Rest van Europa" gaf prachtige demonstratie in Kopenhagen Sensationele tijdrit bracht Anquetil in rose leiderstrui FC Turnhout moet - na een omkopingsgeval - degraderen Peruviaan Quinones viel wel aan, maar Smyslov bleef baas Schaakmaestro Bent Larsen moet de Deense kranten op de hoogte houden Russische schaakleger heeft een sterk secondanten-team I Be Quick naar de amateurs fiets! blijf jong, blijffit... EUSEBIO TOCH IN EEN FANTASTISCHE VORM Aanvallend voetbal vierde victorie Voetbalelftal van Albanië gearriveerd Schwartz weet niets van aanbod door Benfica Weer remise voor De Jong Uit de Belgische eerste klasse gezet Henny Schouten voltooide solo in ronde Krommenie SAFAfci DONDERDAG 21 MEI 1964 19 Onze permanente CAMPINGSHOW Spartak Praag won Tsjechische voetbalbeker Fransman superieur in ronde van Italië KONINGINNEWEG 44-48 Telefoon 13609 Amateurploeg voor - ronde van Oostenrijk Allemann van PSV naar FC Nürenberg Van der Gevel gaat de Telstar-jeugd trainen Van der Borgh derde in de „Midi Libre" T oto-wedstrijden In het met 46.000 toeschouwers niet vol komen uitverkochte Kopenhaagse Idraets- park heeft de rest van Europa een ver rukkelijke demonstratie voetbal ten beste gegeven. Hoewel de uit Denemarken, Fin land, Zweden en Noorwegen afkomstige spelers van het Skandinavische elftal zich uitstekend en naar kunnen hebben geweerd waren zij de volle 90 minuten volkomen kansloos tegen de bijna als een clubteam spelende „Europeanen". De te elfder ure nog in genade genomen Jimmy Greaves onderstreepte zijn grilligheid nogmaals door de beide eerste treffers voor zijn rekening te nemen, Denis Law verhoogde de stand vlak na rust tot 3-0, voor de Finse linksbinnen Peltonen tegenscoor- de. Eusebio, na rust ingevallen voor de Belg Van Himst, bracht de marge van drie doelpunten dertien minuten na rust terug na een magistrale solo en twee mi nuten voor het eind bepaalde de Zweed Harry Bild de eindstand op 2-4 De Duitse bondstrainer Helmuth Schoen zette voor deze ontmoeting veertien spe lers in, Jaschin werd in de rust vervan gen door de Duitser Tilkowsky, Van Himst door Eusebio, die een ware sterrol zou gaan vervullen. De Tsjechische linksach ter Bomba moest zich dertien minuten na rust laten vervangen door de Schot Ha milton. Vooral na rust heeft de rest, on der de impuls van een super-voetbal spe lende Eusebio, een gave partij gedemon streerd. De zich dapper werende Skandi- naviërs waren geen partij meer voor de rest. De combinaties tussen Law, Charlton en Eusebio lukten altijd en ook de lange Schot Baxter bleek op het middenveld be ter dan ooit. De score bleef ten slotte nog dragelijk, aangezien de rest te veel in weinig effect sorterende, voor het pu bliek echter prachtige combinaties ver viel. De Skandinaviërs, onder aanvoering van stopper Johansson, rechtsbinnen Oeberg en de uitstekende linksbinnen Bild (allen Zweden), kwamen dankzij hun nuchtere, Advertentie begint ZATERDAG 23 MEI van 10—20 uur in zaal FABEL, PRETORIAPLEIN 95. Iedere werkdag geopend. Zie onze andere annonces in dit blad. Bondstentenverhuurder" A.N.W.B. R. DOZEMAN Ben Viljoenstr. 13 r. - Tel. 51196 CRED IET-SERVICE Na een reis van twee dagen is het na tionale voetbalelftal van Albanië, dat zon dag in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in het Feijenoord-stadion tegen Nederland speelt, woensdagmiddag op Schiphol aangeko men. Het uit zeventien personen bestaan de gezelschap staat onder leiding van de secretaris van de Albanese voetbalbond, Alfred Kazanxhi. Op Schiphol maakte de trainer van de ploeg reeds zijn elftal bekend. Het ziet er als volgt uit: doel: Topi; achter. Deliallisi en Halili; midden: Frasheri, Mema en Shilaku; voor: Papadhopulli, Bukoviku, Bushati, Pano en Jashari. Reserves: Kas tradi, Janku en Ishka. Liefst negen van de veertien spelers ko men uit voor de kampioen van Albanië, Partizani Tirana. De retumwedstrijd wordt op 25 oktober in het stadion van de hoofdstad Tirana gespeeld. Het stadion kan 28.000 toeschou wers herbergen en het heeft geen staan plaatsen. „Officieel weet ik van niets. Het is best mogelijk, dat er bij Benfica over mij ge sproken is. Dat is vorig jaar ook gebeurd. Toen ben ik benaderd ik kon toen een contract voor twee jaar krijgen nu heb ik geen enkel contact met Benfica gehad". Bondscoach Elek Schwartz was zeer po sitief. „Als een ochtendblad schrijft, dat ik een aanbieding van Benfica heb gehad, zou ik er van moeten afweten. Ik weet van niets. Ook de KNVB weet nergens van". „Bovendien", aldus de heer Schwartz „ik heb ongeveer een maand geleden mijn contract met de KNVB voor twee jaar verlengd. Indien Benfica mij benadert en ik met de Portugezen tot overeenstemming zou komen, zou de KNVB er nog altijd mee akkoord moeten gaan, dat ik het con tract met de Nederlandse bond verbreek' Spartak Sokolovo uit Praag heeft woens dag de Tsjechische voetbalbeker veroverd door Kosice met 41 te verslaan. snelle en gevaarlijke tegenstoten nog tot twee treffers. De leiding van onze land genoot Leo Horn was vlekkeloos. Hij had door zijn beheerst optreden, waarbij hij de vaart in het spel liet, een belangrijk aan deel in de verloop van de wedstrijd, die in alle opzichten het predikaat „demon stratie" waardig bleek. NSU-PRÜÜi Advertentie OFFICIAL DEALER Fa. E. de Graaf! Aan de ronde van Oostenrijk voor ama teurs, die gehouden wordt van 30 mei tot en met 6 juni a.s., zal een Nederlandse ploeg deelnemen onder leiding van Frits van Griensven (Eindhoven). De equipe be staat uit Eef Dolman (Rotterdam), Harry Stevens (Elsloo), Jean Bastin (Voerendaal) en Jos van der Vleuten (Mierlo-Hout). Jacques Anquetil heeft opnieuw een prestatie geleverd, die nauwelijks moge lijk leek. Hij legde de ruim 50 km lange individuele tijdrit af met het sensationele gemiddelde van 48,036 km/uur, het hoogste dat ooit over een dergelijke afstand werd behaald. Natuurlijk was de Fransman fa voriet voor de rit tegen het uurwerk, maar dat hij op het volkomen vlakke parcours zijn gevreesde concurrenten Ercole Baldini en Vittorio Adorni zo duidelijk zou kun nen verslaan, had men vooral in Italië niet verwacht. Voor een verrassing zorgde Franco Balmanion, die met een achter stand van nog geen twee minuten op An quetil beslag legde op de vierde plaats, nog voor de sterker geachte Helveet Rolf Maurer. Halverwege het parcours had Anquetil De besturen van PSV en FC Nürenberg hebben woensdagavond overeenstemming bereikt over de transfer van de Zwitser Toni Allemann naar de Duitse Bundesli- gaclub. Over de transfersom van de Zwit ser, die vorig jaar van het Italiaanse Mantua naar PSV kwam, zijn geen me dedelingen gedaan. De oud-VSV- en RCH-speler Van der Ge vel (trainer van EDO) is door het be stuur van Telstar aangesteld als hulptrai ner. Hij volgt in deze functie J. Zonder van op. De heer Van der Gevel is speciaal belast met de training van de jeugdspe lers. Het komende seizoen moet Telstar van de KNVB met nog een jeugdteam uitkomen. Dit juniorenelftal speelt op zon dag in de interregionale jeugdcompetitie voor amateurs. Op een advertentie van Telstar hebben zich ruim 30 spelers (uit o.a. Haarlem, Amsterdam, Zaandam en de IJmondï aangemeld, die in aanmerking willen komen voor 'n plaats in dit jeugd team. Dinsdag jl. heeft de eerste van een serie proeftrainingen plaats gevonden, die zal beslissen over de aanneming van de jeugdspelers, hetgeen vóór het verstrijken van de overschrijvingstermijn per 1 juni geschied moet zijn. Anquetil in de leiderstrui samen op het podium met de bekende oud renner, de Italiaan Gino Bartali, die nu als verslaggever de „Giro" volgt. reeds een, voorsprong van 43 sec. op zijn eeuwige rivaal Baldini en van 48 sec. op Adorni. Enzo Moser, de drager van de rose trui, was toen reeds meer dan twee minuten langzamer dan Anquetil. In de tweede helft veranderde er weinig, alleen werden de verschillen vrij regelmatig gro ter. Door zijn overwinning heeft Anquetil een belangrijke voorsprong verkregen op de coureurs, die hem in de bergetappes het meest zullen bedreigen. Slechts Guido de Rosso, de winnaar van de eerste Tour de l'Avenir, is gevaarlijk dicht in de buurt gebleven. Hij bezet de tweede plaats met een achterstand van precies dertig sec. op de Fransman. De uitslag was: 1. Anquetil (Fr.) 1.2.57 2. Baldini (It.) op 1.23, 3. Adorni (It.) op 1.48, 4. Balmanion (It.) op 2.08, 5. Maurer (Zwits.) op 2.13, 6. Ronchini (It.) op 2.27 7. De Rosso (It.) op 2.28, 8. Colmenarejo (Sp.) op 2.32, 9. Motta (It.) op 2.33, 10. Zili- oli (It.) op 3.01. Het algemeen klassement luidt na de vijfde rit als volgt: 1. Anquetil (Fr.) 18.54.57 2. De Rosso (It.) op 30 sec., 3. Moser (It.) qp 1 min. 13 sec., 4. Carlesi (It.) op 1 min. 19 sec., 5. Everaert (Fr.) op 1 min. 42 sec., 6 Poggiali (It.) op 2 min. 20 sec., 7. Baldini (It.) op 2 min. 28 sec., 8. Zilioli (It.) op 2 min. 36 sec., 9. Adorni (It.) op 2 min. 51 sec., 10. Dancelli (It.) op 2 min. 54 sec., 52. Geldermans (Ned.) op 13 min. 54 seconden. De Nederlander Martin van der Borgh is als derde geëindigd in de eerste etappe van de wielerwedstrijd van de „Midi Libre". Winnaar werd de Fransman Robert Ca- zala, die de 207,5 km van Montpellier naar Nimes aflegde in 5 uur 21 minuten en 30 seconden. De uitslag was verder: 2. Foucher (Fr.), 3. Van der Borgh (Ned.). 4. Martin (Fr.), 5. Lebaube (Fr.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. 12. Den Hartog (Ned.) 5.24.45, 16. De Rood (Ned.) 5.25.47, 55. Maliepaard (Ned.) 5.27.30. De uitslagen van de derde ronde van het woensdag voortgezette internationale jubi- leum-damtoernooi in Huissen zijn: Bom (Ned.)Verpoest (B.) 11; Des- lauriers (Canada)Van Aalten (Ned.) 11; Dionis (Fr.)Saint-Fort (Haiti) 02; Hi- sard (Fr.)Kouaté (Senegal) 11; Holst- voogd (Ned.)De Jong (Ned.) 11. De stand na de derde ronde luidt: 1./2. Holstvöogd en Saint-Fort 5 pnt.; 3. Deslauriers, 4 pnt.; 4./5./6. Verpoest, Koua té en De Jong 3 pnt.; 7./8./9. Van Aalten, Bom en Hisard 2 pnt.; 10. Dionis 1 pnt. De wedstrijden voor Sporttoto no. 40 (a.s. weekeinde) zijn: 1. NederlandAlbanië; 2. Purmersteijn W.V.V. 3. ChèvremontVlissingen; 4. W. V. V.Purmersteij nVlissingenChè vremont; 6. Standard LuikHertha; 7. BeeringenEintracht Br.; 8. Beerschot Kaiserslautern; 9. SaarbrückenF.C. Luik; 10. ItaliëNederland; 11. MaltaSpanje; 12. West DuitslandFrankrijk; 13. Grie kenlandEngeland; 14. HongarijeFrank- rijkj 15. IerlandEngeland. 1 maart van dit jaar eindigde een voet balwedstrijd tussen twee clubs van de Belgische eerste klasse (bij ons de eredi visie) FC Turnhout en Beringen, met een o\erwinning van 2-0 van eerstgenoemde. Direct na afloop werd aan de Belgische voetbalbond gevraagd een onderzoek te la ter instellen. Twee spelers van Beringen zouden zich hebben laten omkopen om de overwinning van Turnhout te helpen be werkstelligen. Een controle-commissie heeft thans aan de bond voorgesteld de volgende beslissingen te nemen: Turnhout wordt gedegradeerd naar de tweede klas se en de wedstrijd in kwestie moet wor den beschouwd als door Beringen te zijn gewonnen met 5-0. De voorzitter van FC Turnhout en twee spelers van Beringen worden voor het leven geroyeerd als lid van de bond. De 40.000 franken (circa 2.900,-) welke bij de corrupte spelers werden geïncasseerd, werden in beslag ge nomen. Gelijktijdig speelt nog een tweede geval ven omkoping bij de match Beringen te gen Brugge op 8 maart van dit jaar. Als gevolg daarvan zijn de twee spelers nog eens geroyeerd. De controle-commissie heeft ook nog voorgesteld een niet nader genoemde persoonlijkheid de toegang tot de terreinen, waar clubs aangesloten bij de Belgische voetbalbond spelen, te ontzeg gen. Deze „mijnheer X" heeft namelijk di. schuld van de omkoping op zich geno men. Hij zegt dat hij kolonel bij het ver zet is geweest tijdens de Duitse bezetting en dat hij Turnhout in de eerste klasse heeft willen houden „als dank voor de steun die de bevolking van De Kempen hem bij het verzet had gegeven." De con trole-commissie is echter van oordeel dat het hier om een doorzichtige manoeuvre gaat om de schuld te werpen op iemand buiten de Belgische voetbSlbond en zij hecht er weinig geloof aan. Turnhout wil in beroep gaan. Vorig jaar was er een soortgelijke affaire in België. Van de twaalf partijen, die woensdag het interzonale schaaktoernooi in Amsterdam inluidden, zijn er niet minder dan vijf af gebroken, twee meer dan de experts ver wachtten. Dit is te meer opvallend te noe men, omdat zes partijen slechts dertig zetten telden. De enige winstpartij, die in de vijf speeluren kon worden genoteerd, was die in de ontmoeting Quinones Smyslov (25 zetten). De witspeler, een in Europa vrijwel onbekende Peruviaan, trok overigens wel de aandacht. Van de gewel dige reputatie van de ex-wereldkampioen trok hij zich oneerbiedig weinig aan. Maar aanvalsdrift alleen is uiteraard onvoldoen de om een reus tot wankelen te brengen. Zoals bekend is de loting, die dinsdag avond plaats had, min of meer „getruceerd" geweest. Dit houdt in, dat zoveel mogelijk landgenoten in de eerste ronde tegen elkaar uit dienen te komen. Vandaag leidde dit tot ettelijke snelle „nationale" remises. We noemen van de plichtnummers: Bilek Portisch, ReshevskyBenkoe, IvkovGli- goric en RosettoFoguelman. Aan het bord van de Amerikanen werd zelfs op de 16de zet al een vredesaanbod gedaan. De internationale arbiters De Graaf en Slave- koorde wezen deze overmaat van vrede lievendheid echter van de hand. De heren schoven er toen nog veertien bij. Tussen Bronstein en Tal werd regelrecht slag geleverd. De witspeler koos de Weense partij, een zeldzame speelwijze. Hij bracht hiermede aldus luidde de eigen ver klaring hulde aan zijn trainer Konstan- tinopolsky, die in de dertiger jaren over deze oeroude opening zeer uitvoerige publi- katies het licht deed zien, maar omvang- Tal heeft zijn duim ter ondersteuning nodig in de partij tegen zijn land genoot Bronstein. Een schaakburcht torent boven westelijk Amsterdam. Meesters en grootmeesters, of hoe de gradaties van ridders en edel- Larsen heeft het druk met schaken en verslaggeving. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiii ïiniuiiiiiitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiNiiiiiiiiiuiiniiiiiimiiiiiiiiiuiiitinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiÜ knapen in het rijk van Caissa mogen he ten, hebben zich sinds dinsdag verschanst in de burcht van sociale zekerheid, die in de wandeling het GAK-gebouw wordt genoemd. De hoge ramen in het vooruitstekende hoofdgebouw bieden naar drie zijden een weids panorama over het in de diepte lig gende Amsterdam. De vijfde verdieping van het GAK-gebouw zelf is het toernooi- veld, waar een op hoog niveau-staande krijg zal worden uitgevochten. Rus Tigran Petros jan is de koning van de huidige generatie. Maar aan zijn onttroning wordt gewerkt. De waardigsten van hen, die rech ten kunnen laten gelden, betwisten elkaar de opvolging in een driejarige cyclus. Dan, gelouterd en gestaald in een schier on mogelijk aantal gevechten, treedt de uit eindelijke uitdager in het strijdperk tegen de wereldkampioen in persoon. Het interzonale toernooi is slechts een veldslag in een totale oorlog. Het prin cipe is hier niet het overwinnen, maar het niet-overwonnen worden. Want de 6 com battanten, die de 23 partijen het best heb ben doorstaan, komen met Keres, Botwin- nik of Geiler uit in het kandidatentoernooi 1965, waarvan de winnaar nog weer eens 30 partijen achter de rug zal hebben al vorens hij voor de 24 rondten durende match tegen titelhouder Petros jan zal mogen aan treden. Het is met recht een survival of the fit test met zeven uur schaken per dag en de geringst mogelijke hulp van secondan ten. Tussen de vijf uur van de eerste zit ting en de twee uur van de eventuele her vatting liggen slechts anderhalf uur, waar in de deelnemer ook nog het avondeten moet gebruiken. Tijd voor uitgebreide ana lyse ontbreekt. Dat heeft de Russen, die met vijf man Smyslov, Tal, Bronstein, Spassky en Stein uitkomen, niet ver hinderd nog eens vier grootmeesters als secondanten mee te sturen. Stel daar te genover de Deen Bent Larsen, die het zon der enige hulp zal moeten doen. Sterker nog, hij zal de Deense bladen tussen zijn partijen door van de Amsterdamse ge beurtenissen op de hoogte moeten houden. Voor dergelijke liefhebbers is in de ge stroomlijnde organisatie van een interzone- toernooi nauwelijks plaats meer. De toer- nooi-opzet weerspiegelt de efficiency waar mee zo dadelijk om de punten zal worden gespeeld. Het tijdperk van de romantiek schijnt voorbij. Een romantisch trekje, dat is gebleven, geldt de financiering van het evenement. De toegang tot de demonstra tieborden op de tweede verdieping de grootmeesters zelf zijn op de voor het pu bliek ontoegankelijke vijfde etage onder gebracht is gratis. „Inkomsten zijn er nauwelijks", bevestigen de internationa le wedstrijdleiders De Graaf en Slavekoor- de gelaten. Men is aangewezen op de cha- ritas. De gemeente Amsterdam stelde zich garant voor ƒ45.000, het rijk voor 3.000 Er was een particuliere gift van eveneens 3.000 en het gemeenschappelijk admini stratie-kantoor stelde de speelruimte, con sumpties en één maaltijd per dag gratis beschikbaar. Geheel alleen om de eer wordt er niet gestreden. Er is een prijzenpot van 7500.-, waaruit de eerste-prijswinnaar te zijner tijd een bedrag van 1500,- zal mogen tou cheren. Een tamelijk symbolische beloning voor een maand van uiterst inspannende hersen-arbeid. Maar wij schreven reeds: het financiële aspect is het enige roman tische waas, dat er nog om het interzone- toernooi hangt. rijkheid betekent tevens, dat er nauwelijks nog nieuws te bedenken valt. Na een vrij vroegtijdige dameruil vervlakte de stelling allengs tot een doodsaai vier-toreneindspel, dat vrij levenloos tot de 30ste zet werd gerekt. We hebben in, deze eerste ronde moeten wennen aan de scheiding publiek- spelers-pers. In het royale GAK-gebouw zijn de categorieën namelijk per etage ondergebracht. Het heeft vele voordelen, het heeft ook schaduwzijden. De voordelen zijn ongetwijfeld, dat de spelers het zeer rustig hebben en het publiek luide zijn mening over de situaties op de demon stratieborden kan geven. De nadelen zijn, dat het mysterieuze contact podium-pu bliek, dat ook in de schaakwereld realiteit is, nauwelijks bestaat over het geheel genomen kan van een geslaagd experiment worden gesproken. Van de hangpartijen versloeg Stein de Bulgaar Tringov. De uitslagen waren: Bilek (Hong.)Por tisch (Hong.) remise, Lengyel (Hong.) Berger (Austr.) afgebr., Reshevsky (V.S.)— Benkoe (V.S.) remise, Evans (V.S.)Perez (Cuba) remise, Vranesic (Canada)Porath (Israel) afgebr., Ivkov (J.sl.)Gligoric (J.sl.) remise, Rosetto (Arg.)Foguelman (Arg.) remise, Larsen (Den.)Pachman (Tsj.sl.) afgebr., Quinones (Peru)Smyslov (Rusl.) 0—1, Darga (W.-Dld.)—Spassky (Rusl.) afgebr., Tringov (Buig.)Stein (Rusl.) 01, Bronstein (Rusl.)Tal (Rusl.) afgebr. De ledenvergadering van het Groningse Be Quick heeft zich woensdagnacht (één uur) na langdurig overleg uitgesproken voor terugkeer naar het amateurvoetbal. Het bestuur had de vergadering vjjf keuze mogelijkheden voorgelegd waarvan de verschillende vormen van amateurisme door 66 van de 97 leden werden gesteund. Een meerderheid sprak zich tevens uit voor de plannen van een topfusie met GVAV en Velocitas, die in de komende weken nader zullen worden uitgewerkt. De verkoop van het Be Quick-stadion aan de gemeente Groningen voor 385.000,— werd met algemene stemmen goedgekeurd. Na aftrek van schulden zal ongeveer een ton overblijven. Advertentie Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties 'in de damesbladen. De strijdlustige Badhoevedorper Henny Schouten heeft in de wielerronde van Krommenie een verdiende overwinning be haald. Met een kleine voorsprong op het voluit sprintende peloton, waarvan Henk Cornelisse zich de snelste toonde in de si rijd om de tweede plaats, ging Schouten als triomfator door de finish. De uitslag was: 1. H. Schouten, Bad hoevedorp, de 92 km. in 2 uur 14 min. en 57 sec.; 2. op 12 sec. H. Cornelisse, Amsterdam; 3. H. Koopmans, Halfweg; 4. J. Serpenti, Wijk aan Zee; 5. C. Schuu ring, Amsterdam; 6. A. Koster, Leeuwar den; 7. W. van Smirren, Amsterdam; 8. F. Stoots, Amsterdam; 9. A. Schenk, Haarlem; 10. G. Cuvelier, Nieuw-Vennep. (12. Ko Zomer, Halfweg en 16. Marcel Rutte, Haarlemmerliede). De nieuwelingen leverden vooraf een felle strijd en daaruit trad de Fries Tij- men Groen als triomfator te voorschijn.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19