Vier motorrenners op circuit van Zandvoort achter stuur Ferrari komt in de Nederland met een Grote Prijs van 8-cyUnder bolide 3 Weinig belangstelling voor beroep van Stiefbeen het i SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ alabastine bïi de hand? De beste coureurs naar Zandvoort EDO-Zwartemeer van groot belang Twentsche Bank Groothandelaren in afvalstoffen bijeen Lompenoud papier en schroot belangrijke exportartikelen Kreuger snelste bij „Excelsior" geeft een hoge spaarrente? Een TermijnspaarBrief van De Geen scheuren en gaten nZf in plafond en wand 'J y RIJ D AG 15 MEI 196 4 19 Startgeld 153.000 V erkeersregeling bij Grand Prix Zaterdagmiddag 4 uur WLvnuurt Kennemerland-CJW op terrein van Haarlem Stichting Lusthof Vreemd geval Zeggenschap in de bedrijven Gezondheidszorg Kerkelijk nieuws S i i *MKM»HllHllilllll#l#WIHIWWIiUWI<l»yWlililiKli>ililli<tiüiüiMiüüiiii<iiiJi<iitiiJiimj>J>ü<*iM>JMMi<i<iOJM»JM>JMMi<M>Oü^iiüüi>iiOiM»<MMMM»« MVVVVWVMWVWNAMMVMVWWVWMMWVVM/WMnMMVVVVMfWVVMMMWVWMMVVVWVVWWVVWVVVMMVWVVWVWVIAMVM Mike Hailwood John Surtees (Van onze sportredacteur) Zondag 24 mei is Zandvoort weer het domein van de autorensport. Op die dag wordt de Grand Prix van Nederland, meetellend voor het wereldkampioenschap der coureurs, gehouden. Na de race in Monte Carlo komen alle grote cracks dus nu naar de Nederlandse badplaats, naar het circuit van Zandvoort, dat als een van de veiligste geldt. Achttien renners verschijnen er aan de start (die geen zogenoemde dummystart is zoals in Monte Carlo, waar de wagens enkele honderden meters vóór de startlijn worden opgesteld). Men vindt er alle grote namen bij zoals die van Surtees, Clark, Phil Hill, Graham Hill, Ginther, Brabham, Bonnier en Gurney. Wanneer men de start- lijst natrekt komt men tot de ontdekking dat er vier oud-motorcoureurs van naam achter het stuur van een bolide zitten: de veelvoudige oud-wereldkampioen John Surtees, de bekende Mike Hailwood, Bob Anderson en Lorenzo Bandini. Natuurlijk, zouden we haast zeggen, ontbreekt de Nederlander Carel Godin de Beaufort niet in zij" al even traditionele oranje Porsche. Deze maal gaat Godin, die als handicap zijn lengte heeft, waardoor hij niet in een kleine racewagen past, met een geïnjecteerde Porsche de baan op. Een bijzonderheid bij de Grand Prix 1964 is, dat de KNAC de organisatie van het evenement gedelegeerd heeft aan de Nederlandse Autorensport Vereniging. De heer Van Haaren blijft wedstrijdleider. Het is waarschijnlijk, dat Ferrari voor het eerst in Zandvoort „in de slag gaat" met de nieuwe acht cilinder-wagen, waar door de strijd dus een extra interessante tint krijgt. De laatste jaren immers kon den de Ferrari's bepaald niet meer im poneren. Aanvankelijk had Enzo Ferrari de nieuwe rode pijlen al in Monte Carlo willen inzetten, maar hij besloot het op Zandvoort te houden, omdat dit circuit gunstiger is voor het eerste optreden dan het zeer lastige parcours van Monaco. Om even over Monaco-Zandvoort door te gaan: in Nederland past men niet het selectiesysteem toe van Monte Carlo. In het prinsdom nodigde men 24 coureurs uit, die in de trainingsronden een van de zestien plaatsen in de Grand Prix moesten veroveren. Dat brengt natuurlijk risico's met zich mee (er zijn minder ge routineerde coureurs bij, die te scherp rijden en de wagens zelf worden over belast met als gevolg veel uitvallers in de race wegens defecten). Die risico's neemt men in Zandvoort niet. Daar komen de achttien uitgenodigde renners ook aan de start. De training blijft niettemin boeiend, omdat de snelste ronden ook de beste startplaatsen opleveren. Ongetwijfeld komt er op het circuit van Zandvoort, dat tachtig keer wordt afgelegd (in totaal 335.44 km), het sterkste rennersveld van dit moment. Ferrari komt met John Surtees (Gr.-Br.) en Lorenzo Bandini (It.), Cooper wordt vertegenwoor digd door Bruce McLaren (Nw.-Zeeland) en Phil Hill (V.S.), BRM wordt gereden door Graham Hill (Gr.-Br.) en Richie Men meent wel eens, dat de Grand Prix een flink winstgevend zaakje is voor de KNAC, maar wanneer men de bedragen ziet, welke er moeten worden uitgegeven, zal men er wel anders over gaan denken. Alleen aan startgelden al betaalt men in Zandvoort dit jaar 153.000 uit (18 percent meer dan vorig jaar, hetgeen een aardige loonronde voor de heren coureurs genoemd mag worden). Daar komen dan alle andere kosten van de organisatie nog bij. Wat verdient nu een coureur in een Grand Prix (builen zijn fabriekshonora- rium en andere inkomsten uit reclame schnabbels)? Voor elk punt, dat de rijder in het voorgaande jaar in de strijd om de wereldtitel heeft veroverd, krijgt hij een 200,met een minimum aan startgeld van 1500 en een maximum van 4500. Ook dit jaar zal de verkeersregeling bij de Grand Prix van Zandvoort wor den gecoördineerd in de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. Dit houdt in dat het ver keer uit noordelijke richting en dat uit de richting Amsterdam zowel dat van de Amsterdamse Vaart als dat van de Schipholweg wordt gedirigeerd naar de Zeeweg in Overveen. Het ver keer uit het zuiden en oosten wordt voorts geleid via de Zandvoortse Laan. De opzet is het parkeren in Zandvoort zo te regelen dat men via dezelfde weg waarlangs men gekomen is, ook weer teruggaat. Het voordeel is dan dat bij de afvoer het kruisen van verkeers stromen zoveel mogelijk wordt voor komen. De politie verzoekt het publiek tijdig van huis te gaan zodat Zandvoort voor twaalf uur in de middag wordt bereikt Degenen die naar Zandvoort willen, doch niet voor de Grand Prix komen, wordt geadviseerd, in eigen belang, voor elf uur naar de badplaats te komen en öf voor 16.00 uur te vertrekken öf te wachten tot na 20 uur. Zaterdagmiddag speelt EDO in Haarlem een inhaalwedstrijd voor de voetbalcom petitie tegen Zwartemeer. Voor de bepaling van de eindstand van de tweede divisie A is dit een zeer belangrijk duel. EDO mag namelijk geen punt meer verspelen om nog gelijk te kunnen komen met ZFC (wanneer de Zaankanters zo vriendelijk zijn maandag te verliezen en EDO wint dan ook). Zwartemeer is er alles aan ge legen te winnen, omdat het dan weer bezit kan nemen van de tweede plaats, waar nu RCH op prijkt. Hetgeen dan weer in sluit, dat ook de Racing ten nauwste bij deze wedstrijd, die om 4 uur begint, be trokken is. EDO komt in de volgende opstelling in het veld: Amama Spiers en Van der Putten Nijman, Berends en Koene Van Beekum, Jonker, Krooder, Wiertz en Breeuwer. Bij Zwartemeer wist men de Juiste opstelling nog niet, omdat men daar nog sukkelt met geblesseerde spelers. Op het EDO-terrein wordt gecollecteerd door de gehandicapte Staphorster voetbalclub lff'horst. Graham Hill, nadat hij afgevlagd is als winnaar in de Grote Prijs van Monaco 1964. Ginther (V.S.), Lotus komt met wereld kampioen Jimmy Clark (Gr.-Br.) en Peter Arundell (Gr.-Br.), Brabham Racing Or ganisation heeft als coureurs Jack Brabham (Austr.) en Dan Gurney (V.S.), het Walker Racing Team verschijnt met de bekende Zweed Joachim Bonnier. Dan zijn er ver der Godin de Beaufort met Porsche, Bob Anderson (Gr.-Br.) met Brabham Climax, Mike Hailwood (Gr.-Br.) en Chris Amon (Nw.-Zeeland) met Lotus BRM, Tony Maggs (Z.-Afr.) en Giancarlo Baghetti (It.) van de Scuderia Centro Sud met BRM en tenslotte de Zwitser Joseph Siffert met een Brabham BRM. De wereldkampioen van het vorig jaar krijgt 1000 extra, die van twee en drie jaar geleden 500. Bovendien moeten de organisatoren de constructeur naar rato van de successen betalen. Voor wereld kampioen Clark bijv. moet men 13.500 neertellen. Wint hij in Zandvoort dan ont vangen Lotus en Clark samen bijna 21.000 gulden. De trainingen voor de Grand Prix zijn op vrijdag 22 mei van 10 tot 12 uur en zaterdag 23 mei van 13 tot 15 uur. Vooraf gaande aan de races van de formule I-wagens, welke om 15.15 uur beginnen, zijn er om 13 en 14 uur nationale sport wagenraces. Zaterdagmiddag a.s. om kwart over drie zal Kennemerland zijn laatste voetbal wedstrijd van dit seizoen spelen tegen C.J.V.V. uit Amersfoort. De bezoekers van deze wedstrijd worden er op attent ge maakt dat de wedstrijd niet meer zal kun nen worden gespeeld op het Pim-Mulier- Sportpark, maar op het hoofdterrein van „Haarlem" aan de Planetenlaan te Haar lem Noord. Advertentie Wat Vermeerdert Uw spaargeld met een kwart, koopt Termijnspaar- Brieven van De Twentsche Bank. Een TermijnspaarBrief groot 100 gulden is op 1 oktober 1969 inwisselbaar tegen 125 gulden. Verkrijg baartot 50.000 gulden per persoon, bij alle kantoren van De Twentsche Bank en de met haar geaffilieerde banken Van Mierlo en Zoon en de Alphensche Bank. Vader en zoon Stiefbeen krijgen steeds minder concurrenten. Het aantal leur ders dat met een kar door de straten trekt om oud papier, vodden en oude metalen op te halen, neemt af bij het toenemen van de welvaart. Het beroep is in financieel opzicht te wisselvallig om jongeren aan te trekken. Het dalen van het aantal voddenophalers is geen typisch Nederlands probleem. En daar om is ook deze kwestie ter sprake ge komen op het driedaagse congres van de handelaren in oude metalen en afval stoffen uit negen verschillende landen, dat deze week in het Amsterdamse Hiltonhotel is gehouden. Het congres was georganiseerd door het bureau international de la récupération en dat is een fraaie naam waarop de Neder landse handelaren niet weinig jaloers zijn. Recuperatie betekent herwinning maar dat is geen bruikbaar Nederlands woord en daarom houdt men het maar bij „afval". In feite is er geen sprake van afval want schroot, non-ferrometalen, oud papier en lompen zijn waardevolle grondstoffen voor uiteenlopende produkten. Een van de con gressisten zei ons: „ik sta soms met bloe dend hart toe te zoen hoe huisvrouwen hun vuilnisbak volproppen met allerlei za ken die te goed zijn voor de vuilnisbelt. De schillen geeft men toch ook aan de schillenman; als men in ons land alleen maar het papier buiten de vuilnisbak zou laten, zouden wij voor miljoenen guldens meer kunnen exporteren". Jawel, miljoenen guldens, want onder de afvalhandelaren die in Hilton zijn bevin den zich geen Stiefbenen maar uitsluitend groothandelaren van wie er overigens ve len als klein voddenophalertje zijn begon nen. Om een indruk te geven van de be langrijkheid van deze handel: in het af gelopen jaar exporteerde Nederland 567.000 ton oude metalen en afvalstoffen ter waar de van 163 miljoen gulden. Voor eenzelf- Advertentie V ALABASTINE HOLLAND N.V. .L El DS E G R ACHT 6 - AMSTERDAM De oproep van het bestuur van de Stich ting Lusthof om financiële steun, die ver leden voorjaar in vrijwel de gehele pers is opgenomen, heeft een verrassend resul taat gehad. Aan grotere en kleinere bij dragen van particulieren is ongeveer 30.000,binnengekomen. Voorts is door een Stichting, die onbekend wenst te blij ven, 10.000,geschonken, door de Leo pold Schwartz-Stichting, Amsterdam, 6.000,door de Phelps-Stichting, Am sterdam, 1.000,terwijl het Prinses Beatrix-Fonds de Lusthof verraste met 10.000,bestemd voor de aanschaffing van een voor het vervoer van spastici in gericht autobusje. Dank zij het aangepaste busje kunnen nu verpleegden, die daar voor in aanmerking komen tweemaal per week naar het Spastisch Centrum in Zwol le, waar zij oefentherapie ondergaan, spraaklessen krijgen en straks in een bad voor spastici ook zwemtherapie kunnen beleven. Zo heeft het tehuis van de Stich ting Lusthof in één jaar tijd een enorme vooruitgang kunnen boeken, dank zij alle goede giften en gaven. De stemming onder de achttien verpleegden, die leven als in een grote familiekring, is bijzonder ge zellig. Maar ze missen nog iets heel be langrijks: een badkamer gelijkvloers. Om een bad te krijgen moeten ze zich boven heel erg behelpen. Het bestuur wil bene den aan het hoofdgebouw een kleine vleu gel bouwen, waarin een ruime aangepaste badgelegenheid kan worden geschapen. De 6.000,van de Leopold Schwartz- Stichting zijn voor dit plan gereserveerd, maar de vleugel met badinrichting kost 12.000,—. Het gironummer waarop oude en nieu we weldoeners hun bijdrage voor dit doel kunnen storten is dat van de Eper Spaar bank, Epe, 886000, met vermelding aan bouw Stichting Lusthof. Wie weet hoe het bestuur van de Stichting verrast zal wor den voor de tweede maal. Het is zo heer lijk de spastici gelukkig te zien, weet u dat? Namens Stichting Lusthof voor Spastici te Epe, H. H. J. VAN DE POL secretaris Onlangs ontving ik een gedrukte kaart, waarin een chemische fabriek aanbood, mijn huis gratis te onderzoeken op het voorkomen van houtparasieten. Vooral de verwoestende werking van de huisboktor werd in krasse bewoordingen beschreven. Volgens dit schrijven zou gebleken zijn, dat „reeds vele woningen, kerken en andere gebouwen in uw gemeente door dit insect ernstige schade hebben geleden". Daar op de bijgevoegde antwoordkaart als afzender werd vermeld: Dir. Gemeente werken afd. Bouw- en Woningtoezicht, Wipperplein 12, Heemstede, werd de in druk gewekt, dat het een officiëel schrij ven was van deze gemeentelijke in stantie. Bij navraag bleek dit echter niet het ge val te zijn. Het heeft er alle schijn van, dat een overijverige vertegenwoordiger bij zijn reclamecampagne een ietwat vrijmoe dig gebruik heeft gemaakt van zijn „public relations". De gemeente Heemstede heeft zich over het boktorgevaar in de gebou wen in deze gemeente nog niet verder uit gelaten. Een nadere oplossing zou mijns inziens wel wenselijk zijn. D. SCHEFFENER, Heemstede. Naschrift: Toen wij bij de dienst van Gemeentewerken van Heemstede infor meerden bleek dat men daar wel degelijk op de'hoogte was van het feit dat de naam van de dienst als afzender op de kaart van de chemische industrie stond vermeld. De machtiging nr. 88 (de adressering van de kaart) is zelfs die van de dienst van gemeentewerken. Op onze vraag of de Heemsteedse dienst van gemeenewerken door elke particuliere industrie of firma als verlengstuk en als postkantoor kan worden gebruikt, werd geantwoord dat men zelf ook niet erg gelukkig met deze gang van zaken is. Anderzijds zo werd gezegd wil die dienst zich ook niet hele maal distantiëren van het onderzoek. Redactie). De voorzitter van het NVV, de heer Roe mers, meent, dat de werknemers onvol doende capaciteiten bezitten om mee te denken over alles wat in de bedrijven om gaat. Hij meent, dat de vakbeweging daar toe beter geschikt is. Ik daag de heer Roemers hierbij uit, zijn denigrerende opmerking waar te ma ken. Het zou mij niet verbazen indien hij hierin niet zou slagen. Er is immers geen enkele reden aan te voeren waar om alleen de werkgevers en de vakbonds bestuurders tot scheppend denken in staat zouden zijn. De vragen waar het werkelijk om gaat zijn van geheel andere aard. De werkge vers willen wel graag hun ondergeschik ten mee laten denken, rn^ar meebeslissen is er niet bij. Daarover had ik de heer Roemers liever iets horen opmerken. We leven hier in een politieke democratie. Dat betekent eens in de zoveel jaar een hokje rood maken. Het kan de heer Roe-, mers, als vertegenwoordiger van een groep werknemers, niet ontgaan zijn, dat deze politieke vrijheid in feite slechts een il lusie in stand helpt houden. De economi sche besluiten vallen immers buiten het parlement. Dat hebben we de afgelopen maanden weer kunnen merken met alles wat rond de tien percent loonsverhoging is gebeurd. Wil vrijheid een werkelijke inhoud hebben, dan moet zij industriële vrijheid insluiten. Wie 5 dagen per week in economische afhankelijkhheid leeft, wordt geen vrij mens door aan de stemplicht te voldoen. Zelfbestuur in de industrie is daartoe een volstrekte voorwaarde. De taak van de vakbeweging kan in verband hiermee alleen maar zijn: 1. zorgen voor een intensieve scholing van de leden. 2. strijd voor de volledige zeggenschap in de bedrijven van alle medewerkers, van hoog tot laag. Die zeggenschap zal zich ook dienen uit te strekken tot de verdeling van de ge maakte winsten. Het is hoog tijd de woor den over vrijheid door daden te vervan gen. W. A. HARMS, .Watervlietstraat 43, Velsen-N. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. Da inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent aUerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. We mogen er trots op zijn dat er in Nederland veel aandacht wordt besteed aan gezondheidszorg, onder andere aan het keuren van waren. In verband hiermee is bij mij de vraag gerezen of het toelaatbaar is dat de zogenoemde leesmappen de ronde doen zonder dat er op wordt gelet of in de kring ziekten heersen die van het ene naar het andere gezin kunnen worden overge bracht. Waarom zo vraag ik mij af, wel een strenge keuring op waren en niet op de leesportefeuilles? P. VAN DE WESTEN, Haarlem. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ooltgensplaat: S. Meyers te Ameide en Tienhoven; te Hooge- Zwaluwe (toez.): F. A. L. Franken, kand. te Bilthoven. Aangenomen naar IJsselmuiden (vac.- J. G. Abbringh): J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. Bedankt voor Welsrijp: H. G. Oostinga te Ommelanderwijk, de waarde werd er in eigen land afge zet. Oud textiel De handel in oude materialen is beslist geen minderwaardig werk. Wat zou Hoog ovens bv. moeten beginnen zonder schoot? 1 ton schroot brengt 1 ton ijzer op ter wijl bij gebruik van maagdelijke grond stoffen een hoeveelheid van vier ton nodig zou zijn, nl. twee ton erts, anderhalve ton kolen en een halve ton kalksteen. De me- taalsmelterijen maken uit oude nonferro- metalen hoogwaardige halffabrikaten. Het oude papier vindt zijn weg hoofdzakelijk naar bedrijven die karton en andere ver pakkingspapieren vervaardigen. Men is zelfs in staat om van oud papier hard- en zachtboard van uitstekende kwaliteit te maken. Oud textiel heeft de meeste toepas singsmogelijkheden. In vele nieuwe kos tuums bv. zijn lompen verwerkt maar uw pantalon, colbertjasje of wollen jurk kan ook als grondstof dienen voor bala tum, dakbedekkingspapier, verbandstoffen en zelfs voor bankbiljetten. Miljoenen over hemden worden jaarlijks tot poetslappen versneden. Nederland telt ca. 250 groothandelaren in oude materialen, waarvan 75 met een groot bedrijf waar soms honderden men sen werken. Deze grote bedrijven hebben een industrieel karakter. Er wordt zoveel mogelijk van machines gebruik gemaakt maar toch blijft de vakman onmisbaar. Een lompensorteerder bijv. die de lompen sorteert op soort en kwaliteit, heeft een moeilijk beroep en het aantal vaklieden is dun gezaaid. Het sorteren van oude me talen is ook een vak dat zich niet een voudig laat leren. De in het Hilton hotel congresserende handelaren komen behalve uit Nederland uit de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk, Duitsland, Italië, Zweden, Zwitserland en België. Zij zijn de vertegenwoordigers van de verenigingen van handelaren in oude materialen in hun land en komen ieder voorjaar samen om te spreken over gemeenschappelijke problemen zoals kost- prijscalculatie, de marktsituatie en het zoeken naar nieuwe toepassingsmogelijk heden voor afvalstoffen. Advertentie GA ZONDAG GEZELLIG UIT ETEN IN HOTEL-CAFÉ-RESTA URANT "DE UILENBOOM" INTIEM EN SFEERVOL. HOOFDSTRAAT 174, SANTPOORT, TEL. (02560) 8623. EIGEN PARKEERTERREIN In de eerste rit van de zomeravondcom petitie om de „Van der Ham"-beker, dia door de Haarlemse Raceclub „Excelsior" in Schalkwijk werd gereden, heeft Leen Kreuger zich weer eens de snelste getoond. Hij zegevierde in de eindsprint van een vijf man sterk kopgroepje met banddikte verschil over Jan v. d. Peet. Samen met Peter de Jong, Gerrie Key- zer en de C-klasser Piet Neeskens waren de twee felste prijsvechters twee ronden voor het einde het parcours moest 25 keer afgelegd worden uit het peloton ontsnapt. Uitslag A-, B- en C-klasse: 1. L. Kreu ger, 2. J. v. d. Peet, 3. P. de Jong, 4. P. Neeskens (1ste C-kl.), 5. G. Keyzer, 6. J. Molenaar (2e C-kl.), 7. Henk Phi lips, 8. D. Schouten, 9. K. Schriek (3e C- kl.), 10. H. Neeskens (4e C-kl.). Er waren 18 deelnemers. Uitslag jeugdklasse: 1. J. Brouwer, 2. G. Muinck, 3. G. Wassink, 4. G. Medem- blik, 5. J. Ekel, 6. C. Wassink. Bij de tweede jeugd was Jaap de Ruiter ditmaal sneller dan Ton Handgraaf en Henk Ouwerkerk.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19