Ankara en Athene zijn het niet eens over taak van mr. Stikker Staatsman nodig om NAVO nieuw leven in te blazen Reisbureau in Heerlen mag weer met bussen naar Spanje ham»! *eer HET WEER TV Europa Cup Geen vijver met fontein bij rotonde V erkeer sveiligheids actie tegen de „Zwarte Zes" UST SLIJTERIJ SWIER Tot 1967 moet nog meer KLM-personeel afvloeien Tegenstrijdige verklaringen van Spaanse ministeries Ambassadeur in Madrid kreeg een assistent Verolme zet REM- eiland toch op zijn poten Meeste textielzaken deze zomer dicht Veel Fransen naar ons land met Pinksteren Rechtbankzitting in ondergronds aquarium Haringvloot hooguit 200 schepen Zandvoortse strand beveiligd met waarschuwingsborden Voor modieuze dames- en feenerkieding Neem geen rïsico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-hetzelver DE WOLF van 1833 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Warmer «W MORRIS 'êeforeyou êuif! VERBOUWINGSUITVERKOOP Nieuwe Ferrari naar Zandvoort pagina 19 Het woord is aan In de krant van heden: „Glasscherven brengen ongeluk" Vlaggetjesdag reclame wij IJmuider Scholletjes van 35 voor 30 cent per stuk. Patisserie DEKKERS Voor uw PINKSTERUITSTAPJE naar strand, bos enz. Grote BOTERKOEKEN HAZENBERG mmHeerlijk VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK ELZER'S HERENMODEHUIS uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 49e JAARGANG NUMMER 160 VRIJDAG 15 MEI 1964 Kantoor: Lange Nleuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze Haagse redactie) Mr. Stikker, de secretaris-generaal van de NAVO, heeft een vage opdracht ge kregen de bondgenoten Griekenland en Turkije nader tot elkaar te brengen. Hij moet van zijn bevindingen verslag uit brengen aan de permanente raad van de verdragsorganisatie. De taak van mr. Stikker is zo weinig duidelijk dat zij nu reeds in Ankara en Athene verschillend wordt geïnterpreteerd. De Turken beweren dat mr. Stikker ook de kwestie-Cyprus ter sprake kan bren gen. De Griekse minister van Buitenland se Zaken, Costopoulos, heeft zich echter tot het laatst toe fel verzet tegen inmen ging van de NAVO. Hij ging slechts met de opdracht aan mr. Stikker akkoord op voorwaarde dat deze zich niet zou inla ten met de kwestie-Cyprus. Onze landgenoot Stikker verlaat over enige maanden de NAVO. Men kan het slechts betreuren dat de man die aan zijn ambt veel prestige en invloed gaf, heen gaat. Temeer daar zijn opvolger zijn in zichten over de taak van de secretaris generaal niet schijnt te delen. Stikker was de man die aan zijn ambt de grootst mo gelijke uitvoerende bevoegdheden wilde verbinden, tegen de wens van de perma nente ambassadeurs van Amerika en Frankrijk, de heren Finletter en Seydoux de Clausonne in. De nieuwe secretaris-géneraal, Brosio, is gepousseerd door de ministers Rusk en Couve de Murville. Men gelooft dat hij zich meer naar de Franse en Amerikaan se wens zal schikken. Dat betekent dat hij het krachtige beleid van zijn voorgan ger waarschijnlijk niet zal voortzetten en meer de dienaar dan de leider van de permanente NAVO-raad zal worden. Ie mand anders zal de uitgebluste idealen van de alliantie nieuw leven moeten inbla zen. Maar wie? De milde voorjaarszon die de Haagse NAVO-conferentie bescheen, is niet in de vergaderzaal van de ministers doorge drongen. Het is er duister, somber en drukkend gebleven. Er zijn lange gehei me vergaderingen gehouden en wat daar over mocht uitlekken werd met een glim lach en goed gespeelde voldoening publiek gemaakt. De onopgeloste vraagstukken, die het vijftien jaar oude bondgenootschap blijven kwellen heeft men zoveel moge lijk verzwegen. De voldoening in de offi ciële commentaren wordt door de uitkomst van de conferentie niet waar gemaakt. Het is een trieste balans. De tweedracht was groter dan de eenheid. Zelfs de laai ende ruzie tussen de bondgenoten Grie kenland en Turkije is door de raad na anderhalve dag vergaderen nauwelijks iets gesust. Het enige houvast voor het officiële optimisme is de wetenschap dat de delegatieleiders van hun hart geen moordkuil hebben gemaakt en elkaar de waarheid hebben gezegd. Maar alleen een geboren optimist kan volhouden dat dit een stimulerend resultaat is. Het is typerend dat de enige gloedvolle redevoering gehouden werd door een man wiens gezondheid even slecht is als die van het bondgenootschap zelf: Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buiten landse zaken en de vorige secretaris-gene raal van de NAVO. En het is even ty perend dat hij een citaat gebruikte van de man die nauwelijks een jaar geleden de Atlantische verbondenheid met zijn idealisme bezielde: John F. Kennedy. De impasse waarin het bondgenootschap verkeert, is niet alleen het gevolg van de Franse eigenwaan of van de tijdelijke ■ver mindering van de dreiging uit het Oosten. Zij is ook het gevolg van de Amerikaan- Uit mededelingen van de directie giste ren op de jaarvergadering van de KLM bleek dat tot 1967 nog meer personeels leden zullen moeten afvloeien. In het zgn. meerjaren-plan dat de directie aan de regering heeft voorgelegd is verder opge nomen het moeilijke punt van de verbete ring der communicatie tussen leiding en werknemers. Zoals bekend is het vliegend personeel niet in de ondernemingsraad opgenomen. Een reisbureau in Heerlen dat gedupeerd was door maatregelen van de Spaanse douane, heeft nu bericht ontvangen dat zijn toeringcars van 25 mei af weer in Spanje worden toegelaten. De daarvoor vereiste toestemming is reeds ontvangen. Deze vergunning was reeds op 31 januari van dit jaar aangevraagd. Tot nu toe ont ving de directie de gevraagde vergunnin gen binnen een maand na aanvrage. Het reisbureau had de Spanjereizigers op de hoogte gesteld van de maatregel der Spaanse douane. De meesten bleken be reid hun vakantieplannen te wijzigen en gingen in plaats van naar Spanje naar het Gardameer en de Italiaanse rivièra. In Madrid heeft de Spaanse minister van Voorlichting op de vraag of aan Ne derlandse vervoersbedrijven de vergun ning om Spanje binnen te rijden wordt geweigerd, geantwoord, „dat er geen waarheid schuilt in de berichten over moeilijkheden op dat punt". Daarentegen heeft het Spaanse ministe- Advertentie prijzen Verwachting tot morgenavond: Heldere nacht met hier en daar nachtvorst. Morgen overdag zonnig weer en warmer dan vandaag. Zwakke tot matige wind, draaiende naar zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. rie van Transport aan de secretaris van de Nederlandse ambassade in Madrid mee gedeeld, dat „de Spaanse regering tot haar spijt geen faciliteiten meer kan verlenen aan het Nederlandse wegvervoer". Dit vernam de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transportondernemers uit Madrid. Onder wegvervoer wordt zowel het personen- als het goederenvervoer ver staan. Volgens de K.N.V.T.O. kan echter geen regering toeristen weigeren, die zo ge noemde gesloten rondritten gaan maken. Dit zijn ritten van één groep toeristen, die in dezelfde bus het land binnengaat en weer verlaat. Worden er echter pen deldiensten uitgevoerd, dan dient hier voor een vergunning aangevraagd te wor den. Bij pendeldiensten worden toeristen naar hun plaats van bestemming ge bracht. De bus keert leeg terug, gaat in Nederland nieuwe passagiers halen, levert die in Spanje af en neemt dan de eerste groep mee terug. Mocht het goederenvervoer over de weg met Spanje tot stilstand komen, dan zul len de goederen voortaan per trein naar dit land getransporteerd worden. Spanje neemt voor het Nederlandse goederenver voer niet zo'n belangrijke plaats in, al dus de K.N.V.T.O. Het Spaanse Verkeersbureau in Den Haag heeft vanochtend telegrafisch de mededeling ontvangen van het ministerie van Voorlichting en Toerisme in Madrid, dat aan Nederlandse bussen met toeristen bij de Spaanse grens alle mogelijke facili teiten worden verleend. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft aan de Eerste Kamer be treffende de begroting van zijn departe ment over 1964 nogmaals gezegd, dat hij de Nederlandse ambassadeur in Spanje, jhr. mr. W. E. van Panhuys, berekend acht voor zijn taak. Maar met het oog op de in de eerstkomende tijd wellicht te ver wachten zwaardere taak voor de post Ma drid is deze post versterkt met een ambte naar van de buitenlandse dienst in de rang van gevolmachtigd minister, aldus minis ter Luns. se onmacht om aan de gewijzigde krachts verhoudingen in de Atlantische wereld vorm te geven. Zolang de Amerikaanse po sitie op alle gebieden nog dominant was, bleef de eensgezindheid redelijk bewaard. Maar nu de Atlantische balans in bewe ging is gekomen, kan slechts een bui tengewoon staatsman de gevolgen daar van in goede banen leiden. Een jaar ge leden kwam de Amerikaanse delegatie naar Ottawa met een aantal concrete plan nen die tot doel hadden de Europese mede zeggenschap over de nucleaire strijdkrach ten te vergroten. Dit jaar kwam de Amerikaanse delegatie naar Den Haag met het verlangen naar „meer vlaggen in Zuid-Vietnam". De Amerikaanse voorstellen van vorig jaar leidden tot een levendige discussie die gericht was op versterking van het bondgenootschap. De Amerikaanse voor stellen van dit jaar waren gericht op ver lichting van de Amerikaanse last en wer den nauwelijks besproken. Het verschil tussen Kennedy's idealisme en Johnsons doelmatigheidsstreven was aan de Haagse conferentietafel goed voelbaar. Het teievi s i e - station van de REM wordt kort na Pinksteren ter hoogte van Noord- wijk voor de Nederlandse kust geplaatst. De heer C. Verolme, een der initiatiefne mers van de REM, heeft dit gisteren ge zegd. ,Het is ter verduidelijking noodzake lijk", aldus de heer Verolme in zijn ver klaring, „nog eens de aandacht te vesti gen op de werkelijke doelstellingen bij de televisie-uitzendingen op het REM- eiland. Behalve dat het televisiestation ge bruikt zal worden voor commerciële doel einden, is het de bedoeling in het pro gramma's ruimte open te laten voor het uitzenden van culturele en opvoedkundige onderwerpen". „De initiatiefnemers zijn zonder enig voorbehoud beslist bereid zich bij de alge mene uitzendingen te onderwerpen aan een onafhankelijke programmaraad. Verder zullen zij zich zeker houden aan de al gemene normen die ook op het grondge bied van het Koninkrijk gelden". Woensdag 27 mei neemt de N.T.S. van 19.30 uur tot 21.15 uur een rechtstreekse Eurovisie-reportage over van de finale om de Europa-Cup, die in Wenen tussen Real Madrid en Internazionale Milan wordt gespeeld. In verband met de grote Eurovisie belangstelling voor deze wedstrijd is er voor de commentatoren van de Neder landse en Vlaamse televisie slechts één cel beschikbaar. Derhalve zal de eerste helft door Rik de Saedeleer van commentaar worden voorzien en de tweede helft door Aad van Leeuwen. Van 25 mei tot 15 oktober zullen de meeste detailhandelzaken in textiel en woninginrichting gedurende de gehele maandag op vrijwillige basis gesloten zijn Deze sluiting is bedoeld als proef, voor uitlopend op een landelijke regeling. In een hieromtrent door Mitex (Midden standsorganisatie voor de Textiel) verstrekt communiqué wordt voorts meegedeeld, dat 72 percent van de winkeliers in de ge noemde branches zich voor deze maan dagsluiting heeft uitgesproken. 193 onder nemers hebben zich er tegen verklaard. De overigen hebben de hun toegezonden en quêteformulieren niet teruggezonden. Met deze maandagsluiting beoogt de meerder heid van de bedoelde winkeliers een lang weekend te verzekeren voor het verkopend personeel. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lElDSESTR'AT <8U KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Het plan om bij het Cultureel Centrum in IJmuiden een vijver met fontein aan te leggen gaat niet door. Burgemeester en wethouders van Velsen hebben althans de raad voorgesteld dit plan, waarvoor reeds een krediet van zestigduizend gul den beschikbaar was gesteld, te laten va ren, omdat een vijverpartij, die ruimte lijk een esthetisch verantwoord is, het dubbele bedrag zou gaan kosten. In plaats van het oorspronkelijke plan is een nieuw beplantingsplan ontworpen, dat slechts achttien mille zou gaan kos ten. Van de overige 42 mille willen B. en W. een beeld kopen, dat dan in de plantsoenaanleg een plaats zou krijgen. Voorts willen B. en W. de toegangsweg tot de hoofdingang van het Cultureel Cen trum verbeteren, door de aanleg van een weg, ter breedte van 4,5 meter, lopende van de Kompasstraat tot de Grahamstraat. De kosten zullen 16.500 bedragen, voor welk bedrag het college de raad verzoekt een krediet te willen verlenen. De toeristische drukte met Pinksteren zal minder groot zijn dan die van het af gelopen „1 mei"-weekeinde. Toen kwa men ruim zeshonderdduizend buitenlan ders het regenweer trotseren voor een vakantie van drie dagen. De meeste ho tels en pensions hebben vaak al lang tevoren flinke aantallen boekingen ge daan. In Den Haag bijvoorbeeld zijn ruim Zesduizend beschikbare bedden van bij de VVV aangesloten hotels vrijwel bespro ken. De meest opvallende kant van het bezoek zal zijn, dat het tegen de traditie in, in belangrijke mate uit Fransen zal bestaan. Dinsdag 2 juni zal de meervoudige ka mer van de Alkmaarse rechtbank zitting houden in het ondergronds zee-aquarium te Bergen aan Zee, waar aquariumhou der Han de Vries terecht staat wegens ontduiking van de vermakelijkheidsbelas ting. Hij heeft om een proefproces uit te lok- kën vier bezoekers tegen betaling in zijn aquarium toegelaten zonder daarbij een door de gemeente gestempeld toegangsbe wijs af te geven. Hij is namelijk van mening dat zijn be drijf onder de uitzonderingsbepaling van de gemeenteverordening valt en van ver makelijkheidsbelasting is vrijgesteld. De rechtbank zal nu ter plaatse uitmaken of het aquarium een wetenschappelijk karak ter heeft. De minister van Justitie mr. Y. Schol ten, heeft gistermiddag in Rijswijk de verkeersveiligheidsactie „Zwarte zes laten beginnen. „Zwarte zes" zal in de komende zes maanden speciale aandacht gaan besteden aan de volgende zes fou ten, die de oorzaak zijn van negentig percent van de verkeersongelukken op grote autowegen. links uitwijken bij ingehaald worden. onjuist invoegen. keren door de middenberm. onvoldoende afstand bewaren. te langzaam rijden, stilstaan of achteruit rjjden. onnodig links rijden. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal de actie voeren in nauwe samenwerking met de rijkspolitie, met name de Porsche-rijders van de surveillancegroep autosnelwegen. Het verbond heeft voor de actie zeven korte t.v.-filmpjes laten vervaardigen, waarin de zes kapitale fouten stuk voor stuk duidelijk worden gemaakt. De politie mannen van de SAS-patrouille zullen vlug schriften met een beschrijving van de zes fouten verspreiden en tenslotte zullen een speciaal affiche en folders de actie zo veel mogelijk onder de aandacht brengen. De rijkspolitie zal scherp optreden tegen de „Zwarte zes" door het opmaken van proces-verbaal. Minister Scholten heeft gistermiddag tijdens een bijeenkomst in het restaurant „Hoornwij ck" de beman ningen van de snelle wagens persoonlijk die opdracht per mobilofoon gegeven. De volgende week zullen ruim honderd Nederlandse vissersvaartuigen uitvaren voor de jacht op haring. Daarvan zijn veertig drijfnetschepen en zeventig trawl- loggers. De reders in Scheveningen hopen 20 mei dertig vleetloggers gereed te hebben, Kat wijk acht en Vlaardingen negen drijflog- gers. 't Is echter twijfelachtig of alle vaar tuigen bemand zullen kunnen worden. Nadat de eerste nieuwe haring zal zijn aangevoerd, zullen, na 25 mei dus, zes tig trawlers eveneens deel gaan nemen aan de haringvisserij. In het gunstigste geval zal de gehele Nederlandse haring vloot uit tweehonderd eenheden bestaan. De bemanningen van een eskader Engelse mijnenvegers dat een bezoek aan Amsterdam brengt, hebben daar de patiëntjes in het Emma-kinder- ziekenhuis verrast met een enorme taart. De vijfjarige Marja Blomme- steyn mocht, met een Engelse matro zenmuts op, even „voortikken". E n n i u s De hemelstreken speurt men af maar wat voor de voeten in het stof ligt ziet men niet. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 13 Uit het binnenland2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving .5, 7, 9, 18 Kennemer Kruimels7 Radio en t.v11 Uitgaan in Haarlem11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs L5 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 In de Vishal en op zee18 Schrijvende lezers19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Aangezien het Zandvoortse strand reeds weken niet meer stil en verlaten is en de drukte met het naderen van de zomer steeds groter wordt stelt men in de badplaats alles in het werk om de veiligheid van het strand zo groot mo gelijk te maken. De duizenden strand- gasten springen zo nonchalant met afval stoffen als blik en glas om, dat er de laatste jaren steeds meer ongelukken ge beurden. Het begraven van een flesje of een blik je is niet voldoende. Enkele maanden ge leden werd er van particuliere zijde in Zandvoort een Initiatief genomen om bor den langs het strand te plaatsen. De poli tie voelde hiervoor zeer veel en ook het strandschap had er oren naar. Er werd naarstig gezocht naar een ont werp voor een waarschuwingsbord. Het ontwerp kwam in samenwerking van poli tie en strandschap tot stand en het werd in uitvoering gegeven bij de N.V. Neder land in Haarlem. De eerste borden zijn in de loop van deze week op het Zandvoortse strand ge plaatst. Het bord bestaat uit een wit veld met een rode rand. In het veld staat een fles afgebeeld met een voet die in de mogelijke scherven trapt. Als variant op het bekende gezegde staat daaromheen de tekst „Glasscherven bren gen ongeluk." Het ligt in de bedoeling in de onmiddellijke nabijheid van de borden felkleurige plasticbakken te plaatsen waarin de badgasten hun flessen, ander scherp materiaal en papier kunnen depo neren. Advertentie De haringvloot brengt het ZEEBANKET; a.s. zaterdag Ook ideaal voor uw uitstapjes. Spritsen - boterrondjes - va kantiekoeken. Goed houdbaar verpakt. Lekker en gemakkelijk. Deelt flink uit, per stuk 2.50 2 stuks in 1 verpakking 4.75 niet te vergeten Ons assortiment verrukkelijke TAARTJES, 4 smaken - 1 kwaliteit Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 Beverwijk - Tel. 2341T Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1