Echtpaar Hotinov wil zijn pas ontdekte Frans Hals verkopen Eerste concert in de Beethoven- Tsjaikofsky-serie van het NPhO Michelangelo-expositie in Teylers Museum geopend A/phennar „Alberdingk Thijm" met een tam blijspel Pianist Jorge Bolet: grandioos Concilievaders in Innsbruck bijeen Provinciehuis voor Zuid-Holland DONDERDAG 21 MEI 1964 13 KRUISWÉG 47-49 HAARLEM Jan van Dam Oostduitse rookbommen naar filmploeg gegooid Andere regeling van Bouwmeesterprijzen nabeschouwingen Vaarwel Feydeau Sr De radio geeft vrijdag T el evisieprogramma Kamermuziekavonden Kijkers en luisteraars NEGEN MUZEN „Mods" en „Rockers" vlogen elkaar weer in de lange haren De heer H. P. Baard, het echtpaar Hotinov uit Muiderberg en restaura teur D. Middelhoek bij het mans portret van Frans Hals in de kapel van het Frans Halsmuseum. DE HEER H. P. BAARD, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, heeft gistermiddag de door hem als echt herkende Frans Hals aan pers en des kundigen getoond. Een historisch mo ment, zei hij. „Het werk is uit de duister nis in het licht gekomen, en dan nog wel het Haarlemse. Ik krijg elke maand wel een Hals ter beoordeling aangeboden. Telkens moet ik andere formuleringen vinden om de desillusie aan de hoopvolle bezitters mee te delen. Het is bijna on mogelijk dat een meesterwerk uit het niets opduikt. Nu is het gebeurd. Een verrukkelijk werk van Frans Hals. Het craquelé is goed, het handschrift is van Hals. Er is geen kunstenaar dan Hals te bedenken die met deze kracht en vlotheid kan schilderen". DE 62-JARIGE HEER Leonid Hotinov en zijn vrouw Zinaïda, die in 1931 uit Rusland naar ons land gekomen zijn, deel den mee twee jaar geleden het toen nog overgeschilderd portret (men zie ons blad van gisteren) voor enkele tientjes te hebben verworven. Zij wilden niet zeggen waar. Op advies van een niet nader ge noemde kunstkenner hebben zij het werk laten restaureren door hun vriend D. Middelhoek, die restaurateur is in het Rijksmuseum en leerling van H. H. Mer- tens die „De Nachtwacht" heeft schoonge maakt. De heer Middelhoek deelde mee dat hij zoveel mogelijk van het authentieke heeft bewaard en slechts enkele bescha digingen wat heeft „ingetipt". Hij toonde het minuscule penseeltje waarmee hij het tijdrovende werk heeft volvoerd. HET ECHTPAAR deelde mee het plan te hebben de Hals te verkopen. Ter pers conferentie bleef de herkomst van het schilderij onopgelost. Ook kon over de mansfiguur op het schilderij nog niets meegedeeld worden. Het onderzoek is nog in volle gang. Dr. A. B. de Vries, direc teur van het Mauritshuis in Den Haag als gast tijdens de conferentie aanwezig opperde de mogelijkheid dat wat de ge portretteerde in de hand houdt, gerst zou zijn en dat de afgebeelde man dan een bierbrouwer zou kunnen zijn. Over de kwaliteit van hoofd en hand op het portret liepen de meningen tijdens de bijeenkomst niet uiteen. Unaniem herken de men daaraan de meesterschilder. Over de overige partijen van het portret was men over het algemeen minder en zelfs weinig enthousiast. Men opperde mogelijk heden als „bij vroegere restauraties ver knoeid," „mogelijk niet voltooid," „toon loos en ongenuanceerd". Het wachten is nu op wat nader onder zoek naar herkomst en voorstelling van het portret aan het licht zal brengen. Advertentie piano's BIJ HET BEKIJKEN van Martie Ver- denius' en Hans Keuls' blijspel in drie be drijven „Het paard van Potter," dat dins dag en woensdag door de r.k.-rederijkers- kamer „Alberdingk Thijm" in de Haarlem se Stadsschouwburg werd opgevoerd, is het ons steeds minder duidelijk geworden wat men bij deze vereniging toch in dit ake lig makke beestje heeft gezien. Het was een kleine beproeving de voorstelling „uit te zitten" en het kostte bepaald moeite niet het voorbeeld te volgen van een aan tal toeschouwers, dat reeds met de pau ze de toch al slecht bezette schouwburg verliet. VOOR ZOVER ER van een handeling kan worden gesproken, berust deze op de onduidelijke manipulaties van een verze keringsagent, die af en toe als inbreker gaat fungeren ten einde het afsluiten van polissen te stimuleren en daarbij tevens de premies te incasseren, welke voor het terugbezorgen van de gestolen waar wor den uitgeloofd. Hij komt daarbij in con tact met een jolige weduwe, die hem uit verveling bij deze zonderlinge stiel gaat assisteren en dan haar leermeester al spoedig in vakbekwaamheid overtreft. Zo dat zij aan het slot met de grootste moeite in het rechte spoor moet worden terugge bracht, anders zou zij nimmer een pas sende echtgenote zijn voor de inmiddels tot een hogere functie geroepen verzekerings man. De titel van het stuk verwijst dan nog naar een schilderij, dat een pen dant zou zijn van de beroemde „Stier van Potter" en als zodanig veel te hoog ver zekerd; op welke manier uiteindelijk het vereiste stilzwijgen van een rechter in de ze affaire kan worden afgekocht. VRIJWEL ZONDER enige actie sleept deze intrige zich moeizaam voort, waar bij slechts af en toe een vleugje humor. Ook de figuren bestaan over het alge meen voornamelijk uit tekst, zodat de spe lers weinig houvast werd geboden om de voorstelling het aankijken waard te ma ken. Een verloren zaak dus voor Cock van Bottenburg-Bakker en Herman Serné, die als de jonge weduwe en haar verzekerings man vergeefs van hun routine gebruik hebben gemaakt bij hun pogingen, het ad jectief „blijspel" waar te maken. De auteurs hebben hun hiervoor de kans niet geboden. Desondanks zagen wij nog een bijzonder aardig blijspeltype van Gerard Lips als de steile Arnold Witsen en een waarlijk kostelijk gespeelde studentikoze Roy van Ko van Leeuwen. Naast een on voldoende mr. Ter Weede van Cor Camp- fens, stonden ook Mies Nielen-Vlekke en Gerda Rienstra machteloos om de vaag gehouden figuren van mevrouw Ter Wee- de en Laurie enig leven in te blazen. Voor „Alberdingk Thijm" en regisseuse Els van der Velsen-de Waard kon er ditmaal dus yan succes geen sprake zijn. DE FORMULE BEETHOVEN-TSJA1KOFSKY voor de lenteserie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft in eerste aanleg haar doel niet gemist. Dirigent Arends, zakelijk leider Mulder en de orkestmusici konden zich ver heugen over een aanzienlijke toeloop waarbij het grote contingent jonge mensen opviel. Voor een goeddeels volle zaal liet het N.Ph.O. zich horen in Beethovens ouverture Egmont. Het is duidelijk dat Henri Arends zijn vorm begint te vinden wat betreft de grote klassieker en kassamagneet die Beethoven heet. Men kan zijn benadering wat rechtlijnig vinden, ze heeft het voordeel dat geijkte hevig heid vermeden wordt; het klankbeeld wordt aan de orde gesteld zonder ver siering van buiten af, zonder dat het afgeslagen hoofd van Egmont er al te na drukkelijk bij komt kijken, of de trompetten het uur der vrijheid er duimdik boven op leggen. EENZELFDE SOBERHEID kenmerkte de uitvoering van de Eerste Symfonie. Het is gewoon een directe, maar reeds zeer be heerste uiting van een begaafde jongeman die de toekomst nog optimistisch tegemoet ziet, en niet een soort Mozart vermomd als sans-culotte, zoals vorige generaties de vroege Beethoven plachten te zien. Zo liet Arends het stuk ook spelen, precies, en fris van de lever. Enkele momenten met name genoemd: de doorwerking in I, een spits voorbeeld van wat onze oosterburen „durchbrochene Arbeit" noemen, het trio in III, met kokette akkoorden van klari netten en hoorns, en de aarzelende aan loopjes van de eerste violen in IV. MEN WAS BENIEUWD naar de Cu baans-Amerikaanse pianist Jorge Bolet die na de pauze optrad in het (eerste) Piano concert van Tsjaikofsky. Hem was reeds de roep voorafgegaan van een klavierreus, die, door de natuur begiftigd met handen als-kolenschoppen, voor geen fysiek-tech- nische krachtproef uit de weg behoefde te gaan. Dit gerucht bleek juist. De talrijke volhandige akkoorden klonken van hoog tot laag als een klok, het oktavengeweld en de wervelwind van snelle passages maar ook de kwikzilverachtige zestienden in het midden van het tweede deel, of de acro batische ritmiek van de finale, dit alles werd met een kracht en een brio gespeeld die zelfs in dit veelgehoorde stuk een ver rassing waren. En er was méér: Bolet bleek een oprecht muzikant die de wezenlijke lyriek die hier en daar onder een laagje bombast verscholen ligt meebeleefde en op zijn publiek wist over te dragen. Zodat we allemaal in de ban kwamen van zijn meeslepende spel, onbedorven genieters die nog pas aan Tsjaikofsky beginnen, en waakzaam geworden beroepsluisteraars als ondergetekende. HET ORKEST werd aangestoken door deze gloed en gaf prachtig partij. Het suc ces was even fenomenaal als de vertolking. De solist kon er niet onder uit, collegiaal aangemoedigd door Henri Arends moest hij het applaus tenslotte bezweren met een toegift, het Rondo Capriccioso (met intro ductie) van Mendelssohn. En zelfs dit iet wat verlepte werkje wist hij door zijn gave, briljante spel tot een juweel te maken. Sas Bunge INNSBRUCK (AFP) Zeventig uit de Duitse en Scandinavische taalgebieden af komstige concilievaders zijn in Innsbruck bijeen ter bespreking van de laatste en de volgende zitting van het concilie. Deze werkbijeenkomst, onder voorzit terschap van de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, duurt tot vrijdag. Ver scheidene Oostduitse bisschoppen wonen de besprekingen bij, evenals waarnemers uit België, Frankrijk, Finland en Nederland. BERLIJN (AP) Oostduitse grenswach ten hebben gisteren rookbommen geworpen naar een filmploeg die in West-Berlijn werkte. De ploeg was bezig voor de West- duitse regering opnamen te maken aan de grens van de stad, waar dikke prikkel draadversperringen zijn. De Westberlijnse politie zei, dat de grenswachten twintig rookbommen gooiden, waarvan er vijf op Westberlijns gebied terecht kwamen. Deze werden door de westelijke politie terug gegooid. Bij de toekenning van de toneelprijzen, die jaarlijks door de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Nederland ter beschikking worden gesteld, zullen in het vervolg andere maatstaven worden aangelegd dan voorheen het ge val was. Er waren drie prijzen, een Louis d'Or en Theo d'Or voor de acteur en ac trice, die bijzondere prestaties leverden in meerdere hoofdrollen, een tweede prijs (zilveren medaille) voor de acteur en ac trice, die in één hoofdrol uitblonken, en een derde prijs (bronzen medaille) voor een acteur en actrice, die in een bijrol tot bij zondere prestaties waren aangekomen. Dit systeem bleek aanleiding te zijn tot veel critiek omdat de prijzen bedoeld wa ren als gelijkwaardige, maar in de prak tijk niet dezelfde waardering kregen toe gekend. Volgens de nieuwe regeling zullen in de toekomst na afloop van ieder toneel seizoen tweemaal twee prijzen worden uit gereikt. In de eerste plaats weer de Louis d'Or en de Theo d'Or thans beide aan de acteur en aan de actrice, die zich in ,een hoofdrol hebben onderscheiden en voorts twee beeldjes, voorstellenden Har lekijn en Colombine, bestemd voor de ac teur en de actrice, die uitzonderlijke pres taties hebben geleverd in een andere dan een hoofdrol. De beeldhouwer Nic Jonk zal de beeldjes vervaardigen. Ook de jury is opnieuw samengesteld en van drie op vijf personen gebracht: prof. dr. Fr. W. S. van Thienen, mevr. Hella Haasse, Charles Boost, ds. J. J. van Hille en de heer A. C. Willink. De prijzen voor het seizoen 1963-1964 zullen op 2 juni in de Stadsschouwburg te Sittard worden uitgereikt. De KRO-medewerkers Piet Kaart en Aad van den Heuvel reisden het geld (van de actie „Tien maal tien") en de vrijwilli gers na, die naar Westafrikaanse ontwik kelingslanden gingen onder auspiciën van de NOVIB. Hun reisreportage, die de ge hele aflevering van „Brandpunt" vulde, leerde, hoe hard die hulp in landen als Dahomey, Nigeria en Kameroen nodig is en welk goed werk daar door de vrijwilli gers en de missie met dat geld op me disch, sociaal en agrarisch terrein wordt verricht. Jos van der Valk en Jan Delfgaauw slaagden er voor de zoveelste keer in, hun programma „Piste" te bezetten met een internationaal gezelschap top-artiesten. Een Zweeds trapeze-paar, een tweetal Australische parterre-acrobaten, een Ne derlandse evenwichtskunstenaar en een Franse antipodistenfamilie lieten knap op gebouwde, vaak adembenemende num mers zien, die het oog 40 minuten lang boeiden en zo wederom een ontspannend en echt stuk televisie opleverden. Een artistiekerige kassier van een wa renhuis en diens teleurgestelde, jaloerse vrouw waren de weinig gecompliceerde hoofdfiguren van de tweede „Feydeau", die deze week op het scherm kwam, de eenakter „Wijlen Mevrouw Uw moeder," geregisseerd door Frits Butzelaar. Zoals verwacht kon worden, was het een nie mendalletje uit een periode, waarin me nige auteur meer gaf om vondsten (die IN TEYLERS MUSEUM aan het Spaarne in Haarlem heeft de Italiaanse ambassadeur in ons land gistermiddag een tentoonstelling geopend van teke ningen van Michelangelo uit het bezit van het museum, ingericht onder auspi ciën van de Italiaanse ambassade ter herdenking van het feit dat de grote Italiaanse beeldhouwer, architect, schil der en dichter vierhonderd jaar geleden overleden is. DE EXPOSITIE omvat 35 tekeningen en schetsen van Michelangelo, uitgevoerd in rood of zwart krijt, met inkt pen of met penseel, in meerderheid voorstudies en ont- HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 22.30-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina). 7.55 Operatie onbereikbaar, klankbeeld. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water, informatief programma voor weg- en waterweggebruikers. 9.35 Wa terstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Moderne en klass. kamermu ziek (stereofonische uitzending.). 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Lichte grammofoonmuziek. 12.20 Re geringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal kwartet. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.20 Foto- en filmtips. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte orkestmuziek. 14.00 Vrouwen koor (stereofonische uitzending). 14.30 Hem of... hem?, vrolijk hoorspel. 15.00 Licht ensemble met zangsolisten. 15.30 Ac tuele reportages. VPRO: 16.00 Huisvesting voor bejaarden, gesprek. 16.15 Lichte or kestmuziek (gr.). 16.25 De Vreugdecentra le. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Klank en ruimte, muzikale lezing. 17.30 Ronduit, blikopener voor jonge mensen. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen. 18.40 Jazzmuziek. 19.00 Bespreking van artike len uit zojuist verschenen weekbladen. 19.10 Viool en piano: klassieke muziek. 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Een Godsdienst voor de wereld van mor gen (1), lezing. 20.20 Lichte muziek uit Hongarije. 20.50 Het literair tijdschrift, praatje. VARA: 21.00 Operatie onbereik baar, klankbeeld. 21.05 Promenade-or kest. 21.35 AA of praten uit zelfbehoud. Klankbeeld over de organisatie van Ano nieme Alcoholisten. 22.05 Klassieke piano muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Orgelspel. 23.00 Actualiteiten. 23.15 Lichte grammo foonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Klassieke pianomuziek (gr.). 10.20 Oude grammo foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Oude kamermuziek (gr.). 11.50 Als de zie le luistert, lezing. 12.00 Angelus. 12.04 Militaire muziek uit de NATO-landen: Griekenland. 12.20 Lichte grammofoonmu ziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en bouw. 12.33 Licht pianospel met ritmische begeleiding. 12.50 Platennieuws. 12.55 Ka tholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Wisse- wassen...: licht programma (herhaling). 13.35 Populaire grammofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest en so list: klassieke muziek. 15.05 Sopraan en piano: Klassieke muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Clavécimbelrecital: oude mu ziek 16.50 Klassieke grammofoonmuziek. 17.00 Boekbespreking. 17.20 Lichte muziek door kinderkoor. 17.40 Metropöle orkest en solist. 18.15 Licht instrumentaal trio. 18.30 Licht orkest en zangsolisten (gr.). 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Boekbe spreking voor de jeugd. 19.30 Weer een prijzenregen v. d. SUS. 20.10 Lichte gram mofoonmuziek. 20.20 Wie het weet mag het zeggen, wedstrijd in muziekliteratuurken nis. 20.50 Sterren van vroeger. 21.15 Gods dienst en politiek in het Spanje van van daag, klankbeeld. 21.35 Stereofonische uit zending: Moderne orkestmuziek (gr.). 22.15 Vacantie Zielzorg, klankbeeld. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Amico di Sandro, hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.15 Lichte muziek. 12.25 Weerbericht en mededelingen. 12.30 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Varié- té-muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Kamermuziek. 17.00 Nieuws en weerbe richt. 17.15 Gevarieerde muziek. 17.45 Duit se les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Voor de automobilisten. 19.00 Nieuws, weerbericht, radiokroniek en: het weer bij ons. 19.40 Lichte orkestmuziek. 19.45 Echo's uit de natuur. 20.00 Noord en zuid. 20.15 Theaterkroniek. 20.40 Jazzmuziek. 21.00 Boekbespreking. 2.15 Koorprisma. 21.45 Turkse volksmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte orkestmuziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Nocturne. 23.00 Nieuws. 23.05 Kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pau ze. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 Dierbaar dier, documentaire t.g.v. hon derd jaar georganiseerde dierenbescher ming in Nederland. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Filmt U ook?, documentair programma. 20.50 AVRO's Televizier. 21.00 Woyzeck, toneelstuk. 22.20 Reportage in een grote aardewerkfabriek. NTS: 22.45- 22.50 Journaal. VOOR VRIJDAG NCRV: 19.30 Barend de Beer, film voor de kinderen. 19.35 Toekomstmuziek, pro gramma voor de rijpere jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Alles draait om moeder, TV-film. 20.45 Attentie. 21.30 Entr'acte, cabaretpro gramma. 22.00 Drie maal negen, TV-film 22.25 Samenzang: geestelijke liederen. NTS: 22.35-22.40 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede NET (kanaal 27). 20.00 VARA: Jenny und der Herr im Frack, detective-komedie. 21.30-22.20 VARA: De tweestrijd, speelfilm. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers en zijn echtge note in de Michelangelo-expositie in Teylers Museum. werpen, die in klein bestek een beeld geven van de ontwikkeling van zijn kun stenaarschap. Daarnaast telt de tentoon stelling veertig gravures naar werken van Michelangelo, overwegend van de hand van tijdgenoten. DE OPENING van de tentoonstelling was gemaakt tot een stijlvolle plechtigheid, overeenkomstig de waardigheid van Tey lers Stichting. In de aula van het museum luisterden de talrijke genodigden naar een voordracht met lichtbeelden over Michel angelo en zijn werk door prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, die de expositie heeft ingericht. Hierna zong de bas Herman Schey, aan de piano begeleid door Miep van Luin, drie gedichten van Michelange lo op muziek van Hugo Wolf, een zinvol le muzikale bijdrage tot de bijeenkomst die wel bijzonder geslaagd mocht heten. Vervolgens werd de expositie met een kort woord geopend door de ambassa deur. DE TENTOONGESTELDE tekeningen en gravures maken deel uit van een ver zameling van ongeveer 1500 Italiaanse te keningen, die in 1790 door Teylers Mu seum werden aangekocht uit Romeins be zit. De tekeningen van Michelangelo moe ten tesamen hebben behoord tot diens na latenschap. Met vele andere gingen zij, na in het bezit te zijn geweest van koningin Christina van Zweden (1626-1689), achter eenvolgens over in handen van kardinaal Decio Azzolino en van prins Livio Odescal- chi, hertog van Bracciano, wiens erfge namen ze verkochten aan het Haarlemse museum. DE OPENING van de tentoonstelling werd bijgewoond door vele vertegenwoor digers van Italiaanse wetenschappelijke en artistieke kringen in Nederland, door onder meer de hoogleraren Van Gelder, Hammacher en De Masi, door de direc teur van het Rijksmuseum, dr. Van Schen- del, door de burgemeester en de wethou der van Onderwijs van Haarlem. De tentoonstelling blijft te bezichtigen tot 1 september, op werkdagen van 10-17 uur, behalve op de maandagen, en boven dien op de eerste zondag van iedere maand van 13-17 uur. In de Haarlemse serie Kamermuziek avonden zullen de volgende ensembles op treden: Guarneri Trio (29 oktober); Sme- tana kwartet (21 november); Warschau Kwintet (20 januari); Quartetto Italiano (17 februari) en het Allegri String Quar tet (22 maart). Abonnementen zijn reeds verkrijgbaar bij Concertbureau Alphe- naar. nu goedkoop aandoen) dan om de psycho logie. Pim Dikkers, Lies Franken, Emmy Lopez-Dias en Dick Swidde deden zo hun best op deze schets uit het Parijse leven van een halve eeuw terug, dat het geheel nog niet eens zo onamusant was. Maar wat ons betreft, mogen de t.v.-secties en de NTS voorlopig de schrijver Feydeau vergeten. Wie zich bezint op het actuele gedrag van de mens (die bijvoorbeeld heel rustig toeschouwer blijft, terwijl zijn naaste be zig is te verdrinken) kon mijns inziens niet ontkomen aan de indruk, dat een teveel aan idealisme afbreuk deed aan de wijs gerige beschouwing, die, zoals gebruike lijk, de grondslag vormde van het serie programma „Het Land van onze Kinde ren", dat handelt over de problemen van de bevolkingsgroei in Nederland. Wij stel den wederom vast, dat deze beschouwing, zeker niet bedoeld dan wel geschikt voor een groot publiek, goeddeels ook voor da rudio uitgesproken had kunnen worden. Het illustratieve materiaal, bijeengegaard dcor regisseur Leen Timp, speelde weer een vrij onbelangrijke rol; de koppen, in slow motion gefilmd, vormden wel een verrassend fragment. J. Damshuizer Op 1 mei j.l. waren bij de dienst Luister en Kijkgelden 1.699.471 televisietoestellen aangegeven tegen 1.678.878 per 1 april (t.m. 19 mei 1.707.817). Op die datum waren er 2.658.561 ge registreerde radiotoestellen tegen 2.650.288 op 1 april j.l. Het aantal aan sluitingen op de Draadomroep bedroeg op 1 mei 458.720 tegen 458.921 op 1 april j.l. Voor de tentoonstelling in Madurodam van Zweeds kleinbeeldhouwwerk, welke op 15 juni in het kader van het Holland Festival geopend zal worden, heeft Prinses Beatrix een zilveren medaille beschikbaar gesteld. De Madurodam Kleinplastiekprijs van 1.500,— isdoor de N.V. Renault Nederland uitgeloofd voor de beste Zweedse inzending. De jury voor de keuze van het beeld is samengesteld uit de beelhouwers Nic Jonk, Rudi Rooyackers, Bram Roth en Aart van den IJssel en de heer G. G. Jun- gerius, directeur van Madurodam. Zeldzaam muntstuk verkocht. In Londen is één van de grootste en zeldzaamste gouden munten van de wereld een Poolse dukaat uit het jaar 1621 ver kocht voor de prijs van 3300 pond. De munt, die 225 gram weegt en een dia meter heeft van 6.7 centimeter, werd door Glendenning and Co. verkocht aan Spink and Son, beide Londense firma's. De aankoop werd gedaan voor een on bekende particuliere koper. De NATO-taptoe. Voor de zevende keer in successie wordt de NATO-taptoe in Arn hem gehouden, waar dit kleurrijke festijn zich op de markt zal afspelen van 18 tot en met 27 juni. De gala-avond, die ook zal worden bijgewoond door de opper bevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Lemnitzer, wordt op maandag 22 juni gegeven. Daaraan vooraf heeft, zoals de laatste jaren gebruikelijk, op 19 juni een uitvoering plaats in het Am sterdamse stadion. Zes NAVO-landen zijn ditmaal vertegenwoordigd in de Taptoe, die in het teken staat van de herdenking van D-day. De Ver. Staten vaardigen een in Heidelberg gelegerde band af. Duitsland het Heeresmusik- korps uit Münster, Frankrijk het mu ziekkorps van de luchtmacht en Italië het orkest van de carabiniri. Voorts wer ken onder meer mee de luchtmacht- kapel onder leiding van kapitein H. F. W. Diepenbeek, die ook nu weer de al gehele leiding van het muzikale ge deelte van de show heeft. Het nieuwe provinciehuis van Zuid-Hol land, op het terrein van de Haagse die rentuin aan de Koningskade, is vanmiddag officieel geopend door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. Met deze nieuwbouw, die overigens nog niet geheel is voltooid, beschikt het pro vinciaal bestuur nu weer over één ge bouw, waarin alle kantoren konden wor den geconcentreerd. Als ook het represen tatieve gedeelte, waar de bouw nu van is begonnen, in gebruik zal zijn genomen, is het gehele complex voltooid. Het zal dan ongeveer 32 miljoen hebben gekost Het deel van het complex dat nu al ge reed is heeft 17.5 miljoen gevergd. Het royale kantoorgebouw met zijn dui zend ramen is niet alleen van de buiten kant indrukwekkend, maar ook van bin nen. Architect prof. ir. Peutz heeft dan ook niets nagelaten om van het nieuw» provinciehuis ..een bestuursgebouw met een eeuwigheidskarakter" te maken. LONDEN (AP) De politie van d» Britse hoofdstad heeft na een nacht van schermutseling tussen de mods en rockers ruim vijftig jongeren gearresteerd. In d» hoofdstraten van minstens tien Londense wijken is gevochten. De politie vreest, dat in het komende weekeinde in de hoofdstad veldslagen zullen woeden zoals in het af gelopen weekend in enkele badplaatsen. Niemand weet waarom de wanordelijk heden woensdagavond begonnen. Maar het is inmiddels duidelijk geworden, dat de mods de weekendslag op de stranden ge wonnen hebben en dat de rockers thans wraak willen. De politie was met groot machtsvertoon uitgerukt. In Peckham bijvoorbeeld wer den 40 honden ingezet om een einde aan de strijd te maken. Boksbeugels en lederen riemen met scherpe metalen versieringen, die door de rockers als wapens worden gebruikt, zijn in beslag genomen. Op een tentoonstelling in Pinner moest de politie dertig jongelui in hechtenis ne men. Zeven van hen waren in het bezit van wapens. a

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13