VAN DAG TOT DAG m m arwïck SUNSPRAY Noord-Rhodesië gaat Zambia heten en wordt een republiek Nieuwe staat centrum van panafrikaanse worsteling Britse regering kan nu niets doen tegen de piratenzenders WERELDNIEUWS r Opmars Het Franse leger wordt moderner Rust keert weer op het artsenfront en apartheid RB-66 maakte wel foto's boven Oostduits gebied Uitwijzing van Hoggan geëist Eenstemmigheid in commissie-W arren 100%nylonvezel, blijvend mooi tapijt Amerikaanse proef voor maanvlucht I CT^raatótoel J Op de je fien' NeM SCHOORSTEENKLACHTEN? WOENSDAG 20 MEI 1964 De zon de lach het geluk J. A' 'A *i' i Actie om wel reclame in de radio toe te staan Vliegtuig neergestort Maps Valk N.V. DE STEENWERF Zuidoost-Azië is weer volop in het nieuws. In Laos hebben communistisch ge zinde troepen een grote overwinning be haald. Met behulp van versterkingen uit Noord-Vietnam overrompelden zij de „vlakte der kruiken", jarenlang een fel- omstreden strategisch gebied. In Zuid-Vietnam schijnt de militaire po sitie van de regering van generaal Khan steeds hachelijker te worden. Grote delen van het land worden beheerst door wat men in het Westen nog steeds de Viet Cong-rebellen gelieft te noemen. President Johnson heeft het Congres nu gevraagd in Zuid-Vietnam nog eens een enorm bedrag te steken, ongeveer 475 miljoen gulden. Dat geld zal wel op tafel komen, maar het is duidelijk dat de oppositie in de Verenigde Staten tegen de door de regering in Zuid- Vietnam gevolgde koers steeds krachtiger wordt. Een catastrofe voor die politiek op dit moment zou president Johnson lelijk parten kunnen spelen in de aanstaande campagne om het presidentschap. Hij zal daarom alles op alles zetten om in Zuid- Vietnam een succes te behalen. Cambodja moet van het Westen, en met name van de Verenigde Staten, niets meer hebben. Het probeert met kracht van scherpe argumenten duidelijk te maken, hoe anti-Amerikaans het is. Het streeft naar een neutrale positie in de strijd die wordt gevoerd tussen communisten en an ti-communisten in dit deel van de wereld. Het hoopt op die manier de communis tische vloedgolf aan de grenzen van het land tot staan te brengen. Of dit lukt? In ieder geval duidt dit er wel op dat de regering van Cambodja tot de overtuiging is gekomen dat het Westen in Zuidoost- Azië overspeeld is. Onmiddellijk nadat bekend werd dat de Verenigde Staten Zuid-Vietnam nieuwe grote militaire en economische hulp zou den gaan geven, liet Peking weten dat 't de situatie in dat land scherp in de gaten hield en niet zou aarzelen er de conse quenties uit te trekken. Er worden nu pogingen gedaan om de opmars van de communisten in Laos tot stilstand te brengen, diplomatieke pogin gen. Misschien hebben die succes, op pa pier. Want de opmars van de communis ten in Zuidoost-Azië is niet tegen te hou den vanuit een conferentieoord dat ver ge legen is van de plaats van handeling. Die opmars zal doorgaan, omdat hij kennelijk de verlangens en hoop-op-een-betere-toe- komst in de harten van de miljoenen in Zuidoost-Azië aanspreekt, die nooit iets hebben bezeten dan hun armoede. Advertentie het is allemaal zeer heerlijk om te leven, en er zijn nog zoveel mooie dingen die het GELUK kunnen verhogen en waar u dagelijks met genoegen naar kijkt. B.v. een mooi gouden collier of een brilianten ring, een modern horloge met datum-aanwijzing en nog zoveel meer. Onze nieuwe collectie zal u zeker bekoren. U weet het adviseert u goed grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 het huis met het carllon PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het opperbevel van het Franse leger heeft meegedeeld dat Frankrijk tegen 1970 over vijf gemechaniseerde divisies uitgerust met tactische kernwapens, zal beschikken. Twee van deze divisies zullen onder NAVO-bevel in West-Duitsland worden gestationeerd. De divisies zullen elk uit 12.000 man be staan. Op het ogenblik zijn de Franse di visies 19.000 man groot. Hun vuurkracht zal echter aanzienlijk toenemen door mid del van tactische kernwapens met een be reik tot ongeveer zestig kilometer, lucht doelraketten voor doelen op geringe hoog te, het gebruik van antitank helikopters van zware tanks en van een nieuw lucht- amfibievoertuig dat in 1968 in gebruik zal worden genomen. BRUSSEL (AFP) De dreiging van een nieuwe artsenstaking in België schijnt voorlopig van de baan te zijn. De ontmoe ting tussen vertegenwoordigers van de Belgische regering en van het artsenkorps vond dinsdagavond, in een koele sfeer, plaats. De regering overhandigde de artsen een memorandum met de voorwaarden, waar op een akkoord kon worden gesloten. Van socialistische zijde is veel critiek op dit memorandum geleverd, omdat hierin te veel concessies aan de artsen zouden wor den gedaan. Het mededelingenblad „Zuid-Afrika" uitgegeven door de Zuid-Afrika Stichting, beoogt de verspreiding van nieuws over de Unie dat de kennis van land en problemen kan bevorderen. De Zuid-Afrika Stichting is opgericht door twintig bekende persoonlijkheden onder leiding van Sir Francis de Guingand thans voorzitter van 't hoofdbestuur en is versterkt door de medewerking van een aantal leiders uit alle lagen van de Zuidafrikaanse samenleving. Zij is 'n niet- politieke, belangeloos werkende organi satie en beoogt internationaal te bevor deren: beter begrip van Zuid-Afrika (land, problemen en potentieel) om zodoende de welvaart van alle inwoners te vergroten. De Stichting wordt gefinancierd door par ticulier initiatief. Haar doel wordt nage streefd o-a. door 't verspreiden van kennis van Zuid-Afrika. Dit alles lijkt voldoende garantie voor de verwachting, dat het nieuws „onge kleurd" en met oprechte bedoelingen wordt verspreid en dat men van de waar heid ervan opaan kan. Meestal worden berichten, die nadelig zijn voor 't prestige der Zuidafrikaanse regering, door deze gekenschetst als afkomstig uit „verdachte bron". Welnu, dat moet dus ten aanzien van een hieronder geciteerd bericht, voor komend in het mededelingenblad van de Stichting, beslist niét het geval zijn. Wij citeren „Vele detailzaken met Bantoe-cliëntèle hebben tegenwoordig een Bantoestaf van verkopers, telefonisten, kassiers en boek houders. Tal van advocatenkantoren heb ben Bantoes in dienst voor uiteenlopend kantoorwerk. In Johannesburg worden niet-blanken reeds getraind in de bedie ning van gecompliceerde elektrische tel en boekhoudmachines. Opleidingsinstituten schrijven massa's Bantoes in, die zowel klassikaal als per post studeren voor ver schillende functies In het overheids- en bedrijfsleven. Bantoedames demonstreren cosmetica en huishoudelijke produkten. Onder de cosmetica zijn vooral de huid bleekmiddels en de haarrechtmakers populair. Ook de buitenlandse parfums worden meer en meer gewild bij de neger dames in de steden". Tot zover het bericht. Op het eerste ge zicht geeft het de indruk, dat die Bantoes onder het apartheidsregiem bepaald niet ongelukkig of ontrecht door 't leven gaan. Het wil zelfs zeggen, dat de Bantoes zich steeds meer bekwamen in „beschaafde" beroepen en langzamerhand opklimmen tot een acceptabel peil van levenscultuur. Helaas echter heeft de oprechte „Stich ting" niet kunnen nalaten een tipje van de sluier op te lichten, die de tragedie van de psyche der kleurlingen bedekt en die voor de buitenwereld de persoonlijke dramatiek m de gescheiden maatschappij van Zuid- Afrika verbergt. De apartheid betoogt, dat zij de Bantoes de gelegenheid geeft, in hun persoonlijke levenssfeer welvaart en geluk te vinden Als dat zo was, zou niemand er bezwaar tegen mogen hebben. Maar wat gebeurt er, zodra de Bantoes geld verdiend hebben om zich wat luxe te verschaffen? Dan kopen zij „haarrechtmakers" en „huid bleekmiddels". Met andere woorden: dan gaan zij zich schamen voo- hun eigen aard en kleur en proberen zij blank te lijken Niemand behoeft zich af te vragen wat aan dergelijke wanhoopsmiddelen vooraf gaat: de erfelijk geworden minderwaardig heidscomplexen tegenover de blanke, wiens huidskleur en sluikhaar hem de uitver kiezing tot supermens hebben verschaft in de schepping. Als dat de uitkomst van „apartheid" is, waar blijft dan de waarde van het schoonklinkende betoog dat apartheid voorwaarde tot het persoonlijke geluk der zwarten is WASHINGTON (DPA) De bemanning van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig van het ,type RB-66 dat in maart boven Oost-Duitsland omlaag werd geschoten, heeft inderdaad boven Oostduits gebied fo to's gemaakt. Dit gebeurde zonder dat de vliegers het wisten. Dat is dinsdag in Washington meegedeeld. De omstandigheden waaronder het inci dent gebeurde zijn de afgelopen weken door de Amerikaanse luchtmachtautori teiten nauwkeurig bestudeerd. Uit dit on derzoek is gebleken, dat het toestel door een kompasfout van de juiste koers was afgeweken. Het behoorde tot de taak van de bemanning, boven een bepaald gebied foto's te maken. Er werden enige meters film gebruikt toen het vliegtuig zich bo ven Oost-Duitsland bevond, teiwijl de be manning in de mening verkeerde boven Westduits gebied te vliegen. BONN (DPA) De Duitse so ciaal-democratische partij heeft de uitwij zing van de Amerikaanse geschiedkundige Hoggan uit West-Duitsland geëist. Hoggan heeft een boek geschreven, waarin hij zegt dat Duitsland niet voor de tweede wereld oorlog verantwoordelijk was. Dr. Herbert Boehme, bestuurslid van de vereniging „Das Deutsche Kulturwerk heeft op een bijeenkomst ter ere van pro fessor Hoggan in München verklaard „Hij (Hoggan) hielp ons, het verleden weer zonder gekleurde bril te zien. Het gaat waarlijk te ver, een volk met alle schuld van de wereld te beladen," aldus Boehme. In een toespraak zei Hoggan daarna dat de nationaal-socialisten over het geheel ge nomen idealistische en fatsoenlijke staats burgers waren, die het beste met hun land voor hadden. WASHINGTON (Reuter) De commis sie-Warren, die bezig is met het onderzoek naar de moord op president Kennedy, heeft gisteren verklaard dat „eenstemmig alle leden van de commissie zijn gemach tigd om vertrouwelijke inlichtingen te be handelen". Advertentie Barwick tapijt is gemaakt van Dupont nylon vezel. Zachtpolig, veerkrachtig. En onverwoest baar sterk I Bovendien altijd gemakkelijk te reini gen, omdat de gladde vezel geen vuil vasthoudt. exclusief gemaakt voor INTERTEST door de "finest carpetmakers of America WYERS - AFD. TAPIJTEN. VRAAG UW WONINGINRICHTER RHODESIA (Van onze correspondent) LONDEN Noord-Rhodesië zal 24 ok tober onafhankelijk worden en onder de naam Zambia de republikeinse staatsvorm aannemen. Dit kondigde de Britse minis ter voor Gemenebest en Koloniën, Dun- ian Sandys, dinsdagavond aan het slot van de Noordrhodesische constitutionele conferentie in Londen aan. Twee van drie delen van de opgeheven Centraal Afrikaan se Federatie zullen dan hun zelfstandig heid hebben bereikt. Noord-Rhodesië volgt het voorbeeld van Nyasaland. De nog steeds door blanken beheerste zelfbestu- rende kolonie Zuid-Rhodesië blijft als zor genkind over. De blanken in Zuid-Rhodesië eisen voor hun land ook zelfstandigheid op met dien verstande dat zij weigeren de macht aan de inheemse meerderheid over te dra gen. De Britse regering en de rest van het Gemenebest verzetten zich daarom te gen die eis. De spanningen in Zuid-Rhode sië zullen ongetwijfeld toenemen wanneer Noord-Rhodesië onafhankelijk is. Zambia heeft 24 oktober, de dag der Verenigde Naties als datum voor de uit roeping van de onafhankelijkheid gekozen om daarmee te kennen te geven dat het een actieve ról in' dë Verenigde Naties wil spelen. Het is van planzich aan te sluiten bij het Britse Gemenebest en het zal voor economische en andere steun zwaar op Engeland leunen. Een aantal gemeenschappelijke activitei ten uit de federatietijd zal worden gehand haafd, zoals de samenwerking tussen Noord- en Zuid-Rhodesië inzake de Kari- badam en de Noord-Zuid spoorweg. Hoe wel Noord-Rhodesië een grote koperrijk dom bezit gaat het economisch een moei lijke tijd tegemoet. Het \Vil een nieuwe spoorlijn aanleggen naar Tanganyika ter vervanging van die welke naar het ge bied van Portugees Angola loopt. Britse koloniën die onafhankelijk wor den nemen meestal eerst de Engelse staatsvorm van een constitutionele monar chie aan, om pas later republiek te wor den. Dit is de eerste keer dat in Londen meteen een republikeinse grondwet moest worden uitgewerkt. Deze vertoont zowel Britse als Amerikaanse trekken. Een pre sident met grote bevoegdheden en 'n vice- president zullen door 'n Nationale Assem- blée van 75 leden worden gekozen, tege lijk met de parlementaire verkiezingen. Aangezien de grote meerderheid van de kiezers achter de Unip, de Verenigde Na tionale Onafhankelijkheids Partij, staat, levert het leiderschap in de nieuwe repu bliek geen moeilijkheden op. Het wordt in de praktijk een op één partij rustende staat. Er is geen twijfel aan, dat welke vorm ook gekozen zou zijn de bekwame vrij gematigde Kenneth Kaoenda presi dent zou worden. Hij is van dezelfde gees telijk hoge standing als Nyerere, de pre sident van Tanganyika en Zanzibar. De grote vraagstukken waarmee Zam bia heeft te worstelen zijn jeugdwerkloos heid, stammentegenstellingen en een noodzaak tot verbreding van de economi sche grondslagen van het land. Gezien Zambia's geografische ligging in het hart van de panafrikaanse worsteling te gen de voortduring van de blanke heer schappij, zal het tegen wil en dank midden in deze strijd worden geplaatst. Op de onafhankelijkheidsconferentie kon geen overeenstemming worden bereikt over de wens van de Europeanen om zo wel de Britse als Noord-rhodesische natio naliteit te hebben. Deze kwestie zal ver der in Lusaka worden besproken. Er is weinig kans dat Kaoenda zal toegeven. Hij is absoluut van mening dat iedere inwo ner van Zambia, blank of niet, staatsbur ger van Zambia behoort te zijn. Kaoenda verzette zich ook tegen de eis van de oppositie, de Afrikaanse Nationale Congrespartij, om de verkiezingen te hou den voor de onafhankelijkheid. De Con grespartij beweert dat Kaoenda gedreigd heeft geweld te gebruiken tegen hen die vervroegde verkiezingen eisen. Besloten werd verder dat het koninkrijk Barotse- land zal worden opgenomen in de nieuwe republiek. Tussen Kaoenda en de Litunga, het opperstamhoofd, worden nog bespre kingen gevoerd over de wijze waarop dit zal moeten geschieden. CAPE KENNEDY (Florida) (AP) Het Amerikaanse ruimtevaartbureau is van plan dinsdag 26 mei een onbemand maan- schip in een baan om de aarde te bren gen, met behulp van een Saturnus-1 voor de aandrijving. De verenigbaarheid van de Saturnus-1 en de Apollo zal worden beproefd. Vijf vorige proefvluchten van de stuwraket zijn succesvol geweest en bij de meest recente lancering op 29 januari heeft een Satur nus-1 de zwaarste satelliet ter wereld, die een gewicht had van bijna 17.000 kilogram in een baan om de aarde gebracht. Het totale gewicht van de nuttige la ding, bij deze vlucht is iets minder. Ver wacht wordt dat de satelliet ongeveer een week om de aarde zal cirkelen. Boven het ruimtevaartuig komt een ont snappingsinrichting, die op een miniatuur olieboortoren lijkt. Bij moeilijkheden tij dens een bemande vlucht zal een aan de toren bevestigde raketmotor ontbranden die het Apolloschip zal wegtrekken van de aandrijver. De Apollo en de ontsnappingstoren ver groten de lengte van de raket-capsule combinatie tot ongeveer 65 meter, dat is negen meter meer dan enige andere eer der door de Verenigde Staten afgevuurde combinatie. Er bestaan voorts plannen om met een verbeterde Saturnus-5 raket in 1969 een bemand Apolloschip naar de maan te brengen. SOU k YO«fO A8ERCORN BELGISCH KONGO Banqwcoio tO" in JAMESO* ,1! NDOLA BROKEN hill /V OOP D- RHODE S IA LOESAKA KALOMO SALISBURY ZUID" LIVINGSTONE WANK IE RHODESIA VICTORIA BOELAWAYO A Zimbabwe beetsjoeana- LAND TOE Ll PHOOtSIA V PELT 5 78 2 (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering is nu nogal geschrokken van haar eigen moed toen zij onlangs de banvloek uitsprak over de piratenradioschepen „Caroline" en Atlanta". Want ook de Britse autoritei ten kwamen tot de slotsom dat zij op het ogenblik hoegenaamd niets tegen deze dob berende reclamezenders kunnen uitrichten. Afgewacht wordt of internationale maat regelen, welke thans door de Raad van Europa worden uitgewerkt, het nodige ef fect zullen sorteren. Inmiddels roeren zich degenen die al jaren de oprichting van regionale com merciële radiostations in Engeland heb ben bepleit. Zij voeren thans als argu ment aan, dat de regering de onwettige radioschepen gemakkelijk financieel kan torpederen door normale reclameradio op het land toe te staan. In de conservatieve fractie wordt sterke druk in deze richting op de regering uitgeoefend. Een echo er van klinkt zelfs binnen het Britse kabinet. Maar het staat wel vast dat de regering deze hete aardappel niet wenst aan te ra ken vóór de algemene verkiezingen. Bovendien zijn de zeven miljoen luiste raars van radio „Caroline" in korte tijd een politieke factor geworden. De labour- oppositie zou zeker, indien de regering op dit ogenblik met commerciële radio zou vergeet echter dat formeel op grond van komen aanzetten, met de beschuldiging ko men dat de conservatieven de zakken van hun vrienden willen spekken. Binnen enkele weken zal echter een groep geestdriftige voorstanders van re clameradio een grootscheepse campagne ontketenen om de regering de belofte af te dwingen commerciële radio in te voe ren, wanneer de conservatieven de verkie zingen winnen. Verder hopen zij dat deze belofte als lokaas in het verkiezingsmani fest van de conservatieve partij zal wor den opgenomen. De voorstanders van com merciële radio gooien het over de boeg van het beginsel van de vrijheid in de ether, dat immers ook de basis vormt voor de commerciële televisie. Overigens geldt ook voor de regering bij haar tegenzin om iets tegen de radiosche pen te ondernemen, het standpunt dat op treden tegen „Caroline" en „Atlanta" een veel te sterke inbreuk zou betekenen op de burgerlijke vrijheid. Dit zou bijvoor beeld het geval zijn indien besloten werd firma's te verbieden via de piraten te ad verteren of een verbod uit te vaardigen voor personeel om op de schepen te werken. Dergelijke middelen worden er ger geacht dan de kwaal. De regering WASSERBURG (AP). Een Oostenrijks sportvliegtuig van het type B-23 is dinsdag bij de Beierse stad Haag in het open veld neergestort. Alle drie de inzittenden zijn om het leven gekomen. de radiobepalingen het reeds wettelijk ver boden is naar de piraten te luisteren, maar niemand denkt er natuurlijk aan dit verbod na te leven. Aanvankelijk heeft de regering zich naar aanleiding van het Pilkington-rap port betreffende radio en televisie, tegen commerciële radio uitgesproken, mede om de B.B.C. met haar drie programma's niet onnodig dwars te zitten. De commer ciële televisie werd destijds echter goed gepraat als een nogdzakelijke concurren- tieprikkel voor het enkele kanaal van de B.B.C. In feite zaten er miljoenenconcerns achter. De laatste tijd heeft de B.B.C. televisie een zware dobber tegen de uit zendingen van de commerciële televisie, maar door middel van haar nieuwe twee de programma hoopt de B.B.C. weer kij kers te winnen. De B.B.C. zelf heeft al lang geleden ver zocht om zes lokale radiostations te mogen beginnen voor een experimentele periode van twee jaar en daardoor vooral plaat selijke cultuur en plaatselijke opinies een kans te geven. Commerciële stations zou den dit aspect waarschijnlijk verwaarlo zen. Er is nog iets anders dan de Beatles cultuur. Het belangrijkste argument van de B.B.C. is, dat zij volkomen mans is alle radioprogramma's te verzorgen welke het publiek wenst, zonder advertenties. Er gaan overigens nog stemmen genoeg op om tenminste de radio als het enige niet commerciële medium te behouden. Uit België en Frankrijk zijn in Londen klachten ontvangen dat de Engelse pira- tenstations storend werken. Ook deze kwestie zal in de Raad van Europa worden bekeken. Amerikaansen in Rome In Rome kwam ik met hen in contact. Hun mannen waren alle voor dezelfde gi gantische onderneming in Rome gestatio neerd en zodoende, meer of minder be vriend, nauw aan elkaar verbonden. En in dezelfde volgorde van de vriendschap van hun echtgenoten gingen de vrouwen met elkaar om. Verder hadden ze alle dezelfde, gebrei de peperdure Italiaanse kleren gekocht, in de kleuren van hun Amerikaanse voor keur, altijd zoet rose en lichtblauw, als voor onschuldige-jonge meisjes, welke hun leeftijd ook was. Men zag hen, tijdens de koele maan den, allen in dezelfde onbetaalbare bont jassen, die ze bij hun wekelijkse samen komst in het duurste hotel van Rome zor gelijk aan de vestiaire afgaven. Want voor een Amerikaanse vrouw blijft een bont jas een investering van het gemeenschap pelijk huwelijkskapitaal zonder aristocra tie of élégance. Ze vroegen mij eens te gast in hun be sloten Amerikaanse gemeenschap daar. Ze zaten bijeen in hun dik-pluchen hotel lounge, die voorzien was van talrijke spie gels en van verguldsel overal, naar Ro meinse zede. Maar daar hield elk Romeins accent mee op. We aten Amerikaanse soep en Amerikaanse sla en zoete aardappelen, als in Amerika. Enze hadden Ameri kaanse tafelmanieren en de tafel was ge dekt als in Amerika. Ze vertelden om de beurt over hun weekend. En waar ze óók geweest waren in de Campagna met zijn gele pracht van bloeiende mimosabomen, hoger op de heuvels, waar de zwarte klipgeiten door herders op groene hellingen gehoed wor den, in een van die bergdorpjes, die uit een handjevol gele en rode woninkjes bo ven op een rotsplateau bestaan, en zelfs heel hoog in de bergen, waar nog sneeuw had gelegen op de dichte, donkere dennenwouden. Ieders refrein was: „11 was just like home". Het leek op Pennsylvania, op Mai ne, op Virginia. Ik antwoordde desge vraagd, dat ik in Rome was gebleven. Daar had de zon geschenen op de koe pels van Rome's kerken, daar had het water geklaterd uit Rome's fonteinen tn zijn marmeren bekkens, en heel de over daad van zijn monumenten had geschit terd in het wolkeloze licht, als exuberan te klassieke goden mèt de Christen-heili gen en de aanbiddelijke putti, die stoei den met de stenen dolfijnen of de snui vende paardekoppen bij de teugel hiel den. Ik kon niet zeggen, dat iets op mijn land leek, ik had daar niet aan gedacht, ik was in Rome en dat was mij voldoende geweest. Ze hoorden mij beminnelijk aan, ze lie ten mij keurig uitspreken, maar gingen na mij onmiddellijk over op het feit, dat in Rome niets leek op hun States. Niets leek op Maine of Massachusets of Flori da. Zelfs de supermarkets niet. O, nee, zelfs de supermarkt in Rome had niets van de hume, M Kqnws, in..New YgrJt City.-on3- - E man vorige maand overgeplaatst was te- terug naar Amerika en alle eeneder, keu rig gekapte hoofden met wat te jonge krullen voor de ouderdom van hun te gladde gezichten, met te grote oorbellen voor de tijd van de dag, knikten eensge zind nieuwsgierig naar het nieuws El len dan had aan een van hen voor allen geschreven en ze was zo gelukkig ge weest toen ze weer in haar eigen super market boodschappen deed. Alle gezich ten, die uit Florida, uit Mississippi, uit Washington straalden van medeleven. Hun supermarket, terwijl zij hier in Rome ver bleven. Ik dacht aan die ene Amerikaanse mi litair uit de laatste oorlog, die tijdens de veldtocht in Italië aan zijn verwanten de woorden van Garibaldi over Rome schreef: „the living chronicle of man's long march to civilization" en die hoopte er zelf te komen. Hij was in Monte Cassino ge sneuveld, een zoon, een broer, een echt genoot van net zo'n vrouw als die rond om mij. De woorden van Garibaldi zou mis schien. geen van hen begrijpen, hoelang ze ook in Rome zouden zijn. Ze verlang den naar California, naar North Caroli na, naar South Dakota, dat was alles. Maar door hun zoon, hun broer, hun echtgenoot was ik bevrijd, was ik nu bij machte, Garibaldi's woorden te ervaren alsof ik voor geen zwarte ondergang ge staan had. En op de twintigste vijfde mei, de twintigste keer van onze bevrijdings dag heb ik, terug in mijn eigen land in lentegroen en gure wind, een kaart naar hen gestuurd, naar die Amerikaanse vrou wen in Rome. Omdat hun Amerikaans» mannen mede mij het verdere leven mo gelijk maakten, hun zonen, hun broers, hun echtgenoten, uit Pennsylvania, uit Virginia, uit Florida, uit California, uit de Carolina's uit al Amerika's eVrenig- de Staten. Wat jong. Een inwoner van Ottobüren (Beieren) achtte zich na afloop van een feest niet bekwaam om zijn auto te be sturen. Hij gaf het stuur over aan zijn achtjarige zoon die het voertuig zonder incidenten door het drukke verkeer loodste. Het tweetal werd aangehouden, omdat de politie de bestuurder er wat jong uit vond zien. Treffen. Bij een gevecht tussen een Pa kistaanse en een Indische militaire pa trouille in de buurt van de bestandslijn in Kasjmir zijn vier Pakistaanse mili tairen gesneuveld en twee gewond. Advertentie Wij spuiten in één dag een geheel nieuw naadloos hoog geïsoleerd, rond kanaal in uw oude schoorsteen. Spaarndamseweg 48, Haarlem, tel. 02500-53750 Weerprofetie. Vele boeren in de Opper- Palts in West-Duitsland zijn van mening, dat deze zomer zeer warm zal zijn. Zij leiden dit af uit het feit, dat er zich dit jaar ongewoon vroeg bijzonder veel adders in de Opper-Palts hebben ver toond. Uitvaart. De as van de zondag overleden Otto Kuusinen, die deel uitmaakte van het Russische partij presidium, is giste ren bijgezet in een muur van het Krem lin. De urn werd onder meer door pre sident Brezjnev naar het plein gedragen. Ook Kuusinens dochter, Hertta, was aanwezig. Hulp. De nationalistisch-Chinese regering heeft besloten aan Zuid-Vietnam hulp te verstrekken. Voor een waarde van on geveer vijfhonderdduizend gulden levert het aluminium geconstrueerde „versterk te dorpen" en fabrieksinstallaties. Goudzoekstertje. In het gebied van Ja- mij arvi in Finland zijn geologen op zoek gegaan naar goudhoudende grond, na dat een klein meisje dat „mooie steen tjes" verzamelde uit een kiezelhoop, een steen had gevonden die acht gram goud bleek te bevatten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3