De bloembollenhandeleen wereld van geluk, gokken en schatten :gu Plaatselijke favoriet Van Rijn greep de eindzege in de wielerronde van Heemskerk BORGSTELLING DE MIDDENSTAND IN DE TIJDSSTROOM „Gelderland" met zuiger op sleeptouw naar Australië Jongetje met voet tussen de spaken V" erkeer songevallen in de IJmond Acht auto's botsten in de Velsertunnel Fabriek afgebrand na bezoek van inbrekers fy Bestemmingen voor gift van 5000,- DINSDAG 19 MEI 1964 9 Werkspoor-motoren in nieuwe zeesleper van Wijsmuller 17V'- - :30 x nu EUROPA lallüi Kom maar even mee, dan koop ik een jasje Een miljoen gulden schade door jhr. dr. J. G Mollerus oud-secr. K.v.K. Haarlem e.o. Hoe de duiven vlogen (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De handel In bloembollen Is zo dood als een pier. Men zegt, dat dat leder jaar voor de veilingtyd zo is. Maar het is dit jaar erg vroeg, want niemand weet meer wat. Men weet niet wat er verkocht is in het buitenland en men weet niet, wat er straks uit de grond zal komen. Op deze wankele basis moet een handel worden opgebouwd. Men behoeft niet eens handelsman te z\jn om te begrepen, dat bloembollenhande laren nooit anders doen dan elkaar uithoren, lopen tasten naar de oogst, de verkoop, de ziekten en plagen in de bollen, het weer en wat eigenlek al niet. Op het ogenblik zjjn de geruchten samen te voegen onder de noemer: best. De verkoop was best, de oogst wordt best en dus zullen de bollen een beste kans maken om goedkoop te worden, straks over een maand of twee in de veilingtjjd. Zo langzamerhand komen steeds meer reizigers terug uit het buitenland. Daar door komen ook steeds meer berichten binnen. Omdat er nog een gedeelte van de bollen moet worden gekocht zal nie mand werkelijk zeggen of hij meer dan normaal heeft verkocht. En zeker zal hij geen percentages noemen. Want als het de kwekers meevalt dan gaan ze meteen de prijzen opvoeren. Men kan er een heel kernachtig woord op zeggen, dat zeer ve le reizigers in het buitenland toch wel een gokje hebben gewaagd op een beste oogst met veel en dus goedkope bollen. En niet tegen prijzen hebben verkocht, waar veel speling tussen zit. Ze passen wel op. Maar het allerongelukkigste van het he le verhaal is, dat ook bijna geen enkele bloembollenman cijfers in zijn hoofd heeft. We hebben een aantal lieden, waarvan wij veronderstellen, dat zij toch iets meer dan anderen met cijfers werken, gevraagd of zij nog weten, hoeveel „roe" tulpen er stonden opgeplant. Ze konden het echt op geen honderdduizend roe na schat ten. We hebben dezelfde lieden ook ge vraagd of ze ongeveer durfden schatten, hoeveel tulpen in een normaal jaar wor den geëxporteerd. Ze durfden heel moedig te zeggen, dat ze het op een miljoen en zelfs geen tien miljoen konden schatten. De heren vertellen wel met een zeer ern stig gezicht, dat er dit jaar door de bes te herfst en het nog betere voorjaar voor de bollen toch wel een honderd tulpen meer uit de roe kunnen komen dan ver leden jaar. Een roe is een zevende are. Volgens cijfers van het PVS is die hon- De zeesleepboot „Gelderland" van Wijs- muller-IJmuiden krijgt in de komende maanden een van de langste zeesleep reizen voor de Nederlandse zeesleepvaart In de na-oorlogse jaren uit te voeren. Op woensdag 20 mei of donderdag 21 mei zal de „Gelderland", kapitein H. Bronsdjjk uit IJmuiden, uit Vlaardingen vertrekken met op sleeptouw de grote Nederlandse zuiger HAM. 208 van de Hollandsche Aannemings Maatschappij te Den Haag. De zuiger, die 57.50 meter lang is en 13.50 meter breed, moet over een afstand van 13.000 mjjl naar Sydney in Australië wor den gebracht. De reis leidt via het Panama kanaal, welke route is gekozen met het oog op de moesson tijd In de Indische Oceaan. De zuiger HAM. 208 zal worden ingezet nabij Sydney voor het opspuiten van een nieuw vliegveld. Hiertoe moet 6 V2 miljoen kubieke meter zand worden verzet. De reis van de „Gelderland" met de HAM- 208 zal ongeveer 3 maanden vergen. Het is de derde sleepreis in een jaar tijds, die Wijsmuller over lange afstand naar Australië krijgt uit te voeren. De Willem Barendsz sleepte in september en oktober van het vorig jaar de Nederlandse zuiger „Queen of Holland" van de Ara bische Golf naar Brisbane in Australië en in maart en april van dit jaar bracht deze zelfde sleepboot de Amerikaanse zuiger „Jamaica Bay" van New Orleans naar Brisbane. Deze reizen waren res pectievelijk 8000 en 9500 mijl lang. De hierbij afgebeelde postzegels wor den op 31 december van dit jaar ongeldig. Er is dus nog tijd genoeg om ze op te gebruiken ware het niet dat de meeste waarden vervallen als per 1 juli de tariefverhogingen van de posterijen ingaan. Een brief kost dan 15 cent in plaats van 12 cent. Postzegels van 3 cent zijn sinds lang niet meer in gebruik. Men zal zich dus moeten behelpen door postzegels van 1 en 2 cent bij te plakken. De beste oplosisng is evenwel de oude gelegenheidszegels voor 1 juli op te maken. derd stuks meer 'n ongekend grote schom meling. Maar zelfs wat zou die schatting uitma ken, als men niet weet dat er bijna drie ëneenhalf miljoen roe tulpen staan ge plant? En wat geeft zo'n schatting dan nog als men niet weet, dat er in 1962 bij na 1.2 miljard tulpen zijn uitgevoerd? Een stijging van de uitvoer van tien tot twaalf percent in jaren, dat men toch al wat benauwd was voor tekorten was sinds 1957 echt niet ongewoon. In het voorzichtigste geval heeft men dit jaar weer tien percent meer orders geboekt. Dat zou dan betekenen, dat men nu 120 miljoen tulpen meer nodig zou heb ben dan in 1962. We moeten, helaas, 1963 uitschakelen. Daarbij ook de oogst van dat jaar. Het is een hele toer om een normale oogst met tien percent te over treffen. Die van 1962 was niet uitzonder lijk. Als er nu tien percent meer wordt geoogst dan in dat jaar, dan zou men, met de half miljoen roe meer beplant, een verschil krijgen van een 350 miljoen bollen. Volgens dit rekensommetje zouden er ontelbaar vele bollen over zijn. Komt er echter met pinksteren een heel klein hit tegolf je dan wordt die tien percent bin nen een paar dagen gereduceerd tot vijf of minder. En dan zijn er weer net ge noeg tulpen. Iedere handelsman, die dit verhaaltje leest en even heeft meegerekend zal, net ais al onze kennissen-niet-bollenmensen, vragen om nog een glaasje bier of een borreltje. Want zo'n handel is geen han del. Nu voeren we u nog niet eens de details voor de neus, die wij ook nog maar gedeeltelijk kennen, anders zouden we een Zoals reeds is bericht, heeft de n.v. Bu reau Wijsmuller in IJmuiden opdracht verstrekt aan de Scheepswerf Kramer Booy te Kootstertille voor de bouw van een nieuwe zeesleepboot in de provincie klasse van het type „Gelderland". Het vermogen van deze nieuwe sleper zal on geveer 3000 IPK worden. Thans is beslist dat ook deze zeesleper zal worden uit gerust met Werkspoor-motoren, evenals de „Groningen", „Gelderland", „Willem Barendsz" en „Jacob van Heemskerk". Een zevenjarig jongetje, dat bij zijn va der voor op de fiets zat, raakte zaterdag morgen op de Planetenweg in IJmuiden met een voet tussen de spaken van het voorwiel. Vader en zoon kwamen daarbij te vallen. De jongen werd aan het linker been gewond. Op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden week een 48-jarige wielrijdster plotseling naar links uit. Zij kwam in aanraking met een passerende personenauto. Bij haar val werd zij licht gewond. Door de onge- vallendienst is zij naar haar woning in IJmuiden-oost gebracht. Een 28-jarige inwoonster van Santpoort viel zaterdagavond op de Hagelingerweg met haar bromfiets over een bal. Zij liep een wond aan een knie op en klaagde over pijn in de rug. Op de hoek van de Kanaaldijk en de Kerkstraat in IJmuiden kwamen zondag morgen een personenauto en een brom fiets met elkaar in botsing. De bromfiet ser, een 49-jarige bankbediende, kneusde daarbij zijn linkeronderbeen. 100 i NE DLRLAND M DL RL ANI) fr l 30*9 C r*sm s - kAMW/VAA MOUkfMV 8*4 C 12* 6*4 C 5 NEDERLAND j NE] NEDERLAND I^I.AXD NEDERLAND AVW>a*a/uWWuuvi<»vwvu>aa> w Z WERELD VRIJ VAN Ivj-.^V.VrfVVAVViVVV^W^ NFfURI AND allround exporteur zijn! Het zou allemaal veel te ver voeren. Laten we het verhaaltje maar mooi rond maken. Bewust of onbewust durft een bloembollenkweker of exporteur niet in de cijfers te duiken. Hij kan veel be ter met zijn veronderstellingen blijven le ven, wetend dat het er niet meer zijn dan dat. Het kan goed gaan en het kan ver keerd gaan met deze gok. Ieder weet dat. Het hangt af van de zon, de regen en de mist. Een zware zeedamp kan de bacte riën over de hele bollenstreek laten wen telen. Laten we ophouden met de rampen. Er zijn maar een paar mensen die werke lijk rekenen. Ze hebben iets meer het doel geraakt dan de anderen en dat is al een reuze voorsprong. Op momenten van bezinning echter, dat niemand meer een kant op durft, laat men de handel rus ten en gaat voetballen. Desnoods in de beurszaal en wacht in 's hemelsnaam maar af, wat de veilingen zullen bren gen. Als u straks omstreeks Pinksteren het geluk heeft u te laten bakken in de zon, denk dan niet aan de mensen achter de duinen. Deze week dinsdag liep.en ze tij dens die eendags hittegolf al een beetje radeloos te kijken naar die verschrikke lijke hoeveelheden water verdampende planten. Het was niet om aan te zien, hebben we al horen zeggen. Het is wel meer een ravage geworden met die feest dagen. Iedere bollenman is er bang van. In spanning wacht ieder af, wat er ko men gaat. Men praat en praat en schat maar zo'n eind weg. Twee, drie dagen warmte en alle schattingen vallen in het water. We zullen u op de hoogte houden. Nadat hij zaterdagmiddag op het Ooster- duinplein in IJmuiden een fietser van ach ter had aangereden waarbij het jasje van de laatste werd vernield bood een automo bilist aan samen naar een kledingzaak te gaan waar de fietser een nieuw jasje kon kopen. Onderweg daarheen zei de automo bilist dat hij even weg moest. De fietser zag hem niet meer terug. Een getuige van de aanrijding had echter het kenteken van de auto genoteerd en zo kon de politie de „gulle" automobilist achterhalen. Het bleek een inwoner van Volendam te zijn. De fietser was een veertigjarige inwoner van IJmuiden-oost. Bij de aanrijding liep hij een gekneusde heup op. BRAND IN TEERKETEL In de afgelopen nacht is brand uitge broken in een teerketel aan de Wijker- meerweg in Velsen-Noord. Vermoedelijk is de inhoud van 2500 liter teer door over verhitting gaan branden. Met schuim- blussers heeft de brandweer het vuur gedoofd. Acht personenauto's waren maandagmid dag betrokken bij een kettingbotsing in de westbuis van de Velsertunnel. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade was vrij ernstig. Bij een botsing tussen twee personen auto's werd een inwoonster van Amster dam licht gewond. Na in het Antoniuszie- kenhuis te zijn behandeld is zij naar haar woning vervoerd. Bij een kettingbotsing tussen vier auto's liep een van de inzittenden een lichte her senschudding op. Een andere passagier kneusde een rib. De brandweren van Berlicum, Rosma len, Heeswijk en Dinther zijn gisteren ge ruime tijd bezig geweest met de blussing van een grote uitslaande brand in een textiel-atelier in het Brabantse dorp Mid delrode. De brand ontstond enkele uren nadat er voor de tweede maal in veer tien dagen was ingebroken in het fabrieks gebouw. De buit was niet groot. Het gehe le atelier lag vol afgebrande lucifers. De fabriek en de grondstoffenopslagplaatsen gingen geheel verloren. Van de daders ont breekt elk spoör. De schade, die wordt ge schat op een miljoen gulden, wordt door de verzekering gedekt. Voor eigen publiek heeft de sterke Jan van Rijn zondagmiddag de Ronde van Heemskerk in zijn voordeel beslist. Daar toe zegevierde hij in de eindsprint van een negen man sterke kopgroep met nauwe lijks waarneembaar verschil over de rap pe Coen Visser. De snelle Jan Serpenti, Henk Peters (gebroken toeclips), kampioen Jaap Oudkerk, de strijdvaardige Kees v d. Leek, Jan Timmer, Leo Hulsebos en Gé Hermans, die de „aanvaisspits" com pleteerden, konden het de twee felste prijsvechters in die spurt niet al te las tig maken. Er is in deze Ronde van Heemskerk, die door het Heemskerks Middenstands Comité in samenwerking met de Haarlem se Raceclub „Excelsior" rond een vijver werd gehouden, volop slag geleverd door de amateurs. Vooral de struise Kees v.d. Leek was zeer actief en ondernam al me teen na de start een soloren. Toen de fa vorieten Van Rijn, Visser, Peters en Schouten het tempo in de hoofdmacht (50 man sterk) opdreven om de demarrant in toom te kunnen houden, vielen in de ach terhoede de eerste slachtoffers van dit overrompelende begin. Na zijn mislukte so lovlucht ging Van der Leek met Bram Schenk in het offensief en ook die actie leverde geen blijvende winst op. Even min trouwens als een vlucht van Schenk met Van Rijn en Heemskerk. De grote mannen hielden het tempo Jan van Rijn werd winnaar van de Ronde van Heemskerk. Beperkte kansen v or discountzaken De middenstandsborgstellingsfondsen zijn in de loop der jaren voor duizenden middenstanders in ons land van het aller grootste belang geweest. Zij werden in de jaren 1936 en 1937 in het leven geroepen op initiatief van de Kamer van Koophan del en Fabrieken, de gemeentebesturen en de centrale middenstandsorganisaties. In een periode, dat van een economische cri sis kon worden gesproken en de midden stand in 't bijzonder werd getroffen door de sterk gedaalde koopkracht. De mid denstand had behoefte aan kleine, langlo pende kredieten, aan welke vraag de han delsbanken niet konden voldoen, omdat de ze geen belang stelden in kleine kredieten, langlopende en dus beladen met veel ri sico's. Het werkterrein dezer fondsen valt ge woonlijk samen met dat der Kamers van Koophandel. De verleende kredieten gin gen in de eerste jaren de 500.- niet te boven. Intussen bleef de hulpverlening niet beperkt tot het verlenen van krediet. Men begreep al spoedig, dat men daarmede niet kon volstaan. Men ging tevens: sane ren, bemiddelen en adviseren, waar zulks nodig bleek te zijn. Inderdaad bleek wel, dat dit niet als overbodige luxe kon wor den beschouwd. Het was bittere noodzaak. In de oorlogsjaren waren de activiteiten der fondsen zeer beperkt. Door de enorme uitverkoop van artikelen, die niet of maar zeer ten dele door andere konden wor den vervangen, baarde de liquiditeitspo sitie geen moeilijkheden. In de eerste jaren na de wereledoorlog was de liquiditeitspositie van de meeste middenstandsbedrijven gunstig. De omzet- snelheid van de goedervoorraad vergroot te de liquiditeit. Toch kwamen er ten slotte financieringsmoeilijkheden. Dat geschied de toen het machinepark en de noodzake lijke apparatuur vernieuwd dienden te worden. Het financieringsprobleem kwam om de hoek kijken. In die tijd van behoef te aan geld werd de maximum krediet- grens vastgesteld op 1500.- De overheid heeft deze vorm van kre dietverlening aan de middenstand in toe nemende maten een onderdeel doen zijn van haar structureel middenstandsbeleid. Dit kwam tot uiting door het verlenen van garantie voor de kredieten door deze fondsen verleend. Door het verstrekken van kredieten aan oorlogsslachtoffers wer den de werkzaamheden van de fondsen zeer sterk uitgebreid. Een extra-uitbrei ding gaf in latere jaren de inschakeling bij de verlening van bedrijfsuitrustings- en z.g. bijzondere kredieten. Het is van belang er de aandacht op te vestigen, dat de middenstand in onze maatschappij een wel zeer belangrijke plaats inneemt. Verzwakking van deze schakel zou zeker bedenkelijke gevolgen kunnen hebben. Ons land telt ongeveer 350.000 ondernemers in de middenstands sector. Met het personeel dezer onderne mers werken circa V* van de totale be roepsbevolking in deze sector. De inschakeling van deze fondsen bij de rijksoverheid via de gegarandeerde kre dieten had tot gevolg, dat in feite alle kre dietbehoeften van de middenstand kunnen worden bevredigd, evenwel onder voorbehoud, dat de kredietzoekende mid denstander voldoet, aan de zakelijke nor men, die de basis van de kredietverle- ning zijn Maar altijd is men hier en daar in de middenstandskring nog van oordeel, dat men onder elke omstandigheid in aan merking komt voor deze hulpverlening. Zo is het echter niet. De middenstander, die krediet wenst, moet dus wel degelijk aan de boven gesignaleerde normen vol doen. Overigens volkomen terecht. Deze kredietverlening heeft geen sociale basis. Om het nog iets scherper te definieven zou men kunnen zeggen: de midden standen kan alleen krediet krijgen, als hij kredietwaardig is. Dat wil zeggen: hij zal meer moeten verdienen, dan hij voor zijn privé-doeleinden nodig heeft. Hij zal daar bij rechtmatig gevestigd moeten zijn en men zal daarnaast een zekere garantie moeten hebben, dat de bepalingen van de kredietovereenkomst gehonoreerd kunnen worden. De borgstellingsfondsen zijn ten nauwste betrokken bij de Sociaal Economische Hulp- verlening aan Zelfstandigen. Via deze weg is het mogelijk zelfstandiger te helpen, als zij in moeilijkheden zijn gekomen. Daar bij wordt dan o.a. gedacht aan de kleine zelfstandige die ziek wordt en zijn bron van inkomsten onvoldoende is. Er kan dan geld voor levensonderhoud beschikbaar ge steld worden, dan wel als voorschot het zij om niet. Zij kunnen ook in aanmer king komen voor een rentedragend of renteloos krediet. Het is zonder meer dui delijk dat bij deze regeling sociale nor men een rol spelen. Aanvragen dienen bij de gemeente van vestiging te worden in gediend. In 1963 is er een belangrijke wijziging gebracht in de kredietgrens van de fonds kredieten. Deze werd van 5000.- op 7500 gebracht. Daardoor kunnen mid denstanders worden gesteund, die voor dien te klein waren voor 'n normaal bank krediet en door de borgstellingsfondsen niet konden worden geholpen, aangezien het benodigde kredietbedrag te hoog was. Intussen staat vast, dat de kredietver lening door de borgstellingsfondsen zich in de loop der jaren zeer krachtig heeft ont wikkeld. Tot 1 januari 1964 werden door deze fondsen ruim 37.000 kredieten ver leend, met een totaal-bedrag van ruim 67 millioen gulden. Even interessant zijn de gegevens betref fende het verliescijfer. Daaronder wordt dan verstaan het bedrag, da: van het verleende totale kredietbedrag niet werd terugbetaald. Per 1 juli 1963 bedroeg dit 441.000, dat betekent 0,65 pet van het totaalbedrijf. 'n Percentage, dat ongetwij feld gezien mag worden. Er is echter wel een verklaring te geven. Het was mr. P. J. Adelaar, districtscommissaris van Het Stichtsche Borgstellingsfonds, die daar voor herinnerde aan de aanwijsbare men taliteit van de middenstander, die van oudsher tracht op reële wijze aan zijn verplichtingen te voldoen. Maar daarnaast spelen de fondsen daarbij zelf ook een rol via regelmatige contacten met de kre dietzoekers en zich rekenschap geven van de achterblijvende kredietverplichtingen, doch anderzijds ook zeer snel geconfron teerd worden met de oorzaken en op kor te termijn maatregelen kunnen treffen, die de liquiditeit van de kredietnemer bevor deren. In dit opzicht onderscheiden de borgstellingsfondsen zich van vele ande re kredietenstellingen, die uit hoofde van hun werkwijze onmogelijk zulke nauwe contacten met hun cliënten kunnen onder houden. En hoe te denken over de toe komst van de borgstellingsfondsen? Mr. Adelaar, man in de praktijk op dit ge bied, is van mening, dat de Rijksoverheid de kredietverlening aan de middenstand als een onderdeel ziet van het structurele middenstandsbeleid en anderzijds, dat de tot nu toe breikte resultaten bij deze kre dietverlening opmerkelijk zijn geweest. Deze fondsen hebben zich een hechte plaats weten te verzekeren in het middenstands leven. Uiteraard zal veel van wat nu nog in de toekomstnevelen verborgen ligt af hangen van de economische en technische ontwikkeling, die 't middenstandsbedrijfs leven ten zeerste raken. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft de middenstand kortgeleden de blauwdruk van de economie genoemd, omdat men de ondernemer in midden- en kleinbedrijf overal producerend distribue rend en dienstverlenend tegenkomt, ter wijl deze middenstand zich als een kame leon aanpast aan de veranderende omstan digheden. In deze ontwikkeling hebben de fondsen een taak. De middenstander, die toch al het schaap met vijf poten dient te zijn op grond van zijn functies op de uiteenlopende terreinen van inkoop, ver koop, administratie, etalagekunst, recla me, personeelsbeleid enz., is onmogelijk in staat de ontwikkeling, die zich op alle eco nomische terreinen van onze samenleving voordoet, op de voet te volgen. Voor de middenstand is het van het grootste be lang om de omzet te handhaven, zo mo gelijk op te voeren. De technische ont wikkeling dient niet verwaarloosd te wor den. Het publiek eist dit. De voorraad zal zowel in de breedte als in de diepte re gelmatig moeten worden aangepast. In tal van branches zal aan de afnemers krediet moeten worden verleend. Dit alles bijeen betekent, dat de borgstellingsfondsen in hun kredietverlenende taak nog veel werk wacht. strak en steeds weer waren het Coen Vis ser en Henk Peters die de slagorde her stelden. De succesvolle Marokkorijders dic teerden het koersverloop. Het was op nieuw Van der Leek die tot actie over ging, maar kort daarop het initiatief aan de nationale achtervolgingskampioen Jaap Oudkerk moest overlaten. De sterk rijden de Oudkerk fietste 'n paar honderd meter voorsprong bijeen en greep tijdens zijn op mars verschillende premies. Toen de plaatselijke favoriet Jan van Rijn zich na een felle achtervolging bij Oudkerk aansloot, werd door Peters het sein voor de tegenaanval gegeven. Hij kreeg Hulsebos, Serpenti, Hermans met zich mee en daarna wipte ook Visser naar het jachtgroepje. De vijf achtervolgers gingen hard door en kregen de twee vluch telingen te pakken. Voor de pelotonrijders schenen toen alle kansen op winst verke ken, maar de van strijdlust blakende Van der Leek dacht daar anders over en met Timmer begon hij aan een verwoede jacht op de kopgroep. Met nóg acht rondjes te fietsen het parcours moest tachtig keer gereden worden was de aansluiting een feit en groeide de kopgroep aan tot ne gen man. Deze negen leiders hebben el kaar in de slotfase niet veel meer toe gegeven en beslechtten het pleit in de sprint. Enigszins verrassend bleek Van Rijn daarin de snelste. Hij had bij het uitkomen van de laatste bocht 'n paar lengtes voorsprong genomen en bleef de fel aandringende Visser met amper een banddikte verschil de baas. De uitslag was: 1. J. van Rijn, Heems kerk, de circa 80 km. in 1 uur 49 min. en 15 sec.; 2. C. Visser, Santpoort; 3. J. Serpenti, Wijk aan Zee; 4. H. Peters, Heemstede; 5. J. Oudkerk, Amsterdam; 6. K. v.d. Leek, Enkhuizen; 7. J. Timmer, Velsen-N.; 8. L. Hulsebos, Beilen; 9. G. Hermans, Amsterdam; 10. H. Schouten, Badhoevedorp. (16. A. Schenk, Haar lem en 17. G. Cuvelier, Nieuw Vennep). In een voorwedstrijd voor aspiranten moest een massasprint de beslissing bren gen en daarvan was het resultaat: 1. B. Janbroers, Amsterdam, de 20 km. in 36 min. en 31 sec.; 2. H. Welp, Heemskerk; 3. H. van Leeuwen, Haarlem; 4. J. Buis, Zwanenburg; 5. L. Kreuger, Haarlem; 6. J. Peetoom, Vijfhuizen; 7. F. Huisman, Koog aan de Zaan; 8. J. Bosbaan, Amster dam; 9. H. Mein, Amsterdam; 10. G. Stam, Grootebroek. Het Atoom Van de postduivenhoudersver. Het Atoom t« Velsen-Noord namen 224 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af (233 km.). Gelost bij veranderende westelijke wind om 7.45 uur. Eerste duif van A. Koens om 10.57 uur, laatste prijsduif 11.15 uur. Voor de vogels was het een slechte vlucht. Door de veranderende westelijke wind boven de kust zwierven grote vluchten duiven in de heiige lucht boven zee om hun koers te bepalen. Dit gaf voor enige lief hebbers schade, aangezien er duiven zijn achter gebleven en maandag nog niet op hun hokken waren teruggekeerd. De outsider A. Koens kon deze keer als eerste „klokken", terwijl bekende liefhebbers, die al enige kampioensprijzen be haalden, nu wel ver van de eerste plaatsen af bleven. Uitslag: A. Koens 1 22; P. van der Wielt 2 43; P. Schoone 3 27 32 44; J. Duineveld 4; K. Timmer ft; A. 4e Bot jr. 6 29 39 41; L. Veldt 7 8 9 35 37; M. van 't Hof 10 11 18 23 30; J. Asjes 12 15 34; Ph. F. Martinius 13 16 25; B. Schoo 14 17 31 45; J. Stijnman 19; A Voorhout 20 21; D. van der Linde 24; F. Abbink 26; F. Berghuis 28; D. Stap per 33; T. Lever 36; J. Neve 42. De Sneivlieger Van de postduivenhoudersver. De Sneivlieger te IJmuiden namen 372 duiven deel aan een wed vlucht van St. Chislain Hornu af (230 km.). Ge lost om 7.45 uur. Eerste duif van J. v. d. Kam men om 10.49.09 uur, laatste prijsduif 11.13.20 uur. Ondanks het prachtige zonnige weer toch een verrassend verloop. Concoursduur 25 minuten. Vele duiven laat of nog niet teruggekeerd. Goed draaien van J. v. d. Kammen en A. v. d. Zee. Uitslag: J. v. d. Kammen 1 5 19; A. Ham 2 4; S. Voet en zn. 3 23 26 28 38 39 42 54 75; F. de Boer 6 18 44 64 73; R. Jung 7 22 33 48 52 59 68; J. Koom 8 9 13 17; B. Visser 10 24 27 53; A. v. d. Zee 11 12 16 37 67; H. J. Broek 14 49; F. Reker 15; C. Zwa nenburg 20 32 40 61; J. Wijker 21 31 41 43 65; L. Tervoort 25; H. in 't Velt 29 46; W. Remmers 30 34 45; Joh. Broek 35 47 51; H. v. d. Wiele 36 74; K. Klepper 50 56 58 60 62 63 66 69 72; gebr. Boen der 55; F. F. Booy 57; J. de Weers 70; Jac. Broek 71. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersver. Oranje Nassau te IJmuiden namen 185 duiven deel aan een wed vlucht van St. Ghislain Hornu af (230 km.). Ge lost om 7.45 uur. Eerste duif van J. Kraayenoord om 10.51.17 uur. Uitslag: J. Kraayenoord 1 2 5 6 7; W. Booy 3 13 30 35; Chr. Prins 4 8; P. Martens 9 17; A. Broek 10 11 16; J. v. Dorp 12 28 29 31; Bruis- schaart 14; J. v. Sikkelerus 15 20 21; J. Verburg 18 25 27; J. Ulehake 19 26 32; A. de Waard 22 24 38; G. Duin 23; H. de Weers 33; M. Rutte 34 36; J. Rijs 37. Telstar Van de postduivenhoudersvereniging Telstar te IJmuiden namen duiven deel aan een wed vlucht van St. Ghislain Hornu af (231 km.). Ge lost om 7.45 uur. Eerste duif van Martens om 10.59.9 uur, laatste prijsduif 11.47.54 uur. De dui ven waren met zwakke zuidenwind gelost en bereikten een gemiddelde snelheid van 70 km. Uitslag: M. Martens 1; gebr. Tijms 2 11; E. Schreuder 3 5 6 13; H. Harms 4 8 12; J. Plokker 7 9 16 17; Broek 10 14 15. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen duiven deel aan een wed vlucht van St. Ghislain Hornu af (231 km.). Ge lost om 7.45 uur. Eerste duif van A. J. Waal om 10.51 uur. Uitslag: A. J. Waal l 3 23 24 26: G. v. d. Struik 2 8 20; A. Voetman 4 7 17 29; M. Ven del 5 9 10 30; J. Exalto 6; L. Sloot 11 25; F. Piers 12 14 21 22; J. de Waard 13 15; P. Hoekstra 16 18 28; J. v. Opbergen 19; H. J. Exalto 27; L, de Waard 30; K. Metzelaar 31. De Bonte Duif Van de postduivenhoudersver. De Bonte Duif namen 224 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af (230 km.). Gelo6t om 7.45 uur. Eerste duif van N. Swart om 10.53.17 uur, laatste prijsduif 11.18.23. Uitslag: N. Swart 1 8 28; R. Schaper 2 24 27; Joh. Swart 3 9 14; J. Kalde- bach 4 5 15 30 39 40; A. Verduin 6 10 41; P. Ver schuren 7 34 35 43; Sj. Hels 11 13 16 26 45; J. Min- neboo 12 19 29; J. v. Loon 17 18 30 31; A Bos 2i 22; A. Niemeyer 23 32 37 42; W. v. Opbergen 25; A. Ulehaken 33 36; G. v. Zutphen 38; E. Klinge 44. De IJmonden Van de postduivenhoudersver. De IJmonden te IJmuiden namen 65 duiven deel aan een wed vlucht van Noyon af (340 km.). Gelost om 6.50 u. Eerste duif van Van Slooten om 11.36 uur, laat ste prijsduif 11.56 uur. Dit bondsconcours ten bate van de kankerbestrijding werd begunstigd door prachtig weer. De vlucht had dan ook een snel verloop. Uitslag: Van Slooten 1 11; Van der Scheer 2 4 5 10 12 13; Knapen 3; Verduin 6 9; Strijker 7; Van Belzen 8. Zoals bekend is heeft de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, ter gelegenheid van de opening van het filiaal van C. en A. in Beverwijk een gift van vijfduizend gulden ontvangen, waarvoor de bestemming aan hem werd overgelaten. Inmiddels heeft de burge meester de volgende instanties met een bedrag gelukkig gemaakt: duizend gulden voor de Kennemer Oudheidskamer, het jeugdwerk in Beverwijk, de bejaarden sociëteiten en het Cultureel Centrum aan de Hof landweg, vijfhonderd gulden voor de Beverwijkse rennersclub en tweehon derdvijftig gulden voor de drumbands van Arion en B.H.K.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9