PITTIGE SIGARETTEN 1,25 Duitse politici tevreden over Schröders succes in Den Haag i J Staking bij de Sabena Brits-Duits samenspel in de luchtvaart Bonn voelt zich gesteund in kwestie van hereniging Engeland blijft Cuba leveren Europees parlement ontevreden over de sociale vooruitgang WERELDNIEUWS Van dag tot dag erger Kleine oorlog in Zuid-Arabië Dooi in Roemenië voor politieke delinquenten €)p de ^^praatótoel 3 WOENSDAG 13 MEI 1964 Feest Jan van Ees Politici wensen meer invloed op gemeenschappen Grote stroom bezoekers zal geen moeilijkheden geven. Het drama Zuid-Afrika begint een steeds onheilspellender inhoud te krijgen. Naar mate de handeling zich ontwikkelt tekent de tragiek van het stuk zich duidelijker af. Het gordijn is nu opgegaan voor de acte persbreidel. De Zuidafrikaanse com missie die reeds veertien jaar bezig is het perswezen in het land te bestuderen, heeft enige voorstellen gedaan die als ze door de regering worden aanvaard de berichtgeving stevig aan banden zullen leggen. Er is, helaas, geen reden om aan te nemen dat Verwoerd en zijn verblinde volgelingen de suggesties van de commis sie zullen negéren. Zij bevinden zich sinds jaar en dag op een hellend vlak. Afrem men is voor hen vrijwel niet meer moge lijk. De commissie wil „de discipline en zelf controle" van de pers bevorderen. Daar voor wil zij een persraad in het leven roepen. Het parlement moet daartoe een wetsontwerp aanvaarden, zo vindt de com missie. In die raad zullen vertegenwoor digers zitten van de pers, het publiek, de regering en de oppositie. Natuurlijk ko men er alleen blanken in die raad. Zulk een raad maakt uiteraard van de pers een soort politiek instituut. Zij is voor al haar berichten en commentaren verant woording verschuldigd aan politieke mee- en tegenstanders. Kranten van de opposi tie kunnen van zulk een raad weinig goeds verwachten. De journalisten moeten zich, als de com missie haar zin krijgt, elk jaar bij de persraad laten inschrijven. Zij krijgen dan een soort werkvergunning. De journalis tiek wordt daardoor tot een gesloten be roep. Journalisten die de regering door berichtgeving niet welgevallig zijn, zullen waarschijnlijk niet worden ingeschreven en dus tot zwijgen worden gebracht. Vooral de Z.-Afrikaanse journalisten die correspondentschappen voor buitenlandse bladen verzorgen, zullen van zulk een wet telijke bepaling de dupe worden. Ze hoe ven alleen maar de waarheid over de „apartheid" te schrijven om zich het mis noegen van de regering op de hals te ha len. De persraad zal dan de rest wel doen om hun het werken onmogelijk te maken Reeds lang probeert de Zuidafrikaanse regering juist deze journalisten aan ban den te leggen. Het voorstel van de com missie komt precies in haar kraam te pas. Ook perstelegrammen voor het bui tenland zullen aan een soort censuur wor den onderworpen. De commissie wil ken nelijk proberen een eind te maken aan de „slechte pers" die Zuid-Afrika internatio naal heeft. Zij wil niet begrijpen dat dit het trieste resultaat is van de politiek van de nationalistische regering. Als zij het wel inziet, kan zij dat niet toegeven. Zij pakt de zaak nu precies andersom aan, Zij wil de berichtgeving naar het buiten land gelijkschakelen. Dat is onheilspellend In Zuid-Afrika vervalt men van kwaad tot erger. NttllllllltWIItlWIHlttlllllltllllllllHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Tunnel in Assen. De directeur-generaal voor industriealisatie en energievoorzie ning heeft in Assen de tunnel onder de spoorlijn Assen-Groningen geopend. Van onze correspondent) BRUSSEL De staking van een deel van het vliegend personeel van de Sabena, de Belgische nationale luchtvaartmaat schappij, is gisterochtend begonnen. Onge veer eenvijfde van dat personeel neemt er aan deel. Het zijn vooral de Europese verbindingen die door de staking worden getroffen. De intercontinentale diensten zal men, zo neemt de directie aan, wel kunnen blij ven vliegen. Gisteren is ongeveer de helft van het aantal vluchten van de Sabena van en naar Brussel niet doorgegaan. De staking, die is afgekondigd door de liberale vakbond, waarvan de meeste per soneelsleden lid zijn, wil kracht bijzetten aan het verlangen tot een langere weke lijkse rusttijd. Het personeel verlangt 64 uur onafgebroken achter elkaar, inplaats van zoals thans 48 uur. Het wil eveneens een volledige rustdag na een vlucht waar in twaalf uur nachtdienst is begrepen. Er worden pogingen tot bemiddelen ge daan. Voor de Sabena komt de staking, tegen Pinksteren, uiteraard nogal ongele gen. De directie hoopt door samenvoeging van diensten en met hulp van charter vliegtuigen zoveel mogelijk tegemoet te ko men aan de gevolgen ervan. Troepen van de Zuidarabische Fede ratie in'actie met een mortier bij de Rabwa-pas in het Radfan-gebergte waar honderden leden van de stam der „Rode Wolven" in opstand zijn gekomen. Zij ontvangen daarbij steus uit Jemen en van Egypte. LONDEN (DPA) Het Westduitse mi nisterie van Defensie en het Britse depar tement van Luchtvaart zijn overeengeko men, gezamenlijk de mogelijkheid van een verdere ontwikkeling van de DO-31 te bestuderen, een door de Dornier-fabrie- ken gebouwd transportvliegtuig dat lood recht kan opstijgen en landen. Het onderzoek zal geschieden door de Dornier-fabrieken en de Britse onderne ming Hawker-Siddeley. De kosten zullen door Bonn en Londen worden gedeeld. Dornier werkt in opdracht van het mi nisterie van defensie in Bonn aan twee prototypen van de DO-31. Advertentie GOLD STAR nnnttiitTfttWft"i"rrtr' 'n klasse apart! (Van onze correspondent) BONN Geen opzienbarende gevolgen voor het probleem der gescheiden Duits- landen, maar een succes met reële ge volgen voor West-Duitslands minister van Buitenlandse Zaken Schroder. Dat Is de uitkomst van het ministersoverleg in Den Haag, dat aan de NAVO-conferentie voor afging. De „Deutschland-Frage" was deze week van bepaalde zijden weer zo hoog opge schroefd, dat het ernaar uitzag dat Schro der na zijn terugkomst in Bonn spitsroe den zou moeten lopen tussen de rijen van zijn lawaaierige verguizers. Maar die kre gen de pen op de neus. Iets beters dan de gezamenlijke verklaring die de weste lijke grote drie en de Bondsrepubliek in Den Haag uitgaven had niemand kunnen en mogen verwachten. De tevredenheid in regerings- en partij kringen is dan ook algemeen. Volgens de C.D.U. heeft de ministersverklaring op nieuw duidelijk gemaakt dat Bonn met zijn eis van hereniging niet alleen staat. De plaatsvervangende voorzitter van de S.P.D., Herbert Wehner, noemde de ver klaring een „bruikbare basis voor verdere onderhandelingen". De vrije democraten verklaarden: „het is de Russen opnieuw duidelijk gemaakt dat hun hoop op een verandering van de westelijke buitenlandse politiek ongegrond is". Alle drie partijen waren er overigens op dat zoveel mogelijk nieuwe voorstellen voor de oplossing van het probleem moe ten worden uitgewerkt. Die beslissing is dan ook officieel In Den Haag genomen: het probleem is terug verwezen naar de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en West-Duitsland in de Verenigde Staten, die regelmatig met functionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bijeenko men om over de kwestie Duitsland van gedachten te wisselen. Het is insiders ove rigens bekend dat deze heren in het nabije verleden weinig zinnige adviezen hebben kunnen geven en dat zij het ook niet eens konden worden over een gezamenlijk voor stel, dat minister Schroder zou worden voorgelegd om hem van dienst te zijn bij zijn besprekingen in Den Haag. Maar dat alles doet er minder toe. De eer van de regering in Bonn is dankzij Schröders bemoeienissen gered. Reëel en een iets ander geluid was de opmerking van de S.P.D. voorzitter, de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, maandag avond vóór zijn vertrek naar de Verenig de Staten tegenover de buitenlandse pers gedaan: „in de nabije toekomst zijn geen wezenlijke veranderingen in het Duitsland probleem te bereiken. Beter is het de mo gelijkheden van veranderingen in de toe stand stap voor stap zorgvuldig te. onder' zoeken". Het is een uitspraak die de achterlopen' de Ulbricht dreigend in de oren moest klinken, nadat hij gedurende zijn bezoek aan Hongarije van collega-dictator Kadar heeft moeten horen hoe deze de handels' betrekkingen met het Duitsland van Er- hard zeker niet uit de weg wil gaan, even min als handelsbetrekkingen met Frank rijk, de Verenigde Staten en Engeland, Het kwam daarbij zelfs tot een openlijk verschil van mening, toen Ulbricht daar op antwoordde dat dit het binnenhalen van het Troyaanse paard betekenen zou, dat grote schade zou kunnen aanrichten aan de afspraken van het verdrag van War schau. In ieder geval bestaat de mogelijkheid dat deze mythologische viervoeter, dit maal met Teutoons bloed in de aderen in het oostblok wel eens vlugger zou kun nen opmarcheren dan de plannen beramen de ambassadeurs in Amerika's federale hoofdstad kunnen bedenken voor het pro bleem van Duitslands gordiaanse knoop. (Van onze correspondent) LONDEN Engelaqd houdt voet bij stuk inzake zijn handel met Cuba. De Brit' se regering voelt niet voor een economi sche boycot. In het Lagerhuis heeft pre mier sir Alec Douglas-Home dinsdagavond onomwonden verklaard dat hij niet be reid is de handel met Cuba .onder Ameri kaanse druk te beknotten. Onder toejuichingen, zowel van conser vatieven als van labour afgevaardigden, zei hij: „we hebben tegenover de Ver enigde Staten onze positie duidelijk ge maakt". Oppositieleider Wilson zei dat labour de houding van de Britse regering steunt. De enige beperking welke Engeland zich zelf oplegt in het handelsverkeer met com munistische landen betreft leveranties van strategische goederen. Dit in overeenstem ming met de N.A.V.O.-politiek. Maar de door Cuba in Engeland bestelde autobussen vallen daar volgens Londen niet onder. Cu ba is een oude klant voor deze bussen. r -■* 'jïiF- - rï.'" «P jfetA«p£15' J-i: v'AV i; ifjfi •- - -- Aif -s~ - -~--A -.1-y" j& m* s "fx rege- WENEN (AP) De Roemeense ring laat sinds twee maanden politieke ge vangenen vrij blijkbaar om te trachten het klimaat te verbeteren voor de ko mende besprekingen op hoog niveau met de Verenigde Staten. Het betreft gevangenen die wegens poli tieke vergrijpen werden veroordeeld tot gevangenisstraf of „tuchtarbeid". Zij mo gen naar huis terugkeren. Er zouden reeds tussen de 1.000 en 2.000 gevangenen zijn vrijgelaten. Men heeft waarschijnlijk de ze maatregel laten samenvallen met de Roemeense diplomatieke stappen om in stemming van de Verenigde Staten te ver krijgen voor de besprekingen, die acht tien mei in Washington beginnen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verleden week bekend gemaakt, dat de besprekingen voorname-' lijk zullen gaan over de uitbreiding van de handelsbetrekkingen. De regering van Johnson wil echter haar toekomstige poli tiek tegenover Roemenië bekijken in het licht van de jongste onafhankelijke hou ding, die dat land jegens de Sovjet-Unie heeft getoond. Roemenië verzet er zich openlijk tegen dat Rusland zijn industriële en handels ontwikkelingen controleert en heeft 't plan van premier Kroesjtsjev voor een supra nationaal gezag om de economie te diri geren van de landen, die zijn aangeslo ten bij de Oosteuropese raad voor weder zijdse economische bijstand afgewezen. De Roemeense regering wil gaarne meer handel drijven met het Westen. Britse, Westduitse, Franse en Oostenrijkse firma's beconcurreren elkaar hevig om contac ten te krijgen voor verscheidene nieuwe industriële projecten in Roemenië. Het is feest bij ons vandaag. Liliaan, ze heet eigenlijk Sjaan maar dat is in de loop der groei van onze Mediocratie Liliaan geworden, dus Liliaan onze werk- mevrouw komt vandaag weer assisteren in de huishouding. Cisteren met de mid dagpost kwam het bericht door uit het Spaanse Alicante op het moment dat mijn vrouw bezig was op haar knieën de keu ken aan te dweilen. Och zo'n drie weekjes zonder hulp daar staat een goede huis vrouw tegenwoordig niet meer voor. „Zó óm"! had ons werkmevrouwtje ons ver zekerd. Haar man die in het bouwvak zit was door die uitvriezerij van de afge lopen winter zó dikwijls genoodzaakt ge weest om in huis te zitten. Hij had zowat de hele buurtbibliotheek uitgelezen en iede re dag klaverjassen gaat je ook niet in je kouwe kleren zitten dus, ze heeft een zus ter die daar in Spanje als werkmevrouw bij een Hollandse familie in het huishou den assisteert, had hun gevraagd: „Kóm nou es een weekje. Je hebt toch een auto! Benóü dan!" En zo was ze dan gegaan. Dat moet er maar af. had ze gezegd. Waar van af, weet ik weliswaar niet, mar het is er dan blijkbaar van gekomen. En nu, wat hóór ik? Ja! Ze is er, hoor. Ze zit nu beneden haar kopje thee met beschuitje te nuttigen met als voorlopig toetje een glas uitgeperste sinasappel. Ze is nu be zig haar heenreis te beschrijven, en dan straks om half elf bij de koffie, met een gebakje, dat komt er op die dag altijd bij, komt hoop ik het verhaal van het ver blijf daar, hoe de sinesappele en de ce- troene daar zo maar langs de weg groeien, met vanmiddag bij het kopje thee voor het beëindigen van de dagtaak, nog een klein relaasje over de reis terug. „Tóch ben je blij als je weer in je eigen hummel tje zit" zal het wel worden. En daar gaat ze dan aan de arbeid. Ik hoor het weer. Ze zingt graag. Ze zingt tijdens het werk. Vóór Spanje waren het de liederen van onze eigen radio en teevee, nu.ja er zal wel Spaans gezongen worden maar toch waarschijnlijk met een Moorse inslag. Het Spaans zelf herken ik niet zo direct. Aan alles komt dus een eind, aan va kanties van ons werkvrouwtje evenzo. Ze heeft overigens al aangekondigd dat ze eind september waarschijnlijk nog een weekje gaat versnoepen in Maljorka. Om drie uur is de stilte weer in ons huis gaan wonen. De traptreden kraken, moe der komt met de gebruikelijke kopjes thee voor ons beiden met het mariaatje. Ze ziet een beetje pips, mijn goede vrouw. Wat of haar scheelt, vraag ik haar be zorgd. „Liliaan gaat weg" komt er be- bedremmeld van over haar theekopje. Weg?" herhaal ik, met een ietwat niet verbloemde opluchting in mijn stem. ,Ja, weg". Maar waarom dat nou zo in vredes naam?" ,Ze heeft zo'n last met het parkeren van haar auto hier 's morgens in de buurt. Ze moet dan wel een kwartier lopen voor ze hier is. Ze heeft eens zelfs een taxi moeten nemen". Och" kwam ik bemoedigend, onder de indruk van haar bedroefde gelaat. „Daar praten we nog wel over. Die taxi.nouou, die betaal ik dan wel". Opgelucht ging mijn vrouw weer naar beneden, ons tweede kopje halen. Ik begon aan een ontwerp voor een nieuwe partij ter opluistering van de volgende verkie zingen. De feestkreet heb ik al: Leve De Mediocratie! STRAATSBURG (ANP) Het Europese pese begrotingsbeleid uit te brengen. On- parlement is dinsdag tot een negatieve conclusie gekomen bij een beschouwing van de eerste tien jaar Europese sociale politiek in de E.G.K.S. de oudste van de drie Europese gemeenschappen. De afgevaardigden uit de zes gemeen- schapslanden hebben de ..weinig gerust stellende conclusie" getrokken dat de ac tiemiddelen en invloed van de Hoge Auto riteit ontoereikend zijn gebleken om na delige gevolgen van economische stagna tie voor de arbeiders voldoende te ver zachten en een gestadige verbetering van levens- en arbeidsvoorwaarden te waar borgen. Het Europese parlement verlangt met klem dat voorwaarden voor een gezond sociaal beleid in de mijnen worden ge schapen door een passend kolenbeleid, als onderdeel van een gemeenschappelijke energiepolitiek. Het geeft tevens uiting aan zijn teleurstelling en leedwezen over het feit dat tot op heden nog geen Europees mijnwerkersstatuut kon worden goedge keurd, de economische en sociale nood zaak daarvan doet zich volgens de Euro pese afgevaardigden steeds dwingender voelen. De voorzitter van de Hoge Autoriteit, de Italiaan Dino Del Bo, verklaarde in het parlement dat de voorgenomen subsidië ring van de kolenmijnen een sociale ver betering van de mijnarbeider met zich mee kan brengen. Hij zei dat de negatieve kanten van het zware mijnwerkersberoep niet voldoende worden gecompenseerd door voordelen. Er bestaat echter een kans op verbetering, dankzij de subsidieplan nen van de gemeenschap. Het Europese parlement heeft een aan tal wensen geformuleerd ter versterking van zijn invloed op de begroting van de drie gemeenschappen, E.E.G., Euratom en E.G.K.S. Na fusie wenst het Europese par lement de bevoegdheid te bezitten om meer dan vrijblijvende adviezen over het Euro- der bepaalde omstandigheden zou de Euro pese ministerraad slechts met algemene stemmen van de parlementaire adviezen mogen afwijken. Advertentie De politie verwacht, in verband met de naderende Pinksterdagen, een extra grote toeloop naar dié plaatsen, welke juist in deze tijd een bijzonder sterke aan trekkingskracht op het grote publiek uitoefenen: de markten. Men heeft daar echter de situatie volkomen in de hand en met name de marktkooplieden en straathandelaren zijn geheel voorbereid op een nóg grotere stroom bezoekers dan normaal reeds het geval is. Volgens be trouwbare berichten is er extra veel en voordelig ingekocht. De markt zal dan ook zijn reputatie van „het gezelligste en voordeligste koopcentrum" alle eer aan doen. De te verwachten Pinkster-toeloop zal de markt nog levendiger en genoeg lijker maken dan hij al is en de kooplui - gewend aan grote drukte - zullen hun klanten vlot en vriendelijk bedienen. Het rondkijken alléén is al een plezier en elke koop is een meevallertje, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Protest. De Italiaanse havenarbeiders zijn dinsdag niet op het werk verschenen uit protest dat grote maatschappijen eigen personeel gebruiken voor het laden en lossen van schepen. Om deze reden zijn al eerder 24-uursstakingen gehouden. De vakbonden hebben aangekondigd, dat de ze week ook nog een staking van twee dagen op het program staat. Parlementair. Een Russische parlementai re afvaardiging onder leiding van vice- premier Anastas Mikojan is naar Japan vertrokken voor een bezoek op uitnodi ging van de Japanse volksvertegenwoor diging. Opgegeven. Het zoeken naar de tien be manningsleden van 't Amerikaanse ma rinevliegtuig dat ten zuiden van Cadiz in zee stortte is gisteren gestaakt. Manuscripten geveild. De correspondentie tussen André Gide en zijn vriendin Dorothy Bussy in totaal 1300 brieven is bij Sotheby voor 8.200 pond sterling verkocht aan de Bibliothèque Nationale te Parijs. Partijen manuscripten van Graham Greene werden gekocht door de Amerikaanse handelaar Lew David Feldman te New York voor in totaal 14.550 pond. Hij betaalde 2.000 pond voor een van Greene's handtekening voorzien manuscript van diens roman „The Power and the Glory". De manuscripten van Greene zijn verkocht door zijn familie en miss Dorothy Glover te Londen. Neergestort. De afgelopen vier dagen zijn in de Duitse Bondsrepubliek vier vlieg tuigen van de Westduitse luchtmacht, neergestort. Daarbij verloren drie vlie gers het leven. Zes jaar. De voormalige S.S.-kapitein Wer ner Schönemann is door een juryrecht bank in Keulen tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld voor het ombrengen van 2.170 joodse mannen, vrouwen en kinderen in Rusland. Opgevist. Tien bemanningsleden van een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine zijn dinsdag door Japanse vis sers gered. Het vliegtuig was voor de westelijke kust van Japan in zee gestort. Ongediertebcstrijdingsmiddelen. President Johnson heeft een wetsvoorstel onderte kend dat toezicht op de vervaardiging van ongediertebestrijdingsmiddelen be oogt. Vlucht. Vier jonge Oost-Duitsers zijn in een vissersvaartuig over de Oostzee naar Zweden gevlucht. Zij hebben poli tiek asiel gevraagd. Kiimslachtoffers. Twee leden van een Westduitse Himalaja-expeditie zijn om gekomen. Zij zijn verongelukt bij de be klimming van de Tsjoe Ojoe bij de Mount Everest. Oefenen. Franse en Amerikaanse oorlogs schepen beginnen vandaag in de Mid dellandse Zee gezamenlijke oefeningen die tien dagen zullen duren.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3