c7&ULaüek>6 TERLENKA NIEUWS IN HET KORT EEN BLIK OP DE TOEKOMST Papierindustrie start met landelijke vakopleiding Betere bescherming voor de carrosserie door een nieuwe tectylmethode Te veel veiligheidsgordels worden nooit gebruikt Automobielindustrie in Europa floreert Zigeuners houden een rechtzitting Huiseigenaren willen 20 pet meer huur DONDERDAG 21 MEI 1964 11 A u SPECI) ALLES VAN een sportieve modieuze kollektie IN MANTELS - JASSEN - JACKS en COATS WERKMETHODE BESCHERMING Interesse voor middenklasse stijgt WAARSCHUWING INVOER Kerkelijk nieuws En geen wonder:niemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u sterk - kreukherstellend - wasbaar plooihoudend gecontroleerd SPECIAALZAKEN „Wij zouden het prettig vinden als u óók eens kwam kijken" BEVERWIJK - vooraan in Breestraat - Telefoon 24916 ZAANDAM - WORMERVEER Binnen korte tijd is het werkwoord „tectyleren" een populair woord geworden. Onder tectyleren, afgeleid van het anti-corrosiemiddel „Tectyl", verstaat men het aanbrengen van een roestwerende laag op de onderkant van de auto en op de binnenzijde van de spatborden. Sinds dit anti-corrosiemiddel op minerale oliebasis in 1957 zijn intrede deed hebben steeds meer automobilis ten hun toevlucht tot dit beschermingsmiddel genomen. Een bescherming die echter uitsluitend gold voor de onderzijde van hun auto. Valvoline Oil Nederland heeft nu echter .nog een middel op de markt gebracht (Tectul ML) waarmee van binnen uit de roest kan worden bestreden. Deze nieuwe anti-roest- methode is een logisch vervolg van de „oude" tectylmethode. De plaatdikte van de nieuwe wagens varieert in het al gemeen van 0,8 tot 0,4 millimeter. De binnenzijde van al dit plaatwerk wordt slechts op summiere wijze beschermd tegen corrosie. Bovendien werkt de ingewikkelde construc tie van de nieuwe carrosserieën roestvorming op onbereik bare plaatsen in de hand. Dubbelwandige plaatdelen en kokerbalken zijn vrijwel altijd vochtig en in de winter wanneer er rijkelijk met pekel wordt gestrooid heeft dit vocht nog een extra hoog zoutgehalte, wat uiteraard fu nest is. De wagen diende dus ook van binnen te worden be schermd. De Tectyl ML-methode (M voor motor, L voor Laurin) stamt uit Zweden, waar men sinds enige jaren op dit gebied experimenteerde. Tenslotte stelde men een werkmethode op, verdeeld in vijf verschillende handelingen: 1. Op de onderzijde wordt een roestwerende laag (Tectyl CC) aangebracht, 2. In verborgen hoeken van de onderzijde wordt Tectyl CC gespoten, 3. In holle plaatdelen en koker- balken wordt Tectyl ML aangebracht, 4. Onder de chroom strippen komt een laag Tectyl CC, 5. Op de bodemplaat, in naden en aan binnenzijden van de portieren wordt Tec tyl ML gespoten. (Voor een ML-behandeling zijn twee soorten tectyl nodig: CC een dikke soort en ML een dunnere soort). Afhankelijk van klimaat en rij-omstandigheden geeft de Tectyl ML-behandeling bescherming tegen roest gedurende één tot drie jaar. Om aan deze methode volledig te voldoen zullen in be paalde wagentypen gaatjes worden geboord, waardoor de tectyl aan de binnenzijde van de carrosserie wordt aan gebracht. Uiteraard gebeurt dit op plaatsen waar geen ver zwakking van het materiaal optreedt. Na de behandeling worden de gaatjes gestopt met rubber doppen. Het Zwitserse bureau voor ongevallenpreventie heeft in zijn jaarverslag over 1963 opgemerkt, dat veiligheidsgordels in auto's door slordigheid of gemakzucht nog te vaak NIET worden gebruikt. In de steden gebruikt slechts 15 percent en buiten de steden slechts 25 percent van de inzittenden de veiligheids gordels. Op de snelwegen duidt een percentage van 55 per cent op een veelvuldiger gebruik. Uit een onderzoek, dat in 1963 is ingesteld, is gebleken, dat in Zwitserland ongeveer 30 percent van de particuliere auto's met een catalogusprijs beneden 12.000 francs en on geveer 45 percent van de auto's met een catalogusprijs van meer dan 12.000 francs, van veiligheidsriemen is voorzien. In september 1961 was 10 percent van de auto's met veiligheidsgordels uitgerust. De automobielindustrie in Europa floreert. Tot deze conclusie kunnen wij rustig komen, als wij de resultaten van de industrieën in de verschillende landen eens na gaan. In Engeland zorgde de uitvoer van automobielen ervoor, dat er dagelijks 25 miljoen gulden in de staatskas vloeide. Dat was verleden jaar. De president-directeur van de Rover Car Company, L. G. T. Farmer, heeft bovendien bekendgemaakt, dat er aanwijzingen zijn, dat deze cijfers in het eerste kwartaal van dit jaar nog zijn overtroffen. De Duitse autoproduktie onderging het vorig jaar een verhoging van bijna dertien percent. De produktie van wagens bereikte hetzelfde niveau als in Frankrijk. Ook hier was de export van groot belang: bijna een miljoen wagens werden in 1963 uitgevoerd. Dit betekende dat twee-derde deel van de totale produktietoeneming in het buitenland kon worden ondergebracht. Om nog even op Engeland terug te komen; volgens de prognoses van de heer Farmer zal in Engeland de auto- mobielproduktie in vergelijking met het eerste kwartaal van het voorgaande jaar met meer dan 7.500 auto's per week stijgen. De uitvoer zou dit jaar 30.000 tot 180.000 wagens meer bedragen. Hij voegde er echter de waarschuwing aan toe, dat Groot-Brittannië harder zou moeten vechten om zijn plaats op de gemeenschappelijke markt te behouden en uit te breiden. De grote concurrent is wel Duitsland. De interesse van de Duitse fabrieken is niet alleen gericht op de Europese markt, maar in steeds toenemende mate blijkt Amerika het afzet gebied van de toekomst. Daimler-Benz, Volkswagen en Opel (een dochtermaatschappij van General Motors) trachten door middel van grootscheepse reclamecampagnes hun plaats op de Amerikaanse markt te behouden en uit te breiden. De gemiddelde' Duitse wagen een type uit de middenklasse, waarvan de grootste cilinderinhoud ander halve liter bedraagt, en voordelig in het gebruik blijkt aanhang te vinden onder de Amerikanen. Maar ook de binnenlandse markt vergaten de fabrieken niet. Opel en Ford breidden hun produktie uit (Opel met zijn „Kadett"). De vergroting van hun aandeel op de binnenlandse markt werd nog vergemakkelijkt door de invoertarieven waar onder Engelse en Amerikaanse wagens hebben te lijden. Bovendien blijkt het servicenet voor deze wagens in ge breke te blijven. De beste mogelijkheid onder de buitenlandse wagens had wel Fiat, wiens omzet in Duitsland echter toch nog terug liep. Ook de Franse Renaultfabrieken boekten enig verlies, terwijl daarentegen Peugeot, Simca en Citroën betere resul taten behaalden. Als reden hiervoor kan men wellicht stellen, dat de Duit ser bezig is van de kleine auto's naar die van de midden klasse over te stappen. De lijst van wereldrecords die de Taunus 12 M enige maanden geleden op de baan van Miramas heeft ge vestigd, zijn thans door de Fédération Internationale de l'Automobile erkend. Opel heeft een nieuwe wagen erbij, de Opel 2600 cc met zes clinder motor, vier versnellingsbak en bekrachtigde schijfremmen vóór. De wagen heeft overigens hetzelfde uiterlijk als de Rekord Coupé. PUBUKAT1E VAN A.K.U„ ARNHEM Advertentie De Bizon: vrachtwagen met turbinemotor. Op de wereldtentoonstelling in New York heeft General Motors zijn meest fantasierijke modellen geëxposeerd. De Amerikaanse autofabriek heeft een „blik op de toekomst" geslagen. Hier ziet men het resultaat: de toekomstige vervoermiddelen op de weg zoals de tekenaars van General Motors zich die hebben voorgesteld. Allereerst de „Firebird IV", een wagen ontworpen voor snelle en lange tochten op automatische snel wegen, dan volgt de „GM-X' een uiterst snelle twee-persoons coupé voor de sportwagenenthou siast. Vervolgens de „Runabout", een gebruikswagen op drie wielen uitgerust met een ingebouwd winkelwagentje. De fabriek is nog niet aan het eind van zijn latijn. De gestroomlijnde vrachtwagen „Bizon", aange dreven door een turbinemotor van duizend pk, toont aan dat ook op het gebied van de bedrijfswagen nieuwe vormen mogelijk zijn. De Bizon is ontworpen Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Intensieve industrialisatie en voort snellende technische ontwikkeling hebben in ons land een grote behoefte doen ont staan aan geschoolde arbeiders. Kon men voorheen in de chemische industrie vol staan met een wetenschappelijke boven laag, thans wordt ook van de man aan de machine aandacht en inzicht gevraagd, omdat de sterke automatisering van het produktieproces de investering per man groter heeft gemaakt. In de papierindustrie die eeuwenlang een sterk ambachtelijke inslag heeft gehad, deed zich eenzelfde proces voor en de groeiende behoefte aan vakkundige werknemers is voor de werk gevers en werknemers in deze bedrijfstak aanleiding geweest om een stichting vak opleiding voor de papierindustrie in het leven te roepen. De stichting, die in Haarlem is gevestigd en in september met haar werkzaamheden noopt te kunnen beginnen, werkt nauw samen met de Stichting Vakopleiding Procesindustrie vanwege de nauwe ver wantschap in de produktie tussen de chemische processen en de industriële ver vaardiging van papier. In het bestuur van de stichting zijn de Vereeniging van Nederlandsche Papier fabrikanten, de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de Kath. Bond St. Willibrordus en de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale pari tair vertegenwoordigd. Bij de papierindustrie zijn 9000 arbeiders werkzaam en de gemiddelde investering per man is 65.000. Het is de bedoeling een landelijke vakopleiding op te zetten op basis van het leerlingenstelsel. In verschillende bedrijfstakken bestaat reeds een dergelijke opleiding, want deze tak van het nijverheidsonderwijs heeft in de naoorlogse jaren een grote vlucht genomen. In de metaalindustrie kent men de Bemetel-opleiding, in de elektronische industrie de V.E.W.-opleiding. Hoewel de onderwijswet reeds lang in deze mogelijkheid voorzag is voor de oor log het stelsel niet van de grond gekomen, maar nu is de ontwikkeling reeds zo ver voortgeschreden, dat men het leerlingen stelsel in de industrie heeft geregeld in een afzonderlijk wetsontwerp en een afzonder lijke onderwijsinspectie. Tot nu toe werd op beperkte schaal in enkele bedrijven dan wel regionaal in de vakopleidingsbehoefte voorzien, doch dit was voor de landelijke papierindustrie niet voldoende. Deze opleiding is gebaseerd op het leerlingstelsel, waarbij de praktijkop leiding in en door de bedrijven wordt ver zorgd en de lagere technische scholen het theoretisch onderwijs zullen geven. Ge bruik kan worden gemaakt van de erva ringen, die sinds enige jaren zijn opgedaan bij de regionale vakopleiding in de papier industrie. Deze ervaringen zjjn ook van belang geweest bij de opstelling van de leerprogramma's, die de richtlijn vormen bij de praktijkopleiding. De, overigens niet op het leerlingstelsel gebaseerde, vooropleiding in de vorm van een volledige dagcursus van 3 jaar wordt reeds gegeven aande papiertechnische scholen in Nijmegen en Maastricht. De leerling, die deze vooropleiding of basisopleiding achter tfe rug heeft, kan daarna de landelijke vakopleiding volgen. Aan al deze scholen wordt ook het aan vullend onderwijs tijdens de leerlingstel selopleiding gegeven, zodat er voor de papierindustrie belangrijke opleidings mogelijkheden zullen bestaan. Afhankelijk van hun vooropleiding kun nen de leerlingen worden geschoold tot bedieningsman of bedieningsvakman. Na een geslaagde opleiding ontvangen zij een landelijk diploma. Verwacht wordt, dat reeds in de aan vang totaal ca. 400 leerlingen de opleiding kunnen volgen. Op vrijdag 22 mei wordt te Maastricht een vakopleidingsdag voor de papierin dustrie gehouden, waarbij alle aspecten van de vakopleiding zullen worden be sproken. Geref. Kerken Beroepen te Bierum J. de Jong te Nes (W.D.) te Zaandam (5e pred.pl.) G. Brou wer te ten Post. Aangenomen naar Dalfsen A. M. de Hoog, kand. te Oldebroek. Bedankt voor Leiden (als stud.pred.) dr. S. P. Ridderbos te Amsterdam. Rem. Broederschap Beroepen te Groningen J. G. J. v. Iter- son te Vlaardingen. Van boven naar beneden: de Runabout, de Fire bird IV en de GM-X. voor het vervoer van goederen in containers, die door middel van elektronische bediening automa tisch geladen en gelost kunnen worden. Een woordvoerder van de fabriek verklaarde, dat het nog wel enige jaren zal duren voordat bepaalde ideeën in de produktiemodellen verwerkt zouden kunnen worden. Technische research heeft evenwel bewezen, dat de modellen stuk voor stuk uitvoer baar zijn. GEKONTROLEERD De heer Koos Petaio, die optreedt als koning van de Europese zigeuners, zal vrijdagmorgen in Londen met zijn „minis ters" uit Genève, Stockholm, Parijs, Casa blanca, Brussel en Londen bijeenkomen in een „rechtzitting", waarin zal worden beslist wat er met de familie Westhiner moet gebeuren. Vermoedelijk zal men be palen dat de Westhiners geen stamgeno ten meer zijn van de zigeuners. Zoals be kend is beweren de Westhiners het recht te hebben uit hun midden de koning aan te wijzen. Advertentie De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren vindt het percentage van de voorgestelde huurverhoging te laag. De bond, die dit heeft laten weten in een adres aan de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, is van mening dat de huren zeker met 20 pet moeten worden verhoogd. De bond verlangt verder dat de minis ter bevordert dat van 1965 af jaarlijks bij de wet vastgestelde huurverhogingen kun nen worden toegepast, waarbij rekening wordt gehouden met de ontwikkeling van de stichtingskosten van nieuwe woningen. Het adres vraagt de minister voorts on dermeer liberalisatiemaatregelen te tref fen voor woningen en bedrijfsruimten bo- van bepaalde huurgrenzen en ingrijpende verbeteringen aan te brengen in de pre mieregeling tot verbetering en splitsing van woningen. IN VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen voldoen zullen veelahonder een soortnaam zoals polyester in de handel komen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11