De Gaulle herdenkt invasie niet COTE D' Critiek op Vietnampolitiek van Amerika wordt steeds scherper Regering overweegt hulp aanzienlijk uit te breiden Kodak Thorez draagt leiding Franse communistische partij nu over Britse conservatieven verliezen Schotse zetel Amerika wil een directe NAVO-telef oon WERELDNIEU x Van dag tot dag (t cJhxa&kt Burgemeester van Antwerpen is niet herkiesbaar R Wees mooi in de Pinkstertijd met Amerika beperkt handel met Cuba nog meer Vermiste Britten onthoofd gevonden f t^raatótoel N| Pompidou schiet uit zijn slof Zeg het met bloemen (Dp de v. DUIVENB0DEN N.V. VRIJDAG 15 MEI 1964 3 Tabletten Repen Bonbons m KENNERS KOPEN FILMS Scotland Yard verhuist Korter dienen in Frankrijk Door patrouille in Aden M. Mok De president van de Franse Republiek, de generaal Charles de Gaulle, gaat zes juni niet naar Caen om daar het begin van de bevrijding' van Europa en dus ook van zijn land twintig jaar geleden te herdenken. In die tijd was hij de aanvoerder van de Vrije Fransen, een lichtend symbool voor allen in zijn land en daarbuiten die met verlangen uitzagen naar de nederlaag van de Duitse bezetters. Hij is nu zo hoog gestegen vindt hij zelf dat hij zich in Caen niet kan afgeven met generaal Eisenhower, eens opperbevelhebber van de geallieerde strijdmacht die Europa be vrijdde, en met de Britse maarschalk Montgomery die tot de nederlaag van de Duitsers in Europa veel heeft bijgedragen. Het is een zielige houding van de man die altijd zo de mond vol heeft over „eer" en „glorie". Hij blijkt niet in staat te zijn zich te verheffen boven de persoon lijke gevoelens van rancune die hij voor beide legeraanvoerders heeft sedert dezen het tijdens de oorlog wel eens oneens met hem waren. Hij beledigt daardoor niet in de eerste plaats deze mannen, van wie er een bovendien later president van de Ver enigde Staten is geweest, maar wel de miljoenen die hun leven offerden om Euro pa, dus ook Frankrijk, de vrijheid te her geven. Hij beledigt er echter in de eerste plaats zichzelf mee. Hij blijft beneden de maat. (Van onze correspondent) PARIJS Wanneer op zes juni in de hele wereld het feit wordt herdacht dat twintig jaar geleden de bevrijding van West-Europa begon met de geallieerde in vasie in Normandië zal het Franse staats hoofd, generaal Charles de Gaulle, bij de herdenkingen in Caen, niet aanwezig zijn. En dat ondanks het feit dat de generaal zich wel altijd heeft laten vereren als de nationale bevrijder van het vaderland bij welke bevrijding de Amerikanen, de En gelsen en andere volken maar een onder geschikte rol zouden hebben gespeeld. Ook de Franse premier Georges Pom pidou zal bij dat historische jubileum schit teren door afwezigheid. Frankrijk zal in Caen officieel slechts vertegenwoordigd worden door twee ministers van het laat ste garnituur der oudstrijders en der over zeese gebieden. De verklaring van dit wel opzienbaren de voornemen van de Franse regering schijnt te moeten worden gezocht in de omstandigheid dat van Amerikaanse en Engelse zijde respectievelijk generaal Eisenhower en maarschalk Montgomery present zullen zijn. Het is algemeen bekend dat generaal De Gaulle toen hij tijdens de oorlog in Londen de bevrijding van zijn land voor bereidde het met beide grote Anglo-Ame- rikaanse legerleiders nog al eens aan de stok heeft gehad, zodat hij ze later altijd maar liever niet dan wel ontmoette. De officiële uitlegging luidt echter dat het Franse protocol niet toestaat dat het staatshoofd of de premier zich verplaatst om buitenlanders te ontmoeten die zich niet op dezelfde rang kunnen beroepen. Het publiek zowel in als buiten Frankrijk zal echter wel wat vreemd staan tegen over het formalisme van zo'n overweging. Advertentie V «o 'V WASHINGTON Terugkomend uit Zuid-Vietnam heeft Amerika's minister van Defensie McNamara opnieuw gezegd dat de oorlog daar langdurig en moeilijk ls, maar dat een overwinning tenslotte mo gelijk is door uitvoering van de huidige plannen. De minister deelde mee dat wordt overwogen om de Amerikaanse steun aan de Zuidvietnamese regering be langrijk te versterken. Er zijn al verster kingen onderweg, zoals blijkt uit de aan kondiging dat 75 Skyraider-bommenwer- pers naar Vietnam gaan om kleinere toe stellen te vervangen. De Skyraider is een propellervliegtuig uit de Korea-oorlog. De zending Skyrai- ders is in de eerste plaats bedoeld als een versterking van de steun aan Saigon. Maar het is ook een reactie op veelvuldige critiek in Washington die opmerkt dat de Amerikaanse vliegtuigen in Vietnam ver ouderd en gevaarlijk zijn. Het is bekend dat er waarschijnlijk reeds zes Amerikaan se toestellen verongelukt zijn wegens on deugdelijkheid van het materiaal. Dit werd openbaar door publikatie van brie ven van de Amerikaanse kapitein Edwin Shank aan zijn echtgenote geschreven, kort voordat hij sneuvelde. (Van onze correspondent) BRUSSEL Bij de aanstaande verkie singen voor de Antwerpse gemeenteraad sal de huidige burgemeester, mr. L. Craeybeckx, geen kandidaat meer zijn. Hfj is sedert 1952 burgemeester geweest. Vorige maand is er nogal wat over hem te doen geweest. Toen deed hij, dronken in een Antwerps café anti-semitische uit latingen die, vooral bij de joodse inwoners van de stad, verontwaardiging hebben ge wekt. Enige dagen later heeft de burge meester openlijk zijn excuses aangeboden. Hij is toen enige tijd met ziekteverlof ge gaan. De excuses werden door de joodse gemeente aanvaard. Het was toen reeds duidelijk dat hij geen burgemeester zou kunnen blijven. De Bel gische socialistische partij heeft thans de knoop maar doorgehakt. Dit was gemak kelijk, omdat mr. Craeybeckx geen kan didatuur meer wil aanvaarden. Er worden vier kandidaten genoemd: de huidige wet houder van sociale zaken van Antwerpen Deiege, de secretaris-generaal van het Bel gische Socialistische Vakverbond Major, de socialistische senator Molter, directeur van de Volksgazet, de grootste Neder landstalige socialistische krant in België en Jos van Eynde, parlementslid en hoofd redacteur van hetzelfde blad. Het is nog niet bekend wie de B.S.P. naar voren zal schuiven. Het is in België gebruikelijk dat een burgemeester bij koninklijk besluit wordt benoemd nadat de gemeenteraad hem heeft gekozen. Gezien de samenstelling van de Antwerpse raad is het vrijwel zeker dat een socialist burgemeester zal worden. Deze opwinding over ondeugdelijke vliegtuigen vormt een onderdeel van de steeds sterker wordende critiek op de Vietnam-politiek. Die critiek wordt veroor zaakt door de verliezen van de Amerika nen. Terwijl in de afgelopen twee jaren respectievelijk 101 en 503 Amerikaanse sol daten sneuvelden, dreigt het aantal dit jaar boven de negenhonderd te komen. Bovendien wordt de oorlog in Vietnam alsmaar duurder en kost reeds twee mil joen dollar per dag. De berichten uit Viet nam tenslotte, melden steeds gedetailleer der hoe McNamara tijdens zijn bezoeken slechts de vergulde oppervlakte te zien krijgt. In werkelijkheid willen de Zuidvietname- zen helemaal niet vechten. Zij laten zich hulp aanleunen wegens de financiële voor delen en laten hun zogenaamde Ameri kaanse adviseurs de gevaarlijke karwei tjes opknappen, zo zeggen ooggetuigen. Advertentie Ook zouden de Zuidvietnamezen het ge kregen materiaal verwaarlozen en zouden Vietnamese officieren het er goed van ne men tijdens hun zogenaamde bestrijding van de Vie'tcong-communisten. Geïnspireerd door dergelijke berichten zeggen steeds meer critici hier dat de V.S. officieel oorlog moeten gaan voeren en de operaties geheel in eigen hand ne men. Dergelijke opvattingen heersen niet alleen bij krachtdadige conservatieven. De regering in Washington lijkt echter voort te willen gaan op de ingeslagen weg. Dat betekent dat er alleen steun wordt verleend via het zenden van adviseurs, in structeurs, materiaal en dollars. Ander zijds lijkt Washington vastbesloten de strijd niet te verliezen, zodat een wijziging van het beleid mogelijk wordt indien de regering in Washington de politieke conse quenties van grotere militaire inmenging aanvaardbaar acht. (Van onze correspondent) LONDEN Scotland Yard, het hoofd kwartier van de Londense politie, zal in de toekomst een nieuw adres krijgen, maar het is de bedoeling om de over de gehele wereld beroemde naam Scotland Yard te handhaven. In 1890 verhuisde het hoofdbureau van een straat tussen White hall en de Theemskade, die Great Scot land Yard heet naar de tegenwoordige plaats New Scotland Yard, vlak bij de parlementsgebouwen. Al 20 jaar lang is over een nieuwe plaats voor het Londense politiecentrum gepraat. De naam Scotland Yard herin nert aan het vroegere paleis, waarin eens de Schotse vorsten bij hun bezoeken aan Londen logeerden. PARIJS (AP) De Franse dienstplich tigen die in maart en april opgekomen zijn moeten zestien maanden dienen, in plaats van achttien maanden, zo heeft het departement van Defensie meegedeeld. Na de Algerijnse oorlog was de diensttijd ver kort tot achttien maanden. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse communistische partij, die met zijn ongeveer 250.000 leden nog altijd de machtigste politieke forma tie van Frankrijk is, is gisteren in Parijs een vierdaags proces begonnen dat een mijlpaal in haar 44-jarige geschiedenis belooft te zullen worden. Algemeen wordt verwacht dat de 64-jarige Maurice Thorez, bijgenaamd „de zoon des volks" na 34 jaar als secretaris-generaal met vaste hand de dagelijkse leiding van de partij ge voerd te hebben eindelijk terug zal treden om zich in de toekomst met de nieuwe ere-functie van president te vergenoegen. Even zeker is wel dat Thorez het roer dan zal overgeven aan de 59-jarige Wal deck Rochet die zich tot dusver speciaal met de actie onder de Franse boeren be zighield. Waldeck-Rochet heeft gisteren de ongeveer 1500 gedelegeerden en de vele deputaties van zusterpartijen uit 't buiten land, waarbij China echter schitterde door afwezigheid, toegesproken in een lange re de die, volgens goed communistisch ge bruik, zo'n drie tot vier uren duurde. LONDEN De conservatieven putten moed uit het feit dat zij bij de donder dag gehouden „kleine algemene verkiezin gen" de zwak staande Lagerhuis zetel van Devizes in Wiltshire, zij het met een iets meer dan gehalveerde meerderheid heb ben behouden. Er was geen twijfel aan dat de conser vatieven het voor hen veilige Winchester zouden behouden, al tuimelde daar hun meerderheid van 12.792 tot 6.064. De op komst in Devizes en Winchester was voor een tussentijdse verkiezing zeer groot. Het zelfvertrouwen van Tory is daarom in aanzienlijke mate versterkt. De politieke situatie blijft echter volkomen onzeker. Dit blijkt uit het feit dat de conserva tieven liet Schotse district Rutherglen, waar zij in 1959 slechts een meerderheid hadden van 1.522 stemmen thans aan La bour moesten afstaan die op haar beurt een meerderheid verwierf van 3.747 stemmen. Dit is de grootste overwinning welke de socialisten ooit in Schotland bij een tus sentijdse verkiezing hebben behaald. Doordat Sir Alec Douglas Home wijse lijk de verkiezingen tot oktober heeft uit gesteld, kunnen de conservatieven als re geringspartij in een langgerekte adempau ze misschien enig herstel verwachten. Ook buitenlandse spanningen zoals in het na bije Oosten bevoordelen de regering. Sir Alec's populaire figuur met zijn indringen de spreektrant, die hem verstaanbaar maakt voor de gewone kiezer, neemt aan invloed toe, maar veel hangt van het fel le eindgevecht in de herfst af. De onzekerheid van de toestand weer spiegelt zich ook in de ver uiteenlopende resultaten van de met elkaar concurreren de opiniepeilingen. Hoewel deze alle La bour een aanzienlijke voorsprong geven varieert deze tussen en I6V2 percent. Het grote probleem van de politieke par tijen in Engeland is echter niet hoe de ondervraagden denken, maar om ze op het beslissende uur naar de stembus te loodsen. Advertentie ELEGANT EN STERK f 1,95 In zijn maidenspeech trok Waldeck-Ro chet ferm van leer tegen de sociale en economische politiek van generaal De Gaul. Ie. Minder afwijzend stond de toekomstige voorman van de Franse communisten te genover de buitenlandse politiek van de generaal. Daarvoor mocht De Gaulle in ver band met de onafhankelijkheid van Alge rije, de erkenning van Peking China en de verhoopte toenadering tot Moskou ver schillende aanmoedigende schouderklopjes incasseren. De Franse communisten hebben onder zijn leiding bijzonder lang getalmd alvo rens naar Kroesjtsjevs voorbeeld het stalinisme en de persoonsverheerlijking af te zweren. En nu nog zijn ze niet be reid, evenals de Italiaanse voorman, To- gliatti, de Kroesjtsjevlijn tot in alle con sequenties door te trekken en te aanvaar den. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben de verkoop van alle soon ten levensmiddelen en medicamenten aan Cuba beperkt. Dit betekent, dat nu alleen nog geschenkpakketten zonder toestem ming van de regering naar Cuba kunnen worden gezonden. In de bekendmaking van de maatregel wordt gezegd, dat de nieuwe bepalingen voor de verzending van levensmiddelen en medicamenten naar Cuba niet inhouden dat deze in alle gevallen belet zal worden. De nieuwe bepaling volgt op mededelin gen volgens welke Cuba via Canada con tact had opgenomen met Amerikaanse ge- neesmiddelenbedrijven over de eventuele aankoop van aanzienlijke hoeveelheden medicamenten. LONDEN (Reuter en AP). In de Zuid- arabische Federatie zijn door een Britse patrouille twee lijken zonder hoofd gevon den, waarvan met zekerheid is vastgesteld dat het de twee Britse militairen betreft die op 30 april bij gevechten zijn gedood. Op 3 mei had generaal John Cubbon. commandant van de Britse landstrijdkrach ten in het Nabije Oosten, op een persconfe rentie in Adeh gezegd „betrouwbare inlich tingen" ontvangen te hebben over het ont hoofden van de beide Britten .De hoofden zouden in het openbaar tentoongesteld zijn in de stad Taiz. De Jemenitische regering sprak dit de dag daarop tegen en de Amerikaanse am bassade in Taiz zei dat het „absoluut niet waar was" dat de hoofden daar waren getoond. De Amerikaanse delegatie naar de mi nisterconferentie van de NAVO heeft don derdag aangedrongen op het aanleggen van directe telefoonverbindingen tussen de hoofdsteden der NAVO-landen. Daardoor zou de snelheid van de consultatie van de verschillende regeringen vergroot kunnen worden. Als voorbeeld werd het Amerikaanse communicatienet tussen Washington en zestig Amerikaanse ambassades aange haald. Via een directe telefoonverbinding tussen het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en deze ambassades kan de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken op elk uur van de dag en de nacht contact opnemen met zijn voor naamste ambassadeurs. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister-president Georges Pompidou, die eregast was op een lunch van de buitenlandse journalis tenvereniging in Parijs, heeft zijn gasthe ren gisteren een lesje in goed journalistiek gedrag menen te moeten geven. Op een vraag waarom hij zes juni niet aanwezig zal zijn bij de twintigste herdenking van de landing der geallieerde legers in Euro pa in Normandië, schoot de doorgaans be minnelijke staatsman plotseling uit zijn slof. „U is al meegedeeld", zo verklaarde hij nogal bars, „dat mijn werkrooster de reis naar Normandië volgende maand niet mogelijk maakt". „Als regeringschef ben ik voorstander van de grootst mogelijke vrijheid van be weging en van meningsvorming voor de journalisten. De vrijheid van critiek mag echter niet ontaarden", zo besloot Pompi dou, „in pogingen onze eerlijke intenties verdacht te maken". Deze ministeriële uit val aan het adres van zijn buitenlandse gastheren heeft hen er niet van overtuigd dat zich achter Pompidou's afwezigheid in Normandië inderdaad geen enkele on vriendelijke bedoeling steekt tegen de Amerikanen en de Engelsen, die in de personen van Eisenhower en Montgomery zich de reis naar de historische plaats Caen zullen getroosten. Handschrift Het handschrift verraadt de mens, zo lees ik ergens. Bereid tot aannemen als ik ben en mij bewust van het bestaan der handschriftkunde oftewel grafologie, neem ik ook deze uitspraak gewillig tot mij. Hetgeen mij niet verhindert te be denken dat het schrift weliswaar de mens verraadt, maar lang niet altijd zijn directe bedoelingen. Ik herinner me bij voorbeeld dat ik jaren geleden eens heb zitten puzzelen over een brief die mij van hooggeachte zijde ten deel was ge vallen. Het schrift stond in regelmatige karakters op het papier, een hecht bouw werk. Zo hecht zelfs dat ik enige uren nodig had om het binnen te dringen en het ook toen nog niet tot in zijn laat ste uithoeken had verkend. Ofschoon de inhoud mij inmiddels wel duidelijk was geworden, bleef er een vage ergernis in mij zeuren, omdat mijn speurzin niet tot volledig resultaat had geleid. Er waren redenen voor mij om de brief te bewaren en ook om hem na lange tijd nog eens voor de dag te halen. En zie, mijn gefrustreerde speurzin kreeg gele genheid zich op te richten, want nu luk te mij plotseling de ontcijfering ook van de laatste geheimen. Het was een late triomf, maar indrukwekkend genoeg om mij nu nog met een zekere voldoening te bezielen. Wat dit betreft betekent het toenemen de gebruik van de schrijfmachine een ver arming. De kans op het ontvangen en bedwingen van puzzelbrieven is erdoor verkleind. De correspondent geeft zich bloot in neutrale drukletters en beneemt ons anderzijds de mogelijkheid hem door middel van zijn handschrift in de ziel te gluren. We moeten onze psychologische speurtochten via andere wegen onderne men, wegen die door gemechaniseerd ge bied voeren. De vloek van het machinetijdperk,hoor ik iemand zeggen. Het persoonlijke ele ment wordt teruggedrongen, valt ten prooi aan de neiging tot nivellering. Dui zend brieven glijden uit duizend schrijf machines, op dezelfde wijze waarop de ze machines de fabrieken uit zijn gegle den. Ik schrik van dit alles echter niet. Het moge boeiend zijn, niets belet ons naar andere boeiende tijdspasseringen om te zien, wanneer deze ons is ontvallen. Bo vendien houd ik rekening met mijn ei gen aanleg. Talloze schoolmeesterlijke ver maningen en vingertikken, een heel le ven van penvoeren hebben mij geen lees baar handschrift kunnen bijbrengen. Al le potloden, vulpennen en ballpoints die ik heb versleten, hebben hetzelfde onoog lijke gekrabbel opgeleverd. Maar met be hulp van de schrijfmachine heb ik mijn aanzien, althans op het stuk van lees baarheid, kunnen redden. Niet dat ik dit instrument naar de eisen der vakkun digheid bedien. Nog altijd vormen mijn wijsvingers de enige hulpmiddelen om schriftelijk met de buitenwereld in con tact te treden. De buitenwereld merkt echter niets van mijn primitiviteit. Ze weet dat het handschrift de mens ver raadt, maar registreert met al dan niet bewuste dankbaarheid, dat de schrijfma chine de leesbaarheid garandeert. Advertentie en bestel tijdig I Dronken. De minister van Financiën van de Westduitse deelstaat Baden-Würtem- berg, dr. Hermann Müller, is donderdag in Freiburg tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken veroor deeld, omdat hij vorige week dronken zijn auto had bestuurd. De minister moet duizend mark in de kas van de Freiburgse afdeling van de „Bond voor Alcoholvrij Verkeer" storten. Zijn rij bevoegdheid is hem voor acht maanden ontnomen. Spoorzoeken. Acht leden van het extremis tische „Nationale Bevrijdingsfront" in Venezuela hebben het hoofdkwartier van de padvindersbeweging in Caracas over vallen. Zij namen ongeveer 8.000 gul den, een radiozender en een stencilma chine mee. Advertentie aluminium jaloezieën De beste service bij Ged Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf Dure gast. Volgens voorlopige schal tingen zal het bezoek van de Russische pre mier Kroesjtsjev eind juni aan Noorwe gen de regering van dit land wel ruim een half miljoen gulden kosten. Van het verwachte Russische gezelschap van een vijftigtal personen zullen ook Kroesj tsjevs echtgenote Nina en hun drie doch ters Rada, Jelena en Julia deel uitma ken. Landbouwkrachten. Een vijfhonderdtal Portugezen en een duizendtal Serviërs gaan in de Zwitserse landbouw werken, naast de- reeds uit Spanje en Tunesië aangetrokken arbeidskrachten. Verwarringstichters. De Westduitse com munistische partij, die in de Bondsrepu bliek verboden is, heeft geheime dien sten en door de regering gesteunde an ti-communistische organisaties beschul digd van het verspreiden van Chinese propaganda „om verwarring te stichten in de arbeidersbeweging." De Westduit se communisten scharen zich in het ideo logische geschil volledig achter Rusland. Persvrijheid. Het internationale persinsti tuut (Upi) heeft een beroep gedaan op premier Verwoerd van Zuid-Afrika, geen acht te slaan op de aanbevelingen van een regeringscommissie inzake de instel ling van een officiële persraad en de verplichte registratie van journalisten. Buit. Gewapende bandieten hebben don derdag op een drukke Parijse boulevard een bankloper beroofd van 5 miljoen lire en 30.000 franc.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3