Gemeenteclassificatie verdwijnt heel geleidelijk uit de CAO's Indeling is uit de tijd In Westduitse horecaf geen (Michelin-) stergef lonker Nederlandse jongeren bouwen over de gehele wereld Demka verwacht beter resultaat over 1964 Esperanto-jeugdcongr es in Anne Frankhuis „Tilburgsche" breidt het kapitaal uit Statuten Muller-Vogem goedgekeurd Lager expl. saldo Bronswerk Kort economisch nieuws shave lotion NOTARIS E.WENSVEEN Binnenweg 47, Mejuffrouw E. Kop Amsterdam Geachte Mejuffrouw Hiermede bericht ik U, dat Mevrouw G.B. van Haar geboren Veldman by testament de 27ste maart 1955 voor mij verleden een bedrag van f2500,-- aan U heeft gelegateer vrij van kosten. Gaarne zal ik van vernemen hoe U dit bedrag wenst overgemaakt te zien. Hoogachtend Niet goedkoper Soepelheid Veroverend fris... Humoristisch thuisfront Weer 10 dividend Schokbeton is over '63 tevreden WOENSDAG 13 MEI 1964 Den Haag DenHaag, 22 mei 1964 (Van onze parlementaire redacteur) De gemeenteclassificatie, het stelsel, waarbij de hoogte van het loon verschilt al naar gelang de gemeente waarin men werkt, heeft duidelijk de langste tijd be staan. De ontwikkeling wijst uit dat de indeling van de gemeenten in een vijftal klassen geleidelijk aan uit de C.A.O.'s zal verdwijnen. Verscheidene bedrijfs takken hebben de jongste contractsher zieningen al aangegrepen om het aantal gemeenteklassen tot drie terug te bren gen. Dit als eerste stap op weg naar een algehele afschaffing van het stelsel, dat vooral op het platteland algemeen wordt verfoeid. De classificatie stamt reeds van voor de oorlog en na de bevrijding hebben over heid en bedrijfsleven haar opnieuw inge voerd om de verschillen in de kosten van het levensonderhoud op het platteland en in de stad te compenseren. Er werden vijf klassen geformeerd met de grote steden in de eerste en de kleine plattelandsge meenten in de vijfde klasse. De grotere gemeenten werden in de derde of vierde klasse ingedeeld en de provinciale hoofd steden in de tweede gemeenteklasse. Het beloningsniveau, zoals in de arbeidscon tracten overeengekomen, daalde naarma te de gemeente lager was ingedeeld, het geen vaak behoorlijke loon verschillen bij gelijke arbeid tot gevolg had. Bestond aanvankelijk wellicht aanlei ding voor het klassenstelsel, de laatste ja ren heeft het argument van de kosten van levensonderhoud belangrijk aan kracht in geboet. Het leven op het platteland is in doorsnede zeker niet meer goedkoper, hooguit ligt het huurpeil er nog iets lager dan in de stad. De ontsluiting en ontwik keling van het platteland heeft het leven er eerder duurder gemaakt, al was het alléén al door de hoge vervoerskosten. De levensmiddelenprijzen zijn er door de vertikale prijsbinding op hetzelfde ni veau gekomen als in de stad en de recht streekse levering van groenten aan de consument is er door het veilingstelsel ver dwenen. Was het schoolgeld, om nog maar iets te noemen, vroeger hoger in de stad, thans is het bijna overal afgeschaft en dus niet meer in het geding. In feite bestaat er daarom nauwelijks meer een reden voor het handhaven van een lager loonpeil op het platteland en ze ker niet in de provinciale steden, of het zou het verschil in huurpeil moeten zijn Maar ook dit verschil verdwijnt hoe lan ger hoe meer als gevolg van de huurver hogingen voor het oudere, woningbestand Het bedrijfsleven, zoals dat is vertegen woordigd in de Stichting van de Arbeid erkent dan ook de discriminerende wer king van de gemeenteclassificatie. Reeds vorig jaar is er daarom overlegd en sinds enige maanden hebben de bedrijfstakken de vrijheid bij het afsluiten van nieuwe CAO's zelf geleidelijk verder met het stel sel te breken. Daartoe zijn werknemers en werkge vers in de stichting overeengekomen de bestaande richtlijnen, die nog altijd voorzien in vijf gemeenteklessen, met de nodige soepelheid te hanteren. Afge sproken is de ontwikkeling dit jaar zo veel mogelijk de vrije loop te laten om daarna te zien in hoeverre deze richtlij nen aanpassing behoeven. Partijen, die bij het aangaan van een nieuw contract tot vermindering van het aantal klassen besluiten, wordt niets in de weg gelegd, tenzij er zich bezwaren van loonpolitieke aard voordoen. De stichting wil namelijk ook weer niet een chaotische Indeling op haar geweten hebben. Voorzover daardoor althans geen reper cussies ontstaan in andere bedrijfstakken hebben partijen zelfs de mogelijkheid het klassenstelsel geheel en al af te schaffen. Maar tot dusver is een dergelijke situatie bij de vernieuwing van de CAO's maar zelden voorgekomen en zeker niet in de grote bedrijfstakken met ondernemingen over het gehele land. Een totale afschaf fing in één keer is. hoe graag de werk nemers het ook zouden willen, in het over leg met dé werkgevers geen haalbare zaak. De grote loonkosten, die er mee ge moeid zijn, komen namelijk in mindering op de voor loonsverhoging beschikbare ruimte. Dat is de reden waarom aan een Advertentie Exclusief verkrijgbaar bij de kapper geleidelijke inkrimping van het aantal klassen de voorkeur wordt gegeven. Ook voor het overheidspersoneel, dat ook al jaren op de bres staat voor af schaffing van hpt stelsel, geldt de weg van de geleidelijkheid. De minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft onlangs een hele serie raadsbeslui ten geschorst, waarin de standplaatsaftrek voor het gemeentepersoneel werd afge schaft. Hoewel persoonlijk geen voorstan der van het stelsel deed hij dat om een chaos op dit terrein te voorkomen. De schorsing van de raadsbesluiten zal dan ook wel niet door vernietiging worden gevolgd, maar wellicht op een later tijd stip worden opgeheven als de geleidelijke ontwikkeling in het bedrijfsleven, die de bewindsman net als bij de bezoldiging wil volgen, dat rechtvaardigt. (Van onze correspondent) BONN Dat met de gastronomen van Michelin niet valt te spotten bleek dit jaar toen de machtige heren van de gevreesde Guide Gastronomique" het befaamde eethuis Cöte d'Or in Saulieu in een klap beroofden van al zijn drie zwaar bevoch ten sterren. Dat is de hoogste onderschei ding die de Franse bandenfirma met zijn geniale reklame-instinct te vergeven heeft. En dit alleen om het simpele feit dat de chef zijn plaats had afgestaan aan een jongere opvolger. Sinds kort zucht ook het Eisbein en aard appelsla verorberende Duitsland onder het regime van de verwende Michelin- speurneuzen. En het vonnis dat ze over de eetgrage en op comfort gestelde Duit sers hebben uitgesproken, is nu in een oplage van 45.000 exemplaren, gebonden in het bekende rode Michelin-omslag voor 10 mark te koop. Het vonnis van de bandenmakers kwam zo hard aan dat het Duitse weekblad Der Spiegel, altijd op de loer naar ongerech tigheid, aan deze nieuwe gids een bijtend, gedegen en aanzienlijk lang artikel wijd de. De zeven Michelinheren die acht maanden 'van het jaar een onnoemelijk aantal restaurants en hotels in de Bonds republiek (en West-Berlijn) hadden afge lopen en de rest van het jaar hadden ge bruikt voor het rangschikken van hun er varingen, komen er in hun inleiding voor zichtig voor uit dat zij zich aan het be faamde systeem van de Franse gids (en van die voor Italië en de Benelux) nog niet hebben durven wagen. Omdat „naar onze opvattingen een dergelijke keuze zeer veel studie en ervaring vereist.' Maar de ware aap komt pas uit de mouw als ze opbiechten: „De Duitse keuken valt minder op door geraffineerde toebereiding van de gerechten dan door een verzorgde rijke samenstelling van de spijzen". Met andere woorden: de Duitse keuken is burgerlijk. En daarmee kunnen de Duitse keukenchefs het dan doen. De Michelin verleende dit jaar in het moederland elf maai een drie-sterren on derscheiding, 91 maal twee sterren en 555 maal één ster. In Duitsland bleven er van de 173.000 bezochte hotels en restaurants tenslotte maar 10.000 over die waard ble ken aan een onderzoek te worden onder worpen. Hiervan prijken er niet meer dan 5500 in de nieuwe gids. In de speciaal voor de Bondsrepubliek ontworpen onder scheiding in vijf groepen haalde niet één restaurant de hoogste graad, slechts ne gen restaurants de op een na hoogste (waaronder het Ritz in Berlijn, Humpel- mayer in München en het Kurhausrestau' rant in Wiesbaden.) Bar slecht liep het met de Bondsrepu- blikeinse hoofdstad af. In Bonn, centrum van diplomatiek overleg en brandpunt van federaal overleg, is volgens Michelin niet één hotel met grote luxe te vinden. Zelfs het lang niet voor ieder parlementslid be reikbare Königshof komt op de tweede plaats in de classificatie. Alleen in de Beethovenhalle kan men zeer comfortabel dineren. Het algemeen geliefde Maternus in Bad Godesberg brengt het niet verder dan een derde classificatie. Niet alleen de eet- en drinkgelegenheden van de Bondsrepubliek gaan voor de bijl, de gids bevat ook gegevens over toeris tisch natuurschoon en het is treurig om te zien hoe bitter weinig er volgens Michelin bijvoorbeeld van de zeer ge roemde omgeving van Bonn overblijft. De Drachenfels is geen speciale reis waard al mag men er wel een omweg voor ma ken. En dit hoeft men dan nog niet eens voor het bezichtigen van de regerings wijk en het Bundeshaus te doen, waar de democratie zo ijverig bedreven wordt dat er al plannen zijn gemaakt voor de bouw van een hoge parlementaire wolkenkrab ber. Deze veel besproken fenomenen be halen niet meer dan de derde prijs, „een voudig bezienswaardig". Voor een on schuldige toerist en een smulpaap is de ;ids overigens een heerlijk bezit, dat zekerheid geeft. Op het gemeentehuis van Hoogland werken ambtenaren met gevoel voor humor. Men leze er de memorie van toelichting op de gemeentebegroting 1964 maar op na. Normaliter is dat een droog, ambtelijk boekwerk. Ditmaal niet. Consciëntieus wordt in een van de pa ragrafen aandacht besteed aan de ge meentelijke subsidies aan organisaties, die militaire tehuizen exploiteren. De katholieke bond krijgt honderdtwintig gulden. En dan heeft men nog twintig gulden uitgetrokken voor een organisa tie, die volgens de gemeente Hoogland. „Humoristisch Thuisfront" heet. Uitgezonderd de socialist Blom, had niemand opmerkingen over deze bena ming. Maar de P.v.d.A.-vertegenwoor- diger voelde toch meer voor een Hu manistisch Thuisfront. B. en W. hebben dat er toen maar van gemaakt. Geen subsidie voor het „Humoristisch Thuisfront" dus dit jaar. Het lachen zal ze wel vergaan Twaalfhonderd Nederlanders (studenten, bouwvakarbeiders, middelbare scholieren etc.) zullen in 1964, ingedeeld in interna tionale teams, op 138 bouwprojekten in de gehele wereld te werk worden gesteld. Ze worden uitgezonden door de internationale bouworde, die twee doelen nastreeft, namelijk jongeren hulp te laten bieden by bouwprojecten en de internationale ver standhouding bevorderen door die jongeren uit verschillende landen bjjeen te brengen. De Nederlandse meisjes en jongens zul len werken in België, Brazilië, Kongo, Duitsland, Frankrijk, Italië, Marokko, Nieuw-Guinea, Oostenrijk, Suriname, Tan- ganjika, Togo, Venezuela, Zuid-Afrika en Zwitserland. Er wordt onderscheid ge maakt tussen jongeren die zich voor korte tijd verbinden om in het kader van de internationale bouworde te helpen bouwen en zij die dat voor langere tijd (tenminste twee jaar) doen. De eersten worden (meestal in vakanties) uitgezonden naar niet te ver gelegen landen waar tijdelijke kampen zijn. De „lang-verbanders" gaan naar permanente kampen in verder ge legen landen. Omgekeerd komen in het kader van de internationale bouworde buitenlandse jon geren naar Nederland-om elkaar in inter nationale teams te ontmoeten en tegelij kertijd behulpzaam te zijn "bij de bouw van bepaalde projekten. Zo komen er in de periode van 28 juni tot 12 september Bel gen, Fransen en Duitsers naar Gouda om er sar. ;n een vleugel te bouwen aan het centrum voor a-sociale en sloppen jeugd. In Woudrichem zijn sinds januari Zwitsers, Belgen en Duitsers in een permanent kamp bezig met de bouw van een kerkje. Het werk is daar begonnen onder leiding van een jonge Duitse ingenieur. Men denkt er tot begin september mee bezig te zijn. In "Woudrichem kwamen de jongelui na dat ze in Schijndel een woning hadden vol tooid voor een echtpaar dat zeventien jaar onderdak gevonden had in een kippenhok. De internationale bouworde is een orga nisatie op rooms-katholieke grondslag. De bronzen zeemeermin in de haven van Kopenhagen, enige tijd geleden gruwelijk verminkt doordat een on verlaat het bronzen kopje afzaagde, zal weer in de oude luister worden hersteld. Gisteren is in een gieterij een nieuw kopje gegoten, vervaar digd naar het origineel, dat gelukkig nog bewaard is gebleven. Hier het moment, dat het nieuwe kopje uit de vorm komt. De N.V. Tilburgsehé Waterleiding-Maat schappij heeft, blijkens het verslag, over 1963 aan huyr watermeter, leidingen, waterrekening, etc- ontvangen 2,01 (v.j. 1,64) min. Na aftrek van salarissen, al gemene kosten, belastingen etc., bedraagt het winstsaldo ƒ241.700 220.000). Voor gesteld wordt een dividend van tien per cent, naar keuze in aandelen of contanten (onv.) Het geplaatste aandelenkapitaal steeg, als gevolg van het uitkeren van dividend in aandelen vorig jaar, van 1.815.000 tot 1.996.500. Per oprichtersaandeel wordt 275 250) dividend uitgekeerd. Het ligt in het voor nemen de houders van oprichtersaandelen in de gelegenheid te stellen hun oprich tersaandeel in te wisselen tegen één ge woon aandeel van 1500 en zes gewone aandelen van 15Ó, recht gevend op het dividend over 1963. Voorts om binnen enkele maanden het geplaatste aandelen kapitaal verder uit te breiden met circa 1 min. door het beschikbaar stellen van twee nieuwe aandelen op elke vijf oude aandelen tegen de koers van 250 percent. Ondanks allerlei ongunstige omstandig heden kunnen de resultaten over 1963 van de n.v. Schokbeton, blijkens het verslag, alleszins bevredigend worden genoemd. De omzet beliep vrijwel onveranderd 23,5 miljoen. Directe kosten waren 14,2 (v.j. 14,7) miljoen, algemene kosten en sala rissen 6,5 5,6) miljoen en afschrijvingen op duurzame produktiemiddelen 1,1 mil joen 966.000), van deelnemingen werd 118.000 (ruim f 3000) ontvangen. De voor ziening voor belasting vergde 727-000 862.000). De voor verdeling beschikbare winst bedraagt 1,20 1,23) miljoen. Voor gesteld wordt, zoals bericht, een onveran derd dividend van twaalf percent, waarvan dit jaar naar keuze vijf percent in aan delen ten laste van de agioreserve. De directie verwacht dat de omzet en resul taiten over 1964 niet ver af zullen liggen van die in 1963. In de buitengewone vergadering van Mulder-Vogem N.V. is de statutenwijzi ging aanvaard. Hiermee is, zoals bericht, het maatschappelijk kapitaal verhoogd tot 3 min (voorheen 1 min), de winstver deling gewijzigd ten gunste van aandeel houders en de mogelijkheid geschapen tot uitgifte van nog 25 prioriteitsaandelen. Hoewel de produktie van de groep van de N.V. Bronswerk in 1963, blijkens het verslag, met ruim 10 percent is gestegen tot boven de 80 min, was het niet moge lijk de hogere directe en indirecte kosten op te vangen. Het bruto exploitatiesaldo daalde tot 6,19 (v.j. 6,69). Afschrijvin- ge n vergden 2,36 2,33) min. Aan de reserves werd toegevoegd 400.000 750.000). Na aftrek van belasting ad 923.200 1,27 min), reserve pensioen verplichtingen ad 185.000 (nihil), alsmede uitkeringen aan het personeel, resteert een saldo ter verdeling van 1,02 1,03) min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een on veranderd dividend van acht percent. De orderportefeuille was per 1 januari 1964 behoorlijk voorzien. Evenwel was de omvang van de geboekte opdrachten in de eerste maanden minder dan ip 1963. De laatste weken echter neemt het aantal aanvragen were toe. Er zullen hoge eisen worden gesteld, ten einde de sterk ge stegen arbeidskosten terug te dringen, aldus de directie. De directie van de n.v. Cultuur Maatschappij „Ngombezi" deelt mee, dat de sisalproduktie van haar in Oost-Afrika gelegen ondernemingen heeft bedragen gedurende april 1964: 400 (v. j. 441) ton. De produktie gedurende januari t.m. april 1964 heeft bedragen 1712 ton; voor de overeen komstige periode in 1963 was dit cijfer 1592 ton. De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond zal dit jaar haar bondscongres houden op 26 en 27 mei in de Twentse Schouwburg te Enschede. Advertentie De directie van de Koninklijke Demka Staalfabrieken N.V. verwacht voor 1964 opnieuw een hogere produktie en afzet, een verdere verschuiving naar betere staal- kwaliteiten en een voortgezette rationali satie van het bedrijf. Zoals het zich thans laat aanzien, zal hierdoor het exploitatie resultaat over 1964 beter zijn dan dat over 1963. Tegenover de prijsstijgingen door de vraag naar staal, staan de aanzienlijk toe genomen produktiekosten door loonsverho gingen etc. De nieuwe staaf- en draadwal- serij produceert thans bevredigend, aldus de directie. Het saldo exploitatierekening geeft een daling te zien tot 2,2 (v.j. 4,85) min. Aan overige baten en lasten werd ont vangen 1,63 52.359). Het saldo van de in 1962 gevormde reserve voor speciale doeleinden ad. 1.225.000 1.275.000) is ten gunste van de winst- en verliesreke ning gebracht, alsmede 290.000 (nihil) voorziening egalisatie investeringsaftrek, en 950.000 (nihil) voorziening latente be lasting. Aan interest moest worden be taald 620.787 161.197). Na afschrijvin gen etc. is het saldo winst 621.844 1.18 min.). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het dividend te verlagen tot vier (zeven) percent. Naast de minder gunstige conjunctuur in de staalindustrie van de N.S.G. zijn de resultaten ongunstig beïnvloed doordat de aanloopmoeilijkhedcn van de nieuwe staaf-en draadwalserij nog aanzienlijk zijn geweest. De exploitatie van de afde ling staalgietwerk is in de tweede helft van het jaar verliesgevend geweest. Hoewel de verkoopprijzen belangrijk la ger waren, is de omzet van ƒ55 min. ge stegen tot 59 min. De samenwerking met The Carpenter Steel Company te Reading (V.S.) blijkt, aldus de directie, van steeds meer belang te worden voor de verdere en snellere ontwikkeling van het bedrijf in de richting van speciaal staal. Ver wacht wordt, dat de samenwerking nog intensiever zal worden. In het Anne Frank-huis in Amsterdam zal van 8 tot 15 augustus het Internatio nale Esperanto Jeugdcongres worden ge houden dat onder beschermheerschap van de rector magnificus van de hoofdstede lijke universiteit prof. dr. J. Kok, zal staan. Het congres is het 20ste in een reeks; de eerste bijeenkomst werd in 1938 in Groet (Noord-Holland) gehouden. In 1961 ontving Wokingham in Engeland de congressisten, in 1962 was dat Ystad in Zweden en in 1963 Vratsa in Bulgarije. Behalve uit Europese landen waren er ook delegaties uit Japan, Mali en Israël. Japan zal in 1965 de congressisten ontvangen in de stad Kyoto. Op het congresprogramma voor augus tus staan ondermeer kerkdiensten in het esperanto, toneeluitvoering, rondvaart, le zingen, sport, films, discussies en verga deringen, excursies etcetera. Het is geen toeval dat het Internationaal jeugdcen trum van het Anne Frank-huis gastvrij heid biedt aan esperantisten. De doelstel ling yan beide is dezelfde: „De ontmoe ting tussen jongeren van alle volkeren, ieder geloof en elke overtuiging te stimu leren door vrije gesprekken, groepsdiscus sies, conferenties en congressen". De enige bijzonderheid is, dat de deel nemers bij de „gesprekken en discussies" liever esperanto gebruiken dan koptele foons, liever alleen eenzelfde neutrale taal beheersen dan een nationale taal, die voor een deel met moeite is geleerd en voor een ander deel de moedertaal is, aldus de Stichting. Het jeugdcongres sluit aan op het wereld esperanto congres dat onder be- schermschap van koningin Juliana van 1 tot 8 augustus in Den Haag wordt gehou den. Hier worden 2.000 a 2500 deelnemers uit 35 tot 40 landen verwacht. In die week ook bestaat er gelegenheid voor niet-espe- rantisten die jonger zijn dan 26 jaar, het esperanto te leren. De cursus wordt ge-, geven in een jeugdhotel van de Nederland se Vereniging voor Internationaal Jeugd- yerkeer, in de bossen bij Utrecht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5