HET WEER Stevenson naar VS ontboden Aftrek voor verwervings kosten maximaal f 1000.- De Engelse regering benadert Russen en Chinezen over Laos Trawlers van IJmuiden uit op zoek naar de haring Echte Hals ontdekt VS-ambassade in Moskou werd elf jaar lang afgeluisterd Belastingdruk wordt iets lager Schatkist derft f 19 miljoen Hoe blijft U aantrekkelijk? Talrijke zaken in Haarlem gaan eind mei de gehele maandag sluiten Havenarbeiders in Delfzijl staken Zuidoost-Azië SCHERK DE ALLEROUDSTE FORD (van Henri Ford I) DE ALLERNIEUWSTE FORD (Mustang 1964) FORD TAUNUS 12 M CABRIOLET W. A. VERWOERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 163 WOENSDAG 20 MEI 1964 éee MORRIS 'êeforeijou êuyf VERBOUWINGSUITVERKOOP Wisselend bewolkt en de op onze show in de Fordshowroom Houtplein van 21 t/m 27 mei N.V. HAARLEMSCHE AUTOCENTRALE Telefoon 14125 Het woord is aan In de krant van heden: IDOLEN Noord-Rhodesië wordt republiek pagina 3 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSËSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige westelijke wind. Kou dere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (AP). De Amerikaanse regering heeft de heer Adlai Stevenson met spoed naar Amerika teruggeroepen. Zij wenst met hem permanent ver tegenwoordiger van de Verenigde Sta ten bij de Verenigde Naties overleg te plegen over de crisis in Zuidoost- Azië. Zij meent dat de toestand er snel slechter wordt. De heer Stevenson is maandag in Londen aangekomen. Hij maakte een reis door Europa en woonde onder andere in Den Haag de vergadering van de NAVO-raad bij. Hij zou tot het eind van de week in de Britse hoofdstad blijven. De staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge, heeft nog een aantal wijzigingen voorgesteld in de wetsont werpen op de inkomsten-, loon- en ver mogensbelastingen, welke de volgende week in de Tweede Kamer worden be handeld. Door deze wijzigingen zal de schatkist 19 miljoen minder ontvangen. Op het gebied van de Inkomstenbelasting stelt de staatssecretaris voor de grens voor aftrek van lijfrentepremies van 4.500 tot 5.000 te verhogen. De kosten van ver werving die voor aftrek in aanmerking komen wil hij van 100 op 180 brengen. Voor de „vijf-percentsregeling" stelt hij een trapsgewijze methode voor. Indien iemand kan aantonen, dat hij meer dan 180 kosten van verwerving heeft, dan kan hij 5 per cent met een maximum van 600 aftrek ken. Overschrijden de kosten aantoonbaar de 600, dan kan tot 1.000 maximaal worden afgetrokken. De maxima van man en vrouw kunnen daarbij worden samen gevoegd, hetgeen thans niet het geval is. Op het gebied van de Vermogensbelasting wordt voorgesteld verdubbelde vrijstel lingen te geven voor rechten op ingegane lijfrenten en uitkeringen en verstrekkingen wegens invaliditeit, ziekte of ongeval. Voor de belastingplichtige betekent dit vrijstel ling tot 12.000, voor zijn weduwe 8.000, voor zijn wezen 4.000 en voor zijn andere minderjarige kinderen 2.000. Er komt nog een voorstel tot wijziging van de Successiewet, dat verschillende ver ruimingen omvat. Het is de bedoeling de limieten voor de LONDEN, (AP). De Britse regering heeft bekendgemaakt dat het de medewerking van de regerin gen van de Sovjet-Unie en van com munistisch China zal proberen te krijgen om de aanvallen van de pro- communistische Pathet Lao strijd krachten in Laos tot staan te brengen. WASHINGTON (AFP/Reuter; De Ver enigde Staten hebben dinsdag gewaar schuwd dat zij maatregelen overwegen ook op het militaire vlak ter bescher ming van de neutraliteit en onafhankelijk heid van Laos. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde hiermee op vragen over de mogelijkheid van het zenden van Ame rikaanse troepen naar Thailand, zoals dat ook in 1962 gebeurde toen zich in Laos ook een crisis voordeed. BANGKOK (AP) De permanente raad van de zuidoost-Aziatische verdragsorgani satie ZOAVO is dinsdag in een spoed vergadering in Bangkok bijeengekomen om de toestand in Laos te bespreken. De raad die bestaat uit de ambassadeurs van de acht landen die deel uitmaken van de ZOAVO en een aantal hoge militairen, was gedurende ongeveer een uur bijeen. De bijeenkomst had plaats op verzoek van de Amerikaanse ambassadeur in Thai land, Graham Martin. PARIJS (AP) Welingelichte Franse zegslieden betwijfelen of Frankrijk gevolg zal geven aan het Amerikaanse verzoek om zijn invloed bij Peking aan te wen den om een eind aan de gevechten in Laos te maken. Advertentie Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make-up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid - om gezond en aantrekkelijk te blijven - Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk Gezichtslotion verwijdert alle stof-, crème- en poederresten. Scherk Gezichtslotion stimuleert de bloed circulatie. Dus voortaan voor het slapen gaan uw Scherk-schoonheids- behandeling. Die vraagt slechts 1 minuut... en uw huid heeft er recht op! In flacons v.a. f 2,95. .pr-. G 110 Wel wordt de toestand in Laos door Frankrijk als zeer ernstig beschouwd. Men heeft het gevoel dat er groot gevaar bestaat dat de grote mogendheden bij het conflict betrokken zullen worden. WARSCHAU (Reuter) In Warschau is meegedeeld dat de voornaamste Pool se vertegenwoordiger in de controlecom missie in Laos voor overleg naar Polen is ontboden. Hij zal spreken over de mo gelijkheden van het werk der Poolse de legatie in de commissie, welke verder uit vertegenwoordigers van India en Canada bestaat. Volgens het officiële Poolse persbureau PAP werd het Poolse hoofdkwartier ze ventien mei in Vientiane „omsingeld" door troepen van het „zogenaamde revolutio naire comité". PEKING (Reuter) De pro-communis tische Pathet Lao beweging in Laos heeft tegengesproken dat zij de neutralistische strijdkrachten in de „vlakte der kruiken" en elders heeft aangevallen. De neutralis ten zouden in opstand zijn gekomen tegen de „imperialistische lakeien" van de Ver enigde Staten en tegen de rechtse leiders, omdat zij ontevreden waren over de jong ste staatsgreep. De V.S. zouden parachu tisten in het gebied hebben neergelaten. verkrijging van particuliere weduwen- pensioenen, evenals in feite voor overheids- pensioenen geldt, geheel te laten vervallen. Voor verkrijging van lijfrenten wordt de begrenzing van de gekapitaliseerde waarde voor een weduwe gesteld op 8.000 per jaar. De vrijstelling van een kapitaalsver- krijging bij uitkering-ineens zal voor een weduwe van 20.000 tot 60.000 worden verhoogd. Het in mindering te brengen be drag voor reeds genoten vrijstelling voor periodieke uitkeringen komt dan op 50.000. (Zie verder pagina 4). Reeds geruime tijd bestaat bij zaken mensen in Haarlem evenals in andere steden ongerustheid over het feit, dat zij ten gevolge van de vrije zaterdag regeling niet meer in staat zijn het ko pend publiek voldoende service te bie den. Teneinde de personeelsbezetting op de zaterdagen zo sterk mogelijk te doen zijn om de verhoogde koopactiviteit van het publiek op die zaterdagen te kunnen opvangen, zouden de meeste winkeliers de gehele maandag willen sluiten. Een algemene regeling voor een maan dagsluiting is er nog niet, maar naar wij vernemen is in Haarlem een groot aantal zakenmensen tot een akkoord gekomen om gezamenlijk reeds eind van deze maand over te gaan tot een sluiting op de gehele maandag. Het betreft hier voornamelijk zaken met een hoge koopfrequentie, die grote aantallen kopers moeten verwerken. Dezer dagen zal een mededeling van deze zaken in onze advertentiekolommen ver schijnen. Zoals men zich zal herinneren, hebben begin deze maand reeds de Haarlemse de taillisten in de branches van het textiel en de woninginrichting zich tijdens een spoed vergadering met een overgrote meerder heid uitgesproken voor sluiting op maan dag. Medio deze maand hield de vice-voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken en secretaris van de Ondernemerscentrale, de heer W. Holt, tijdens een inleiding voor de kring Haar lem van de Nederlandse r.-k. Kruideniers- bond een pleidooi voor totale winkelslui ting voor alle branches en voor alle be drijven van klein tot „super" gedurende de hele maandag. Advertentie Als eerste is vanmorgen na acht uur van IJmuiden uit de trawler VL110 „Mi- chiel Jan" van de rederij W. Kwakkelstein te Vlaardingen vertrokken voor de haring vangst. De VL110 werd al spoedig gevolgd door de VL121 en VL131, trawlers van de vis serijmaatschappij Vlaardingen. Druppels gewijs verlieten daarna de trawlers KW3 en KW121 en de kotter WKD1 de IJmui- der vissershaven. Om tien uur vanmorgen was nog geen enkele vleetlogger uit IJ muiden ter haringvangst uitgevaren. Er was totaal geen belangstelling van de zijde van het publiek. De bedoeling is, dat de uitgevaren vaar tuigen naar even benoorden de Doggers- bank gaan, waar de grootste concentratie van vissersvaartuigen wordt verwacht. Mo gelijk zal het operatieterrein zich uitbrei den tot de 58 en 59 graden noorderbreedte. Wallis: Veel ouderwetse opvattingen zijn ge makkelijk te verwerpen, maar moeilijk te vervangen. EEN DERTIG JAAR geleden bij een veilinghoudertje in ons land gekocht schilderij is door de directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, de heer H. P. Baard, herkend als een echte Frans Hals. Het doek dat, toen het gekocht werd, een negentiende-eeuws portret was, is twee jaar geleden schoongemaakt en eronder bleek het mansportret te zijn dat zoals de heer Baard zegt „zélf vertelt dat het een Frans Hals is". In de overgeschilderde versie waren alleen de ogen van het oorspronkelijke portret bewaard. De eigenaars zijn de heer en mevrouw Hotinov uit Muiderberg. De heer Hotinov, van afkomst een Rus, is pianist in het niet-klassieke genre. Zijn vrouw, die een bijzondere speurzin voor mooie voorwerpen heeft en reeds een aardige kunstcollectie heeft gevormd, heeft indertijd het doek gekocht, dat een verzekerde waarde van twee miljoen gulden heeft. HET PORTRET wordt door de heer Baard rond de jaren 1640 gesitueerd. Het werd hem een week geleden getoond door de eigenaren, met de vraag of het Haar lemse School was. Toen de museumdirec teur de kist opende dacht hij een mees terwerk uit de Londense, Weense of Boe- dapester verzameling voor zich te heb ben. „Ik twijfelde geen ogenblik. Een prachtige Hals." Een onderzoek met de loep kon deze mening niet doen wanke len. De heer Baard betreurt dat volgens hem voortijdige publikaties het nieuws hebben geopenbaard, vóór een nauwgezet onderzoek heeft kunnen plaats hebben dat tot een zo volledig mogelijke beschrijving had kunnen leiden. Het portret stelt een man met hoed voor in regentendracht. De heer Baard plaatst het dan ook in de buurt van de Regenten van 1641. De zwarte kle dij is afgezet met een kantloze, puntige witte kraag. In zijn linkerhand houdt de geportretteerde een voorwerp, dat moge lijk een handschoen is, maar op het eer ste gezicht aan een veer of een gewas doet denken. Het portret is 87,5 cm. hoog en 65 cm. breed. DE NIEUWE HALS zal van zaterdag aanstaande af, gedurende drie maanden, in het Frans Halsmuseum te bezichtigen zijn. De heer Baard heeft van de eige naars, die het werk willen verkopen, be dongen dat Nederland voorkeur van koop krijgt. Er wordt onderzocht of er een vrou wenportret van Hals is dat de pendant kan zijn van het thans ontdekte schilderij. Het is natuurlijk van het grootste be lang dat het portret, in Nederland ver worven en in bezit van Nederlanders, ons land niet verlaat. De optie, die de heer Baard voor ons land heeft verworven, ga randeert in ieder geval dat het portret niet naar een buitenlandse veiling zou gaan vóór Nederland definitief van aankoop heeft moeten afzien. Voorts moet eerst worden afgewacht of het onderzoek, dat in De trawler „Michiel Jan" VL 110 was de eerste, die vanmorgen van IJmui den uit ter haringvangst ging. zijn eerste stadium thans is onderbroken, nieuwe feiten aan het licht brengt. De ze kerheid van de heer Baard omtrent de echtheid van het portret is echter zo vol komen, dat verder onderzoek alleen infor matie omtrent de situering van het werk in het oeuvre van Frans Hals lijkt te kun nen voortbrengen. Het nieuws heeft reeds internationale aandacht getrokken. Buiten landse bladen trachtten vanmorgen de heer Baard telefonisch te bereiken. He denmiddag wordt tijdens een persconfer entie het nieuws officieel wereldkundig ge maakt, het portret getoond, en zal het echtpaar Hotinov vragen beantwoorden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers10, 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Tachtig Delfzijlse havenarbeiders zijn vanmorgen in staking gegaan. Ze weige ren tweeduizend zandzakjes te vullen voor het booreiland „Mr. Cap" bij Schiermon- nikoog. „Zandzakjes vullen is geen haven werk meer," voeren de havenarbeiders aan. Vandaag zou de N.B.V.-districtsbestuur- der C. van Kuilenburg naar Delfzijl ko men om opnieuw te onderhandelen over de nieuwe CAO voor de haven Delfzijl. Het wordt niet voor onmogelijk gehouden, dat de havenarbeiders deze gelegenheid hebben aangegrepen om hun ongenoegen over het uitblijven van de CAO te demon streren. Zaterdag zijn in de haven van Delfzijl reeds 2.500 zandzakjes gevuld. Deze wer den verscheept naar Schiermonnikoog. De poten van het booreiland „Mr. Cap" van „Caltex" bleken namelijk te gaan verzak ken door de schurende werking van de zeestromingen ter plaatse. WASHINGTON (Reuter-AP) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat in de muren van de Amerikaanse ambas sade in Moskou een netwerk van micro foons is ontdekt. Met kracht is hiertegen bij de Russi sche regering geprotesteerd. Volgens het ministerie waren de microfoons in het ge bouw aangebracht vóór het in 1953 voor de Verenigde Staten werd gehuurd. „Aan genomen moet worden dat tenminste en kele van de microfoons in gebruik wa ren tijdens de ontdekking". Het is nog niét bekend of de Russen via de microfoons belangrijke geheime inlich tingen hebben verkregen. Het Amerikaan se personeel in de ambassades van de com munistische landen gaat er altijd van uit, dat er meegeluisterd wordt en daarom wor den alle belangrijke gesprekken altijd met de grootst mogelijke voorzichtigheid ge voerd. In de ambassadegebouwen bevin den zich speciaal geconstrueerde kamers, waar besprekingen gevoerd kunnen wor den, zonder het risico dat er meegeluisterd wordt. Functionarissen van 't State Department verklaarden dat, nadat de eerste microfoon op 23 april was ontdekt, „meer dan veer tig" van deze instrumenten waren gevon den. Zij geloofden dat een aantal van de ze luisterapparaten gedurende de elf jaar dat de diplomatieke vertegenwoordiging in het gebouw was gevestigd in werking zijn geweest. De microfoons stonden in verbinding met kleine houten buisjes, die doorliepen tot dicht bij de muren van verscheidene bu reaus in het ambassadegebouw. Geschat wordt dat geluid tot op drie a vier me ter van de muren in de microfoons door drong, zonder dat de microfoons door de normale methoden ontdekt konden worden. De draden waren verborgen achter stenen en specie aan de buitenkant van de mu ren. Waar de draden onder de grond naar toe gingen kon niet worden achter haald. Het onderzoek moest beperkt blij ven tot het gebouw. G. Marvin Gentille, de staatssecretaris voor de Binnenlandse Veiligheid, heeft meegedeeld dat sinds 1949 meer dan 130 afluisterapparaten van verschillende ty pen in Amerikaanse ambassades in het Sovjet-blok ontdekt zijn. De grootste ont dekking is de laatste in Moskou. Terwijl het onderzoek werd voortgezet, is ambassadeur Foy Kohier gisteren naar het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken gegaan om er een officieel schrifte lijk protest in te dienen. De Russische On der-minister Vassily Kuznetsov nam het protest in ontvangst. Hij verklaarde de kwestie te zullen bestuderen. Ook de Ver enigde Naties zijn van de ontdekking op de hoogte gesteld. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4426 563ste STAATSLOTERIJ Zesde lijst vierde klasse 2.000 13226 19087. 1.000 2363 7545 17458 17563 18477 21615. 400 2086 2880 3092 13741 14837 19991. 200 1242 1513 2526 3634 4967 5052 5660 7430 8496 8843 9491 9601 9980 13881 14470 14849 15345 15781 18465 18914 19134 19873 20754 Het echtpaar Hotinov voor de ingang van het Frans Halsmuseum in het Groot Heiligland.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1