GOLDEN FICTION Pinksterjool Engelse nozems zet badplaatsen op stelten Vernielzucht vierde hoogtij in verwoede veldslagen Franse communistische partij zal bakens wat gaan verzetten JC )SEP GUY H f] Ll.lO li 4 r ti*j WERELDNIEUWS FRANSE COGNAC 1 1 g Van dag tot dag Hoog spei Zuid-Afrika heeft bezwaar tegen Thant Kuusinen overleden Voor rokers met een eigen stijl Stakingen breiden zich uit in Spanje €)p de raatótoel c r DINSDAG 19 MEI 1964 Onderbreekt Kroesjtsjev zijn Egyptische reis? U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken... Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. Kort nieuws •->A ORIGINELE HOLLANDSE PRIJS v o u w Z /v. r- De Sovjetrussische jovialiteit in de rich ting van de Egyptische dictator Nasser past in strikt politieke zin uitstekend in de beleidskoers van het Kremlin tot beïn vloeding van het Nabije Oosten. De kwets bare Suezkanaalroute is voor de Westelijke mogendheden een kernslagader en ook in vele andere opzichten is het gebied van de Arabische Liga voor het Westen uiterst be langrijk. Ofschoon de denkbeelden van Nasser slechts zeer gedeeltelijk een over eenkomst vertonen met de communistische dogma's, heeft Kroesjtsjev gemeend de so ciale hervormingen van Nasser te kunnen gebruiken als een trait d'union tussen de Sovjet-Unie en Egypte in sociale zin. Hier op voortbouwend, heeft hij Nasser in het communistische kamp gehaald onder leu zen die het Russische volk aanspreken, maar de werkelijke betekenis van deze band ligt uiteraard op strategisch terrein Kroesjtsjev heeft de naam een uitne mend psycholoog te zijn, maar ook de bes te psycholoog struikelt wel eens in zijn ijver om de praktijk te grondvesten op de theorie. De fout van Kroesjtsjev in dit Egyptische avontuur is, dat hij zijn moeizaam verworven goodwill in het Wes ten, die bij de Westelijke openbare mening zelfs op sympathie ging lijken, op het spel zet en bezig is te verspelen, doordat hij Israel als een verwaarloosbaar element in zijn politieke schaakstelling beschouwt. En Israel is voor de Westelijke volken nu juist helemaal geen verwaarloosbaar element, integendeel, het is een levend en werk zaam onderdeel van de Westelijke opinie vorming. In die zin, dat het voortbestaan van de joodse staat voor de Westelijke vol ken voorwaarde is voor elke herordening op het internationale toneel. Wie Israel be dreigt en vernietigen wil, schakelt zich auto matisch gelijk met alle jodenvervolgers der geschiedenis en voor de huidige ge slachten met de verafschuwde nazi's en fascisten, die het toppunt aan schuld tegen over de joden hebben vergaard. Als Kroesjtsjev zich solidair zou ver klaren met Nassers plannen tot uitroei ing van Israel, zou hij zich ondanks alles wat in het Westen ten gun ste van zijn beleid kan worden gezegd onherroepelijk de felle antipathie van de Westelijke openbare mening op de hals halen en een veel daadwerkelijker fac tor tot algemene Westelijke vijandschap leveren dan alles wat hij tot dusver als hoogste man in het Sovjet-Unie heeft ge presteerd. Misschien heeft hij dit als een senti mentskwestie over het hoofd gezien, maar dan heeft hij de gevoeligheid der WeS' telijke volken ten opzichte van alles wat op jodenvervolging lijkt, ten onrechte veronachtzaamd. Het is niet overdreven om te zeggen dat in het Westen een aar zeiend vertrouwen op de Russische poli tiek was ontstaan, vooral door de stand vastige houding van Moskou tegenover Pekings oorlogszuchtige voornemens. Dit kleine vertrouwen zou zonder twij fel verkeren in absolute afwijzing en po sitieve afkeer, indien de Westelijke open bare mening „de grote Kroesjtsjev" zou zien wandelen in de fuik van Nasser, de doodsvijand aller joden, en daardoor zou merken dat de „vredelievendheid" van deze sterke man zich doodgemoedereerd zou kunnen vereenzelvigen met een nieu we jodenmoord. Ulllllllinilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii KAAPSTAD (AP) De regering van Zuid-Afrika heeft bij de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, geprotesteerd tegen zijn oproep aan de Zuidafrikaanse autoriteiten het leven te sparen van drie Afrikanen die ter dood zijn veroordeeld op beschuldiging van moord en sabotage. De tekst van de brief die aan Thant is overhandigd door de permanente V.N.-ver- tegenwoordiger van Zuid-Afrika M. I. Bo tha, is in Zuid-Afrika gepubliceerd. In de brief wordt scherpe afkeuring uit gesproken over de wijze waarop Oe Thant „zich verplicht voelde volgens de termen van de door Afro-aziatische landen inge diende resolutie van de algemene verga dering, zonder absolute onpartijdigheid op te treden tegen een lidstaat van de orga nisatie waarvan hij de hoogste functionaris is." De brief beschuldigt Thant van inmen ging in de rechtspleging van een lidstaat „op basis van een vals uitgangspunt en met onvoldoende kennis van de feiten." INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel geld en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) MOSKOU (AP-Reuter) Otto Wilhel- movitsj Kuusinen, die zondag op 83-jari- ge leeftijd in Moskou is overleden, was het oudste lid van liet presidium der Rus sische communisiische partij. Hij was deskundige op het gebied van buitenland se politiek. Kuusinen werd in Finland ge boren en was in 1918 minister van Onder wijs in het Finse socialistische kabinet. Nadat de linkervleugel van de socialisten zich haf afgescheiden en zich in de com munistische partij transformeerde, werd Kuusinen leider. Hij werd uit Finland ver bannen en vestigde zich in de Sovjet- Unie. In verscheidene Russische organisaties nam Kuusinen een vooraanstaande plaats in. In 1946 werd hij gekozen tot vice- voorzitter van het Sovjet-presidium, de machtigste regeringsinstantie in de Sov jet-Unie, dat twaalf leden telt, en waar van Kroesjtsjev eerste secretaris is. In 1953, als gevolg van de reorganisa tie in de regering na de dood van Stalin, verdween hij uit het presidium, maar vier jaar later werd hij herkozen. Tevens werd hij secretaris van het Centrale Co mité van de Russische partij. Kuusinen was een voorstander van Kroesjtsjev. De dochter van Kuusinen, Herta, is leidster van de Finse communistische partij. Het is mogelijk dat premier Kroesjtsjev zijn Egyptische reis zal afbreken om de begrafenis, die op 19 mei zal plaatsvin den, bij te wonen. Kroesjtsjev was van plan tot 25 mei aanstaande in Egypte te blijven. Advertentie EEN LAURENS PRODUKT De badplaats Margate in Kent is het pinksterweekeind geteisterd door benden nozems de Mods en de Rockers die elkaar op grote schaal te lijf gingen. Er werd grote schade aangericht, er vielen gewonden ook onder de politie en voor vele rus tige burgers werd de dag-aan-zee be dorven. (Van onze correspondent) LONDEN. Het is tijdens de pinksterda gen in sommige Engelse badplaatsen, met name in Margate dat de nozems dit maal als voornaamste doel voor hun rel letjes hadden uitgekozen rauw toege gaan, een herhaling van de schokkende ge beurtenissen in Clacton met Pasen. Het waren weer de Mods en de Rockers, de twee beruchte groepen waarin de Engelse mas- sajeugd zich al naar hun uitdossing en vervoermiddel heeft gesplitst, die in ware veldslagen op elkaar lostrokken en ook de rest van de bevolking terroriseerden. Uit Londen waren gedurende het week einde ongeveer tweeduizend nozems naar Margate gestroomd: de Mods met hun lange wapperende haren en hun Edwardi- aanse getailleerde jasjes en smalle broeks pijpen op hun scooters en de in zwartleer gestoken Rockers op hun motorfietsen. Anderen kwamen per trein en auto. Honderden sliepen 's nachts op het strand en barricadeerden zich in groepjes achter verschansingen van ligstoelen. Op de uit gelezen eerste pinksterdag gingen zij el kaar spoedig na zonsopgang met stokken, stenen en flessen gillende en joelende te lijf. Ouden van dagen, die meenden rust in de zon te hebben gevonden, zaten stijf van schrik middenin het strijdgewoel, dat de gehele dag voortduurde. Het ergste was misschien wel dat voor duizenden va kantiegangers de steeds weer oplaaiende gevechten op het strand een extra verma kelijkheid schenen te vormen. Men hing over de balustrades van de boulevards om vooral niets te missen en zag lijdelijk toe hoe de nozems hun primi tieve instincten op elkaar en op ieder die hun in de wegtrad, botvierden. De politie was ditmaal voorbereid, maar bleef mees tal op een afstand, haar voornaamste taak was het stadje zelf en vooral de winkeliers tegen de ziedende jeugdbenden te bescher men. Tegen deze concentratie van honderden nozems stonden de agenten, ondanks het gebruik van de gummistok en ondanks de versterkingen welke uit alle delen van Kent aanrukten, vrijwel machteloos. De nozems vochten niet alleen onderling, maar maak ten grote delen van Margate onveilig. Zij sloegen ligstoelen aan splinters en legden er in de avond als climax een groot kamp vuur aan. Het was de omgekeerde we reld. Sommigen nozems oefenden hun ter reur uit met eigen honden. Nozem-meisjes rolden met elkaar vechtende over de grond of vuurden de jongens aan. Gedurende enige tijd was het kalm. De nozems dansten op muziek van het pira- tenstation Caroline, welke uit hun tran sistorradio's blerde. Na de eerste botsin gen verscheen overal politie. Langs de zeekant stond om de 25 meter een agent, een horde trok toen achter „het front" om, drong een café binnen en sloeg daar alles kort en klein. Toen een gewonde nozemleider werd gearresteerd, schreeuw de hij zijn makkers toe „het plan" ver der uit te voeren. Het scheen allemaal precies te zijn doordacht. Men zag angstige gezinnen van het strand huiswaarts keren. De prachtige vakantie dag was verduisterd en bedorven. De rui ten van een pas gereedgekomen bejaar denflat moesten het ook ontgelden. Steeds weer kwam een nieuwe golf van geweld aanrollen. Huilende als hyena's keerden zich tegen het eind van de middag bijna alle nozems tegen de politie, in spreek koor haatkreten slakende. Vijftig agenten gingen er met de gum mistok tegenin en arresteereen zeven no zems. Zoals men weet is de engelse po litie ongewapend. Een meisje schopte een agent toen deze haar vriend wilde arres teren. Op het strand kreeg een agent een slag in het gezicht met de leuning van een ligstoel. Een inspecteur, die door een fles in het gelaat werd getroffen, stortte neer. Er deden zich ook wilde tonelen voor op het spoorwegstation toen dit door twee honderd Mods, die een Rocker achterna zaten, werd bestormd. Reservisten ston den hier en daar de politie bij. In Brighton en enkele andere badplaatsen was het ook onrustig, maar in Clacton-on-Sea, dat met Pasen zijn portie heeft gehad, ge beurde niets. Ook tweede pinksterdag duurde in Mar gate de nozemherrie voort. De groepen trokken gezamenlijk naar het gemeente huis waar een speciale rechtbank een klei ne honderd arrestanten berechtte. Er vie len tuchthuisstraffen van drie en zes maan den. De politie slaagde erin de benden te verspreiden. De hele dag waren er incidenten. Twee nozems werden met steekwonden naar het ziekenhuis gebracht. Een jongen werd door een groep nozems gestenigd. In Brighton werden vijftig nozems gearres teerd. Zowel hier als in Margate kregen zij gevangenis- of hechtenisstraffen van drie maanden en ook boeten. Typerend was toen de kantonrechter .een zeventienjarige nozem een boete oplegde van 5 pond 750) en hem vroeg of hij het bedrag wilde af betalen, de jongeman antwoordde: „Ik schrijf meteen een cheque uit Mogelijk bestaat er een verband tussen het liederlijk optreden van deze nozems op hun motoren en het grote aantal verkeers ongelukken tijdens de pinksterdagen. Tot zondag middernacht vielen er in Engeland 67 doden op de weg, tweemaal zoveel als in dezelfde periode van vorig jaar. Op deze warmste Pinksteren sedert vier jaar waren er naar schatting elf miljoen auto's in het verkeer. De ziekenwagens moesten zich vaak door kilometers lange files heen- werken om de slachtoffers te bereiken. MADRID (Reuter, AFP) In de grote kolenmijn El Fondon bij Oviedo in Noord- Spanje ging gisteren een aantal mijnwer kers weer aan het werk, maar de stakings acties breidden zich uit tot de provincie Santander, waar de tweeduizend arbei ders van de metaalfabriek „Nueva monta- na quijano" het werk neerlegden. De ar beiders eisen een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst en hebben zich solidair verklaard met de 37.000 stakende mijn werkers en metaalarbeiders in Asturië. In het wijnbouwgebied Xeres in Andalu- sië Zuid-Spanje zijn nog steeds 15.000 landarbeiders in staking, terwijl in de ko lenmijnen van Teruel, in Midden-Spanje, een zekere onrust heerst. Vandaag wordt in de kolenmijnen een nieuwe arbeidsovereenkomst van kracht, die onder meer een flinke salarisverbete ring voor de mijnwerkers inhoudt. De overeenkomst geldt voor geheel Spanje, met uitzondering van Asturië waar nu al een maand wordt gestaakt. In deze provin cie werkt het grootste deel van de 59.000 Spaanse mijnwerkers. MADRID (AP) De politie van Ma drid heeft meegedeeld, dat z'aterdagavond twee kleine bommen ontploft zijn, waar door het totale aantal aanslagen tot zeven tien gestegen is. De bommen waren ge plaatst onder geparkeerde auto's. Ze brachten weinig schade toe en niemand werd gewond. -ighi-|| 3 .Zuytdorp". Kikvorsmannen hebben drie kleine koperen kanonnen uit het wrak van het Nederlandse schip „Zuytdorp", dat in 1712 voor de Australische west kust is vergaan, aan de oppervlakte gebracht. Van een schat die zich aan boord zou hebben bevonden hebben ze niets gezien. (Van onze correspondent) PARIJS Maurice Thorez, de 64-jarige oud-mijnwerker, die meer dan de helft van zijn leven de communistische partij in Frankrijk, die hij indertijd ook zelf had opgericht, leidde, heeft zijn post van se cretaris-generaal verlaten. Het partijcon gres, dat gedurende vier dagen in Parijs gehouden werd, heeft Thorez, onder een donderende ovatie, met een schallende in ternationale tot president van de partij benoemd, een functie of waardigheid met een wat „burgerlijke" klank, die de Fran se communisten tot dusver nog niet ken den. Tot nieuwe secretaris-generaal, de func tie die in alle communistische partijen ter wereld als sleutelpositie wordt beschouwd is de 59-jarige ex-schaapherder Waldeck Rochet benoemd, die gedurende zijn hele carrière tot Thorez' trouwste adjudanten heeft behoord. De aflossing van de com munistische wacht in Frankrijk hoeft op zichzelf dan ook nog geen voorteken te zijn van een nieuwe spectaculaire wen ding in de lijn van de partij. Niettemin zijn er verschillende andere omstandigheden en beslissingen, die doen verwachten dat de Franse communisten de bakens toch wel wat pogen te verzet ten. Met Thorez, die dus in zekere zin is weggepromoveerd, hebben vele andere leden van de oude garde, onder wie de fractieleider in de Senaat Jacques du Clos, het hoofdbestuur en het secretariaat van de partij eveneens verlaten. Onder de nieuwe functionarissen bevindt zich een opvallend groot aantal jongeren tussen de 25 en de 35 jaar. Voor het eerst ook in de geschiedenis van de Franse commu nistische partij werden de leidende orga nen die nu voor dertig percent van fris bloed zijn voorzien, bij geheime stemming vernieuwd. Die bloedtransfusie lijkt vooral ten doel te hebben de toenadering tot de socialis ten te vergemakkelijken. Op het congres zijn zo weer vele geurige bloemen naar de socialistische broeders geworpen en speciaal de secretaris-generaal van de S.F.I.O., oud-premier Guy Mollet, die vroe ger de bonte hond van de Franse commu nisten was, is het object geweest van ette lijke liefdesverklaringen. Daarentegen hadden de communistische sprekers geen goed woord over voor de socialistische burgemeester van Marseil le, Gaston Defferre, die zoals men weet, zichzelf, tegen het verlangen van Guy Mol let in, kandidaat heeft laten stellen voor de presidentsverkiezingen van het volgend jaar. Onder de gedeeltelijk nieuwe leiding zullen de Franse communisten de komen de weken vermoedelijk dan ook een groot scheepse poging ondernemen om Gaston Defferre, die blijft weigeren met hen over een gemeenschappelijk programma te on derhandelen, politiek te isoleren. De com munisten hopen Defferre nog tijdig te doen vervangen door een kandidaat, die de bei de grote arbeiderspartijen officieel zou kunnen en willen vertegenwoordigen. Defferre is echter van zijn kant nog al tijd de overtuiging toegedaan dat hij elk officieel akkoord met de communisten met een minstens overeenkomstig verlies aan stemmen van het centrum zou moeten be kopen. Ook nu de communisten geen mes meer tussen de tanden houden en al een eind- weegs zijn verburgerlijkt, blijft een groot deel van het kiezersvolk in Frankrijk toch nog altijd bijzonder huiverig voor enige samenwerking of zelfs afspraak met de communisten. Omdat een communistische kandidaat voor het presidentschap geen schijn van kans maakt, verwacht Defferre dat de communisten uiteindelijk zich toch wel verplicht zullen zien bij de keuze tus sen hem en De Gaulle, hem hun stem men te geven. Tegen deze berekening van Gaston Defferre, waar theoretisch weinig tegenin valt te brengen, lijkt de commu nistische partij onder haar vernieuwde en verjongde leiding nu een verscherpt offensief te willen lanceren. Binnenkort honderd Honderd jaar oud, een zeldzaamheid in Brugterkarspel. Wel, over drie en zeven tig jaar zal mevrouw Johanna Gerarda Koopmeyden de honderdjarige leeftijd be reikt hebben. Wij bezochten de aanstaan de jubilaresse in haar proper perceel aan de Achtersteeg, waar zij elke dag opge wekt voor het raam naar buiten zit te kijken. Er was de feestelijke sfeer van een ver jaardag. Een flinke fles port stond half leeg op tafel en een groot aantal glaas jes verried hoe vele vrienden de alge meen beminde bewoonster van deze wat achteraf gelegen wijk bezit. Ook haar bij naam „Kwiek Jetje" laat zien, hoe leve- dig haar contact met de buurtbewoners en andere vrienden en kennissen is. „Hier is een meneer van de krant", zei haar neef, Jaap. „Die komt voor een vraaggesprek". De jarige keek ons on derzoekend aan. „Dat zeggen ze altijd" zei ze gevat. Ze is nog goed ter been en rookt haar pakje sigaretten als de beste. „Proost", zei ze, en dronk haar glas whisky met één teug leeg. „Zullen we nog wat zin gen?" „Kunt u me wat uit uw verleden ver tellen?" vroegen wij, het potlood boven de blocnote gereed houdend. „Wat is dat?" vroeg de jarige, „chan tage?" De kamer was vol manspersonen. „Al les vrienden", zei de jubilaresse met een warm armgebaar. „Dat's Piet, en Kale Wim en Oom Henkie. Ik heb mijn leven lang de mensen goed behandeld, dan ont moet je ook vriendschap en aanhanke lijkheid." „Kwiek Jetje" is niet in het minst on der de indruk van haar leeftijd. „Ach, u moet denken, ik heb altijd een actief leven gehad, nooit een moment verveling". Op het buffet stonden de foto's van haar echtgenoten. „Dit was me eerste", zei ze, het portret van een jong man aandui dend. „Hij ging er van door voor we nog een jaar samen waren. En dit is mijn tweede. Hij bracht elke dag wat mee, bloemen, parfum, een horloge.tot ze hem pakten. En dit was mijn laatste. Ach, waar zou hij nou zijn?" en met een zucht dronk ze haar feestglaasje leeg. De jarige leest nog haar damesmode blaadje elke week, ook romans uit de winkel op de hoek. En ze kijkt in haar verloren uren naar de TV. „Ach, als je zo de hele avond zit te wachten, helpt het, de tijd te korten". Wij verlieten de vrouw, die, omringd door haar vrienden, nog een feestelijke dag hoopte door te brengen. „Nog drie en zeventig jaar", zei ze opgewekt, „en ik ben honderd. Kom u dan nog eens te rug?" H. B. Fortuin Advertentie a' i i-« - PER 1 .ï'Ar ;'L W 'n j'irt Q A- at tu w i» D Q H O at O, - CERTIFICAAT J Per fiets. Een Oostduits meisje is er in geslaagd op de fiets naar West-Duits- land te vluchten. Toen de Oostduitse grenswachten haar zagen losten zij ten minste twintig schoten op de vluchtelin ge, zonder haar te treffen. Zevenhonderd. Aan mevrouw Kennedy is 'n extra-uitkering van 25-000 dollar voor het beantwoorden van de brieven met sympathiebetuigingen toegestaan. Het Congres heeft eerder dit jaar mevrouw Kennedy al 50.000 dollar voor de bestrij ding van de onkosten verleend. Volgens de commissie ontvangt zij nog zeven honderd brieven per dag. Naar Venus?. De koers en de snelheid van het Russische ruimtetoestel „Sonde" zijn voor de tweede maal door radiosignalen van de aarde gewijzigd. Toen de correc ties werden uitgevoerd bevond het toeste zich op ongeveer dertien miljoen kilo meter van de aarde. De snelheid werd met vijftig meter per seconde verhoogd. Volgens Amerikaanse deskundigen is de „Sonde-1" vermoedelijk op weg naar de planeet Venus. Het toestel is op twee april gelanceerd en zou Venus in onge veer vier maanden kunnen bereiken. Vriendschap. Oost-Duitsland en de repu bliek Tanganjika-Zanzibar hebben een vriendschaps-, bijstands- en samenwer kingsverdrag gesloten. Terechtgesteld. In de hoofdstad van Bhoe- tan, Thimpoe, zijn zondag drie personen terechtgesteld, die hadden bekend de eer- ste-minister van Bhoetan, Jigme Dorji, te hebben vermoord. Een vierde be klaagde kreeg levenslang. Fresco's. In een gebouw op de Palatijnse heuvel, het oudste deel van Rome, zijn onder een zeer harde kalklaag fresco's aangetroffen die doen vermoeden dat men het huis van Augustus, de eerste keizer van Rome, heeft gevonden. Piramide vorm. Op 5000 km van de Nijl, in het dal van de rivier de Ili in Ka zakstan (Rusland) heeft men diverse ko ninklijke graven gevonden die ongeveer dezelfde vorm hebben als de pirami den in Egypte. De graven zijn gemaakt van enorme blokken sparrehout. Zij staan op grafheuvels van steen, die zo hoog zijn als een gebouw van zes ver diepingen. In de graven trof men dê stof felijke resten aan van mensen die 2.500 jaar geleden hebben geleefd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3