Havenberichten Grootste oliebooreiland ter wereld goed aangekomen Telefooncentrale tot 9000 nummers bij Hoogovens IJmuiden in gebruik Hoogovens voortdurend paraat bij bestrijding luchtvervuiling Nieuw walserijencomplex van Hoogovens IJmuiden Strandvoetbal is begonnen Loendersloot Kolenconvectors Veiling en kwekers Kort IJmondnieuws Luchtverontreiniging de prijs voor industrialisatie Slepen in havens en op de zeven wereldzeeën Tien maanden voor illegale autorit WOENSDAG 20 MEI 1964 5 J WEEKABONNEMENTEN Tien jaren „Groene Huis" WASAUTOMATEN WISKER OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Tot de nadelen van de moderne samenleving behoort ook de toenemende lucht vervuiling, welke nu eenmaal is verbonden aan de noodzakelijke uitbreiding van de industrie. Men mag het ongerief betreuren en de nadelen daarvan onder kennen, een feit is echter dat voor een welvarende natie een goed florerend» industrie onmisbaar is. Wel is het voor de volksgezondheid noodzakelijk dat de schadelijke gevolgen van de industriële uitlaatgassen tot een minimum worden beperkt, zo niet geheel geëlimineerd. Nu de luchtvervuiling de laatste maanden weer eens het middelpunt heeft ingenomen van de publieke belangstelling, med» als gevolg van de door de in de IJmond gevestigde bloemenkwekers geconsta teerde schade aan de gewassen, heeft ir. W. Visscher, die als hoofd van de chemische technologische afdeling van Hoogovens mede is belast met het elimi neren van de lucht- en watervervuiling getracht een deel van de verontrusting weg te nemen, door er de aandacht op te vestigen dat hier niets onbeproefd wordt gelaten, om ten koste van enorme kapitalen de schadelijke gevolgen van de diverse uitlaatgassen zoveel mogelijk te beperken. Zwavelbe strijding HAARLEMSE RECHTBANK voor gezellige warmte ETNA BAGDAD HAARD290.— ETNA CONVECTOR 360.— BOCAL CONVECTOR 428.— LINCO SUPER CONVECTOR.. 452.— VROLING CONVECTOR 465.— PELGRIM CONVECTOR 465.— DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495.— SELECTA CONVECTOR 498.— E. M. JAARSMA CLAUDIUS 539.— BRONCO PASJA 565.— Tevens grote sortering oliehaarden: Siegler oliehaard765. Davonette olieconvector 445.— Linco „3 traps" olieconvector 498.— DAGELIJKS DEMONSTRATIE Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 435 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De strandvoetbalcompetitie in IJmui den is gestart. Hier ziet men enige gezette figuren aan de (voetbal-)slag. Reddingsbrigade en het fabrieksteam van de Plastic Packing, dat voor eerst kennis maakte met de specifieke eigenschappen van een strandvoetbalveld. De routine van de IJRB kwam de Plastic Packing op een 5-0-nederlaag te staan. Verrassend was ook de nederlaag van Zeedistel, dat op eigen veld verslagen werd door het team van de Plaatwellerij, debutant op het IJmuidense strand. Maar het betere spelersarsenaal en Vrouwe For- tuna gaven de doorslag (1-2). De uitslagen waren: Afdeling A: Groentehandelaren-P AM 4-2; Paviljoen Zeedistel-P.W.-Boys 1-2 en Groentehandelaren-Rederij Goedkoop 4-0. Afdeling C: IJmuider Reddingsbrigade- Plastic Packing 5-0 en Marktplein-Vico 2-3. Programma vanavond: Op het Zuidpier- veld speelt Strandplateau tegen debutant Zeevogels. Brulboei ontvangt op het Zee distelveld ook al een „new-comer", name lijk Deutz. Noordzee treedt op zijn strand voetbalveld aan tegen Wijsmuller. De vier de ontmoeting zal beslist de nodige aan dacht trekken. Op het Zeezichtveld speelt het team van de Boekeniers tegen de PAM in de A-afdeling. Alle wedstrijden vangen om zeven uur aan en staan onder leiding van officiële KNVB-scheidsrechters. De toeschouwers en spelers worden verzocht om gebruik te maken van de ingang bij het grote par keerterrein. Op het zonovergoten Beverwijkse Ko ningsveld zijn dinsdag de festiviteiten be gonnen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Groene Huis. Aan het voetbaltoernooi namen vijf buurthuizen trilt Beverwijk, Velsen-Noord, IJmuiden en Heemskerk deel, elk met twee elftallen. Het eindresultaat was: 1. Buurthuis Kennemer Staten, Velsen-Noord, 12 pun ten; 2. Brulboei, IJmuiden, 11 punten; 3. Kennemer Staten, Beverwijk, 10 punten; 4. Zandkraaien, Heemskerk, 8 punten; 5. Groene Huis, Beverwijk, 0 punten. BENOEMING BIJ WIJSMULLER. Tot bedrijfseconomisch administrateur van n.v. Bureau Wijsmuller in IJmuiden is be noemd drs. J. Reinsma uit Maassluis. De heer Reinsma is in deze functie tevens hoofd van de afdeling boekhouding. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Sinoutskerk van Rotterdam; Baltica, Westwick; sleepboot Holland, van Terschelling; Ubbergen, Klaipeda; Khasiella, Kouaan; Garlinge, Oxelosund, erts voor IJmuiden; Aldebaran, Kemi; Germania, Noordzee, naar Buitenhuizen; Ilona, Gruvon, hout voor Westzaan; Herm, Hamina; Alexander, Kaskö; Lippe, Kaskö; Fritz Thyssen, Kirkeness; Noordborg, Vaasa, hout voor Zaandam; Witte- kind, Hamina; Botniaborg, Hamina, palen voor Zaandam; Eberstein, Kram fors. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hoogland naar Rotterdam, van IJmuiden; Minos, Kopen hagen; Hunter, Londen; Waalborg, Delfzijl; Mu- nin, Felixstowe, van Velsen; Habicht, Basse In- dre, walsmateriaal van IJmuiden; Hontestroom, Leith; Alstern, Rotterdam; Busuanga, Gothen burg; Buchenstein, Antwerpen; Ali Damhof, Rot terdam; Hinde, Londen; Texelstroom, Grimsby; Nero, Gdynia; Pripiatles, Archangel, van IJmui den; Yewdale, Middlesborough; Claudia, Kiel; Hector, Hamburg; Aspera, Grimsby; Zeevaart, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Wilca van Rotterdam, voor IJmuiden; Ladon, Rotter dam; Dido, Rotterdam; River Afton, Pepel, erts voor IJmuiden; Virna, Dagenham; Socrates, Ant werpen; Atys, Rotterdam; Alte Weser, Sundsvall. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Aagtekerk naar Rotterdam; IJstroom, Shoreham; Hoe Vin ces, Londen; Hado, Rotterdam; Hada 2, Par; Berkelstroom, Vlissingen; Garlinge, Huil, van IJmuiden; Camerounkust, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).. GROENTEVEILING De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: aardbeien 50—85, asper ges 120220, bloemkool 4587, spinazie 1233, sla 1120, rabarber 821, radijs 712, bospeen 7883, waspeen 1836, prei 1228, raapstelen 411, postelein 30—35. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 Op een gisteravond gehouden bijeen komst van bestuur en leden van de Vei ling Kennemerland in Beverwijk heeft de voorzitter, de heer A. N. Aardenburg een krachtig pleidooi gehouden voor een ef- fieënter samenspel tussen kweker en vei ling. Nu de ruilverkaveling een feit is ge worden, mag een intensievere teelt onder glas worden verwacht. Er werd langdurig van gedachten gewisseld over de verpak king en 't veilen van aardbeien: voor de zo genoemde „glasaardbeien" wordt meer eenheid in het doosjesmateriaal en spe ciale veilingen overwogen; voor de aard beien van de koude grond wordt door ve len geen voordeel gezien in een vervan ging van de sloffen door doosjes. Ten aanzien van komkommers, tomaten en bospeen wordt voordeel gezien in spe ciale veilingen voor de export, waarbij de belangen van de binnenlandse kopers ech ter terdege in acht moeten worden gehou den. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: C. J. M. Uijtendaal-van Rooijen, d., Kruidbergerweg 4, Santpoort; R. J. Keus-Leijenaar, d., Sparrenstraat 10, IJmuiden-oost; J. Wolfs-de Waard, z., Plein 1945 nr. 21, IJmuiden-oost; M. Wil- lemse-Smit, z., Homburgstraat 40 rd., IJmuiden; A. H. Boot-Paasman, d., Fro- gerstr. 20rd., IJmuiden; G. Sperling-Groen, d. en z., v. Leeuwenstraat 33rd., IJmuiden; C. M. van Wezel-Kruijer, z., Karei Door manlaan 108, Haarlem; C. H. J. van der Velden-Pauwels, d., Kanaalstraat 9 rd., IJmuiden; H. Voskuilen-den Hartogh, z., G. van Aemstelstraat 5, Haarlem; K. van Laar-Zon, z., Grahamstraat 86, IJmuiden; M. E. M. Ui'tendaal-Wesseling, d., St. Mar tinstraat 10, Santpoort; H. E. Jongkees- van Zuylen, z., Andromedastraat 39, IJmui den; M. F. van Velzen-Veldhoven, z., Bloe mendaalsestraatweg 17 A, Santpoort. OVERLEDEN: W. Boersma, 73 jr., echt genoot van A. P. Jansen, Eikenstraat 23, IJmuiden-oost; H. Hulleman, 81 jr., Van Campenstraat 34, Amersfoort; P. Visser, 73 jr., echtgenote van C. Wenink, Kenne- merlaan 182, IJmuiden; E. Verschoor, 91 jr., weduwe van W. de Jong, Van Popta- plantsoen 3 rd., IJmuiden. De zeesleepboot „Jacob van Heems- kerek" van Wijsmuller in IJmuiden heeft op vrijdag 15 mei een 2200 mijl lange sleepreis met een van de grootste olieboor eilanden ter wereld, de „Vinegarroon" van de Zapata Offshore Company, beëindigd. Bij Hoogovens in IJmuiden is de nieuwe automatische telefooncentrale door ir. A. Drijver, directielid, op symbolische wijze in gebruik genomen. De heer Drijver koos drie maal achter een met behulp van het druktoetssysteem een nummer. Bij het eerste nummer, het jaartal 1929, verscheen het cijfer 110 op een tableau. Dit cijfer gaf de capaciteit in aansluitingen weer van de eerste, oud ste centrale. Het tweede nummer corres pondeerde met het jaartal 1949. Ditmaal lichtte het cijfer 800 op. Bij het laatste kiesnummer, 1964, kwam het cijfer 4000 te voorschijn. De opdracht tot het bouwen van de nieuwe centrale werd medio 1961 gedaan. De heer Drijver wees erop, dat het werk ruim binnen de gestelde tijd, ok tober 1964, was voltooid. De oude centrale, die in de loop der ja ren tot een topcapaciteit van 2700 num- De heren ir. A. Drijver (links) en ir. M. F. van Royen bewonderen de nieuwe centrale. mers was uitgebouwd, bleek tenslotte niet meer toereikend. De nieuwe auto maat met 4000 nummers kan worden uit gebreid tot 6000 nummers en in een vol gende faze tot 9000 nummers. De automaat is zowel geschikt voor toestellen met draaischijven als met druktoetsen. Over een tot twee jaar zal de mogelijkheid be staan tot automatisch inkiezen van buiten. Ir. M. F. van Rooyen, directeur van het telefoondistrict Haarlem, noemde de in stallatie „puur Nederlands van ontwerp en uitvoering." Bouw en levering was door de P.T.T. in handen gegeven van Philips Telecommunicatie Industrie te Hilversum. De „Jacob van Heemskerck" met de „Vinegarroon" op sleeptouw. Het eiland, dat drie poten met een hoogte van 52 meter heeft en dat zijden heeft van 58x45 meter, werd door de „Ja cob van Heemskerck" in slechts drie we ken tijds van Trinidad naar de nieuwe boorlocatie bij de Mississippi-monding ge bracht. Hierdoor heeft deze zeesleper het gepresteerd om met. haar vermogen van 5375 IPK een gemiddelde per dag te be reiken van iets meer dan 100 mijl. Na het afleveren van de „Vinegarroon' heeft de „Jacob van Heemskerck" koers gezet naar Cayman Island in de Golf van Mexico. Daar is gestrand de 1791 ton me tende Liberiaanse „Rimandi Mibaju," ge laden met bauxiet. Het schip is reeds door vrijwel de gehele bemanning verlaten Wijsmuller heeft een contract op basis Lloyd's Open Form afgesloten om te trach ten de Liberiaan vlot te brengen van het rif nabij Cayman Island. De „Jacob van Heemskerck" is op maandag 18 mei ter plaatse gekomen. Dit vraagstuk dateert uiteraard niet van de laatste jaren, want reeds in 1952 is de schade aan gladiolen voor Hoogovens aan leiding geweest een grondig onderzoek naar de oorzaak van deze klachten in te stellen. Er werd toen geen genoegen ge nomen met halve maatregelen, zodat een commissie ad hoe werd benoemd, bestaan de uit deskundigen van de T.N.O., de I.P.O., het K.N.M.I. uit De Bilt, enige consulenten van het Rijkstuinbouwkundig Instituut, leden van het laboratorium voor bloembollenonderzoek uit Lisse en van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Bloembollencultuur, speciaal uit de afdeling Beverwijk-Heemskerk. De eerste zichtbare resultaten van dit onderzoek zijn drie hoge schoorstenen geweest, om dat als voornaamste schadeverwekker de fluor-verbindingen werden aangewezen, welke men met de zwaveloxyden het meest nadelig voor de planten achtte. Boven dien werd de kwekers jaarlijks een scha devergoeding uitgekeerd. Voorts werd op de laboratoria van Hoog ovens na langdurige onderzoekingen ont dekt, dat de bronnen van fluor konden worden aangetast door bij de staalberei- dlng het vloeispaat door bauxiet te ver vangen, terwijl daarnaast het gebruik van zwavelarme stookolie werd voorgeschre ven. Deze brandstof is echter aanzienlijk duurder en slechts in beperkte hoeveelhe den verkrijgbaar, zodat werd besloten biervan alleen gebruik te maken van maart tot eind september de groeipe riode van de bollen dus en wanneer de wind zich tussen west en zuid bevindt. Hiervoor werd een vernuftig alarmsysteem ontworpen, dat bij de buitenhaven werd aangebracht, zodat bij deze windrichting binnen de tien minuten in het gehele be drijf op zwavelarme stookolie kon wor den overgeschakeld. De volgende maatregel bestond uit het bouwen van schoorstenen van 90 m. hoog te, waarvan de effectieve werking stellig nog 30 m. meer bedraagt, na 1955 gevolgd door schoorstenen van 150 m. hoogte; dit alles na consciëntieuze proeven met ma quettes van het bedrijf in windtunnels, waarbij de miniatuur-schoorstenen op ver schillende hoogten konden worden inge steld. Onderwijl werd door Hoogovens voortdu rend contact met dg Jtwekers onderhouden, waarbij behalve de schaderegeling ook het schoonhouden van de kassen voor reke ning van deze industrie werd genomen. Niet omdat de directie zich alleen verant woordelijk voor de luchtvervuiling voelt Beverwjjkse Harmoniekapel. Het drumkorps van de Beverwijkse Harmonie kapel is met lauweren getooid teru-gge komen uit Breda, waar het niet alleen het hoogste aantal punten van het gehele con cours behaalde, maar voor de tweede maal in successie beslag wist te leggen op de grote wisselbeker. P. v. d. A. Uitgaande van de Fede ratie Velsen van de Partij van de Arbeid, waarbij aangesloten de afdelingen IJmui den, Santpoort en Velsen-Noord wordt donderdagavond in het gemeentelijk wijk centrum aan de Smidt van Gelderstraat een vergadering gehouden voor alle afde lingen. In deze bijeenkomst zal als spreker optreden de nieuwe directeur van de dr. Wiardi Beckmanstichting van de Partij van de Arbeid dr. C. de Galan met het onderwerp „Hoe kan (of zal, of móet) Nederland er over 10 jaar uitzien?" Ook niet-leden kunnen deze bijeenkomst be zoeken. De montage van de knuppelwalserij van Hoogovens is vrijwel voltooid. De monta ge van de staafwalserij is nog in volle gang, terwijl met het draadgedeelte van de walserij een begin is gemaakt. Het proefdraaien begint in augustus met de eerste onderdelen en zal tot omstreeks eind november voortduren. In die periode zul len verkoopbare eindprodukten de fabriek verlaten. Dit meldt „Samen", het maand blad van Hoogovens, dat hieraan toevoegt dat de totale capaciteit van de gecombi neerde staaf- en draadwalserij voorlopig circa 350.000 ton per jaar zal bedragen. In totaal zullen de investeringen in de kaliberwalserijen samen met de nodige voorzieningen in de Ijzer- en staalsector circa 300 miljoen bedragen. Het nieuwe walserijencomplex is 1245 meter lang. De eerste twee onderdelen daarvan zijn de blokwalserij II en de knuppelwalserij. De nieuwe blokwalserij draait al sedert oktober 1963 met één ploeg. Zij kan uit stalen blokken zowel plakken voor breedband walsen als stan gen, die 220 millimeter in het vierkant zijn en een lengte hebben van ruim twin tig meter. Het sluitstuk van het walse rijencomplex wordt gevormd door de staaf- en draadwalserij, alwaar de knup pels verwerkt worden tot een groot aantal eindprodukten van verschillende vorm en afmetingen. Voorts meldt „Samen", dat tijdens de reparatie van hoogoven 4, die woensdag 6 mei werd gedoofd, deze hoogoven zal wor den uitgerust met een installatie voor ho- getopdruk. Het is de bedoeling dat de gro te reparatie ongeveer twaalf weken duurt, zodat de oven eind juli weer kan worden aangeblazen. Daarna zullen ongeveer een maand lang de vijf hoogovens weer ge lijktijdig in produktie zijn. Begin septem ber eindigt deze tweede vijfhoogovenperio- de met het in reparatie nemen van hoog oven 3. Eind 1965 hoopt men de nieuwe kooksbatterij 2a in gebruik te kunnen ne men. Het sloopwerk aan de oude batterijen is nog aan de gang. Bij de afdeling kooks- ovens is onlangs de nieuwe uitstoomma- chine IV in gebruik gesteld. De machine is in Duitsland gebouwd en in onderdelen naar IJmuiden vervoerd, waar zij in elkaar is gezet. Op het ogenblik wordt de machi ne nog door twee man bediend, maar voor bereidingen worden getroffen voor een- mansbediening. De nieuwe machine werkt sneller dan de drie andere, mede doordat verschillende handelingen gelijktijdig plaatsvinden, aldus het bedrijfsorgaan van hoogovens. Kampioen. In een overvolle zaal van de Beverwijkse Promenade hebben de Kennemers gerecipieerd ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap in de derde klase. Indien de helft van alle goede wensen, die de Rood-Zwarten in ontvangst mochten nemen in vervulling zou gaan, dan zouden zij binnen enige jaren tot op de hoogste sport der ladder voor amateur- clubs zijn opgeklommen. het is immers nog altijd niet bewezen dat de overige industrieën en de bevolkings aanwas hier geen schuld aan zouden heb ben doch voornamelijk uit verantwoor delijkheidsbesef als de grootste industrie. En wat de klachten van de laatste maan den betreft meende ir. Visscher, dat hier sprake is geweest van een samenspel van toevallige omstandigheden, doordat de wind zich uitzonderlijk lang in de schade lijke hoek heeft bevonden, juist in de tijd dat de tulp tot wasdom geraakte. Ook noemde hij als positief geluid te mogen vaststellen, dat de maatregelen van Hoog ovens ertoe hebben geleid, dat de lucht vervuiling ten koste van vele miljoenen reeds in zoverre kon worden bestreden, dat deze de laatste jaren niet is toegenomen ondanks de enorme uitbreiding van de in dustrie. En ir. Visscher verzekerde, dat deze strijd onverminderd zal worden voortgezet. „Wat de mens produceert aan luchtver ontreiniging kan ook in principe door hem beteugeld worden zonder dat daarbij zo ver gegaan behoeft te worden dat de activiteiten die tot de luchtverontreiniging hebben geleid, geheel stilgelegd moeten worden". Dit verklaarde dr. L Burema, directeur van de GG en GD in Rotter dam, op de provinciale gezondheidsdag in Delft. Het probleem van de luchtveront reiniging werd van allerlei kanten belicht door een vijftal deskundigen. Dr. Bure ma stelde dat de luchtverontreiniging de prijs is, die wij moeten betalen voor de welvaartstoeneming door de industrialisa tie. Deze prijs is door vele andere lan den reeds eerder betaald en daardoor is ons land voor vele kinderziekten der in dustrialisatie gespaard gebleven. „Wanneer wij een sprong van 200 jaar in de toe komst maken is Nederland misschien de grootste metropool ter wereld en misschien tevens de eerste metropool, die onder gaat aan luchtverontreiniging". De directeur van de Provinciale Plano logische Dienst in Zuid-Holland, ir. G. C. Lange, schetste de toekomstige ontwikke ling van de randstad en stelde, dat bij de stedebouw moet worden vermeden, dat nieuwe woongebieden onder de rook van bestaande industrieën worden geves tigd, dat nieuwe bedrijven gevestigde woon plaatsen of recreatiegebieden onbruikbaar zouden maken en dat de afstand tussen wonen en werken zo groot wordt dat d» winst van verkorte werktijden meer dan verloren gaat aan de lange reistijd. De arts P. F. Joosting sprak over da medische facetten van de luchtverontrei niging. Hij zei dat het lichaam vrij goed toegerust is met systemen om aanvallen in de biologische sfeer te pareren. Maar de vermogens om chemisch vreemde stoffen te ontgiften en te verwijderen zijn uiterst gering in verhouding tot de hoe veelheid en variëteit van de in de lucht verontreiniging voorkomende substanties. Daarom mag het lichaam niet meer dan onvermijdelijk is aan deze verontreiniging blootgesteld worden. Tot de vloot van n.v. Bureau Wijsmul ler in IJmuiden behoren sinds jaar en dag ook enkele motorvletten en havenslepers, die nimmer in de scheepvaartberichten worden genoemd. Zij zijn werkzaam in of bij havens of dicht bij de kust. Thans behoort tot deze vloot van kleine vaartuigen ook een landingsboot. Wijsmul ler is namelijk overgegaan tot de aan koop van het landingsvaartuig L. 9505 van de Koninklijke Marine. Het scheepje heeft twee motoren van 150 pk., is 11.70 meter lang, 2,90 meter breed en heeft met haar waterverplaatsing van 7 ton een vaart van 9 mijl per uur. De diepgang is slechts 45 cm. De L.9505 werd gebruikt voor het aan land brengen van mariniers bij lan dingen op stranden en andere kusten. Wijs muller gaat het voormalige landingsvaar tuig gebruiken voor duikwerkzaamheden en voor werk dicht onder de kust. De Franse lepelbaggermolen „Kala Nag", die ruim 2 jaar in IJmuiden werk zaam is geweest bij de opruiming van een gedeelte van de oude Zuiderpier, is uit IJmuiden naar Le Havre vertrokken. Het vaartuig werd getrokken door de Wijsmul ler zeesleepboot „Titan", kapitein A. van der Wiele. Op dit reisje, dat op 12, 13, 14 en 15 mei werd uitgevoerd, werd ook de onderlosser „Jean" versleept. Voorts is de onderlosser „Michel", die ook bij dit af braakwerk betrokken was, teruggekeerd naar Le Havre. Dit vaartuig maakte de reis op eigen kracht met aan boord een bemanning van het Scheepstransportbe- drijf N.V. Redwijs uit Baarn. De zeesleepboot „Cycloop" van Wijs muller, die lange tijd te Marsa el Brega aan de Noordkust van Libië gestationeerd is geweest voor het verlenen van assisten tie aan tankschepen, die aldaar de uit de Sahara afkomstige olie voor de Esso aan boord kwamen nemen, gaat weer slepen. Op 12 mei is de „Cycloop" uit Marsa el Brega vertrokken, onderweg naar Malta, waar de bemanning op 15 mei per char tervliegtuig is afgelost. De „Cycloop" kapitein A. Kleingeld is op 17 mei van Malta vertrokken naar Venetië om daar een zuiger vast te maken en over een afstand van 3.000 mijl naar Le Havre in Frankrijk te slepen. Advertentie Een 18-jarige leerling-automonteur uit Haarlem, die op 1 maart een auto had weggenomen onder het viaduct over de Julianalaan in Overveen en daarmee op de Zeeweg was gekanteld, is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk, met als bijzon dere voorwaarde dat hij zich onder behan deling zal laten stellen van een zenuw arts. De jongeman was reeds eerder veroor deeld en had ook enige tijd doorgebracht in een inrichting voor moeilijk-opvoedbare jongens. De officier van Justitie had tien maanden geëist. Twee jeugdige recidivisten uit Tilburg, 23 en 24 jaar oud, die in Haarlem een in- braakje hadden gepleegd in een confectie- industrie waar zij 80 weghaalden, wer den beiden veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De officier had een jaar •n drie maanden geëist. Met een forse trap heeft gisteravond de directeur van het Velsense VVV, de heer A.Toonen de IJmuidense strandvoetbal competitie ingeluid. De gehele zomer zal er op het IJmuidense strand (bij gunstig getij) gevoetbald worden door 21 teams op vier „velden". De honderden toeschouwers bij de ere- wedstrijd tussen twee „bejaarde" elftal len van IJmuidense strandprominenten en „The Amstel Boys" zullen hiervan geen spijt gehad hebben. Naast veel blunders waren er ook staaltjes van goed voetbal te zien. Een opvallende speler was cap tain Verswijveren, die in een „maatcos- tuum" opereerde. Heinz Stuy sr. stal de show. Niet dat hij zo goed met de bal overweg kon, maar zijn capriolen getuig den van een „eigen techniek" die op de lachspieren werkte. De eindstand was 2-2. Het was een goe de oefening voor de prominenten van het IJmuidense strand, die nog een wedstrijd zullen spelen en wel tegen een artiesten elftal. Na deze prominentenstrijd begonnen, op de vier verschillende strandvoetbalvelden de eerste competitiewedstrijden Op het Zuidpierveld bewezen de IJmuidense groentehandelaren, dat zij in een goede vorm verkeerden. De mannen van rederij Goedkoop kregen geen been aan de grond tegen Veldman c.s. De groentehandelaren namen direct de leiding van de A-afdeling. Eerder hadden zij reeds het fabriekteam van de PAM met 4-2 in het zand laten bijten; rederij Goedkoop moest vier tref fers incasseren; de goalie van de groente handelaren liet geen bal door (4-0). De grote verrassing van de eerste toer- nooidag was de nederlaag van Marktplein tegen debutant Vico. Op het Zeezichtveld konden de tweede prijswinnaars van vorig jaar maar niet tot scoren kernen. Zelfs een strafschop werd gemist. Met nog een kwartier te spelen stond het team van Marktplein waarin geroutineerde spe lers als Kloosterman (Stormvogels), Lang broek (VSV) en Van der Klashorst (Twee de Jeugd) met 2-1 voor. Maar het fa brieksteam van Vico slaagde er in om in de resterende speeltijd twee doelpunten te scoren. In dezelfde afdeling leidde competitielei der Zuurbier de strijd tussen de IJmuider

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5