Vlaggetjesdag vroeger en nu 13.80 48. ri NU kunt u logé's ontvangen! 7.80 CONTACTLENZEN SUèDE KLEDING VELDHUIS Kort IJmondnieuws Duitser mishandeld in Wijk aan Zee Cabaret door en voor huisvrouwen Openbare les, show en tentoonstelling Gem. Huishoudschool Velsen Schoolkorfbal Reis- en Passagebureau 80 Voor de Uw leverancier voor KOLEN en OLIE WOENSDAG 13 MEI 1964 9 AUTOPLAN TREINREIZEN VLIEGREIZEN n Waterpoloërs zijn weer ingedeeld Opvouwb. Polyether Vakantiebedjes Autoplaids Dikke Polyether matras Alléén DONDERDAG 14 MEI MARKTPLEIN Examens MR.OPTICJEN - GOUDA IJMUIDEN w ZWIJNDRECHT Mej. Mul (Santpoort) schoot goed met de handboog KAPOKMATRASSEN 49.75 Woninginrichting A. 3. BRASSER Lolletje' WASAUTOMATEN WISKER &ZONEN IJmuiden viert dit jaar op bescheiden wijze Vlaggetjesdag, omdat Scheve- ningen deze keer aan de beurt is om er „iets groots" van te maken. Volgend jaar is Vlaardingen het middelpunt en in 1966 zal het accent weer op IJmuiden vallen. Helaas hebben verschillende om standigheden ertoe geleid, dat men in Scheveningen heeft besloten, het zui nigjes aan te doen. Voor de tweede wereldoorlog werd wei nig aandacht besteed aan het begin van het nieuwe haringseizoen, dat in de twee de helft van de maand mei plaats had. De datum van vertrek was wel vastge steld, maar de vloot werd alleen uitgelei de gedaan door de familieleden der opva renden. De pers en de radio hadden er nog weinig belangstelling voor. Bij de aanvang van het haringseizoen In 1940 werd het vertrek verhinderd, door dat de bezetter bezit van ons land nam en ook de haringschepen inpikte om ze te ge bruiken als oorlogsschip, uiteraard nadat de schepen een grote verbouwing hadden ondergaan. Toen konden we niet verwachten, dat er ooit nog iets van die schepen terecht zou komen. In 1945, toen er een begin ge maakt kon worden om de verdwenen vloot op te sporen, is dat allemaal meegeval len. De schepen zagen er bij hun terug keer wel niet uit om er zo mee ter visse rij te gaan, maar de werven wisten er wel raad mee en de meeste werden zelfs gemoderniseerd, zodat weldra de haring- drijfnetvisserij weer uitgeoefend kon wor den. Van een officieel begin van de haring visserij kon eerst sprake zijn in het jaar 1948 en toen werd een oud gebruik in ere hersteld. Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden hadden weer Vlaggetjesdag en dat viel dan op zaterdag 15 mei, waarna de haringschepen op 18 mei zee kozen. Die dag was er in IJmuiden voor de eerste maal Vlaggetjesdag en twee IJmui- dense, 27 Katwijkse en 1 Scheveningse logger(s) lagen in frisse kleuren geschil derd en bevlagd aan de vroegere Tegel- tjesmarkt, de echte en oorspronkelijke, op de plaats waar inmiddels Hal E verrezen is. Des middags heerste daar een gezélli ge drukte en twee loggers, die in de na middag een tochtje door de buitenhaven maakten, hadden geen gebrek aan be langstelling. Dat varen met genodigden is later niet meer voorgekomen. De toe loop was op het punt van vertrek zo groot, dat de aanwezige reddingsmiddelen ontoe reikend waren. De Vlaggetjesdagcommis sie heeft nog eens een salonboot van de Alkmaar Packet gehuurd voor een vaar tocht rond het Forteiland, een verdere tocht kon nu eenmaal niet gemaakt wor den. Op 18 mei zijn die 30 gereedliggende schepen naar zee gegaan en velen hadden hun huizen, zowel in IJmuiden en omge ving als in Katwijk, verlaten om het ver trek mede te maken. Dit evenement is elk jaar weer teruggekeerd; er was voorts een vlootrevue, waarnaar een ieder gra tis kon gaan kijken. Dat het wel eens 's morgens zes uur was, gaf niet. Vlaggetjesdag is de jaarlijkse dag ge worden waarop de visserij in het zonnetje wordt gezet. Er is muziek, er is een op tocht en pers, radio en televisie wijden er grote aandacht aan, waardoor duizenden naar onze visserij havens worden getrok ken. Jammer is het, dat de haringdrijfnetvis- serij in betekenis is achteruitgelopen. Elk jaar werd het aantal haringloggers min der en nam het aantal trawlende haring schepen toe, zodat naar andere mogelijk heden moest worden uitgezien. IJmuiden had daarvan het vorige jaar de primeur. Het bleef een Vlaggetjesdag, maar daar aan werd toegevoegd „Dag van de Neder landse Zeevisserij" met andere woorden, de trawlers en de kotters worden er bij Advertentie een volledig verzorgde reis met uw eigen auto. voordelige Budgetreizen F.T.S.-reizen per Zonexpresse volledig verzorgde vliegreizen, o.a. naar Joegoslavië, Grieken land, Italië en Spanje Programma's, inlichtingen en boekingen b(j N.V. VERENIGDE SCHEEPSAGENTUREN Kanaalstraat 71 - Telefoon 4941 IJmuiden Marktplein - Telefoon 5644 IJmuiden Leger des Heils. Door de afdeling IJmuiden van het Leger des Heils zal donderdag 14 mei een bijzondere samen komst worden gehouden waaraan mede werking verlenen de zangbrigade, muziek korps en het IJmuidense gitaarensemble alsmede de gitaarband en zusterkoor van de afdeling Beverwijk. Een tweetal actuele onderwerpen zullen worden besproken door kapiteine C. W. Ottevanger van Beverwijk, en kapitein F. J. Schram van Haarlem-Noord. Het geheel zal worden afgewisseld door muziek en zang van voor noemde groepen. Geslaagd. In het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk slaagden voor het diploma A (algemene ziekenverpleging) de zusters: C. E. van Eykem, M. Klaassen, H. A. M. v. d. Poll, T. Scheweer, M. v. d. Vaart en A. C. Veerman. y Av,v w.wvv.; De politie in Wjjk aan Zee heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 22-jarige inwoner van die badplaats terzake van mishandeling van een 27-jarige Duitse badgast. De Duitser had op de Julianaweg de hond van de Wijk aan Zeeër vastgehou den. De laatste had zich daarover zo kwaad gemaakt dat hij de Duitser ernstig toetakelde. Met een gebroken neusbeentje, een bloeduitstorting bij een van de ogen, een lichte hersenschudding en enkele losgesla gen tanden moest de Duitse jongeman zich onder medische behandeling stellen. De inwoner van Wijk aan Zee had zo hard geslagen dat hij een middenhandsbeen- tje brak. Voor de waterpolocompetitie kring Haar lem KNZB zijn de zeventallen als volgt in gedeeld. Afdeling meisjes: NVA a, NVA b, DWR, DWT, Haarlem, Hillegom, HPC, voor dezen wordt een halve competitie vastgesteld. Jongens afdeling I: HPC a, DWR a, DWT, Haarlem, Njord' 59. Jong ens afdeling II: HPC b, DWR b, HVGB, Hillegom, NVA, VZV. Afdeling dames: HPC 2, DWT 2, NVA 2. Afdeling heren: droeg 43. In 51 wedstrijden van het tweede HPC 4, Hillegom 2, Njord 2. Begin juni wordt met de afwerking van het wedstrijdrooster begonnen. Haarlem, HVGB en NVA spelen de thuiswedstrijden in Stoop's buitenbad. DWR en DWT ont vangen de gasten in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan, Njord '59 zetelt in de gemeentelijke zweminrich ting aan de Houtvaart. HPC heeft de zweminrichting Groenendaal in Heemste de tot haar beschikking. HZV speelt de zweminrichting aan de jhr. Mockkade in Hillegom en VZV in het zwembad De He renduinen in IJmuiden. De eerste wedstrijden voor de Bonds- competitie staan vastgesteld in de laatste week van mei. HVGB krijgt donderdag 21 mei Neptunus uit Zaandam op bezoek en HVGB 3 ontvangt het Heemsteedse HPC 3. Vrijdag 22 mei is Zwemlust uit Utrecht de gast van HPC en komt de zwemclub Naarden in Hillegom met HZV de krachten meten. Het doorgaan van de wedstrijden hangt af van de wa tertemperatuur die 16 graden met zijn. 1 V Advertentie met aangezet hoofdkussen, afgewerkt met leuke koordfranje fabr. PIRELLI Met fraai geborduurde boven zijde. IJmuiaen heeft haar eerste Vlaggetjes dag gehouden op zaterdag 15 mei 1948, Die dag gingen van alle haringloggers de vlaggen in top, waardoor de haven een feestelijk aanzien verkreeg. Een grote mensenmenigte was naar de ha ven gekomen om deze bijzondere dag te vieren. De foto geeft een overzicht van de oude Tegeltjesmarkt op welke plaats nu Hal E staat. betrokken. Hetgeen tot uitdrukking werd gebracht in het havenspel „Vispoort IJmuiden," één der hoogtepunten van het vorig jaar. IJmuiden neemt met Vlaggetjesdag een bijzondere plaats in. De meeste sche pen, die van de haven van IJmuiden ge bruik maken, behoren thuis in Katwijk; vandaar dat in de Vlaggetjesdag-commis sie een aantal vertegenwoordigers van het Katwijkse visserijbedrijf zitting hebben. Vlaggetjesdag is niet iets van na de oorlog Vroeger werd Vlaggetjesdag al in Vlaardingen gehouden. Zo omstreeks de 15de juni lagen in vroeger jaren alle schepen in Vlaardingse haven gereed om ter haringvisserij te gaan. Vóór 15 juni Buisjesdag mocht men niet uitvaren en voor de nacht St. Jan, 24 juni, was het verboden de visserij te beginnen. Alle schepen lagen netjes ge richt naast elkaar aan beide zijden van de Oude Haven, zodat van elk schip het kluifhout over de wal heenstak. Wat moet dat een prachtig gezicht geweest zijn! Alles zag er keurig uit. De schepen wa ren veelal in helle, frisse kleuren geschil derd, het touwwerk opnieuw geteerd, het dek geschrobd en de zeilen en de fokken gereed om te worden gehesen. Tot in de puntjes was alles verzorgd. Dan kwam de zondag voor 15 juni, het hoogtepunt van de voorbereiding tot ver trek, de zogenoemde Vlaggetjesdag. Op deze voor Vlaardingen zo bijzondere dag werden mast en steng met kleurige vlag gen getooid. En hoe druk was het dan niet langs de havenkant. De Vlaardingse be volking en de talrijke bewoners van de omliggende plaatsen, zoals Schiedam, Delfshaven, Rotterdam, Maassluis, Delft kwamen van dit kleurrijke schouwspel genieten. Op het achterdek van de schepen was een zonnetent aangebracht, waaron der de reder en z'n familie thee zaten te drinken. Op diezelfde dag waren de ker ken tot de laatste plaats toe bezet. Vol ongeduld wachtte men dan op de 15de juni, Buisjesdag, hoogtijdag in het oude Vlaardingen. Dit was de dag waar op de vissers gevolg konden geven aan hun verlangen naar de zee. Wat is dat nu allemaal anders. Het trawlbedrijf is geen seizoenbedrijf, maar de aanvoer van gezouten haring kunnen we wel als zodanig beschouwen. Gedurende enige tijd is de aanvoer van gezouten ha ring verboden. Nog even geduld tot 25 mei, en dan kunnen we de nieuwe malse maatjes ver wachten! Arie van der Veer UTRECHT De heer D. L. van Rhee- nen (De Bilt) is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: „Biogene aminen bij het rund mede in verband met hypomagnesemie". Doctoraal diergeneeskunde: J. Badichi (Utrecht), J. L. J. Gaakeer (Ovezande), G. Ruitenberg (Amersfoort), D. van der Wel (Wateringen). Dierenarts: H. Hemminga (Oranjewoud), M. J. M. Linthorst (Twello), J. A. M. Schrooyen (Wouw), G. Vass (Utrecht), me vrouw W. G. Jaartsveld-Otten (Nijmegen). Tandarts: H. J. Robroch (Arnhem), C. van Schie (Utrecht), W. J. de Vrieze (Nun- speet), O. P. van der Werff (Capelle a. d. IJsel). Advertentie Twee volmaakte mogelijkheden voor goed zien. Zowel voor BRIL als CONTACT LENZEN zijn uw ogen bij ons in zeer veilige handen. Samenwerking met uw oogarts wordt door ons op prijs gesteld. In IJmuiden gevestigd: KENNEMERLAAN 92 - TEL. 5072 MET DE BEDOELING de leden ter ge legenheid van het seizoensbesluit een ex tra verzorgd programma aan te bieden, hadden de beide afdelingen Santpoort en Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen in eendrachtige samenwerking voor dinsdag een cabaret middag georganiseerd gehouden in het hervormd jeugdhuis aan de Rembrandt- laan waarvoor men erin was geslaagd het „Huisvrouwencabaret" uit Amersfoort te engageren. Zoals de naam terecht doet veronderstellen bestaat dit ensemble uit een aantal huisvrouwen, dat zich uit lief hebberij met de kleinkunst bezighoudt. En niet zonder succes, zoals uit dit recente optreden is gebleken. DIT HUISVROUWENCABARET is zo gelukkig in mevrouw M. Knocke-van der Meulen een leidster te hebben gevonden die over het zeldzame talent beschikt voor het clubje zelf de teksten te kunnen schrij ven. Hierdoor wordt direct voorkomen dat het programma een zwakke nabootsing is van het grote cabaret zoals dit bij de meeste amateurgezelschapjes nog het ge val is omdat men zich bij gebrek aan eigen teksten moet behelpen met allerlei nummers, die het publiek al eerder en aanmerkelijk beter van de „echte" artiesten heeft gezien. Daarom is het programma van deze huisvrouwen in zekere zin fris en origineel en wat niet minder belangrijk is, geheel bij de uiteraard enigszins be perkte talenten aangepast. MEVROUW KNOCKE heeft haar pro gramma gebaseerd op twee onderwerpen: de Amersfoortse weekmarkt en een typisch damesrestaurant, in welke milieus zij tel kens verschillende en met veel gevoel voor humor waargenomen vrouwentypes naar voren schuift. De roddèlaarsters in het res taurant, de vrouwelijke p'olitieagent, de hebzuchtige oude dametjes op de markt en de mannequin, bij welke laatste figuur vooral de béte houding en de op de Ne derlandse „zomers" geïnspireerde mode geestig waren gevonden. Dit amusante en beschaafde programma werd vlot en ont wapenend voor het voetlicht gebracht en niemand uit het publiek had enig vermoe den van de moeilijkheden, waarmee het ensemble deze middag te kampen heeft ge had. De afdelingspresidente, mevrouw L van der Kooi-Borgstra voelde zich echter verplicht tijdens de pauze te onthullen, dat het gezelschap door allerlei onverwachte omstandigheden plotseling van veertien tot acht spelers was gereduceerd, zodat men kort voor de aanvang nog in allerijl di verse wijzigingen in de rolverdeling moest aanbrengen. Maar zoals gezegd, zonder de ze eerlijke verklaring zou niemand in de zaal van deze tegenslag enige notie hebben gehad, zo vlot en zonder haperen is het programma verlopen. MEVROUW VAN DER KOOI, die bij de aanvang reeds het gebruikelijk welkomst woord had uitgesproken, waarbij zij zich onder meer bijzonder ingenomen toonde met de prettige samenwerking tussen de beide afdelingen en de zo uitstekend be zette zaal, nam na afloop van het pro Op het Militair Revalidatie Centrum „Aardenburg" te Doorn is de eerste wed strijd voor het Nederlandse kampioen schap 1964 boogschieten lange afstand ge houden. Er worden in totaal drie wed strijden verschoten, waarvan de uitslagen van twee toernooien meetellen voor het Nederlands kampioenschap. Aan de wed strijd werd deelgenomen door handboog schutters uit alle delen van ons land o.a. door leden van de handboogschutterijen Centaur (Amersfoort), Concordia (Amster dam), D.O.S. (Den Haag), Eendracht (Hel mond), Marathon (Doorn), V.I.O.D. (Til burg) en V.Z.O.S. (Haarlem). De uitslagen waren: dames: 1. Mej. Mul, Santpoort 662 p., 2. Jkvr. A. v. d. Does, Breda 620 p. en 3. Mej. C. Bink, Oisterwijk 484 p.; heren: 1. J. O. F. C. von Jessen, Nijmegen 930 p„ 2. A. Michels, Den Haag 875 p., 3. P. Blanker, Rotterdam 867 p., Advertentie Polyether en binnenvering matrassen in alle prijzen. Koningnsplein 8 - IJmuiden-W. - Tel. 4540 Advertentie voor DAMES en HEREN Breestraat 12 - Beverwijk - Tel. 25629 De Haarlemse politierechter heeft maandag een aantal zaken behandeld waarbij drank in het spel was. Maar liefst zes personen moesten zich verantwoorden wegens het rijden onder invloed in een auto of op een bromfiets. Als eerste stond een 45-jarige analist uit Wormerveer terecht. Hij was in februari in Krommenie aangehouden nadat hij met zijn auto tegen een geparkeerde auto was gereden. De bloedproef wees 2.15 promille uit. „Ik weet niet hoeveel het was. Alles door elkaar: bier en jenever", aldus verdachte. Hij was, aldus het verbaal, stomdronken. De man wist zich ook van bet gebeurde niets te herinneren. Conform de eis van de officier, werd verdachte veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, terwijl hem voor twee jaar de rijbevoegd heid werd ontzegd. Een 26-jarige ex-chauffeur, die nil kel ner is, uit Zaandam kreeg drie weken en anderhalf jaar ontzegging met aftrek. Dit was ook conform de eis, alleen had de of ficier de straf zonder aftrek geëist. Deze verdachte was in Wormer tegen een ge parkeerde auto aangereden. De bloedproef toonde 2.10 promille aan. Een 18-jarige los-werkman uit Zaandam was in februari in Zaandam in een bocht geslipt. Bij aanhouding bleek dat hij ge dronken had. Zijn opgave was „acht of tien pils". De opgave van het café: zes tien glazen bier. Deze verdachte vond zichzelf nog „heel best" in staat te rijden. Dat hij uit de bocht was gevlogen, weet hij aan te hard rijden. Hij werd conform de eis veroordeeld tot twee weken en twee jaar ontzegging. Een 31-jarige vertegenwoordiger uit Zaandam was met zijn auto tegen een lichtmast gereden. Hij had acht biertjes op en een alcoholgehalte van 1.50 promille in zijn bloed. Deze verdachte was volgens zijn zeggen verblind door licht. De offi cier eiste twee weken en een jaar ontzeg ging. De politierechter vonniste dezelfde straf maar de ontzegging met aftrek. Bij verstek werd nog een 23-jarige be- tonafwerker uit Wormerveer veroordeeld. Hij had onder invloed op een bromfiets gereden. Hij was in Wormer aangehou den; een bloedproef vond hij niet nodig omdat aan hem te zien was dat hij flink wat gedronken had! De officier eiste een week en een jaar ontzegging. De politie rechter maakte er een week en zes maan den ontzegging van. „We wilden een lolletje". En dat lolle tje bracht 'twee Zaandammers, een 24-ja- rige tegelzetter en een 26-jarige sportin- structeur, met de justitie in aanraking. Alleen de tegelzetter was ter zitting ver schenen en moest zich voor de ten laste gelegde mishandeling van een 22-jarige marechaussee verantwoorden. Het tafe reeltje speelde zich af op het station Krommenie-Assendelft waar beide mannen op 23 februari tegen middernacht aan het ronddazen waren. De invloed van de die avond gebruikte drank speelde waarschijn lijk wel de grootste rol. Op het station hadden ze een fiets van de stationschef gepakt en waren er mee over het perron gereden. De chef kon de humor er niet van inzien en tikte de knapen op hun vingers. De fiets werd weggezet maar op het gramma ook het dankwoord voor haar re kening, waarbij de leidster van het ca baretgezelschap nog een bloemstukje werd aangeboden. Het publiek, waaronder de echtgenote van de burgemeester van Vel- sen, mevrouw M. A. A. Bührmann-Klop- per, betuigde zijn instemming met deze hulde door een hartelijk applaus. J. v. D. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Donderdag, 14 mei om 2 uur gaan de deuren van de Gemeentelijke Huishoud school aan de P. J. Troelstraweg (1) in IJmuiden-Oost weer wijd open om aan alle belangstellenden in de gemeente Vel sen te laten zien, wat er op hun school door de leerlingen gepresteerd wordt. Dan kan men zien, dat deze leerlingen in de eerste twee jaren een algemeen vrouwelijke vorming ontvangen; naast de huishoudelijke vakken wordt veel aandacht besteed aan de naaldvakken, terwijl de docenten van de V.A.V.O. afdeling, de ken nis van de lagere school verdiepen en verbreden. Ook de vrije expressievakken nemen een grote plaats in. Na de primaire opleiding volgen de meer gespecialiseerde éénjarige cursussen: assis tenten met de nadruk op de vorming in de naaldvakken, waarvan de getuigschrif ten toegang geven tot weer verdere, van rijkswege erkende cursussen, zoals kinder verzorgster, inrichtingsassistente of kos tuumnaaister. Al met al zal men bemerken, dat een bezoekje zeker de moeite waard is, om een oordeel te kunnen vormen over deze tak van onderwijs. Vrijdag 15 en zaterdag 16 mei worden in Velsen de jaarlijkse schoolkorfbalwedstrij- den gehouden. Aan dit toernooi nemen 21 scholen deel. De wedstrijden worden gehouden op de hockeyvelden aan de Waterloolaan in Driehuis. De finale is op 23 mei, aanvang half tien. Advertentie Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 Bestel nu tegen verlaagde voorjaarsprijzen. perron stond de jonge marechaussee, wel iswaar in burger, die hun naar de naam vroeg. De mannen wilden zich op verzoek van de Zaandammers niet legitimeren en dit leidde tot een „dreun, duw en schop." De marechaussee zei dat hij hun namen wilde weten om de rijkspolitie later een verbaal te laten opmaken. Hij kwam er niet zonder kleerscheuren af: er ontstond voor f 18 schade aan zijn kleding. De tegelzetter is na nog wat treiterijen bij het seinhuis de trein ingegaan waar hij in een w.c. werd aangehouden. „Nee, het was geen vlucht, ik had nogal wat ge dronken." De officier vroeg vrijspraak voor de sportinstructeur, wiens rol hij on dergeschikt en niet bewezen achtte. De politierechter ging hiermee akkoord. De tegelzetter werd tot 75 subsidiair 15 da gen veroordeeld. Dit was conform de eis en zelfs conform zijn eigen „wens". Tij dens zijn dreigementen tegenover de ma rechaussee had hij gezegd' „Het is me wel drie geeltjes (driemaal een boete van 25) waard jou in de vernieling te stam pen."

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9