Streekplancommissie Noordzeekanaal vanmorgen officieel geïnstalleerd Omzet Philips sterk gestegen Komen er in Algerije Russische bases voor kernonderzeeërs? Bert Bella zou in Moskou verdrag hebben gesloten Supersonische vliegtuigen voor KLM HET WEER Smit-slepers bij een gestrand suikerschip camera inruil actie Pr ijzenindex steeg in één maand met vijf punten UITGERUST! DRAKACELE3 Commissaris der koningin wijst op grote verantwoordelijkheid ten aanzien van de planologie onweerstaanbaar lekker! Sterke seizoensinvloed op de groente- en fruitprijzen Uitgeslapen? néén... èeè MORRIS êeforeijouêuij! Wisselvallig SOHfNA a Het woord is aan Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azië pagina 5 In de krant van heden: Nederlands-Duits beraad over Noordzee-exploratie 49e JAARGANG NUMMER 164 DONDERDAG 21 MEI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJnraiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije „Met uw installatie wordt een werk op gang gebracht dat zijn weerga in de ftreekplannenarbeid in Nederland niet heeft". Met deze korte uitspraak schetste vanmorgen tijdens de installatie van de streekplancommissie voor het Noordzee kanaal de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. Kranenburg, de importantie van een gigantisch project, het vervaardigen van een streekplan voor het voor Nederland en Europa zo uitermate belangrijke gebied rondom het Noordzeekanaal. Het streekplan zal een bundeling moeten zijn van plannen om te komen tot een selectief uitgifte- en occupatiebeleid van de gronden langs deze economische levensader en het zal tevens moeten waken over de leefbaarheid van het gebied, het zal rekening moeten houden met de belangen van de steden, van de bevolking en van de industrieën die zich in de toekomst hier zullen vestigen. Nog ontelbare factoren zullen verder meespelen in dit grote verband, daarom werd de streekplancommissie geformeerd uit des kundigen van zeer uiteenlopende pluimage. De commissaris van de koningin, voor zitter van de commissie die haar vanmor gen in het Haarlemse provinciehuis instal leerde, bracht in de eerste plaats naar vo ren dat het dynamische karakter van de taak van de commissie het meer dan eens noodzakelijk zal maken dat reeds voor de voltooiing van het plan kardinale beslis singen genomen zullen moeten worden. De streekplancommissie voor het Noord zeekanaal wordt gevormd door leden van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, door leden van de Provin ciale Staten, elf burgemeesters, 21 wet houders, direkteuren en functionarissen van rijksdiensten en ministeries en door vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel in het Noordzeekanaalgebied. De commissie wordt bijgestaan door acht adviseurs en het secretariaat berust bij de directeur van de Provinciale Planolo gische Dienst, dr. ir. R. van de Waal. Reeds jaren zijn commissies, waarvan de vertegenwoordigers nu ook in de streek plancommissie die vanmorgen werd geïn stalleerd vertegenwoordigd zijn, bezig met ontwikkelingsplannen voor hun gebied sa men te stellen. Zo werden de streekplan nen Zuid-Kennemerland gevormd, het streekplan voor de Zaanstreek, het streek plan IJmond-N., en het vrijwillig struc tuurplan van de Amsterdamse stads randcommissie en dat voor Amsterdam- noord en omgeving. Al deze plannen, ieder voor zich al zwaar genoeg, hebben het Noordzeekanaal als gemeenschappelijke grens. „De minister van verkeer en waterstaat somt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer vier categorieën van ar beid op, die hij ten dienste van onze na tionale samenleving onder handen heeft. Met drie daarvan zal onze commissie rechtstreeks te maken krijgen, de aan leg van scheepvaartwegen en havens, de aanleg van wegen en oeververbindingen en de Zuiderzeewerken," aldus de commissa ris der Koningin. In zijn installatierede gaf de commissa ris een duidelijk overzicht van de belang rijkheid van het Noordzeekanaal voor het gewest, de steden en het gehele land. Bestaansbasis versterken Het werk van de streekplancommissie haakt in op het regeringsbesluit tot mo dernisering van de Amsterdamse waterwe gen, waarin de werken aan de IJmond na tuurlijk eveneens een essentiële rol spelen en het zal de mogelijkheden moeten ope nen om de bestaansbasis van de snelgroei ende bevolking te versterken en te ver nieuwen. In zijn rede zei de commissaris dat het De omzet van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken is ten opzichte van de zelfde periode van 1963 met zeventien per cent gestegen. Deze stijging is groter dan overeenkomt met de verwachting voor het gehele jaar 1964, uitgesproken in het laatst verschenen jaarverslag. Het aantal werknemers is sinds 1 januari 1964 gestegen met 3.400. In Nederland bedraagt de stijging tweehon derd, het aantal werknemers per einde maart 1964 was tachtigduizend. zielental van Noord-Holland in het jaar 2000 rond de drie miljoen zal liggen. Daarvoor zullen vierhonderdduizend wo ningen gebouwd moeten worden. Er zui len dus nieuwe stedelijke centra gevormd moeten worden, met een totale opper vlakte gelijk aan die van de gemeente Haarlemmermeer. Sprekend over het werkgebied van de commissie zei de commissaris dat twee groepen van economische problemen ge scheiden moeten worden: a. de ontwikke ling van nieuwe zeehavenacitiviterten wat betreft de overslag en de industrie en b de verdere ontwikkeling en gedeeltelijke verplaatsing van de in de stedelijke cen tra geconcentreerde werkgelegenheid. Petrochemische nijverheid „Wij zullen ons moeten bezighouden met zeer gecompliceerde aspecten als de ves tiging van olieraffinaderijen en de bijbe horende chemische nijverheid" zo zei de heer Kranenbrug. Grote aandacht besteedde de commis saris der koningin in zijn installatierede verder aan de werkgelegenheid, het fo rensisme en wees hij op de belangen als de luchtverontreiniging, de watervervui ling, de hygiëne van de bodem etc., alle maal uitermate belangrijke zaken waar mee de streekplancommissie zich met haar planologie voor de ontwikkeling van dit gebied zal dienen bezig te houden. Woningbouw Verder wees de commissaris er nu reeds op dat verdere bebouwing ten zui den van het Noordzeekanaalgebied nage noeg onmogelijk is. „De Haarlemse agglo meratie kampt met ruimtegebrek, het Gooi is kwantitatief uitgeput en gronden in de Haarlemmermeer zullen slechts ge deeltelijk voor woningbouw benut kunnen en mogen worden". De mogelijkheden lig gen dus ten noorden van het kanaal, een gebied waarvan een groot gedeelte juist door het kanaal in de ontwikkeling is ver traagd. „Voor nieuwe woongebieden voor de Amsterdams-Zaanse agglomeratie zul len oplossingen gevonden moeten worden in de Waterlandse steden en in West- Friesland. (Zie ook van Dag tot Dag op pagina 3). (Van onze correspondent) PARIJS Vanmorgen werd in Parijs het bericht uit Spaanse bron officieel be- bestigd noch ontkend dat Algerije de Sov jet-Unie toestemming verleend zou hebben op zijn grondgebied bases voor kemonder- zeeërs te installeren. Tot deze militaire overeenkomst van uit zonderlijk grote draagwijdte zou zijn be sloten tijdens het bezoek dat de Algerijn se president Ben Bella vorige maand in Moskou aan Kroesjtsjev heeft gebracht. Het akkoord zou eveneens voorzien in de aanleg in de Sahara van bases voor kern- geschut over verre afstand. Geheel onaannemelijk is het bericht niet, wanneer men weet dat talloze Russische ingenieurs en andere technici sinds enige weken in de Sahara onderzoekingen ver richten. Officieel heet het echter dat ze op de exploratie van nieuwe petroleum- bronnen zijn gericht. Ook de agressieve uitlatingen die Kroesjtsjev zich dezer dagen in Egypte De KLM heeft woensdag bij het federale luchtvaartbureau 309.000 dollar gestort om zich te verzekeren van het recht op leve ring van drie supersonische transport vliegtuigen. Het bureau heeft de KLM de leveringsnummers 86, 90 en 95 gegeven. Door deze nieuwe order is het totale aantal reserveringen tot 91 gestegen. Der tien buitenlandse en zeven Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen alsmede een Amerikaans vliegtuigverhuurbedrijf heb ben hiertoe in totaal 9,1 miljoen dollar aan voorschotten betaald. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 VERBOUWINGSUITVERKOOP Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met enige regen. Later enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht. Mor genmiddag iets lagere tempera turen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie CASSIS veroorloofde tegen de westèlijke mogend heden die „de rust van het Middellandse Zeegebied verstoren", komen in samen hang met deze geruchten of plannen in een ander licht te staan. Ze Jpuden op voorhand-immers als recht vaardiging kunnen dienen voor de vesti ging van Russische kernbases in Algerije, die dan natuurlijk uitsluitend ter bescher ming van die hoog geroemde rust in de Middellandse Zee zullen moeten dienen. Mochten deze geruchten bewaarheid worden, dan zou Kroesjtsjev in een slag twee strategische doeleinden van de aller eerste grootte hebben bereikt. Hij zou de Amerikaanse polarisbases in Spanje kunnen neutraliseren en in Alge- In Delft heeft men nu nieuwe ver keersborden in gebruik genomen om de automobilist er op attent te maken dat hij in de blauwe zone alleen mag parkeren met parkeer schijfBij het begin van de zone worden grote bor den geplaats en in de zone kleine bordjes. rije een strategisch Cuba voor Europa hebben veroverd. Bovendien zou Kroesjts jev zijn politieke positie in d^ Arabische en Afrikaanse landen onnoemelijk ver sterkt hebben. Door zijn buiten- en bin nenlandse politiek heeft Ben Bella altijd veel gelijkenis met Fidel Castro vertoond. Met de eventuele installatie van Russische kernbases in Algerije zou hij die overeen komst alleen nog wat krachtiger onder strepen. Een overweging die de geloof waardigheid van het bericht alleen maar kan verhogen. Twee zeeslepers van L. Smit en co's in ternationale sleepdienst, de Maas en de Ierse Zee, zijn bij Jamaica druk doende om het daar gestrande 7237 ton metende Britse vrachtschip, „Amazon River", af geladen met suiker, vlot te krijgen van een koraalrif waarop het schip is gestrand. De eerste afsleeppogingen hebben geen succes gehad. De sleepboten hebben nu zware bergingsankers uitgebracht en zet ten al hun kracht in om het schip naar dieper water te krijgen. it 4^ fï»! ':£-ï:U'w: -in h-ü I" 111f fi r r=>c'. ;:j| I - - Het mansportret van Frans Hals, door het echtpaar Hotinov uit Muiderberg twee jaar geleden „voor enkele tientjes bij een veilinghou- dertje in de provincie" verworven, is gistermiddag in het Frans Hals museum aan pers en deskundigen getoond. Het zal van zaterdag aan staande af, gedurende drie maanden, in het museum worden geëxposeerd. (Voor verdere gegevens zie pag. 11). 563e STAATSLOTERIJ 7e lijst - 4e klasse 2.000 15000 1.000 3717 4522 10961 11571 12983 17960 18124 18893 400 1650 1894 2048 2547 11179 11940 12219 12327 13445 15063 200 1028 1293 1491 2815 2874 5443 6072 6111 6224 6231 7245 7636 8654 9088 9287 10884 11196 11511 12646 13820 13840 14018 14314 15456 16682 16889 17081 17375 18538 20007 21288 Confucius: Troost u, iedereen heeft een kaal hoofd; sommigen verbergen het onder een haardos. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 5 T opsy 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7, .9 Langs sluizen en havens9 Weg en Wiel11 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport T9 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie foto- en film- keuze uit 70 verschillende foto- en filmcamera's f 16.— tot f 600.— van Kennemerlaan 5 (bij de brug) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Mede als gevolg van een forse stijging in het seizoen van de prijzen voor groente en fruit is het leven in april aanmerkelijk duurder geworden dan in het eerste kwartaal van dit jaar. Blijkens de opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat maandelijks het prijsindexcijfer van de kosten voor levensonderhoud vaststelt, is dit cijfer over de periode van half maart tot half april gestegen met niet minder dan 5 punten. Daarmee was medio april een prijsniveau bereikt dat ongeveer 4,6 percent lag boven het niveau van 1 januari van dit jaar. Volgens het C.B.S. steeg het prijsindex cijfer van 113 tot 118 punten, waaronder 3 punten voor aardappelen, groenten en fruit, 0,4 punt voor sigaretten, 0,3 punt voor zuivel, rundvlees en brood, 0,45 punt voor een premieverhoging van de vrijwil lige ziekenfondsverzekering, 0,05 punt voor benzine, 0,15 punt voor ontspanning (duur dere vakantiehuisjes en pensions) en 0,15 punt voor woninginrichting (waaronder bloemen). Opgeteld komt men tot een stij ging van 4,5 punten, maar aangezien het C.B.S. niet met halve punten werkt, is dit cijfer op 5 afgerond. Van deze vijf punten moesten er drie worden toegeschreven aan de normale stij ging van de groente- en fruitprijzen, die elk voorjaar optreedt. Sinds 1959 (een uit zonderlijk gunstig groente- en fruitjaar) geeft daardoor elk jaar het prijsindexcijfer van april een forse stijging te zien die sterk door het seizoen is beïnvloed. Ook al telt men echter deze seizoens invloeden niet mee, dan nog is het landelijk prijsniveau nog lang niet gestegen tot het peil dat het Centraal Planbureau in zijn prognoses voor 1964 als jaargemiddelde had voorspeld. Die prognose betrof namelijk een prijsstijging met zeven percent. Het huidige prijspeil ligt 4,6 percent boven dat van januari. Daarmee wil niet gezegd zijn dat die 7 percent nooit zal worden bereikt, want het einde van de prijsstijgingen is nog niet in zicht en er komt ook nog een huurver hoging. Maar het zou onjuist zijn minister Andriessen van Economische Zaken te ver wijten dat de prijsontwikkeling hem uit da hand loopt. De bewindsman heeft enkele maanden geleden voorspeld dat de index cijfers half april met zes punten gestegen zouden zijn. Het zijn er acht geworden. Percentueel gerekend is er toch nog altijd 2,4 percent ruimte binnen de grenzen die het planbureau heeft aangegeven en waar van de regering bij haar loon- en prijs beleid is uitgegaan. BONN (AP) Het Westduitse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat een Nederlandse delegatie 26 mei naar Bonn zal komen om er over te spreken hoe het land onder de Noord zee verdeeld zal worden voor boringen naar olie en aardgas. De Nederlandse delegatie zal onder lei ding staan van de heer W. Riphagen, juri disch adviseur van het Nederlandse mini sterie van Buitenlandse Zaken. Advertentie De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1