In Washington wordt aan toenadering Oost gewerkt en West Toekomst van Bobby Kennedy tekent zich af is weer tijd Russen niet gelukkig met Roemeense vrijmoedigheid 't voor „Vijgendam" gezonken Leeuwen lustig op stap in Catania Luchtvaartpionier Brabazon overleden Scheveningse loggers trokken weinig bekijks Opvarenden gered Bobby Baker wel schuldig doch niet te pakken DINSDAG 19 MEI 1964 5 Carlisten betogen tegen prins Juan Carlos #Z»® Mig - stof - en fr** A maar broeit niet-w.'17?/ Baralita-damasf; Je/,. gegarandeerd. K^S( Michelangelo op postzegels van Vaticaanse posterijen zó zacht zó geurig vraag ROME De stad Catania heeft een viel zeer bewogen pinksterzondag doorge maakt. 's Morgens even na negen uur, ontdekte men dat er maar liefst vier leeuwen uit het circus waren verdwenen. Een leeuwin en drie manlijke leeuwen, alle ongeveer twee jaar oud. Een van hen werd ontdekt in de bad kamer van de familie Saitta. Hij was eenvoudig een huisdeur binnengelopen, kwam in een binnenhof terecht, brak een venster en sprong door de gebroken ruit de badkamer in. Mevrouw Saitta hoorde het glas rinke len en ging kijken wat er in de badka mer te doen was. Toen zij de leeuw daar zag had zij nog net de moed de deur op slot te doen en viel toen flauw in de gang. Haar man heeft de politie gewaar schuwd. Men kwam toen tot de ontdek king dat in het circus alle kooien van de wilde dieren openstonden en dat er ver schillende sloten verdwenen waren. Men dacht aan sabotage, vermoedelijk van de Mafia. Op dezelfde plaats zijn het vorig jaar verschillende paarden doodgestoken. Er ontbraken vier leeuwen op het ap pèl. Men vond een andere leeuw al gauw in een in aanbouw zijnde kerk. De doch ter van de eigenaar van het circus, een leeuwentemster, heeft zich beziggehouden met het vangen van de leeuwen, eerst de leeuw die in de kerk zat, daarna twee an dere die tussen de stenen op een bouw terrein verbleven en ten slotte de leeuw bij de familie Saitta uit de badkamer. Deze werd weggelokt met stukken vlees. In de badkamer had hij nog een van de buizen kapot gebeten, zodat de hele bad kamer onder water kwam te staan. Na dat alle leeuwen weer opgesloten waren, brak er 's middags opnieuw een los, die weer in het park gevangen werd. De politie vond het daarna beter het circus af te laten breken, omdat nieuwe sabotage niet onwaarschijnlijk was. (Van onze correspondent) LONDEN. De Engelse luchtvaartpio nier lord Brabazon is op tachtigjarig» leeftijd overleden. Hij was in 1909 de eerste Engelse piloot, die in plaats van da Fransman Bleriot waarschijnlijk ook als eerste het Engelse kanaal overgevlogen zou zijn, indien hij er niet op had aan gedrongen dat alle onderdelen van zijn vliegtuig Brits moesten zijn. Hij maakte Britse luchtvaartgeschiede nis. Zijn eerste vlucht met een Frans» Voisin duurde iets meer dan een minuut. Hij legde op een hoogte tussen vijftien en vijfentwintig meter een afstand van vijfhonderd meter af. Maar aan het slot van zijn debuut raakte de vleugel de grond. Een fractie van een seconde later suis de de motor langs zijn hoofd. Hij kwam er zonder een schrammetje af De 27 pk motor was zo zwak dat hij de machine niet van de grond kon krij gen, tenzij hij zich lichtste kleding droeg, zijn schoenen achterliet en slechts een halve bus benzine meenam. Hij was ook ballonvaarder en nam deel aan de eerste motorraces. Hij bouwde het eerste zweefvliegtuig. Brabazon bood des tijds het Britse departement van Oorlog twee vliegtuigen met piloten aan, maar dit toonde toen geen belangstelling. Hij ont wikkelde luchtfotografie en kreeg daarvan de leiding in de eerste wereldoorlog. Jarenlang was hij conservatief Lager huislid. Hij was gedurende de tweede we reldoorlog minister van Transport en later van Vliegtuigproduktie. Hij hielp ook de Comet, het Eerste Engelse straalpassa- gierstoestel, voorbereiden. Op zijn zeven tigste jaar won hij een beroemde bobslee wedstrijd. Even voor zijn tachtigste ver jaardag nam hij met een antiek autootja deel aan de jaarlijkse wedstrijd voor ve- teranenkarretjes van Londen naar Brigh ton. Advertentie Vlaggetjesdag in Scheveningen was za terdag slechts een flauwe afspiegeling van het feest dat zich doorgaans vóór de uit vaart van de vissersvloot afspeelt. De ge- pavoiseerde schepen in de haven hoofd zakelijk loggers, die woensdag ter ha ringvangst gaan oefenden slechts een geringe aantrekkingskracht uit. Er waren niet bijzonder veel belang stellenden die naar de opgetuigde vissers boten in 't vlaggende havenkwartier kwa men kijken, in tegenstelling tot het strand, waar duizenden hun nog winterbleke huid aan de zon bloot stelden en het badseizoen met een wedren naar zee werd geopend. Vlaggetjesdag in Scheveningen bleek slechts weinig belangstellenden te trekken. Doch de echte liefhebbers konden het niet nalaten een wande ling langs de gepavoiseerde schepen te maken. i e blijven, vraag ,vo" k duimtd ex eékxacfó te&ttaJ Luister naar ,,'t ls weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. (Van onze correspondent) WASHINGTON Washington is het to neel van een fascinerende nieuwe acte in de toenadering tussen Oost en West. Sinds gisteren zijn in de Amerikaanse hoofdstad besprekingen aan de gang tussen een Roe meense delegatie en een vertegenwoordi ging van de Amerikaanse regering. Hoe be langrijk beide landen deze onderhandelin gen vinden, die behalve over uitbreiding van de handel ook over andere vormen van toenadering zullen gaan, blijkt uit de samenstelling van de delegaties. De Roemenen worden geleid door vice- premier Gaston Martin, één van hun be langrijkste economische planologen en de Amerikanen door Everall Harriman, on der-minister van Buitenlandse Zaken en destijds onderhandelaar over het kern- stopverdrag. Ook de andere leden van de delegaties behoren tot de prominenten van beide landen. De Amerikanen zeggen dat zij besloten hebben tot besprekingen op zo hoog niveau, omdat Roemenië heeft bewezen een zekere mate van onafhankelijkheid van de Sov jet-Unie te bezitten, door voort te gaan met industrialisatie, ondanks de plannen van Comecon, die Roemenië uitsluitend een agrarische rol had toegedacht. Ook de mis lukte bemiddelingspoging van Boekarest in het geschil tussen Moskou en Peking heeft de Amerikaanse regering opgevat als een blijk van zelfstandigheid van de Bal- kanstaat. Het is steeds sterker Amerika's opzet na tionale onafhankelijkheid achter het ijze ren gordijn te stimuleren, in de eerste plaats om de eenheid van het communis tische blok te beproeven en in de tweede plaats omdat men in Washington sinds Kennedy gelooft, dat nauwer contact tus sen de verschillende staten van Oost en West de samenwerking zal vergroten en de koude oorlog uit de wereld zal helpen. Deze beleidslijn heeft minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, nog kort ge leden besproken met de Britse premier Lord Home. Amerika's dierbaarste kind achter het ijzeren gordijn is om bovenge noemde redenen uiteraard Joegoslavië. Dat blijkt ook weer uit een geheime brief, die minister Rusk aan Bonn heeft gezonden en waarin hij de Westduitse re gering op het hart drukt toch vooral in te gaan op de Joegoslavische eisen tot vergoeding voor de tijdens de tweede we reldoorlog door de Duitse bezetting geleden schade. Tot nu toe heeft de Bondsrepubliek deze eisen afgewimpeld. Dat deze steun voor een Joegoslavisch belang niet door de Amerikanen wordt gegeven alleen om de mooie ogen van Tito, blijkt ook uit het feit dat de Joegoslaven ou hun beurt Cuba's premier Fidel Castro ervan hebben probe ren te overtuigen, vreedzaam te blijven bij zijn pogingen het communisme op het wes telijk halfrond ingang te doen vinden. Een belangrijk advies, niet in de laatste plaats voor de Verenigde Staten, die hui veren bij de gedachte dat Castro eens naar de aan hem geleverde Russische ra ketten zou grijpen om één van de zo om streden Amerikaanse verkenningsvliegtui gen naar beneden te schieten. Deze vlieg tuigen laat Washington boven Cubaans grondgebied verkenningsvluchten maken om na te gaan of de overeenkomst van herfst 1962 met Moskou over het terug trekken van de Russische aanvalsraket- ten op Cuba, nagekomen wordt De grote Amerikaanse beweeglijkheid ten aanzien van Oosteuropese communisti sche staten, wordt het wat met Roemenie, dan zijn onderhandelingen met Polen, Hon garije enz. te verwachten, oogst bij de Rus sen niet louter enthousiasme. Kroesjtsjevs ambassade in Washington is verre van op getogen over de onafhankelijke Roemenen en kan dat nauwelijks verbloemen. De Advertentie Russen vrezen vooral voor een al te groot succes van de onderhandelingen, omdat de aanstekelijke werking op de andere Oost europese landen dan niet meer tegen te gaan zou zijn. Aan de andere kant ontveinst niemand zich dat de grotere zelfstandigheid van Moskou's bondgenoten een parallel heeft in de grotere eigengereidheid van Wash- ingtons vrienden en dat deze verschijnse len voortkomen uit twee met elkaar sa menhangende zaken: het atomaire pad tus sen de twee reuzen met de daaruit vol gende toenadering en de zowel in het wes telijke als in het communistische kamp alternatieve politieke mogelijkheden, die de laatste tijd zijn opgekomen. Met andere woorden: de communistische kleine landen kunnen zich onafhankelijker van Moskou gedragen door 'het bestaan van Peking met zijn eigen communistische kijk op de wereldpolitiek, terwijl de wes telijke landen door Frankrijks voorbeeld nu kunnen gaan denken aan grotere on afhankelijkheid van Washington. Dat dit laatste niet louter theorie is, was dezer dagen te merken in New York, waar Westberlijns burgemeester, Willy Brandt, openhartig zei, dat De Gaulle's zelfstan dige politiek, ook ten aanzien van het com munisme, bij hem de vraag opwierp: waarom doen wij dat eigenlijk ook niet? Woorden, waarover Brandt, die gisteren in Washington gesprekken had met presi dent Johnson, minister Rusk en andere vooraanstaande leden van de regering, wel even degelijk door de Amerikanen aan de tand gevoeld zal zijn als de Roemenen door de Russen over hun eigengereide gesprek ken met de Verenigde Staten. MEDINA DEL CAMPO (Spanje) (Reuter) Vijf carlisten zijn zondag in Madrid korte tijd vastgehouden nadat zij carlisti- sche leuzen hadden geschreeuwd terwijl een menigte prins Juan Carlos en zijn echtgenote, prinses Sophia van Grieken land, toejuichte. Prins Juan Carlos en prinses Sophia bezoeken op het ogenblik plaatsen in Castilië. Prins Charles Hugues van Bourbon- Parma en zijn echtgenote, prinses Irene, zijn zondag bij hun aankomst in Las Pal- mas op de Kanarische eilanden door Car listen begroet met de kreet: „Lang leve de prins en de prinses van Asturië". (Prins van Asturië is de traditionele titel van de Spaanse troonopvolger, een titel die min of meer officieel door prins Juan Carlos wordt gevoerd.). WASHINGTON De veelbesproken po litieke toekomst van Bobby Kennedie lijkt duidelijker te worden. Het is zeer waar schijnlijk, dat de 38-jarige broer van de vermoorde president, die in de regering van Johnson het ministerie van Justitie leidt, gaat streven naar de democratische kandidatuur voor de Senaat in New York. Het gaat daar om de zetel van de re publikein Kenneth Keating. De democra ten geloven dat er mogelijkheden zijn voor hun partij, indien een prominente demo craat tegen Keating in het strijdperk treedt. Aanvankelijk had men gedacht aan Adlai Stevenson, maar deze heeft geen belangstelling. Kennedy daarentegen, die tot nu toe leefde in de schaduw van broer John, was geïnteresseerd, omdat hij graag een politieke basis voor zijn verdere carrière kweekt. New York is aantrekkelijk voor Bobby. Deze volkrijke staat vormt een belangrijke achtergrond. Zijn staat van herkomst, Massachusetts, wordt in de Se naat reeds door zijn jongere broer Edward Kennedy, vertegenwoordigd. Voor zijn kandidatuur wordt Bobby ge steund door de burgemeester van New York, sleutelfiguur Wagner. Ook de libe ralen hebben stemmen toegezegd. Talrij ke Newyorkse negers zullen Kennedy ze ker steunen, omdat hij als minister van Justitie kampioen bleek voor de rassen integratie en de antidiscriminatiewetge ving. Indien Bobby's kandidatuur door gaat dan wordt het een harde dobber voor Keating. Voorlopig is er geen officieel be sluit te verwachten, omdat Kennedy een veelgenoemde kandidaat is voor het vice- presidentschap. Eerst nadat de democratische conven tie Johnson gekozen zal hebben tot haar kandidaat voor het presidentschap en de ze een vice-presidentiële kandidaat aan gewezen zal hebben, is Bobby Kennedy vrij. De kans dat Johnson hem kiezen zal, wordt steeds geringer geacht. De popula riteit van de president is groot, zodat hij geen stemmentrekker als vice-presiden tiële kandidaat nodig heeft. Bobby is bo vendien alleen stemmentrekker aan de progressieve oostkust, terwijl hij zeer im populair is in het conservatieve zuiden. Indien Johnson straks nog steeds sterk genoeg staat om de verkiezingen te win nen zonder hulp van wie dan ook, is het waarschijnlijkste dat hij een onopvallen de tweede man kiest en zeker niet Ken nedy. Het senatorschap van New York betekent voor Bobby een goede voorbe reiding voor zijn verdere carrière en zijn eventuele gooi naar het Witte Huis in 1968 of 1972. VATICAANSTAD (AP). Op 16 juni zal het Vaticaan een serie van vijf herdenkings zegels uitgeven ter gelegenheid van de 400- ste gedenkdag van de dood van Michel angelo. De zegels zullen in vijf waarden worden uitgegeven: 10, 25, 30, 40 en 150 lire. Op de zegel van 10 lire zal Mi chelangelo zelf worden afgebeeld, op de andere zegels reprodukties van muurschil deringen in de Sixtijnse kapel. De Vijgendam De Nederlandse kustvaarder „Vijgen dam" van 99 ton is zondagavond om acht uur ter hoogte van Tarifa by Tanger ge zonken na een aanvaring met het ruim tienduizend ton metende Griekse vracht schip „Leandros". De bemanning van der tien, onder wie twee vrouwen, is opgepikt door het Britse schip „Gracechurch" van 942 ton. Allen bevinden zich in goede wel stand. Zq zijn naar Gibraltar gebracht. De Vijgendam was met een lading por- selèinaarde op weg van Teignmouth in Engeland naar Valencia. De Leandros heeft de reis kunnen voortzetten. Kapitein van de Vijgendam was de heer W. A. van Dijk, die vrouw en kind bij zich had. De andere opvarenden waren: eerste machinist R. A. Emmelot en echtgenote, eerste stuurman H. Oldliuss, tweede ma chinist G. Hovenkamp, derde machinist B. Jelsma, allen Nederlanders en de Spaanse matrozen J. Manero Santamaria, J. Mea- nos Insua. L. Garcia Fernandez en J. Cha- pela Gestido. De Vijgendam is eigendom van de rederij Vijgendam te Amsterdam. De bemanning wordt woensdag op Schip hol verwacht. De 54-jarige machinist R. A. J. Emmelot, geboren IJmuidenaar, heeft de bouw van de Vijgendam (in 1957 bij De Vooruitgang) geheel meegemaakt. In 1937 was hij aan boord van zijn stalen botter, een vissers vaartuig, toen het bij Norderney verging. Alle opvarenden werden toen gered. De heer R. A. J. Emmelot machinist van de Vijgendam WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senaatscommissie voor de regle menten heeft Robert G. „Bobby"-Baker, voormalig secretaris van de democratisch» fractie in de Senaat, schuldig bevonden aan „grove onregelmatigheden en fraudu leuze praktijken". Hij heeft zich echter voor de wet niet schuldig gemaakt aan een „belangencon flict" tussen zijn senaatspost en zijn par. ticuliere zaken. De commissie deelt dit me de in een maandag gepubliceerd rapport

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5