Lange files op Zeeweg en Zandvoortselaan COTTON STRETCH ANKLETS J De koning van de shag pmgensmarkt •Y3Ï15TÏ m In en om de stad Lof voor politie V eisertunnel raakte verstopt KeukenhofLinnaeushof en het kustgebied weer door talloze recreatiezoekenden overspoeld Reddingbrigade van Bloemendaal brengt rubbervlot thuis 2 paren verkoop 1." shave lotion Examen doen? elke woensdag Speciaal verlaagde J.M. prijs schoenmaat 27-34 per paar 2 95 per 2 paar kleine stijging per maat Jaarvergadering Haarlems departement van Mij voor Nijverheid en Handel Hijnhardt's Zenuwtabletten De laatste tulpen Kennemer duinen Ongelukken Haarlem en omgeving ♦UffltCSH Exclusief verkrijgbaar bij dé kapper! Enorme drukte met weinig ernstige ongelukken tijdens de pinksterdagen Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Weer zijn in nagenoeg heel Nederland en met name in de toeristencentra de vol ledige politiekorpsen gemobiliseerd ge weest om de stroom buitenlanders op te vangen en om het onvoorstelbaar drukke verkeer zo snel en doeltreffend mogelijk door te voeren naar de bestemmingen die voor het merendeel in het westen van het land liggen. Weer hebben gedurende een lang en zonnig weekeinde honderden poli tiemannen, terwijl duizenden anderen ge noten van zon en natuur, hard moeten wer ken. De weggebruikers staan er dikwijls niet bij stil. Zij ergeren zich zelfs vaak wanneer een stoplicht naar hun zin te lang op rood blijft staan of wanneer een verkeersagent niet snel genoeg het oprijte ken geeft. Slechts weinigen zullen beden ken dat deze politiemannen op alle druk ke dagen in de weer zijn en dat zij hun weekeinde moeten offeren om de anderen van dienst te zijn. Voor al deze politie mensen een welgemeend woord van lof; niet alleen voor het feit dat zij op hun vrije dagen moeten werken, maar vooral voor de wijze waarop zij dat elke keer weer doen. Pinksteren 1964 heeft weer ge leerd welke zware eisen aan het politie personeel gesteld worden. Laten wij dat eens bedenken wanneer we ons in een eindeloos lange file zitten te verbijten. De Zandvoortse politie zag er soms geen gat meer in. Overal parkeerden de automobilisten hun wagens. Alle hoekjes en gaatjes waren vol. De grote parkeerterreinen natuurlijk het eerst. Ten einde raad werd aan de grens van Zandvoort het veelzeg gende bord „Geen parkeerplaats meer" neergezet. In de Velsertunnel is het tijdens het pinksterweekeinde drukker dan ooit ge weest. Op eerste pinksterdag telde men 32.660 auto's en op de tweede pinkster dag was het nog drukker; toen passeer den 43.500 auto's de tunnel. Daar de tunnel op drukke dagen het verkeer nog maar net kan verwerken, had de Velsense politie extra maatregelen ge nomen. Automobilisten die uit de richting Alkmaar kwamen, werden even voor de invoegstrook voor het verkeer uit Beverwijk naar de linkerhelft van de weg geleid, wat tot gevolg had, dat het verkeer uit Wijk aan Zee ongehinderd op de rijksweg kon komen. Een knelpunt bleek ook nu weer de afrit voor het verkeer naar Amsterdam te zijn. Automobilisten die de file op de rechter helft van de tunnelbaan pas seerden, moesten zo nu en dan won deren van invoegtechniek toepassen om links af te kunnen slaan. Minder be dreven automobilisten dreigden nog al eens in de knoop te raken. Op de middag van tweede pinkster dag omstreeks vier uur liep het ver keer in de westbuis van de tunnel vast en al spoedig stonden files auto's kilo meters ver in de richting Uitgeest en op de Breestraat in Beverwijk. Voor de knoop op het noordelijk verkeers plein bij de tunnel was ontward, vorm den door de regen uit Wijk aan Zee verdreven toeristen een lange rij op de Beverwijkse Vondellaan. Automobilis ten met auto's voor en achter zo ver het oog reikte stapten uit en begonnen een gemoedelijk praatje tot de stroom als een dikke modderbrij langzaam weer in beweging kwam. Onder een koesterende voorjaarszon haalde Nederland dinsdagmorgen verlicht adem: de toeristendrukte was even geluwd. Op de boulevards van de kustplaatsen waren weer straatklinkers te zien. Gedurende de pinksterdagen waren deze bedekt geweest met blik, rood, groen, blauw grijs blik van duizenden automo bielen. Pinksteren 1964. Het was een massademonstratie van de massamotori- sering. Vrijdagavond reeds trokken de buitenlanders met onafzienbare files over onze grenzen. Zaterdag was de drukte nog groter. Al deze toeristen hebben Nederland op zijn mooist gezien met de bloeiende IJsselvallei, de schitterende Betuwe, Twente, Salland, de Limburgse toeristencentra, de bollenvelden waar de laatste tulpenvelden in bloei staan, de grote steden en natuurlijk onze onvol prezen Noordzeekust, waarvan gedurende deze pinksterdagen eigenlijk pas voor de eerste maal dit jaar zonder huivering te genieten viel. Zeer velen hebben voor het eerst een bad genomen in het nog vrij koele Noordzeewater. De sportievelingen doken er na een flinke aanloop abrupt in, anderen deden het voorzichtiger, zoals deze twee badgasten die eerst via de gevoelige tenen wilden pro beren of het zeewater wel zoveel op temperatuur was dat zij veilig een groter deel van hun onderdanen aan het zilte nat konden toevertrouwen. Het departement Haarlem van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal op donderdag 28 mei de jaar vergadering houden, die wordt gecombi neerd met een excursie naar de Inter nationale Bedrijfsmachine Maatschappij aan de Johan Huizingalaan te Amsterdam. De dag zal besloten worden met een diner in het restaurant Aviorama op Schiphol. Tijdens het huishoudelijk deel van de vergadering zal het verslag van de pen ningmeester en de secretaris aan de orde komen, alsmede de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden in verband met het aftreden van de heren J. H. Lottgering en H. Vissers. Het bestuur heeft de heren M. J. van Buren en J. Schröfer kan didaat gesteld. Insiders schatten dat ongeveer een half miljoen buitenlanders dit lange weekeinde over onze grenzen getrokken zijn. Minder dan tijdens het weekend van 30 april en 1 mei, maar aanzienlijk meer dan met Pasen. De Duitsers domineerden weer vol komen, het aantal Franse toeristen dat juist met de eerste mei zo verrassend groot was, werd nu aanzienlijk lager ge schat, maar dat werd gecompenseerd door de grotere heirscharen uit het oosten. On danks deze grote drukte is het aantal on gelukken in ons land en vooral in het kust gebied van de beide Hollanden zeer be perkt gebleven. Politiedeskundigen ver klaarden dat juist bij grote drukte het aantal ongelukken afneemt. De afgelopen pinksterdagen hebben daarvan weer het bewijs geleverd. Het Nederlandse wegennet heeft dit weekeinde weer flink te verduren gehad. De politie was overal paraat en met man en macht werd er gewerkt om de einde loze files bij Oudenrijn vaak meer dan vijftien kilometer lang door te gelei den. Op de beruchte plaatsen ontstonden toch weer opstoppingen, zoals op het ver keersplein Oudenrijn waar 22 politieman nen in actie waren om het verkeer in goe de banen te leiden. Het verkeer Oost-West ging vrijdag en za terdag aanmerkelijk sneller dan het West- Oostverkeer van maandagmiddag. De oor zaak hiervan is te zoeken in het feit dat het verkeer vrijdag en zaterdag meer gespreid was en dat op tweede pinksterdag, toen het „zachtkens begon te regenen" de schare zo snel mogelijk thuis en in der Heimat wilde zijn, daardoor werd de ge middelde snelheid op bepaalde trajecten niet hoger dan vijftien kilometer per uur. Bij Arnhem was de verkeersdichtheid op een zeker moment ongeveer 50 auto's per minuut. De Nederlandse ANVV had meer buiten landers verwacht, juist ook omdat het zulk buitengewoon gunstig weer was. De A.N.W.B. noteerde verrast dat de ruim honderdvijftigduizend kampeerders zich in het afgelopen weekeinde behoorlijk over ons land hadden verspreid. Voor het eerst waren de kampeerterreinen in het Gooi vrijwel vol en kregen ook de terreinen in Drente, Overijssel en de Gelderse Achter hoek meer bezoekers. Het zijn vooral de Nederlanders die deze spreidingsmoed hebben weten op te brengen. Zij maakten de helft van het totale aantal kampeerders uit. Door de spreiding bleef op de grote kampeerterreinen in het westen zelfs ruimte vrij. Het algemene beeld van de pinksterda gen is vrijwel identiek geweest aan dat van het vorige jaar. De buitenlanders hebben van de zaterdag gebruik gemaakt om hier inkopen te doen en hebben de volgende twee dagen genoten van al het schoon dat Nederland op toeristisch gebied te bieden heeft. Keukenhof trok dit weekeinde de laatste duizenden bezoekers. Totaal be zochten gedurende de Pinksteren ongeveer vijfenzestigduizend mensen onze nationale bloementuin. De Efteling trok vijfenvijf tigduizend bezoekers, de Scheveningse pier zesenveertigduizend. De Rotterdamse rondvaartbootjes ver voerden ruim zeventienduizend toeristen, de Amsterdamse ruim twaalfduizend. Schiphol noteerde tweeëntwintigduizend Leenboek van Dever. Het „Leenboek van Dever" is op aandrang van de Stich ting Dever door het Algemeen Rijksarchief te Den Haag aangekocht voor 2.500, Advertentie Veroverend fris.-. belangstellenden, Madurodam zesendertig duizend, het Rijksmuseum achtduizend, de Rotterdamse Euromast torste meer dan twaalfduizend mensen. drukte het grootst was, haar toevlucht ia het plaatsen van borden aan de grenzen van de gemeente met het opschrift „Geen parkeerruimte meer In de drukke badplaats heeft de recher che dit weekeinde nagenoeg niets te doen gehad. De verkeerspolitie noteeerde ook slechts ongelukken met materiële schade, voornamelijk ontstaan uit kettingbotsingen in de lange files. Race huiswaarts Enorm druk werd het maandagmiddag toen de hemel betrok en een milde voor jaarsregen de door de zon gekoesterde huiden afkoeling schonk. Het werd een massale race huiswaarts, zowel van de Nederlandse dagjesmensen als van de bui tenlanders, die na zo'n zonnig weekend snel huiswaarts wilden. Van twee uur tot zeven uur maandagmiddag was de file op de Zandvoortselaan en op de Zeeweg onafzienbaar. In samenwerking met de Haarlemse politie paste de Heemstede po litie de regeling van de gesplitste ver keersstroom toe, een regeling die uitslui tend op topdagen geldt. De Haarlemse po litie voerde het verkeer van de westelij ke randweg af via de Spanjaardslaan en de Heemsteedse Hermandad zorgde er voor dat het verkeer van de Zandvoort selaan via de Lanckhorstlaan afvloeide. Dit verkeer kon zich op de Heemsteedse Dreef pas splitsen, waardoor de drukke Herenweg-Wagenweg enigermate werd ontlast. Het was dus druk, zonnig en gezellig in Noord-Holland. Druk en gezellig op het Zandvoortse strand, waar vogelman Wim Wagenaar met zijn vlieger achter een raceboot stuntte, waar op de eerste pin ksterdag 's morgens om half negen geen strandstoel meer te huur was en waar zondagmiddag door de mensenlichamen af en toe ook nog een stukje strand te zien was: druk en gezellig op de Keuken hof, in de Bollenstreek en in de steden, een zonovergoten drukte, die gelukkig na genoeg niet door ernstige ongelukken werd overschaduwd. Advertentie De Bloemendaalse Reddingsbrigade is op de tweede pinksterdag in actie gekomen toen een 33-jarige Haarlemmer met zijn 22-jarige verloofde met hun rubbervlot in nood gekomen waren. Het paar had zich zover zeeinwaarts gewaagd dat zij door de sterke branding niet meer terug konden roeien. De motorboot van de redding- brigade heeft het rubbervlot op sleeptouw genomen en naar het veilige strand terug gebracht SAMSON De Zandvoortse boulevards boden weer het traditionele beeld van dui zenden auto's die in lange files vöortkropen. materiële schade. De Keukenhof in Lisse had het voor het laatst dit jaar erg druk. Woensdag zal de Keukenhof zijn poorten sluiten. De Linnaeushof in Bennebroek trok gedurende de Pinksteren ongeveer vijftienduizend bezoekers. Vooral de speel tuin was erg in trek. Ook de bollenstreek schitterde weer van blik en chroom: de laatste tulpen trokken nog vele bewonderaars. In Bennebroek gaf maandagmiddag een automobiliste uit Aalsmeer geen voorrang aan een scooter rijder uit Hilversum. Bij de botsing wer den de scooterrijder en zijn duopassagier vrij ernstig gewond. De auto en de scoo ter werden zwaar beschadigd. Ook de Bloemendaalse politie heeft na genoeg geen ongelukken te registreren gehad. Op de Zeeweg was het vooral maandagmiddag toen het weer ver slechterde bijzonder druk. Er gebeur den geen ongelukken. De Haarlemmermeer, het transitoge- bied van het massale toerisme, heeft het met zijn betrekkelijk smalle wegen wel moeilijk gehad. De politie in Hoofddorp heeft de nieuwe verkeerslichteninstallatie vrijwel constant met de hand moeten be dienen om de verkeersstroom sneller door te voeren. Ook voor de Kennemerduinen waren de pinksterdagen topdagen. Achttienduizend bezoekers werden geteld. Vooral de spar- telmeren waren erg in trek. Het kampeer terrein De Lakens bood staanplaats aan ruim tweeduizend kampeerders. Het op vangcentrum aan de ingang van de Ken nemerduinen was permanent vol. Op de Zeeweg stonden kilometerslange rijen auto's in de bermen van de weg gepar keerd. Dat was ook het beeld in Zand voort: de parkeerterreinen vol en duizen den auto's langs de boulevard. De Zand voortse politie zou bonnen tekort gekomen zijn om deze automobilisten te bekeuren wegens overtreding van het wachtverbod. De Zandvoortse politie zocht, toen de Advertentie Het aantal ongelukken bleef gelukkig be neden de verwachting. Vooral in het Noordhollandse gebied en met name in de drukbezochte streek rondom Haarlem had de verkeerspolitie het met de ongelukken erg gemakkelijk. Aan het Noordzeestrand zijn enkele mensen verdronken. Twee Duitse kinderen verloren het leven in zee bij Kortgene en bij Oudenbosch verdronk een achttienjarig jongen waarschijnlijk ♦on gevolge van spierkramp. Een ernstif verkeersongeluk gebeurde zondag bij Ril- land-Bath. Twee personenauto's botsten Zaterdagavond raakte op de Amster- damschevaart in Haarlem door een verkeerde manoeuvre een lichte per sonenwagen eerst in de berm en kwam vervolgens midden op de weg op het dak tot stilstand. De be stuurder liep geen letsel op, de auto werd echter geheel vernield. daar frontaal en een der bestuurders kwam om het leven. In Zeeland gebeur den veel ongelukken waarvan de schade uitsluitend materieel bleef. Dat was ook het geval in andere delen van het land. De Haarlemse VVV heeft met tien man versterking gewerkt. Desondanks moest zondagavond de deur tijdelijk gesloten worden omdat er paniek dreigde. Het per soneel van de VVV heeft het bijzonder druk gehad. Het verkeer door Haarlem vloeide vrijdag en zaterdag goed af. Er gebeurden geen aanrijdingen van beteke nis. De hotels en pensions waren allemaal zeer goed bezet. Heemstede gaf hetzelfde beeld. Het was er druk, vooral op de Zandvoortselaan natuurlijk en op de He renweg en de Heemsteedse Dreef. Ook in Heemstede gebeurden geen ongelukken van betekenis. Vijf a zes aanrijdingen wer den geregistreerd, allemaal met slechts

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4