Russische wapens voor Nasser als Egypte wordt aangevallen Kroesjtsjev doe aanval op bases van het imperialisme Communisten in Laos rukken op door „vlakte der kruiken" hamol V/eer vandaag- HET WEER I Weer problemen bij vleetloggers Kraaneiland voorlopig niet naar IJmuiden 7 West-Irian wil bij Indonesië MORRIS UITVERKOOP 2 O korting Minister Seebohm is onverbloemd in zijn revanchisme Kind overreden op de Randweg Een vrouw advocaat- generaal bij de Hoge Raad Duits appelsap bevatte loog Scheepsbrand kost elf mensenlevens Lepelaardoor tanker aangevaren 4 Cubaanse ballingen beramen aanval VERBOUWINCS- Johnson vraagt meer geld voor Zuid-Vietnam OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem Zonnige perioden Amsterdammers het slachtoffer Het woord is aan Engelse nozems vierden pinksteren pagina 3 ln de krant van heden: *3 |T 49e JAARGANG NUMMER 162 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 0-11 u. Telef. adm. 5437, phef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 19 MEI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. dredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije CAIRO (AFP en Reuter). Egypte zal „onverwijld" wapens van de Sovjet- Unie krijgen, als het deze nodig heeft. Dat heeft premier Kroesjtsjev beloofd. Hij zegde Nasser die Russische steun toe in een rede die hij maandagavond uitsprak op een banket dat te zijner ere werd gegeven. In zijn toespraak zei Kroesjtsjev: „het land dat zich van het imperialisme be vrijdt, heeft zonder twijfel zeer krachtige wapens nodig om zijn onafhankelijkheid te verdedigen. De geografische ligging van de Verenigde Arabische Republiek is ver leidelijk voor agressie. Er zijn nog steeds overblijfselen van im perialisme, zoals de bases in Aden en op Cyprus. Zij bevinden zich daar om de im perialistische posities in het gebied te be houden. De Verenigde Arabische Republiek zal niet lijdzaam toezien, maar zal, op elke agressie tegen haar terugslaan. Wij wensen haar succes." De Russische premier verklaarde voorts: „wij kunnen beter eersteklas wapens heb ben, en de vijand moet dat weten, zodat wij niet gedwongen worden ze te gebrui ken. Wij zouden, evenals de V.A.R., de hui dige uitgaven voor militaire doeleinden lie ver besteden aan de bouw van dammen, waterkrachtinstallaties, fabrieken en scho len. Maar de tijd waarin wij leven is nog niet vrij van imperialistische agressie, zo als u allen weet." Kroesjtsjev uitte zijn voldoening over de toekenning van Egyptes hoogste militaire onderscheiding aan maarschalk Gretsjko, de Russische eerste vice-minister van De fensie, die de Russische premier op diens bezoek aan Egypte vergezelt. Terloops merkte de Russische leider op, dat de Egyptische eerste vice-president, Abdel Hakim Amer, de aan de onderscheiding VIENTIANE (AFP, AP en Reuter). - De militaire toestand in Laos is voor de regering van premier Soevanna Phoema aanzienlijk slechter geworden. De stra tegische „vlakte van de kruiken" is door communistische troepen veroverd. De stellingen van de neutralisten zijn door hen volledig onder de voet gelopen. De soldaten van de neutralistische gene raal Kong Lee zijn op de vlucht. De gene raal heeft in de bergen aan de rand van de vlakte een nieuw hoofdkwartier geves tigd. De communistische troepen rukken snel op. 15.000 burgers, voornamelijk vrouwen en kinderen van de vluchtende soldaten, pro beren eveneens te ontkomen. Onder hen zouden duizenden slachtoffers zijn. De Verenigde Staten hebben Groot-Brit- tannië, de Sovjet-Unie en andere landen die diplomatieke betrekkingen met Peking onderhouden gevraagd er bij de regering van de Chinese volksrepubliek op aan te dringen een eind te maken aan de strijd in Laos. In Washington is te kennen gegeven dat de regering van de Verenigde Staten maat regelen overweegt. Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de situatie in Laos besproken met vertegenwoordigers van de landen van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie. De V.S. zouden niet bereid zijn genoegen te nemen met verdere schendingen van het verdrag van Genève. De leider van de communistische Pathet Lao heeft prins Soevanna Phoema voor gesteld de moeilijke toestand in het land met hem te bespreken. Phoema voelt on der de huidige omstandigheden niet voor zulk een gesprek. Advertentie Verwachting tot morgenavond: In de avond en nacht bewolkt en plaatselijk wat motregen. Morgen zonnige perioden en droog weep. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (AP en AFP) Presi dent Johnson-heeft het Amerikaanse Con gres verzocht 475 miljoen gulden extra be schikbaar te stellen om de strijd tegen de communistische strijdkrachten in Zuid- Vietnam te kunnen opvoeren. In een speciale boodschap zegt Johnson dat dit geld nodig is in verband met de toegenomen activiteit van de terroristen en het overnemen van de macht door premier Khan. PEKING (AFP) Het Chinese partij blad „Volksdagblad" schrijft, dat China de ontwikkeling in Indo-China nauwlettend gadeslaat. Als Amerika er de toestand zou blijven verslechteren, zou een nieuwe Geneefse conferentie nodig zijn „om de Amerikaanse agressie tot staan te bren gen." Het blad waarschuwt tegen het ge bruik van troepen van Formosa in Zuid- Vietnam. BONN De regering in Bonn raakt langzamerhand in verlegenheid door de uitlatingen van de heer Seebohm, minis ter van Verkeer sinds het eerste kabinet Adenauer. Als voorzitter van de Sudeten- deutsche „Landmannschaft" verkocht hij gedurende de pinksterdag een stel enor miteiten in de ruïnes van de afgetakelde Neurenberger nazi-congreshal, die door naar schatting 300.000 Duitsers en andere „verdrevenen" luide werd bejubeld. Tot de gasten behoorde ook Otto van Habsburg, de Oostenrijke troonpretendent. Zijn aanwezigheid wijst op de levensge vaarlijke kant van de Europese gedachte, zoals die leeft in bepaalde rechtse kringen. Tijdens zijn rede riep Seebohm uit: „Men mag over in het verleden gesloten verdragen denken wat men wil, het gaat ons hoegenaamd niets aan. Óns recht op het vaderland en op zelfbeschikking be rust niet op de in deze eeuw gesloten ver dragen maar op menselijke rechten, on aantastbare rechten, die elk mens en et nische groep van nature bezit. In concrete bewoordingen betekent dit, dat de Sude- ten-Duitsers de gebieden moeteri terugkrij gen, die hun zijn ontroofd". De teruggave van de „geroofde gebie den" is een eerste vereiste voor een ak koord tussen Duitsers en Tsjechoslowaken, aldus de minister. Een dergelijke oplos sing zou volgens hem geen grenswijziging tot gevolg hebben. Minister Seebohm zei verder nog, dat het communiqué van de jongste NAVO- conferentie duidelijk heeft aangetoond, dat de propaganda voor ontspanning en vreed- zaam-naast-elkaar-bestaan in de wereld geen enkel tastbaar resultaat heeft gehad. Op Seebohm is vrij veel critiek geuit in pers en radio en televisie. Men is van me ning, dat deze politicus ernstige schade be rokkent aan het aanzien van de Westduit- se democratie. Op de kruising van de Westelijke Rand weg en de Pjjlslaan in Haarlem is van morgen de 9-jarige Henk van Slooten uit de Voortingstraat in Haarlem met zijn flets onder een zware vrachtauto gekomen. De jongen was op slag dood. De vrachtauto, bestuurd door een 42- jarige chauffeur uit Zandvoort, stond op gesteld in de Pijlslaan en wilde rechtsaf de Randweg oprijden. Rechts van de auto stond de jongen opgesteld, die samen met een vriendje in de (tuinen wilde gaan spelen en waarschijnlijk rechtdoor wilde rijden. Toen de vrachtauto optrok en naar rechts draaide, gebeurde het ongeluk. De chauffeur van de auto is met een shock opgenomen in het ziekenhuis. De politie verzoekt getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. verbonden versierselen nog maar nauwe lijks had uitgereikt, of hij vroeg al om wapens. President Nasser zet dat hij Kroesjtsjevs aanbod om meer wapens te leveren aan Egypte toejuichte. Hij verklaarde, dat er een bewapeningswedloop tussen zijn land en Israel gaande is. Israel noemde hij een „basis voor het imperialisme." Mej. mr. A. A. L. Minkenhof, rechter in de rechtbank in Den Haag, is bij koninklijk besluit benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam en aange wezen als waarnemend advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Het is de eerste keer dat in Nederland een vrouw is benoemd tot advocaat-generaal. Ook is nog nooit een vrouw waarnemend advocaat-generaal bij de Hoge Raad ge weest. Het is de bedoeling dat mej. mr. Minken hof het parket bij de Hoge Raad komt versterken in verband met de werkzaam heden die de procureur-generaal, mr. G. E. Langemeijér, als commissaris voor een deel van het nieuwe Burgerlijk Wetboek op zich heeft genomen. Dat parket had ech ter reeds de maximale wettelijke bezet ting. De benoeming tot advocaat-generaal bij een gerechtshof geschiedt om te voldoen aan een voorschrift van de Wet op de Rechterlijke Organisatie, volgens hetwelk slechts een procureur-generaal of een ad vocaat-generaal bij 'n gerechtshof de func tie van advocaat-generaal bij de Hoge Raad kan waarnerhen. Een verbrande slokdarm en een gedeel telijk verbrande maag waren het gevolg van een slok uit een flesje appelsap, dat een 53-jarige Amsterdammer had geno men. Hij is in het Wilhelminagasthuis op genomen waar hij operatief is behandeld. Het flesje appelsap was van het Duitse merk „Altlander Gold" dat in een vijftig tal zaken te Amsterdam verkrijgbaar is. Het stond op tafel bij een kennis van de Amsterdammer, die daar op visite was. Hij nam een grote slok en verging ter stond. van de pijn. Zijn 15-jarige zoon en de kennis die de appelsap had aangeboden proefden voorzichtig en kregen brandwon den op de tong. Hetzelfde overkwam de dokter in het Wilhelminagasthuis, die ook van het meegenomen flesje appelsap proef de. In opdracht van de politie mag appel sap van het merk „Altlander Gold" in Amsterdam niet meer worden verkocht. De Keuringsdienst van' Waren stelt een on derzoek in. Vermoedelijk gebruikt de Duit se fabriek loog om de flessen te reinigen en is een hoeveelheid loog in een flesje achtergebleven. Confucius: Wie zich beroept op het aanzien van zijn voorvaderen, bekent daarmee zelf niet veel zaaks te zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ^2, 4 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving6, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Topsy 8 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport16, 17, 18, 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Premier Kroesjtsjev en zijn vrouw Nina hebben zondag in Egypte de ruïnes van Luxor bekeken. De Rus sische eerste minister was kennelijk erg warm en moe, want het dag programma werd gewijzigd. In IJmuiden liggen vijftien trawlers en negen vleetloggers gereed om morgen van af acht uur uit te varen op de haring- jacht. Het is zeer twijfelachtig of alle negen vleetloggers morgen inderdaad zee zullen kiezen. Tot hedenmiddag twaalf uur had men voor de meeste nog geen complete bemanning. LONG BEACH (Reuter-AFP) Het Duitse vrachtschip Bodenstein heeft gis teren vijfenveertig van de zesenvijftig op varenden van de brandende Noorse vracht boot Sandanger gered. Een Japans schip, de Boston Maroe, heeft het lijk van een der opvarenden uit zee opgevist. Nadat men een tweede lichaam uit zee had opgepikt is verder zoeken naar de negen overige vermisten gestaakt. De Amerikaanse kustwacht heeft meegedeeld dat alle reddingboten van het schip, leeg of omgeslagen, zijn gevonden. Onder de vermisten zijn zeven van de elf passagiers, die zich aan boord van de Sandanger hebben bevonden. De andere vermisten zijn de kapitein v.an het schip, John Kellmer, en een stewardess. De brand ontstond zondagavond, toen het Noorse schip zich op ongeveer twintig mijl buiten de kust van Mexico bevond. De Sandanger was op weg van Long Beach, in Californië, naar Le Havre met een lading citrusfruit en houtpulp. Het kraanhefeiland „Lepelaar", dat voor de bouw van de pieren voor de nieuwe haveningang in het Noordzeekanaal bij IJmuiden bij Werf Gusto in Schiedam is vervaardigd en hedenavond naar IJmui den zou worden gesleept, is in de afgelo- MET DUIZENDEN zijn ze weer ge komen: de Duitsers, de Fransen, de En gelsen en de Nederlanders uit alle delen van het land. Recreatiezoekenden, ver langend naar zon, ontspanning; ruimte en rust, waarbij zij wat het laatste be treft, bedrogen zijn uitgekomen, maar daarvoor in de plaats de eerste twee in overvloed toegediend hebben gekregen. De milde voorjaarszon lokte de toeristen met grote drommen vooral naar het Noordhollandse kustgebied. Zandvoort was eivol en in de Kennemerduinen was tussen de mensen af en toe nog een boom te zien. DEZE LUCHTFOTO van ANP geeft een overzicht van de massale drukte op het kampeerterrein langs de boulevard tussen Zandvoort en Bloemendaal, waar nagenoeg geen open plekje meer te vin den was. Het was het beeld van een zon nige en gezellige Pinksteren, waarbij aan geduld en wederzijds begrip hoge eisen gesteld werden. Voor toeristische drukte zie verder pagina 4. «BBS*» 'WUU. pen nacht door de binnenlopende Franse ertstanker „Amphiope" aangevaren en be schadigd. De Franse tanker kreeg een flinke scheur in de voorsteven, maar kon op eigen kracht de Waalhaven bereiken. Op het moment van de aanvaring bevond zich aan boord van het Franse schip een rijks- loods, die het schip had binnengebracht. Hij zou juist worden afgelost door een havenloods. De sleepboten, die het Franse schip naar de Waalhaven zouden bren gen, waren bezig vast te maken. Naar de omvang van de schade aan het kraaneiland is vanmorgen op de werf Gusto een onderzoek ingesteld, waaraan ook werd deelgenomen door experts van Rijkswaterstaat. Sinds vrijdagmiddag is Rijkswaterstaat officieel eigenaar van de „Lepelaar". Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet bekend of de beschadigde Lepelaar voorlopig in Schiedam voor her stel zal moeten blijven of dat het kraan eiland toch naar IJmuiden gesleept zal worden om daar gerepareerd te worden, 't Laat zich echter aanzien dat de feestelijk heden, die in IJmuiden ter gelegenheid van de aankomst van het kraaneiland voor woensdagmorgen zijn voorbereid, geen doorgang kunnen vinden. Op de werf zal men de hoek van de Lepelaar, die gedeukt is, afbranden en een nieuwe sectie plaatsen. Daarbij zal van de kraan van het eiland gebruik worden ge maakt. Het repareren zal ongeveer twee weken in beslag nemen. Gelukkig zijn de „poten" van het eiland niet ontzet. Een onderzoek van de rijkspolitie te water heeft uitgewezen dat aan boord van de tanker een verkeerde manoeuvre met het roer is gemaakt, waardoor het schip plot seling naar links scheerde. NEW YORK (Reuter) De New York Times meldt van betrouwbare zijde te heb ben vernomen, dat ploegen infiltranten en saboteurs naar Cuba onderweg zijn. Onder de Cubaanse ballingen in Miami, Florida, gaat het gerucht dat er vandaag of woens dag nieuwe overvallen op Cuba zullen wor den uitgevoerd. In Miami zijn kortegolfboodschappen ont vangen, waarin de Cubanen werd meege deeld „dat het uur zeer nabij is". De boodschappen waren afkomstig van radio Vrij Cuba, een anti-communistische zen der die zegt op Cubaans grondgebied te werken. DJAKARTA (Reuter) „De grote con ferentie van het volk van West-Irian heeft in Soekarnopoera besloten tot integratie met de republiek Indonesië". Dat meldt het officiële Indonesische persbureau An- tara. Gouverneur E. J. Bonay heeft op de con ferentie een proclamatie in deze zin voor gelezen. Over enkele dagen wordt Jose Rolz-Bennett, chef van het kabinet van Oe Thant, in West-Irian verwacht om nog hangende kwesties in verband met de be- stuursoverdracht door Nederland aan In donesië te bespreken. 563e STAATSLOTERIJ 5e lijst - 4de klasse 5.000 3504 2.000 2770 10228 f 1.000: 3035 3490 5268 6396 8635 9209 10002 15213 17790 19114 400 2652 3531 3606 15705 18036 19371 21447 200 1781 2309 2971 3843 3951 4558 6490 8119 8267 8330 8462 9627 10970 11690 12088 12738 12887 13259 13392 13649 15523 15719 15847 1825(2 18322 19373 19500 19646 20073 20393

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1