AGENDA KREYMBORGTIP en 15. Ordeverstoring tijdens NA V O-conferentie niet denkbeeldig beter een CANON in de hand Canon STAKEMAN EN IJSBOL Ook 18 Nederlanders op NA V O-proef schip ,B iddle POLLE, PELLI EN PINGO TRESLONG GROEN CO ,,'t binnenhuis" Verongelukt busje uit Haringvliet opgehaald Vele Kamerleden vóór, velen tegen huurverhoging WEEKENDERS 90 Minister Scholten in Tweede Kamer Raad Utrecht voor demping van de Catharijnesingel Straffen gevraagd tegen weggelopen huisvaders Weer een incident in rijksasiel te Groningen Warmer en zonnig VRIJDAG 15 MEI 1964 Haarlem vaKws4;5, Cn 2U5 U": "De n°n- V elsen-IJ muiden Beverwijk Centrale verwarming Duiker oliebranders uitgebreid assortiment in self-ironing kwaliteit voor perfekte films CINE CANONET 8 Voor f|H distinctie, H sfeer en m kwaliteit- SUN WAV E«n produkt WEERRAPPORTEN Multilaterale nucleaire strijdmacht Kerkelijk nieuws o.a Gistermiddag is het autobusje, waarmee drie sportvissers zondag bij Middelharnis te water reden, uit het ter plaatse 43 meter diepe Haringvliet opgehaald. De lichamen van de slachtoffers bevonden zich niet in de wagen, waaraan een deur en de achter bumper ontbraken. Rijkswaterstaat had met een echolood de plek vastgesteld waar het busje op de bodem van het Haringvliet lag. Duikers van de Duikerschool uit Gorinchem be vestigden kabels aan de wagen, welke daarna door een bergingsvaartuig naar boven water gehesen. Het voertuig is door de Justitie in beslag genomen. Advertentie (uitgebreide ISPUSKAART lonb. KIPETEN IZ6>= daqeljjks DINER.en SOIREE. DANSANTE HILLEGOM De meningen over de door de regering per 1 juli gewenste huurverhoging blijken in de Tweede Kamer uiteen te lopen. In het verslag van de Kamercommissie, die de voorgestelde wijziging van de Huurwet heeft besproken, wordt gezegd dat vele leden zich in het algemeen met het re geringsvoorstel kunnen verenigen, mits al thans een bevredigende huurcompensatie wordt gegeven. Vele andere leden zeggen echter met be vreemding van het wetsvoorstel te heb ben kennis genomen. Zij leiden uit het feit, dat in de Troonrede, noch in de toe lichting op de begroting van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid van een huurver hoging wordt gerept, af dat de regering aanvankelijk in dit opzicht geen voorne mens koesterde. Wat heeft de regering dan gebracht tot indiening van dit wetsontwerp dat niet past in het dit jaar ingezette loon- en prijsbeleid, zo vragen deze leden. Een groot nadeel van de huurverhoging achten deze leden ook, dat de regering hiermee de abnormale prijsstijgingen van onroerend goed stimuleert in plaats van deze te matigen. Na nog geconstateerd te hebben dat ook ditmaal een regeling ont breekt, waarbij een deel van de hogere huuropbrengst dwingend wordt bestemd voor woningverbetering, verklaren zij te gen het wetsontwerp ernstig bezwaar te hebben. c Stadsschouwburg, vandaag 20 uur De Nederlandse Comedie met „Het sprookje van de wolf" van Molnér. M.m.v. Andrea Domburg, Mien Duymaer van Twist, Joan Remmelts, Paul Cammermans e.a. Zater dag 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „De klaploper" van Toergenjev. M.m.v. Max Oroiset, Jan Retèl, Marja Habraken, Magda Janssens e.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Tu mult op Tahiti", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Tokio in de nacht", 18 j. Lido, 10.30 en 11.30 u.: Journaal, a.l.: 14, 19 en 21.15 u.: „Stad op stelten", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Der Zigeuner baron", a.l. Minerva, vandaag 20.15 u en zaterdag 19 en 21.15 u.: „De inspecteur-generaal", a.l. Zaterdag 14.30 u.: „Dansmeesters", a.l! Rembrandt, 14 u.: „De Chaplin Revue" 5, i,20 u" "Irma 13 Douce", 18 j. Vanavond z-5.30 u.: „Jazz op een zomerdag", 14 j Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De wraak van de Saraceen", 14 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Ich bin nur eine Frau", 14 j. TENTOONSTELLINGEN ".C;r\ -- Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: „Uit het schetsboek van Jan Sluyters". Tot en met 21 juni. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Harry Prenen. Tot en met 31 mei. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-24 u. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Jean Philippe Rameau. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etage: Tentoonstelling van schilderijen, grafiek en tekeningen van Ted Dobson en R. Doolaard tot en met 24 mei. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10—20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20.00—23.30 uur. Museum Huls van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuurhis torische diorama's van dr. W. G. L. Wie- ringa. Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur. Tot 8 juni. Woonhuis Van Looy (ingang KI. Hout weg 103): Geopend donderdags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks be halve maandag, geopend van 1017 uur en de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Vleeshal (Grote Markt): Tentoonstelling „Grote Markt, hart van Haarlem". Tot en met 24 mei. Dagelijks van 10-17 uur en 's zondags van 13-17 uur. Vishal (Grote Markt): „Holland Foto 1964". Tot en met 7 juni. Dagelijks van 10- 17 u. en zondag van 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 1012.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Kunstsaal „Barteljoris" (Barteljorisstraat no. 32): Expositie van kunstnaaldwerk, plastieken en potterij van Miep Hart- Nijburg en Henk M. Carlier. Maandag ge opend van 13-18 uur, dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. Tot en met 21 mei. Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158, Overveen), tentoonstelling van Bloemen- daalse beeldende kunstenaars. Tot 24 mei. Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 14-17 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorj aars- en zomerbloe men, tropentuin en minicorso. Dagelijks van 9-18 u. Tot en met oktober. DIVERSEN Café-ch&ntant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Ooyen en Enrico Neokheim (piano). Cabaret van 21-23.15 uur. Tot en met tweede pinkster dag. Waagtaveerne, Damstr./Spaarne. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 uur: Het programma „Wiedewagen" door Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer. Dit weekeinde m.m.v. Sonja Bernd en Martin Lodewijk. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 15 MEI City, 20 uur: „De lefschopper". Stadsschouwburg, 20 uur: „De zwarte lansiers". Patronaatsgebouw, 20 uur: Concert door de „Klavierschippers". Marktplein, IJmuiden, 18 uur: Luilak- markt tot zaterdagmorgen 8 uur. ZATERDAG 16 MEI City, 19 en 21.15 uur: „De lefschopper". Stadsschouwburg, 20 uur: „De zwarte lansiers". Vlaggetjesdagviering: 15 uur: Mars door IJmuiden, vanaf Tiberiusplein, door de IJmuider Harmonie; 16 uur: Marsmuziek door de IJmuider Harmonie op de Tegel- tjesmarkt; de vissersvaartuigen zijn ge- pavoiseerd en 's avonds verlicht. Pieter Vermeuienmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur. K-K- openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur. - - >-4 vj "IJ- mv.1 j i v o VRIJDAG 15 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Goud voor de heersers". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Kid Galahad". Herv. Ver. Gebouw, 19.30 uur: Jeugd- muziekconcours. ZATERDAG 16 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Goud voor de heersers"; 23.30 uur: „Zij begonnen zo jong". W.B.-Theater, 20 uur: „Huurlingen van de dood". K.S.A.-Gebouw, 20 uur: Dansavond A.B.C.-sociëteit. BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Advertentie Grote Markt 1—7 - Haarlem „Het weigeren van de toegang tot ons land aan 'n aantal buitenlandse deelneem sters aan het congres van de „Women Strike for Peace" in Den Haag was mede gegrond op de overweging dat een aantal in dit verband deels samenwerkende or ganisaties en personen het voornemen had pogingen in het werk te stellen de open bare orde tijdens de NAVO-conferentie te verstoren". Dat zei de minister van Justitie mr. Scholten gistermiddag in de Tweede Ka mer in antwoord op vragen van het Ka merlid de heer Bruggeman (PSP) over het aanvankelijk weigeren van de toegang tot ons land aan de buitenlandse deelneem sters aan het vrouwenvredescongres. Een aantal congressisten woonde op de publieke tribune de interpellatie bij. Zij applaudisseerden nadat de heer Brugge man zijn vragen had gesteld. Dat kwam hun te staan op een repriande van kamervoorzitter Bommer, die de dames waarschuwde dat zij zich hadden te ont houden van het betuigen van instemrhing of afkeuring. Minister Scholten zei te hebben verno men, dat de openbare orde zou worden verstoord door tijdens de NAVO-confe rentie te demonstreren, daarbij politievoor- schriften te overtreden en vervolgens een houding van lijdelijke weerstand aan te nemen. Deze gegevens had hij uit ver schillende bronnen ontvangen. Tegen der gelijke voornemens had hij maatregelen getroffen. Eén daarvan was, dat aan een aantal buitenlandse deelneemsters aan het congres de toegang tot ons land zou wor den geweigerd. Nadat echter enkele dames van het or ganiserend comité op het ministerie van Justitie waren komen verklaren, dat het comité noch de deelneemsters aan orde verstoringen zouden deelnemen of een hou ding van lijdelijk verzet tegen de politie zouden aannemen, werd besloten van de eerder genomen beslissing terug te komen en het bezoeken van het vrouwenvredes congres en het deelnemen aan de toege stane demonstraties niet langer te ver hinderen door de dames de toegang tot ons land te weigeren. De heer Bruggeman noemde het aan vankelijk verbod van de minister bedroe vend, beschamend, belachelijk en tragi komisch. Hij vond het echter bemoedi gend, dat minister Schol ten op zijn be sluit was teruggekomen. De bewindsman herhaalde nog eens dat het zo was hem gebleken uit van ver schillende zijden ontvangen betrouwbare berichten aanvankelijk zeer zeker in de bedoeling had gelegen de orde te ver storen. Advertentie BORSUMIJ- WEHRY - DEN HAAG voor f495,- biedt Canon U een vol automatische filmcamera, met een ragscherpe zoom lens van 10 tot 25 mm f1.8. diafragma- aanwij zing in de parallaxvrije reflexzoeker, CdS belich tingsmeter, een zeer com- tacte en revolutionaire ouw. En uw fotohande laar vertelt u gaarne nog veel meer over de en de andere Canon camera's met wereldrepu tatie. Het ziet er naar uit dat een groot deel van de Utrechtse singelgordel nu toch zal worden gedempt. Tijdens de raadsverga dering bleek er een ruime meerderheid voor demping van de Catharijnesingel van de Willemsbrug tot het Bolwerk Sterren burg te zijn. Over de demping van de noordelijke I singels, van de Wittevrouwensingel tot de Willemsbrug, was al eerder instemmend beslist. De Utrechtse singels staan op de| voorlopige monumentenlijst. B. en W. wil len trachten hierin verandering aan te brengen. Men verwacht dat de hoog en laag lo pende ringweg compleet met kunstwerken in de jaren 1973 tot 1975 gereed zal ko men. De kosten van het project zullen rond 220 miljoen bedragen. C.H.U. en A.R. zijn voor demping. De I V.V.D. meende dat het verkeer zich zo stormachtig ontwikkelt dat men later wel| eens spijt van demping zou kunnen krij gen De P.S.P.-fractievoorzitter ir. H. J. van Steenis opperde zelfs de gedachte dat er over een aantal jaren zoveel par ticuliere bezitters van helikopters zijn, dat zij geen plaats in Utrecht zullen kunnen vinden. Hij bepleitte de afsluiting van de binnen stad voor het particuliere verkeer en gra tis openbaar vervoer naar de binenstad. Het enige C.P.N.-raadslid is ook tegen demping. Nederland moet overeenkomsten met andere landen sluiten, die het mogelijk maken daar in concubinaat levende Ne derlandse mannen te straffen. Dit is de mening van mevrouw prof. mr. D. Hazewinkel-Suringa, oud-hoogle raar aan de V.U. in Amsterdam. Zij zei op een bijeenkomst van de Ver eniging Onderlinge Vrouwenbescherming, dat veel arbeiders uit Zuid-Nederland, waaronder alleen al zeventig uit Heerlen, hun gezinnen in de steek hebben gelaten. „Wij hebben de medewerking van de ons omringende landen nodig", betoogde zei. Zij zei dat de mannen momenteel niet meer over de grens komen omdat dan proces-verbaal wordt opgemaakt we gens het in hulpeloze toestand achterlaten van het gezin. Verdronken. In 1963 zijn in ons land 527 personen verdronken (in 1962: 522). Er raakten 832 auto's te water ongeveer 100 minder dan in 1962. Hierbij zijn 42 inzittenden om het leven gekomen. Het ijs eiste 29 slachtoffers (25) en in zwem baden verdronken 20 personen, volgens het jaarverslag van de Kon. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. Drie gedetineerden, die betrokken zijn geweest bij het oproer van dinsdag in het Groninger psychopatenasiel, hebben gister middag brand gesticht in de isoleercellen, waarin zij waren opgesloten. Eén van de drie raakte door de rook buiten kennis en moest naar een ziekenhuis worden ge bracht. De mannen waren opgesloten in de iso leercellen, zie zich in het oude deel van de inrichting bevinden. Gistermiddag ontdek te het personeel dat er rook uit de cellen kwam. Het bleek dat drie gedetineerden hun matrassen in brand hadden gestoken. De gedetineerde, die buiten kennis was geraakt, werd reeds een uur later naar j het asiel teruggebracht. De brandweer I heeft de smeulende matrassen geblust. Advertentie ->Xv x-y- -.y--.X-: van Europa's grootste jaloezieönfabriek julianapark 58-60 - haarlem - tel. 54530 7071. Dank je wel, lachte de heks vriendelijk. Nu kan ik even naar 't dorp vliegen. Weet je wat, dan haal ik gelijk wat bij de thee; dan maken we er 'n ge zellige middag van. Ik ben zo terug, hoor! Met verbazing keken de drie, hoe de heks IJsbols bezem nam schrijlings daarop ging zitten en zowaar met 'n keu rig vaartje de lucht in suisde Asjemenou! zei Stakeman beduusd. Ze vliegt werkelijk! Ja op mijn ouwe bezem! zei IJs- bol. Ridder Lidovicus knikte. Inderdaad, zei hij. Ze vliegt. Een vreemdsoortig vrouwspersoon, als je mij vraagt! Jawel maar toch wel aardig! vond IJsbol. Inderdaad, buiten verwachting! knik te de ridder. Ik heb me altijd een heks anders voorgesteld! Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied dat woensdag ten westen van Ierland tot ontwikkeling kwam heeft zich in omvang uitgebreid. Het cen trum verplaatst zich in oostelijke richting naar Zuid-Engeland. Vrijdagochtend be vond het centrum zich met een luchtdruk- waarde van 1034 millibar bij Londen. Ver wacht wordt dat het hogedrukgebied juist over ons land naar Duitsland zal trek ken. In verband hiermee zullen de tem peraturen de komende nacht bij windstilte opnieuw tot lage waarden dalen en zal op daarvoor gevoelige gronden nachtvorst tot de mogelijkheid behoren. Overdag wordt 't warmer en blijft het overwegend zonnig. Op wat langer termijn gezien zal de wind uit zuidelijke richting gaan waaien en is een verdere temperatuurstijging te ver wachten. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. J-> (Van onze correspondent DEN HAAG Als in december het Amerikaanse oorlogsschip „Biddle" uit vaart om te beginnen aan de proef met een bemanning van zeven nationaliteiten, zullen aan boord ook achttien Neder landse marinemannen zijn, onder com mando van luitenant ter zee M. Scheur kogel uit Den Helder. Van deze achttien man zijn er thans zes aangewezen, die in de loop van juni en juli naar de Ver enigde Staten zullen vertrekken, de ove rige twaalf gaan in oktober. De groep van zes omvat behalve de commandant sergeant-majoor P. J. Har- kes uit Den Helder, korporaal W. J. H. Vranken uit Beek (L), korporaal J. Kraai- TREK DE SPIJKERS ER M4AR OiT, I TO886 tS VOU ZOUEN W6 DAT HUIS NIET AFBOUWEN, POtlE ooc Nee,IKHE8 ER6EEN ZIN MEER IN 1S8EN60 ©PIB COPÏHHKI 1485-H. kamp uit Den Helder, matroos eerste klas se A. P. C. Hofmans uit Venlo en maga zijnbeheerder F. Bal uit Rotterdam. Na hun aankomst in de V.S. zullen zij cur sussen gaan volgen, die hen vertrouwd moeten maken met hun taak op de „Bidd le". Het experiment met de „Biddle" is bedoeld om de praktische mogelijkheden te onderzoeken van een multilaterale nu cleaire NAVO-strijdmacht. Zeven NAVO- landen leveren samen de bemanning, die voor 50 percent zal bestaan uit Amerika nen en voor de andere heeft uit Engelsen, Duitsers, Italianen, Grieken, Turken en Nederlanders. De dienst aan boord zal op Amerikaanse leest geschoeid zijn en dat is een van de zaken, die de cursisten zich eigen moeten maken. Alleen de Ameri kanen aan boord zullen onder de Ameri kaanse wet op de krijgstucht vallen. Voor elke andere nationaliteit blijft de eigen krijgswet gelden. Iedere detachements commandant heeft strafbevoegdheid over zijn eigen mensen, maar niet over die van andere nationaliteiten ook niet wanneer hij die onder zijn bevel heeft. De Nederlandse officier kan dus geen Italiaanse matroos straffen. Hij moet de man rapporteren aan diens eigen commandant. Alle zeven nationaliteiten houden hun eigen uniform en uitmonstering. Financieel wordt er geen onderscheid gemaakt. Alle bemanningsleden zullen worden betaald volgens de Amerikaanse normen. Voor de Nederlanders betekent dat 20 tot 30 percent meer gage gedu rende de 18 maanden dat de proef zal duren. Al die tijd zullen de mannen niet worden afgelost. Maar de „Biddle" komt volgend voorjaar en zomer naar West- Europa. Dan zullen de Europeanen ver lof kunnen krijgen. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Kampen: H. R. Timmer man te Amsterdam-W» Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarfio Wenen Innsbruck Belgrado Athene Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon w 13 verand. 14 windst. 14 w 14 w 14 onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. nw 23 geheel bew. windst. 19 regen ono 22 zwaar bew. windst. 23 zwaar bew. windst. 22 licht bew. windst. 33 onbewolkt windst. 25 onbewolkt w 30 windst. 15 windst. 16 zzw 16 zw 15 n 17 w 17 wnw 15 w 13 wzw 17 w 14 windst. 16 verand. 15 windst. 18 windst. '22 nno 23 windst. 20 wnw 23 wzw 17 nnw 18 n 17 wnw 19 no 23 v - c3 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 2 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 4 0 25 4 0,® 0 0,5 4 0 0 0 0 0 0 zaterdag 16 mei Zon op 4.45 uur, onder 20.29 uur. Maan op 8.55 uur, onder 00.57 uur. Maanstanden 18 mei 13.42 uur eerste kwartier 26 mei 10.29 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 mei Hoog water 5.58 uur en 18.27 uur. Laag water 1.36 uur en 14.05 uur. zaterdag 16 mei Hoog water 6.49 uur en 19.20 uur. Laag water 2.22 uur en 14.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort it 110 tot 15 min. yroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2