Spoorwegen vervoeren meer, maar apparaat krimpt in AGE N D A 3 'flonsfint Imn Verwijten aan de regering in Europees debat Bedelaar met f 10.000 nu op thuisreis naar Spanje STAKEMAN EN IJSBOL POLLE, PELLI EN PINGO Kort en bondig AEG Alphenaar Reissnelheid bijna aan plafond Nozems randden meisjes aan Jongetje valt in kokend water TWEEDE KAMER Gebrek aan coördinatie tijdens de EEG-marathonzitting Mr. G. van Hall in het ziekenhuis Kind gooit 1025 in vuilnisvat Europese wimpel voor Almelo Enorme vis bij Stavenisse Staking opgeheven in Delfzijl „Vrije prijzen voor autorijlessen" „Clandestiene verkoop gedistilleerd stijgt" EMS ontkent plan voor zondagsblad Overdag koeler DONDERDAG 21 MEI 1964 BANDRECORDERS PLATENSPELERS EN BANDEN Kort nieuws Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk PERFECT L DE GROOTSTE SORTERING Strand- en Vrfjetijds- kleding vindt u bij Haarlem, Barteljorisstraat 24, tel. 20420 ?9 X we hadden al die MARSEPEIN VRUCHTEN NIET /MOETEW OP X AUTOMATIC TOASTER f69.SQ 1 o,i Tussen 1929 en 1963 is de spoorwegleng te in ons land voor wat de reizigerslij- nen betreft met 33 percent gedaald. In 1930 waren er 901 stations voor reizigers- vervoer en 678 voor goederentransport, ni> zijn deze aantallen respectievelijk 298 en 517. In plaats van de dertienhonderd stoomlocomotieven van vroeger hebben de N.S. thans in totaal 675 diesel-elektri sche en elektrische „trekpaarden". Hier staat tegenover dat bij het reizigersver- voer het aantal reizigerskilometers per jaar van vier miljard in 1938 is gestegen Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM tot acht miljard nu een verdubbeling dus en het aantal tonkilometers bij het goederenvervoer van anderhalf miljard in 1939 tot vier miljard nu. Deze cijfers gaf ir. J. P. Koster, direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, gis teren in een voordracht voor het Neder lands vervoerswetenschappelijke instituut te Amsterdam om aan te tonen dat de ontwikkeling van het vervoersapparaat van de spoorwegen, het onderwerp van zijn voordracht, gezien moet worden in kwali tatieve en niet in kwantitatieve zin. De spoorwegen leveren steeds groeiende ver- voersprestaties met een in omvang krim pend of nauwelijks gelijk blijvend appa raat. Ir. Koster legde er de nadruk op dat elektronica en cybernetica nieuwe, krach tige hulpmiddelen zijn om de efficiency er. de slagvaardigheid op te voeren. In de sector van het reizigersvervoer zag ir. Koster niet veel mogelijkheden om de reissnelheid nog veel verder te ver groten. Nog grotere rijsnelheden zijn niet mogelijk omdat in ons land de stations t-? dicht bij elkaar liggen. Natuurbeschermingsraad. Tot lid en voor zitter van de voorlopige natuurbescher mingsraad is tot en met 31 december 1964 benoemd mr. R. G. A. Höppener te Roer mond. c Concertgebouw, vandaag 20 uur: Con cert voor bejaarden door het Koninklijk Mannenkoor Caecilia o.l.v. Anton de Beer. BIOSCOPEN Cinema Palace. 14 en 20 uur: „Porgy •nd Bess", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 uur: „De wraak van een verdachte", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 uur: „Vernietigings commando Bikini", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur: „Dokters zonder masker", 18 j. Minerva, 20 uur: „The great escape1 14 j. Rembrandt, 14 en 20 uur: „Irma la Douce", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Maciste, gladiator van Rome", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 uur: „Het meisje van de zolderkamer", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 uur: Porev •nd Bess", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: „Uit het schetsboek van Jan Sluyters". Tot en met 21 juni. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Harry Prenen. Tot en met SI mei. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-24 u. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etage: Tentoonstelling van schilderijen, grafiek en tekeningen van Ted Dobson en R. Doolaard tot en met 24 mei. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10—20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20.0023.30 uur. Museum Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuurhis torische diorama's van dr. W. G. L. Wie- ringa. Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur. Tot 8 juni. Woonhuis Van Looy (ingang KL Hout weg 103): Geopend donderdags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw en van Michel angelo ter herdenking van diens sderfdag 20 mei 1564. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur en de eerste zon dag van de maand van 1317 uur. Vleeshal (Grote Markt): Tentoonstelling „Grote Markt, hart van Haarlem". Tot en met 24 mei. Dagelijks van 10-17 uur en 's zondags van 13-17 uur. Vishal (Grote Markt): „Holland Foto 1964". Tot en met 7 juni. Dagelijks van 10- 17 u. en zondag van 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 1012.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Kunstzaal „Barteljoris" (Barteljorisstraat no. 32): Expositie van kunstnaaldwerk, plastieken en potterij van Miep Hart- Nijburg en Henk M. Carlier. Maandag ge opend van 13-18 uur, dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. Tot en met 21 mei. „De Waag" (Damstraat/Spaame), Ten toonstelling „Honderd en vijf en vijftig",, werken van leden van Kunst zij ons Doel. Dagelijks van 1017 uur en zondag van 1417 u. Tot en met 23 mei. Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158, Overveen), tentoonstelling van Bloemen- daalse beeldende kunstenaars. Tot 24 mei. Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 14-17 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropen tuin en minicorso. Dagelijks van 9-18 u. Tot en met oktober. DIVERSEN Rembrand-Theater, vandaag en vrijdag 0.00 uur: Nachtvoorstelling door het caba ret „Adam en Eva" met een voorpremière van het nieuwe ,,'t Is zonde"-programma. Medewerkenden: Frans en Fiet Koster, Maria Lindes, Cees van Oyen, Enrico Neckheim (piano). Jacques Schols (bas) en John Engels (drums). Raadhuis Hillegom, vrijdag 20 u.: Raads vergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 15 mei). DONDERDAG 21 MEI City, 20 uur: „Cape Fear" (Ik zal mij op uw dochter wreken). Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 20 uur: Con cert door „Looft den Heer" en Duits koor VRIJDAG 22 MEI City, 20 u.: „The bridge on the river Kwai". Stadsschouwburg, 20 u.: „Inspecteur Monocle van de Geheime Dienst". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-oost, 20 uur: Opening expositie „Fotografie". Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; „De Brulboei": 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort 19 tot 21 uur. DONDERDAG 21 MEI Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Spionage in de Oriënt". VRIJDAG 22 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Eddie in de olie". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Spionage in de Oriënt". W.B. Theater, 20 uur: „Spookkoets". Herv. Gebouw, 20 uur: Amateur Foto grafen Vereniging. Advertentie Advertentie De Amsterdamse politie heeft vijf jon gens van vijftien tot zeventien Jaar aan gehouden, die betrokken zijn geweest bij het aanranden van drie meisjes. Ze zijn gearresteerd op aanwijzing van een zes tienjarig meisje, dat bij het oude RAl- gebouw van haar fiets was getrokken door een groep jongens, die haar de kleren van het lijf scheurde. Een meisje van vijftien jaar heeft ver klaard door de zelfde bende nozems te zijn vastgepakt. Zij wist zich los te rukken en vluchtte in de richting van een houten noodschool, maar werd daar opnieuw door de knapen overmeesterd. De politie heeft nu een oproep doen uit gaan, waarin een derde meisje, dat het slachtoffer van de nozems zou zijn gewor den, wordt verzocht zich te melden. Dit meisje is circa zeventien jaar oud en was vergezeld van haar achtjarige zusje. De politie acht het niet uitgesloten dat er meer aanhoudingen zullen volgen. De zesjarige Peter Kers uit Oldenzaal, een doofstom jongetje, is gistermiddag in een teil met kokend water gevallen. De jongen liep derde graadsverbrandingen op en is opgenomen in het roort.s-katholieke ziekenhuis. Hij verkeert nog in levensge vaar. (Van onze parlementaire redacteur) Het „Europees debat" in de Tweede Kamer heeft gisteren opnieuw duidelijk be wezen hoe weinig de Europese gemeenschap nog een werkelijk democratische instel ling kan worden genoemd. De begrotingscommissie voor Buitenlandse Zaken behan delde in het openbaar het verslag van de regering over de werking van de Europese instellingen in 1963. Heel uitvoerig werd gesproken over uitbreiding van de bevoegd heden van het Europese Parlement. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) legde hiervoor alvast het hoofd van minister Biesheuvel op het blok. Uitvoerige aandacht werd voorts ge schonken aan het vormen van een front tegen de Franse politieke aspiraties en de verhouding tussen Spanje en de E.E.G. Het bleek dat de verwijten uit de Kamer commissie over een gebrek aan coördinatie in het Europese beleid van onze regering niet van grond waren ontbloot. Over deze laatste kwestie liep het de, bat nogal hoog. Het verwijt van compe tentiekwesties tussen ministers en ambte naren is al oud, maar het had nieuw voed sel gekregen door het optreden van de Nederlandse delegatie tijdens de „mara thonzitting" in Brussel, eind vorig jaar, Vooral prof. Patijn (P.v.d.A.) spaarde de regering zijn critiek niet. Hij hing een beeld op van slaags rakende ministers tegenstrijdige instructies aan onze per manente vertegenwoordiger in Brussel ambtenaren die elkaar in een verwoede Burgemeester mr. G. van Hall van Am sterdam is voor een kleine operatie op genomen in de ziekenverpleging op de Prinsengracht in de hoofdstad. Naar men verwacht zal mr. Van Hall een dag of tien in het ziekenhuis verblijven en daarna en kele weken rust moeten houden. Medio juni zal hij zijn werkzaamheden weer kun nen hervatten. De dertigjarige Spanjaard Angel Sobri- no Sanges, die enkele weken geleden door de Rotterdamse politie werd aangetroffen met 10.000 aan vreemde valuta en rels- chèques op zak, waarvan hij de herkomst niet kon verklaren, is gistermiddag op een schip naar Spanje gezet. In Rotterdam heeft hij enkele weken op de loonlijst van een onderneming gestaan, zonder dat hij een werkvergunning had. Sanges werd ondergebracht bij de vreem delingendienst te Rotterdam, waar hij per tinent weigerde de hem gegeven orders op te volgen en zich zelfs niet wilde wassen Vorige week bracht men hem naar Schip hol om hem op een vliegtuig naar Madrid te zetten. Hij ging echter zo verschrikke lijk te keer dat de gezagvoerder van het vliegtuig weigerde hem mee te nemen. Sanges ging weer naar Rotterdam, waar men na overleg met de Spaanse consul besloot de uitgewezene met de coaster Jo- seline van de maatschappij Euromar te Ma drid naar diens geboorteland terug te stu ren. Hij mocht zijn chêques en geld hou den, want uit niets is gebleken dat hij er op onrechtmatige wijze is aangekomen. De Joseline lag bij Rotterdam-Termi nal in de IJselhaven. Eerst verzette San ges zich nog, maar na een gesprek met de kapitein en de eerste stuurman werd hij wat kalmer en kon hij worden onder gebracht in een hut, waarna de Joseline vertrok. Eerst gaat de reis naar Londen en daarna naar Santander. Volgens de onsamenhangende verklarin- 7879. Nou, lachte de heks. Ik heb 'n potje lekkere thee gezet; kom maar ge zellig hier rond de tafel zitten, dan kun nen we wat met elkander praten. Vertel maar eens, waarheen jullie gaan? Stakeman nam het woord. Hij vertelde hoe het met hen alle drie gesteld was en hoe ze genoeg gekregen hadden van dat eentonige leven. De heks luisterde aandachtig toe en knikte begrijpend. En wat zijn jullie nu van plan? vroeg ze. Tja dat was 't hem nu juist. Ze wis ten het niet; alleen wilden ze ver weg van de mensen, die geen snars om een vogelverschrikker, een sneeuwpop of een standbeeld gaven. Maar wacht eens dan heb ik een goed idee! zei de heks. gen van Sanges bevond hij zich reeds vier jaar buiten Spanje. Interpol heeft nog geen inlichtingen over de Spanjaard kun nen geven. Men heeft het moeten doen met gegevens uit Engeland en Duitsland, die echter zo vaag waren dat er geen duidelijk beeld van deze verwarde man kon worden opgebouwd, vermoedelijk is hij in die landen met bedelen aan de kost gekomen. - JU. Het driejarige knaapje Feren? Waitz uit Amsterdam heeft zijn ouders in grote ver legenheid gebracht door zijn best te doen pappie te helpen bij het legen van de as bakken en prullenmanden. De kleuter deed namelijk ook een zakje in de vuilnisbak en toen deze was geleegd en de vuilnis auto zijn inhoud al lang kwijt was, bleek het het loonzakje te zijn, waarin niet al leen een maand salaris, maar ook het va kantiegeld, samen 1.025, zat. De heer en mevrouw Waitz zijn zaterdag begonnen de vuilnisstortplaats te doorzoeken. Geholpen door een familielid zochten zij de beide pinksterdagen door en ook dinsdag en gis teren (woensdag) werd de actie voortgezet De hoop dat het geld nog zal worden ge vonden is inmiddels goeddeels verloren. Tijdens een plechtige vergadering van de gemeenteraad van Almelo heeft een vertegenwoordiger van de raad van Euro pa, burgemeester M. Meyers van de Bel gische stad Hasselt de Europese wimpel overhandigd aan de burgemeester van Al melo, mr. J. M. Ravesloot, als blijk van grote waardering voor het uitdragen der Europese gedachte. Verschillende inwoners van Stavenisse op het Zeeuwse eiland Tholen hebben de afgelopen dagen een enorme vis, ver moedelijk een dolfijn, waargenomen. Vol gens de veerman van Stavenisse heeft het dier een zwarte kop, maar is het verder zilverig van kleur. De dolfijn is een vlugge zwemmer, en voedt zich met vis. Bij de steiger van Stavenisse, waar de enorme vis enkele malen werd gesigna leerd, zijn al honderden mensen een kijk je komen nemen. ACH, WAT ZIET DAT MARSEPEIN ER HEERLIJK UITr BRRR ZO NP \T WAS 6E6N MARSEPEIN POLLE 6AF ONS STENEN TAST MAAR TOE, HET IS EI6EN MAAK NEEN-IK HES OOK ÏO'N BUIKPIJN - HHUP 1*89-J> competentiestrijd bijna uit de stoel sleur den en een minister Biesheuvel, „die als een- tank over de belangen van zijn colle ga's heenrijdt". „Er gebeurt te veel van deze aard", zei prof. Patijn. De heren Berkhouwer (V.V.D.) en Bos (C.H.U.) vielen de socialistische spreker van harte bij. Drs. Westerterp (K.V.F merkte op, dat gebrek aan coördinatie geen uniek Nederlands verschijnsel is Veeleer is het een gevolg van het uitgroei en van de buitenlandse politiek tot nieuwe terreinen. Minister Luns was het met de heer Wes terterp eens. „Ik heb nog nooit meege maakt dat er een vechtend Nederlands team was. Zit ik dan te slapen?" vroeg hij zich af. Heel anders reageerde minister An driessen. Hij wees erop dat de Ne derlandse permanente vertegenwoordiger in Brussel geen tegenstrijdige instructies kan krijgen en dat er in ons land een dubbele coördinatie bestaat, één op ambte lijk niveau en één in de Raad voor Euro pese Zaken uit de ministerraad. Maar aan de andere kant gaf hij gebrek aan coördi natie openhartig toe. „We moesten nog aan elkaar wennen", zei hij over het „marathondebat" in Brussel. En over de twistende ambtenaren merkte hij op: „Ik heb het wel eens gezien. Het is altijd erg vol in de Brusselse onderhandelingszaal Er moeten wel eens ambtenaren van plaats verwisselen als er een ander on derwerp ter sprake komt en dat gaat niet altijd even vrijwillig". „Er zijn wel eens competentiekwesties Niemand zal dat ontkennen", zei de mi nister. „Dit komt in elk modern land voor. In minder moderne landen wordt meer dan één man geregeld. Maar zou u zo'n land willen?" vroeg minister Andries sen. De Delfzijlse havenarbeiders hebben gis termiddag omstreeks half drie het werk hervat, zij het onder protest. Zandzakken vullen blijven zij een bezigheid noemen, die niets met de haven te maken heeft. Voor deze ene keer zullen de tweedui zend zakjes voor het met verzakking be dreigde booreiland mr. Cap echter gevuld worden. Ontstemming over het uitblijven van een nieuwe C.A.O. voor de haven Delfzijl heeft bij de staking een grote rol gespeeld, deelden de woordvoerders mee. De N.B.V (Nederlandse Bond voor Vervoersperso neel), districtsbestuurder C. van Kuilen burg, is opnieuw gaan onderhandelen met het bestuur van de stuwadoorsmaatschap pij (S.M.) over het art. 1 in deze ont- werp-C.A.O. Daarin staat, dat de Delfzijl se havenarbeiders overal ingezet kunnen worden, waar de S.M. dit nodig acht. Dit artikel accepteren de havenarbeiders niet De belangenvereniging autorijschoolbon den Nederland (BEVAN) heeft in een schrijven aan het ministerie van economi sche zaken erop aangedrongen dat de prij- zenbeschikking autorijlesprijzen ongedaan zal worden gemaakt aangezien er haars inziens geen enkele reden bestaat voor niet-noodzakelijke prijsstijgingen. In dit verband wordt gewezen op de „moorden de concurrentie" in het rijschoolbedrijf. Ook stelt de BEVAN dat de wijziging in de rijlessen geen uitvinding van de rij schoolhouders zijn. Tenslotte vergelijkt de BEVAN de leskosten met het taxi tarief, waarbij zij nog aantekent dat de kosten als gevolg van slijtage e.d. voor een rij schoolhouder belangrijk ongunstiger liggen dan bij een taxibedrijf. De klandestiene verkoop van gedistil leerd neemt hand over hand toe, zowel in de provincie als in de stad. De klan destiene verkoop vindt plaats via levens middelenbedrijven en groentewinkels, maar vooral via de horeca-bedrijven. Dit zei de voorzitter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, de heer L. J. Platenburg gisteren in Utrecht tijdens een forumbijeenkomst van de Nederlandse Bond van slijters en de Verenigde Katholieke Slijters. Het was de heer Platenburg bekend dat ook veel siga renwinkeliers, die zich de laatste jaren hebben beziggehouden met de verkoop van wijnen, thans ook gedistilleerd verkopen. De erkende handel in gedistilleerd maakt hier tegen uiteraard ernstig bezwaar. De heer Platenburg toonde zich voorstander van een regeling, waarbij wordt bepaald dat bijvoorbeeld aan horeca-bedrijven geen eenheden mogen worden geleverd die kleiner zijn dan één liter. Men zou daar mee de verkoop van zakflacons gedistilleerd een halt toeroepen. (Van onze correspondent) Het bureau nieuwsvoorziening van de M.S. heeft ontkend, dat de heer R. Zwols- man, de Zwolsmangroep n.v. of de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen n.v. plannen hebben tot het uitgeven van een zondagochtendblad. Matroos geborgen. Uit het water van de Steenplaat te Rotterdam is het lichaam opgehaald van de 26-jarige Duitse matroos Wilhelm Manneke uit Liesbom. De man, opvarende van het binnenschip „Raap Karcer 37", is 13 mei te wateir geraakt tussen enkele schepen en ver dronken. Nieuwe leerstoel. Aan de universiteit van Amsterdam is dr. S. Wiegersma benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de psy chologie van beroep en beroepskeuze. Het betreft een nieuwe leerstoel, inge steld op grond van de te verwachten be hoefte aan psychologen, geschoold op het terrein van de beroepskeuzevoorlichting. Plotseling overleden. In Amsterdam is plotseling overleden mr. A. Th. Ch. Simoons, directeur van het kabinet van de gevolmachtigde minister van Suri name in Nederland. Mr. Simoons, die 52 jaar was, volgde vorig jaar dr. J. F. E. Einaar op als directeur van het kabinet. Nog 6 miljoen. Wegens de aanleg van de IJ-tunnel is in Amsterdam da nieuwbouw van het marine-etablisse ment en een gedeeltelijke verplaatsing daarvan noodzakelijk. B. en W. van Am sterdam vragen de gemeenteraad een krediet van 6 miljoen boven de reeds verleende 18 miljoen. De kosten van de gelijkwaardige en aan moderne eisen aangepaste vervanging van de gebouwen die moeten worden afgebroken hebben B. en W. geraamd op 24 miljoen. Op thuisreis. Het Nederlandse fregat „Van Ewijck" dat in de Nederlandse Antillen dienst heeft gedaan, is uit Willemstad vertrokken naar Nederland. Het wordt op 19 juni in Den Helder verwacht. Het zal op de thuisreis de havens van Abid jan, Lagos en Las Palmas aandoen. De „Van Ewijck" wordt afgelost door de „Van Amstel", die op 27 mei van Nieu- wediep uitvaart naar de Antillen. Kosteloos. Met ingang van 1 juli zal de vergoeding van 1 cent komen te verval len voor de postale formulieren, in ge bruik bij de postwisseldienst, de kwi- tantiedienst en de pakketpostdienst (met inbegrip van de douaneverklaringen en de uitvoeraangiften). Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Een rug van hogedruk passeerde in da afgelopen nacht ons land, vergezeld van opklaringen en weinig wind. In het noord oosten van het land daalde de temperatuur daarbij tot 3 graden. De rug behoort bij een hogedrukgebied dat van de Azoren tot Frankrijk reikt. Het Westeuropese gedeel te hiervan neemt in betekenis af onder invloed van een actieve depressie, die van de oceaan naar Schotland koerst. Een zwak warmtefront veroorzaakt vandaag in ons land bewolking in de hogere luchtlagen Een erop volgend koufront bereikte van morgen met regen de westkust van Ier land. Verwacht wordt dat dit front in de komende nacht en vroege ochtend over ons land zal komen vergezeld van regen. De wind neemt daarbij toe en ruimt naar zuidwest tot west. Er wordt dan koele oceaanlucht aangevoerd, zodat de middag- temperaturen morgen lager zullen zijn dan vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen w i 5 J binnen- en buitenland. •o-g a 00 3 Neerslag: laatste 24 uur. ■So S <u 9 SE 2 Den Helder half bew. zzw 13 0 Ypenburg zwaar bew. windst. 15 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 16 0 Eelde mist windst. 13 0 De Bilt zwaar bew. windst. 17 0 Twente mist windst. 16 0 Eindhoven zwaar bew. z 18 Z.-Limburg zwaar bew. z 17 0,3 Helsinki onbewolkt nno 18 0 Stockholm onbewolkt n 21 0 Oslo licht bew. windst. 17 0 Kopenhagen mist wnw 13 0,4 Aberdeen regen windst. 15 1 Londen zwaar bew. zzw 19 0 Amsterdam zwaar bew. z 15 0 Brussel zwaar bew. windst. 0 Luxemburg half bew. no 15 0 Parijs onbewolkt windst. 19 0 Bordeaux onbewolkt windst. 20 0 Grenoble half bew. windst. 19 0,4 Nice half bew. nnw 21 0 Berlijn regen nnw 17 2 Frankfort zwaar bew. wzw 16 0 München regen wzw 15 22 Zürich mist ono 15 14 Genève zwaar bew. zw 18 Locarno half bew. o 25 0 Wenen regen nw 14 11 Innsbruck zwaar bew. windst. 18 9 Belgrado regen windst. 22 7 Athene onbewolkt windst. 22 0 Rome nalf bew. windst. 24 0 Ajaccio zwaar bew. ono 24 0 Madrid licht bew. windst. 31 2 Mallorca geheel bew. windst. 27 0 Lissabon onbewolkt nnw 29 0 Vrijdag 22 mei Zon op 4 37, uur, onder 20.37 uur. Maan op 16.18 uur, onder 3.35 uu*. 26 mei Maanstanden 10.29 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 mei Hoog water 0.03 uur en 12.35 uur. Laag water 7.49 uur en 20.39 uur. Vrijdag 22 mei Hoog water 1.05 uur en 13.33 uur. Laag water 8.54 uur en 21.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. 1

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2