Jan-Erik Lundquist versloeg de Australiër Fred Stolle in Italië Vt Davis Cup fonkelt weer na grote opknapbeurt J. JAK Zeilrace van Hoek van Holland naar Harwich startte gunstig fiBts! Voorlopig Nederlands elftal en Jong Oranje uitgefloten SÉÉ1 ƒ4795.- Kleurige spinakers fraai gezicht blijf jong, blijf fit.. VERRASSENDE TENNISZEGE VAN BLONDE ZWEED Geen Duitse zege op Schots team ONTEVREDEN VOETBALLERS Amateurs gaan duelleren om de landstitel voetbal Haarlemmer leidt korfbal-interland Basketbal-dames naar Oost-Berlijn Verzekering: 85.000 dollar Slaap op kapok slaap op Uitslagen koersen van Hilversum Schaatsers gaan al weer trainen Jan v. d. Horst de beste in puntenrit i» WOENSDAG 13 MEI 1964 29 Denemarken schakelde Spanje uit voor DG Borussia biedt zijn trainer excuus aan Herberger nam afscheid Amateurelftal speelde gelijk tegen Enschede Zeilploeg voor Tokio Russen betreuren het ontbreken van Fisher in Amsterdam gü Loting voor Varsity Official dealer N.S.U. AUTOMOBIELBEDRIJF Be Quick wacht op beslissing KNVB Hoban ritwinnaar in ronde van Spanje Competitie De Kampioen De lange, blonde Zweed Jan-Erik Lund quist heeft dinsdag tijdens de finale van het herenenkelspel van de internationale Italiaanse kampioenschappen voor een ver rassing gezorgd door de favoriet geachte Australiër Fred Stolle in vier sets te ver slaan. In de eerste set zag het er hele maal niet naar uit dat de Zweed de zege zou behalen, want hij werd met 6-1 door zijn Australische tegenstander volkomen overspeeld. Lundquist kwam echter terug en met 7-5 6-8 en 6-1 behaalde hij na twee uur tennis de begeerde titel. Stolle vond enige troost in zijn overwin ning met Bob Hewitt in de Australische finale van het heren dubbelspel. Stolle en Hewitt versloegen Tony Roche en John Newcombe, beiden lid van het officiële Australische touring-team met 7-5 6-2 2-6 8-6 en prolongeerden daarmee hun titel. Margaret Smith en Lesley Turner ver overden een tweede dubbeltitel voor Au stralië door de Italiaanse combinatie Laz- zarino/Pericoli in twee sets 6-1 6-2 kans loos te slaan. De eindstrijd in het gemengd dubbel spel waarin Margaret Smith en John New combe uitkomen tegen Maria Bueno en Thomas Koch, werd wegens invallende duisternis uitgesteld tot vandaag. Denemarken heeft dinsdag voor een ver rassing gezorgd in de tweede ronde van het toernooi om de Davis Cup (Europese zone) door Spanje uit te schakelen. De Denen, die maandag reeds met 2-1 voor stonden, zegevierden met 3-2. In de laatste twee enkelspelen, die dins dag werden gespeeld, versloeg Joergen Ulrich zijn Spaanse tegenstander Juan Cou rier in vier sets: 6-4 5-7 6-4 6-2, terwijl Manuel Santana (Sp) met 6-2 6-1 6-2 de meerdere bleef van Jan Leschly. ■»*A De Zweed Lundquist heeft voor een verrassing gezorgd in de finale van het herenenkelspel van de inter nationale Italiaanse kampioenschap pen door de favoriet Fred Stolle (links) in vier sets te verslaan. De oefenwedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en Jong Oranje, die dins dagavond in het Bossche ,.De Vliert" werd gespeeld, heeft weinig om het lijf gehad. Het is niet meer geworden dan een sloom zomeravond partijtje, zodat men geen peil kon trekken op de vorm van beide elftal len. Iedereen speelde maar wat en nie mand maakte zich druk, waardoor tempo en plaatsen ver beneden internationaal ni veau bleven. De 8000 toeschouwers lieten tijdens deze verbijsterend slechte verto ning vaak een afkeurend fluitconcert ho ren. Het zag er in de eerste minuut wel hoopvol uit toen Kruiver scoorde voor de voorlopigen, daarna gebeurde er echter lange tijd niets en met de 1-0 stand kwam de rust. Acht minuten na de hervatting maakte Bergholtz een tweede doelpunt. Jong Oranje kwam echter spoedig daar na op 2-1 toen Burgers alleen goed door zette. Na de hervatting had bondscoach Schwartz in het Nederlands elftal Pieters Graafland en Kraay vervangen door resp. Lagarde en Haenen. Bij Jong Oranje na men Tijm en De Haan de plaatsen in van Van Gorp en Nieuwenhuis. In de laatste tien minuten speelde Jong Oranje door het uitvallen van De Haan met tien man. Stuy van Telstar verdedigde het doel van Jong Oranje. Het bestuur van Borussia Dortmund heeft zijn verontschuldigingen aange boden aan trainer Hermann Eppenhoff, die vorige week maandag op staande voet was ontslagen. Borussia ontsloeg Eppenhoff omdat hij zich onmiddellijk na de halve finale-wedstrijd van het toernooi om de Europese beker tegen Intemazionale Milaan tegenover jour nalisten en spelers discriminerend zou hebben uitgelaten over bestuursleden van Borussia. Eppenhoff zal met onmiddellijke ingang weer de training van het eerste elftal van Borussia op zich nemen. Het Westduitse voetbalelftal heeft trai ner Sepp Herberger geen overwinning als afscheidsgeschenk kunnen geven. Voor ruim 70.000 toeschouwers speelden de Duit sers dinsdagavond in Hannover met 2-2 ge lijk tegen Schotland. Bij de rust had Duits land door twee goals van Uwe Seeler, met 2-0 de leiding. Na de hervatting bracht Gil- zean met twee treffers de partijen op ge lijke voet. Het Nederlands amateur-voetbalelftal heeft dinsdagavond in Enschede voor enke le honderden toeschouwers met 1-1 ge lijk gespeeld tegen Sportcl. Enschede. Bei de doelpunten werden na rust gescoord. In de 48e minuut maakte Chiel Jansen het eerste doelpunt, tien minuten later scoorde linksbuiten Roggeveen (CVV) voor de amateurs. Boksen. Winstone (Wales) heeft dinsdag avond in de Londense Wembley-Pool zijn Europese titel in het vedergewicht met suc ces verdedigd tegen zijn Italiaanse uit dager Mastellaro. Mastellaro gaf in de achtste ronde de strijd op. Het Nederlands elftal gaat eind deze maand richting Rusland om er enkele wedstrijden te spelen. De spelers voor de Russische trip zijn aangewezen. De keu- zè is kennelijk niet erg gelukkig geweest. Dit bleek gisteravond wel voor de wedstrijd tussen het Nederlands elftal en Jong Oran je in Den Bosch. In de kleedkamer van het Nederlands elftal kreeg Elek Schwartz van enkelen de vraag te horen: ..waarom zij er niet bij waren". De bondscoach had veertien dagen geleden tijdens de centrale training in Zeist toch duidelijk ge zegd dat hij het sterkste elftal mee naar Rusland zou nemen? Elek Schwartz kon moeilijk antwoord geven op de vragen Het enige wat hij zei was: „jullie hebben mij verkeerd begrepen" en „ik wil mijn plaats wel voor een speler afstaan". De keuze van Schwartz lijkt zo op het eerste oog inderdaad vreemd. Peter La garde, de „eeuwige reserve-doelman van het oranjeteam", kreeg geen uitnodiging, Doesburg en Van Leeuwen mogen wel mee. Ook Kraay en Pieters Graafland zullen in Rusland niet van de partij zijn, terwijl zij toch echt wel tot de sterkste spelers van ons land behoren en niet te kennen hebben gegeven niet mee te willen. Het programma van de voetbalcompe titie voor het kampioenschap van Neder land der amateurs luidt voor mei als volgt: Zaterdag 16 mei: WWCVV, Quick '20 ■Purmersteijn. Maandag 18 mei: CVVWW, Purmer steijnQuick '20. Zaterdag 23 mei: PurmersteijnWW, ChevremontZuid 1 (Vlissingen of Boxtel). Zondag 24 mei: WWPurmersteijn, Zuid 1Chevremont. Zaterdag 30 mei: Zuid 1Quick '20. Zondag 31 mei: Quick '20—Zuid 1. Men beëindigt deze competitie op 28 juni, Olympisch Comité heeft het voorstel van de KVNWV tot aanwijzing van de zeilers voor dé Olympische Spelen in Tokio aan vaard. Ons land zal in drie klassen vertegen woordigd zijn: in de Finnjollen door H. Willems, in de FD-klassen door stuurman G. Verhagen en N. de Jong, in de Draken- klasse door stuurman W. H. van Duyl, J. Jongkind en H. Scholtz. De op tweede pinksterdag te Antwerpen te spelen interlandkorfbalwedstrijd België Engeland zal worden geleid door de Haarlemse scheidsrechter H. Arends. Als grensrechters zijn aangewezen de heren L. Boslooper (Rotterdam) en H. Schuur man (Dubbeldam). Twaalf basketbalspeelsters zijn aange wezen voor het Nederlands team, dat me dio mei gaat proberen zich te kwalifice ren voor het in Boedapest te houden toer nooi om het Europees kampioenschap. Oorspronkelijk zou Nederland samen met Oost-Duitsland ,en Oostenrijk om één plaats een toernooi in Oost-Berlijn spelen. Aangezien Oostenrijk zich te elfder ure heeft teruggetrokken, moeten de oranjeda mes nu met Oost-Duitsland „uitmaken" welk land naar Boedapest zal gaan. Het is nog niet zeker of één dan wel twee kwalificatie-wedstrijden zullen wórden ge speeld. Ter voorbereiding op de strijd te gen Oost-Duitsland zal coach Jan Burgert met zijn team een korte trip door Tsje- cho-Slowakije maken. Het gezelschap arri veert op 21 mei in Oost-Berlijn. Voor deze toernee zijn de volgende dames uitgeno digd: Els de Groot, Ria Schouten, Annie Koper, Lenie Remeijer, Janny Westen brink, Jeanne Knoop (allen Blue Stars), Wil Voets (ROVS), Ria Kuyper (HOC), Hilda Draak (AGON), Jetty Siebenlist (Westerkwartier), Els van der Heijden en Greet Duyf (beiden AMVJ). De Russische schaakspelers vinden het jammer dat de jonge Amerikaanse schaak ster Bobby Fisher niet deelneemt aan het interzonale toernooi in Amsterdam. Joenga schreef in Trud het dagblad van de vakbeweging dat Fisher schitterend heeft gespeeld in het Amerikaanse kam pioenschap en dus in goede vorm is. Maar nadat hij in Curasao het kandidatentoer nooi niet had gewonnen beweerde Fisher aldus Joenga dat het systeem van het we reldkampioenschap unfair is. Dit systeem is nu veranderd. De schrijver vraagt zich af: „Is de scha ker Fisher een andere dan Fisher de za kenman die meent dat een maand werken zonder gewaarborgde betaling niet iets voor een Amerikaan is of is het moge lijk dat hij na een schandaal met de Ame rikaanse speler Reshevsky niet met zijn „vrienden" wil spelen". Joenga vertelde niet wat dit voor een schandaal was. De schrijver merkt ten slotte op dat Fisher nog steeds het recht heeft om op het laatste ogenblik in Amsterdam te verschijnen. "/nun weest, sinds hij ip. 1900 door Dwight F. Davis, een student van de universiteit van Harvard, werd ingesteld. Aanvan kelijk werd er alleen om gestreden door de Amerikanen en Britten. De be ker maakte 12 reizen over de Stille Oceaan en vier over de Atlantische. Naar schatting is er door de landen die de beker trachtten te winnen en te ver dedigen 15 miljoen dollar aan uitgege ven. De beker is één keer zoek ge weest. Hij werd in Boston gemaakt door de beroemde zilversmeden Shreve, Crimp en Low voor 700 dollar.. De hoogte is 35 centimeters en als hij tot de rand wordt gevuld kunnen er 39 flessen champagne in worden geleegd. Dit is dikwijls gebeurd. Hij is verzekerd voor 85.000 dollar. Aanvankelijk werden de namen van de winnende landen en spelers er in ge grift. In 1921 was de beker vol. Toen werd er een platte zilveren schaal aan- gekocnt voor de inscripties. Die was in 1934 ook vol. Davis gaf de beker ver volgens een notenhouten voetstuk met een diameter van 95 centimeter en een hoogte van 20 centimeter waarop 15 plaatjes werden aangebracht. Tegen 1970 zullen ook deze vol zijn. De Verenigde Staten heeft iot nu toe 19 keer gewonnen, Australië 18, Enge land 9 en Frankrijk zes keer. Niet ge speeld werd in 1901, 1910 en de jaren van de twee wereldoorlogen. Dwight F. Davis Na 64 jaar heeft de Davis Cup een opknapbeurt gehad. De schrammen en vlekken zijn verdwenen. Er behoeft niet meer gepoetst te worden. De grote zilveren trofee kan men in de tennis wereld weer in volle glorie bewonde ren. De beker is thans in het bezit van de Amerikaanse tennisbond. Hij is 64 jaar oud. De bond vond dat er iets ge daan moest worden en men heeft er een nieuwe laag op laten aanbrengen waar door de beker voor altijd beschermd is tegen atmosferische en klimatologische aantastingen op zijn wereldreizen. De cup is over de gehele wereld ge- De Davis Cup De maandagavond gehouden loting voor het hoofdnummer van de op 24 mei op het AmsterdamRijnkanaal te Jutfaas te houden Varsity, de oude vier, heeft het volgende resultaat gehad: Boei 1: Njord, 2. Argo, 3. Nereus, 4. Aegir, 5. Triton, 6. Laga en 7. Skadi. De voor de degradatie belangrijke com petitiewedstrijd VolendamBlauw Wit zal vrijdagavond worden gespeeld. Aanvang half zeven.. Advertentie hsu-tohzh LANGE HERENSTRAAT 31-32-34 tussen station en Parkiaan. TEL. 13793 (VERBRUIK 1 OP 18 KM) Advertentie Kapokmatrassen met Stica-keur EEN KWALITEITSPRODUCT VAN KAPOKFABRIEK -DE ZWAAN- N.V., MOOK De Noordzee lag als een spiegelgladde vlakte recht vooruit. Op de ebstroom hob belend waren de zeventien voor het meren deel sloepgetuigde jachten uit de Hoekse berghaven van de Nieuwe Waterweg afge zakt voor de start van de Hoek van Hol- land-Harwich-race. De negentiende aan- brengwedstrijd voor de North Sea-race ging onder uitzonderlijk goede weersom standigheden van start. De startceremonie met het tien- en vijf- minutensein, het hijsen en strijken 'van de Blue Peter en de natievlag had weer het gebruikelijke gedrang gebracht rond de startlijn tussen de rode lichtboei en de noordelijker gelegen sparboei. De Orion van mr. Blusse van Oud-Alblas gokte ver keerd en was, voordat het startschot aan boord van de zeesleper Schouwenbank had geklonken door de lijn gegaan. Hij moest terug en rondde na een moeizame wend- manoeuvre als laatste de startboei. Voor op ging trots De Zwerver de sneller acer van Otto van der Vorm die prachtig uit het gedrang rond de startlijn was gekomen en als eerste de groenwitte 200 m2 gro te spinaker voor had. Successievelijk ont plooiden zich op het voordek van de ande re jachten eveneens de helgekleurde bal lons zodat het hele tafereel iets weg kreeg van een bloemencorso. Voor de wind scho ven de schepen naar de wrakboei die op speciaal verzoek van de scheepvaartauto riteiten in het traject was opgenomen. De spinakers gingen neer en aan de wind zeilend werd de koers bepaald op de Maasboei. De Zwerver veroverde in beide rakken totaal vijf en een halve mijl een voorsprong van bijna tien mi nuten. Het witte kotterjacht werd gevolgd door de Wyvern van Vlielandei' en het marinejacht Najade het grootste schip uit de klasse II. IWH.JS In de achterhoede kwam de Hestia van Van Beuningen. De gezagvoerder van de Blauwe Sloep had een extreem zuidelijke koers gevolgd en was te laat opgeloefd om zich bij de andere schepen te voegen. Aan gezien echter de werkelijke tijd wordt om gezet in berekende tijd waarbij met groot te en tuigage van het schip rekening wordt gehouden is het zeker geen wet van Meden en Perzen dat het schip dat als eerste finisht ook met de eerste prijs gaat strijken. Als het weer niet omslaat belooft het 'n zeer snelle oversteek te worden en kun nen de schepen in de loop van woensdag morgen na 120 zeemijlen in Har wich worden verwacht. Met de Britse, Franse en Duitse jachten zullen de Neder landers daarna deelnemen aan de North Sea-race over een afstand van 220 mijl. Het dan tot rond tachtig aangegroeide aan tal jachten wordt met Pinksteren in de Berghaven .terugverwacht De uitslagen van de dinsdagavond in Hilver sum gehouden draverijen luiden: Aalscholverprijs (2000 m.), eerste afdeling: 1. Canard (S. Wagenaar sr.) 3.06.8 1.33.4; 2. Beau- coup de Prix d'Or W: 3. Comtesse Terraisse. Winn. 1.40; pl. 1.30, 3.70; cov. 5.40; kopp. 6.40. Aalscholverprijs, tweede afdeling: 1. Bernadot- te (M. Bouwhuis) 3.009 1.30.5; 2. Calumet d'Aster D; 3. Caravelle. Winn. ƒ5.80; pl. 1.80, 1.60, 2.30; cov. 4.80; kopp. 9.50. Fazantprijs (2000 m.): 1. All Prise (F. Eremberg) 2.45.- 1.22.5; 2. Zita Belwin; 3. Apollo H. winn. 3.50; pl. 1.40, 4.80, 1.60; COV. 14.10; kopp. 15.80; trio 389.40. Criterium der amateurs (2040 m.): 1. Zypani (H. Willemse jr.) 2.59.5 1.27.1; 2. Blido; 3. Yolige Miss. Winn. ƒ5.20; pl. 2.50, 2.40. 4.60; cov. 7.60; kopp. 5.30. Beoprijs (2040 m.): 1. Acino Scotch (J. Scholten) 3.05.9 1.31.1; 2. Athos the Saint; 3. Bonnie Spencer. Winn. 9 60; pl. 3.20, 2.60; cov. 3.40; kopp. 19.70. Dodoprijs (2000 m): 1. Axkit Hollandia (M. Ver gay) 2.46.8 1.23.4; 2. Yewel Boy; 3. Bico BS. Winn. ƒ2.50; pl. 1.70, 3.00, 5.50; cov. 12.70; kopp. 9.00. Endprijs (2400 m.): 1. Acrobaat (J. Dooyeweerd) 3.29 4 1.27.3; 2. Alkestis van E; 3. Wilfried. Winn. 1.80; pl. 1.60, 1.50, 2.20; cov. 4.10; kopp. 3.20; trio 64.00. Casuarisprijs (2000 m.): 1. Anton (J. Ham) 2.51 1.25.5; 2. Bajadere; 3. Aalscholver S. Winn. 2.50; pl. 1.20, 1.50, 1.70; cov. 4.60; kopp. 4.10. Totale omzet 125.769. Advertentie Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties in de damesbladen. De ledenvergadering van Be Quick, die vanavond zou worden gehouden met als voornaamste punten de topfusie met GVAV en de verkoop van het Be Quick- stadion is voor enige tijd uitgesteld. Men hoopt op korte termijn een beslissing van de KNVB te vernemen over de klasse waarin Be Quick zou worden ingedeeld bij terugkeer naar het amateurvoetbal. De gemeenteraad van Groningen zal nu ook niet op 19 mei de voordracht van B. en W. behandelen tot aankoop van het Be Quickstadion. Het drukke schaatsseizoen 1963- 1964 is nog slechts kort verleden tijd, maar nu reeds beginnen de voorbereidingen voor de volgende winter. De KNSB heeft een kernploeg heren en dames geformeerd, die onder leiding van Holleboom in de komen de maanden op het CIOS te Overveen wekelijks een conditietraining zal volgen. In de herenkernploeg komen drie nieuwe gezichten voor: Piet Meier (Katwoude), Joris Jorritsma (Rotterdam) en Siebold de Vries (Harich). De ploeg bestaat verder uit: Rudie Liebrechts, Cees Verkerk, Ard Schenk, Piet Modder, Peter Nottet, Joop van der Berg, Jan Halfweg en Piet Kieviet. In de damesploeg zijn twaalf schaatsen- rijdsters opgenomen. Voor de kernploeg waren eveneens uit genodigd Arie Zee en Henk van der Grift, van wie Zee heeft doen weten niet meer de training te zullen volgen, daar hij met de grote wedstrijdsport stopt. De Engelsman Barry Hoban heeft dins dag de dertiende etappe van de ronde van Spanje gewonnen. Hoban reed de 230 kilo meter van Santander naar Aviles In 6 uur 43 min. 58 sec. De Spanjaarden Bertrand en Sanchez werden op een seconde tweede en derde. Wim van Est eindigde evenals maandag op de twaalfde plaats. Solaro startte dinsdag niet, waardoor Nederland alleen Wim van Est nog in de strijd heeft. Otano bleef leider In het algemene klase- ment. Wim van Est is hier achttiende. De Pool Zielinski heeft dinsdag de vierde etappe van de wegwedstrijd Warschau— BerlijnPraag gewonnen. De Tsjech Smo- lik behield de leiding in het algemeen klassement. De eerste rit van de zomeravondcompe titie om de „Metz"-beker, die door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" als een klassementswedstrijd in het „Van der Aartsportpark" werd verreden, is op overtuigende wijze gewonnen door Jan v. d. Horst. Ondanks pech besliste hij toch drie van de acht klassementen in zijn voordeel en was daarmee onbereikbaar voor zijn tegenstanders. Er is in deze eerste avondrit, waarvoor 41 A- en B-klassers aan de start versche nen, volop strijd geleverd om de punten. Vooral Bouma, Baars en Van der Horst, die na het derde klassement een lekke band kreeg en van fiets moest verwisse len, waren zeer actief. Ondanks zijn te genslag wist Van der Horst zich met Ot- te toch weer bij de koplopers Bouma, Schenk, Koelemij en Baars te voegen én sleepte de twee laatste klassementen in de wacht. Het leverde hem een dik ver diende overwinning op. De uitslag was: 1. v. d. Horst 29 pnt. (46 km. in 1 uur 9 min. en 32 sec.); 2. M. Bouma 23 pnt.; 3. B. Schenk 23 pnt.; 4. E. Riethol'f 15 pnt.; 5. C. Baars 11 pnt.; 6. N. Koelemij 7 pnt.; 7. R. Portegies 7 pnt.; 8. R. Stevens 6 pnt.; 9. R. Sweers 6 pnt.; 10. Th. Blom 3 pnt. De klasse menten werden gewonnen door Riethoff, Portegies, Van der Horst, Riethoff, Bou ma, Baars en tweemaal Van der Horst. Bij de C-klassers was Tonnie Blom de snelste sprinter van een vijf man sterk kopgroepje. De uitslag: 1. Blom, 2. Th. Verdonschot, 3. K. Hoogeveld, 4. G. Krom, 5. J. Groeneveld, 6. G. van Baak, 7. D. Kruif, 8. P. de Jong, 9. J. Radsma, 10. B. de Ridder. Jeugdklasse: 1. R. Bak ker, 2. R. van Berkel, 3. E. van Schoor, 4. A. Snijder, 5. Wempe, 6. R. van Tonge ren, 7. Entius, 8. J. van Schoor, 9. J. Handgraaf, 10. R. Schenk.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 29