Aannemers zeer critisch over regeringsbeleid O 1 Koningskwestie bij zigeuners RIPOLIN i/ ii i n O r i is v* ii miir l l ii ai n Rede NAPB-voorzitter Wormen in Delftse leidingwater Twee stuurlieden gestraft Overgangswet aanloop naar ruimtelijke ordening Joseph Pathalo niet erkend Bespreking over V.N.-vredesmacht „Vrije boer" beboet wegens illegale melkverkoop v 29 en 30 april, 4, 5 en 10 mei Onverwacht bezoek van gezaghebber van Curacao Eis van 5 maanden in V uurtorenflat-proces Meeuwenaanval Douaniers hielpen frauderende importeurs Voor rokers met een eigen stijl met is 't af! WOENSDAG 13 MEI 1964 LINOLEUM U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Raad van de Scheepvaart Examens RIPOLIN Snelverf voor binnen en buiten. Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek- i- kracht, Extra duurzaamheid! Zij streken bijna een ton aan steekpenningen op Kort nieuws De Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven (NAPB) staat na de hoopgevende in jectie van de ministeriële bouwnota zeer kritisch tegenover de vooruitzichten van het bouwbeleid van dit kabinet. „Wy kunnen niet merken dat er van een wezen lijk anders gericht regeringsbeleid sprake is", zo heeft NAPB-voorzitter L. J. te Pas vanmorgen tydens de ledenvergadering in Arnhem gezegd. Kritiek oefende hy o.m. uit op: de uitgifte van bouwvergunningen. Hij zei: „Weer een ietwat schriel Sinter- klaasspel." Bevoordeling van grote bedrijven. „Een misgreep, die leidt tot een ongezonde ontwikkeling." Het uitblijven van toezeggingen over regeringsbij dragen voor de verletbe- strijding. „Dat geeft onzekerheid." Het beleid ten aanzien van investe ringen en afschrijvingen. „Kortzichtige politiek, die kortzichtigheid betekent", aldus de NAPB-voorzitter. De heer Te Pas bleek duidelijk- teleur gesteld in het bij de bouwnota aangekon digde „pluriform en expansief" bouw beleid. „Er blijft een duidelijke discrimi natie ten opzichte van andere bedrijfs takken", zei de bonds-voorzitter. En: „Wanneer men eenmaal de prioriteit voor de woningbouw heeft aanvaard, dan zal men ook de consequenties voor ons econo misch bestel moeten aanvaarden." De zozeer gewenste capaciteits-uitbrei- ding van het bouwbedrijf loopt gevaar door de onzekerheid waarin de aannemers verkeren, zo bleek uit de jaarr.ede van de heer Te Pas. Bij zijn kritiek op het rege ringsbeleid ten aanzien van investeringen en afschrijvingen zei hij: „Het bedrijfs leven mag niet van dag op dag gesteld worden voor een radicale wijziging van koers. Men mag zekerheid verwachten. Ge beurt dit niet, dan heeft dit terstond een ongunstige invloed op de bereidheid van de ondernemer zijn materieelpark en daar- Advertentie Bij ons vindt u de complete collectie LINOLEUM van de gerenommeerde Nederlandsche Linoleumfabriek te KROMMENIE. MARMOLEUM De ijzersterke gemarmerde vloerbedekking. Loopt niet af. 200 cm breed 14.00 TEGELINLAID Prachtige blokken, zeer ge schikt voor badkamers en keukens, 200 cm breed 17.60 LINOFELT HOUTNERF Nieuwe kleuren. 200 cm breed 7.30 LINOFELT MOIRÉ Prachtig gevlamd. 200 cm breed 8.20 VINYFELT Tegen naaldhakken bestand. Zeer geschikt voor trappen. 22.00 200 cm breed TEL, 11491 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM De moeilijkheden die men de laatste tijd In Delft met het drinkwater heeft beleefd en nog beleeft zijn nog verergerd door het feit, dat wormen in het drinkwater zijn aangetroffen. De bewoners van een woon ark troffen wormpjes van twee centimeter lang aan in het water, dat zij aftapten uit een voor deze schepen beschikbare kraan. Het gemeentebedrijf verklaarde alles te zullen doen om de herkomst van de wor men op te sporen. Tevens deelde het mee dat de wormen niet schadelijk zijn voor de gezondheid De leidingen zijn enige malen door gespoeld, totdat men géén wormen meer in het water aantrof. door zijn capaciteiten up to date te hou den." Wat betreft de loonontwikkeling in het bouwbedrijf zei de heer Te Pas: „Een snelle stijging van het loonpeil en een verdere benadering van het gemiddelde Europese niveau zal voor ons land grote gevaren meebrengen." De recente loons verhogingen en sociale verbeteringen in t bouwbedrijf, zouden deze bedrijfstak in 1965 voor ernstige liquiditeitsmoeilijk heden kunnen stellen. Grote behoedzaam heid voor 1965 van werkgeverszijde is dan ook volgens de heer Te Pas geboden. Advertentie De Raad voor Scheepvaart te Amster dam heeft stuurman H. H. K. van het motorschip „Harlingen" gestraft door hem voor de tijd van vijf maanden de be voegdheid als stuurman te varen op zee schepen van zowel de grote als de klei ne handelsvaart te ontnemen. De „Harlingen" stootte op 12 juni 1963 door toedoen van de stuurman aan de grond in de Oostzee nabij de vuurtoren Olands Sodra Udde. Stuurman K. heeft zich aan ernstige onzorgvuldigheden schul dig gemaakt en heeft orders van zijn ka pitein in de wind geslagen. De raad acht kapitein M. H. L. niet schuldig aan het ongeval. De raad nam, ten gunste van de stuurman, in aanmer king dat hij in zijn gezagvoerder geen goed voorbeeld kon vinden en dat de verhou dingen tussen beiden niet goed waren. De Raad strafte stuurman H. A. D. van de „Ambulant" welk schip op 7 mei 1963 op het Stengrund in de Sont strandde, door hem voor de tijd van twee maanden de bevoegdheid om als stuurman te varen op zeeschepen te ontnemen. Ook deze stuur man had de uitdrukkelijke orders van zijn gezagvoerder in de wind geslagen. Ka pitein U. M. gaat vrijuit. (Van onze parlementaire redacteur) Na een discussie over een aantal tech nische aspecten is de Tweede Kamer giste ren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de Overgangswet Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. De over gangswet is nodig in verband met het van kracht worden van de vorig jaar aanvaar de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Minis ter Bogaers, die zijn gezag ook over de ruimtelijke ordening uitstrekt, verklaarde zich bereid zijn gedachten nog eens te la ten gaan over een wijziging van de'ont eigeningsprocedure in het algemeen en de herziening van de administratieve kant er van in het bijzonder. Hij zal hierover con tact opnemen met de ministers van Jus titie en Verkeer en Waterstaat. De over gangswet, die van juridisch-technische aard is, laat de Woningwet 1901 vervallen op enkele artikelen na. Van de wederopbouw- wet treedt een aantal artikelen buiten wer king. De wet tot voorlopige regeling, inza ke het nationale plan en de streekplannen worden ingetrokken, zij het dat enige arti kelen nog vijf jaar van kracht blijven. Een wijziging ondergaan de Onteigenings wet, de Wet Financiering Wderopbouw Publiekrechtelijke Lichamen, de Gemeen te wet, Gezondheidswet, Brandweerwet Hinderwet, Wet op de Lijkbezorging, Pacht wet, Verkeerswet en Woonruimtewet. Voor het inwerkingtreden van de Over gangswet, die zo technisch is dat slechts een handjevol deskundigen er wijs uit kan worden, zullen vrij veel algemene maatre gelen van bestuur nodig zijn. De Nederlandse zigeuners hebben een koningskwestie. Joseph Pathalo, die zich na de dood van Fernando Westhiner (hij werd enkele maanden geleden onder veel belangstelling in Sliedrecht begraven) tot koning heeft uitgeroepen, is als zodanig door de familie Westhiner niet erkend. Dezer dagen kiezen zy een eigen leider. Het wordt waarschijnlijk Antonio Westhi ner, een zwager van de overleden Fernan do. De welgestelde familie Westhiner, teza men ongeveer vijfhonderd zielen, trekt in drie verschillende groepen door Europa. Een groep verblijft in de buurt van Utrecht, de tweede zwerft door België en de derde houdt sinds enige dagen do micilie in het Friese dorpje Hemrik. Deze groep, die bestaat uit ongeveer vijftig mannen, vrouwen en kinderen is de be langrijkste. De weduwe van de overleden koning Fernando Maria Rosali trekt met hen mee. Zij is, zegt ze, gerechtigd de nieuwe koning aan te wijzen. Joseph Patholo, die momenteel in Limburg verblijft, beweert dat Fernando hem kort voor zijn overlij den als opvolger heeft aangewezen. De familie Westhiner beschuldigt hem echter van bedrog. Zigeunerkoningen worden al tijd uit de familie Westhiner gekozen. De opvolgerskwestie verwekt nog al wat beroering. Binnenkort vertrekt de groep uit Hemrik naar Utrecht voor beraad met de overige familieleden. Men hoopt de opvol gerskwestie daarbij definitief te regelen. De familie Westhiner is afkomstig uit Zuid-Amerika. De oudste leden zijn in Guatemala geboren. De kinderen zijn naar Europa gekomen en hebben evenals hun ouders de Nederlandse nationaliteit. Zij be dienen zich van een taal, die het midden houdt tussen Frans en Spaans en Slavi sche invloeden vertoont, 'n Schrijftaal heb ben zij niet. Zij voorzien in hun levenson derhoud door de handel in muziekinstru menten, vooral violen. Koning Boudewijn der Belgen en koningin Fabiola brengen een staats bezoek aan Zweden. Koningin Fabio la kijkt vertederd naar de eenjarige Ulf Einarsson op de arm van ver pleegster Asa Haglund in het Karo- linska ziekenhuis te Stockholm. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht Th. J. H. Aberson (Aerdenhout). Den Haag (AP) Vijf Europese lan den hebben informeel er mee ingestemd met Canada besprekingen voor te berei den over de oprichting van een permanen te V.N. vredesmacht. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Paul Martin, die het Canadese ini tiatief aan de NAVO ministers heeft mee gedeeld, zei dat de vijf landen zijn: Fin land, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Nederland. Het is de bedoeling dat deze landen in juli in Ottawa een grote conferentie voor bereiden. Martin zei dat de uitnodigingen aan de vijf landen enige dagen geleden verstuurd waren. Elk van deze landen had eerder te kennen gegeven dat het bereid was de besprekingen bij te wonen. Canada hoopt dat de kleinere landen van de V.N. hoofdzakelijk voor de man schappen en het materiaal van deze vre desmacht zullen zorgen, maar dat de kos ten door alle leden van de V.N. gedra gen zullen worden. De economische politierechter te Leeu warden heeft conform de eis een „vrije boer", die terechtstond wegens illegale verkoop van volle melk aan het publiek veroordeeld tot 600 boete waarvan 550 voorwaardelijk. De melkverkoop had plaats in Sneek op 19 maart en was in strijd met de Be schikking Melkstandaardisatie en de Zui- velverordening 1958. „Ik had geen ver gunning, maar het was mijn eigen melk," zei de verdachte, die voorzitter is van het actiecomité van vrije boeren in de Friese zuidwesthoek. Hoewel de officier van Jus titie begrip toonde voor het standpunt van de verdachte, vond hij dit toch niet reëel. „Wij komen zo bij de anarchie terecht," zei hij. „Als dit zo doorgaat, zal de po litie anders moeten optreden." De ver dachte vond het treurig dat er zoveel ja ren na de oorlog nog geen vri.ffteid be staat. De politierechter trachtte hem dui delijk te maken, dat in deze gecompli ceerde wereld de mensen vele dingen niet meer op eigen houtje kunnen doen. Advertentie Nu prinses Irene getrouwd is kunnen we in de commentaren van de verschil lende dagbladen weer andere onder werpen ontmoeten. Maar is er toch nog wat nagepraat over het Gulden Vlies van prins Carlos, en dingen als het ,Irene-lied" en de K.V.P.-P.v.d.A.-ruzie zorgen er voor dat we nog niet aan het einde zijn. PARIS MATCH vertelt onder meer dat de basiliek van Maria de Meerdere voor het huwelijk was gekozen omdat dit van oudsher de „kerk van de Spanjaarden" is. Onder het pontificaat van Alexander VI is het plafond versierd met het eerste goud, dat door Columbus uit de nieuwe wereld is meegebracht. Het blad wijdt veel foto's aan de gebeurtenissen, vertelt, dat de tulp dé bloem was in Rome, en laat verder foto's zien van het moment uit het défilé op Soestdijk, dat volgens het blad de ko ningin zeer ontroerde, namelijk het pas seren van een gildekoningin met lange witte sluier. Bikini Mogen we iets citeren uit de SUNDAY MIRROR? In de serie „How I won my princess", door prins Carlos, zo langza merhand welbekend, kan men onder ande re deze fraaie beschrijvingen van prinses Irene vinden: „Hier aan de Rivièra was het enige dia deern, dat Irene droeg, het zilveren schuim, dat in haar haar glinsterde, ter wijl wij samen langs de blauwe Middel landse zeekust zwommen of zeilden. Het verhaal is verlucht met telelens foto's van Carlos en Irene in bikini. Prins Carlos zegt dat de prinses een fabuleus figuur in een zeilboot vormde: „Gekleed in haar bikini of T-shirt placht zij haar prachtig lichaam tegen de wind te spannen, met haar wilde haar, haar ogen gekleurd als de striemende zee en haar huid glanzend als vikingbrons". Een aardige afwisseling na alle verha len over blauwe robes en zwarte toques. Briefwisseling Overigens is er uit het huwelijk van prinses Irene nu een briefwisseling ont staan tussen K.V.P.- en P.v.d.A.-kopstuk ken. De GELDERLANDER heeft ge steld, dat „De doorbraak van de P.v.d.A. naar buiten niet is geslaagd, maar naar binnen wel degelijk." In een artikel van „geachte zijde" in dit blad wordt dan gezegd: „De vraag rijst of het zinvol is via de politiek godsdienstige toenadering te be werkstelligen, c.q. godsdienstige bedoelin gen te realiseren." In het artikel wordt het eventuele sa mengaan van K.V.P. en P.v.d.A. behan deld en opgemerkt, dat de oecumenische toenadering misschien juist gebaat is bij een erbuiten blijven van de politiek. De minister van Sociale Zaken, dr. Veld kamp, wordt als aangewezen figuur ge noemd om in typisch sociale en solidari teitskwesties zijn kracht en invloed in het kabinet te tonen. „Hij is de aangewezen figuur tevens om, in geval van doorslaggevende tegenstand in de Kamer, een nieuw Kabinet van katholieken en socialisten dan het aan zien te geven." DE TIJD vat het stuk als volgt samen „De nadelen van het samengaan met de protestantse partijen worden belicht met de affaire-Irene als uitgangspunt, de meningsverschillen met de liberalen wor den aangevoerd als hoopgevende moge lijkheid tot een breuk in de bestaande re geringscombinatie. De P.v.d.A. komt er in de beschrijving als deugdzaam af". Het blad stelt: Het kan inderdaad zijn nut hebben eens te overwegen of de K.V.P. niet beter naar een andere politieke constellatie kan uitkijken vooral nu de liberalen op hun fakkeldragersdag reeds met de sabel heb ben gerinkeld. Maar het tijdstip voor een pleidooi met de P.v.d.A. samen te gaan is toch niet helemaal gunstig gekozen. Met de P.v.d.A. ligt de K.V.P. juist op dit ogenblik enigszins overhoop naar aanlei ding van de kwestie Irene." Oppositie Maar het merkwaardigste in het stuk is de nu volgende zin: Heeft de affaire-Irene dan ook niet een andere gedachte opgeroepen, namelijk dat het voor de K.V.P. wel eens verdui veld onaangenaam kan zijn lid van een regeringscombinatie te zijn?" Het blad zegt dat sinds het kabinet Cort- van der Linden de katholieke partij prak tisch een halve eeuw heeft meegeregeerd ,Zo betrouwbaar zijn de katholieken wel, dat men er altijd op kan rekenen, dat zij meedoen, in welke combinatie ook en op welke voorwaarden ook. Hun zwakte is dat zij zich niet in staat achten tot oppositie. Er zijn bezwaren tegen samen werking met protestanten en liberalen, er zijn bezwaren tegen samenwerking met socialisten, er zijn wellicht ook bezwaren tegen oppositie. Maar wij zouden ze wel eens geformuleerd willen zien, om de voor- en nadelen te kunnen afwegen. Want daar gaat het in de politiek toch om. Is de keuze tussen kat en kater van (algemeen) belang? Gebeten te worden of niet ge beten te worden, dat is de kwestie". Irene-lied In het DEVENTER DAGBLAD wordt gezegd dat tijdens de crisis allerlei senti menten en ressentimenten zijn los geko men, die de goede vrede tussen katholiek en niet-katholiek hebben verstoord. „Ook antipapistische sentimenten en ressentimenten. Die bleken dus nog aan wezig, zij het bij wat wij nu maar eens Neêrlands geestelijke „achterban" willen noemen. Tot die achterban behoort bij voorbeeld ook de sectarisch-gereformeer- de predikant Zijderveld uit Middelburg, die zijn gehoor een nieuw soort Wilhelmus liet zingen, waarin God (god-betere-het) gesmeekt werd om prinses Irene alsnog te bewaren voor de verleiding van ,,'s Pau sen gruweldaan" Het blad vindt dat het ellendig is, dat zulke dingen worden geciteerd maar dat de verstandige, de milde, de rijpe, de be zadigde, de waarlijk oecumenische citaten van mensen, die wél ter zake doen, bij een dergelijk contra-offensief niet aan bod komen. „Houdt nu toch eindelijk eens op" zegt het blad. Herdenking Een onderwerp, dat hier en daar veel aandacht heeft gekregen is de viering ge weest van de vierde, vijfde en zelfs tiende mei. In Deventer werd een concert afgelast omdat daar een Duits koor zou zingen. De datum van het concert was tien mei .Merkwaardig contrast: op de bevrijdings dag werd in Haarlem een concert ge geven van Weense muziek onder leiding van een Weens dirigent. Leggen we nu hiernaast een commentaar uit de NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT: De AVRO heeft gisteren tussen zes en acht uur in haar radioprogramma „Van, voor en door amateurs" een ensemble Wien bleibt Wien laten spelen. Een eerbe toon dus aan het land van Hitier, Seyss Inquart, Kaltenbrunner en in zekere zin ook Eichmann." Dat gisteren was: 4 mei. Er bestaat dus nogal wat verschil van opvatting over wat wel en wat niet kan. Mogen we hier nog enkele feiten uit het verleden aan toevoegen? In de oorlogs jaren mocht Russische muziek niet wor den gespeeld, evenmin als muziek van joodse componisten. Na de oorlog heeft Jacha Heifetz in Israel een klap met een ijzeren staaf op zijn hand gehad omdat hij Beethoven speelde. Het ALGEMEEN HANDELSBLAD spreekt in dit verband over „verwarring des geestes". Eens te meer is de laatste dag geble ken dat Nederland, met de 4 mei-herden king en de 5 mei-viering niet goed raad weet. Op verschillende plaatsen zijn dinsdagavond de herdenkingsplechtigheden verstoord door onbetamelijk gedrag van jongeren of door kermisrumoer. Velen hebben tijdens de twee minuten stilte enige moeite de juiste houding te vinden Een Rotterdams avondbltld bestond het zich te ergeren aan het feit dat de AVRO op de herdenkingsavond voor acht uur de mars Wien bleibt Wien liet spelen. Daarin meende het blad een eerbetoon te zien aan het „land van Hitier, Seyss-Inquart, Kal tenbrunner, en in zekere zin ook Eich mann". In welke zin dat dan wel is, zal niet aan een ieder duidelijk zijn. In ieder geval is een en ander tekenend voor de verwarring des geestes, welke zich in de eerste week van mei van de Nederlandse pers pleegt meester te maken." VRIJHEID EN DEMOCRATIE consta teert naar aanleiding van de herdenkings dagen, dat Nederland slecht vlagt. „Tot veler schande moest worden ge constateerd dat op Koninginnedag en Be vrijdingsdag bij meer dan één huis het rood, wit en blauw tot lang na zonsonder gang buiten bleef hangen. Ook op 4 mei wisten maar weinigen hoe er moest wor den gevlagd". Het blad vindt ook dat de herdenking op 4 mei op sommige plaatsen nogal chao tisch en weinig sfeervol verloopt. Lintjes Over koninginnedag gesproken, leest u nog even dit stukje uit VRIJ NEDER LAND! Het is genoeglijk lezen in de buitenge wone editie (nr. 83 A) van de Nederlandse Staatscourant, de editie die de koninklijke onderscheiding bevat ter gelegenheid van H.M. de Koningins verjaardag. Genoeglijk, omdat er veel beroepen in voorkomen waarvan men slechts zelden hoort, bij voorbeeld, wij noemen er maar een paar: stellingmaker-bakker, krassen arbeider, snoerbinder, emailleur, copspak ker, kernmaker, wikkelaar, afscheper vlieringman, walsenvoerder, vuurwerker, spantenbuiter, nagelcontroleur, politoer- der, bluswagendrijver, corveeër, sifon pomper, opklosser, zoolleerstanzer, inzet- ter, ringovenstoker, uitkruier, tingieter voormaji-ovenist, maatnemer, griespoet ser, modellennaaier, stukkescheerder, be diener van jamvulmachine, steenmaker eerste jamkoker,., ziekzoeksteriarbeider zeverij, houweronderhoudsbedieningarbei der, indikkerman, rijswerker, witplakker klever, knotenjongen, hakselsnijder, poe dermaker, onderladingmeester, kanton nier, militair werkman, halfvakman loodsverzorger, beltbaas, timmerman huurophaler, schipper-voorman. U kunt ze alle vinden in de rubriek „eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons. Onverwacht is gezaghebber M. P. Gor- sira van het eilandengebied Curagao gis teren op Schiphol aangekomen. Doel van zijn reis zijn, naar hij verklaarde, dienst- besprekingen in ons land, maar verdere details daarover wilde hij niet onthullen. In februari was de gezaghebber ook in ons land. Hij maakte toen deel uit van een Antilliaanse delegatie, die in Den Haag over de financiering van een nieuw meer jarenplan kwam praten. Tijdens de onder handelingen verwekte hij nogal wat op schudding door gegevens ter tafel te bren gen zonder de delegatieleiders daarvan te voren op de hoogte te brengen. Het gevolg was dat de ministers Kroon en Petronia, leiders van de delegatie, hem van verdere besprekingen uitsloten. De heer Gorsira keerde daarop terstond naar Curragao te rug. Op de vraag of dit incident inmid dels is vergeven en vergeten bleef de heer Gorsira gisteren op Schiphol een recht streeks antwoord schuldig. Er was nie mand, die hem op Schiphol kwam afha len. In het proces over de beweerde onre gelmatigheden bij de bouw van de Vuur torenflat in het badcentrum Noordwijk, waarvan de behandeling gisteren door de Haagse rechtbank werd voortgezet, eiste de officier van Justitie tegen de bedrijfslei der van de bouwer een gevangenisstraf van vijf maanden. De officier achtte bewezen dat de be drijfsleider samen met de Hilversumse bouwer de kopers van 73 flats heeft mis leid door een vals bestek, waardoor zij voor een ton tekort zijn gedaan. In dit pro ces staat alleen de bedrijfsleider terecht. In zijn requisitoir zei de officier dat en kele kopers erop hadden aangedrongen in zage te krijgen van het bestek. Er werd toen speciaal voor hen een „revisiebestek" vervaardigd. De officier meende dat met het produceren van het „valse bestek" de grens van het strafbare is overschreden en dat de .kopers waren misleid. De verdedigers waren van mening dat er geen sprake is van een strafbaar feit. De kopers van de flats zijn niet tekort ge daan. Zij bepleitten dan ook vrijspraak. Op 26 mei zal de rechtbank uitspraak doen. Een inwoonster van Old Cftlwyn in Wales is door een honderdtal meeuwen aangevallen toen zij met haar hond op het strand wandelde. Mevrouw Roberts, een dierenvrien- din, is niet erg boos op de meeuwen, ook al verloor zij bij de aanval bijna een oog. „De meeuwen trachtten hun jongen te beschermen toen mijn hond „Sultan" hen stoorde. Het is zeer be grijpelijk." „Sultan" heeft de gewoonte om vogels, die op het strand liggen en niet meer kunnen vliegen doordat hun vleu gels met olie zijn besmeurd, bij mij te brengen. Ik neem de dieren dan mee naar huis voor een wasbeurt. Hij wilde dit nu met de kleine meeuwen doen, waardoor hun ouders werden opge schrikt Gelukkig", zo voegde mevrouw Roberts er aan toe, „dat de aanval maar kort duurde." Wegens het op grote schaal meewerken aan ontduiking van invoerrechten eiste dinsdag de officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank tegen een 41-jarige voormalige douanebeambte uit 's-Heeren- berg een jaar en drie maanden gevange nisstraf en 20.000,- boete en tegen een 29-jarige gewezen declarant twaalf maan den gevangenisstraf. De douanebeambte zou in vijf jaar tijd aan de grenspost Bergh 60.000,- aan steekpenningen heb ben opgestreken voor het toelaten van sluikhandel. Het aandeel van de andere verdachte bedroeg rond 32.000,-. Beiden legden een bekentenis af. Zij wa ren werkzaam aan de grenspost Bergh en de douanier liet op een seintje van de de clarant bepaalde importeurs ongehinderd passeren. Ieder ontving een derde van de ontdoken invoerrechten. De importeurs, die op deze wijze fraudeerden, zijn reeds veroordeeld. De douanier had van het geld een auto gekocht en grond waarop hij een huis had laten bouwen. Op 27 mei doet de rechtbank uitspraak. Moord. Tegen een 39-jarige kapper uit Scheveningen, die in mei 1963 in een rij wielstalling te Rotterdam een 53-jarige vrouw aanrandde en haar daarna van het leven beroofde, is ontslag van rechts vervolging en terbeschikkingstellnig van de regering geëist.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7