GEZEGEND IS HET LEVEN Televisie-reklame op til in Sovjet-Unie? PANDA EN DE MEESTER*MEESTER EX333 Sofia Loren gaat filmen in Israëlische Kibboets f Hongaarse „prins van Castilië claimt Spaanse troonrechten Ons vervolgverhaal Een oorspronkelijke roman door Klaas van der Geest „SPOOKTREIN" IN ZWEDEN Rijbezvijs zorgde dat hij erbij kwam VRIJDAG 15 MEI 1964 13 Westerse firma's adverteren druk in Sovjet-vakpers Enorm afzetgebied minmnniiiiiiiimiiinnmiinmnniiiiiiiiiminni WEER EEN NIEUWE PRETENDENT mnTmnnimmisi Vervalste pas Niet in de Gotha Wel in de cel Geen goede naam iwiiwuwwMvwMwww» 33) Ze zochten elkaar dikwijls op, de dokter en de direkteur, omdat ze zich op de een of andere duistere manier tot elkaar aangetrokken voelden, maar niet omdat ze iets met elkaar gemeen hadden. Deze direkteur, een forse, enigs zins gedrongen man met een gezicht zonder uitdrukking, was eigenlijk nog maar een kind, dat een stuk speel goed had gekregen, een heel mooi stuk speelgoed, dat hij nooit had dur ven verwachten. Of gekregen Hij moest het achteraf duur genoeg be talen al had hij dat natuurlijk nog niet kunnen vermoeden, toen hij rent meester werd op het landgoed in de Gelderse Achterhoek. Dat het hem eigenlijk was opgedrongen begreep hij pas veel later. Hij had de freule al gekend, toen ze allebei nog kinde ren waren. Alleen was zij toen nog niet de freule, maar gewoon een van de meisjes uit het dorp, met wie hij op school ging en aan wie hij weinig aandacht besteedde, omdat hij nu eenmaal geen belang stelde in meis jes. Ook niet in jongens trouwens, maar alleen in dieren. Hij had de aard van zijn vader, die ook zoveel van dieren hield en er heel wat van wist omdat hij gewoon was ze gade te slaan en zich in hun gedragingen te verdiepen. Het meisje, dat dan la ter de freule werd, onderscheidde zich in zijn ogen pas van zoveel andere meisjes, toen ze haast volwassen was en op het Kasteel kwam, als lerares voor het dochtertje, dat niet zo goed mee kon op school. Hijzelf ging toen veel om met de oudste zoon van de landheer, een jongen van ongeveer zijn eigen leeftijd, de enige vriend, die hij had en die evenals hijzelf alleen maar belangstelde in dieren en planten. Hij ontmoette het meisje terwijl ze met het dochtertje van de landheer paddestoelen zocht en hijzelf met zijn vriend door de bossen zwierf op zoek naar vosseholen. Ze sloegen toen wei nig acht op elkaar, bleven zelfs niet bij elkaar staan praten, maar gingen elk hun eigen weg. De landheer, een grijs, versleten mannetje had er nooit bezwaar tegen gemaakt, dat hij op het landgoed kwam, maar hem verdragen zoals hij de beide lelijke, nogal kwaadaardige honden verdroeg, die hij niet kon uit staan, maar waarvan zijn zoon geen afstand wilde doen. De jongen hinder de dat niet. Hij was er zich maar al te goed van bewust, dat hij als zoon van de krengenslager uit het dorp, die door iedereen met een zekere gering schatting behandeld werd, niet anders kon verwachten. Daarom verbaasde hij zich er in stilte over, toen hij een jaar of anderhalf later op een regen achtige dag uitgenodigd werd om bin nen te komen en in de grote serre met de kinderen te blijven. Hij deed dat niet met plezier, maar durfde de uitnodiging ook niet afslaan. Daarna werd hij vaker binnen geroepen en toen hij op een late middag meende, dat het tijd werd om naar huis te gaan liet de landheer hem vragen of hij wilde blijven tot Emmy klaar was met haar werk en ook naar huis ging. Ze konden dan samen oplopen. Ook dit durfde hij niet te weigeren, hoe wel hij er allerminst op gesteld was. Het meisje zelf was er trouwens ook niet op gesteld. Ze waren allebei erg verlegen en wisten onderweg niet wat ze tegen elkaar moesten zeggen. Een paar weken daarna werd zijn vader weer eens op het Kasteel geroepen. Nu niet omdat een van de dieren daar iets mankeerde, maar omdat de land heer het een en ander met hem wilde bespreken. Wat er precies besproken is, zal de vader, de krengenslager, wel alleen aan zijn vrouw hebben verteld, een klein, bijdehand mensje met een goedhartig, vriendelijk, blozend ge zicht, dat haar een jeugdig voorko men gaf toen ze al niet zo erg jong meer was. De jongen zelf kreeg er geen woord van te horen. Wat hij echter wel te horen kreeg, vooral van zijn moeder, waren bedekte toespelin gen over zijn leeftijd en dat hij niet altijd thuis kon blijven rondhangen, maar de een of andere keer zou wil len trouwen en dan geen beter meisje kon vinden dan Emmy van de onder wijzer, met wie hij 's avonds al eens op de weg van het landgoed naar het dorp was gezien. Erst begreep hij die toespelingen niet eens. Later werd hij er verlegen onder en eindelijk haalde hij er onverschillig Zijn schouders over op om ze langs zich heen te laten gaan. Hij had er toen nog steeds geen idee van, wat er wel achter stak. Maar iets ervan bleef toch hangen en had invloed. Er werd het een en ander in zijn stug gemoed door losgewoeld. Vooral het besef, dat hij ouder werd en dat zoveel jongens van zijn leeftijd al een meisje had den, enkelen zelfs al getrouwd waren of er tenminste ernstig over dachten om te gaan trouwen. Wat hemzelf be trof leek het belachelijk om aan trou wen te denken. Zo belachelijk, dat hij zich er telkens met een onverstaan baar gemompel afmaakte, als zijn moeder er over begon. Maar dat was voor het kleine wijfje geen reden om er over op te houden. Zo was ze. Klein en mager, werkzaam en heb zuchtig; ze wist heel goed, wat ze wilde en ook hoe ze dat moest be reiken. Op de duur kreeg ze wel van de jongen gedaan, dat hij in ernst naar de meisjes ging kijken, die voor hem in aanmerking kwamen. Dat wa ren er niet veel. Maar Emmy, het dochtertje van de onderwijzer was zeker het laatste meisje, dat hij zich kon voorstellen als vrouw van een slager, een krengenslager. En kren genslager zou hij immers worden als zijn vader te oud was om het bedrijf je voort te zetten, meende hij. Er gebeurden daarna een paar din gen, die hem verbijsterden. Zijn vriend, de zoon van de landheer, werd weggebracht. Naar een school in het zuiden van België, zoals dat heette. In werkelijkheid was die school een gesticht, waar hij zijn hele verdere leven zou moeten blij ven. Toch vroeg de landheer de jon gen toen of hij van tijd tot tijd nog eens op het Kasteel kwam. En het werd al gauw gewoonte, dat hij daar juist kwam als Emmy bijna klaar was met haar werk en naar huis kon worden gebracht. Daarna werd zijn vader ook nog eens weer bij de landheer ontboden. Ontboden, ja. De vader van het meisje, de onderwijzer, was ook op het Kasteel jfeweest; het was een lange, magere, zwijgzame man, die van alles wat er om hem heen ge beurde alleen oog had voor het klas je met niet al te schrandere dorps kinderen, die hij moest leren lezen en schrijven en rekenen. De jongen was nog meer verbijsterd, toen zijn moeder er een paar dagen later op aandrong, dat hij Emmy eens mee zou brengen naar huis. En dat Emmy daar al uit zichzelf over be gon nog eer hij het haar had durven voorstellen. Hij had er toen nog in de verste verte niet aan gedacht haar eens in zijn armen te nemen en haar een zoen te geven. Die kreeg ze trouwens later ook niet van hem. Pas nadat ze goed en wel getrouwd waren, begreep hij alles. En toen voelde hij zich toch wel een beetje misleid, er tussen ge nomen, zelfs met de mooie betrekking als rentmeester op het verwaarloos de landgoed, die hij kreeg. Hij worstelde zich door de moeilijk ste, meest bewogen jaren van zijn leven heen. In een eerste opwelling van verbolgenheid zou hij alles de vrouw, haar kind en de betrekking als rentmeester, willen laten voor wat het was en weggaan, ver weg. het kon hem niet schelen waarheen. Ook op het postkantoortje in het dorp in de Gelderse Achterhoek hing een plaat van een soldaat in een brui ne tropenuniform, die met het ge weer aan de voet in een krijgshaftige houding onder de brede kruinen van de palmen stond. „Neem dienst!" Al leen een aangeboren bedachtzaam heid, die hij van zijn vader had, en een zekere sluwheid, die ook de aard van zijn moeder kenmerkte, weer hielden hem ervan om zich aan te melden als fuselier van het Koloniale Leger. (Wordt vervolgd) LONDEN (AP). De dag is misschien niet ver meer dat er televisiereclame voor Amerikaanse kousen of Britse elek trische tandenborstels in de Sovjet-Unie komt. Want de Russen zijn tot het inzicht gekomen, dat adverteren een hoofd ingrediënt van de Westerse maatschap pij ook zijn rechtmatige plaats heeft in de communistische samenleving. Onlangs liet het officiële regerings blad Izvestia de klaagzang horen, dat vele mensen niet weten wat zij kunnen kopen omdat er niet genoeg wordt ge adverteerd. Van sommige Russische pro dukten kende niemand de kwaliteiten, aldus Izvestia. fWWWWWWW%A/VWV^/WWWWl!f»/WWW«/WWW%A^AO/W^fV^#MWWW!>MVWW>/VWVWIAfWIAA#%A^AA* AL MAANDEN zijn westelijke onder nemingen op uitnodiging van de Russische regering een grote verscheidenheid van goederen aan het adverteren in Russische vakbladen van b.h.'s tot bulldozers. Maar de grote massa van het publiek krijgt deze advertenties niet onder ogen. En zelfs als dat wel zo was, zouden zjj toch niet naar de winkel kunnen gaan om de geadver teerde produkten te kopen. De vakbladen worden vrijwel uitsluitend gelezen door deskundigen en bedrijfslei ders, wier oordeel en smaak functionaris sen kunnen beïnvloeden die de regerings lij sten opstellen van de in het buitenland te plaatsen bestellingen. Een Londense publiciteitsfirma verzorgt de Britse advertenties voor de Sovjet-pers. De directeur van deze firma, Stan Rokosz, zegt: „De vakbladen worden gelezen door tienduizenden deskundigen op alle moge lijke technische terreinen. Worden die be ïnvloed door de advertenties, of menen zij dat een bepaald produkt moet worden in gevoerd, dan gaan zij naar de hoofden van de staatsinkooporganisaties. Worden deze overtuigd, dan heeft de advertentie effect gehad". Komen de goederen Rusland binnen, dan het ogenblik gekomen om op grotere schaal te gaan adverteren in populaire tijdschriften en dagbladen en op de tele visie, aldus Rokosz. Omdat de staat beslist welke goederen wel en welke niet ingevoerd worden, den- Zweden krijgt nog dit jaar zijn eerste onbemande trein. De primeur van deze elektronisch-bestuurde trein hebben de ijzerertsmijnen bij Kiruna, de grootste in hun soort ter wereld. De proeven zijn tot nu toe zo veelbelovend geweest, dat reeds verscheidene andere Zweedse mijnen overwegen, het voorbeeld te volgen. Aangetoond is dat volautoma tisch treinverkeer niet alleen veel efficiënter is, maar bovendien kosten besparend. De onbemande treinen, waarvan er in de mijn bij Kiruna acht tien van elk twaalf wagons met 300 ton ladinig kunnen rijden, worden radio grafisch via relais bestuurd. De locomo tieven rijden op accu's. Informaties over de positie van de treinen, het ge wicht ervan en dergelijke worden automatisch doorgegeven aan de cen trale bedieningspost, waar één man de hele ondergrondse treindienstregeling kan leiden. Hoewel onbemande treinen in de wereld geen nieuwtjes zijn de ondergrondse in New York wordt ook automatisch bestuurd wordt het Zweedse systeem beschouwd als 't meest vooruitstrevende ter wereld. In veel landen zijn proeven genomen met auto matische treinbeïnvloeding. De resul taten waren gunstig, maar tot nu toe werkt men er alleen nog ondergronds mee, omdat toepassing bovengronds en bij personenvervoer op (psychologische) weerstanden stuit. In het naaste toe komstbeeld past wel automatische treinbeïnvloeding, waarbij elektronische apparatuur eventuele fouten van de treinbestuurder corrigeert. Een derge lijk systeem heeft onlangs in Japan op enkele spoorwegtrajecten ingevoerd. I oc 166. Zuchtend telde Mr. Vlijmen een dik pak bankbil jetten voor Joris neer. „Daar!" zei hij tandenknersend. „Het is een schande! Nog nooit heeft iemand mij zo te pakken gehad!" „Te pakken gehad?" herhaalde Jo ris gegriefd. Ma.r mr. Vlijmen, dit is eerlijk school geld, waar ik als hoofd van de Bengelboel recht op heb." „Eerlijkgromde de advocaat, sidderend van woede. „Ha! Laten we daar maar niet over pra ten. Vernietig het document. Het heeft me al genoeg ge kost: zeker de helft van mijn kapitaal!" „De helft?" herhaalde Joris belangstellend. „Ahum. Juist. Wat nu die andere helft betreft„Joris!" riep Panda, die geschokt toeluisterde. „O hmwel," zei Joris „Dan niet. Maar er is toch nog één vordering, waar ik niet van wil afzien! U hebt het huis van mijn klein eerlijk vriendje hier als uw kantoor gebruikt. Ge zijt hem dus huur voor dit pand verschuldigd: duizend florijnen. Zodra ge dat nog betaald hebt, moogt ge dit document vernietigen." ken sommige Westelijke fabrikanten dat adverteren in de Sovjet-Unie geen zin heeft. Om deze bezwaren te ontzenuwen, haalt Rokosz de volgende verklaring aan van S. Vassilyev, het hoofd van „Vnesj- torgizdat", de publiciteitsorganisatie van de staat: „Hoewel de inkooporganisaties van de staat de orders plaatsen, is het van groot belang dat het personeel op sleutel- posten weet wat er te koop is en aan de hand daarvan voorstellen kan doen aan de inkooporganisaties". Volgens Rokosz heeft publiciteit door het westen een grote toekomst in Rusland. Rokosz is een Pool, die in de tweede wereldoorlog in de Britse luchtmacht dien de en later de Britse nationaliteit heeft gekregen. Vnesjtorgizdat heeft een brochure uitge geven waarin Westelijke zaken wordt ge wezen op de voordelen van het adverteren in de Sovjet-Unie en op de grote consu mentenmarkt die hun wacht in een land van 220 miljoen mensen, wier levensstan daard steeds stijgende is. In deze brochure Advertentie Restaurant Beverwijk TER BURG Gunt uw vrouw een keertje rust worden meer dan 160 Russische tijdschrif ten en andere publicaties genoemd, die tienduizenden deskundigen bereiken. Tevens spoort de brochure aan tot adver teren in de radio en op de televisie. De tarieven zijn laag: pl.m. 1600 gulden voor een minuut tv, de helft voor radio-reclame. Rokosz heeft nog geen advertenties ge boekt voor radio of tv, maar hij verwacht deze spoedig te zullen ontvangen. Alle advertenties moeten vooraf goedge keurd worden door Vnesjtorgizdat. Tot nu toe hebben de meeste annonces zich bepaald tot de zware industrie: tex- tielmachines uit Engeland, elektro-motoren uit West-Duitsland, elektrische locomotie ven uit Frankrijk, elektronische uitrusting uit Japan. Maar ook alledaagse produkten hebben reeds hun weg gevonden in Rus sische advertenties, zoals nylons, gordel- tjes, gordijnstoffen, b.h.'s, theepotten en espresso-koffiemachines. Rokosz zegt met overtuiging: „We gaan vooruit. De Russen willen meer van de goede dingen des levens, die zij in het ver leden niet konden genieten. Theoretisch is er geen reden waarom bijvoorbeeld Cola niet in de Izvestia zou kunnen adverteren, Maar natuurlijk alleen, als de Sovjet regering beslist dat de Russen Coladran ken nodig hebben". STOCKHOLM Een twintigjarige jonge ling uit Asesele in Noord-Zweden, die er weinig voor voelde zijn dienstplicht te ver vullen, is het slachtoffer van zijn eigen slimheid geworden. Hij had zich bij twee psychologische testen zo dom voorgedaan dat de artsen hem met het advies „im beciel" weer naar huis hadden laten gaan. Korte tijd daarna echter kreeg de jon geling een brief van de plaatselijke over heid. Er stond in dat, gezien zijn gebleken ongeschiktheid om een auto te besturen, zijn rijbewijs was ingetrokken. De jonge man liet het hier niet bij zitten. Hij toog uit eigen beweging naar een psychiater en legde bij hem een nieuwe proef af. Een dokter gaf daarna zonder enig be zwaar zijn steun aan een nieuwe aanvra ge om een rijbewijs. De jongeman kreeg van de politie te horen dat hij zijn rijbe wijs terug kon krijgen, maar ook bereik te hem een dagvaarding wegens poging zich aan de militaire dienst te onttrekken. Hij kreeg een maand gevangenisstraf en zal daarna voor de dienst worden op geroepen. DE MENSEN VAN Met- soebah, een Israëlische kibboets (nederzetting) in opper-Galilea, dicht bij de Libanese grens, zijn er nog altijd niet zeker van dat zij er goed aan heben gedaan, toen zij „ja" zei den tot Sophia Loren en Paramount International. Natuurlijk, zij zijn mo dern en breed van opvat tingen. Zij lezen kranten, zelfs de filmrubrieken en ze vinden het erg prettig als er een of tweemaal per maand een film wordt vertoond in de gemeen schappelijke eetzaal. Maar dat wil niet zeggen dat zij met geestdrift hebben ge reageerd toen men hun voorstelde, in hun kib boets een film van 3,5 miljoen dollar te maken met sexbom-filmster So phia Loren, die misschien honderden, zo niet dui zenden kijkers naar hun nederzetting zal lokken. „Er zijn mensen van de filmmaatschappij hier ge weest voor voorlopige be sprekingen", vertelde de secretaris van de kibboets aan een journalist. „Ze hebben beloofd dat het een serieuze film wordt, echte kunst en niet scha delijk voor het aanzien van onze kibboets. Best, maar we hebben hen naar onze kinderen zien kijkenof daar geschikt filmmateriaal onder zat en dat willen we niet. Dat kunnen ze ons niet aan doen!" „Ze willen ook wat van ons land huren", zei een andere kolonist, „en ze zijn van plan onze oude installaties zoals de wasmachine die we 20 jaar geleden gebruikten, weer in bedrijf te stel len terwille van de locale kleur en de authentici teit." Het verhaal van „Ju dith" zoals de nieuwe film voorlopig is getiteld speelt zich af in de dramatische dagen vlak voor en na de stichting van de staat Israel in 1948. Het begint met de illegale immigratie van duizenden dakloze Euro pese joden, die heimelijk, gewoonlijk in de nacht naar Israel kwamen. „La Loren" zal een van hen uitbeelden en de lan ding van haar schip bij Attith, ten zuiden van Haifa, wordt een der hoogtepunten van het drama. Metsoebah, dat als kib boets is gesticht in 1940, ligt op een steile heuvel, die uitziet op de Middel landse Zee. In deze streek, rijk aan geschiedenis, zijn o.m. Kanaanitische in scripties gevonden. 1700 Jaar geleden was hier ook een joodse nederzetting en men heeft er ook de resten gevonden van een versterkte legerplaats van de kruisvaarders. Tien mijlen naar 't zuidoosten ligt Acca, waar Napoleon een belangrijke veldslag verloren heeft. „Judith" wordt 'n soort vervolg op „Exodus", het filmepos waarmee Otto Preminger geschiedenis heeft gemaakt, maar met groter nadruk op de Ara- bisch-Joodse oorlog van 1948 dan op de historische gebeurtenissen die daar toe hebben geleid. Hoogtepunt van dit ge deelte van de Loren-film wordt een hevige aanval door 1.000 Syriërs, ge steund door tanks en vliegtuigen, op de kib boets. Verwacht wordt, dat Sophia Loren begin juni naar Israel zal komen. Dan zal worden begonnen met de opnamen, die on geveer vijf maanden zul len duren. Volgens^ geruchten heeft Loren een contract van een miljoen dollar 3,6 miljoen) voor haar ver tolking van de titelrol in Judith". Advertentie V «-• Natuurlijk is het heel verstan. dig Uw regenmantel bij een speciaalzaak te kiezen. Bij Lip- pits! Daar vindt U een unieke kollektie. Een grote verschei, denheid aan modieuze modellen, met klep- of steekzakken en in véél modeti.nten die zelfs een trieste regendag nog zonnig maken. Als mijnheer met U meekomt zal hij ongetwijfeld ook zijn favoriete regenjas ont dekken: JT~ m A /n KRUISWEG 72 HAARLEM REGENKLEDING-SPECIAALHUiS Meisje verdronken. Gistermiddag is de tweeënhalfjarige Alexandra Catharina Huiskens uit Alblasserdam in de om geving van haar ouderlijke woning bij het spelen in het water geraakt en ver dronken. ONDER DE PRETENDENTEN voor de Spaanse troon bevindt zich er een, die thans vrijwel onbekend is, maar die indien hij nog leeft het tegendeel is niet gemeld zich onge twijfeld ook in de rij zal scharen. Het is volgens Interpol een zekere Wil helm Gulyas. Een aantal jaren geleden kon men in de zondagse bijlage van een in Bonn verschijnend dagblad de vol gende advertentie lezen: „Welk nobel en hulpvaardig mens wil een politieke vluchteling van ko ninklijke bloede (buitenlandse offi cier, voorheen vrijwilliger bij de Duitse weermacht, thans in Frankrijk in gevangenschap) enige geldelijke steun verlenen om hem uit de ergste nood te helpen?" DEZE ADVERTENTIE te midden van aanvragen voor gezelschapsdames en babysitters rees als een geheimzin nige boodschap op uit tal van alledaag se zaken. Door wie en voor wie was deze on gebruikelijke bede om hulp geplaatst? De aanbieding van de advertentie bleek te zijn geschied door een kamermeisje van een hotel in Bonn, dat voor een vreemdeling, die zij nauwelijks kende, sympathie had opgevat. In brieven, ge dateerd 10 juli en 7 augustus 1953, ge richt aan de „Westduitse regeerders", maakte degeen te wiens behoeve de be doelde advertentie was geplaatst zich bekend als Amordios Alfonso Fernando Maria von Bourbon-Battenberg, Prins van Castilië, kolonel van de Spaanse strijdkrachten. Van de in 1950 opgerich te „Wereldunie van Verbroedering" kreeg de sinds 1946 gevluchte „konings zoon" een wereldpas. Maar er is geen regering die dergelijke passen erkent. En de gevangenschap in Frankrijk waarvan in de advertentie sprake is, bleek te zijn opgelegd aan Amordius de Bourbon en wel voor de tijd van acht maanden voor het delict van pas vervalsing. Op zichzelf lijkt het bevreemdend, dat een Spaanse prins, die in een Franse gevangenis zit, steun zou zoe ken bij Duitsland. Hij verklaart op 16 april 1916 in het koninklijk paleis te Madrid te zijn geboren als zoon van de met wijlen Alfonso XIII gehuwd ge weest zijnde Victoria Eugenia Christina, prinses von Battenberg, die in Bal moral Castle werd geboren. De Alma nac de Gotha (een genealogisch regis ter, uitgegeven door Justus Perthes te Gotha, Thüringen) vermeldt zes kinde ren van deze Spaanse koningin. Het laatste is prins Gonzalo, geboren 21 oktober 1914. Het blijkt dus, dat prins Amordios Alfonso, die pas IV2 jaar later zou zijn geboren, in het register van deze tak niet voorkomt. Ook bij navraag ter Spaanse ambassade te Bonn bleek men van het bestaan van deze prins van Castilië niets te weten. Andere kenners van de Spaanse dynastie menen ech ter, dat er inderdaad op 16 april 1916 een prinsje is geboren, dat zich even wel uitsluitend kan beroepen van ko ninklijke bloede te zijn vanwege zijn koninklijke.moeder! Nasporingen wezen uit, dat de man die dus zeer onlangs 48 jaar moet zijn geworden, na de oorlog was onderge bracht in het Italiaanse internerings kamp voor buitenlanders. Hij ontving daar geen persoonsbewijs of hij wens te dit niet te ontvangen (vermoedelijk omdat daarop een andere naam voor kwam). Later heeft hij door Europa gereisd op zoek naar een land, dat hem met erkenning van zijn vorstelij ke naam wilde opnemen. Zoals dr. Leonard Jenni, voorzitter van de Zwitserse Liga voor Mensen rechten in een brief schreef „betreut und beschützt" deze liga Amordios von Bourbon-Battenberg sinds juli 1952. Dit kon echter niet verhinderen, dat de Belgische overheid de „koninklijke vluchteling" in 1953 wegens illegale grensoverschrijding in cel 130 van het Huis van Bewaring te Brussel opsloot. DE TWIJFEL, die het Hoge Commis sariaat voor het Vluchtelingenwezen je gens de persoon van deze Bourbon aan de dag legt, is voortgekomen door wei gering van de prins, te voldoen aan het advies van het Internationale Rode Kruis, aldus dr. Jenni, om door mid del van betrouwbare getuigenissen om trent zijn afkomst en familierelaties in het bezit van een geldig paspoort te ko men. Hij verdween uit het vreemde lingenkamp bij Neurenberg toen hij voor de procureur-generaal moest ver schijnen voor een nader onderzoek naar zijn antecedenten. Hij zegt hierover zelf: „Ik heb geen goede naam in Duitsland." INTERPOL vond uit, dat hij een be handeling had ondergaan in een kliniek voor geesteszieken in Aversa, Italië Aan de hand van vingerafdrukken en verdere gegevens kwam Interpol tot de ontdekking, dat de man die zich de naam Amordios Alfonso Fernando Ma ria had aangemeten, in werkelijkheid Wilhelm Culyas en op 13 januari 1914 in de Hongaarse gemeente Jaszrelek moet zijn geboren. Maar deze Hongaarse „Prins van Castilië" houdt vol, een nationaal- Spaanse monarchist te zijn, die sinds 1947, toen Franco de opvolgingswet af kondigde, recht heeft boven Juan Car los (en andere Carlossen!), op de Spaanse troon.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13