Slecht-gebraden vredesduif Roussin's „LA MAMMA" gepeperd blijspel CKefariite „4" jagraag! TONEEL IN HAARLEM Het pinksterweekeinde 4beroemde middelen doen wonderen! Brand in kathedraal van Pozzuoli 11 DINSDAG 19 MEI 1964 Voortijdig opgediend door Toneelgroep Theater Magnifieke rol van Elly van Stekelenburg bij N.R.T. Damshuizer Vier geneesmiddelen in één tablet verenigd ondersteunen eikaars wer king en doen wonderen. Chefarine „4" werkt daardoor niet alleen beter bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één der bestanddelen dient om de maag te beschermen. Lawrence Wright t Juist a/s man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret De radio geeft woensdag T elevisieprogramma hoofdrol. Laten we hopen dat enig inspe len de voorstelling juist in de bijrollen ten goede zal komen. In ieder geval gaan als U boven de 18 bent! Hans van den Bergh In het midden Elly van Stekelen burg. Voorts van links naar rechts Henk van Efferen, Ida Bons, Louis Borel en Hans Pauwels. DAT DE GEBRADEN DUIVEN ons maar zelden in de mond vliegen is gisteravond weer eens duidelijk gebleken bij de voorstelling van de Toneelgroep Theater in de Haarlemse Stadsschouwburg. De vijftig of zestig verstokte toneel liefhebbers, die zich naar het Wilsonsplein hadden laten lokken om kennis te maken met het eerste stuk van de jonge Vlaming Jan Christiaens, „Een vredesduif braden", hebben althans kunnen constateren dat deze duif zich niet gemakkelijk naar binnen liet werken en, eenmaal binnen, nog veel minder gemakkelijk verteer baar was. Aan de duiveboutjes, die hier geserveerd werden, bleek bijzonder weinig mals vlees te zitten, en ze waren ook niet helemaal gaar uit de keuken van Christiaens gekomen. Advertentie ANDRé ROUSSIN, de schrijver van succesblijspelen als „De Man, de Vrouw en de Moord", „Als 't Kindje binnen komt", „De Grote Liefde", verstaat als geen ander de kunst om thema's te bedenken, zo ongewoon of paradoxaal dat men van de eerste tot de laatste claus gespannen meeleeft en bovendien weet hij die opmerkelijke stof altijd onder te brengen in uiterst knap gebouwde intriges waarmee hij zijn afstamming uit de Franse toneeltraditie van het „pièce bien faite" telkens weer bevestigt. In „La Mamma" nu, zijn beide kanten van zijn talent weer overduidelijk aanwezig. IN VERSCHILLENDE opzichten nu heeft deze voorstelling niet aan de (hoogge spannen) verwachtingen beantwoord. Het leek aanvankelijk alsof Elly van Stekelen burg zich als het ware gedrukt voelde door het besef dat zij een hoogtepunt in haar carrière waar moest maken. Daar bij kreeg men de indruk dat regisseur Luc Lutz zich te uitsluitend had beziggehouden met het oproepen vim de vereiste Sicili- aanse atmosfeer in kleuren en achter grondgeluiden, zodat vooral in het eerste bedrijf de profilering van de bijrollen daaronder geleden had. Ten derde bleven een aantal van die tweede plansrollen zo volledig onder de maat dat de gecom bineerde talenten van Roussin en mevrouw Van Stekelenburg soms in een vacuum werkten, dat pas tegen het eind van de avond door het onverwoestbare elan van het stuk werd weggespeeld. Alleen is zijn centrale gedachte dit keer wel zo precair, dat het lang geduurd heeft voor enig toneelgezelschap in ons land zich eraan heeft gewaagd en dat terwijl het stuk in Parijs met Elvira Popescu in de hoofdrol jarenlang een treffer van de eerste orde is geweest, en wij in Elly van Stekelenburg over een actrice beschikten voor wie deze titelrol een kolfje naar de hand moest zijn. Maar het Nieuw Rotterdams Toneel heeft de sprong in dit land van lange kwetsbare tenen nu toch gewaagd en zaterdagavond heeft men in de Rotter damse Schouwburg de lang verbeide première beleefd. DE TELEVISIE ZORGDE er geduren de de pinksterdagen voor, dat de kijker, wat vermoeid van de verkeersdrukte en de ontspanning in de vrije natuur, 's avonds in het algemeen kon genieten van goede ontspanningsprogramma's. Televi sie-uitzendingen zijn uiteraard eendagsvlie gen, al komt een enkele wel eens in aan merking voor een herhaling. Tot die ca tegorie zouden wij ook de muzikale ko medie „Vadertje Aarde" willen rekenen, die zaterdagavond door de NCRV onder de NTS-vlag uitgebracht werd. De schrij ver, tevens regisseur, Willy van Hemert had gezorgd voor een zeer aardig ver haal met grappige liedjes, die door Cor Lemaire van muziek werden voorzien. Hij benutte op zijn wijze de relativiteits theorie door de hoofdpersonen met hun raket te doen landen op een andere, be woonde planeet, die in zijn ontwikkeling 50 jaar ten achter was op onze „bescha ving". Onder het daar heersende, vrede lievende vrouwenbewind was een lid van het zwakke geslacht, Thomas Alva Edi son, juist toe aan het knutselen van de eerste schrijfmachine. De mannelijke hoofdpersonen, Coen Flink en Jacco van Renesse, hadden slechts in het begin wat moeite met hun rollen van stoere ruim tevaarders; later benutte vooral de eerst genoemde ten volle de kans de komische verwikkelingen, gevolgen van zijn kennis making met een vrouwenmaatschappij, uit te spelen. Als verstekelinge, die het op „Vadertje Aarde" tot presidente bracht, was Jenny Arean weer een kostelijke mu sical-ster; hetzelfde kan geschreven wor den van Mieke Bos, die haar succes in „Sound of Music" nu voortzette met de rol van Esther, het meisje dat ver liefd graag naar Moeder Aarde ging en dus de verstekelinge op de terugreis was. Lex Goudsmit was op die andere planeet een koddige, zorgzame huisva der; Bert van der Linden de excentrieke ouwe jongeheer Edison, die dapper de illegale suffrageursbeweging leidde en El len de Thouars was een imponerende pre sidente, die mooi zwoel haar verliefdheid op zo'n mannetje van de andere planeet speelde. Met zijn leuke ballètjes en zijn goede decors mag deze puur Nederland se musical, wat ons betreft, gerust nog eens op de beeldbuis komen. DE FRANSE BIJDRAGE aan de Euro visie-serie „Gouden Klanken" werd op eerste pinksterdag door de NTS uitgezon den. In de sfeervolle entourage van het Parijse hotel de Cluny weerklonken zang en muziek uit de tijd van Lodewijk XII; die vocale en instrumentale prestaties wa ren van zulk een goed gehalte, dat zij zowel de minder goede kwaliteit van het beeld als de anachronistisch werkende kleding van de uitvoerenden (alleen de dansers waren in het tenue van die tijd) goeddeels deden vergeten. DE VARA zorgde voor een fel contrast met de show rond Rob de Nijs, idool van vele tieners, die erin slaagde ons ervan te overtuigen, dat hij een zeer knappe mo derne show-man is. Het werd een zeer vlot amusementsprogramma, waarin verrassend leuk gezongen, gedanst en ook geacteerd werd. Opvallend goed was daarbij Marij ke Merckens; Liesbeth List liet zich ken nen als een zangeresje, dat als het moet ook een mysterieuze film-vamp kan neer zetten en Ria Valk maakte een opmerke lijke goede rentrée met een Franse tie nersong. Het élan en de frisheid van al deze jonge artiesten hadden zich ook meege deeld aan Lex Goudsmit, die vreemd ge noeg als een Arabische sjeik menig jid— disch woord bezigde. Het aantrekkelijks balletgroepje van Jan Amtz gaf nog meer vaart aan deze blijmoedige, zeer goed verzorgde uitzending. Het Haags Studentencabaret bleek in de nieuwe aflevering van „K-wartaal" in een vakantiestemming te verkeren, die zeer wel paste bij dit zonnige pinksterweek end. Ferdinandusse en zijn team namen een heerlijk loopje met de legioenen gemo toriseerde zondagsruiters en met vele an dere actuele en niet zo politieke zaken. Of schoon niet altijd even sterk, kon de per siflage het deze keer van de bijtende spot met het hakkelend gebrachte commentaar van Ferdinandusse op allerlei nieuwsbe richten werd het weer een onderhoudend programma-onderdeel. Henk de By wijdde de gehele aflevering van zijn rubriek „Signalement" aan een film over de beroemde Canadese Bach- vertolker Glenn Gould. In zijn inleiding merkte hij terloops op, dat het zowel een candid- ais een quasifilm kon zijn. Wat wij daarna te zien en te horen kregen, deed ons geloven in het laatste: de sfeer in de studio van de grammofoonplaten maatschappij, de monologen van de opna meleider, de alledaagse babbeltjes van de technici en de professionele losheid van het geheel waren te echt, om waar te kunnen zijn. WIE GISTEREN VOOR het eerst de Zilveren Roos-show van Rudi Carrell op het scherm zag, zal zeker willen beamen dat sommige t.v.-uitzendingen een reprise verdienen. Nog beter dan de eerste keer trof ons Carrell's vermogen, humor te pro duceren, die bij iedereen aanslaat. De Mike Moltoshow, die later op de avond door de AVRO gebracht werd, had een voorbeeld kunnen zijn van de zouteloze, knap gefilmde, kostbare t.v.-produkties, waartegen o.m. voornoemde Rudi in Mon- treux zoveel bezwaren uitte (overigens praten voor- en tegenstanders van die amusementsfilms nogal langs elkaar heen). Georges Feydeau, de schrijver van bou levard-toneel, die een halve eeuw geleden zo populair was, is zoetjesaan op weg de meest gespeelde auteur van de Nederland se televisie te worden. Na de VARA, die enige van zijn eenakters op het scherm bracht, besteedt deze week zowel de AVRO als de KRO aandacht aan zijn werk. Wij nemen maar aan, dat hier geen sprake is van een algemeen misverstand, maar dat de drie genoemde omroepen met de ze zogenaamd pikante stukken een deel van de bejaarde kijkers wat plezier wil len verschaffen. Al behoren wij niet meer tot de jongeren, ook ons namelijk hebben deze toneelgeschiedenissen, met hun na- ieve intriges, hun doorzichtige ontknopin gen en hun langgerektheid niets meer te zeggen. Dat gold dus ook voor Feydeau's produkt „Hotel het Paradijs", dat gister avond uitgezonden werd. Walter van der Kamp, de regisseur, had al het mogelijke gedaan om het stuk voor televisie geschikt te maken; zo maakte hij b.v. de „ter zijdes" zichtbaar in wolkjes, of liet hij ze slechts weerklinken. Tot zijn beschikking stond een aantal acteurs, die met de kluch tige komedie wel raad weten, zoals Pieter Lutz en Willy Ruys, die voortreffelijk steun vonden in de vertolkingen van Ina van Faassen, Cor van Rijn en Fritz But- zelaar. Maar de humor bleef dezelfde als die, welke zo'n 50 jaar geleden misschien populair was in bepaalde betere kringen. Ontdaan van het stof, bleek die humor wederom beslist niet van alle tijden te zijn; zo kon het, alle goede bedoelingen ten spijt, voor ons niets anders worden dan een zeer langdradige uitzending. HET WAS DAN ook pas na de pauze dat het nuchtere Rotterdamse publiek zich over zijn terughoudendheid ten aan zien van het penibele onderwerp heenzette en zich aan de vrolijkheid gewonnen gaf. Wat is namelijk de kwestie? Een uiterst knappe Siciliaanse jongen, de „verleider" van het eiland blijkt twee jaar na zijn huwelijk zijn vrouw nog niet aangeraakt te hebben. De vader van het meisje wil dan in samenwerking met de kerkelijke overheid het huwelijk ontbonden laten ver klaren, waarna de moeder van de jongen die deze schande over de mannelijkheid van haar kroost niet onder ogen wil zien, het heft in handen neemt. In een hartver warmend samenspel van hemelse won derdadigheid, moederlijke sluwheid en ont wapenende menselijkheid komt alles via een aantal krankzinnige complicaties op zijn pootjes terecht. De moeilijkheid is echter dat gedurende een groot deel van de avond de vleselijke aspecten van deze zaak met grote vrij moedigheid door de gezinsleden bespro ken worden, wat zich in het Frans altijd iets gemakkelijker beluisteren laat, dan in de onverbloemde eigen taal. Vooral op het punt van vanzelfsprekende lichtvoetigheid en milde karikatuurtekening nu schoot de voorstelling tekort. Er werd teveel lomp getypeerd, onduidelijk gesproken en on- verdragelijk nadrukkelijk gedaan. DE ENIGEN DIE de juiste toon van kinderlijke oprechtheid jen Italiaans pri mair sentiment wisten te vinden waren Elly van Stekelenburg als de in haar rol groeiende, handig complotterende, fel rea gerende en toch oprecht gelovige „mam ma" en Hans Pauwels als haar slome tweede zoon die een „sleutelpositie in de intrige inneemt. Voor de uiterlijke verzorging verdient regisseur Luc Lutz, zoals gezegd, niets dan lof, maar voor zover hij de spelers op el kaar en op het stuk had moeten afstem men is hij toch wel te kort geschoten. Dra gelijk was uiteindelijk het platonische paar van Ida Bons en Henk van Efferen, zon der meer afschuwelijk waren Robert So- bels als de notaris, Pieter Lutz als de pas toor en Louis Borel die als oom zo eento nig sprak en speelde dat men na tien woor den al niet meer kon blijven luisteren. Jammer van dit tintelende blijspel en van de prachtig gespeelde, intens beleefde Advertentie Eén der middelen zorgt dal ook de maag niet van streek raaktl De koepel van de vijf eeuwen oude ka thedraal van Pbzzuoli is ingestort na een brand, waarbij onder meer een twaalftal schilderwerken uit de 16de, 17de, 18de en 19de eeuw van Massimo Stanzione, Fran cesco Solimen, Savertio Altamura en an dere grote Napolitaanse en Zuid-Italiaan se kunstenaars en waardevolle glas-in- lood werken verloren zijn gegaan. Volgens de gemeente-autoriteiten heeft 't graf van de grote Napolitaanse compo nist Pergolesi, die in 1736 is overleden en in de kathedraal begraven ligt, echter geen ernstige schade opgelopen. De koepel stortte in nadat de vlammen van de brand, die langer dan twee uur woedde, de hou ten steunbalken en een houten plafond hadden weggebroken. De „vader van de Londense Tin Pan Alley", de muziekuitgever en liedjesschrij ver Lawrence Wright, is zaterdag in een ziekenhuis te Blackpool (Engeland) overle den in de leeftijd van 76 jaar. Wright is meer dan vijftig jaar geleden begonnen muziek uit te geven in Denmarkstreet in de Londense wijk Soho, die de bijnaam Tin Pan Alley kreeg. Onder de naam Horatio Nicholls schreef hij een duizendtal liedjes. UIT DE RECENSIE van verleden week dinsdag, na de Arnhemse première, weet men dat het stuk gaat over een kleine individualist, die in de harde maatschappij dreigt te worden doodgedrukt. De moei lijkheid is, dat de „kleine individualist" nergens ook maar een ogenblik een ge loofwaardige figuur wordt die wij als een levend medemens kunnen accepteren; en dat ook de „harde maatschappij" te stun telig is geschilderd om door de toe schouwer ernstig te worden genomen. Het driedelige „spel" van Christiaens kan men dan ook nauwelijks een toneelstuk noe men; het bestaat voornamelijk uit einde loos lange monologen, die af en toe tot verademing van de luisteraar wor den onderbroken door gesprekken, welke echter ook nauwelijks tot enige drama tische handeling leiden. Vooral die mono logen bevatten wel enkele aardige dich terlijke beelden, maar voor het overige zijn zij slechts een vermoeiende aaneen schakeling van „woorden, woorden, woor den vele duizenden woorden waar mee de schrijver toch eigenlijk maar bitter weinig zegt. Het is allemaal heel mooi symbolisch bedoeld, maar het kleine beetje inhoud van het stuk verdrinkt in die symbolen. Daar waar de symboliek in het groteske is getrokken wordt het duidélijk dat Christiaens een groot be wonderaar van Ionesco is; maar helaas mist hij (althans nu nog) de felle drama tische kracht die aan Ionesco's symbo lische grotesken juist hun obsederend effect geeft. Enige humor bezit Chris- tioens wel, maar wat dat betreft had hij gisteravond de omstandigheden tegen zich: in de bijna lege schouwburg vielen zijn grapjes, bij gebrek aan een reagerend publiek, stuk voor stuk in het water. HET WAS, ALLES BIJEEN, een trooste loze avond, die ook door de spelers niet kon worden gered. Wim Kouwenhoven, in zijn eerste grote rol, deed bewonderens waardige pogingen om van het papieren mannetje Andreas Muller een levend mens te maken, maar dat was een onbereikbaar doel. De drie andere vertolkers gaven in 't geheel niets interessants te zien. Het „gevecht", dat de regisseur Jurg Molenaar, blijkens zijn eigen woorden in het pro gramma, had geleverd met de klaarblijke lijke en te waarderen bedoeling om een goede voorstelling tot stand te brengen, was een kansloos gevecht tegen de wind molens van Christiaens' brijige symbolen geweest. MISSCHIEN heeft de debuterende schrijver veel geleerd van deze opvoering, zodat hij in 't vervolg beter weet wat het toneel eist en wat het toneel kan verdragen. Dan- heeft de Toneelgroep Theater daarmee nuttig werk gedaan. Maar het zou toch beter zijn als zoiets dan in besloten kring gebeurde en het betalende schouwburgpubliek niet met dergelijke onvoldragen produkten werd geconfronteerd. Simon Koster HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nieuws en socia listisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassieke grammo foonmuziek. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Pianorecital: moderne en klassieke muziek. 12.00 Tango-rumba orkest en zang solisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Musette-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek. 13.25 Licht instrumen taal kwartet. 13.45 Geheimen onder de gol ven, lezing (1). 14.00 Grepen uit de mu ziekgeschiedenis, muzikale lezing. 14.50 Meisjesstudenten, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Tentoon stellingsagenda. 17.25 Licht orkest met vo cale ensembles en zangsolisten. 17.50 Re geringsuitzending: Geven en nemen Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.20 uit zending van de Anti Revolutionaire Partij. Tot u spreekt mr. W. R. van der Sluis, Sekretaris van de Anti Revolutionaire Par tij. 18.30 Radio Volks-Universiteit: Leven de Letteren: Formentor, door Jacques den Haan. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Ar tistieke staalkaart. 19.40 Chassidische lie deren. 20.00 Nieuws. 20.05 Dansorkest en solisten. 20.40 Café, het Paradijs, hoorspel. 21.50 Viool en piano: klassieke en moder ne muziek. (stereofonische uitzending). 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: actuele kroniek. 22.55 Lichte gram mofoonmuziek. 23.10 Jazzmagazine. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram mofoonmuziek. 8.30 Elektronen Parade (gr.) 8.45 Internationale volksliederen en -dansen (gr.) 9.00 Voor de zieken 9.35 Gos pel songs (gr.) 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Oude kamermuziek (gr.) 10.30 Mor gendienst. 11.00 Klassieke pianomuziek 12.30 Mededeling, t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Triptiek: wekelijks vakantieprogram ma. 12.50 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht en semble. 13.45 Zigeunermelodieën, (gr.) 14.00 Residentieorkest en zangsoliste: klas sieke en moderne muziek. 15.20 Samen zang Geestelijke liederen (herhaling van zondag 17 mei j.l.) 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 lichte muziek. 18.05 Koorzang. 18.30 Het spektrum: nieuws uit de Protestants Chris telijke organisaties. 18.45 Lichte grammo foonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.) 19.30 Radiokrant. 19.50 Pianospel: lichte muziek. 20.10 Om roeporkest en solist: klassieke muziek. 20.55 Gesprek over de noodzaak van het Lager Economisch en Administratief On derwijs. 21.15 Mezzo-sopr. en piano: klas sieke en moderne liederen. 21.45 Kantteke ningen. 21.55 Licht ensemble. 22.15 Licht strijkorkest (gr. 22.30 Nieuws en herha ling SOS-berichten. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.15 Lichte muziek. 12.25 Weerbericht. 12.30 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.30 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws) 15.30 Actualiteiten. 15.45 Koorzang. 16.00 Nieuws 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Kamermuziek. 17.55 Pianospel. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Instrumentale muziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Klank beeld. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 Licht programma. 20.45 Lichte muziek. 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Licht programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksmuziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Nocturne. 23.00 Nws. 23.05 Chansons. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 De mijnwerker, film. 19.45 Openbaar Kunstbezit: Gebeeldhouwde por tretten. 20.00 Journaal. 20.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 20.30 Ma rietta en de danseres, speelfilm. 22.05 Ta hiti: Smeltkroes van de Stille Zuidzee, film. 22.55-23.00 Journaal. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Sport. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brand punt. 20.45 Piste, gevarieerd programma. 21.25 Wijlen Mevrouw Uw moeder, eenak ter. 21.55 Het land van onze kinderen, do cumentair programma (dl. 5). 22.25 Epi loog. NTS: 22.35-22.40 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20.15 12 x 5, een dozijn schlagers uit 60 jaar. 21.15-22.15 Iedere donderdag. speelfilm.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11