Jean Desailler) van vrouw en kind bij zijn vertrek naar Lissa bon voor het houden van een lezing over zijn pas verschenen boek „Balzac et 1'Argent". Tijdens de reis per vliegma chine wordt Lachenay's aandacht al vluch tig getrokken door de stewardess Nicole Chomette (Frangoise Dorléac) en als het toeval wil dat zij hetzelfde hotel in Lis sabon hebben, ontstaat in enkele dagen een intieme vriendschap. Terug in Parijs zetten zij de verhouding voort, maar nu met alle complicaties die het overspel voor een bekende persoonlijkheid mee brengt. Als Lachenay, opnieuw voor een lezing, van huis moet, zij het slechts naar Reims, neemt hij Nicole mee. Ditmaal krijgt zijn vrouw echter achterdocht, er volgt een scène, waarna Lachenay die de beledigde onschuld speelt, kwaad het huis verlaat. Via foto's, gemaakt op het uitstapje naar Reims die zij bij toeval in handen krijgt, komt Lachenay's vrouw volledig op de hoogte van de ontrouw van haar man. In een bui van blinde woe de pakt zij een jachtgeweer, gaat ermee naar een restaurant, waar zij zeker is haar man tussen de middag te zullen tref fen, gooit hem de foto's naar het hoofd en schiet hem vervolgens ten aanschou- we van de verbijsterde gasten neer. TRUFFAUT HEEFT IN een speciaal rondschrijven de aanwezige journalisten in Cannes verzocht dit einde niet te ont hullen en, gevraagd, op de persconferen tie, naar het waarom van deze wat kin derachtige geheimhouding, geantwoord dat een vermelding van het slot de le zer zou kunnen suggeren dat hier sprake was van een sombere en sensationele liefdestragedie, terwijl op het einde na, meer van een moderne „comédie de moeurs" kon worden gesproken. Op een vraag van een der aanwezigen dat in het gewone leven de mensen met de door hen opgeroepen problemen verder moeten le ven en dat het nu bedachte einde aan eenvoudig geval van overspel wel wat erg goedkoop en gemakzuchtig aandeed, be- in de geschiedenis van de Franse film, die sindsdien met „Nouvelle Vague" onvolledig wordt aangeduid. Wie hem op de persconferentie van donderdagmiddag zag, bleek, ge spannen, en vaag en vluchtig antwoordend op de weinige vragen die alle de karakters van zijn film betroffen en hun psychologische houdbaarheid, ontdekte een filmer die weinig zeker was van zijn nieuwste werk en onnauwkeurigheden in details toeschreef aan een revisie op het laatste ogenblik, waarbij passages waren weggevallen die voor beter begrip en logische opbouw misschien wel noodzakelijk waren ge weest. Of daarmee de film echter gered of verbeterd zou zijn, mag betwijfeld worden. Discussie in Eerste Kamer De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. L. J. M. van de Laar, heeft in de Eerste Kamer ver klaard dat zijn beleid er op is gericht waarachtige artistieke kwaliteiten in de moderne litteratuur te subsidiëren. Daar bij dient de vrijheid van de schrijver, zo lang hij binnen de. perken van de wet blijft, niet in de beoordeling te worden aangetast, zo zei hij. De staatssecretaris verdedigde zijn beleid bij de behandeling van de onderwijsbegroting. De vraag of bepaalde passages in een litterair werk als al dan niet toelaatbaar moeten worden beschouwd, kan aldus de staatssecretaris alleen maar worden beantwoord door na te gaan of die passa ges in het kunstwerk als geheel zijn ge- integreerd". Is dat niet het geval, dan staat de wet borg voor maatregelen; de staatssecretaris wi'lde de grenzen van de wetgeving' bp dit punt niet vernieuwen door zijn, subsidiebeleid. De heer Algra, ook in de tweede termijn niet tevrgden met de opvattingen van de staatssecretaris, zei dat deze zich kenne lijk tot-taak heeft gesteld alles maar te subsidiëren, onverschillig of het volk door het betrokken werk wordt vergiftigd of op gebouwd. De kunstbeschouwing van de staatssecretaris vond hij een eigenaardige zaak „de waarheid wordt buiten dis cussie gesteld en dus wordt de schoonheid geschonden," aldus de Friese afgevaardig de, die opnieuw integratie van de homo- sexualiteit in de moraal veroordeelde. Dit leidt volgens hem naar een moeras, waar in het leven verrot. De heer Cammelbeeck ontzegde zijn medesenator het recht uit te maken wat waar en schoon is. De staatssecretaris bleef in zijn dupliek evenwel van oordeel dat de „vergiftiging van het volk" waarover de heer Algra had gesproken, binnen de termen van de wet te bewijzen moet zijn en niet vanuit een bepaalde levensopvatting. Het zesde Jeugdfestival Velp wordt van 24 tot 29 augustus gehouden. Tijdens deze jaarlijkse ontmoeting tussen kunstenaars en de leerlingen van de hoogste klassen van het V.H.M.O. en van kweekscholen en sociale academies wordt aan de orde ge steld: normen en vormen in de uitingen van kunst. In het provinciehuis te Arn hem zal Pierre Janssen het festival ope nen en het thema inleiden. Kunstenaars en critici, die zijn uitgeno digd om over hun kunst en werk te spre ken en te discussiëren, zijn: (litteratuur) Hella Haasse. Mischa de Vreede, Peter Berger, Ad den Besten, Guillaume van der Graft, Ed. Hoornik, Harry Mulisch Gabriël Smit en Kees Stip; (toneel): Mies Bouhuys, Bernard Droog, Broes Hart man, Peter van der Linden, Ton Lutz, Johan de Meester, Hans Tiemeyer, Erik Vos; (muziek): Ton Hartsuiker, Willem Hielkema, Willem Vos en Joop van Zon; (architectuur): Aldo van Eyck en Jan Piet Kloos; (beeldhouwen): Marius van Beek en Piet Siegers; (schilderen): W. A. L. Beeren, Pierre Janssen. George Lampe, R. W. D. Oxenaar, Henk Peeters; (ballet) Sonia Gaskell, Rudi van Dantzig en Robert Kaesen; (film): Nico Crama, Max de Haas, H. Wielek en Hans de Witte; (pantomime): Jan Bronk en Nico van Houten; (marionetten): Feike Bosch ma; (kleinkunst) Georgette Hagedoorn en Wim Kan. Behalve gesprekken zijn er kunstzinnige manifestaties en demonstraties. Voorts zijn er tentoonstellingen: werken van schilders van de nieuwe tendensen-Zéro/ Nul, een expositie gewijd aan Shakes peare en de tentoonstelling „De machti ge Pen, van holentekeningen tot ball point". Bezocht zullen worden de exposi ties „Van Van Gogh tot Mondriaan" in het Kröller-Müller museum, de beelden tuin, de werken van de Argentijnse beeld houwster Alicia Penalba, en „Belgische Realisten" in het gemeentemuseum in Arnhem, 's Avonds zijn er voor de deel nemers aan het festival toneel-, muziek- en balletuitvoeringen en een filmvoorstel ling. Jean Desailler en Frangoise Dorléac in „La Peau douce" van Frangois Truffaut. kende Truffaut dat hij de opwinding te gen het einde nodig had gevoeld na de voorafgaande nogal ondramatische ont wikkeling der gebeurtenissen, maar dat hij bovendien gesterkt was in de overtui ging van de mogelijkheid van een der gelijke oplossing door het krantebericht, dat immers aan de praktijk van het le ven ontleend was. HET WAS EEN ZWAK verweer en uit alles bleek dat Truffaut niet de ideale scenarioschrijver voor zichzelf is, ook al heeft men het in zijn kringen zo graag over een „film d'auteur". Het is wel ze ker dat een filmverhaal als dit vijf jaar geleden door Truffaut en zijn bent woe dend als burgerlijk en bedacht zou zijn afgewezen. Overigens moet wel gezegd worden dat de filmer Truffaut van zijn bedenksel gered heeft, wat er te redden viel. Opnieuw blijkt hij een uitnemend ver teller in beelden. De camera, weer mees terlijk gevoerd door de onontbeerlijke Raoul Coutard, is voortdurend geanimeerd betrokken in de gebeurtenissen en er zit een stuwing in de meeste passages die de toeschouwer meesleept, zonder hem echter nader tot het in het vooruitzicht gestelde doel te brengen. Alle animo en beweeg loopt telkens op niets uit en dat gecombineerd met het weinige dat de film te zeggen heeft, maakt de teleurstelling van deze nieuwe Truffaut uit. FRANgOIS REICHENBACH introduceer de zijn nieuwe, drie kwartier durende film over het Franse dorpsleven met een persconferentie op het strand, wat origi neel, maar onpraktisch was, omdat alles wat gezegd werd, verloren ging in het geluid van zee, golven en badgasten. Als object van zijn reportage koos hij het dorpje Loué in het departement Sarthe, vlak' bij Mans met zijn ongeveer 1800 in woners. Een jaar lang heeft de maker van „L'Amérique Insolite" met zijn ca mera in deze afgesloten gemeenschap rondgezworven en gefilmd en tenslotte zijn materiaal verwerkt in de vorm van een reeks lessen op school, waar de leer lingen van Loué door hun meester, die te gelijkertijd dirigent van het plaatselijk orkest is, onderricht worden in allerlei praktische dingen van het leven, tot en met het omgaan met meisjes en de voor waarden tot een ideaal huwelijk toe. De stem van meester Niesseron en de vra gen en antwoorden der kinderen vormen de begeleidende tekst van Reichenbach's fraaie kleurenbeelden. Maar de sponta ne filmer met de candid-camera, die hij vroeger was, -heeft plaats gemaakt voor een overdachte samensteller van mooie beelden en poëtische plaatjes, die nauwe lijks drie kwartier de toeschouwer in span ning weet te houden. Een teleurstelling dus, deze Franse in zendingen die Verneuil's „Cent mille Dol lars au Soleil" hadden moeten goedma ken. Nu valt die taak te beurt aan „Les Parapluies de Cherbourg", die tegen het einde van het festival een sierlijke krul moet trekken onder een gevarieerd pro gramma dat (tot nu toe) echter weinig uitgesproken hoogtepunten vertoonde. Charles Boost De violist David Oistrakh heeft twee we ken geleden in Leningrad een hartaanval gehad en is thans in een ziekenhuis her stellende. De doktoren hebben verklaard dat het leven van de 56-jarige musicus geen ge vaar loopt, maar zij hebben hem aange raden voor de tijd van zes maanden af te zien van vermoeiende tournees. Onder'de titel „honderdenvijfenvijftig' houdt het genootschap Kunst Zij Ons Doel van 15 mei tot en met 23 mei in haar sociëteitszaal in de Waag (hoek Spaarne Damstraat) te Haarlem, een tentoonstelling van schetsen, studies, aquarellen, gouaches en grafiek van de hand van haar leden, tegen voor het publiek aantrekkelijke prij zen die de 100 gulden niet overschrijden, Bij aankoop is bovendien de Rijkssubsidie regeling van toepassing. De opening, op vrijdagavond 15 mei, om 8 uur, zal verricht worden door de heer C. C. Mook. De tentoonstelling, welke slechts een week te bezichtigen is, is dage lijks geopend van 10 tot 5 uur, 's zondags van 2 tot 5 uur. Tot dirigent van het Nederlands Ka- merorkest is benoemd David Zinman. die samen met de muzikaal-directeur Szymon Goldberg, de concerten zal diri geren. In ons land leidde David Zinman behal ve Het Nederlands Kamerorkest, het Utrechts Stedelijk Orkest, het Concertge bouworkest en het Overijssels Philharmo nisch Orkest. De vele reacties die' de K.R.O. ontving op de documentaire over de adoptie, wer den behandeld in het voorprogramma van half acht. Met dit alles werd weer eens bewezen, hoe groot de voorlichtingswaar- de van het medium televisie kan zijn. Om ons een 25 minuten lang te amu seren, kwam Rens van Dorth niet even langs, maar hadden hij en zijn medewer kers hun intrek genomen in een „saloon" van het Wilde Westen. Met cabaret had dit wat kinderlijke verkleedpartijtje wei nig te maken; misschien was het op touw gezet, om Fred Kaps de kans te geven een fraai uitgedoste en vervaarlijke be roepsgokker te spelen. Met zijn gewiekste kaarttrucjes haalde hij het programma er nog net doorheen; de anderen: Nannie Boda, Fiet Koster en John Kamee moch ten niet meer dan een beetje meedoen; het goed uitgekiende kroeggevecht was nog wel een aardig spektakelstukje. Een zekere zwaarwichtigheid, vooral veroorzaakt door een teveel aan monde linge informatie, maakte tal van documen taire programma's, door de K.R.O. de laatste tijd uitgebracht, moeilijk verteer baar. Bij die verbaal overbelaste pro ma's moeten wij nu ook indelen de do cumentaire „Een kwestie van geloof in wetenschap", door Piet Franse samenge steld naar aanleiding van het 40-jarig be staan van de R.K. Universiteit in Nijme gén. Het niet onaardige begin deed een film verwachten die, zoals t.v. primair verlangt, de voorgeschiedenis, het ontstaan en de betekenis van deze instelling van hoger onderwijs zou uitbeelden; zo ook de wetenschapsbeoefening door de katholie ken in Nederland. Al te gauw echter kreeg het woord de overhand, o.m. in een DE DIRIGENT Albert de Klerk van het Koor Katholiek Haarlem heeft weer twee nieuwe werken aan het repertoire van zijn koor toegevoegd. Het zijn „Die Tageszeiten" van Georg Philipp Telemann en een Magnificat van Carl Philipp Emanuel Bach. Op het concert, dat het Koor Katholiek Haarlem dins dagavond in de gemeentelijke Concertzaal gegeven heeft, werden beide com posities ten gehore gebracht. Het lijkt niet gewaagd te veronderstellen, dat zi voor het eerst te Hharlem tot uivoering kwamen. pover geïllustreerd en voor het grote pu bliek weinig geschikt professoraal betoog over de verhouding van geloof en weten schap. De poging, er een zekere vaart in te houden door een „lopend" gesprek van de presentator met een hoogleraar, leek ons een goede oefening voor de camera man; veel functie had het niet. Het cere monieel rond een erepromotie (op zich ook al niet zo nieuw) en een gelegenheids interview met minister Bot versterkten ons gevoel, dat het (moeilijke) onderwerp de samenstellers beheerste; het was bepaald beter geweest, wanneer zij het onderwerp beheerst hadden. Het volgende uur met Hitchcock was vooral geconcentreerd op de man, die be ticht werd van een moord, begaan in de tijd dat hij zijn geheugen kwijt was en last had van levensgevaarlijke aanvallen. Die figuur werd zeer sterk uitgebeeld door de acteur Richard Basehart. Ook voor de andere typen had het team van de groot meester de allerbeste acteurs kunnen vin den. Maar noch het gegeven, noch de uit werking, kon ons gevoel wegnemen, dat overeenkomstig de opzet van de nieuwe Hitchcock-serie een uur gevuld werd met "Stof, die men in een half uur had kunnen verwerken. Zou het extra gewin, dat voort spruit uit de levering van langere films, ook deze beroemde producent parten heb ben gespeeld? J. Damshuizer Het tv-gesprek, waarin dr. L. A. H. Al- bering, secretaris van de KVP, een toe lichting zal geven op de KVP-documenta tie inzake de voorlichting door de P.v.d.A. over de kwestie-Irene is vanavond een on derdeel van de rubriek „Achter het Nieuws". Na een inleiding door Herman Wigbold zal dr. Albering een toelichting geven op het stuk van de KVP, waarna een kleine discussie volgt. HET WAS MERKWAARDIG in de mu ziek van „Die Tageszeiten" de klankentaai van Mozart, in het algemeen van de „klas sieken" voorspeld te horen naast de natuur - klanken-romantiek, die karakteristiek zou worden, bijvoorbeeld voor het vele jaren later geschreven oratorium van Joseph Haydn: „Die Jahreszeiten". Bijzonder frap pant was ter vergelijking het „Eichen- wald"-fragment in „Der Mittag", waarin sprake is van een „kühlen Schatten" tegen de „Mittagsglut" en verder de moraliseren de onderrichtingen van de mens. Men zou verkeerd doen uit de overeenkomstige ele menten van deze onbekende „Tageszeiten" en van bekende oratoria af te leiden, dat de uitvoeringsstijl van Telemanns werk voor hedendaagse koren en solisten geen problemen zbu bevatten. De uitvoering van dinsdag heeft dit wel anders aangetoond. Met name voor de solisten, de sopraan Eli sabeth Lugt, die de door ziekte verhinderde Heieen Verkley verving, de alt Roos Boels- ma en de tenor Paul Hameleers leek het geen eenvoudige taak om hun techniek voor de vertolking van „Die Tageszeiten' in te schakelen. Het best slaagde daarin de bas Max van Egmond, die met een gave toonvorming ook een melodische vorm geving tot stand wist te brengen, waarin het principe van de ontwikkelingscontinuï teit voorbeeldig gehandhaafd werd. HET KOOR bleek voor de vertolking van de koorgedeelten van het werk met zorg voorbereid om te kunnen voldoen aan de intenties van de dirigent, hetgeen reeds te horen viel bij de inzet na de „symfonie", die als een soort „morgenstemming" het werk inleidde. Het slotkoor van de uit voering werd een stralend hoogtepunt; de klankontwikkeling had een gunstige stem menverhouding en deed begrip blijken voor de hymnische zin van dit gedeelte. WAS DE UITVOERING van „Die Tages zeiten" geen eenvoudige aangelegenheid de vertolking van het „Magnificat" na de pauze plaatste het koor nog voor veel zwaardere eisen. Carl Philipp Emanuel Bach leerde veel van zijn geniale vader, Maar hij was toch een te sterke persoon lijkheid om geen eigen wegen te kunnen gaan en, met name in de koorklankwer- king, zocht en vond hij eigen uitdrukkings middelen. Treffend was bijvoorbeeld het vrouwenkoorfragment, dat met een ver rassend „klankregister" werd gezongen en dat als contrast van stemmentimbre van bijzondere werking werd naast de klank van het volledige gemengde koor. Een prestatie van buitengewone betekenis werd de vertolking van de machtige koren „Glo ria< Patri" en „Sicut erat,", waarvan de be heersing der overstelpende polyfonie be. wonderenswaardig was. Hier kwam de be kroning van een gedenkwaardige uitvoering van een uitzonderlijk moeilijke compositie, De solisten hebben die moeilijkheden eveneens ondervonden. Weer was het de bas Max van Egmond, die uitmuntte, hoe wel ook Roos Boelsma, afgezien van een niet gewenste melancholieke sfeer, met de aria „Suscepit Israël" een goede indruk maakte. Vermeld dient, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest een toegewijde steun voor de uitvoeringen was. P. Zwaanswijk HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening..AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Programma-overzicht en lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke gram mofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huis houdelijke zaken, lezing. 11.115 Kerkorgel concert. 11.50 Londense koffiehuizen, vroe ger en nu, praatje. 12.00 Licht ensemble en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfs leven, lezing. 12.40 Licht ensemble en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen, eventueel actueel of grammofoon muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble met zangsolist. 14.00 Stereofo- nische uitzending: Sopraan en'piano: mo derne liederen. 14.30 Hou je aan je woord, een programma vol speelse invallen en literaire spitsvondigheden, (herh. van 12 mei jl.). 15.10 Oude grammofoonplaten. 15.30 Stereofonische uitzending: Piano a quatre mains: klassieke en moderne mu ziek. 16.00 Voordracht. 16.20 Lichte gram mofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Even tueel actueel. 18.20 Uitzending van de partij van de Arbeid: Partijdig. Een pro gramma van de Partij van de Arbeid, waarin iedere luisteraar wel ongeveer weet wat hij waagt met presentator: Theo Eerdmans. 18.30 Licht orkest en zangsolis te. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Sport- parade. 19.30 Dansorkest en zangsolisten. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofonische uitzen ding: Pianosoliste met Radiophilharmo- nisch orkest: klassieke muziek. 20.45 Het dodelijk dilemma, hoorspel. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Nieuwe grammofoonplaten, 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture.radio voor vroege men sen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Voor de- huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Van alle markten thuis: lichte grammofoonmu ziek. 12.15 Leven op het land. gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze week, actuele kroniek. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke grammofoon muziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Marsmuziek (gr.). 14.35 Lichte orkestmu ziek (gr.). 14.45 Pianorecital: klassieke mu ziek. 14.55 Klassieke grammofoonmuziek. moderne liederen. 16.00 Leven naar Pink steren, Godsdienstige uitzending. 16.30 Viool en piano: klassieke en moderne mu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Schoolzang. 17.45 Metropole-orkest. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrumentaal kwintet. 18.50 Sociaal perspektief, lezing. 19.00 Nieuws en weer- prèatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Mannenkoor: Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht instrumentaal trio. 20.05 Yolanthe, savoy-opera (opn.). 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws en SOS- berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Rondom het kind, pedagogische etherleergang. 23.30 Opera muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerbe richt). 12.50 Beursberichten en program ma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 En ook voor U! 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Franse les. 16.24 Liederen. 16.55 Grammo foonmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Amusementsmuziek. 18.00 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Gram mofoonmuziek. 19.50 Vrije politieke tribu ne. 20.00 Moderne en klassieke muziek, 21.30 Instrumentale muziek. 22.00 Nieuws 22.15 Israëlische godsdienstige uitzending, 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws 23.05 Opera- en Bel Cantoconcert. 23.55 24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naai jeugdjournaal.' VARA:' 17-10-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.30 Directe re portage van de finale in het tournooi om de Europacup voor bekerwinnaars te Brus sel. 20.15 Journaal. 20.25 2e helft voetbal wedstrijd. VARA: 21.15 Actualiteiten 21.45 Inspecteur Leclerc Die aardi ge kinderen.TV-film. 22.10 Filmven ster. NTS: 22.35-22.40 Journaal Experimentele uitzendingen tweede net (kanaal 27): op het NTS: 20.15 Concert opgenomen in het klooster van Einsiedeln, Zwitserland: Het Collegium Aureum van het klooster, het kloosterkoor en solisten: klassieke mu ziek. 21.15-22.40 Marty, speelfilm. VOOR DONDERDAG KRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pau ze. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 De Flintstones, tekenfilm (dl. 28). NTS 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Actualiteiten. NTS 20.30 Hamlet at Elsinore, tragedie. 23.20 23.25 Journaal. Experimentele uitzendingen op bet tweede net (kanaal 27). NCRV: 20.30 De kleine Vijf, een film Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- reportage van de NBC. 21.15-22.05 Gehei desportberichten. 18.30 Klassieke muziek, me Brigade, speelfilm. Advertentie Alwéér geen ladder... dank- zij Libelle Non Run, gebreid volgens het Runex procédé. Deze kousen zijn werkelijk laddervrij. U herkent ze aan het Runex' ft embleem op de verpakking. Koop dus voortaan 4xsterker EEN BACHPROGRAMMA, uitge voerd door het Nederlands Kamerorkest, had een vrij groot aantal Haarlemmers de kou (van. de Grote of Sint Bavo-kerk) doen trotseren. Het orkest had plaats genomen in het koor van het kerkgebouw dat ook de ongeveer tweehonderd toe hoorders juist kon bevatten. Het pro gramma van algemeen geliefde en be kende werken, in technisch verzorgde en muzikaal uitgewogen vertolkingen, geeft weinig reden tot nader commentaar. HET DERDE Brandenburgse Concert vormde de krachtige opmaat voor het Vioolconcert in E, een uitvoering die door het gave vioolspel en de beheerste leiding van Szymon Goldberg betekenis kreeg. Aan de brede melodische vlucht van het Adagio zal niemand zich hebben kunnen onttrek ken. De ruime akoestiek gaf aan Bachs muziek en de uitvoering ervan een bijzon dere dimensie. In zes fuga's uit Bachs laatste opus „Die Kunst der Fuge" kristalliseerde zich deze verbinding van klank en ruimte op tref fende wijze. Dit ingenieuze spel van een thema, zijn omkering, zijn verandering, met zijn tegenstemmen, en met zichzelf, lijkt een kunstig aangelegd park met lanen en dwaalwegen die elkaar kruisen, uiteen gaan, naderen en soms opeens een onge dacht vergezicht openen. EEN NADRUKKELIJK applaus verwierf tenslotte het Concert voor twee violen, met Goldberg en Thomas Magyar als solisten. Dit misschien wel meest gespeelde werk van Bach de Matthaus even buiten be schouwing gelaten klonk, ondanks het feit dat beide solisten het zeker al honder den malen uitgevoerd hebben, heel over tuigend en wist de aanwezigen sterk te boeien. Sas Bunge

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 23